Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.04.2009., 23:47   #41
Quote:
Spomenka kaže: Pogledaj post
Joj, kaj se sekirate oko stvari na koje nemrete utjecati? Ak je suđeno da bude potres, onda bu bil... Mi tu nemremo nikaj napravit... treba normalno živjeti i ne se pšterećivati s takvim bedastoćama...
Slazem se...
Aruena is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2009., 14:05   #42
Zagreb je graden na trusnom podrucju, sto pokazuje cinjenica da ja spicka postrescic svake godine.
Osobno se uzasavam potresa no ako bude neki megasuper koji mi sravni zgradu, mene i cijeli Zege... sta da panicarim... sad?
Misim tak mogu panicarit i kad prelazim cestu.
Realnija je sansa da me pokupi neka kobila koja ne zna stat na pjesackom i misli da su te bijele crtice dole po podu samo da se ubije monotonija sivila betona, nego da docekam megasuper potres (iako nikad se ne zna ).

O megasuper potresu u Zagrebu koji ce ga narafski sravnit sa zemljom slusam od osnovne skole - to je valjda bila neka fora tad, a vidim da je i sad.
Sjecam se jedne godine da sam (kao mala) jedva cekala da odem na more jer ce bit potres (megasuper)
Boze

Iskreno, koja je svrha ove teme?
Moze zrokat Zege/Dubrovnik/pizdu mateirnu sutra ili za 10 ili za 100 godina.
Cak i da ga zroka sutra... koja je svrha raspravljanja o tome?
Sta mislite da cete ga moc predvidjet?
Pobjec kad krene?
Sto?
__________________
Dokoni je um, đavolje igralište.
dora is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2009., 14:12   #43
A eto tako da imam temu na Svijetu oko nas, pa reko di'š bolje nego otvorit o superpotresu
lollatutu is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2009., 14:45   #44
Quote:
lollatutu kaže: Pogledaj post
A eto tako da imam temu na Svijetu oko nas, pa reko di'š bolje nego otvorit o superpotresu
Tako se i cini
Mlacenje prazne slame efektivno.
__________________
Dokoni je um, đavolje igralište.
dora is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2009., 15:50   #45
Nazalost se jos nemogu predvidjet, a vjerojatno ni nece za nasih zivota, uzevsi u obzir brzinu kojom tehnologija grabi naprijed moze se raacunat za nekih 100-ak godina da bi se trebalo znat - ne egzaktno ali mnogo tocnije.
perpetuum mobile is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2009., 20:54   #46
Quote:
perpetuum mobile kaže: Pogledaj post
Nazalost se jos nemogu predvidjet, a vjerojatno ni nece za nasih zivota, uzevsi u obzir brzinu kojom tehnologija grabi naprijed moze se raacunat za nekih 100-ak godina da bi se trebalo znat - ne egzaktno ali mnogo tocnije.


ako pogledaš seizmološke karte vidi se da su italiju potresali neuobičajeno puno manjih i nezamijetljivih potresa a i jedan seizmolog je danima upozoravao na tu mogućnost pa su ga skoro htjeli uhititi zbog uznemiravanja javnosti. a onda se desilo i dalje priču znamo...
kaljinka is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2009., 00:57   #47
evo mozete jos malo panicariti...

Quote:
Potresi magnituda 3,2, 3,7 i 3,2 prema Richteru osjetili su se na poluotoku Pelješcu, otoku Mljetu i u priobalju oko Ploča. Prvi podaci govore da nisu izazvali materijalne štete.

Tri potresa srednje jakosti s epicentrom u Mljetskom kanalu, između Goveđara (Mljet) i Žuljane (Pelješac), zabilježili su u petak navečer seizmografi Seizmološke službe Republike Hrvatske.

Potres se osjetio na poluotoku Pelješcu, otoku Mljetu i u priobalju oko Ploča. Prema podacima s kojima se raspolaže, potresi nisu izazvali materijalne štete, izvijestila je Seizmološka služba.

Prvi potres se dogodio u 20 sati i 29 minuta, magnitude 3,2 prema Richteru i intenziteta u epicentru IV do V stupnjeva Mercalli-Cancani-Siebergove (MCS) ljestvice, a drugi i najjači od njih tri u 23 sata i 39 minuta, magnitude 3,7 prema Richteru i intenziteta u epicentru V stupnjeva MCS ljestvice. Posljednji je bio u 23 sata i 55 minuta, magnitude 3,2 prema Richteru i intenziteta u epicentru IV do V stupnjeva MCS ljestvice.
Hina|Net.hr
02.05.2009.
Kod:
Magnitude  	ML 3.2
Region 	CROATIA
	Dubrovnik-neretva Valley; Cro-bh
Date time 	2009-05-01 at 18:29:26.3 UTC
Location 	42.94 N ; 17.44 E
Depth 	2 km
Distances 	54 km SW Mostar (pop 104,518 ; local time 20:29 2009-05-01)
20 km SW Metkovic (pop 13,941 ; local time 20:29 2009-05-01)
14 km SW Komin (pop 1,309 ; local time 20:29 2009-05-01)
__________________
That's one of the most upsetting things I have ever imagined.
scripta elegans fe is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2009., 02:27   #48
Quote:
dora kaže: Pogledaj post
Tako se i cini
Mlacenje prazne slame efektivno.
Možda, možda...
No, što onda zaključit o osobi koja se gnuša istog, ali ga isto tako rado komentira i čita?
lollatutu is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2009., 02:54   #49
najnekvalitetnije zgrade u zagrebu su one građene između 1945. pa do cca 1964.
i većina onih u donjem gradu - dakle, ranije građenih (mislim na donji, ne na gornji grad, koji je puno stariji) znatno su kvalitetnije i bolje građene od tih.

nakon potresa u skopju 1963. znatno su postroženi statički kriteriji za sigurnost od potresa.
Maelys is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2009., 03:05   #50
sanjam potres već noćima
suedeL is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2009., 12:52   #51
Quote:
lollatutu kaže: Pogledaj post
Možda, možda...
No, što onda zaključit o osobi koja se gnuša istog, ali ga isto tako rado komentira i čita?
Ajde mi reci, sto se moze zakljucit.
Ajde molim te.
Bas me zanima.
__________________
Dokoni je um, đavolje igralište.
dora is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2009., 12:56   #52
Quote:
dora kaže: Pogledaj post
Ajde mi reci, sto se moze zakljucit.
Ajde molim te.
Bas me zanima.
Pitanje je upućeno s moje strane
Daj se malo skoncentriraj, nekako si konfuzna
lollatutu is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2009., 13:23   #53
Quote:
lollatutu kaže: Pogledaj post
Pitanje je upućeno s moje strane
Daj se malo skoncentriraj, nekako si konfuzna
Kazes pitanje je bilo najmijenjeno meni.
Mea culpa.
Znaci da pojasnim, vidim treba pa...

Ja sam kao i vecina ljudi osoba koja se boji podrhtavanja tla, cak i omanjeg.
Ako ti nesto u toj recenici/konstataciji/cinjenici nije jasno - slobodno pitaj.

No, postoji velika razlika izmedu straha (objektivnog) od potresa kao prirodne vrlo neugodne pojave koju sam dozivjela, od koje za razliku od drugih - ne mozes bas puno (tipa sakriti se ili pobjeci) i panciaranje oko neceg sto se moze desiti danas, sutra ili za 100 godina, naci subjektivnog straha od neceg buduceg sto je izgledno (kako vec rekoh) kao i to da me neko zgazi, padnem u kadi ili krepam od astme.

E sad, zasto sam na ovoj temi i komentiram temu? A zasto ne?
__________________
Dokoni je um, đavolje igralište.
dora is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2009., 14:22   #54
Quote:
kaljinka kaže: Pogledaj post
ako pogledaš seizmološke karte vidi se da su italiju potresali neuobičajeno puno manjih i nezamijetljivih potresa a i jedan seizmolog je danima upozoravao na tu mogućnost pa su ga skoro htjeli uhititi zbog uznemiravanja javnosti. a onda se desilo i dalje priču znamo...
Eh, da znaš cijelu priču, znala bi i zašto su ga htjeli ušutkati. Da je tip uspio u svojoj namjeri, bilo bi vjerojatno više mrtvih. Negdje na forumu se već raspravljalo o njegovom slučaju.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2009., 16:24   #55
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Eh, da znaš cijelu priču, znala bi i zašto su ga htjeli ušutkati. Da je tip uspio u svojoj namjeri, bilo bi vjerojatno više mrtvih. Negdje na forumu se već raspravljalo o njegovom slučaju.
Pa daj nam nabaci kakav link, nešto

Ovako samo znamo da je lik 'navodno' upozoravao, ali je optužen da širi paniku i uhićen, dok se njegova obitelj lijepo sklonila i preživjela
lollatutu is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2009., 18:52   #56
Quote:
lollatutu kaže: Pogledaj post
Pa daj nam nabaci kakav link, nešto

Ovako samo znamo da je lik 'navodno' upozoravao, ali je optužen da širi paniku i uhićen, dok se njegova obitelj lijepo sklonila i preživjela
Mislim da je Cats nešto pričala o tome. Tip je nešto fulao u svojim "proračunima", tako da bi, u slučaju da ga se poslušalo, bilo još veće sranje, jer bi se ljudi sklonili baš u pogođeno područje.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2009., 10:38   #57
Quote:
kaljinka kaže: Pogledaj post
ako pogledaš seizmološke karte vidi se da su italiju potresali neuobičajeno puno manjih i nezamijetljivih potresa a i jedan seizmolog je danima upozoravao na tu mogućnost pa su ga skoro htjeli uhititi zbog uznemiravanja javnosti. a onda se desilo i dalje priču znamo...
Pa i g. Kuk je na televiziji kazao kako je "predviđanje" potresa praćenjem emisije pojedinih plinova vrlo nepredvidljivo - potresi nekad dođu bez da su emitirani plinovi.. a s druge strane, nekad bude emisije plinova bez potresa... Čini se da je to u razini one rubrike "Jeste li ikad čuli da..." kad bi psi, patke i druge životinje bile krajnje uznemirene prije takve pojave... No s druge strane ne može se svaka uznemirenost životinja shvatit kako upozorenje da dolazi potres...

Centar Zagreba je, kako je opće poznato, na samom rasjedu.. No mislim da nije normalno dnevno živjeti sa strahom od potresa. Potrebno je educirati se što napraviti (a isto tako što NE napraviti) u slučaju potresa, i nastaviti živjeti dalje.... u nadi da ćemo valjda kad bude potresa imati dovoljno organizirane, opremljene i obučene snage koje će tada reagirati...C'est la vie
__________________
Never underestimate the power of stupid people in large groups!
mama Dalton is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2009., 11:18   #58
Quote:
mama Dalton kaže: Pogledaj post
Pa i g. Kuk je na televiziji kazao kako je "predviđanje" potresa praćenjem emisije pojedinih plinova vrlo nepredvidljivo - potresi nekad dođu bez da su emitirani plinovi.. a s druge strane, nekad bude emisije plinova bez potresa... Čini se da je to u razini one rubrike "Jeste li ikad čuli da..." kad bi psi, patke i druge životinje bile krajnje uznemirene prije takve pojave... No s druge strane ne može se svaka uznemirenost životinja shvatit kako upozorenje da dolazi potres...

Centar Zagreba je, kako je opće poznato, na samom rasjedu.. No mislim da nije normalno dnevno živjeti sa strahom od potresa. Potrebno je educirati se što napraviti (a isto tako što NE napraviti) u slučaju potresa, i nastaviti živjeti dalje.... u nadi da ćemo valjda kad bude potresa imati dovoljno organizirane, opremljene i obučene snage koje će tada reagirati...C'est la vie

ja sam za svaki slučaj nabavila hrčka prije par godina!
ali taj ne trza na prirodne katastrofe.
kaljinka is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2009., 11:44   #59
Zgrade Donjeg grada su bile čvrste kad su građene, ali cigla, mort i drvo vremenom trunu i slabe.
Pogotovo ako su izložene vibracijama od prometa, vlagi koju nitko ne hita sanirati itd...
zgubydan is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2009., 18:54   #60
Quote:
lollatutu kaže: Pogledaj post
http://www.tportal.hr/vijesti/hrvats...ab-potres.html

Već duže godina slušam kako je samo pitanje vremena kada bi Zagreb mogao pogoditi potres one jačine kao i davne 1880. ili Dubrovnik 1667.
Dakle, 9 stupnjeva Mercalli-Cancani-Siebergove ljestvice

[I]Superpotres bi mogao razoriti Zagreb u sljedećih 50 godina
Piše: Sergej Trajković

Seizmolog Ivica Sović
Zagreb i okolica jedno su od seizmički najaktivnijih područja u svijetu, a broj manjih potresa je u porastu....
E pa lipi moji, slučajno sam nazočio (baš smo htjeli skoknuti do IFa na kavu) dolasku novinara Trajkovića na GFZ i pokušaju kolege Sovića da dotičnom objasni da Zagreb ne očekuje nikakav superpotres, dapače, da nešto kao superpotres seizmologija ne poznaje. Čovjek je, očito, došao sa nekom svojom vizijom globalne tragedije, koju je pokupio u tko zna kojem filmu, i koju je htio proturiti kao znanstvenu činjenicu bez obzira na žrtve. Sova se žilavo branio nadljudskim naporima, čak i preko njih, no fakultet politički znanosti (ili filozofski, tko bi ga znao) pravi vrlo žilave i beskrupulozne proizvođače senzacija koji se obaziru na činjenice u najboljem staljinoidnom duhu.
mukotrpak is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:34.