Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dječje zdravlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.02.2015., 02:00   #1
Srastanje kostiju glave - craniosynostosis

Nisam uspjela naci temu ni poslije niza pretraga, pa otvaram novu.

Primijetila sam (tj. ne ja, nego moji doma, da ne bude da sam majka koja umislja svasta) kod mog malisana uzduzno ispupcenje (greben) na celu koji ide od korjena nosa ka fontaneli.
Onda sam malo proguglala, jel'te, i naisla na termin kraniostenoza, kraniosinostoza (craniosynostosis) ili samo stenoza, tj. nepravilno ili prerano srastanje kostiju lobanje.
Moze, ali i ne mora imati veze sa preranim zatvaranjem fontanele.

Naravno, otisli smo kod pedijatra i rekla je da nije alarmantno, da samo pratimo obim glavice (koji valjda mora biti priblizno isti kao obim grudnog kosa) i da dodjemo ako se poveca.

Sad, ne bih se ja toliko brinula da:
1. Nisam procitala da mnogi nasi pedijatri nemaju iskustva sa tim pa zanemaruju taj problem

2. Moze i fontanela biti otvorena i obim glave biti normalan, a da problem i dalje postoji

3. Moze doci do raznih neuroloskih problema zbog nepravilnog razvoja mozga uslijed manjka prostora

4. Najbolje vrijeme za reakciju i lijecenje je izmedju 6 i 12 mjeseci. Poslije moze biti kasno.

Mi imamo 8 mjeseci i svako cekanje da bude gore/bolje me cini nervoznom.

Da li neko ima iskustva sa ovim, da li se ti "grebeni" mogu postepeno povuci?
Nicoleta is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2015., 13:09   #2
Gledam temu, kontam jest da ne znam nista o tome, ali da vidim o cem je rijec

Aj stavi neki link o tome

Jer po opisu rekla bih da to ima na celu i moja, doduse nitko to nije skuzio nego ja, naravno

Ali pod određenim kutom svjetla to sam znala uocit, nisam znala da je o tome rijec, jer i ja bih naravno panicarila

Uglavnom nemam pojma tocno kad joj se fontanela zatvorila, ali nije prerano ni prekasno, zatvorena je odavno, sad ima 25 mj

Mozda te umiri malo moja teorija sad kad znam o cemu je (mozda) rijec zasto je to kod nas. Naime moja je imala tezak porid i dva velika kefalohematoma na glavi bas simetricno raspoređena jedan gore lijevo, drugi desno, obim glave joj je bio bas na 50 centila kad je mjeren, ali ovo je bilo gore i nije tolko pridonosilo obimu kako ja to vidim, nebitno, uglavnom ti kefalohematomi su se vidjeli gdje su bili dugo dugo, kasno joj je kosa narasla i mozda bi se i sad kuzili da nema kose, mada mislim da ne. Uglavnom ako sam dobro citala ti hematomi i sve to nesto sto se desava na mozgu kasnije dobije neku bezopasnu strukturu koja ipak zauzima prostor ali nije sama po sebi problematicna i moze utjecat na oblik glave, ali kako glava raste izgubi se utjecaj na oblik.

Moguce dakle da je kod nas to malo poguralo kosti. Inace normalno dijete, hoda prica, zajebaje, zdravo..

Eto vidi...
__________________
Pakao, to su drugi.

Zadnje uređivanje JustForFun : 15.02.2015. at 13:19.
JustForFun is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2017., 21:57   #3
da pitam. mali mi ima 16 mjeseci i primjetili smo da mu je na glavici na mjestu gdje je bila fontanela nastao mali greben. do sada nista nije bilo primjetno ili barem mi nismo primjetili. kad se fontanela zatvorila, iskreno, ne znam. a mislim da na zadnje dvije redovne kontrole mu nisu ni pipali fontanelu.
jel to razlog za brigu i posjet pedijatru? ima li netko neki savjet?
lovelyjubbly is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2019., 12:09   #4
Quote:
Nicoleta kaže: Pogledaj post
Nisam uspjela naci temu ni poslije niza pretraga, pa otvaram novu.

Primijetila sam (tj. ne ja, nego moji doma, da ne bude da sam majka koja umislja svasta) kod mog malisana uzduzno ispupcenje (greben) na celu koji ide od korjena nosa ka fontaneli.
Onda sam malo proguglala, jel'te, i naisla na termin kraniostenoza, kraniosinostoza (craniosynostosis) ili samo stenoza, tj. nepravilno ili prerano srastanje kostiju lobanje.
Moze, ali i ne mora imati veze sa preranim zatvaranjem fontanele.

Naravno, otisli smo kod pedijatra i rekla je da nije alarmantno, da samo pratimo obim glavice (koji valjda mora biti priblizno isti kao obim grudnog kosa) i da dodjemo ako se poveca.

Sad, ne bih se ja toliko brinula da:
1. Nisam procitala da mnogi nasi pedijatri nemaju iskustva sa tim pa zanemaruju taj problem

2. Moze i fontanela biti otvorena i obim glave biti normalan, a da problem i dalje postoji

3. Moze doci do raznih neuroloskih problema zbog nepravilnog razvoja mozga uslijed manjka prostora

4. Najbolje vrijeme za reakciju i lijecenje je izmedju 6 i 12 mjeseci. Poslije moze biti kasno.

Mi imamo 8 mjeseci i svako cekanje da bude gore/bolje me cini nervoznom.

Da li neko ima iskustva sa ovim, da li se ti "grebeni" mogu postepeno povuci?

Vidim da je post iz 2015 i zivo me zanima kako je kod vas to zavrsilo.
Moja beba ima isto i postavljena je dijagnoza kraniosinostoze. Zakazali smo i operaciju.
Zanima me ako niste operirali, kakvo je stanje??
Najradje bi izbjegla operaciju ali neurokirurg kaze da nije diskutabilno...
stefanely is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:13.