Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.08.2022., 00:46   #1
Unhappy Medicinska intervencija na nastavi

Molim da se jave profesori i profesorice koji su imali slučajeve tijekom svoje nastave poput anafilaktičnog napada.
Molim da se jave roditelji čija djeca imaju anafilaksiju a da se napad dogodio u školi daleko od prve bolnice i čija djeca moraju imati epipen.
Molim bilo kakav savjet i sugestiju.
A molim i da se jave učenici ili studenti kojima se to dogodilo tijekom nastave da podijele iskustvo.
Svako iskustvo i uputa bi nam dobro došla.
Hvala.
Maok is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2022., 03:44   #2
Sin je alergicar meduostalim na kikiriki i imamo epipen. U kuhinji su upoznati sa njegovim alergijama i do sada tu nismo imali problema.

Desilo se da je na skolskom izletu imao alergijsku reakciju samim udisanjem cestica kikirikija jer su djeca oko njega na brodu jela smoki. Ni mi sami nismo znali da moze tako reagirati samim udisajem cestica. Sin je osjetio slabinu u trbuhu, poceo je teze disati (ali nisu mu se zatvorili disni putevi niti je naotkeo jezik), te se nakratko onesvijestio. Ucitelji nisu prepoznali da se radi l alergijskoj reakciji, mislili su da mu je slabo zbog voznje brodom. To se desilo dok su pristajali u povratku da izleta. Oni su nazvali mene, ja dok sam dosla sin je vec bio pomalo dosao sebi. Epipen je imao sa sobom, ali em ucitelji nisu znali prepoznati alergijsku reakciju, em ga ne znaju upotrijebiti.

Nakon tog incidenta koji nas je dobrano preplasio, kontaktirala sam skolsku medicinu i dogovorila sa njima da se u skoli odrzi edukacija kako prepoznati alergijsku reakciji i kada i kako primjeniti epipen. U tom razgovoru mi je skolska medicina rekla da ucitelji ne moraju na to pristati da je to njihova dobra volja. Srecom nasi ucitelji su pristali da odslusaju edukaciju kako bi znali reagirati u slucaju da dode ponovno do teze alergijske reakcije. Jos sam zamilila roditelje da djeci u skolu/na izlete na daju da nose smoki i slicno ali na to de naravno ne mogu pouzdati. Inace, sin koji ima 8 godina zna da ne smije jesti naravno nista sto do sada nije vec probao i stvarno se drzu toga. Ali eto, opet se desi situacija koju ne mozes predvidjeti. Jako je zeznuto drzati tu sve pod kontrolom, najvaznije je da dijete zna da ne smije blizu alergena, ali svakako bi i ucitelji trebali po meni znati reagirati u slucaju anafilaksije jer je po zivot opasno.

Poslano sa mog SM-G981B koristeći Tapatalk
crazydiamond2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2022., 02:12   #3
Crazydiamond2, slažem se da bi uistinu bilo potrebno da se za hitna stanja educiraju svi koji rade sa djecom. Plaši me stav većine koji se da iščitati ovdje negdje na forumu po tom pitanju. Pripadam generaciji kojoj je prva pomoć bila obavezni predmet u sedmom razredu. Hvala na podijeljenom iskustvu. Taj epipen nema svrhu ako ga nitko u djetetovom okruženju ne želi upotrijebiti, a dijete ga zbog slabosti nije u stanju dati samome sebi, pri čemu mu o tome ovisi život. Bojim se jako za daljnje školovanje djeteta kad sve ovo čitam.
Mogu li pitati, ima li tvoj sin astmu?
Maok is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2022., 11:06   #4
Quote:
Maok kaže: Pogledaj post
Crazydiamond2, slažem se da bi uistinu bilo potrebno da se za hitna stanja educiraju svi koji rade sa djecom. Plaši me stav većine koji se da iščitati ovdje negdje na forumu po tom pitanju. Pripadam generaciji kojoj je prva pomoć bila obavezni predmet u sedmom razredu. Hvala na podijeljenom iskustvu. Taj epipen nema svrhu ako ga nitko u djetetovom okruženju ne želi upotrijebiti, a dijete ga zbog slabosti nije u stanju dati samome sebi, pri čemu mu o tome ovisi život. Bojim se jako za daljnje školovanje djeteta kad sve ovo čitam.
Mogu li pitati, ima li tvoj sin astmu?
Da, sin mi ima i astmu uz alergije.

Poslano sa mog SM-G981B koristeći Tapatalk
crazydiamond2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2022., 12:05   #5
Kakav savjet ti treba?
EpiPen je toliko jednostavan za korištenje da ga može dresirani majmun dati
Oni koji rade s djetetom ga moraju znati koristiti bez izlike! Ima li kakva med sestra zadužena za školu koja bi mogla održati desetominutnu obuku?
Loth_lorien is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2022., 17:22   #6
Mislim da predavanje i edukaciju treba održati liječnik školske medicine.
Za epipen se slažem, odlična stvar za aplikaciju, jednostavno, da jednostavnije ne može biti.
-skyfall- is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2022., 04:28   #7
Moje dijete također ima astmu. To rizik čini većim.
Mi smo naučili kako ga upotrijebiti. Međutim, bojim se da do anafilaksije dođe u školi. Recimo tijekom odmora. Koliko jednokratna prezentacija u školi može osigurati da se zna postupak? Hoće li ga nastavnici htjeti upotrijebiti i sjetiti se što se sve treba napraviti. Što ako bude nastavnik na zamijeni? Koliko nastavnika se boji upotrijebiti nešto što su vidjeli možda jednom prije godinu dana? Jednostavno mislim da se u slučaju najčešćih dječjih kroničnih bolesti edukacije trebaju održavati svake godine. A to se kod nas ne radi.
Zato pitam, mogu li roditelji, osim da upozore školu i dispanzera, još nešto učiniti? Mogu li kao roditelj poduzeti još nešto da spriječm, koliko je to moguće, da do potrebe za epipenom uopće dođe u školi? Jer stroga dijeta na alergen očito nije dovoljna.

Ovakvo iskustvo gore napisano , koliko god traumatično bilo, je vrlo poučno. Opisuje situaciju o kojoj nitko ne razmišlja.
Maok is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2022., 07:44   #8
Mozda da Vi kao roditelj kada bi bila edukacija od strane sk.medicine zamolite da budete nazocni i da trazite mozda da bude 2 do 3 xgodisnje-nekakva edukacija,ako jos uvijek postoji Srz odnosno sat razredne zajednice.A ist stvar je za nastavnike.Znam da mi je od sestricne kcer ima dijabetes 1.Kako je to ona rijesila sa skolim-ne znam.
__________________
Od trnja pa do zvijezda
Azaleja is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2022., 10:30   #9
Quote:
Maok kaže: Pogledaj post
Moje dijete također ima astmu. To rizik čini većim.

Mi smo naučili kako ga upotrijebiti. Međutim, bojim se da do anafilaksije dođe u školi. Recimo tijekom odmora. Koliko jednokratna prezentacija u školi može osigurati da se zna postupak? Hoće li ga nastavnici htjeti upotrijebiti i sjetiti se što se sve treba napraviti. Što ako bude nastavnik na zamijeni? Koliko nastavnika se boji upotrijebiti nešto što su vidjeli možda jednom prije godinu dana? Jednostavno mislim da se u slučaju najčešćih dječjih kroničnih bolesti edukacije trebaju održavati svake godine. A to se kod nas ne radi.

Zato pitam, mogu li roditelji, osim da upozore školu i dispanzera, još nešto učiniti? Mogu li kao roditelj poduzeti još nešto da spriječm, koliko je to moguće, da do potrebe za epipenom uopće dođe u školi? Jer stroga dijeta na alergen očito nije dovoljna.



Ovakvo iskustvo gore napisano , koliko god traumatično bilo, je vrlo poučno. Opisuje situaciju o kojoj nitko ne razmišlja.
Iluzorno je za očekivati edukaciju nekoliko puta godišnje, čak i svake godine.
Po meni ti je sreća što se pod
A) radi o epipenu, koji je stvarno toliko jednostavan. Pogledaju yt video i znaju, može i preko laganije odjeće doslovno ako je hitnoća
B) kad se zatvaraju dišni putevi to je već i prva pomoć, a ujedno i hitna naravno. A pomoć mu može samo epipen. Pa koji profesor bi gledao da mu učenik hvata zrak i sopće, a ne poduzeo korak da spasi.
-skyfall- is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2022., 10:33   #10
Mi smo neki dan imali sastanak za boravak i učiteljice su rekle da obavezno moramo napisati ako dijete ima neke probleme, a za lijekove i "pomagala" da isto nema problema, da oni imaju sve "tu" u pripremi, i da "imaju i frižider gdje drže x (nisam zapamtila šta)". Koliko sam shvatila to je neki lijek za epileptičke napade. Pa iz toga zaključujem da nema nikakvog problema oko "medicinskih intervencija" ako se ukaže potreba. Zašto bi onda ljekove držale ako ih neće htjeti upotrijebiti nego će čekati da dođe roditelj, koji ih može i donjeti sa sobom.
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2022., 10:39   #11
Vjerovatno imaju u hladnajku glucagen koji se daje kod hipoglikemije.
Duga111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2022., 15:26   #12
Quote:
-skyfall- kaže: Pogledaj post
Mislim da predavanje i edukaciju treba održati liječnik školske medicine.
Za epipen se slažem, odlična stvar za aplikaciju, jednostavno, da jednostavnije ne može biti.
Meni to zvuči kao nepotrebno razbacivanje resursima pored žive školske patronažne, no ako to ulijeva više pouzdanja ok
Quote:
Maok kaže: Pogledaj post
Moje dijete također ima astmu. To rizik čini većim.
Mi smo naučili kako ga upotrijebiti. Međutim, bojim se da do anafilaksije dođe u školi. Recimo tijekom odmora. Koliko jednokratna prezentacija u školi može osigurati da se zna postupak? Hoće li ga nastavnici htjeti upotrijebiti i sjetiti se što se sve treba napraviti. Što ako bude nastavnik na zamijeni? Koliko nastavnika se boji upotrijebiti nešto što su vidjeli možda jednom prije godinu dana? Jednostavno mislim da se u slučaju najčešćih dječjih kroničnih bolesti edukacije trebaju održavati svake godine. A to se kod nas ne radi.
Zato pitam, mogu li roditelji, osim da upozore školu i dispanzera, još nešto učiniti? Mogu li kao roditelj poduzeti još nešto da spriječm, koliko je to moguće, da do potrebe za epipenom uopće dođe u školi? Jer stroga dijeta na alergen očito nije dovoljna.

Ovakvo iskustvo gore napisano , koliko god traumatično bilo, je vrlo poučno. Opisuje situaciju o kojoj nitko ne razmišlja.
1.Jednokratna prezentacija je dovoljna. Epipen je dizajniran da ga svatko može koristiti.
Najzgodnije je vježbati na naranči, pa oni koji su nesigurni nek probaju tak.
2. Nastavnici nemaju što htjeti ili nehtjeti, radi se o lijeku koji spašava život, zar vam je netko odbio pomoći? Oni na zamjeni isto trebaju znati gdje stoji lijek i kako se daje.

Osim izbjegavati alergen i imati adrenalin sa sobom, nema puno više što možete napraviti, osim da se potpuno zabrani kikiriki u razredu. No ne znam koliko su voljni takve korake poduzimati (naš vrtić je peanuts and nuts free zbog par klinaca s jakim alergijama uključujući mog sina)
Loth_lorien is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2022., 18:45   #13
Quote:
Loth_lorien kaže: Pogledaj post
Meni to zvuči kao nepotrebno razbacivanje resursima pored žive školske patronažne, no ako to ulijeva više pouzdanja ok





1.Jednokratna prezentacija je dovoljna. Epipen je dizajniran da ga svatko može koristiti.

Najzgodnije je vježbati na naranči, pa oni koji su nesigurni nek probaju tak.

2. Nastavnici nemaju što htjeti ili nehtjeti, radi se o lijeku koji spašava život, zar vam je netko odbio pomoći? Oni na zamjeni isto trebaju znati gdje stoji lijek i kako se daje.



Osim izbjegavati alergen i imati adrenalin sa sobom, nema puno više što možete napraviti, osim da se potpuno zabrani kikiriki u razredu. No ne znam koliko su voljni takve korake poduzimati (naš vrtić je peanuts and nuts free zbog par klinaca s jakim alergijama uključujući mog sina)
Školska patronažna? Jel to ms koja radi s liječnikom školske medicine? Ako je, nisam znala da imaju patronažu u opisu posla. Ako je tako, svakako može i ona održati edukaciju.
-skyfall- is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2022., 21:19   #14
a gdje živi taj jednorog?

to je jedno.
drugo, epipen se čini prilično jednostavan i ne mogu povjerovati da bi ga itko odbio aplicirati - problem je samo što ljudi koji nisu imali bliske susrete s alergičarima kao alergijske reakcije prepoznaju samo oticanje i gušenje.
ono što bi mi bio problem i za što nisam ni osposobljena ni stručna i ne želim da se prebacuje odgovornost na mene su klizme (ne, ne zanima me što joj tepate "klizmica", ne želim nikome skidati gaće!) i glukagon jer se igli strašno bojim i nelagodno se osjećam i dok bocu fiziološke bodem iglom, a ne da ću njome nekome ispravno dati lijek. :O
__________________
I had a thought, but unfortunately I had a second thought. They ricocheted off each other and I can't find either anymore.
Mad_Hatter is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2022., 21:23   #15
Quote:
Loth_lorien kaže: Pogledaj post
Meni to zvuči kao nepotrebno razbacivanje resursima pored žive školske patronažne...
kakva patronažna...? škola ima svog zaduženog specijalista školske medicine, ta specijalizacija doslovno i postoji za ovakve situacije.
__________________
I always know when someone's uncomfortable at a party.
poison.Ivy is online now  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2022., 22:38   #16
Quote:
Mad_Hatter kaže: Pogledaj post
a gdje živi taj jednorog?

to je jedno.
drugo, epipen se čini prilično jednostavan i ne mogu povjerovati da bi ga itko odbio aplicirati - problem je samo što ljudi koji nisu imali bliske susrete s alergičarima kao alergijske reakcije prepoznaju samo oticanje i gušenje.
ono što bi mi bio problem i za što nisam ni osposobljena ni stručna i ne želim da se prebacuje odgovornost na mene su klizme (ne, ne zanima me što joj tepate "klizmica", ne želim nikome skidati gaće!) i glukagon jer se igli strašno bojim i nelagodno se osjećam i dok bocu fiziološke bodem iglom, a ne da ću njome nekome ispravno dati lijek. :O
Kakva klizma? Klizmica? Prvi glas.
A što se tiče glukagona, to je isto ful jednostavno, subkutano se zabode ta mala iglica gdje god, ruka, noga, abdomen... Pa pretpostavljam da ne bi gledala da ti učenik pada u inzulinsku komu?
Lilly je izdao glukagon intranazalno, ali hzzo ga ne da na listu. Cijena je oko 800kn. Koje bi to bilo olakšanje djeci, roditeljima, profesorima... Ali eto za to se nema...
-skyfall- is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2022., 22:44   #17
Quote:
Mad_Hatter kaže: Pogledaj post
a gdje živi taj jednorog?

to je jedno.
drugo, epipen se čini prilično jednostavan i ne mogu povjerovati da bi ga itko odbio aplicirati - problem je samo što ljudi koji nisu imali bliske susrete s alergičarima kao alergijske reakcije prepoznaju samo oticanje i gušenje.
ono što bi mi bio problem i za što nisam ni osposobljena ni stručna i ne želim da se prebacuje odgovornost na mene su klizme (ne, ne zanima me što joj tepate "klizmica", ne želim nikome skidati gaće!) i glukagon jer se igli strašno bojim i nelagodno se osjećam i dok bocu fiziološke bodem iglom, a ne da ću njome nekome ispravno dati lijek. :O
A tko bi to trebao davati djeci u hitnim situacijama?
Ne provociran, nego stvarno ne znam tko drugi bi to trebao dati djetetu ako do toga dodje, ako ne odgajatelj, ucitelj, profesor...?
Kako da takva djeca idu u vrtice i skole?


Naravno da treba adekvatna edukacija svih ukljucenih ako postoje takvi ucenici. Kako je u praksi ne znam.
Merion1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2022., 23:23   #18
Quote:
Merion1 kaže: Pogledaj post
A tko bi to trebao davati djeci u hitnim situacijama?
Ne provociran, nego stvarno ne znam tko drugi bi to trebao dati djetetu ako do toga dodje, ako ne odgajatelj, ucitelj, profesor...?
Kako da takva djeca idu u vrtice i skole?


Naravno da treba adekvatna edukacija svih ukljucenih ako postoje takvi ucenici. Kako je u praksi ne znam.
ja nisam medicinar i odbijam davati djetetu bilo što od inekcija, bombon da, sve ostalo - medicinska sestra
__________________
Awakening
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2022., 23:44   #19
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
ja nisam medicinar i odbijam davati djetetu bilo što od inekcija, bombon da, sve ostalo - medicinska sestra
Za to ne treba biti medicinar. To je kao cpr. Ak to ne napraviš dok čekaš hitnu pomoć, a naravno potrebno je, nema koristi ni od hitne. Mozak je kaša.
Meni je teško vjerovati da bi bilo koji profesor sjedio i čekao hitnu dok mu učenik umire pred očima. A može mu pomoći.
Naravno, nitko vas ne može prisiliti.
Pa krenimo od sebe. Da se sutra srušimo na cesti, pa valjda bi htjeli da nam netko pomogne, a ne samo nazove 194 i prekorači nas. Pa šta nam bog da.
Tu samo treba zadržati hladnu glavu, a kad sve prođe pustiti taj adrenalin da nas opere.
-skyfall- is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2022., 23:54   #20
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
ja nisam medicinar i odbijam davati djetetu bilo što od inekcija, bombon da, sve ostalo - medicinska sestra
Medicinska sestra je prisutna u vrticu/skoli?

Naravno da te nitko ne moze natjerati, ali mi je nevjerojatno da bi itko odbio spasiti zivot djetetu ili drugom covjeku. Ne bi zapoceo ni reanimaciju da se nadjes u prilici?

Inace, svi ti lijekovi su i napravljeni u oblicima da ih mogu i laici dati bez ikakvog problema i ne moras biti medicinar da bi ih znao dati, lijecnici ih uglavnom daju venski.
Merion1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:31.