Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.11.2009., 11:08   #1
Povijest Roma

eto, o tom narodu ne znam gotovo ništa. Jedino što mi zvoni u glavi je da svoje korjene vuku iz Indije i to je sve...
Ako iko išta više zna o njima nek napiše.

Zahvaljujem
__________________
VIŠE MESA U BUREKEEEEEEE!!!
Legion drinks his weight, drinks like Richard Burton, dance like John Travolta, now
Legion is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2009., 13:11   #2
Mislim da se prvi Romi na vropskom tlu pominju u Carigradu u 1o.veku , tako da se može reći da od tada počinje njihovo širenje po evropi!

Za njihov jezik znam da je jedan od glavnih dijalkata Gurbetski , a tim imenom su zvali Rome u CG,Bosni nekada!

http://www.rts.rs/page/stories/sr/st...re+u+Beogradu+



..Jedna stara romska legenda priča o tome kako su i zašto Romi napustili Indiju: "Živeli smo na reci Gangu. Naš gospodar je bio moćan, glas mu se čuo nadaleko, a njegova presuda je bila konačna. Imao je sina jedinca koji se zvao Čen. U zemlji Inda vladao je tada moćan kralj, kome je žena miljenica rodila jedinicu ćerku. Dao joj je ime Gan. Posle njegove smrti njegov sin Čen odluči da se oženi Ganom, za koju se mislilo da mu je sestra, iako to nije bila. Narod se podelio na dva dela, a jedan vrač predskaza najezdu neprijatelja i loša vremena. Jedan od skinderovih vojskovođa nalete kao orkan, ubi kralja Inda, opustoši i uništi sve, kao što je vrač prorekao. Jedan naš čovek ode do vojskovođe-pobednika da ga pita šta misli o ženidbi brata sestrom. Ovaj udari čoveka po glavi. U tom trenutku i vojskovođa i konj se razleteše u paramparčad, kao kad zemljani sud tresne o stenu. I vetar oduva u pustinju ostatke onoga koji je nekada bio veliki ratnik. Na dva dela se podeli narod. Oni koji su bili protiv Čena proteraše ga iz zemlje. Veliki vrač prokune Čena rečima: "Večno ćeš lutati licem zemlje, nikad nećeš zanoćiti na istom mestu, niti ćeš se dvaput napiti vode iz istog izvora".

Druga stara legenda kaže:
"Nekada smo imali velikog vladara, Roma. On je bio naš knez. On je bio naš kralj. Svi su Romi tada živeli zajedno, u jednoj divnoj zemlji. Ta zemlja se zvala Sind. Vladala je tamo sreća i velika radost. Naš gospodar se zvao Mar Amengo Dep. Imao je dva brata. Jednom je ime bilo Romano, drugom Singan. To je bilo dobro, ali je došlo do velikog rata. Muslimani su izazvali rat i u prah i pepeo pretvorili romsku zemlju. Romi su svi zajedno pobegli iz svoje domovine. Počeli su kao siromasi da lutaju drugim državama, drugim zemljama. Onda su tri brata povela svaki svoje sledbenike i razišla se. Hodali su mnogim putevima: neki su krenuli u Arabiju, neki u Vizantiju, neki u Jermeniju."

Izvesne činjenice probijaju se kroz ove legende: rat koji je prisilio rome da napuste svoju domovinu; ime Čen, koje znači "minđuša" na romskom a koje se još uvek nalazi kao romsko ime; imena Romano i Singan koji u mnogim izvorima slove kao preci naroda Rom i Sinti, a Sind kao njihova prapostojbina; pravci kretanja, uglavnom tačni, koje su po predanju Romi sledili.

Pored ovih legendi koje su, uz izvesne varijacije, prepričavane i u romskim zajednicama, postoje i priče koje su oni imali za Evropljane. Umesto Indije najčešće su navodili Egipat kao svoju domovinu odnosno tvrdili da su Egipćani, što je mnoge naučnike zavelo u njihovim istraživanjima. Hajnrih Moric Gotlib Grelman(Lajpcig 1783.), prvi je otklonio svaku sumnju u pogledu porekla Roma…
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2009., 13:16   #3
Zanimljivo
__________________
VIŠE MESA U BUREKEEEEEEE!!!
Legion drinks his weight, drinks like Richard Burton, dance like John Travolta, now
Legion is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2009., 13:20   #4
O nazivlju imena Cigan ovo mi je zanimljivo i logično!


Seobe Roma istorijski oskudno dokumentovana kretanja i migracije:
Istoriski izvori koji konkretno govore o poreklu i pocetku seobe Roma veoma su oskudni. Sve do danas kruže razlicite hipoteze, izkonstuisane price i "legende" o postojanju romskog naroda kao i, o, samim, konkretnim razlozima za pokretanja njihove deseto-visevekovne seobe, dokumentovane migracionim kretanjem, kroz vekovne epohe proteklog milenijuma i periodu od 1001 god. i sve do današnjih dana!
Prva i do danas jedina pouzdana tvrdnja zvanicno PISANOG ISTORISKOG DOKUMENTA o nastajanju reci Cigan za pripadnike “odredjene” skupine ljudi, dolazi iz 1068. godine. Tada, je gruzijski monah sv. Georg Antonski, iz manastira Iviron (Grcka) svom življu, "pismeno" izveštavao, ... kako je na goru Atos u periodu od 1001-1026. godine stigla ogromna skupina “Athiganosa” = CIGANA = NEDODIRLJIVIH.
Sama rec Athigatos tj. Acinkan na grckom bi znacila “nedodirljiv”. Razine inace te reci, se u osnovi koristila kasnije, deseto-vekovno, tokom proteklog milenijuma, iskljucivo kao "zvanican" Gadžovanski navodno pogrdan naziv za “taj” nomadski-narod koji se susretao vekovima po Evropi i skoro po celom ostatku sveta na zemaljskoj kugli PLANETI sve do današnjih dana.


Izgleda da naziv Cigan i nije bio nikad podrugljiv već je to postao naknadno ali ne od samog značenja reči!
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2009., 13:33   #5
Nedodirljivi... jel moguće, bez obzira što je to prijevod grčke riječi, da ima ikakve veze sa indijskom najnižom kastom koje se zove nedodirljivi?

I još me nešto zanima-dali postoji zemlja u kojoj su Cigani više inkorporirani u konkretni društveno-ekonomski poredak?
Kako to da su oni, koliko je meni poznato, toliko nomadski orjentirani i... pa bez ikakvog podcjenjivanja ali slobodno mogu reći da se bave zanimananjima koja su "na rubu zakona", ako ne i preko toga... dali postoji država u kojoj bi neki malo veći postotak Roma živio drugačije od toga?
__________________
VIŠE MESA U BUREKEEEEEEE!!!
Legion drinks his weight, drinks like Richard Burton, dance like John Travolta, now
Legion is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2009., 13:49   #6
Quote:
Legion kaže: Pogledaj post
Nedodirljivi... jel moguće, bez obzira što je to prijevod grčke riječi, da ima ikakve veze sa indijskom najnižom kastom koje se zove nedodirljivi?

I još me nešto zanima-dali postoji zemlja u kojoj su Cigani više inkorporirani u konkretni društveno-ekonomski poredak?
Kako to da su oni, koliko je meni poznato, toliko nomadski orjentirani i... pa bez ikakvog podcjenjivanja ali slobodno mogu reći da se bave zanimananjima koja su "na rubu zakona", ako ne i preko toga... dali postoji država u kojoj bi neki malo veći postotak Roma živio drugačije od toga?
Misliš kao neka konkretna romska celina koja je izgradila neko društvo koje je stalno u nekoj državi?! , mislim da nema!
Ali ima zajednica Roma doduše manjih po svim istočnim zemljama koji nisu nomadi , i stvorili su svoje lokal identitete!
Ima danas sremsko selo Roma koje je danas govoto pusto jer su uglavnom pobijeni za vreme 2.sv.rata i masovno su se iseljavali u Evropu!
Oni su bili trgovci i zanatlije sa jakim porodičnim vezama!
Ne mogu sad da se setim imena sela , ali sam gledao na TV gde je izgledalo potpuno drugačije od prikaza Roma koje je ustaljeno , i lepo se vidi njihov poseban štih kad stvore stajaću zajednicu još pre 100 godina!

Romi kako reče su se uvek bavili "poslovima sa ivice zakona"?! . e pa to se tako počelo smatrati od prelaska na moderno doba gde njihovo nomadstvo kao takvo postaje ne efikasno i njihovi glavni zanati kovanje,proizvodnja i prodaja kreča postaju izlišni!!

Znači njihov poredak je grubo prekinut i sad žive u još većoj marginalnosti nego što su živeli npr. pod Turcima jer su periferniji nego ikad!!

Pošto sam poreklo iz CG , pričali su mi stari kako se nekad sirotinja prehranjivala u kamenjaru! , tako što su "palili klačinu" tj.pravili živi kreč , a Cigani ili od njih zvani Gurbeti su sa svojim ragama dolazili i odkupljivali ga za prodaju !
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2009., 14:01   #7
Meni su zanimljivi Kosovski Romi albanskog jezika koji sebe ne smatraju Romima već Egipćanima jedni , a drugi Aškalijama!! , a imaju sve odlike romskog života i jezik im je pomešan!

Prvi su po svom predanju došli iz Egipta naravno , dok drugi iz Palestine iz grada Aškelona!!

E sad na koju foru s njima stvorilo to predanje?! , mora da postoji nešto zaista iza toga jer ne vidim razlog da izmišljanje takvog porekla može doprineti za neki bolji status !!
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2009., 17:38   #8
Meni je ono najiritantnije glede tih Roma sto oni sebe nazivaju romi... otkud to ime uopće? Nekad davno sam pročita da to tobože na njihovom jeziku znači "čovjek" ili tako nesto... Ali zašto se vrijedjaju na naziv "cigan"? I još nešto, kako oni sebe međusobno na njihovom jeziku zovu? Baš ROM ili?
Road_Warrior is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2009., 18:11   #9
Quote:
ROAD_WARRIOR kaže: Pogledaj post
Meni je ono najiritantnije glede tih Roma sto oni sebe nazivaju romi... otkud to ime uopće? Nekad davno sam pročita da to tobože na njihovom jeziku znači "čovjek" ili tako nesto... Ali zašto se vrijedjaju na naziv "cigan"? I još nešto, kako oni sebe međusobno na njihovom jeziku zovu? Baš ROM ili?
Baš Rom tj.Romale što znači čovek,ljudi!!

Cigan je pogrdan naziv , ali zavisi ko ga koristi,kada i gde!, pa tako i ne mora biti! , barem u današnje vreme!
Ranije je nazivlje Cigani značilo lutalice bez korena !

A šta , ti Talijano-Rvat se našo uvređen što je slično ime sa večnim gradom i Romanima?!

Rasizma i fašizma nikad previše jel da?!
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2009., 18:48   #10
zanimljivo mi je romski obicaj nosenja puno nakita na sebi, jer nakitom bi financijski se izvukli kad su u gabuli..
Yvancheen is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2009., 22:45   #11
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post

A šta , ti Talijano-Rvat se našo uvređen što je slično ime sa večnim gradom i Romanima?!

Rasizma i fašizma nikad previše jel da?!
Pa naravno da sam se našao uvrijeđen... jer to ROMI ili ROM baca loše svijetlo na RIM i ROMANE koji kao europski narod i ponos Europe nemaju veze sa tim ciganima... I ovo nema veze sa rasizmom nikakvim i molim da niti jedan admin ovo ne protumači tako, svaki drugi neobrazovani građanin (seljačina) će pomješati grad ROME sa ovim ciganima AKA ROMIMA... Mislim da im se treba zabraniti to ime ROMI, kakvi romi kakvo što... cigani... zar je to uvreda ako su cigani? Pa šta sad... Uostalom oni se ne vrijeđaju na takvo što, sami sebe nazivaju ciganima na ovim prostorima....
Road_Warrior is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2009., 22:56   #12
Quote:
ROAD_WARRIOR kaže: Pogledaj post
Pa naravno da sam se našao uvrijeđen... jer to ROMI ili ROM baca ljagu/sramotu na RIM i ROMANE... I ovo nema veze sa rasizmom nikakvim i molim da niti jedan admin ovo ne protumači tako, svaki drugi neobrazovani građanin (seljačina) će pomješati grad ROME sa ovim ciganima AKA ROMIMA... Mislim da im se treba zabraniti to ime ROMI, kakvi romi kakvo što... cigani... zar je to uvreda ako su cigani? Pa šta sad... Uostalom oni se ne vrijeđaju na takvo što, sami sebe nazivaju ciganima na ovim prostorima....


A šta si ti jedinstvaeni predstavnik romanske kulture i imenoslova gladijatora pa se vređaš?! , možda Cicerinov ataše za imenoslovlje i jezikoslovlje?!

Ako stvarno ovako razmišljaš onda će te do kraja života u snu pohoditi mali glibavi Cigančići koji će ti gaće svući i umlatiti te ko vola u kupusu usput pevajući : "In vino veritas" u stilu Sinana Sakića! , i tebe zvati Skjavo !
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2009., 23:01   #13
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post


A šta si ti jedinstvaeni predstavnik romanske kulture i imenoslova gladijatora pa se vređaš?! , možda Cicerinov ataše za imenoslovlje i jezikoslovlje?!
Pa nisam, ali ocito da netko mora progovoriti o ovome, znam da može zvučati kao suluda opaska ali vjeruj mi da nije... Tu na ovome podforumu ovakvo nesto može zvucati otrcano napisati jer forumaši ovdje znaju o razlici između ROMANA I ROMA i to drže u malom prstu i to je abeceda znanja, jedna od "tablica množenja" glede povijesti... Ali daj molim te, znaš valjda sam neke ljude iz tvoga okruženja koji ne znaju koji je glavni grad Španjolske a kamoli da razlikuju pojam ROMANA i ROMA... u tome je suština o čemu pričam... a takvih ljudi ce uvik biti više nego obrazovanih, nažalost... prema tome, tu je Italija davno trebala intervenirat, u ime svim ROMANA Europe

Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post
Ako stvarno ovako razmišljaš onda će te do kraja života u snu pohoditi mali glibavi Cigančići koji će ti gaće svući i umlatiti te ko vola u kupusu usput pevajući : "In vino veritas" u stilu Sinana Sakića! , i tebe zvati Skjavo !
Pa vjerojatno da hoće jer razmisljam tako... Uvijek gledam što će masa misliti, ona "glupa" masa, znam, vjerojatno ces mi sad napisati, ne bi trebao razmisljati sto ta masa misli, ali eto ja razmisljam... I dođe mi MUKA kad čujem ovo ROM kao naziv za gypsije...
Road_Warrior is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2009., 23:11   #14
Quote:
ROAD_WARRIOR kaže: Pogledaj post
Pa nisam, ali ocito da netko mora progovoriti o ovome, znam da može zvučati kao suluda opaska ali vjeruj mi da nije... Tu na ovome podforumu ovakvo nesto može zvucati otrcano napisati jer forumaši ovdje znaju o razlici između ROMANA I ROMA i to drže u malom prstu i to je abeceda znanja, jedna od "tablica množenja" glede povijesti... Ali daj molim te, znaš valjda sam neke ljude iz tvoga okruženja koji ne znaju koji je glavni grad Španjolske a kamoli da razlikuju pojam ROMANA i ROMA... u tome je suština o čemu pričam... a takvih ljudi ce uvik biti više nego obrazovanih, nažalost... prema tome, tu je Italija davno trebala intervenirat, u ime svim ROMANA Europe



Pa vjerojatno da hoće jer razmisljam tako... Uvijek gledam što će masa misliti, ona "glupa" masa, znam, vjerojatno ces mi sad napisati, ne bi trebao razmisljati sto ta masa misli, ali eto ja razmisljam... I dođe mi MUKA kad čujem ovo ROM kao naziv za gypsije...
oh, bože...

da na ovom forumu ima rubrika "greatest shits", ti bi imao počasno mjesto...
tom_xox is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2009., 23:26   #15
Quote:
tom_xox kaže: Pogledaj post
oh, bože...

da na ovom forumu ima rubrika "greatest shits", ti bi imao počasno mjesto...
Znači ono gore što sam napisao je kao netočno jel? Svi ljudi na ulici cim ih upitaš za ROMANE i ROME odmah, istog trena znaju razliku? Ali ok, priznajem da sam malo pretjerao u ovome, ali "najdrazi" su mi padobranci poput tebe koji druge stavljaju u rubrike "shitova" sa svojim "genijalnim" odgovorima na postove, takvih ima na svakom koraku.
Road_Warrior is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2009., 00:07   #16
Quote:
ROAD_WARRIOR kaže: Pogledaj post
Pa nisam, ali ocito da netko mora progovoriti o ovome, znam da može zvučati kao suluda opaska ali vjeruj mi da nije... Tu na ovome podforumu ovakvo nesto može zvucati otrcano napisati jer forumaši ovdje znaju o razlici između ROMANA I ROMA i to drže u malom prstu i to je abeceda znanja, jedna od "tablica množenja" glede povijesti... Ali daj molim te, znaš valjda sam neke ljude iz tvoga okruženja koji ne znaju koji je glavni grad Španjolske a kamoli da razlikuju pojam ROMANA i ROMA... u tome je suština o čemu pričam... a takvih ljudi ce uvik biti više nego obrazovanih, nažalost... prema tome, tu je Italija davno trebala intervenirat, u ime svim ROMANA Europe



Pa vjerojatno da hoće jer razmisljam tako... Uvijek gledam što će masa misliti, ona "glupa" masa, znam, vjerojatno ces mi sad napisati, ne bi trebao razmisljati sto ta masa misli, ali eto ja razmisljam... I dođe mi MUKA kad čujem ovo ROM kao naziv za gypsije...
E Wariore reci "rupa" tj. napiši?!
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2009., 02:35   #17
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post
E Wariore reci "rupa" tj. napiši?!
Eto ti si već napisao, aj nećemo vise off-topirat ovu temu sa nepotrebnim postovima, neka se nastavlja o onome o čemu treba, a to su gypsys.
Road_Warrior is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2009., 07:40   #18
Quote:
ROAD_WARRIOR kaže: Pogledaj post
Pa naravno da sam se našao uvrijeđen... jer to ROMI ili ROM baca loše svijetlo na RIM i ROMANE koji kao europski narod i ponos Europe nemaju veze sa tim ciganima...
Kod vas nema problema: Rim i Rom (značajna razlika). Kod nas u mađarskom jeziku skoro nema razlike: Róma (grad) i Roma (Cigan).
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2009., 09:13   #19
Quote:
ROAD_WARRIOR kaže: Pogledaj post
Pa nisam, ali ocito da netko mora progovoriti o ovome, znam da može zvučati kao suluda opaska ali vjeruj mi da nije... Tu na ovome podforumu ovakvo nesto može zvucati otrcano napisati jer forumaši ovdje znaju o razlici između ROMANA I ROMA i to drže u malom prstu i to je abeceda znanja, jedna od "tablica množenja" glede povijesti... Ali daj molim te, znaš valjda sam neke ljude iz tvoga okruženja koji ne znaju koji je glavni grad Španjolske a kamoli da razlikuju pojam ROMANA i ROMA... u tome je suština o čemu pričam... a takvih ljudi ce uvik biti više nego obrazovanih, nažalost... prema tome, tu je Italija davno trebala intervenirat, u ime svim ROMANA Europe



Pa vjerojatno da hoće jer razmisljam tako... Uvijek gledam što će masa misliti, ona "glupa" masa, znam, vjerojatno ces mi sad napisati, ne bi trebao razmisljati sto ta masa misli, ali eto ja razmisljam... I dođe mi MUKA kad čujem ovo ROM kao naziv za gypsije...
RW mislim stvarno
Sjedni, 1.
__________________
VIŠE MESA U BUREKEEEEEEE!!!
Legion drinks his weight, drinks like Richard Burton, dance like John Travolta, now
Legion is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2009., 09:18   #20
I da-ako mislite nastavljati raspravu o Romima i Romanima i Rimu molim vas da to napravite na nekom drugom podforumu a ne ovdje... svaki slijedeći post na tom tragu brišem a forumaša kartoniram... eto, da nebi bilo "nismo znali"
__________________
VIŠE MESA U BUREKEEEEEEE!!!
Legion drinks his weight, drinks like Richard Burton, dance like John Travolta, now
Legion is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:29.