Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.06.2008., 20:26   #41
Quote:
mmb1003 kaže: Pogledaj post
mislite da ce odmah vidjeti na lijecnickom da sam trudna...navodno rade nalaz krvi, specijalisticki pregled, pregled ociju i sipirometriju
I na osnovi toga daju ocjenu tvoje radne sposobnosti... Ne daju se nalazi poslodavcu (barem ne bi trebali).
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2008., 20:53   #42
dakle u nalazu krvi ne rade dodatna testiranja da vide razinu hormona b-hcg ili kako vec se zove?
mmb1003 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2008., 21:00   #43
Quote:
mmb1003 kaže: Pogledaj post
dakle u nalazu krvi ne rade dodatna testiranja da vide razinu hormona b-hcg ili kako vec se zove?
Ne bi trebali, Zakon o radu:

Obveza radnika da obavijesti poslodavca o bolesti ili nekim drugim okolnostima

Članak 26.

(1) Prilikom sklapanja ugovora o radu radnik je dužan obavijestiti poslodavca o bolesti ili drugoj okolnosti koja ga one­mo­gu­ćuje ili bitno ometa u izvršenju obveza iz ugovora o radu ili koja ugrožava život ili zdravlje osoba s kojima u izvršenju ugovora o radu radnik dolazi u dodir.

(2) Radi utvrđivanja zdravstvene sposobnosti za obavljanje odre­đenih poslova, poslodavac može uputiti radnika na liječnički pregled.

(3) Troškove liječničkog pregleda iz stavka 2. ovoga članka snosi poslodavac.


S obzirom da je u pitanju banka - teško da će itko htjeti ići "izvan" onoga što Zakon dozvoljava, jer nitko ne želi preuzeti rizik u slučaju da se sazna da su se ilegalno tražili podaci. I oni u banci rade za plaću, nije to neki privatnik koji sada gleda kako iscijediti radnika do kraja i računa da bi imao "problem" ako mu dođe trudnica. Bila bi specifična situacija da ideš raditi na radno mjesto koje je opasno za trudnicu i gdje trudnice ne smiju raditi, o tome je već Lara pisala, ali to kod tebe nije slučaj.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2008., 21:50   #44
ja se nadam da ce to biti tako, jer danas znamo kako je sa trudnocom kod zena i poslom. steta u koje nas situacije dovode. strahujem vec nekoliko dana
mmb1003 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2008., 22:14   #45
vojky,tu nesh ne shtima
dakle,ako to banka ne trazi,zashto onda ovi koji vrshe pregled to traze (radi se o trudnoci,rajt?)
zakon veli da samo ako ometa,njezina trudnoca ne ometa
dakle,pregled treba bit u skladu sa zakonom,ovisno o radnom mjestu
za ovo to ne smeta,dakle ovi to nit ne smiju pregledavat
lepi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2008., 22:24   #46
pa to sam i ja mislila. kad sam postavila topik, postavila sam cisto da vidim, no nakon par dana sam saznla da sam trudna i pocele su dvojbe da li to pregledavaju ili ne. meni to osobno nema veze sa radnom sposobnoscu jer mislim da to poslodavci znaju jako dobro srediti ako su budale koji otpustaju trudnice...dakle jednostavno ne produlje ugovor.
mmb1003 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2008., 22:26   #47
Quote:
lepi kaže: Pogledaj post
vojky,tu nesh ne shtima
dakle,ako to banka ne trazi,zashto onda ovi koji vrshe pregled to traze (radi se o trudnoci,rajt?)
Ne, ne traže, samo šalju u "svoju" ambulantu, onu s kojom imaju ugovor.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2008., 22:30   #48
o tome ja govorim, oni salju u svoje ambulante i onda tko zna kako to zavrsi. imaju li oni dogovor da se to zaista radi?
mmb1003 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2008., 22:58   #49
Quote:
mmb1003 kaže: Pogledaj post
o tome ja govorim, oni salju u svoje ambulante i onda tko zna kako to zavrsi. imaju li oni dogovor da se to zaista radi?
Pazi, to "svoja ambulanta" znači da je jednostavno u pitanju ambulanta s kojom imaju ugovor i koja ima daje popuste na preventivne preglede, na pregled vida koji svi koji rade s računalima imaju pravo svake dvije godine i sl.

Sumnjam da itko iz banke traži podatke koje ambulanta ne bi smjela dati - da to dođe u javnost, netko bi dobio otkaz (jer bi banka sama jako dobro pazila da ne dođe na negativni publicitet), pa zašto bi to netko uopće radio?
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2008., 08:31   #50
ali ta ambulanta se onda ne drzi zakona
oni te ne smiju testirati na trudnocu ako to nije bitno za radno mjesto,kako zakon kaze
a trudnoca nije bitna za radno mjesto u banci
dakle,imash pravo tuzit ambulantu jer su te testirali na neshto na shto nisu imali pravo i shto je protuzakonito,rajt Vojky?
lepi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2008., 09:25   #51
ja se nadam da ce tako biti, odnosno da oni nece u obicnom nalazu krvi traziti i tu analizu. ako budu, nadam se da nece biti neka budala koja ce mi to napisati u procjenu sposobnosti.
mmb1003 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2008., 11:37   #52
Quote:
lepi kaže: Pogledaj post
dakle,imash pravo tuzit ambulantu jer su te testirali na neshto na shto nisu imali pravo i shto je protuzakonito,rajt Vojky?
Naravno da može pitati na što se testira - ako bi išli van toga to je protupravno.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2008., 12:40   #53
dakle,i bez pitanja,ako te ovi testiraju recimo na trudnoci,a ti bi radio u banci,mosh ih zbog toga tuzit?
ne morash ti nish pitat,oni ne smij uradit van onog shto im je dozvoljeno
rajt?
(ko zagorec sem,sam bi tuzio)
lepi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2008., 13:12   #54
mmb... pitaj na štto rade sistematski?? ako kažu da rade i ginekološki odbij ga!

Ne smije te poslodavac ucjenjivati time..

ja bih tako
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2008., 14:55   #55
il josh bolje
nek pusti da joj naprave,a onda tuzbu
pa jedno parsto tisuca kuna zbog ove-one boli,osjecaja srama,vamte-tamte
moze to i na miljun


lara,ozbiljno sad,kad covjeku treba posao da prezivi,bi li odbila?
lako ti je sad to sa svoje pozicije reci
trebala bi se drzava brinut o ovome,inspekcijama,prijavama,kaznama
al drzava se ne brine ni o cem o cem bi trebala,vec samo o svojim placama kak da prate inflaciju,razna poskupljenja
lepi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2008., 15:15   #56
ovako... ako bi me zaposlio pa poslao na sistematski ja bih odbila ginekološki.... bih.

što mi može...???? ako sma na određeno iovako ionako ako me misli napenaliti zbog trudnoće ...onda je svejdeno ali ja bih mu rekla tu činjenicu..

ako sma na neodređeno opet bih odbila i sama mu rekla za tu činjenicu

jer kada trudna žena to saopćava poslodavcu sve je nekako druagčije... kontakt, spika... ne bih da on to sazna iz papira i reagira a ja da nisma prisutna
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2008., 15:29   #57
cek,to je kad je vec dobila posao?
kakva je korist onda poslodavcu kad ju je vec zaposlio da otkrije da je trudna?
jel probni rad,pa moze izmislit nesh da ju ne zaposli?
lepi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2008., 15:43   #58
Quote:
lepi kaže: Pogledaj post
cek,to je kad je vec dobila posao?
kakva je korist onda poslodavcu kad ju je vec zaposlio da otkrije da je trudna?
jel probni rad,pa moze izmislit nesh da ju ne zaposli?
pa ovako... za neka specifična zanimanja uvjet su određene okolnosti te zddravstveni..to sma pisala na prvoj stranici..

za druge nisu... odmah te zaposli pa te pošalje na sistematski.

e sad ako si na neodređeno onda je to mrakkk (uz uvjet da ne radiš kod privatnika jer on opet može izmisliti tehnološki višak pa ti izvisiti) a ako si na određeno trudnoća jer i nije smetnja da ti produži ugovor ( u Hrvata najčešće jest smetnja)
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2008., 16:48   #59
provodeći pravila zaštite na radu svaka ozbiljna firma šalje na zdravstveni pregled svoje djelatnike kao i one koje tek namjerava zaposliti. evo ja sam lani došla u jednu firmu i išla na liječnički par dana nakon što su me prijavili. liječnički vrijedi godinu dana i u četvrtak sam išla ponovo nakon godine dana obnoviti ga.. po novom država podmiruje troškove pregleda ukoliko ste zaposlenik firme, a ako će vas tek šef prijaviti onda kroz mjesec dana treba poslati u minstarstvo papire o prijavi da bi država nadoknadila trošak inače je o trošku firme.. dosad je bilo sve o trošku firme. cijena je 350 kn. pregled obuhvaća: nalaz krvi i mokraće, ekg, pregled sluha, vida, koordinacije, kapacitet pluća, eventualno težina, visina, i to sve obavi sestra, nakon toga se ide u doktora kojem sestra odnese karton sa svim ovim otprije (nalazi krvi i mokraće tek su dan iza). doktor vam posluša pluća i izmjeri tlak, priupita imate li kakvih tegoba, bolesti u obitelji, pušite li i konzumirate alkohol. i to je to.. ljudi bez straha.. sve se vidi u krvnoj slici i to je samo redoviti pregled da vidite je li vam u redu vid, tlak, srce i krv.. i obveza je poslodavca. a i prevencija je mogućih bolesti bilo nasljednih, bilo izazvanih štetnim djelovanjem na poslu ili koječim.. sestre i doktori su ljubazni. i nemajte straha.. a neki posebni poslovi imaju još dodatne preglede. također većina ljudi piše psiho test koji vrijedi 4 godine. dakle ako ste sad pisali nećete naredne četiri (ne promijeni li se zakon). mene recimo nisu slali na psiho test, a većinu djelatnika jesu.. kad bolje razmislim, ja sad ekipu u firmi upućem na liječnički i pratim kad to izlazi i kad ga treba obnavljati.. pomirite se s tim da ćete jednom godišnje na redoviti sistematski kroz cijeli životni radni vijek..
__________________
Dali vuku da ovce čuva...
Principessa is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2008., 16:56   #60
ma principessa ovdje je bit o eventualnoj trudnoći...

znam ja to sve što si napisala kako ide ali nije pošteno slati ženu na ginekološki pregled (kako je to sad po novom)
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:49.