Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.06.2010., 14:07   #2281
Pozdrav!
Da bi se prijavila na burzi i imala sva prava moram imati 9 mjeseci radnog staža tijekom dvije godine.

Zna li netko da li isto vrijedi i ako se radi o radnom mjestu s pola radnog vremena?

Hvala!
uvijeksutra is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2010., 23:10   #2282
Quote:
uvijeksutra kaže: Pogledaj post
Pozdrav!
Da bi se prijavila na burzi i imala sva prava moram imati 9 mjeseci radnog staža tijekom dvije godine.

Zna li netko da li isto vrijedi i ako se radi o radnom mjestu s pola radnog vremena?

Hvala!
isto vrijedi, rad na 4 sata se izjednačava sa radom na 8 sati, znači može se imati naknada ako se radi na 4 sata
alison is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2010., 12:48   #2283
Quote:
alison kaže: Pogledaj post
isto vrijedi, rad na 4 sata se izjednačava sa radom na 8 sati, znači može se imati naknada ako se radi na 4 sata
Puno hvala na ovoj informaciji! Pomoći će mi.Hvala
uvijeksutra is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2010., 17:58   #2284
da ne otvaram novu temu, dizem ovu.

počela sam raditi u državnoj firmi. nezadovoljna poslom i svime ostalim namjeravam dati otkaz za kojih 2-3 mj.

e sad, trenutno sam jos uvijek na probnom roku, a otkaz cu davati izvjesno vrijeme nakon probnog roka.

ono sto me zanima je da li postoji otkazni rok i koliko dugo traje?

znam da ako radis godinu dana, otkazni rok je mj dana. a kako je to regulirano ako radis ispod godine dana?
__________________
"Lakoća kojom određena mišljenja postaju opća, proizlazi iz nesposobnosti većine ljudi da stvore vlastito mišljenje osnovano na vlastitom razmišljanju".
bitchy-as-usual is offline  
Odgovori s citatom Received Warning
Old 08.06.2010., 10:21   #2285
Ima li nastavnik koji radi na pola radnog vremena jednako zdravstveno osiguranje kao i onaj koji radi na puno radno vrijeme?

Ako ima, dokle se to radno vrijeme može spuštat? Tj. može li hipotetski nastavnik imat negdje u nekoj školi samo 2-3 sata?
__________________
vozi tangentom po točki infleksije
Bilobrkster is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2010., 11:45   #2286
pravo na naknadu s burze

Pozdrav!

Zanima me da li imam pravo na novcanu naknadu sa burze, obzirom da sam zaposlena vise od 9.mj. neprekidnog rada, ugovorom na odredeno vrijeme. Tocnije, zanima me da li imam prava ukoliko ne potpisem sljedeci ugovor?
I da li moram odraditi otkazni rok?

Svaki mjesec mi se ugovor produzuje, radim punih 8h.
preX87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2010., 01:46   #2287
Da li itko zna? Molim vas, hitno mi je.

Unaprijed hvala
preX87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2010., 18:44   #2288
Pozdrav!
Nešto mi nije jasno pa ako netko zna molim da mi pojasni!
Pravo na novčanu naknadu stječe nezaposlena osoba koja u trenutku prestanka radnog odnosa ima najmanje 9 mjeseci rada u posljednja 24 mjeseca.

Zna li netko da li tih 9 mjeseci mora biti u"komadu",tj. bez prekida ili može biti niz zamjena s prekidima od nekoliko dana, ukupno 9 mjeseci, unutar dvije godine?
Hvala na bilo kakvom odgovoru!

Zadnje uređivanje malalasica : 09.06.2010. at 18:54.
malalasica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2010., 21:48   #2289
Može li se dobiti otkaz na porodiljnom ako tvrtka proglasi stečaj?

Da li zakon dopušta da osoba na porodiljnom dopustu dobije otkaz ugovora o radu ako tvrtka ide u stečaj, s obzirom na to da troškove porodiljnog snosi HZZO?
U mome slučaju tvrtku je preuzeo stečajni upravitelj koji je dijelu radnika produžio ugovore o radu još 2 mjeseca, koliko je trebao trajati i porodiljni dopust osobe koja je dobila otkaz.
__________________
nuki
nuki is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2010., 22:21   #2290
Da, nakon otvaranja stecaja i osoba na porodiljnom moze dobiti otkaz.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2010., 00:44   #2291
Quote:
preX87 kaže: Pogledaj post
Pozdrav!

Zanima me da li imam pravo na novcanu naknadu sa burze, obzirom da sam zaposlena vise od 9.mj. neprekidnog rada, ugovorom na odredeno vrijeme. Tocnije, zanima me da li imam prava ukoliko ne potpisem sljedeci ugovor?
I da li moram odraditi otkazni rok?

Svaki mjesec mi se ugovor produzuje, radim punih 8h.
Nisam sigurna, mislim da bi trebala imati neka prava na naknadu, jer je ugovor bio na određeno vrijeme i mislim da se ne potpisivanje slijedećeg ne bi trebalo tretirati kao da si ti dala otkaz( onda ne bi imala pravo).
Ipak, provjeri na burzi, osim ako se nađe netko tko je upućeniji.
malalasica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2010., 12:18   #2292
eto molim i meni na PM preporuka...
isto mi treba radi radnog prava...
iz ZG-a sam...hitno mi je
hvala
debsy is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2010., 15:29   #2293
Moze li i meni PM.... da i jedan Bosanac ima PM.... ajde ....
__________________
Ako mi posudiš 1000 KM, bit ću tvoj dužnik cijeli život.
Pijana_Naranča is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2010., 15:39   #2294
Thumbs up

Quote:
preX87 kaže: Pogledaj post
Pozdrav!

Zanima me da li imam pravo na novcanu naknadu sa burze, obzirom da sam zaposlena vise od 9.mj. neprekidnog rada, ugovorom na odredeno vrijeme. Tocnije, zanima me da li imam prava ukoliko ne potpisem sljedeci ugovor?
I da li moram odraditi otkazni rok?

Svaki mjesec mi se ugovor produzuje, radim punih 8h.
Evo nadam se da će ti pomoći

Uvjeti za ostvarivanje prava

Da bi nezaposlena osoba ostvarila pravo na novčanu naknadu mora:

ispuniti uvjet prethodnog rada,
radni odnos ne smije prestati njezinom krivnjom ili voljom, te se u zakonskom roku mora prijaviti Zavodu i podnijeti zahtjev za novčanu naknadu.

Prethodni rad

Pravo na novčanu naknadu stječe nezaposlena osoba koja u trenutku prestanka radnog odnosa ima najmanje 9 mjeseci rada u posljednja 24 mjeseca. Kao vrijeme provedeno na radu smatra se vrijeme obveznog osiguranja po propisima o mirovinskom osiguranju ostvareno na temelju radnog odnosa u Republici Hrvatskoj i vrijeme koje je radnik proveo na bolovanju, odnosno porodnom dopustu nakon prestanka radnog odnosa, odnosno službe, ako je za to vrijeme primao naknadu plaće prema propisima o zdravstvenom osiguranju.

Kod utvrđivanja prava na novčanu naknadu godina rada smatra se vrijeme od 12 mjeseci, a rad kraći od punog radnog vremena preračunava se na puno radno vrijeme.

Uvjet prethodnog rada ne mora ispunjavati žena koja u trenutku prestanka radnog odnosa ima dijete koje nije navršilo godinu dana života, Međutim, ove osobe moraju ispunjavati sve druge uvjete utvrđene Zakonom za priznavanje prava na novčanu naknadu, te ne mogu pravo na novčanu naknadu ostvarivati po drugim propisima.

Rok za prijavu i podnošenje zahtjeva

Nezaposlena osoba mora se u roku od 30 dana od prestanka radnog odnosa ili privremene spriječenosti za rad, prema propisima o zdravstvenom osiguranju, prijaviti Zavodu, te podnijeti zahtjev za ostvarivanje naknade. Ako zbog opravdanih razloga propusti rok od 30 dana, može se prijaviti i podnijeti zahtjev u roku od osam dana od dana prestanka opravdanog razloga koji je prouzročio propuštanje roka, a najkasnije 60 dana od propuštanja roka.

Temelj prestanka radnog odnosa

Zakonom su taksativno navedeni slučajevi prestanka radnog odnosa, odnosno službe, kad nezaposlena osoba ne može ostvariti pravo na novčanu naknadu.

Nezaposlena osoba ne može ostvariti novčanu naknadu, ako je radni odnos odnosno služba prestala:

ü zbog toga što je otkazala radni odnos, osim u slučaju izvanrednog otkaza ugovora o radu uzrokovanog ponašanjem poslodavca,

ü pisanim sporazumom o prestanku radnog odnosa

ü zbog toga što nije zadovoljila na probnom radu ili nije zadovoljila tijekom pripravničkog, odnosno vježbeničkog staža, odnosno nije u propisanom roku položila stručni ispit,

ü zbog povrede obveza iz radnog odnosa (otkaz uvjetovan skrivljenim ponašanjem radnika) kao i zbog teške povrede radne obveze (izvanredni otkaz), odnosno službene dužnosti,

ü zbog izdržavanja kazne zatvora duže od 6 mjeseci, izrečene mjere sigurnosti ili zaštitne mjere u trajanju dužem od 6 mjeseci.

Iznimno pripada pravo na novčanu naknadu nezaposlenoj osobi kojoj je prestao radni odnos, odnosno služba, pisanim sporazumom, ako je do prestanka radnog odnosa, odnosno službe, došlo zbog premještaja bračnog druga u drugo mjesto prebivališta po posebnim propisima, spajanja obitelji nakon zaključenog braka, te promjene prebivališta iz zdravstvenih razloga.


Visina novčane naknade

Visinu novčane naknade čini prosjek obračunate plaće, umanjen za obvezne doprinose za puno radno vrijeme u posljednja tri mjeseca provedena na radu na temelju kojih se ostvaruje. pravo na novčanu naknadu. Međutim, ako se visina novčane naknade ne može utvrditi prema obračunatoj plaći, novčana naknada se utvrđuje u visini prosječne isplaćene novčane naknade u Zavodu u prethodnom mjesecu.

Novčana naknada ne može biti niža od 20 posto iznosa prosječne plaće isplaćene u gospodarstvu Republike Hrvatske prema posljednjem službeno objavljenom podatku. Najviši iznos novčane naknade utvrđuje Vlada Republike Hrvatske na prijedlog ministra nadležnog za rad uz prethodno mišljenje Gospodarsko-socijalnog vijeća i ministra nadležnog za financije.

Najviša novčana naknada iznosi 1.000,00 kuna, najniža 887,20 kuna, a prosječno isplaćena novčana naknada u rujnu 2005. godine iznosila je 987,02 kuna.

__________________
Ako mi posudiš 1000 KM, bit ću tvoj dužnik cijeli život.
Pijana_Naranča is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2010., 15:53   #2295
Quote:
president0 kaže: Pogledaj post
'Gospođe' iz kadrovske mi ne zele dodati 1 dan godišnjeg, na sto imam pravo. U firmi su svi koji imaju malu djeci dobili dodatne dane. datum rodenja je par dana prije odluke o godišnjem odmoru, i sad se njima više ne da to mijenjati, jer se 'kao' ne moze.. a saznao sam da su nekima dodatno mijenjale. i same kazu da imam pravo na to, ali blabla bla...
novi sam u firmi, pa me malo zezaju. Što da radim!???
Evo vidim da ti nije niko dao odgovor na tvoje pitanje, pa ću ja da pokušam, Ti svakako imaš pravo na godišnji odmor u trajanju minimalno 18 da na, bar je tako kod nas u Bosni, ili više u zavisnosti koji posao obavljaš. poslodavac ti je dužan dati godišnji kada god ga zatražiš, ali pod uslovom da nisi iskoristio prije godišnji odmor. Eto mislim da je dovoljno bilo. Odgovorio sam kako sam i pitanje skontao.... mislim da je dobar odgovor...

Quote:
nuki kaže: Pogledaj post
Da li zakon dopušta da osoba na porodiljnom dopustu dobije otkaz ugovora o radu ako tvrtka ide u stečaj, s obzirom na to da troškove porodiljnog snosi HZZO?
U mome slučaju tvrtku je preuzeo stečajni upravitelj koji je dijelu radnika produžio ugovore o radu još 2 mjeseca, koliko je trebao trajati i porodiljni dopust osobe koja je dobila otkaz.
Ja kako sam upoznat sa radnim pravom i zakonom, mislim da nijedan poslodavac ne smije trudnicu da otpusti dok je ona na porodiljnom, pa čak ni ukoliko firma dođe pod stečaj ...
__________________
Ako mi posudiš 1000 KM, bit ću tvoj dužnik cijeli život.

Zadnje uređivanje Katrin : 10.06.2010. at 17:29.
Pijana_Naranča is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2010., 16:49   #2296
Quote:
malalasica kaže: Pogledaj post
Pozdrav!
Nešto mi nije jasno pa ako netko zna molim da mi pojasni!
Pravo na novčanu naknadu stječe nezaposlena osoba koja u trenutku prestanka radnog odnosa ima najmanje 9 mjeseci rada u posljednja 24 mjeseca.

Zna li netko da li tih 9 mjeseci mora biti u"komadu",tj. bez prekida ili može biti niz zamjena s prekidima od nekoliko dana, ukupno 9 mjeseci, unutar dvije godine?
Hvala na bilo kakvom odgovoru!
Vidim da nitko ne zna odgovor na moje pitanje.

Zna li netko ako sam prijavljena na pola radnog vremena recimo šet mjeseci, a zadnja tri na puno radno vrijeme, da li će mi obračun za trajnu naknadu(imati ću tada preko 32 godine staža) uzeti prosjek zadnja tri mjeseca ili se u ovom slučaju iznos za trajnu naknadu obračunava drugačije od naknade za manji broj godina staža?

Lijepo bih molila ako tko zna da mi odgovori!
Pozdrav i hvala!

Zadnje uređivanje Katrin : 10.06.2010. at 17:29.
malalasica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2010., 17:18   #2297
Quote:
malalasica kaže: Pogledaj post
Vidim da nitko ne zna odgovor na moje pitanje.

Zna li netko ako sam prijavljena na pola radnog vremena recimo šet mjeseci, a zadnja tri na puno radno vrijeme, da li će mi obračun za trajnu naknadu(imati ću tada preko 32 godine staža) uzeti prosjek zadnja tri mjeseca ili se u ovom slučaju iznos za trajnu naknadu obračunava drugačije od naknade za manji broj godina staža?

Lijepo bih molila ako tko zna da mi odgovori!
Pozdrav i hvala!

Sve napisano vec u postu iznad, nema potrebe ponavljati. Katrin
__________________
Ako mi posudiš 1000 KM, bit ću tvoj dužnik cijeli život.

Zadnje uređivanje Katrin : 10.06.2010. at 17:28.
Pijana_Naranča is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2010., 18:23   #2298
Imam problem. Trebam preći kod drugog poslodavca. Međutim, sadašnji mi stvara probleme. Ne želi mi dati radnju knjižicu bez da obavim otkazni rok. On bi meni i ovako dao knjižicu bez problema. Ali isti je bijesan jer ostajem raditi na istom radnom mjestu ali s drugim poslodavcem. Pa je ovaj, naravno poludio što ja i kolega ostajemo.A on popušio. Dakle, stvar je osobne prirode. U svakoj drugoj situaciji ovaj bi mi bez problema dao knjižicu i pustio me. Ali sad me ne želi pustiti.

Što mi je činiti??? I koja su mi prava jer 21.06 moram stupiti na posao kod drugog poslodavca. Davao mi je da potpišem otkazni rok 30 dana. NIsam htio. MOgu li doboti izvanredni otkaz, ako ne dolazim na posao. Imam li onda pravo dobiti knjižicu ako ne dođem 3 dana na posao?

I kako je s plaćom, mogu li je dobiti? jedan bio preko banke a drugi na ruke mi je davao. Tako već 4 godine.

Molim Vas, ako tko može odgovoriti. Imam li pravo na izvanredni otkaz. Jer mi poslodavac kaže da se moram pridrzavati ugovora o radu na neodređeno. I traži da ga potpišem a ja ne želim. Jer ako ću ga potpisati ne mogu stupiti na drugi posao

Zahvaljujem....
Poduka2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2010., 18:35   #2299
Quote:
Pijana_Naranča kaže: Pogledaj post

Sve napisano vec u postu iznad, nema potrebe ponavljati. Katrin
Hvala!
Malo su me zbunile informacije iz raznih izvora da mora biti neprekidan staž devet mjeseci.
Za taj obračun prema zadnja tri mjeseca dobila sam (očito krive) informacije da se nešto mijenjalo...

Gore napisano sam već prije negdje pročitala, jedino mi je to s neprekidnih devet mj. staža zapravo ostalo nejasno...Naime kćer mi ima s prekidima staž nešto više od devet mjeseci(zamjena, pa prekid dva-tri dana pa opet zamjena...pa zamjena nekoliko mjeseci pola radnog vremena...), s tim da je dio bio pola radnog vremena, pa je to sve sad malo zbunjujuće jer se ponešto glede staža s pola radnog vremena isto mijenjalo- navodno se izjednačilo s punim radnim vremenom ,tj. ako sam dobro shvatila ide dan-za dan, a ne dva dana s pola radnog vremena= jedan dan staža. Stalno se nešto mijenja.

Svejedno hvala na odgovoru!
Pozdrav
malalasica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2010., 20:19   #2300
ma niss javi nam se opet... hehe
__________________
Ako mi posudiš 1000 KM, bit ću tvoj dužnik cijeli život.
Pijana_Naranča is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:54.