Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.06.2011., 18:06   #1
Metastaze na kralježnici

Neznam kako da počnem! Ovako, tata mi je prije 5 godina operiao rak na debelom crijevu, i sve je bilo super do prije 2 mjeseca!! Sada ima metastaze na cijeloj kičmi, i frakturu kičme od metastaze!
Uzima morfij več 3 tjedna, i epiduralni kateter u kičmu!
Doktori kažu da ga se "ne isplati" zračiti, a mi pokušavamo dobiti zračenje!
Da li netko možda zna kakve su šanse za život s tom dijagnozom?
Unaprijed hvala!
mpk30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2011., 21:10   #2
Quote:
mpk30 kaže: Pogledaj post
Neznam kako da počnem! Ovako, tata mi je prije 5 godina operiao rak na debelom crijevu, i sve je bilo super do prije 2 mjeseca!! Sada ima metastaze na cijeloj kičmi, i frakturu kičme od metastaze!
Uzima morfij več 3 tjedna, i epiduralni kateter u kičmu!
Doktori kažu da ga se "ne isplati" zračiti, a mi pokušavamo dobiti zračenje!
Da li netko možda zna kakve su šanse za život s tom dijagnozom?
Unaprijed hvala!
Zračenje kralježnice je palijativna terapija, dakle ona bi trebala zaustaviti tu metastazu i olakšati mu. No čini se da nisi naveo ostatak priče o tatinom stanju. Ima li još gdje metastaze? Kakvo je njegovo opće stanje.
Šanse za život sigurno postoje, samo upitna je kvaliteta takvog života.
Drži se i budi mu jaka podrška
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2011., 11:26   #3
Pozdrav, ovisi gdje tocno na kicmi su metastaze. Ako se radi o kralješcima i ako je došlo do bolnih fraktura, može se pomoći s vertebroplastikom ili kifoplastikom.
GSM is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2011., 22:18   #4
Rekao je doktor po kralješcima, a da mu je jedan kralježak pojela metastaza!
Opće stanje mu je kako koji dan!Danas je prijepodne bilo jako dobro, a predvečer ga je jako bolilo unatoč silnim morfijima i normabelu!
Apetit mu se polako gubi, tu i tamo ga uspijemo "natjerati" da nešto pojede! Na nogama je slab, ali to je zbog bolova! Inače ima jaku želju za životom, i kao da se bori, ali kada ga stvarno jako boli, kao da se zadnjih par dana predaje! Gubi se samo ako popije malo više morfija, ali mislim da je to od tih tableta!
GSM : Oprosti, ali iskreno, nemam snage guglati sada, pa te molim da mi objasniš kaj je to vertebroplastika i kifoplastika!
Hvala na odgovorima!
mpk30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2011., 22:22   #5
Kod bolnih pijeloma kralješaka može se primjeniti:
1. Vertebroplastika (punjenje kraljeska cementom, ako je sacuvan straznji kostani zid trupa kraljeska i donekle odrzana njegova visina)
2. Kifoplastika (kada kraljesak "padne" izgubi svoju visinu, tada se jedan "balon" napuni cementom i vrati se visina kraljeska)
GSM is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2011., 01:48   #6
Mel & Kim - popularni duet iz 80-tih:

http://www.youtube.com/watch?v=cRScWseLXSg

http://www.youtube.com/watch?v=WPmy2fCuTjs

ova desna se zove Mel

ona je 1985 preboljela tumor na jetri i mislilo se da se izlječila

no krajem 1987 tumor se vratio ovaj puta kao metastaza na kralježnici. Mel je strašno boljela kralježnica i svi mislili da ima herniju diska dok nije otišla na slikanje i tad se vidjela lagano zasjenjenje. glazbena karijera je prekinuta, krenulo se na kemoterapije, no nažalost od slinih kemoterapija imuno sustav je bio iznimno slab i umrla je 18.1.1990 od upale pluća
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2011., 10:24   #7
GSM: Nama su rekli da su bilokakvi operativni zahvati nemogući, jer se proširilo po cijeloj kičmi i da bi operacija mogla kobno završiti!
Zanima me da li bu mu tu i tamo zračenje (npr. jednom mjesečno) moglo bar ublažiti bolove?
Znam kada mi je baka imala metastaze da je išla svakih mjesec dana u bolnicu na zračenje i onda je idućih mjesec dana bilo malo bolje!
mpk30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2011., 22:57   #8
Ako je po duljinio cijele kralježnice puno metastaza bojim se da onda nikakav operativni zahvat ne dolazi u obzir. Problem je kod takvih tumora da kad se taknu još više podivljaju. Možda jednino sanacija tog u najgorem stanju i zračenje istog.
Zračenje se daje u točno određenoj dozi.
Moj savjet je da se potraži drugo mišljenje. Treba imati u vidu i određenu pragmatičnost liječnika jer postoji velika gužva točnije liste čekanja za zračenje, pa jednostavno ne žele gubiti vrijeme i prostor za palijativne slučajeve.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2011., 22:23   #9
Za operativni zahvat su nam rekli da nema nikakve šanse!!
Jučer je bilo grozno, imao je jake bolove i morali smo zvati hitnu, pa su mu dali neki koktel injekcija (ketonal, normabel i nešto za opuštanje mišića), i nakon toga mu je bilo super! Malo je pričao nebuloze,ali to je od tih injekcija!
I danas mu je bilo super, spavao je do 3 popodne, i rekao je da se konačno naspavao, i to je spavao na leđima!! Digao se iz kreveta bez ikakvih problema i išao sam u kupaonicu napraviti jutarnju higijenu!
Rekao je doktor da je to normalno, i da će imati takvih oscilacija!!

Što se tiče zračenja, još nismo 100% sigurni, ali najvjerojatnije bu išao!!I dobit će nekakve flastere koji ispuštaju 3 dana polako morfij, pa bu mu valjda i od toga lakše!

Ja se nadam da će mu biti lakše, i možda jesam sebična, ali želim da što duže bude tu snama!

P.S. danas je pričao da sutra ide na more,hehe!!
mpk30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2011., 22:44   #10
Quote:
mpk30 kaže: Pogledaj post
Za operativni zahvat su nam rekli da nema nikakve šanse!!
Jučer je bilo grozno, imao je jake bolove i morali smo zvati hitnu, pa su mu dali neki koktel injekcija (ketonal, normabel i nešto za opuštanje mišića), i nakon toga mu je bilo super! Malo je pričao nebuloze,ali to je od tih injekcija!
I danas mu je bilo super, spavao je do 3 popodne, i rekao je da se konačno naspavao, i to je spavao na leđima!! Digao se iz kreveta bez ikakvih problema i išao sam u kupaonicu napraviti jutarnju higijenu!
Rekao je doktor da je to normalno, i da će imati takvih oscilacija!!

Što se tiče zračenja, još nismo 100% sigurni, ali najvjerojatnije bu išao!!I dobit će nekakve flastere koji ispuštaju 3 dana polako morfij, pa bu mu valjda i od toga lakše!

Ja se nadam da će mu biti lakše, i možda jesam sebična, ali želim da što duže bude tu snama!

P.S. danas je pričao da sutra ide na more,hehe!!
Dobit će durogesic flastere.
Nije sebično od tebe da ga želiš što dulje tu uz vas, ali ono što čini bitnu razliku je kvaliteta života. Nadam se da će mu to što mu preostaje proživjeti bez bolova.
Želim ti puno snage da ustraješ i budeš uz njega.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 09:57   #11
Sada sam pronašla ovu temu. Moj otac je zbog bolova u ledjima takodjer prosao pretrage,

MR LS segmenta ukazuje na "vjerojatno" metastatske tvorbe osteolitički promijenjen korpus L1 kralješka kao i desni pedikl T12 kralješka. Početna opstrukcija spinalnog kanala u razini L1 kralješka. Visina korpusa očuvana. Postavljena Jewett ortoza.

Prošlo je dva tjedna otkako smo krenuli po doktorima, i obavili smo i PET/CT čije nalaze čekamo, biopsija koštane srži potvrđuje da nema veze s KLL (kao što su hematolozi i rekli, ali je neurokirurg (!) na nalazu MR napisao da su promjene u sklopu primarne bolesti KLL - čuj to) --------- još nam se ništa ne govori, onkologu nismo upućivani, ne znamo šta da radimo, danas idem po markere krvi, znači ili ima rak za koji nismo znali i koji će se možda utvrditi ili će ostati nepoznati izvor.

Teško mi je shvatiti, da li je mojem ocu brzo kraj.. Postoji li uopće šansa da se te metastaze ako je nepoznat izvor, saniraju djelomično, da makar bude pokretniji, ili je osuđen na ortozu?

Kome da se obratim, prebacuju odgovore na drugi odjel, nisam čula konkretni odgovor, čekamo stalno ovaj pa onaj nalaz, on je pod lijekovima, ima visok prag boli, no zaista ne znam što još, da li da tražim biopsiju kralješka ili je to još veće sranje raditi da se ne razbuktaju te tvorevine? Rađena je punkcija koštane i biopsija kosti no iz kuka. Biopsiju kosti nalaz čekamo još.

Hoćemo li s nalazima PET/CT bit pametniji? Hvala ako netko ima savjet.......
Eika is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:26.