Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.06.2008., 22:09   #61
Propagiranje Malog princa kao filozofske disertacije s nepokolebljivim ideologijama oduzima njenu sarm i jednostavnost. Upravo se u toj jednostavnosti krije sarm ove knjige za djecu.
Osmi razred nije prerano. Ako djeca mogu shvatiti Ilijadu i Odiseju onda mogu i Malog princa.
Dativ is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2008., 23:07   #62
da...ja u osnovnoj školi nisam ništ kužila ni princa ni starca i more.......

i kad sam prošla dostojeskog,gogolja,verlainea,jesenjina,byrona
i svu ozbiljniju literaturu...
Ove godine se vratih na malog princa i Charliea i tvornicu čokolade...
Baš sam uživala...
Sad tek kužim tog princa...
I divan mi je....
Ali to nije knjiga za djecu....
Kak počinje s onom famoznom zmijom,
a odrasli vele da je šešir....hehhe...
Meni se sviđa
__________________
Zima zaobilazi moj dio grada.
~Child forever~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2008., 23:28   #63
Quote:
contra rationem kaže: Pogledaj post
ne sporim. i to je jedna od rijetkih knjiga koje se nakon dugog niza godina još uvijek sjećam u detalj. al je svejedno zanimljivo proučiti i profil pisca. pa zato postoje biografije, zar ne?

nema davno kako se bivši njemački pilot u poznim osamdesetima ispovijedio kako je on skinuo avion Saint-Exuperya negdje iznad Mediterana. nakon Güntera Grassa još jedan koji si je htio olakšat dušu prije nego kihne.

nekad sam znala citirat Saint-Exuperyevo "voljeti nije gledati jedno u drugo, već gledati zajedno u istom smjeru". al njegove riječi i ideje ipak odudaraju od onoga kaj je on, barem u svom braku, živio. naravno da naša uvjerenja nije uvijek lako spojiti sa životom. a da je živio uzbudljivo - stoji.

sličan "Malom princu" mi je i "Galeb Jonathan Livingston" Richarda Bacha. također jedna vrlo lijepa poetska knjiga koju vrijedi pročitati u ranoj mladosti.
princ je lijep. princ je divan... kakav god saint-exupery bio.
analogija s ruzom mi je famozna. samo sto ju vecina ljudi, buduci da nisu citali njjegovu biografiju ne razumije.
zato sam misljenja da se biografija gotovo obavezno mora procitati.
knjige koje su pisci napisali shvate se u potpuno novom svjetlu...
vjerojatno je i najbolji primjer ruze i malog princa, i consuelo i saint-exuperyja....

sto se tice galeba, on mi je daleko, daleko od malog princa.
niti je toliko nevin, niti je toliko bajkovit, niti je toliko dobro napisan.
u biti ga smatram prodavanjem jeftine filozofije 14ogodisnjacima koji ga citaju za lektiru.
pogotovo ako se procita bachova biografija, kao i tumacenje johnatanove zudnje za letom. tada neke stvari postaju daleko jasnije..

edit: znas li jesu li "Memoirs de la rose" objavljene na hrvatskom, mozda?
__________________
Toby Ziegler is my spirit animal.
Petra Pan is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2008., 23:31   #64
Quote:
Enchantress kaže: Pogledaj post
Po meni, 'Mali princ' je moderna bajka za decu prelaznog doba, koja više i nisu deca, ali još uvek nisu ni formirane osobe. Tek su iskoračila iz detinjstva, a još ne poznaju svet odraslih, ali ga naslućuju, pa ih kroz ovu knjigu autor priprema za odrastanje i istovremeno savetuje da očuvaju dete u sebi i neguju prave vrednosti. Pretpostavljam da se zato ova knjiga i čita kao lektira krajem osnovne škole, jer je i namenjena 'malim ljudima'.
Kao i Galeb Jonathan Livingston ili Lovac u zitu, treba ih citati u pravo vrijeme jer su prije toga nerazumljive, a poslije toga previse banalne. Sad, neke ljude dotaknu vec prije puberteta, neke pri izlasku iz njega, a neke ljude neke od tih knjiga nikad ne dotaknu. Tebe Mali Princ, mene ove druge dvije, ali sva ta literatura je tu negdje

Lijep komentar o djecjim knjigama, ja ih isto volim i cesto im se vracam. I odlicne su za pred spavanje
__________________
Pearls before swine
Mrtva mrkva is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2008., 23:34   #65
zaboravih napomenuti: mali princ je jedan od razloga zasto ne volim zmije...
ako ne i najveci od svih...
__________________
Toby Ziegler is my spirit animal.
Petra Pan is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2008., 23:53   #66
Stvarno?! A da nije to samo racionalizacija? Nema razloga da ne volis zmiju, ta odvela ga je kuci.


Kad smo vec kod nevoljenja zivotinja koje se spominju u knjizi, meni je jedan od najvecih strahova u zivotu da kasno navecer kad se budem vracala kuci ne naletim na lisicu. To nije bas sasvim nemoguc dogadjaj kako se na prvi pogled cini jer zivim u takozvanoj podsljemenskoj zoni u kojoj jezevi, lisice i lasice znaju svrljat po ulici (navodno je susjeda jednom prilikom vidjela i jazavca), a mene na sam pojam da bi se lisica mogla nalaziti u gradu hvata panika. Znam da je suludo, pa sto i da me ugrize, postoji cjepivo protiv bjesnoce, ali ne mogu si pomoci. Neki se boje morskih pasa, neki vukodlaka, a ja lisice. Paradoksalno, lije iz bajki i basni su mi bas simpaticne, a epizoda s liscem iz Malog princa mi je najdrazi dio te knjige.
__________________
Pearls before swine
Mrtva mrkva is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2008., 23:57   #67
iskreno, ne vidim potrebu za elitiziranjem i preseravanjem.
filozofija djecjih knjiga i je u tome da su pisane toliko jednostavno da ih i dijete moze shvatiti.
pametnom se neke stvari mogu objasniti i jednostavno i komplicirano.
glup ce se samo prepasti da ako mu se stvari idu objasnjavati jednostavno ce drugi uvidjeti njegovu glupost.

kao sto ce se glup vjecito busati u prsa kako je on neke stvari shvatio prije nego drugi.
pametan ce znati da nije bitno kada ih je shvatio, nego kako...

realno gledajuci svi znaju ispricati cemu ih je naucio, ili koja je pouka jednog malog princa, emila i detektiva, heidi, druzbe sinjeg galeba, andersenovih bajki ili petra pana, dok ce samo rijetki tocno pogoditi u srz krika i bijesa ili combraya.
u tome je i ljepota djecje knjizevnosti.

jos jedna zanimljiva stvar je da, minorizirajuci djecju knjizevnost, kao i njenu filozofiju, svatko od nas tko je citao u djetinjstvu pljuje po temeljima svojeg morala.
jer, htjeli mi to ili ne htjeli, te knjige su nas ipak obljezile za sva vremena.
__________________
Toby Ziegler is my spirit animal.
Petra Pan is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2008., 23:59   #68
Quote:
Mrtva mrkva kaže: Pogledaj post
Stvarno?! A da nije to samo racionalizacija? Nema razloga da ne volis zmiju, ta odvela ga je kuci.


Kad smo vec kod nevoljenja zivotinja koje se spominju u knjizi, meni je jedan od najvecih strahova u zivotu da negdje kasno navecer kad se budem vracala kuci ne naletim na lisicu. To nije bas sasvim nemoguc dogadjaj kako se na prvi pogled cini jer zivim u takozvanoj podsljemenskoj zoni u kojoj jezevi, lisice i lasice znaju svrljat po ulici (navodno je susjeda jednom prilikom vidjela i jazavaca), a mene na sam pojam da bi se lisica mogla nalaziti u gradu hvata panika. Znam da je suludo, pa sto i da me ugrize, postoji cjepivo protiv bjesnoce, ali ne mogu si pomoci. Neki se boje morskih pasa, neki vukodlaka, a ja lisice. Paradoksalno, lije iz bajki i basni su mi bas simpaticne, a epizoda s liscem iz Malog princa mi je najdrazi dio te knjige.

da... zmija mi je ostala u negativnom sjecanju kao klinki.
ne u kasnijim citanjima.
eto, za razliku od drugih s ovog foruma koji su toliko iznadprosjecni, ja sam ipak bila malo spora...
__________________
Toby Ziegler is my spirit animal.
Petra Pan is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2008., 00:25   #69
Quote:
mustang84 kaže: Pogledaj post
kakav vas mali princ to su gluposti,ako ljudi nesto zelite da postignete citanjem citajte dostojevskog,hemingveja,andrica....
postici nesto kao nauciti da nakon zareza dolazi razmak?!
__________________
Toby Ziegler is my spirit animal.
Petra Pan is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2008., 13:19   #70
Question

Quote:
petra-pan kaže: Pogledaj post
iskreno, ne vidim potrebu za elitiziranjem i preseravanjem.

Dobro. Mislim nije nekaj jako pametno, al nek stoji.

jos jedna zanimljiva stvar je da, minorizirajuci djecju knjizevnost, kao i njenu filozofiju, svatko od nas tko je citao u djetinjstvu pljuje po temeljima svojeg morala.


jer, htjeli mi to ili ne htjeli, te knjige su nas ipak obljezile za sva vremena.
Dobro, uz maksimalnu toleranciju, i to može ostati. Mada ne isključivo obilježile.


Ovo mi fakat nije jasno: minorizirajući dječju književnost (ti tu nekaj fali? Da sam to ja napisala, odma bi oni neki đampnuli, ovdje se govori o Malom princu kojeg sam jedinog od sveg zminirala, a ne omalovažila kompletnu dječju književnost) - kao i njenu filozofiju, svatko od nas tko je čitao u djetinjstvu pljuje po temeljima svojeg morala. - Moral da dolazi samo od onog kaj si pročital u djetinjstvu?! Pljujem po temeljima, gle, ja ovo skraćujem matematičkom metodom, a sve mi je gluplje geometrijskom progresijom (viš kak se prilagođavam, to tak po horoskopu).

E Džurdža, ovo ne razmem, si to od nekud krivo prepisala, ili? Svatko od nas tko je čitao u djetinjstvu pljuje po temeljima svojeg morala?!?

Možeš mi to prevesti molim te na engleski, njemački ili talijanski, hvala. Evo sad nas tri bulji ko lisice u ovaj dio tvog teksta, niš ne razmemo.
sekasmith is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2008., 18:46   #71
Quote:
sekasmith kaže: Pogledaj post
Evo sad nas tri bulji ko lisice u ovaj dio tvog teksta, niš ne razmemo.
Tri prije lisicice?
__________________
Pearls before swine
Mrtva mrkva is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2008., 12:11   #72
Znam da će zvučati preseravateljski, ali meni je Mali princ uvijek bila prestatična knjiga (bez radnje), pretenciozno metaforična i malo depresivna, i kao dijete je uopće nisam voljela.
__________________
it's my Party, and I'll cry if I want to
gdja Castro is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2008., 17:57   #73
Quote:
gdja Castro kaže: Pogledaj post
Znam da će zvučati preseravateljski, ali meni je Mali princ uvijek bila prestatična knjiga (bez radnje), pretenciozno metaforična i malo depresivna, i kao dijete je uopće nisam voljela.
U potpunosti potpisujem ovo. Valjda ljudima trebaju neke dajdzest varijante satro mudrosti da bi se osjecali ok sami sa sobom (ovo ide i Alkemicara)

E i moderatori nemojte bit toliko revni, i bez toga imate valjda najdosadniji podforum u svemiru,rezite nokte, budite opcekorisni ili tako nesto...
__________________
Tango Javorka
Mikilegendo!care! is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2008., 20:06   #74
Quote:
Mikilegendo!care! kaže: Pogledaj post
imate valjda najdosadniji podforum u svemiru
Tako je, a takav nikad ne bi bio bez vašeg svesrdnog rada i podrške.

Quote:
,rezite nokte, budite opcekorisni ili tako nesto...
Srči pesak.
__________________
Smoke-free od 10. 01. 2012.
Cyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2008., 21:31   #75
Nadam se da me nebuju hitili s foruma jer nisam bila u situaciji da odgovorim, gdja Castro, čitam Divljeg konja, nemrem dati mišljenje jer sam tek malo pročitala, za sad svakako bolje (ako povezujemo Princa, Livingstonea i Konja), od ova prva dva. Drugo, Mrtva mrkva, osim lisičica (čista tipična ženska zloba) koje spominješ, postoje još i zmijice, a i borbene lavice... Koje kad vlove pljen, dođe lavčina i otera ih. Mi tri kaj smo buljile u ekran smo bile moja frencica, moja kćer i ja. Sad još da odgovorim neko je pital zakaj koristim windowse? Zato kaj je to moje ustavno pravo i zato kaj si dozvoljavam da ja svoj ekran zovem TV, CD zovem kružić, a disketu kvadratić i sad kaj? I imam pravo (valjda) reći kaj mislim o nekoj knjigi kad je već tema otvorena. A i dalje obožavam Matošeca i mislim da je bil predivan čovjek i pisac i da je nažalost jako premlad umro.
sekasmith is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2008., 18:58   #76
Quote:
gdja Castro kaže: Pogledaj post
jesi li čitala Divljeg konja?
Pročitala, sređujem dojmove. Dječja knjiga za 5, uopće nije za uspoređivati s princom, nadam se da ak je stavljena u obaveznu lektiru nisu stavili to u krivi razred. E, i ono, malo psihologije - kad vidim brisane - olovkom pisane komentare: alegorija, najljepši odlomak, ili - Gle, Fran, tu ti je odlomak koji se kao odnosi na ljude, zapiši, seljačino! - to znači da je neko dete to ozbiljno prihvatilo. Pa je to neko brisal da se neko drugi ne okoristi. Gleč, Castrova, fala, Konja bum zapamtila, ali kao knjigu s puno lepih savjeta. I da sad ne tražim, neko je Princa, Galeba i Konja stavil u isti rang, onda je Konj za Nobel prajs. Lepo se Božo setil staviti u ulogu konja i kak on doživljava svet, spoznaje, iskustvo, a i nešto vjere, kaj ne? Odlično.

Oće neko menjati knjigu Mali princ za Divljeg konja? Joj, pardon, ovo je SPAM!

__________________
---------------------------------------------------
Razlikuj se od mase i bit ćeš kamenovan.
sekasmith is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2008., 00:27   #77
stavljena je u obaveznu lektiru. ne znam u koji razred, ali je u obaveznoj lektiri. još je bila dok sam ja u školu išel.
The Satyr is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2008., 14:34   #78
Quote:
petra-pan kaže: Pogledaj post
princ je lijep. princ je divan... kakav god saint-exupery bio.
analogija s ruzom mi je famozna. samo sto ju vecina ljudi, buduci da nisu citali njjegovu biografiju ne razumije.
zato sam misljenja da se biografija gotovo obavezno mora procitati.
knjige koje su pisci napisali shvate se u potpuno novom svjetlu...
vjerojatno je i najbolji primjer ruze i malog princa, i consuelo i saint-exuperyja....

sto se tice galeba, on mi je daleko, daleko od malog princa.
niti je toliko nevin, niti je toliko bajkovit, niti je toliko dobro napisan.
u biti ga smatram prodavanjem jeftine filozofije 14ogodisnjacima koji ga citaju za lektiru.
pogotovo ako se procita bachova biografija, kao i tumacenje johnatanove zudnje za letom. tada neke stvari postaju daleko jasnije..

edit: znas li jesu li "Memoirs de la rose" objavljene na hrvatskom, mozda?
aha, prevedena je.

i krasno biografski upućuje kako iz dobrog dreka raste divno cvijeće o čijim vrijednostima i mirisu se ovdi raspreda dok se zaboravlja da se stoji u nečem manje mirišljivom.

ali, to nije sve!

jedna ocvala i izmrcvarena ruža još uvijek pjeva odu, pa da ne zasmrdim cijelu priču...

__________________
"Lopovi danas izgledaju kao pošteni ljudi. Pošteni su zbog toga prisiljeni izgledati kao lopovi-da bi se razlikovali."
Dorina-kutija is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2008., 14:40   #79
Quote:
s.e.v.e.n. kaže: Pogledaj post
Tko im je poklonio Malog princa?



Ma to sam se ja samo malo šalio...
Evo, recimo, ja sam nesretan, nevoljen i nerealiziran, a istovremeno obožavam Malog princa.
Pravila su tu da se krše.
Poklonila jedna ambiciozna rođakinja,koja misli da nam još ima spasa.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2008., 17:21   #80
Ne, napisana je dosta jasno da i klinci skuze... a tko i ne shvati sve dojmit ce ga se dovoljno da joj se vrati koju godinu kasnije.
Nex is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:54.