Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Žensko zdravlje

Žensko zdravlje Od mjesečnice do menopauze: za ginekološke probleme i pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.04.2011., 12:03   #21
da vam javim da se moja mijastenija opet pogoršala nakon početnog pogoršanja, bilo mi je nekoliko dana odlično i mislila sam da se to ustabililo, ali eto sad vidim da nažalost nije. taman sam bila rekla neurologici da mi je bolje i onda nakon par dana loše. nisam joj se sad ponovo javljala jer mi je rekla ako mi se pogorša, neka najprije probam uvesti još jedan (četvrti) mestinon pa ako i nakon toga neko vrijeme bude i dalje loše, neka slobodno nazovem i dođem da vidimo šta dalje. sad sam zadnjih par dana na 4 mestinona, čini se da funkcionira pa ćemo vidjeti. znam da nije to strašno, nije to puno tableta, a i dr.mi je rekla da mestinoni ne štete bebi. šta sad, ako se mora, mora se... uglavnom, moram napomenuti da je moje pogoršanje malo jače nego ikad u životu jer mi je zahvatilo nove mišiće koje dosad nije - za žvakanje, usne, čak i pluća. o detaljima ću napisati na temi mijastenije jer mi se čini da bolje spada tamo nego tu. uglavnom, ne damo se beba i ja, tješimo jedna drugu i guramo dalje
__________________
"I onda će znati da je jedina koju sam ikad voleo, da sam sve druge voleo tamnom stranom srca, štedeći se, učeći se kako ću najbolje voleti nju..."
Eleonor@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2011., 12:56   #22
pozdrav ljudi, odlučila sam malo i ovdje pisati.
odmah da javim da se moja mijastenija stabilizirala i ponovo se dobro osjećam. sad sam trudna 13 tjedana, prije nekih 2 tjedna su mi prestale one cjelodnevne mučnine, a tako se i mijastenija "unormalila" bolje se osjećam, kao da opet imam više energije. npr. prije nisam mogla dugo stajati, a kamoli hodati, sve mi je bilo teško, a sad je opet skoro kao i prije trudnoće. i sad samo ponekad pijem onaj 4.mestinon, uglavnom sam opet na 3 dnevno i ok je tako. nisam baš nešto jako aktivna, izbjegavam sve veće fizičke napore, ali mogu normalno u šetnje, obavljam sve dnevne aktivnosti po kući, kupovinu itd., bez nekih poteškoća.
što se tiče same trudnoće, sve je u redu. jučer sam bila kod ginekologa, radio mi je uzv i rekao da se beba dobro razvija, da je sve "po školski". presretna sam. čak mi je rekao da je mijastenija nije direktna indikacija za carski rez i da ću možda moći roditi i prirodnim putem. kao, pokuša se prirodni porod pa ako ne ide, obave carski. ali u tom slučaju, da moraju svi biti spremni na carski, dakle, da tamo bude anesteziolog i drugi pa da odmah idu na carski čim vide da ne ide. no to je još dosta daleko, vidjet ćemo. ni sama ne znam što bih više voljela, nije ni carski bezazlen i voljela bih prirodno, a opet me strah ako dijete krene pa ja nemam snage do kraja pa dok me uspavaju...ne znam, vidjet ću što će reći doktor u Petrovoj kad odem k njemu na kontrolu. najvažnije je da je zasad sve u redu, nadam se da će tako ostati do kraja. obavila sam i sve krvne pretrage i hormone štitnjače zbog mijastenije i svi nalazi su uredni. tako da sam sad baš zadovoljna i smirena i uživam u svom blaženom "drugom stanju"
__________________
"I onda će znati da je jedina koju sam ikad voleo, da sam sve druge voleo tamnom stranom srca, štedeći se, učeći se kako ću najbolje voleti nju..."
Eleonor@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2011., 13:14   #23
evo samo da se kratko javim, nije me bilo nekih 3 tjedna. situacija se nije bitno promijenila, sve je stabilno, osjećam se dosta dobro. što se mijastenije tiče i njezinih simptoma, ima ih i dalje nešto više nego prije trudnoće, uzimam svakodnevno 4 Mestinona i dobro je. nisam baš za neke velike fizičke aktivnosti, ali normalno funkcioniram, idem u grad, u kupovinu, u šetnje, obavljam normalno sve kućne poslove, igram se s nećacima itd. sve u svemu, zadovoljna sam.
u vezi trudnoće, jučer sam bila kod ginekologa i sve je u redu, hvala bogu. radio mi je uzv, bebać se dobro razvija, raste kako treba, ma kaže gin., sve je "po školski"! presretna sam, to mi je najvažnije. i još nešto, bit će mali dječak lijepo je pokazao pišu na uzv doktoru i meni, nema sumnje, vidi se iz aviona haha
i tako, sve je dobro, jedino što me malko muči su bolni zglobovi, najviše koljena oba i desni kuk. ne znam dal to možda ima veze s dobivanjem na kilaži (pa je koljenima teže podnositi teret, a mišići oslabljeni?!). no dobro, proći će valjda i to.
eto, samo sam htjela javiti novosti pozdrav!
__________________
"I onda će znati da je jedina koju sam ikad voleo, da sam sve druge voleo tamnom stranom srca, štedeći se, učeći se kako ću najbolje voleti nju..."
Eleonor@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2011., 11:59   #24
eto me opet malo
jučer sam bila na pregledu kod gin., sve je odlično i presretna sam! prošli smo više od pola trudnoće i dosad nije bilo tako strašno. moja mijastenija se sad potpuno smirila, već jedno 2 mjeseca se osjećam odlično, čak možda i bolje nego prije trudnoće. primjetila sam da već dugo uopće nemam dvoslike!!! niti jednu jedinu! to me jako veseli i svaki dan se nadam da će mi tako ostati i nakon trudnoće a ovih ostalih dosadašnjih simptoma - slabost u rukama i nogama - gotovo da i nema, a opet sam na 3 mestinona dnevno
i tako, sve u svemu, nakno početne bure hormona i osjetnog pogoršanja mijatenije, odjednom mi se sve smirilo i sad traje blaženo stanje. vidjet ćemo kako će biti u zadnjem mjesecu i nakon poroda. kako god bude, baš me briga, sve ću izdržati za svoju malu bebicu, samo nek mi on bude dobro.
eto, toliko za sad, u 8.mj. idem na kontrolu kod neurologice pa javim kako je bilo...
__________________
"I onda će znati da je jedina koju sam ikad voleo, da sam sve druge voleo tamnom stranom srca, štedeći se, učeći se kako ću najbolje voleti nju..."
Eleonor@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2011., 15:59   #25
draga Eleonora, i ostale trudne miasteničarke

javljam se prvi put, sada u 37 tj. trudnoće. Drago mi je da je netko konačno počeo malo opširnije o ovoj temi. Ja sam na početku trudnoće pretražila sve moguće forume ne bi li našla neki savjet, ali nisam našla ništa. Da ne duljim..
Sa miastenijom se borim već 6 g.(sada imam 29), prije 3 g. timektomija, nakon toga terapija mestinon, decortin, imuran. prije godinu dana ukinuli smo imuran, a na početku trudnoće(11/2010) i decortin.
Na početku trudnoće došlo je do slabijeg pogoršanja miastenije koje je prestalo na početku 4. mj. trudnoće, u isto vrijeme kad su prestale i mučnine. Na žalost moja sreća je bila kratkog vijeka, već nakon 2.tj. počelo je pogoršanje. Nisam mogla hodati, suprug me je tuširao i oblačio. Dokica mi je uvela decortin 20 mg kroz mjesec dana. nakon toga uslijedili su tjedni kad se stanje moje miastenije stalno mijenjalo( 2 dana dobro, pa 5 dana loše), nisam ponovno uzimala decortin jer nije baš dobro za bebu. Prije 2 tj. kako su počele ove nepodnošljive vrućine tako je i miastenija postala nepodnošljiva. ponovno smo uveli decortin 20mg. U ponedjeljk su me primili na odjel patologije u Petrovoj bolnici, jučer su me pustili doma,ali za tjedan dana se vraćam i ostajem kod njih do poroda.
Moja trudnoća na žalost nije protekla kako sam očekivala. naime svuda u literaturi se navodi da se u većini trudnoća popravi miastenička slika, a tako mi je rekla i moja dokica. Ja sam izgleda od rijetkih slučajeva gdje je krenulo nagore. Neću se previše žaliti, važno mi je da je moja bebica dobro
Dunja2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2011., 10:58   #26
hej cure! sad sam naišla na ovu podtemu!, kako nema baš iskustava , ovo, ono,
pa me zaista zanima kako je u petrovoj sada, moja mama je mene rodila tamo i bilo joj je grozno (a nije od cmizdravih ljudi inače)
sestre su bile jako bezobrazne (prvi porod je bio pa su joj rekli da iima cijeli dan za čekanje, i skoro je rodila u čekaonici jer se meni žurilo van pa je svega 2 sata otkad je stigla rodila)-dali su joj da me vidi jednom tjedno (jednom su ju čak potjerali jer je došla drugi put u tjednu, bio je neki neradni dan) i tako mjesec dana skoro pa su me prebacili na Rebro, di je bila sa mnom svaki dan. da ne pričam da nakon 28 godina nije dobila otpusno pismo iz petrove. pa me zanima jesu li se po tom pitanju humanosti i popravili.... sretno vam s trudnoćom u ovim danima, danas je eto par stupnjeva hladnije pa se nadam da vam je stanje dobro!
Petra_27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2011., 15:23   #27
Quote:
Dunja2 kaže: Pogledaj post
draga Eleonora, i ostale trudne miasteničarke

javljam se prvi put, sada u 37 tj. trudnoće. Drago mi je da je netko konačno počeo malo opširnije o ovoj temi. Ja sam na početku trudnoće pretražila sve moguće forume ne bi li našla neki savjet, ali nisam našla ništa. Da ne duljim..
Sa miastenijom se borim već 6 g.(sada imam 29), prije 3 g. timektomija, nakon toga terapija mestinon, decortin, imuran. prije godinu dana ukinuli smo imuran, a na početku trudnoće(11/2010) i decortin.
Na početku trudnoće došlo je do slabijeg pogoršanja miastenije koje je prestalo na početku 4. mj. trudnoće, u isto vrijeme kad su prestale i mučnine. Na žalost moja sreća je bila kratkog vijeka, već nakon 2.tj. počelo je pogoršanje. Nisam mogla hodati, suprug me je tuširao i oblačio. Dokica mi je uvela decortin 20 mg kroz mjesec dana. nakon toga uslijedili su tjedni kad se stanje moje miastenije stalno mijenjalo( 2 dana dobro, pa 5 dana loše), nisam ponovno uzimala decortin jer nije baš dobro za bebu. Prije 2 tj. kako su počele ove nepodnošljive vrućine tako je i miastenija postala nepodnošljiva. ponovno smo uveli decortin 20mg. U ponedjeljk su me primili na odjel patologije u Petrovoj bolnici, jučer su me pustili doma,ali za tjedan dana se vraćam i ostajem kod njih do poroda.
Moja trudnoća na žalost nije protekla kako sam očekivala. naime svuda u literaturi se navodi da se u većini trudnoća popravi miastenička slika, a tako mi je rekla i moja dokica. Ja sam izgleda od rijetkih slučajeva gdje je krenulo nagore. Neću se previše žaliti, važno mi je da je moja bebica dobro
draga Dunja, ugodno sam se iznenadila kad sam vidjela tvoj post ovdje. već dugo nisam ni bila na ovoj podtemi pa malo kasnim s reakcijom na tvoj post. po datumu zaključujem da si već rodila, MOLIM TE napiši mi kako je bilo. svaka riječ tvojeg iskustva će mi biti dragocjena. ako ne želiš javno, piši slobodno na pp. nadam se da si dobro, kao i tvoja bebica i da uživate i želim vam svu sreću!!
ja sam sad u 30-om tjednu, trudnoća je uredna, a mijastenija stabilna. pijem 4 mestinona dnevno i dobro mi je tako. meni je kao i tebi, na početku trudnoće bilo pogoršanje simptoma mijastenije, a onda s mučninama također prestale i mijasteničke muke, ali ne sasvim. nije mi se ni pogoršalo kao tebi, nego je zapravo ostalo isto stanje kao i prije trudnoće. možda za nijansu lošije jer sam prije bila na 3 mestinona, a sad na 4, al to je zanemariva razlika. čula sam i ja te priče o poboljšanju mijasteničke slike u trudnoći, ali čini se da su rijetke te sretnice koje to dožive.
toliko zasad, nadam se da ćeš se javiti uskoro s lijepim vijestima!

Quote:
Petra_27 kaže: Pogledaj post
hej cure! sad sam naišla na ovu podtemu!, kako nema baš iskustava , ovo, ono,
pa me zaista zanima kako je u petrovoj sada, moja mama je mene rodila tamo i bilo joj je grozno (a nije od cmizdravih ljudi inače)
sestre su bile jako bezobrazne (prvi porod je bio pa su joj rekli da iima cijeli dan za čekanje, i skoro je rodila u čekaonici jer se meni žurilo van pa je svega 2 sata otkad je stigla rodila)-dali su joj da me vidi jednom tjedno (jednom su ju čak potjerali jer je došla drugi put u tjednu, bio je neki neradni dan) i tako mjesec dana skoro pa su me prebacili na Rebro, di je bila sa mnom svaki dan. da ne pričam da nakon 28 godina nije dobila otpusno pismo iz petrove. pa me zanima jesu li se po tom pitanju humanosti i popravili.... sretno vam s trudnoćom u ovim danima, danas je eto par stupnjeva hladnije pa se nadam da vam je stanje dobro!
draga Petra, u Petrovoj se puno toga promijenilo - od preuređene zgrade do osoblja. evo ti jedan link na kojem imaš puno detalja i svježih informacija - i službenih i iz iskustva drugih žena. ako imaš još pitanja, slobodno mi piši na pp jer poznajem nekoliko ženica koje su nedavno tamo rodile pa imam informacije iz prve ruke. uglavnom, pročitaj najprije link - http://www.trudnoca.net/forum/viewto...11079&start=60
__________________
"I onda će znati da je jedina koju sam ikad voleo, da sam sve druge voleo tamnom stranom srca, štedeći se, učeći se kako ću najbolje voleti nju..."
Eleonor@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2011., 11:21   #28
evo me opet s nekoliko novosti. jučer sam bila na kontroli kod neurologice pa mi je rekla neke informacije koje ranije nisam znala.
najprije da kažem da mi je s mijastenijom ok, još uvijek je stabilno i pijem 3-4 mestinona dnevno. osjećam se dobro, jedino što me bole križa i malo naotječu noge, al to je od trudnoće, a ne od mijastenije. trenutno sam trudna malo više od 32 tjedna.
uglavnom, doktorica mi je rekla da svakako planiram porod u Petrovoj jer su tamo doktori koji već imaju iskustva s porodima mijasteničarki, a i tamo postoji neonatalni odjel za bebe. kod njih trebam obaviti prvi pregled nekih mjesec dana prije poroda, to je meni negdje sredinom 10.mj. također mi je rekla da su liječnici tamo jako susretljivi i nek imam povjerenja u njih jer da su stručni i da se s njima može sve lijepo dogovoriti. preporučila mi je da 2 tjedna prije poroda počnem uzimati Decortine 10 mg, a po potrebi 20 mg, jer se zadnjih 3-4 tjedna trudnoće može dogoditi pogoršanje mijasteničke slike, tj. izraženiji simptomi pa se decortinima spriječi daljnje pogoršanje i oni pomognu da se lakše podnese porod. također da ih treba piti i neko vrijeme nakon poroda, dok se situacija opet ne ustabili. pitala sam jel to baš neophodno s obzirom da u mom slučaju decortini ranije nisu dali nikakav pozitivan učinak, a odgovorila je da jesu nužni jer da ih se uzima ne samo zbog mene, nego i zbog bebe - da pomažu, a u toj fazi razvoja ploda više nisu toliko štetni. rekla je da doza ide u dogovoru s njom, ali i s liječnicima u Petrovoj koji će procijeniti u kakvom sam stanju. za sam porod je isto rekla da carski rez nije uvijek neophodan, da neke mijasteničarke rode i prirodnim putem (što je bolje zbog bržeg oporavka majke), ali ako ne ide, ni carski nije strašan i radi se uz spinalnu anesteziju koja je za mijasteničare bolja od opće (a i općenito spinalna ima manje rizika i nuspojava). to da li ću roditi prirodno ili na carski će procijeniti u Petrovoj na temelju mog stanja u kakvom ću biti prije poroda.
pitala sam što mogu očekivati, tj. koji je najgori scenarij, tek toliko da se pripremim i da se ne šokiram ako bude nešto loše. pa mi je odgovorila da što se tiče mene, vjerojatno će doći do pogoršanja simptoma mijastenije prije poroda i nakon poroda, ali se ne može predvidjeti u kojoj mjeri niti koliko dugo će trajati jer je sve jako individualno (to već znamo s našom dragom mijastenijom). a što se tiče bebe, može se dogoditi da ima neonatalnu mijasteniju, što znači ne svoju, nego moju tako da moja antitijela prođu kroz posteljicu u bebin krvotok, ali ne zadrže se tamo. to izgleda tako da je beba malo mlohava, traje samo oko 3-4 dana i bebi u tom slučaju isto daju mestinon. no to sve skupa nije strašno, beba ima normalne tjelesne funkcije, može normalno jesti (na flašicu, a mogu i dojiti ukoliko ne uzimam više od 20 mg decortina) itd.
i eto, to je uglavnom to, još neke važnije detalje će mi reći na pregledu u Petrovoj. već sam pomalo nestrpljiva i jedva čekam da to sve prođe i da nam naše malo zlato dođe. čudno, ali nekako me uopće nije strah, imam povjerenja u doktore, a najviše u sebe i bebu da ćemo mi to zajedno dobro odraditi.
__________________
"I onda će znati da je jedina koju sam ikad voleo, da sam sve druge voleo tamnom stranom srca, štedeći se, učeći se kako ću najbolje voleti nju..."
Eleonor@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2011., 00:08   #29
moja sestra ima mijasteniju i troje djece
poslije druge kćeri su joj dijagnosticirali mijasteniju
morala ju je prestati dojiti
išla je na operaciju prsne žljezde u Zagreb na jordanovac
sina je rodila prije 12 godina u petrovoj u ZG
sve joj je prošlo u redu, maloga je dojila do godine dana
poslije operacije ne koristi nikakvu terapiju
živi normalno i kućanica je
cure idu u srednju medicinsku školu
rosa967 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2011., 15:55   #30
Quote:
rosa967 kaže: Pogledaj post
moja sestra ima mijasteniju i troje djece
poslije druge kćeri su joj dijagnosticirali mijasteniju
morala ju je prestati dojiti
išla je na operaciju prsne žljezde u Zagreb na jordanovac
sina je rodila prije 12 godina u petrovoj u ZG
sve joj je prošlo u redu, maloga je dojila do godine dana
poslije operacije ne koristi nikakvu terapiju
živi normalno i kućanica je
cure idu u srednju medicinsku školu
hvala što si javila sestrino iskustvo s mijastenijom i trudnoćom, svaka informacija mi je od velike koristi, a vjerujem da će biti i drugim trudnim mijasteničarkama. drago mi je zbog nje da ne mora više uzimati nikakvu terapiju; ponekad mijastenija zna i ugodno iznenaditi tako da se sasvim povuče. iako je nepredvidiva, ja bih uvijek tu dijagnozu izabrala nego neke druge kronične bolesti - s ovom se bar možeš nadati boljem
__________________
"I onda će znati da je jedina koju sam ikad voleo, da sam sve druge voleo tamnom stranom srca, štedeći se, učeći se kako ću najbolje voleti nju..."
Eleonor@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2011., 15:09   #31
evo me da javim najnovije informacije
bila sam jučer na prvom pregledu u Petrovoj i ukratko, zadovoljna sam. čula sam razne prigovore na Petrovu (konkretno na sestre i doktore) pa da odmah kažem da je moj dojam pozitivan. jučer sam bila u trudničkoj ambulanti kamo idu sve trudnice i rizične i "obične" pred porod, bila je strašna gužva, ali sestre i doktori su dobro uhodani i sve ide relativno brzo.
pregledao me prof. Đelmiš i za njega imam samo riječi hvale jer je bio jako susretljiv, drag, nježan i suosjećajan. bila sam kod njega prilično kratko, ali pitao je sve što treba znati i rekao mi sve što ja trebam znati. osim toga, kud bi stigao da svaku od nas pregledava po pol sata?!?!
uglavnom, ukratko - rekao je da dođem za dva tjedna opet k njemu na kontrolu i ctg, tada ću biti u 38.tj. trudnoće. također, s obzirom na mijasteniju i činjenicu da nisam iz Zg, rekao je da će me nekoliko dana pred porod primiti na odjel da ležim i čekam tamo porod - što mi dobro odgovara jer mislim da bi me uhvatila panika da me doma uhvate trudovi, a do Zg imamo oko sat i pol vožnje. sljedeći put kad dođem ćemo se dogovoriti oko primitka na odjel i znat ću više detalja. rekao je da zasada ne treba ništa pretpostavljati jer ćemo sve vidjeti kad se porod približi pa će sve procijeniti na temelju toga kako ću se osjećati s mijastenijom.
što se simptoma tiče, osjećam da mi se malko pogoršalo, morala sam malo usporiti ritam, ali još uvijek normalno funkcioniram svaki dan, krećem se, radim po kući svakodnevne poslove itd. sretna sam što je tako, voljela bih da tako ostane i da rodim prirodnim putem, a ne na carski. no vidjet ćemo kako će biti.
javim se ako bude promjena ili nakon idućeg pregleda.
__________________
"I onda će znati da je jedina koju sam ikad voleo, da sam sve druge voleo tamnom stranom srca, štedeći se, učeći se kako ću najbolje voleti nju..."
Eleonor@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2011., 20:28   #32
pozdrav!
bila sam na drugom pregledu u Petrovoj pa evo izvještaja opet nemam nekih novih posebnih detalja. s trudnoćom samom za sebe je sve u redu, ide baš kako treba, hvala bogu. pregledao me dr. Blajić (skroz je ok, normalan čovjek i čini mi se da baš zna što radi) i rekao da je sve ok, da se tijelo pomalo priprema za porod. nek dođem za tjedan dana (tad će mi biti točno 39tjedana) na ctg, a onda će me sa 39+2 primiti u bolnicu na odjel PT1 (patologija trudnoće). nisam točno shvatila dal će mi taj dan inducirati porod ili će me samo primiti da ležim pod nadzorom i čekam prirodne trudove. kako god, u principu mi je svejedno, jedino mi se ne da baš ležati tamo danima čekajući također, ni ovaj put nisu htjeli ništa predviđati dal ću prirodno ili carskim, a ja se nadam ako se budem osjećala kao i dosad, da ćemo bar probat prirodno (s obzirom da je i s bebom sve ok, dobro je okrenut i to). no vidjet ćemo. vjerujem doktorima, imaju oni već iskustva s nama mijasteničarkama.
dakle, za točno tjedan dana od danas, bit ću u Petrovoj, možda čak i roditi, tko zna. jedva čekam!!
što se mijastenije tiče, još uvijek se dobro osjećam, osim što tu i tamo poneki dan osjetim simptome malo jače. a i to ne traje cijeli dan, nego npr. samo ujutro dok Mestinon ne počne djelovati ili navečer ako sam umorna više nego inače. prezadovoljna sam, mislila sam da će biti gore budući da mi je neurologinja rekla da je pogoršanje 4 tjedna pred porod vrlo vjerojatno. a ja evo tjedan i pol do termina i još uvijek idem ko avion po gradu, po dućanima, svuda... počela sam piti Decortine prema preporuci, 10 mg dnevno, ne osjetim neku bitnu razliku, al tko zna, možda bi mi bez njih bilo teže... nadam se da ću ih i nakon poroda moći ostaviti na toj maloj dozi tako da mogu dojiti.
eto, čujemo se.
__________________
"I onda će znati da je jedina koju sam ikad voleo, da sam sve druge voleo tamnom stranom srca, štedeći se, učeći se kako ću najbolje voleti nju..."
Eleonor@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2011., 18:35   #33
Dakle, evo me doma s bebicom, napokon. S Petrovom ne baš lijepo iskustvo. Hm, otkud krenuti s pisanjem...
Kad mi je bilo točno 39 tjedana trudnoće, otišla sam na ctg u Petrovu, da bi me taj isti dan ostavili na ležanju jer je ctg bio slabo reaktivan što je značilo da će možda trebati uskoro inducirati porod (ukoliko bi i dalje tijekom dana bio takav). Kako na odjelu patologije trudnoće 1 nije bilo mjesta, ležala sam 2 dana u predrađaoni, a potom su me premjestili na tzv. cef, gdje sam bila nekih 5-6 dana. Tek onda sam premještena na PT1, gdje sam i trebala biti i to zapravo slučajno. Naime, cijelo to vrijeme nitko me nije uopće pregledavao, jedino su mi 3-4 puta dnevno snimali taj famozni ctg. Iz tog se nalaza vidi da li je sve u redu s bebom, tj. da li treba možda inducirati porod. Međutim, većina doktora taj nalaz olako shvaća, bace pogled i gotovo. E sad, dan prije termina, doktori s tog cef-a, zaključili su da moj ctg nije baš sjajan i da trebam ići sutradan na carski rez. Istoga dana obavila sam razgovor s anesteziologom i potpisala suglasnost za anesteziju, a potom me sestra odvela na pregled kod doktora s mog odjela, kako bi oni samo potvrdili da idem sutra na carski. Međutim, tu je došlo do prvih gluposti. Dotični doktor (neću nikog imenovati) me primio na pregled i onda rekao da nikakav carski ne dolazi u obzir, da čekamo moje prirodne trudove i da šta se ti tamo doktori s cefa njemu miješaju u posao?!?!?! (Ne kužim kako je moguće da dva tako stručna ginekologa imaju toliko različita mišljenja.) Također, rekao je da će mi sutra nekako naći krevet na njihovom odjelu gdje sam od početka trebala biti pa da ću biti pod njihovim nadzorom. (Kasnije se ispostavilo da bi sve bilo bolje da me nisu oni nadzirali, takvi stručni.) I onda sam lijepo ležala još nekoliko dana tamo. Pregledalo me 5 različitih liječnika, svi s tog odjela. Nijedan nije ni spomenuo carski rez nego isključivo prirodno, a nisu nijednom ni pitali kako se osjećam s mijastenijom i jel mislim da ću imati dovoljno snage za tiskanje. Na kraju je došao vikend i bio je samo dežurni doktor, a on me nije pregledavao. U ponedjeljak sam ujutro išla na pregled da bi doktor zaključio da sam tijekom vikenda ostala s jako malo plodne vode (koja nije iscurila van, nego se zgusnula) i da sutradan idem na indukciju. Tada mi je već prošao termin za 6 dana, od mojih trudova ni t, a danima sam hodala po bolnici 2 prsta otvorena. Ali nitko nije smatrao da možda napokon trebam roditi...
Uglavnom, u noći na utorak sam ja konačno dobila svoje trudove, ali su me svejedno u 6h stavili na drip kako je bilo i planirano, kao, da malo pojačaju moje prirodne. Obećali su epiduralnu i dobila sam je, ali tek oko 10:30h, kad se anesteziolog napokon udostojio doći. I još je pustio mladu doktoricu da se uči na meni davati epiduralnu, tako da me ona najprije mučila nekih 20 min, da bi onda on bahato došao i rekao, „ajde ja ću to, ipak se tu radi o mijasteniji, budem ja da nešto ne profulamo“ (?!?!?!?!?!?!) Moram li ovo komentirati?
Dakle, do te epiduralne sam se ja već pošteno namučila jer ti trudovi na drip stvarno bole ko sam vrag. A ja sam ih pokušavala prodisati, ali sam se usput cijela grčila, tako da mi se tijekom tih 5 sati bez epiduralne, pri svakom trudu grčio svaki mišić u tijelu (osim onih za tiskanje) pa kad je na kraju trebalo tiskati, bila sam sva izmučena i na izmaku snage. Dugo smo pokušavali (tiskanje pa pauza pa opet) i nikako nije išlo. Na kraju sam rodila u 14:30h i to uz pomoć vakuma i doktorice koja mi je svom snagom nalegla na trbuh. Stalno su svi govorili da ide, da mi je zdjelica dovoljno široka, ali dijete nije moglo van jer ja nisam imala snage za taj krajnji potisak. A za carski je onda bilo već prekasno jer se dijete spustilo glavom u porođajni kanal i tada ne može više natrag. Kad je konačno bilo gotovo, nije baš odmah zaplakao, imao je apgar 7/8 i odmah su ga odnijeli na intezivnu u inkubator i na infuziju da se oporavi od teškog poroda. I ja sam dobila dvije vrećice nečeg u krv, da dođem k sebi jer sam se skoro onesvijestila ležeći na stolu.
E onda počinju muke s pedijatricama. To je tamo ludnica. Ima ih puno, svaka svoje govori i nitko ti neće reći ništa konkretno, sve u rukavicama i jedna drugu štite. Uglavnom, mali je bio 1 dan u inkubatoru, a onda na postintenzivnoj. Morao je tamo ležati da se oporavi i da ga usput promatraju dal će pokazati znakove mijastenije. Dok se on tako oporavljao, 5.dan od poroda primjećeni su navodni znakovi mijastenije u smislu otežanog gutanja i zagrcavanja pa su ga jedan dan hranili na sondu i uveli mu 5 mg Mestinona na kojeg je dobro reagirao pa je opet jeo na bočicu. Davali su mu Mestinon nekih 10-14 dana, ne znam više. Na kraju je pedijatrica rekla da su mu lijek davali preventivno te da to zagrcavanje možda i nije bilo od mijastenije nego od asfiksije pred porod. Postoji neka krvna pretraga na antitijela,ali se rezultati čekaju 2-3 mj., pa ga nisu ni radili jer simptomi novorođenačke mijastenije prolaze spontano kroz 3-4 tjedna. Tako da ni danas ne kraju ne znam jel mi dijete imalo mijasteniju ili nije, pitala sam pedijatricu na otpustu pa mi je rekla da ne zna ni ona, da ga oni vode kao da je imao jer su mu davali lijek, ali da možda to i nije bila mijastenija. Eto, sad ti znaj šta je.
I tako eto, možda se ovako i ne čini tako strašno negativno, ali meni je bilo užasno. Imaš povjerenja u liječnike i onda se tako napatimo i beba i ja i još ostanu posljedice koje su se mogle izbjeći da se oni nisu međusobno prepucavali.
No dobro, sad je sve iza nas, ali ću za sljedeći put dobro razmisliti i dobro se informirati unaprijed. Ako nekog još nešto zanima, neka pita, rado ću odgovoriti.
I oprostite na dugom postu, ali morala sam sve ovo napisati.
__________________
"I onda će znati da je jedina koju sam ikad voleo, da sam sve druge voleo tamnom stranom srca, štedeći se, učeći se kako ću najbolje voleti nju..."
Eleonor@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2011., 22:03   #34
danas sam zvala dokicu da je pitam za terapiju budući da mi se mijastenija dosta pogoršala zadnjih nekoliko dana. osjećam pojačanu slabost u rukama, posebno u šakama i prstima, sve mi ispada iz ruku pa se bojim dijete primit. uglavnom, rekla mi je da je to očekivano i normalno, da hormoni luduju i da je to reakcija na sve što mi se događalo proteklih mjesec dana (porod, stres i suze nakon poroda zbog svega itd.).
rekla mi je neka povećam dozu Decortina sa 10mg dnevno na 20 mg, i tako sve dok ne osjetim da je bolje i opet stabilno, onda ćemo početi ukidati postupno. ono što je meni bilo važno je da je to prolazno stanje i da će se vremenom opet vratiti kao što je bilo i prije trudnoće. nadam se što prije
__________________
"I onda će znati da je jedina koju sam ikad voleo, da sam sve druge voleo tamnom stranom srca, štedeći se, učeći se kako ću najbolje voleti nju..."
Eleonor@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2012., 22:11   #35
još ništa od poboljšanja sa 20 mg. čak s ovom južinom zadnjih par dana je još i gore. pa sam se opet čula s neurologinjom, povećala mi je Decortin na 50 mg. kaže nek tako tjedan dana pa ćemo se opet čut i vidjet kako će biti. trebalo bi "primit" pa ćemo onda polako snižavat. teško mi je, ne samo fizički, nego i emotivno... nadam se da će brzo biti bolje
__________________
"I onda će znati da je jedina koju sam ikad voleo, da sam sve druge voleo tamnom stranom srca, štedeći se, učeći se kako ću najbolje voleti nju..."
Eleonor@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2012., 16:58   #36
evo me s izvještajem nakon tjedan dana 50 mg decortina, vrlo malo poboljšanje. u smislu da mi je prije bilo cijele dane loše, a sad tijekom dana imam po nekoliko sati kad mi je malo bolje. stepenice i dalje velika muka, kao i podizanje ruku u zrak (feniranje, oblačenje i sl.). šake i prsti isto užas, al ponekad čak i mogu pincetom iščupat 2-3 dlake
dokica kaže nek nastavim još tjedan dana s 50 mg, a onda na 40, kao, nek još malo bolje "primi", al da bi to sad trebalo malo po malo ići na bolje. novost je i to da sam dobila prvu menstruaciju nakon poroda pa kaže da to itekako ima utjecaja na cjelokupno stanje. sad bi se trebalo sve zajedno ustabiliti i onda vratiti kao i prije trudnoće. strpljiva sam i vjerujem u to, što mi drugo preostaje

još jedan mali dodatak o neonatalnoj mijasteniji kod beba. u ranijim postovima sam nehotice napisala neke krive informacije (jer sam i sama to tako mislila da jest). naime, neonatalna mijastenija kod beba se pokaže kroz 3-5 dana. bebe su te dane na promatranju na posebnom odjelu. najčešće se pokaže već kroz 48h, ali evo kod mojeg sina se pojavilo tek 5. dan od poroda. znakovi su mlohavost tj.hipotonija (ali to može biti i iz brojnih drugih razloga), zatim problemi s gutanjem (to je moj imao - zagrcavao se dok je jeo iz bočice), a u težim slučajevima problemi s disanjem (ali to je navodno jako jako rijetko). dijete dakle ima majčina mijastenička antitijela, koja prođu kroz posteljicu. i potrebno je 3-4 tjedna da se ona očiste iz bebinog organizma. (to je recimo informacija koju ja nisam znala, mislila da sam da se čiste 3-4 dana, a ne tjedna, pa me šokiralo). također, stanje majke nije povezano sa stanjem djeteta. tj. može biti majka s težim oblikom mijastenije, a dijete da uopće nema simptoma, a može biti i obrnuto. uz to, ni više trudnoća kod iste žene nije isto, tj. nema pravila. npr. ako je moje prvo dijete imalo mijasteniju, može biti da drugo nema. ili da prvo nema, a drugo ima itd.
draga naša MG, potpuno je nepredvidljiva i nema pravila...strašno. uvijek nas iznenađuje i nikad ne znamo što možemo očekivati. al ja opet kažem - nek nije nešto gore
__________________
"I onda će znati da je jedina koju sam ikad voleo, da sam sve druge voleo tamnom stranom srca, štedeći se, učeći se kako ću najbolje voleti nju..."
Eleonor@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2012., 11:34   #37
evo, nakon tjedan dana, osjećam poboljšanje nije to još to, ali bilo bi blesavo očekivati čuda. od danas spuštam Decortine, na 40mg narednih tjedan dana. barem je krenulo na bolje i sretna sam zbog toga.
moram napomenuti da je veliku ulogu imalo pravilno doziranje Mestinona i drastično smanjene tjelesne aktivnosti. baš sam se na početku preforsirala, stalno smo nekud išli, ja sam se samo trpala Mestinonima jer njih kao smijem svaka 4h, ali čini mi se da su tako zapravo imali kontra učinak. a zadnjih tjedan dana pijem 3-4 Mestinona, puno puno odmaram (muž i mama su preuzeli sve poslove i pomoć oko djeteta) i evo, rezultati su tu. plus što su se i hormoni valjda unormalili.
i ne želim reklamirati nikakve proizvode, ali pijem i kravlji kolostrum (u kapsulama). znam da su mnogi skeptični oko njegovog pozitivnog učinka, ali pila sam ga i ranije i pomogao mi je, a osim toga i doktorica mi je rekla da može pomoći. pa je valjda i to pridonijelo.
tako, od svih kombinacija, našla sam svoju dobitnu sad samo polako i strpljivo dalje pa će valjda doći na svoje kako je bilo i prije trudnoće. i jedva čekam proljeće da krenemo u šetnje s bebicom i nitko sretniji od mene...
__________________
"I onda će znati da je jedina koju sam ikad voleo, da sam sve druge voleo tamnom stranom srca, štedeći se, učeći se kako ću najbolje voleti nju..."
Eleonor@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2012., 17:24   #38
i uz onih 40 mg decortina, ipak nije bilo baš sjajno, imala sam jedan pad na stepenicama u dućanu to mi se nije dogodilo otkad mi je dg. MG, tj.otkad uzimama terapiju. al nakon toga smo ipak spustili na 30 mg i uz puno odmaranja je bilo bolje. a onda je pao snijeg i došlo to prevrtljivo vrijeme i opet se pogoršalo. trenutno sam na 5-6 mestinona i 30 mg decortina pa nakon tjedan dana idemo na 20, jer očigledno nemam baš neke prevelike pomoći od njih. i kaže dr. još dalje puno odmaranja i ne brinuti se previše i doći će to na svoje. samo strpljenja...
da sumiramo - 2 i pol mjeseca od poroda, nakon bitnijeg pogoršanja, sad se pomalo opet smiruje uz nešto više mestinona i manje fizičkog napora. javim vam se kad se vrati na stanje kao prije trudnoće - nadam se što prije
pozzzzz
__________________
"I onda će znati da je jedina koju sam ikad voleo, da sam sve druge voleo tamnom stranom srca, štedeći se, učeći se kako ću najbolje voleti nju..."
Eleonor@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2012., 13:14   #39
skoro 3 mjeseca od mog zadnjeg posta. moje stanje još uvijek nije kao prije trudnoće, ali sam jako blizu tome
uzimam 4 Mestinona i 10mg Decortina kojeg bi trebala uskoro i ukinuti skroz. uglavnom se osjećam dobro, jedino me muči slabost u rukama, valjda jer ih najviše i koristim uz svakodnevnu brigu o bebi i ostale poslove po kući. a i ta slabost nije uvijek jednako izražena, najgore mi je 3-4 dana prije menstruacije. no, vjerujem da će sve uskoro doći na svoje.
pošto ionako nikog ovdje nema, a ja podijelila svoje iskustvo s trudnoćom - ovim postom prestajem pisati. ako me netko nekad poželi nešto pitati, nek se javi na pp.
pozdrav!
__________________
"I onda će znati da je jedina koju sam ikad voleo, da sam sve druge voleo tamnom stranom srca, štedeći se, učeći se kako ću najbolje voleti nju..."
Eleonor@ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:49.