Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora > Emigracija

Emigracija Za sve emigrante i one koji to žele postati

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.01.2018., 15:32   #5581
Quote:
Splićankaa kaže: Pogledaj post
Samo ti pisi, ima nas koji smo u Irskoj i koji znamo troskove, potrazit cu troskovnik u starijim postovima i quottati.

Psi laju, karavane prolaze.

Osnovna zivotna potrosnja plus najam stana primjerice u Dublinu je cca. 6% skuplje nego u Parizu. Prosjecan BNP po glavi stanovnika u Irskoj za 67% veci nego u Francuskoj.

I sad se ja pitam sto bi prosjecan Irac reako da mora u Parizu ziviti s francuskom placom?
Ambientt is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 15:35   #5582
Ti dolazis Hrvatima, i to vecinom ne onima koji su emigrirali prije 20 ili 30g, nego prije par ili tek namjeravaju, drzati predavanje o zivotnim troskovima? Jesi li ti kad bio u Hrvatskoj??
Pa mislim da nema bolesnije zemlje trenutno na svijetu od Hrvatske i ti prosipas pamet tim ljudima da ljudi na zapadu zivotare?

Ako su ti apetiti normalni i cilj ti je imati prosjecnu placu te zemlje u koju ides, mozes si priustiti sasvim normalan zivot(i takodjer ustediti), ali ako su ti apetiti veliki i pocnes gledati i usporedjivati se s drugima niti to ti nece biti dovoljno.
Malo je ljudi koji kada zaraduju vise, trose manje ili isto, obicno je to isto ili vise. I onda jednom kad se spotaknes i "padnes" sa 10 000$ mjesecno na samo 5000$, nece ti biti dovoljno jer si vec kupio kucu koja te kosta 3000$ mjesecno samo rata kredita. Da bi si pokrio ostatak onda posezes za kreditnim karticama ili novim kreditima kako bi si prividno odrzao standard istim, i neizostavno sto ce susjedi/prijatelji reci.
Na kraju se to sve odrazava na tvoj dojam, ako si domaci onda su imigranti krivi, a ako si imigrant onda ta zemlja ne valja/nije dobro ili ne moze se zivjeti/prezivjeti.
amstel is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 15:42   #5583
Quote:
Ambientt kaže: Pogledaj post
Osnovna zivotna potrosnja plus najam stana primjerice u Dublinu je cca. 6% skuplje nego u Parizu. Prosjecan BNP po glavi stanovnika u Irskoj za 67% veci nego u Francuskoj.

I sad se ja pitam sto bi prosjecan Irac reako da mora u Parizu ziviti s francuskom placom?
Mozemo mi komentirat Irce, ali mi smo na forum.hr i na temi DIJASPORA- EMIGRACIJA- IRSKA.

Nije u istoj poziciji domaci covijek ili netko tko doseli, isto kao u Hrv, promijeni svoj grad, odi u drugi grad u Hrv, ici ces tamo gdje ti se isplati u smislu boljih prilika za posao ili u smislu vece zarade (pa tako Slavonci sele u Dalmaciju ili izvan Hrv, a Dalmatinci u Zagreb, Istrijani rade u Italiji).

Odlazak u inozemstvo nije nista drugo nego SELIDBA za boljim, tako da se ne moze usporedjivati zivot u jednoj zemlji s drugom jer svaka zemlja ima razvijenije krajeve, ruralnije krajeve, najskuplji grad, podrucja sa starijom populacijom, itd.

Ono sto svak treba usporediti je stavit na papir svoje troskove, stavit koliko novca MORA imati za kredit u Hrv, za stednju za obrazovanje svoje ili djece jednog dana. Nitko ne ide u inozemstvo da bi zivio na knap, ali ako se ide grlom u jagode moze se i to desiti. To ne znaci da je "na zapadu tesko", nego da treba sagledat svoje mogucnosti, svoje obrazovanje, svoje znanje tog jezika. Ugl. fokusirajmo se na Irsku, a ne na druge zemlje, jer usporedivanje Irske sa Skandinavskim zemljama je ko mjesanje krusaka i jabuka. Ako ides s djecom u stranu drzavu, ili bilo koji drugi grad unutar Hrv, pa vodis djecu, moras imat dvosoban il trosoban smjestaj, mozda treba i auto, u troskovnik uracunati i to da renta raste i da ono sto je sad 1000eur bi moglo za par godina biti 1400eur, ako i nakon toga se moze u taj grad ici, onda ides, ako ne moze, onda gledas jeftinije podrucje.
Bolje otici u manju sredinu, stedit novce, obrazovat se (napisala sam da postoji DISTANCE LEARNING, pa se moze zavrsiti faks online ili tecaj), ispitat mogucnosti i iscrpit u manjoj sredini, pa ako je bolja prilika za posao, ici u veci grad).

Ma ove sto su godinama na Zapadu a kazu da je lose, ne treba opce slusat, da je njima lose toliko koliko smrcaju, svi bi se vratili nazad, al takvima je GROZNO da i drugi uspiju i snadju se, imaju fobiju od nadolazecih ljudi, znam zenu koja je LAGALA da radi i sad je panika uhvatila kad navalise Hrv u Irsku, ti socijalci iz nasih krajeva koji su godinama u inozemstvu najvise se boje za sebe, da ce puknit socijalni sustav hehe... gledaju iz svoje perspektive. vide prijetnju u nadolazecim emigrantima pa onda krenu s pricama "cuj da je meni na Balkan,nigdi nema ko kod nas" ili "uuuuuh cudo da sam normalna u ovih 15godina" a ja se mislim "cerce moja da je tebi lose, vratila bi se ti doli, al nece ti doli niko placat za sjedenje"
Te "starosjedioce" ne triba slusat, makar to bili i kolege na poslu, kolega mi smrca i non stop prica o Poljskoj i o diplomi IT-a (ono od prije 100 godina, bice tek ucili tad kako instalirat Windowse xD ), ja se mislim "pa sta radis na sljakici", eto sta radi, lik pije svaki dan vodku, znam jos jednu s ex posla, svaki dan pod gasom, ali Irska ne valja, al svaki dan pijana baulja, ma dzabe ti je takve slusat, treba napravit mentalnu blokadu i vidit u kom grmu lezi zec, poslusat sta pricaju i radit sve suprotno od njih.

Zadnje uređivanje Splićankaa : 20.01.2018. at 16:08.
Splićankaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 15:50   #5584
Quote:
amstel kaže: Pogledaj post
Ti dolazis Hrvatima, i to vecinom ne onima koji su emigrirali prije 20 ili 30g, nego prije par ili tek namjeravaju, drzati predavanje o zivotnim troskovima? Jesi li ti kad bio u Hrvatskoj??
Pa mislim da nema bolesnije zemlje trenutno na svijetu od Hrvatske i ti prosipas pamet tim ljudima da ljudi na zapadu zivotare?

Ako su ti apetiti normalni i cilj ti je imati prosjecnu placu te zemlje u koju ides, mozes si priustiti sasvim normalan zivot(i takodjer ustediti), ali ako su ti apetiti veliki i pocnes gledati i usporedjivati se s drugima niti to ti nece biti dovoljno.
Malo je ljudi koji kada zaraduju vise, trose manje ili isto, obicno je to isto ili vise. I onda jednom kad se spotaknes i "padnes" sa 10 000$ mjesecno na samo 5000$, nece ti biti dovoljno jer si vec kupio kucu koja te kosta 3000$ mjesecno samo rata kredita. Da bi si pokrio ostatak onda posezes za kreditnim karticama ili novim kreditima kako bi si prividno odrzao standard istim, i neizostavno sto ce susjedi/prijatelji reci.
Na kraju se to sve odrazava na tvoj dojam, ako si domaci onda su imigranti krivi, a ako si imigrant onda ta zemlja ne valja/nije dobro ili ne moze se zivjeti/prezivjeti.
Ja sam rekao ako hoces da imas bajne ustede onda moras na neki nacin ne imati velik trosak ili imati ali onda da zaradjujes kao tri doktora medicine. Nije zivot na zapadu placa hiper zapadnjacka a cijene su neke znj tipa one iz Moldavije ili Kirgistana. Mislim naivno je razmisljati da potrosacka korpa plus zivotni durgi troskovi te najam stana su na zapadu stali po pitanju cijene i nisu se makli od 1980 godine dok su place samo isle u zrak. Nije to tako.

Ako imam zaradu $10.000 i trosak od $5.000 a sutra imam zaradu od $5.000 naravno da cu gledati momentalno da srezem trosak koliko mogu a to se prodrazumjeva odricanje necega. Pokrij se onoliko koliko si dug. Preseljene na zapad ne znaci da ce te moci sve nedostupno sto vam je bilo npr. u HR imati, zato ne zudite za stvarima koje su vam nedostupne nebitno gdje zivili. Staro pravilo.
Ambientt is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 16:00   #5585
Quote:
Splićankaa kaže: Pogledaj post
Mozemo mi komentirat Irce, ali mi smo na forum.hr i na temi DIJASPORA- EMIGRACIJA- IRSKA.

Nije u istoj poziciji domaci covijek ili netko tko doseli, isto kao u Hrv, promijeni svoj grad, odi u drugi grad u Hrv, ici ces tamo gdje ti se isplati u smislu boljih prilika za posao ili u smislu vece zarade (pa tako Slavonci sele u Dalmaciju ili izvan Hrv).

Odlazak u inozemstvo nije nista drugo nego SELIDBA za boljim, tako da se ne moze usporedjivati zivot u jednoj zemlji s drugom jer svaka zemlja ima razvijenije krajeve, ruralnije krajeve, najskuplji grad, podrucja sa starijom populacijom, itd.

Ono sto svak treba usporediti je stavit na papir svoje troskove, stavit koliko novca MORA imati za kredit u Hrv, za stednju za obrazovanje svoje ili djece jednog dana. Nitko ne ide u inozemstvo da bi zivio na knap, ali ako se ide grlom u jagode moze se i to desiti. To ne znaci da je "na zapadu tesko", nego da treba sagledat svoje mogucnosti, svoje obrazovanje, svoje znanje tog jezika. Ugl. fokusirajmo se na Irsku, a ne na druge zemlje, jer usporedivanje Irske sa Skandinavskim zemljama je ko mjesanje krusaka i jabuka.

Ma ove sto su godinama na Zapadu a kazu da je lose, ne treba opce slusat, da je njima lose toliko koliko smrcaju, svi bi se vratili nazad, al takvima je GROZNO da i drugi uspiju i snadju se, imaju fobiju od nadolazecih ljudi, znam zenu koja je LAGALA da radi i sad je panika uhvatila kad navalise Hrv u Irsku, ti socijalci iz nasih krajeva koji su godinama u inozemstvu najvise se boje za sebe, da ce puknit socijalni sustav hehe... gledaju iz svoje perspektive. vide prijetnju u nadolazecim emigrantima pa onda krenu s pricama "cuj da je meni na Balkan,nigdi nema ko kod nas" ili "uuuuuh cudo da sam normalna u ovih 15godina" a ja se mislim "cerce moja da je tebi lose, vratila bi se ti doli, al nece ti doli niko placat za sjedenje"
Te "starosjedioce" ne triba slusat, makar to bili i kolege na poslu, kolega mi smrca i non stop prica o Poljskoj i o diplomi IT-a (ono od prije 100 godina, bice tek ucili tad kako instalirat Windowse xD ), ja se mislim "pa sta radis na sljakici", eto sta radi, lik pije svaki dan vodku, znam jos jednu s ex posla, svaki dan pod gasom, ali Irska ne valja, al svaki dan pijana baulja, ma dzabe ti je takve slusat, treba napravit mentalnu blokadu i vidit u kom grmu lezi zec, poslusat sta pricaju i radit sve suprotno od njih.

Ima tu istine kad se netko seli vani itd. Daleko od toga ali kad se doselis u neku drzvau, kad u istoj pocnes da radis, onda si i ti dio te drzave, bar u mojim ocima. Imas placu u toj drzavi, imas troskove u toj drzavi, pihod i odhod je u toj drzavi prema cijenama te drzave itd. Nije moguce da se preselis iz Hrvatske ili bilo koje druge zemlje npr. u Irsku i da tamo zivis izolovanu u balonu te da si skroz na skroz imun prema politicko-gospodarskim zbivanjima u drzavi. Svaka promjena bila ona kulturoloska ili politicka ce imati utjecaja i na tvoj svakodnevni zivot. Jedina razlika jeste da Irac moze otici svojoj mami i rodbini ali i jedna Hrvat u Irskoj isto moze otici nazad u Hrvatsku svojoj mami i rodbini. Neki ljudi postavljaju jednacine kao da im netko brani da npr. napuste Irsku a po drugoj strani nekako sebe postaljaju kao da su u nekom posebnom balonu u toj drzavi itd.

Ako je covjeku cilj da procentualno od place ostavi veci dio onda nije pitanje da li si u Irskoj ili Kazakhstanu. Vec gledas gdje je omjer prihoda i potrosnje osnovne procentualno razmaknutij. No ako od ustede zelis da imas i tako reci i zarade sto mozda jases na dva konja ili imas vece apetite onda treba gledati mozda da imas vecu zaradu. Mozda boljim poslom ili da imas dva posla pa dnevno radis dvije smjene itd.

No ako ljudi saltaju izmedju Hrvatske i tamo gdje su otisli trbuhom za kruhom onda trebate biti svjestni da nivo zarade u Hrvatskoj nije velik ali nivo cijena je i skoro je na nivou brojnih zemlaja u koje idete trbuhom za kruhom. I nato imate cak i troskove u toj zemlji gdje ste. Zasto su u Hrvatskoj npr. u Dubrovniku cijene kao u Irskoj, Danskoj, Svicarskoj to najbolje ljudi znaju koji dole zive. Glad, skrtorst? Nemam pojma, ali jedno mogu zakljuciti postavljaju se kao da su negdje u nekoj drzavi gdje nivo placa je znatno veci. I sve to zbog turista? Mozda je potrebna drzavna regulacija cijena u Hrvatskoj kao sto je Njemacka uvela? Ako Njemackoj odgovara zasto nebi jednoj Hrvatskoj? Mozda zato je Njemacka i dalje jedna pristojna zemlja za super zivot kad se gleda omjer prihoda i odhoda jednog domacinstva.

Skrtost dovodi do propasti i ja sam davnih dana reako sve i jedna istocna Zemlja ce morati dovesti sebe do propasti kada pocnu s kapitalizmom pa ce onda na novo opet poceti ali znatno drugacije i pametnije. Niti jedna istocna Zemlja jos nije bankrotirala. I bankrotirati ce skroz na skorz. Doce vrijeme kad te zemlje nece imati nikakvu vrijednost, bice kao 1970 godina u Jusgolaviji. Onda ce te moci za €200 kupiti vise nego sto danas mozete za €1.000 Na zalost mislim cak da Portugal i Irska spadaju u zapadne zemlje koje su sktoscu dosle do nekog nivoa koji im ne pripada po prirodnom ciklusu kapitalizma.

Mozda zvuci kuto i arogantno ali drugog realiteta nema osim da vam se posreci na drzavnoj lutriji.

Zadnje uređivanje Ambientt : 20.01.2018. at 16:15.
Ambientt is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 16:03   #5586
Quote:
Ambientt kaže: Pogledaj post
Ja sam rekao ako hoces da imas bajne ustede onda moras na neki nacin ne imati velik trosak ili imati ali onda da zaradjujes kao tri doktora medicine. Nije zivot na zapadu placa hiper zapadnjacka a cijene su neke znj tipa one iz Moldavije ili Kirgistana. Mislim naivno je razmisljati da potrosacka korpa plus zivotni durgi troskovi te najam stana su na zapadu stali po pitanju cijene i nisu se makli od 1980 godine dok su place samo isle u zrak. Nije to tako.

Ako imam zaradu $10.000 i trosak od $5.000 a sutra imam zaradu od $5.000 naravno da cu gledati momentalno da srezem trosak koliko mogu a to se prodrazumjeva odricanje necega. Pokrij se onoliko koliko si dug. Preseljene na zapad ne znaci da ce te moci sve nedostupno sto vam je bilo npr. u HR imati, zato ne zudite za stvarima koje su vam nedostupne nebitno gdje zivili. Staro pravilo.
Rekla sam ti psi laju, karavane prolaze.
Nisu ljudi glupi.
Zasto bi u Hrv radio ko pas, za nikakvu mirovinu, kad u inozemstvu za isti posao *ako cemo o sljakici* dobijes vise novca, vise stavis sa strane, manje se naradis i imat ces pristojnu penziju.
Ljudi ne sanjaju o milijunima, nego o normalnom zivotu, da mogu mirne glave poplatit troskove, stavit jos sa strane.
ITEKAKO LJUDI IMAJU PRAVO DA ZUDE ZA BOLJIM ZIVOTOM i da se ne NAVIKAVAJU na skromnost, suti, trpi s cime im se isprao mozak.
Tko hoce bolje za sebe i svoju obitelj, taj ce ici za boljim.
Te pricice da se na zapadu koza guli i smrcanja da nemos na kraj s rezijama, dok kupujes novu nekretninu i putujes po svijetu, pa kako sebe ti ljudi pogledaju u oci.
Ima jedan video na tu temu, odlican:

https://www.youtube.com/watch?v=_UeRdKUNbzs&t=80s

sve objasnjeno, kad neko iz zapadne zemlje dodje nazad na godisnji pa kao govori "tesko nam, smrc" a jbt kako ga sramota nije, otisao je, zivi bez brige i pameti sto se troskova tice, pa cendra okolo ljudima koji zive i sklapaju kraj s krajem, tko je prezivio Balkan tome ce zapad bit ko Hollywood... ko Disneyland.
Splićankaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 16:15   #5587
Quote:
Ambientt kaže: Pogledaj post
. No ako od ustede zelis da imas i tako reci i zarade sto mozda jases na dva konja ili imas vece apetite onda treba gledati mozda da imas vecu zaradu. Mozda boljim poslom ili da imas dva posla pa dnevno radis dvije smjene itd.

Mozda zvuci kuto i arogantno ali drugog realiteta nema osim da vam se posreci na drzavnoj lutriji.
Ne mora se radit 2 posla, radi se 1 posao i ima bolji zivotni standard i mogucnosti napretka na Zapadu, a ako neko sebi zacrta da ce radit na nekoj farmi di nece imat di potrosit i da ustedi sto vise novca---oukeeeej, ali ako hoces u Irskoj imati ok zivot, ici u kino, u izlazak, odvest djecu na izlet, otic na putovanje, stedit, sve se to moze - ali usporedit prihode i rashode, cijene vrtica i sl.
Ne mora se raditi 2 posla, a niti ljudi sanjaju o zivotu superstara. Nemas argumente, pa pricas pricice, al kazem ti, ne prolazi ti to vise... ljudi imaju internet i mogu vidit cijenu jabuka u trgovini ako ih to zanima, sve im je dostupno.
, ponavljam video:

https://www.youtube.com/watch?v=_UeRdKUNbzs&t=80s

Posebno kraj videa, nisu ljudi glupi, znaju da ako 100 ljudi ode, a 10ih se vrati, da onda onih 90 je s razlogom ostalo.
Splićankaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 16:20   #5588
Zanimljiva rasprava

Pls, ne tjerajte covjeka, ima on 4 banke i mudrosti, pa eto, neka cvjeta tisucu cvjetova i u DK i u IRL...a da nas jesu ponizili u nogometu (5:1 u Dublinu), jesu brate...
__________________
~Ako drugog poštuješ, za sebe ne brini ~ Tvrdoglavost je pokazatelj manjka inteligencije ~ Najveci kultorocid u 21. stoljecu, nije Palmira: youtu.be/JZu2zqFE_gI
Hunter! is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 16:22   #5589
imam filing kao da su neki ovdje ljubomorni kaj su ljudi otišli van
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 16:46   #5590
Ako je kome cilj da npr. podize svoj ili svoje porodice materialni standard te svakodnevni zivotni standard onda onaj tko se seli trbuhom za kruhom bi mozda trebao gledti da zivi s pet drugih musakraca u jednom stanu s minimalnim troskom kako bi sve to mogao postici. Tako rade Poljaci.

Meni je malo cudno ako netko tako radi ali opravdano je. Ja licno kad bi mora ici trbuhom za kruhom nebi iza sebe ostavljao repove. Znaci da sad da moram napustiti dom ja bi sve raspodao i zatvorio tu kapitulu. Iskljucivo bi dolazio kao turista bilo to u posjetu drzave ili rodbine.

Svatko ima svoj razlog i nacin. Ali jahati na dva konja ok ali negdje moras popustiti, stisniti se, ili da radis iz smjene u smjenu ili stvarno da imas primanje astronomsko.

Zasto da ulazem u zemlju iz koje sam pobjegao trbuhom za kruhom? Nema logike.
Ambientt is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 23:05   #5591
Quote:
Ambientt kaže: Pogledaj post
Ako je kome cilj da npr. podize svoj ili svoje porodice materialni standard te svakodnevni zivotni standard onda onaj tko se seli trbuhom za kruhom bi mozda trebao gledti da zivi s pet drugih musakraca u jednom stanu s minimalnim troskom kako bi sve to mogao postici. Tako rade Poljaci.
Meni je malo cudno ako netko tako radi ali opravdano je. Ja licno kad bi mora ici trbuhom za kruhom nebi iza sebe ostavljao repove. Znaci da sad da moram napustiti dom ja bi sve raspodao i zatvorio tu kapitulu. Iskljucivo bi dolazio kao turista bilo to u posjetu drzave ili rodbine.
Svatko ima svoj razlog i nacin. Ali jahati na dva konja ok ali negdje moras popustiti, stisniti se, ili da radis iz smjene u smjenu ili stvarno da imas primanje astronomsko.
Zasto da ulazem u zemlju iz koje sam pobjegao trbuhom za kruhom? Nema logike.
1. Gledaj svoja posla, tebi ni iz djepa ni u djep di ce drugi ulagat i cime ce se bavit.
2. Ljudi zive zivote onako kako najbolje znaju, nekome se isplati doc pola godine u inozemstvo, pa pola godine kuci, nekome se vise isplati skroz otici sa cijelom obitelji, neko ode par godina= pa se vrati, nismo svi isti, niti imamo iste prioritete, zelje, itd- al kako god, financijski je bolje u inozemstvu i lagodinije, koliko god ti nas uvjeravao u suprotno :*
Splićankaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 23:16   #5592
Quote:
Splićankaa kaže: Pogledaj post
1. Gledaj svoja posla, tebi ni iz djepa ni u djep di ce drugi ulagat i cime ce se bavit.
2. Ljudi zive zivote onako kako najbolje znaju, nekome se isplati doc pola godine u inozemstvo, pa pola godine kuci, nekome se vise isplati skroz otici sa cijelom obitelji, neko ode par godina= pa se vrati, nismo svi isti, niti imamo iste prioritete, zelje, itd- al kako god, financijski je bolje u inozemstvu i lagodinije, koliko god ti nas uvjeravao u suprotno :*
potpis!!
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 23:19   #5593
Meni nije jasno što ga je privuklo da dođe na ovu temu, namjerava emigrirat u Irsku ili?
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2018., 05:48   #5594
Quote:
Splićankaa kaže: Pogledaj post
1. Gledaj svoja posla, tebi ni iz djepa ni u djep di ce drugi ulagat i cime ce se bavit.
2. Ljudi zive zivote onako kako najbolje znaju, nekome se isplati doc pola godine u inozemstvo, pa pola godine kuci, nekome se vise isplati skroz otici sa cijelom obitelji, neko ode par godina= pa se vrati, nismo svi isti, niti imamo iste prioritete, zelje, itd- al kako god, financijski je bolje u inozemstvu i lagodinije, koliko god ti nas uvjeravao u suprotno :*
Ne znam po cemu zakljucujes da ja pokusajem koga uvjetiti da ne treba ici u Irsku ili bilo gdje drugo? Neka svatko ide ako moze i ako mu je dopuste tamo gdje on misli da ce mu biti bolje ili zanimljivije.

Otici bilo gdje a ne prostudirati stanje gdje ides je skroz druga stvar. I o toj cinjenici pricam. Nemam ja blage koliko Irci hoce da placaju stranu radnu snagu. Da li ima dumpinga ili nema. Znam gdje ga ima, ali nije bitno. No otici negdje a onda kukati na situaciju u toj drzavi, pa da se razumije gost sti ako ti nije veselo sto da se patis idi negdje drugo. Naravno nisam ja taj koji treba da tako nesto presudjuje ali zar nije logicno. Irac ce ti reci, koji si q dosao ovdje ako ti se ne svidja, ako mu svaki dan hajes za cijenama i ostalim stvarima koje ti ne odgovaraju u njihovom drustvu.

No kad vidim da Irci kukaju za cijene stanova i kirija onda mozda i nema dumpinga pa da su stranci u situaciji da ima placa je manja nego kirija ili tek malo vec pa da im sve izgleda astronomski skupo. No ja sam rekao Pariz kosta koliko i Dublin a Francuz u Pariznu za gotovo 60% ima manje primanje nego Irac u Dublinu, u Kopenhagenu se za cca. 20% posjecno manje zaradjuje nego u Dublinu a stanovi kostaju isto.

Ako se Ircima i doseljenicima u Irskoj ne svidja situacija onda neka od vlasti traze da izidaju u rekodnom vremenu x broj stanova pa neka na taj nacin privedu nize cijene, ili neka zakonom reguliraju koliko maks treba da kosta iz godine u godinu ili neka podignu vam place svima kolektivno kao drzavna naredba kako u drzavnom tako u privatnom sektoru.

To da od EU traze sad suvnenicju u pomoci u ogronim iznosima za taj hajmo reci probme je presmjesno i samo ce drzavu dovesti da ce imat dug vanjski znatno preko BNP i onda ce postepeno drzava da tone i da place opadaju i da radna mjesta se gase, jer ce morati podizati poreze da nadomire manjak u proracunu itd.

No ako je to za Irsku rjesenje, eto neka upitaju EU za pomoc ali onda cu reci samo jedno, eto je tamo pa neka za 5 godina se slika kako zna i umije.
Ambientt is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2018., 17:39   #5595
Lipo ti brini o problemima danske a irske probleme ostavi nama.
Grinch24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2018., 22:50   #5596
Quote:
Ambientt kaže: Pogledaj post
Osnovna zivotna potrosnja plus najam stana primjerice u Dublinu je cca. 6% skuplje nego u Parizu. Prosjecan BNP po glavi stanovnika u Irskoj za 67% veci nego u Francuskoj.

I sad se ja pitam sto bi prosjecan Irac reako da mora u Parizu ziviti s francuskom placom?
Prosjecan BNP u Francuskoj je 67% manji nego i Irskoj? Iz kojeg sesira ti izvlacis ove brojke?!?

Iako nije tema - jer kako su ti ostali ovdje rekli - ovo je IRSKA tema ipak evo ti nekih podataka usporedbe Dblin - Paris (ne da trolam kao ti vec da ispravim netocni navod):

Consumer Prices in Dublin are 3.10% lower than in Paris
Consumer Prices Including Rent in Dublin are 6.20% higher than in Paris
Rent Prices in Dublin are 24.63% higher than in Paris
Restaurant Prices in Dublin are 4.25% higher than in Paris
Groceries Prices in Dublin are 15.93% lower than in Paris
Local Purchasing Power in Dublin is 10.64% lower than in Paris

Average Monthly Net Salary (After Tax)
Dublin: 2,355.53 € Paris: 2,235.31 €
Parizani imaju 10% veci standard od Dublinaca.

Vidis????

Ali sad povratak na Irsku kao temu. Ovdje si se raspisao slicno kao i na danskom forumu; vecina ovih forumasa nije upoznata s tvojim bogatim 'opusom' na danskom forumu.

Tamo nadglasavas sve druge forumase dugackim monolozima i dubioznim tvrdnjama, maksimalno pljujes po toj Danskoj i Dancima a sve kako bi odvratio potencijalne imigrante iz Hrvatske da dodju tamo. Iz tvojih upisa o Danskoj covjek bi dobio dojam da je to jedna zemlja slicna nacistickoj Njemackoj, puna rasizma i mrznje prema strancima, diskriminacije i ogromne skupoce zivljenja. Danci su po tebi toliko hladni da nikad ne stvaraju prijateljstva sa strancima, placaju strance manje nego domace, mrze sve sto nije dansko. Ljudi koji tamo zive te pobijaju konkretnim podacima i vlastitim iskustvima ali ti i dalje po svome. S druge strane, istices cinjenicu da si tamo od malih nogu pa si po svemu sad i ti Danac i nekako iznad tih jadnih novih pridoslica.

Zalases se za izlazak Danske iz EU jer ju, po tebi, unistavaju svi ti silni EU imigranti (iako na ovom forumu sam sebi pljujes u usta i kazes kako Danska u usporedbi s Irskom ima daleko vise imigranata - i gle cuda, Irci ni ne sanjaju o izlasku iz EU).

I sad, kad je danski forum zamro jer si ga ugusio svojim kilometraskim komentarima i svakome bio poklopac na lonac sad si nasao ispusni ventil na ovom forumu da siris svoje filozofije.

Kad je Danska (i opcenito Zapad) toliko losa sto jos radis tamo? Sto nisi odselio negdje drugdje?

U Irskoj sam upoznao dosta takvih imigranata, kao sto je i Splicanka spomenula, a koji se konstantno zale na zivot tamo. Posebno Poljaci; predavao sam im engleski. Zive tamo i po 10 godina, jezik nabadaju jer se iskljucivo druze medju svojima, doma gledaju poljsku TV i mrze Irsku. Opcenito mi se takvi ljudi ne svidjaju jer su toksicni. Nije mi jasno kako mozes zivjeti negdje (a nije ti domovina) i toliko mrziti zemlju u kojoj zivis - pa odsel kad je toliko lose.

Ni meni Irska nije sjela, znao sam to od pocetka, i kad je vrijeme doslo za to odselio sam. Nema potrebe za kukanjem ili necim slicnim. I ne govorim drugima da se ne sele tamo samo zato sto se meni nije svidjelo; naprotiv, dvojica mojih bliskih prijatelja su tamo jer sam im pomogao da odsele i nadju posao. Smatrao sam zato sto su obojica u IT da ce im Irska pruziti daleko vise, i to se obistinilo. Zadovoljni su placom i poslom, iako ne toliko Dublinom, ali guess what, mogu sad sa tom karijerom i iskustvom maltene gdje pozele.
Irska je dobra za takve stvari.
I kako Slicanka kaze (by the way, obozavam te i tvoje upise LOL), ako imas cilj, ambciju i zdravu glavu na ramenima, Irska ti moze pruziti daleko vise nego Hrvatska. A poslije par godina ako ti se ne svidi, pa ides dalje. Svijet je veliki.
Pozdrav svima.
Damien69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2018., 05:03   #5597
Quote:
Damien69 kaže: Pogledaj post
Prosjecan BNP u Francuskoj je 67% manji nego i Irskoj? Iz kojeg sesira ti izvlacis ove brojke?!?

Iako nije tema - jer kako su ti ostali ovdje rekli - ovo je IRSKA tema ipak evo ti nekih podataka usporedbe Dblin - Paris (ne da trolam kao ti vec da ispravim netocni navod):

Consumer Prices in Dublin are 3.10% lower than in Paris
Consumer Prices Including Rent in Dublin are 6.20% higher than in Paris
Rent Prices in Dublin are 24.63% higher than in Paris
Restaurant Prices in Dublin are 4.25% higher than in Paris
Groceries Prices in Dublin are 15.93% lower than in Paris
Local Purchasing Power in Dublin is 10.64% lower than in Paris

Average Monthly Net Salary (After Tax)
Dublin: 2,355.53 € Paris: 2,235.31 €
Parizani imaju 10% veci standard od Dublinaca.

Vidis????

Ali sad povratak na Irsku kao temu. Ovdje si se raspisao slicno kao i na danskom forumu; vecina ovih forumasa nije upoznata s tvojim bogatim 'opusom' na danskom forumu.

Tamo nadglasavas sve druge forumase dugackim monolozima i dubioznim tvrdnjama, maksimalno pljujes po toj Danskoj i Dancima a sve kako bi odvratio potencijalne imigrante iz Hrvatske da dodju tamo. Iz tvojih upisa o Danskoj covjek bi dobio dojam da je to jedna zemlja slicna nacistickoj Njemackoj, puna rasizma i mrznje prema strancima, diskriminacije i ogromne skupoce zivljenja. Danci su po tebi toliko hladni da nikad ne stvaraju prijateljstva sa strancima, placaju strance manje nego domace, mrze sve sto nije dansko. Ljudi koji tamo zive te pobijaju konkretnim podacima i vlastitim iskustvima ali ti i dalje po svome. S druge strane, istices cinjenicu da si tamo od malih nogu pa si po svemu sad i ti Danac i nekako iznad tih jadnih novih pridoslica.

Zalases se za izlazak Danske iz EU jer ju, po tebi, unistavaju svi ti silni EU imigranti (iako na ovom forumu sam sebi pljujes u usta i kazes kako Danska u usporedbi s Irskom ima daleko vise imigranata - i gle cuda, Irci ni ne sanjaju o izlasku iz EU).

I sad, kad je danski forum zamro jer si ga ugusio svojim kilometraskim komentarima i svakome bio poklopac na lonac sad si nasao ispusni ventil na ovom forumu da siris svoje filozofije.

Kad je Danska (i opcenito Zapad) toliko losa sto jos radis tamo? Sto nisi odselio negdje drugdje?

U Irskoj sam upoznao dosta takvih imigranata, kao sto je i Splicanka spomenula, a koji se konstantno zale na zivot tamo. Posebno Poljaci; predavao sam im engleski. Zive tamo i po 10 godina, jezik nabadaju jer se iskljucivo druze medju svojima, doma gledaju poljsku TV i mrze Irsku. Opcenito mi se takvi ljudi ne svidjaju jer su toksicni. Nije mi jasno kako mozes zivjeti negdje (a nije ti domovina) i toliko mrziti zemlju u kojoj zivis - pa odsel kad je toliko lose.

Ni meni Irska nije sjela, znao sam to od pocetka, i kad je vrijeme doslo za to odselio sam. Nema potrebe za kukanjem ili necim slicnim. I ne govorim drugima da se ne sele tamo samo zato sto se meni nije svidjelo; naprotiv, dvojica mojih bliskih prijatelja su tamo jer sam im pomogao da odsele i nadju posao. Smatrao sam zato sto su obojica u IT da ce im Irska pruziti daleko vise, i to se obistinilo. Zadovoljni su placom i poslom, iako ne toliko Dublinom, ali guess what, mogu sad sa tom karijerom i iskustvom maltene gdje pozele.
Irska je dobra za takve stvari.
I kako Slicanka kaze (by the way, obozavam te i tvoje upise LOL), ako imas cilj, ambciju i zdravu glavu na ramenima, Irska ti moze pruziti daleko vise nego Hrvatska. A poslije par godina ako ti se ne svidi, pa ides dalje. Svijet je veliki.
Pozdrav svima.
Nebi stvarno vise, jer vidim da moram crtati. No ako vam je tako super u toj Irskoj, onda zasto kukate na cijene stanova?

Da nebi sad razvalcio ja sam se tako reci rodio u Kopenhagenu prije 40 i kusur godina. I moje EU misljenej nema nista s Irskom ili Danskom konkretno. Konkretno ako te zanima EU mozemo otici na temu o EU.
Broja 2. U Parizu imam stan i znam kako stoje stvari.

Irska ima BNP po stanovniku cca. $68.000, Francuska cca. $41.000. No i ta tvoja stranica iz koje uzimas podatke kaze jedno Consumer Prices Including Rent in Dublin are 6.20% higher than in Paris

I opet sam naglasio PROSJECAN.

No kad smo kod skidanja info s sajtova. Zasto nema Dublina u top 20?
http://www.businessinsider.com/most-...paris-france-2

Sreo sam nekoliko Hrvata koji su napustili Irsku. Ljudi pricaju skroz drugacije o Irskoj nego vi. No svatko ima legitimno pravo na to.

Meni ne zvuci dati €2.000 krija za dvsoban stan u Dublinu puno. Ako se uzme u obzir da mozes izvuci €4.000 placu poslje poreza u nekoj od silnih firmi koje su tamo. Opet imas €2.000 za sve drugo. I siguran sam da ce ti svaki mjesec ostati €400-500. Zar to nije savsim ok?

Zadnje uređivanje Ambientt : 22.01.2018. at 05:33.
Ambientt is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2018., 12:23   #5598
Quote:
Ambientt kaže: Pogledaj post
Nebi stvarno vise, jer vidim da moram crtati. No ako vam je tako super u toj Irskoj, onda zasto kukate na cijene stanova?

Da nebi sad razvalcio ja sam se tako reci rodio u Kopenhagenu prije 40 i kusur godina. I moje EU misljenej nema nista s Irskom ili Danskom konkretno. Konkretno ako te zanima EU mozemo otici na temu o EU.
Broja 2. U Parizu imam stan i znam kako stoje stvari.

Irska ima BNP po stanovniku cca. $68.000, Francuska cca. $41.000. No i ta tvoja stranica iz koje uzimas podatke kaze jedno Consumer Prices Including Rent in Dublin are 6.20% higher than in Paris

I opet sam naglasio PROSJECAN.

No kad smo kod skidanja info s sajtova. Zasto nema Dublina u top 20?
http://www.businessinsider.com/most-...paris-france-2

Sreo sam nekoliko Hrvata koji su napustili Irsku. Ljudi pricaju skroz drugacije o Irskoj nego vi. No svatko ima legitimno pravo na to.

Meni ne zvuci dati €2.000 krija za dvsoban stan u Dublinu puno. Ako se uzme u obzir da mozes izvuci €4.000 placu poslje poreza u nekoj od silnih firmi koje su tamo. Opet imas €2.000 za sve drugo. I siguran sam da ce ti svaki mjesec ostati €400-500. Zar to nije savsim ok?
Mozda bi nam trebao nacrtat neke od tih gluposti koje pises da se malo nasmijemo.
Do sada si jedino uspio pokazati da ne razumijes sto je to GDP, cemu sluze te kako se pune i koriste EU fondovi, da se o politickoj i ekonomskoj situaciji u Irskoj informiras iz youtube komentara te da opcenito birtijaski trkeljas bez ikakve podloge.
Tebi uopce ne treba odgovarati jer se uspjesno sam zakopavas i sramotis svojim upisima ovdje a koliko vidim i po ostalim temama na pdf emigracija.

Uzivaj u (po tvojim rijecima) ksenofobicno-rasistickoj Danskoj u kojoj prosjecni Danac ima losiji standard od Irca na socijali i odi tlacit ljude na nekoj drugoj temi.
__________________
You don't need a weather man, To know which way the wind blows
It's all right to say things can only get better, If you haven't just lost your brand new sweater
Peterpunk is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2018., 12:35   #5599
Vratimo se mi veselijim temama, evo malo pozitivnih najava od premijera:

High income tax - a problem in attracting and keeping talent

Quote:
Taoiseach Leo Varadkar has admitted that the country's "very high income tax rates are a serious problem" in attracting talent into the economy.
Addressing a Shannon Chamber of Commerce event at Dromoland Castle, Co Clare, at the weekend, Mr Varadkar said that this "is something we are aware of and want to change into the future".
The American Chamber of Commence has been lobbying the Government to address the regime for high earners to make it more attractive for them to come here and stay here.
The Taoiseach also stated the Government will remain firm in defending the 12.5pc corporation tax rate.
__________________
You don't need a weather man, To know which way the wind blows
It's all right to say things can only get better, If you haven't just lost your brand new sweater
Peterpunk is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2018., 12:49   #5600
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
Irska ima najveću dijasporu zbog velike gladi koja je nastupila krajem 1840-tih zbog pljesnivoće krumpira koji je tada bio glavni izvor hrane. oko milijun ljudi je umrlo zbog hrane i oni ortodoksniji Irci tvrde da su Englezi napravili genocid jer nisu pomogli tokom te glade. Englezi za genocid neće ni čuti. i zbog toga je 2 mil. ljudi emigrirali u SAD. Irska je jedina država koja je u 20.st ušla sa manje stanovnika nego što je imala stoljeće prije. Plijesan koja je uzrokovala pljesnivoću krumpira danas ne postoji - izumrla je
Ne zbog toga sto nisu pomogli tokom gladi nego zbog toga sto su je svojim zakonima i djelovanjem uzrokovali.
Naime Ircima katolicima je bilo zabranjeno posjedovati iole veci komad zemlje kako bi mogli sijati zitarice i tako im je prakticki krumpir nametnut kao primarni izvor hrane. Osim toga uvoz zitarica u Irsku je bio gotovo onemogucen visokim porezima a veliki zemljoposjednici (englezi) u Irskoj koji su sijali zito su sav urod slali u englesku.
Englezi jesu pomagali Ircim tokom velike gladi ali samo onima koji su se preobratili na protestantsku vjeru (soupers) te iz prezimena izbacili O'.
__________________
You don't need a weather man, To know which way the wind blows
It's all right to say things can only get better, If you haven't just lost your brand new sweater
Peterpunk is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:54.