Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.05.2013., 18:10   #1581
Možemo mi željeti ovo ili ono ,ali ovim ugovorom projekt BOV-a se zatvara. Inačice ,sa 14 na 6 uzrokovala je kriza. Ne branim nikoga ali ovim ugovorom ova vozila postaju borbena, bez obzira na mali ,premali kalibar. Nikad nismo imali ovako nešto sofisticirano.Nikad za ovako mali kalibar. Praktički svako zrno pogađa cilj.
Ovaj projekt BOV-a je definiran kao nužno potreban za međunarodne operacije u kojima će HV sudjelovati.Nužnost zbog OTAN članstva i deklariranih obveza a možda i u misijama UN-a.
Naša vojska ne sprema se za obranu zemlje .Ona je koncipirana za biti priprepak NATO-u (čitaj Amerikancima) i nije jedina takva.
Obrana zemle je tek tercijalna stvar, jer polazi od poptuno pogrešne postavke da smo mi u NATO-u i da to nije upitno.
Kad i ako bude pameti i novca ove borbene stanice 12,7 mm se mogu ukloniti sa BOV-a i prebaciti recimo na tenkove ili brodove a na njih može doći nešto jače (30 mm).
S obzirom da ove proračunske godine za BOV ima predviđeno 300 milijuna treba to utrošiti.
Dakle ,ovo uopće nije loša vijest s obzirom da živimo u Hrvatskoj, ne lustriranoj Hrvatskoj.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2013., 18:45   #1582
Pametnije bi bilo opremiti sa ovim postojecim 12,7mm stanicama vase M1117 i LMV.
S-lash is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2013., 23:35   #1583
Uh sto se natrkeljalo....

A. BOV nije BVP, ali i na njega ce ipak ici 24 kom 30mm+Spike LR, nista nije zatvoreno, a niti 126 nece biti kraj.....

B. Nasa vojska na svu srecu nije otpisala niti BVP, niti tenk, i jedni i drugi ce biti zamjenjeni u roku jednog desetljeca, doduse u nesto malo manjem broju nego danas.
Bahaticek is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2013., 14:11   #1584
Quote:
pp5d6 kaže: Pogledaj post
.
pp5d6, mi smo i za EU battlegroup prijavili jednu satniju Patrija, tako da i za to treba. Koliko znam, zato se i na pritisak NATO-a, EU-a, uz konstantan pritisak Finaca, odustalo od prodaje dijela oklopnjaka.
__________________
Some men you just can't reach. So you get what we had here last week, which is the way he wants it... well, he gets it. I don't like it any more than you men.
zamiel is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2013., 17:11   #1585
2,6 milijuna hrvatskih kuna u hrvatskim uvjetima košta nabavka i integracija jednog sustava oružane stanice 12,7mm.

Zadnje uređivanje pp5d6 : 17.05.2013. at 17:31.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2013., 17:32   #1586
Da, da za kupnju i integraciju jedne stanice cca 2.6 mil kuna, ili 345000 € ili 432000 USD, kako je kome milo računati...
krunch is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2013., 18:35   #1587
Quote:
S-lash kaže: Pogledaj post
Pametnije bi bilo opremiti sa ovim postojecim 12,7mm stanicama vase M1117 i LMV.
Misliš na HMMWV M1114?

Ali ni to nije samo tako. Stanica ima svoju masu i to bi trebalo biti uračunato u neke izračune po pitanju stabilnosti vozila i nosivosti "krovne konstrukcije" ... ta nosivos i stabilnost kod HMMWV možda i ne bi bili toliki problem jer na njima već postoji kupola koja bi se u teoriji mogla zamjeniti s nečima takvim, ali LMV bi već bio problematičan. Kod našiv nema nikakvih kupola na krovu i pitanje bi li konstrukcija to podnjela ...

Dalje postoje zamjerke po pitanju izbora stanice samo s 12,7 ... jer je to u velikom broju slučajeva premoćno naoružanje ... u Afganu njime propucaš pol sela .. dakle ili nova stanica s manjimkalibrom, ili neka modularna gdje montiraš što ti u određenom trenu treba, ili s dvostrukim oružanim sustavom 12,7 i 7,62 ...

Dalje dodavanjem automatske stanice gubiš jedno mjesto u unutrašnjosti vozila ... gunner postaje rukovatelj koji mora sjediti na sjedalu tako da ti za iskrcajni dio ostaju samo dva mjesta ... ima to ope prednosti tipa sigurnost tog gunnera, ali i još mana tipa da od gunnera nema nikakve koristi u prometu kroz gradove ...
Grga-os is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2013., 19:46   #1588
Quote:
Grga-os kaže: Pogledaj post
Dalje postoje zamjerke po pitanju izbora stanice samo s 12,7 ... jer je to u velikom broju slučajeva premoćno naoružanje ... u Afganu njime propucaš pol sela .. dakle ili nova stanica s manjimkalibrom, ili neka modularna gdje montiraš što ti u određenom trenu treba, ili s dvostrukim oružanim sustavom 12,7 i 7,62 ...
Ovako nešto...
__________________
Pesimist je optimist s iskustvom!
“Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience.”
Hawk75 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2013., 19:53   #1589
Quote:
Grga-os kaže: Pogledaj post
Misliš na HMMWV M1114?

....
Da, zatipkao sam se, a onda nisam mogao promjenitin
S-lash is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2013., 22:28   #1590
Quote:
kopriva-vk kaže: Pogledaj post
Ako je Patria naoružana kao ovaj Pandur onda ne mora baš bježati i da posada viče spašavaj se ko može..
http://www.youtube.com/watch?v=UDJGSya2kAU
može i ovo
http://www.youtube.com/watch?v=-4a8ODHNbuA

Mislim na top 30 mm i PO Spike mora li se onda bježati?

Mislim da ovom nabavkom 12,7 možemo samo sanjati neki veči kalibar...

Dobro onako izgleda njihova satnija,a kako izgleda naša satnija? sve u stilu 12,7 mm...
Moram ti priznat da meni Kongsbergova kupola izgleda puno bolje od ove dvije.
__________________
Za SVOJE,a nju nedam ne prodajem ona mi je jedina!http://youtu.be/8IB86caf3wA http://youtu.be/vMjDE3jDLk4 http://youtu.be/70kV_Wp5WpE ICH WILL!! http://youtu.be/fudTbylhVC8 http://youtu.be/xawEPd1gt0o

"Danas kažu protiv tebe riječi pune zavisti,za života šutjeli su glasa nisu podigli..."
zdrug2000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2013., 23:03   #1591
Izgleda da je ovo očito ugovor za prvih 58 stanica, a ovih nekoliko što su već instalirane su kupovane pojedinačno i/ili ih je Kongsberg davao na posudbu??

Dosada nije bilo službene potrvrde o narudžbi 54-56 stanica kao što se govorilo, a i Kotromanović je pričao da planiraju nabaviti više od 8 stanica od 30mm. To znači da 126-58=68 Patrija ostaje nenaoružano i tko zna čime će sve te biti opremljene.
Mikojan is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2013., 23:31   #1592
Zar nije već prije bilo ugrađeno 14 sustava 12,7 mm ?To je odrađeno pošle godine.Neki napišu već ima ovliko i onoliko i za 5 minuta na 5 foruma se "podatkom" barata kao s gotovom činjenicom o 54 ili 56 ili 58+ 56 i ostale gluposti.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2013., 01:57   #1593
Na MORH-ovoj stranici našao sam slijedeća dva link-a:

-Ovdje se govori o budućem ugovoru i 56 komada Protector M151(zadnja rečenica).
Quote:
Budući ugovor između MORH-a i Đure Đakovića trebao bi dovesti do integracije 56 oružanih stanica na bazna oklopna vozila.
http://www.morh.hr/hr/vijesti-najave...vu-obrane.html


-A ovo je dvije godine nakon prve vijesti i radi se o potpisivanju ugovora za opremanje AMV-ova RCWS stanicama ali se ne spominje broj stanica.
http://www.morh.hr/hr/vijesti-najave...ov-a.html#foto


Ako je zbilja do sad bilo samo 14 Patria sa 12.7mm Protectorom neznam kako su oni mogli deklarirati vod ili satniju ili koliko-je-već-trebalo-biti za NRF i EUBG, a da se nastavi provoditi obuka ako bi se te snage nekim slučajem moralo aktivirati?

14 + 58 od danas znači da će Protector 12.7mm RCWS imati 72 Patrie što ostavlja 54 komada za ostale verzije(vozilo za izvlačenje, sanitetsko vozilo, 30mm RCWS, vozilo za protuoklopnu borbu).
To ima smisla(nije idealno ali je ok u ovim uvjetima) ali nemogu vjerovati da je u prvom ugovoru o opremanju naručen tako malo stanica, moglo bi se reći samo "počasni" broj.

Zadnje uređivanje me123 : 18.05.2013. at 02:02.
me123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2013., 13:26   #1594
na Kongsbergovoj stranici daju vijest iz 2010 da su potpisali ugovor sa Hrvatskom o opremanju Protectorom.
http://www.kongsberg.com/en/kps/news...tract_croatia/
nađoh i na stranici švedskog instituta za mirovna istraživanja opciju da se izlista sva vojna oprema što je neka zemlja kupila u određenom vremenskom rasponu,naravno,prema njihovim informacijama.
http://armstrade.sipri.org/armstrade...e_register.php
pa tako piše da je Hrvatska dosada kupila 54 stanice Protector,što znači da sa ovih 56 dolazimo do brojke od 110 komada.
pod uvjetom da su ove informacije točne,ispada da ostalih 16 ostaje za zapovjedna,ambulantna,inženjerijska,protuoklopna i 30mm(?!?). pretpostavljam da će se ipak ići na naručivanje još vozila,ne samo radi potrebe da se ispuni obveza prema NATO-u,nego i zadržavanja proizvodne linije u Đuri dok se i ako ne dobiju poslovi u drugim zemljama. zato su i potpisali ovaj ugovor,kao i onaj o modernizaciji tenkova,jer uskoro prestaje proizvodnja Patria za HV. već sada je stotinjak ljudi u Đuri-Specijalna vozila na čekanju,valjda će ih sada vratiti na posao.

Zadnje uređivanje mikimiska : 18.05.2013. at 13:32.
mikimiska is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2013., 15:52   #1595
Quote:
mikimiska kaže: Pogledaj post
na Kongsbergovoj stranici daju vijest iz 2010 da su potpisali ugovor sa Hrvatskom o opremanju Protectorom.
http://www.kongsberg.com/en/kps/news...tract_croatia/
nađoh i na stranici švedskog instituta za mirovna istraživanja opciju da se izlista sva vojna oprema što je neka zemlja kupila u određenom vremenskom rasponu,naravno,prema njihovim informacijama.
http://armstrade.sipri.org/armstrade...e_register.php
pa tako piše da je Hrvatska dosada kupila 54 stanice Protector,što znači da sa ovih 56 dolazimo do brojke od 110 komada.
pod uvjetom da su ove informacije točne,ispada da ostalih 16 ostaje za zapovjedna,ambulantna,inženjerijska,protuoklopna i 30mm(?!?). pretpostavljam da će se ipak ići na naručivanje još vozila,ne samo radi potrebe da se ispuni obveza prema NATO-u,nego i zadržavanja proizvodne linije u Đuri dok se i ako ne dobiju poslovi u drugim zemljama. zato su i potpisali ovaj ugovor,kao i onaj o modernizaciji tenkova,jer uskoro prestaje proizvodnja Patria za HV. već sada je stotinjak ljudi u Đuri-Specijalna vozila na čekanju,valjda će ih sada vratiti na posao.
u ugovoru piše da je kupac ĐĐ i ne MORH, što znači da je sa ovim ugovorom MORH dogovorio kupnju i ugradnju tih stanica od ĐĐ.
Što znači da če imati MORH 58 stanica ( ima že 14 ugradenih).
husar100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2013., 23:25   #1596
Quote:
Mikojan kaže: Pogledaj post
Izgleda da je ovo očito ugovor za prvih 58 stanica, a ovih nekoliko što su već instalirane su kupovane pojedinačno i/ili ih je Kongsberg davao na posudbu??

Dosada nije bilo službene potrvrde o narudžbi 54-56 stanica kao što se govorilo, a i Kotromanović je pričao da planiraju nabaviti više od 8 stanica od 30mm. To znači da 126-58=68 Patrija ostaje nenaoružano i tko zna čime će sve te biti opremljene.
Opet se vraćamo na onaj prvotni plan ... svaki vod 2x12,7, 1x30 (+PO) i 1x40 ... i onda svega i svačega od MB, preko PO do vozila za izvlačenje, saniteta ...
Grga-os is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2013., 17:46   #1597
Quote:
Do kraja ove godine hrvatske oružane snage dobit će i zadnji, 126. primjerak oklopnog vozila Patria AMV 8x8 i time se ispunjava ugovor potpisan još 2007. kada se RH odlučila, prvo za kupnju finskih oklopnjaka, a potom je ugovoren i prijenos tehnologije i proizvodnja oklopnjaka u Đuri Đakoviću u Slavonskom Brodu.

Posao je to koji vrijedi otprilike 150 milijuna eura. No, to nije sve, moralo se Patrije i naoružati. MORH 2010. sklapa ugovor o nabavi 56 DUOS-a (daljinski upravljane oružane stanice) 12,7 mm (M151 Protector-CRO) norveškog proizvođača Kongsberga. Ukupna ugovorna cijena iznosila je oko 18,3 milijuna eura bez PDV-a. No, ta je cijena podlijegala i kretanjima valuta i uz primjenu tzv. formule za promjenu cijena stavki. Ugrađivane su i promjene po indeksu proizvođačkih cijena i indeksu prosječne plaće u Norveškoj!? Time je ukupna cijena za isporučenih 56 oružanih stanica narasla na oko 170 milijuna kuna s PDV-om.Prije nekoliko dana potpisan je novi ugovor između MORH-a i Đure Đakovića jer MORH nabavlja još 58 istih oružanih stanica za preostale Patrije. Ugovorena je, ovoga puta ukupna cijena od otprilike 140 milijuna kuna s PDV-om.
http://www.vecernji.hr/vijesti/kresu...-clanak-559526
__________________
Ljudi su žrtva, a žene su poludile.
Hollow Point is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2013., 20:10   #1598
Hahhaha, znaći ukupno 114 protektora 310 milijuna kuna! jeftino nema šta
Jel to netko možda skužio razliku između mehanizirane i motorizirane bojne pa će sve dobiti 12.7 ili kaj?!
Uglavnom za prvi ugovor bi nekoga trebalo pitati kako?! Kako?! dvije manje a 30 milijuna više?! tih 30 milja nije puno, samo 4 miga ili modernizacija 10 pilatusa! No šta će nam to, sa ovako naoružanim patrijama postajemo pravi humanitarni servis kako je Drago neki dan i rekao...

Zadnje uređivanje krunch : 26.05.2013. at 20:16.
krunch is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2013., 17:14   #1599
upravo sam razgovarao na Jarunu sa vojnikom koji je bio pored Patrije. on je stajao pored verzije sa 12,7mm,a na panou ispred piše da se borbene verzije opremaju sa 12,7,30mm i 30mm + POVRS. pitam ga za 30 mm,on veli da je plan na jednu satniju(dakle 3 voda po 4 vozila),jedan vod sa 30mm,ali tek od 2014-e. pitam za 30mm + POVRS,veli da je načuo da bi to imala zapovjedna satnija,ali da nije siguran. veli i da će jedna satnija biti sa amfibijama,i da su umjesto 6 verzija naknadno ipak povećali na 8. kaže da sva nova vozila prvo dođu u Petrinju,pa ih poslje vraćaju u Đuru na opremanje.
inače,prvi puta da mi netko od vojnika hoće reći nešto više od onoga što već znamo,obično ili ne znaju ili se prave da ne znaju. zadnji puta sam pitao tipa pored Skylark bespilotnih,nakon 10 minuta razgovora naivno pitam koliko ih imamo,samo je promjenio izraz lica i rekao da je to vojna tajna,okrene se i neće više pričati. jake mi tajne,kao da imamo B-2 bombardere!
uglavnom,očito će na kraju Patrije ipak biti opremljene kako bi i trebale ali se sve radi postepeno i u tajnosti.
mikimiska is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2013., 18:13   #1600
Quote:
mikimiska kaže: Pogledaj post
upravo sam razgovarao na Jarunu sa vojnikom koji je bio pored Patrije. on je stajao pored verzije sa 12,7mm,a na panou ispred piše da se borbene verzije opremaju sa 12,7,30mm i 30mm + POVRS. pitam ga za 30 mm,on veli da je plan na jednu satniju(dakle 3 voda po 4 vozila),jedan vod sa 30mm,ali tek od 2014-e. pitam za 30mm + POVRS,veli da je načuo da bi to imala zapovjedna satnija,ali da nije siguran. veli i da će jedna satnija biti sa amfibijama,i da su umjesto 6 verzija naknadno ipak povećali na 8. kaže da sva nova vozila prvo dođu u Petrinju,pa ih poslje vraćaju u Đuru na opremanje.
inače,prvi puta da mi netko od vojnika hoće reći nešto više od onoga što već znamo,obično ili ne znaju ili se prave da ne znaju. zadnji puta sam pitao tipa pored Skylark bespilotnih,nakon 10 minuta razgovora naivno pitam koliko ih imamo,samo je promjenio izraz lica i rekao da je to vojna tajna,okrene se i neće više pričati. jake mi tajne,kao da imamo B-2 bombardere!
uglavnom,očito će na kraju Patrije ipak biti opremljene kako bi i trebale ali se sve radi postepeno i u tajnosti.
Ajme meni ... to vojnik kaže što je u planu ... pa ni oni iz službe za ugovaranje i nabavu ne znaju što je u planu, a kamo li vojnik ...
I to sa satnijom naoružanom kalibrom 30 mm sa ili bez PO je totalna gluparija ... ili izmišlja ili su se opet stručnjaci uhvati ustrojavanja ...

Satnija patrija bi morala biti satija, što znači da bi sve satnije u svim bojnama morale biti opremljene i ustrojene na isti način ... to kažu sva moguća načela ... ali ministar vojnik, načelnik GS PZO-ovac i zapovjednik kova inženjerac su stručanjaci za ustrojavanje ...
Grga-os is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:38.