Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.08.2013., 18:44   #41
Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post


2. Evo kad si već spomenio sumamed s kojim mogu bolje objasniti šta sam mislila, zašto misliš da ne postoje ljudi kojima sumamed odgovara, a ovaj od belupa da ne odgovara. I obrnuto. Ne da mi se sada ići proučavati sami sastav tablete jel isti ili ne, ali nisu uvijek isti sastavi tableta (i kad kažem sastav tablete mislim na fizički od čega se tableta pravi, ne na djelatnu tvar). Imam u obitelji osobe kojima smeta nešto od čega se prave tablete i imaju velikih problema sa pijenjem bilo kakvih tableta. takve osobe sada neće imati izbor već će si morati plaćati ako im smeta ovaj najjeftiniji. Te osobe plaćaju zdravstveno osiguranje, plaćaju dodatno zdravstveno osiguranje, valjda imaju pravo dobiti lijek koji im recimo ne škodi i koji nema nekakve nuspojave.
3 Hoćemo pričati o nekim malo ozbiljnijima lijekovima poput kortikosteroida, antimalarika, citostatika gdje zbilja nije svejedno koji piješ i od kojeg proizvođača? Da ti navodim sada da postoje ljudi koji su isprobali kortiće od različitih proizvođača i da im nuspojave na svima nisu bile iste? A ono isti sastav i ista doza, kak to objasniti?

4 Hrvoje ako ćemo se moći liječiti samo u mjestu stanovanja neće se to odnositi samo na alergije i sl. stvari već na sve kompletno. I ako ja želim ići kod najboljeg imunologa u RH jer ovi moji tapkaju u mraku i nemaju pojma šta mi je zašto bi mi to bilo onemogućeno .
Ajmo redom
1. Za šifru A si dobila odg.
2. Ukucaj u Google generički lijek i pročitaj što piše evo i lnikova
http://www.centar-zdravlja.net/clanc...im-lijekovima/
http://www.jgl.hr/hr/tko-ste-vi/kupa...nericki-lijek/
i još mnoštvo.
Tu svaka priča staje,jer je takav stav službene medicine. A i nevjerujem u takve priče.
A i usput ti samo može plačati dopunsko, a obavezno uplaćuje poslodavac na tvoje ime,izuzetak su obrtnici,pogledaj si platnu listu,recimo sad kad je nova vlast došla desilo se smanjenje stope za zdr. pa nevidim da je ikome plaća porasla.
3. U RH nema istih koritkosterida (Decoritn,Medrol,Cortef,Dexametsazon) svi su drugačiji,tako da ti primejr opet nestoji,kao ni citostatike za koji pacijenti koji ih dobivaju u iv. (a takvih je 95 posto) niti neznaju koji su dobili,jer imaju većinom nezaštićene nazive uz proizvođača,a i na većini pov. bolesti piše samo protokl.
Inače ja svakodnevno propisujem kortikosteroide,a i svkakodnevno se bavim onkološkim pacijntima. Tako da sam izuzetno dobro upoznat sa time.
4. Onda ćeti po preporuci spec. možda čak i LOM biti omogućeno liječenje u Zg,ne kada ti hoćeš,osim ako nemisliš sve platiti..

Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Ne vidim da će se puno toga promijeniti liječnicima opće medicine, čini mi se da će više promjena biti za bolničke specijaliste jer će se sada i njihove preporuke za pretrage evidentirati, a do sada se samo pratilo koliko koji liječnik opće medicine izdaje uputnica.
Zato će bolnički specijalisti sada dobro razmisliti hoće li nekoga naručivati na pretrage i kontrole koje mu nisu neophodne jer će se sada pratiti i koliko pretraga i kontrola oni preporučuju.
3 ali će biti promjena za, primjerice, bolesnike s visokim tlakom koji su navikli svakih 3 do 6 mjeseci ići "svome" specijalisti u bolnicu ("svome" - toliko puno puta su već išli na kontrolu da su postali bliži nego s obiteljskim liječnikom) da bi im on napisao "terapija dalje ista" ili promijenio dozu ili vrstu tableta.
Nije baš tako.
1.Ja nemogu pacijneta "zvati "na kontrolu o tome isključivo odlučuje LOM.
2. Ali ako on pošalje pacijenta s A šifrom ,opet LOM izdaje crvene up za zahtjevane pretrage. A ako mi pošalje sa C šifrom(a takve mogu pisati ograničeni br.),ja opet nisam obavezan izdavati interne up. Koje do sada nisam niti jednom izdao ,niti planiram kao velika večina kolega u SKZZ
3. Kod mene se liječe i pacijenti sa drugim internsitičkim bolestima npr. DM,HIA,hiperlipidaemia uz GE dg.(npr. gastritis) jer ja nisam uskogrdno vezan isključivo uz GE(a velika većina to prihvaća),već cijelokupno" internističko deblo" i takve kao oni s npr. IBD tražim kontrolu za 2-3mj najčešće, a 6mj je krajnji max koliko tražim do kontrole.
Te iako je nemogu više naručivati na kontrole mogu ih uputiti kod svojih kolega bilo int spec. ili ne. Te ako postoji potreba ili ako se baš zainatim s LOM mogu neke hospitalizirati te ih onda "zvati" 3x godišnje.

Quote:
Ivanicapeca kaže: Pogledaj post
Ne,Avastin je pametni lijek u kapsulama koji je trenutno na bolnickoj listi lijekova i daje se u kombinaciji s keoterapijom kod uznapredovalih kolorektalnih ca. Osim njega inkapsuliran je npr. i Temodal koji je prva linija terapije kod glioblastoma i u prvom ciklusu se daje u kombinaciji ca radioterapijom a slijedecih 5 ciklusa samostalno.I on je nabolnickoj listi. Dakle radi se o pametnim bioloskim lijekovima,i to skupim lijekovima ,iako kod nas jos uvijek zakonom nije jasno definirano sto je to skupi lijek. U tom smislu je posve nejasno po kojim kriterijima ce se nesto smatrati preskupim,tj. jeftinijom varijantom. Cini se da ce farmi koja proizvodi generiku procvast ruze u Hrvatskoj.
I po ovome ce imati LOM itekakve veze jer ce onkolog predloziti terapiju,LOM (ne)dati blagoslov i onda se postavlja pitanje tko ce platiti lijek,kakvu ulogu ce u svemu vise imati bolnicka povjerenstva i hoce li uopce...Da bi onkoloski pacijent primio terapiju,ne mora biti hospitaliziran,moze je primati doma kao npr. Temodal i odlaziti na zracenje.
Nema s LOM bilo za IV bilo za tbl.,HZZO je odredio tko to plaća.
A LOM i ih nemogu ni izdati da hoće jer ima ograničenje DS,,KL.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2013., 18:49   #42
Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post
1.Ja nemogu pacijneta "zvati "na kontrolu o tome isključivo odlučuje LOM.
Možemo na ambulantnom listu napisati kontrola za 3 mjeseca bolesniku s dijagnozom I10. To nigdje nije trenutno ograničeno.

LOM može tog pacijenta uputiti na kontrolu za 3 mjeseca i na uputnici u rubrici "šifra specijalista" upisati broj liječnika koji je to predložio.

HZZO će navodno sada gledati koliko se i čije šifre pojavljuju na tim uputnicama, dakle, pratit će se koliko tko naručuje na kontrole.

edit: pardon, ne kontrole nego pretrage.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.

Zadnje uređivanje El Gato Félix : 18.08.2013. at 18:58.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2013., 19:01   #43
Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post
2. Ukucaj u Google generički lijek i pročitaj što piše evo i lnikova
http://www.centar-zdravlja.net/clanc...im-lijekovima/
http://www.jgl.hr/hr/tko-ste-vi/kupa...nericki-lijek/
i još mnoštvo.
Tu svaka priča staje,jer je takav stav službene medicine. A i nevjerujem u takve priče.
Vidiš meni je ovo tako tužno pročitati od doktora, jer i sami znate da u medicini 2 i 2 nisu uvijek 4 i da je dosta toga nepoznato i da se dosta često neke egzotičnije stvari liječe metodom pokušaj-pogreška.

I službena medicina nije sveto pismo koje se ne mijenja kroz godine, čemu tako slijepo držanje svakog slova koje piše u knjizi?
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2013., 19:07   #44
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
1. Ja više ne odgovaram jer sada i ja radim u bolnici.

No, iskustvo iz obiteljske medicine mi je puno pomoglo da shvatim kako čitav sustav funkcionira.

I da, ne zovu se kontrolori. Oni sami dolaze u ordinacije i češljaju kartone. Pa kada skinu pola plaće, baš i nije svejedno.

A ako uoče nekoliko slučajeva kršenja pravila, kazna može biti i puno veća.

Žao mi je, ali niste u pravu iz razloga što smo i mi, bolnički liječnici, također dio sustava HZZO-a, tj. on nam je nadređen, a ne samo obiteljski liječnici.

To je kao da biste rekli "Slušam svog šefa na odjelu, a za ravnatelja bolnice me boli briga!".

Svi specijalisti su upoznati s kriterijima propisivanja lijekova i 2 nitko od njih ne traži da ne propišu lijek ali su dužni, naročito ako ih liječnici obiteljske medicine vrate natrag, objasniti pacijentu da lijek mora platiti a ne se praviti kao da nikad nisu čuli za smjernice HZZO-a ili, još gore, lagati da nije istina da lijek moraju platiti.

To stvarno nije korektno!
A lijek nije uskraćen pacijentu, tj. on uvijek dobije recept, ali bijeli.
A to što nema novaca, to je već nešto što, ako ćemo iskreno, nije ni u domeni rada obiteljskog liječnika.
1. Znam ,skužio sam kada ste napisali da je to iza vas,zato sam i napisao 95 posto SKZZ,te po postovima mislim da ste oftalmolog,ali to je nebitno

2. Ako je lijek indiciram po smjernicama struke ,pacijent ga ima pravo dobiti besplatno. Drugo me neinteresira,evo baš sam neki dan pričao o tome sa kolegicom dijab. s Vuk Vrhovca,koja je isto morala zvati LOM i to nakon što je 1 g dva puta ordinirala Lantus pacintu sa th. Novomix +Belformin i sa HbA1c 8
Te da joj je LOM lijepo rekla da neka ona da mjesečno 500kn pacijntu za Lantus i da će sve super biti. I lijepo bez čekanja odg. LOM je poklopila slušalicu. Sramotno. Meni je slično također rekla LOM za lijek Budosan , Salofalk i Ciflox koji sam prepisao nakon prve kolono. da zašto sam ju uopće zvao i počela baljezgati o tim famoznim smjernicama,te mi na kraju rekla da onda nju neće zanimati ako dam mjesečno 1000kn pacijnetu i drsko mi poklopila. Moja preporuka pacijnetu je bila da on ima pravo na te lijekove i neka tuži dotičnu jako mu se šta desi jer mu ih je ona uskratila.
I onda se čudite što pacijnti više vjeruju i žele ići u SKZZ.
Ima također jedan primjer gdje je kolegica dijabeteolog sa KB Sveti Duh jednom pacijentu dala Januviu, a drugom Inegy,a LOM (ista za oba dva pacijenta) ju je prijavila HZZO i zavod je rekao da je štovana kolegica dijabetolog u pravu. Toliko o tome.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2013., 19:16   #45
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Možemo na ambulantnom listu napisati kontrola za 3 mjeseca bolesniku s dijagnozom I10. To nigdje nije trenutno ograničeno.
LOM može tog pacijenta uputiti na kontrolu za 3 mjeseca i na uputnici u rubrici "šifra specijalista" upisati broj liječnika koji je to predložio.
HZZO će navodno sada gledati koliko se i čije šifre pojavljuju na tim uputnicama, dakle, pratit će se koliko tko naručuje na kontrole.
edit: pardon, ne kontrole nego pretrage.
Citat iz članka Jutarnjeg " Međutim, specijalist na temelju ove uputnice neće moći upućivati pacijenta na daljnju bolničku obradu, naručivati na kontrolni pregled niti izdavati mišljenje o pacijentovoj radnoj sposobnosti."
A što se tiće šifre,imaju to već par mjeseci ništa nije promjenilo, niti hoće jer će to svejedno ići u potrošnju PZZ kao i do sada.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2013., 19:17   #46
Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
Vidiš meni je ovo tako tužno pročitati od doktora, jer i sami znate da u medicini 2 i 2 nisu uvijek 4 i da je dosta toga nepoznato i da se dosta često neke egzotičnije stvari liječe metodom pokušaj-pogreška.

I službena medicina nije sveto pismo koje se ne mijenja kroz godine, čemu tako slijepo držanje svakog slova koje piše u knjizi?
Kakve to veze ima s genericima?
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2013., 19:27   #47
Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post
Citat iz članka Jutarnjeg " Međutim, specijalist na temelju ove uputnice neće moći upućivati pacijenta na daljnju bolničku obradu, naručivati na kontrolni pregled niti izdavati mišljenje o pacijentovoj radnoj sposobnosti."
A što se tiće šifre,imaju to već par mjeseci ništa nije promjenilo, niti hoće jer će to svejedno ići u potrošnju PZZ kao i do sada.
Shvatio sam da sam se zabunio, mislio sam na pretrage i preglede kod drugih specijalista.

To ćemo moći pisati, tj. preporučiti koje bi pretrage trebalo napraviti i treba li pacijent nekom drugom specijalistu pa će LOM moći izdati uputnice i upisati tko je to preporučio, a zanimljivo, te uputnice sa šifrom A navodno se neće brojati obiteljskim liječnicima.

Mislim da će se samo brojati one uputnice C1 kada traže kompletnu obradu specijalista i cjelokupno zbrinjavanje pacijenta.

To mi se baš ne čini OK jer, ako se neće brojati šifra A, onda će opet moći upućivati tlakaše na korekciju doze antihipertenziva.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2013., 22:30   #48
Hrvoje ili El Gato može jedno tj par pitanja

Ako moj pulmolog piše meni kontrolu svakih godinu dana sa spirometrijom, pletizmografijom i feno tesstom ili samo spirometrijom ima li moj LOM pravo meni odbiti dati uputnicu za tu godišnju kontrolu?

Na temelju čega bi moj Lom imao uvid u stanje moje astme, kada nema spirometra da mi napravi spirometriju koja je osnovna pretraga za uvid u stanje astme?( o njegovom znanju slušanja pluća stetoskopom sam se uvjerio kad mi je davao 4 antibiotika redom a ja sam imao astmu, a ne bilo koju bakterijsku bolest)

Dali on ima pravo da mijenja terapiju koju mi daje pulmolog? npr dali može mi odbiti prepisati Alvesco koji preporuča pulmolog i prepisati neki drugi kortikosteroid koji bi bio jeftiniji? (ali druge skupine jer koliko znam za Alvesco nema generika)
Hvala Vam na objašnjenju

Zadnje uređivanje ivica1983 : 18.08.2013. at 22:43.
ivica1983 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2013., 22:45   #49
Evo što se događa kad netko tko bi sve trebao lijepo objasniti pacijentima to ili ne zna ili neće.To se naravno odnosi na HZZO i Prof.Ostojića. Dakle,liječnik u primarnoj će morati propisivati najjeftiniji lijek. No,svakom listom i dolaskom novog lijeka na listu ionima ostalima(uglavnom večini)pada cijena pa imamo na listama po 10 potpuno istih lijekova različitih proizvođača,odnosno,različitih nositelja odobrenja za prodaju lijekova. Konkretno,postoje lijekovi koje na listi drži i proizvođač i još jedan nositelj odobrenja u Hrvatskoj. Dakle,potpuno isti lijek,ista cijena samo drugi naziv i kutijica.Atorvastatina ima 14 na listi i večina ima potpuno istu,najnižu cijenu. Za neke lijekove pacijenti nemaju pojima koji je originator. Molio bih da se javi onaj tko zna originalni diazepam(Apaurin).Kad proguglate pogledajte postoji li original na listi.
Dakle,za pacijente se što se lijekova na osnovnoj listi tiče ne mijenja ništa. Za specijaliste koje na simpozije i kongrese vode farmaceutske firme dogoditi će se to da će morati bolje surađivati sa firmama koje imaju jeftinije lijekove.No,budući da je takvih lijekova(ista cijena,isti lijek) na listi HZZO-a barem 3 ili više a lijek odabire opća praksa,jasno je da će više putovati opća praksa.
renegadeZga is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2013., 22:45   #50
Quote:
ivica1983 kaže: Pogledaj post
Ako moj pulmolog piše meni kontrolu svakih godinu dana sa spirometrijom, pletizmografijom i feno tesstom ili samo spirometrijom ima li moj LOM pravo meni odbiti dati uputnicu za tu godišnju kontrolu?
Po novom modelu HZZO-a, onako kako nam je prezentiran, specijalist više ne smije na ambulantnom listu napisati kada je sljedeća kontrola.

O kontroli, odnosno vremenskom rasporedu kontrola, trebao bi odlučiti LOM.

No, pretrage kao i terapijske korekcije smije specijalist i dalje preporučivati.

Iz toga slijedi da teorijski LOM ima pravo uskratiti nekome uputnicu za kontrolni pregled, ali treba biti svjestan da u tom slučaju preuzima i odgovornost ukoliko dođe do pogoršanja zdravstvenog stanja pacijenta koje LOM nije uspio zbrinuti na odgovarajući način.
Quote:
Na temelju čega bi moj Lom imao uvid u stanje moje astme, kada nema spirometra da mi napravi spirometriju koja je osnovna pretraga za uvid u stanje astme?( o njegovom znanju slušanja pluća stetoskopom sam se uvjerio kad mi je davao 4 antibiotika redom a ja sam imao astmu, a ne bilo koju bakterijsku bolest)
Odlično pitanje!

Bez spirometra sigurno nema uvid u pravo stanje stvari.

Ne vjerujem da će LOM u tom slučaju odbiti uputnicu za kontrolu.

No, on može izdati samo uputnicu za npr. spirometriju pa ako je nalaz zadovoljavajući u odnosu na prethodni i klinička slika pacijenta stabilna, može odlučiti uskratiti uputnicu za kontrolu kod specijalista, opet preuzimajući na sebe odgovornost.
Quote:
Dali on ima pravo da mijenja terapiju koju mi daje pulmolog? npr dali može mi odbiti prepisati Alvesco koji preporuča pulmolog i prepisati neki drugi kortikosteroid koji bi bio jeftiniji? (ali druge skupine jer koliko znam za Alvesco nema generika)
Prema konstrukciji rečenice koju je ponudio HZZO, teorijski LOM može odbiti propisati terapiju koju je preporučio specijalist.

Konstrukcija, naime, glasi:
Quote:
Konačna odluka o predloženoj terapiji, upućivanju na predložene daljnje obrade kao i određivanje radne sposobnosti osigurane osobe su u nadležnosti izabranog liječnika u primarnoj zdravstvenoj zaštiti!

Ukoliko izabrani liječnik primarne zdravstvene zaštite odluči propisati terapiju temeljem upute bolničkog/vanbolničkog specijalista, preporučuje se istu zamijeniti najjeftinijim lijekom istog sastava!
Iz toga zaključujem da teorijski može, no opet snosi odgovornost.

Tako sam ja shvatio.

Zanima me i hoće li kolega imati sličnu interpretaciju.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2013., 22:51   #51
Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
Vidiš meni je ovo tako tužno pročitati od doktora, jer i sami znate da u medicini 2 i 2 nisu uvijek 4 i da je dosta toga nepoznato i da se dosta često neke egzotičnije stvari liječe metodom pokušaj-pogreška.

I službena medicina nije sveto pismo koje se ne mijenja kroz godine, čemu tako slijepo držanje svakog slova koje piše u knjizi?
Meni je tužno kad se ljudi koji ne znaju struku pišu o tome bez da se raspitaju prije (a to se radi namjerno ili ne namjerno) već šire neistine.To danas rade novinari,"novinari" jutarnjeg te televizija. Što se tiče lijekova ništa,ama baš ništa se bitnije ne mijenja za pacijente. Tu mislim prvenstveno na lijekove koji se propisuju preko Rp.-a,dakle,ne one koji se davaju u bolnicama.Oni koji će osjetiti pad cijena su farmaceutske firme a slijedom toga i liječnici kojima farmaceutske firme pomažu da se educiraju(ili samo putuju).
renegadeZga is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2013., 22:55   #52
Quote:
renegadeZga kaže: Pogledaj post
Dakle,za pacijente se što se lijekova na osnovnoj listi tiče ne mijenja ništa.
Mene zanima što će se dogoditi u slučajevima kad na osnovnoj listi imamo više paralela kojima je cijena ipak različita.

Kao primjer može poslužiti antibiotik azitromicin. Neke inačice su ipak dosta jeftinije od drugih.

Čini se, po tome, da se Sumamedu ne piše dobro.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2013., 23:15   #53
Quote:
ivica1983 kaže: Pogledaj post
Hrvoje ili El Gato može jedno tj par pitanja
Ako moj pulmolog piše meni kontrolu svakih godinu dana sa spirometrijom, pletizmografijom i feno tesstom ili samo spirometrijom ima li moj LOM pravo meni odbiti dati uputnicu za tu godišnju kontrolu?
Na temelju čega bi moj Lom imao uvid u stanje moje astme, kada nema spirometra da mi napravi spirometriju koja je osnovna pretraga za uvid u stanje astme?( o njegovom znanju slušanja pluća stetoskopom sam se uvjerio kad mi je davao 4 antibiotika redom a ja sam imao astmu, a ne bilo koju bakterijsku bolest)
Dali on ima pravo da mijenja terapiju koju mi daje pulmolog? npr dali može mi odbiti prepisati Alvesco koji preporuča pulmolog i prepisati neki drugi kortikosteroid koji bi bio jeftiniji? (ali druge skupine jer koliko znam za Alvesco nema generika)
Hvala Vam na objašnjenju
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Po novom modelu HZZO-a, onako kako nam je prezentiran, specijalist više ne smije na ambulantnom listu napisati kada je sljedeća kontrola.
O kontroli, odnosno vremenskom rasporedu kontrola, trebao bi odlučiti LOM.
No, pretrage kao i terapijske korekcije smije specijalist i dalje preporučivati.
Iz toga slijedi da teorijski LOM ima pravo uskratiti nekome uputnicu za kontrolni pregled, ali treba biti svjestan da u tom slučaju preuzima i odgovornost ukoliko dođe do pogoršanja zdravstvenog stanja pacijenta koje LOM nije uspio zbrinuti na odgovarajući način.
Odlično pitanje!
Bez spirometra sigurno nema uvid u pravo stanje stvari.
Ne vjerujem da će LOM u tom slučaju odbiti uputnicu za kontrolu.
No, on može izdati samo uputnicu za npr. spirometriju pa ako je nalaz zadovoljavajući u odnosu na prethodni i klinička slika pacijenta stabilna, može odlučiti uskratiti uputnicu za kontrolu kod specijalista, opet preuzimajući na sebe odgovornost.
Prema konstrukciji rečenice koju je ponudio HZZO, teorijski LOM može odbiti propisati terapiju koju je preporučio specijalist.
Konstrukcija, naime, glasi:
Iz toga zaključujem da teorijski može, no opet snosi odgovornost.Tako sam ja shvatio.
Zanima me i hoće li kolega imati sličnu interpretaciju.
Slažem se s vama,uz dodatak na zadnji dio Koji sam zapravo gore naveo u primjerima,dakle LOM to već rade ,iako imam na umu da na Alvescu nema indikacija ili smjernica. Onda se postavlja pitanje zašto uopće LOM šalje pacijnta spec.

EL Gato pitanje da ne quotam novi post- Vaše mišljenje o genericima tj. o ovom novom modelu vezano uz propisivanje lijekova,s osvrtom na ovo što je rekao renegadeZga da ljudi ni neznaju koji je orginator,zapravo što sam ja već također isto napomenuo.
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Mene zanima što će se dogoditi u slučajevima kad na osnovnoj listi imamo više paralela kojima je cijena ipak različita.
Kao primjer može poslužiti antibiotik azitromicin. Neke inačice su ipak dosta jeftinije od drugih.
Čini se, po tome, da se Sumamedu ne piše dobro.
Isreno nemam pojma jer ja ako je potrebna eradikacijska / trojna th. pišem
Azitromicin Belupo ili na HP isto.
Ha isto tako se nepiše dobro npr. Sortisu,Nexiumu,Controlocu, Concoru,Tritaceu i sl
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2013., 23:29   #54
Originatori uvijek mogu spustiti cijene.Bez brige,oni su obirali vrhnje godinama. Da pacijenti plačaju lijekove iz svog džepa(kao što to rade kad kupuju ljekovite travkice,bombončiće i sl.) vrlo brzo bi shvatili da je svejedno jel čokolada zamotana u Rial ambalažu ili je ista čokolada u Kraševoj ambalaži

Svaki novi,dakle,inovativni lijek bez paralele koji uđe na listu držati će i dalje cijenu. Već i sada se mogu naći originalni lijekovi koji imaju manju cijenu od generičke paralele
renegadeZga is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2013., 00:08   #55
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Po novom modelu HZZO-a, onako kako nam je prezentiran, specijalist više ne smije na ambulantnom listu napisati kada je sljedeća kontrola.

O kontroli, odnosno vremenskom rasporedu kontrola, trebao bi odlučiti LOM.

No, pretrage kao i terapijske korekcije smije specijalist i dalje preporučivati.

Iz toga slijedi da teorijski LOM ima pravo uskratiti nekome uputnicu za kontrolni pregled, ali treba biti svjestan da u tom slučaju preuzima i odgovornost ukoliko dođe do pogoršanja zdravstvenog stanja pacijenta koje LOM nije uspio zbrinuti na odgovarajući način.


Odlično pitanje!

Bez spirometra sigurno nema uvid u pravo stanje stvari.

Ne vjerujem da će LOM u tom slučaju odbiti uputnicu za kontrolu.

No, on može izdati samo uputnicu za npr. spirometriju pa ako je nalaz zadovoljavajući u odnosu na prethodni i klinička slika pacijenta stabilna, može odlučiti uskratiti uputnicu za kontrolu kod specijalista, opet preuzimajući na sebe odgovornost.


Prema konstrukciji rečenice koju je ponudio HZZO, teorijski LOM može odbiti propisati terapiju koju je preporučio specijalist.

Konstrukcija, naime, glasi:


Iz toga zaključujem da teorijski može, no opet snosi odgovornost.

Tako sam ja shvatio.

Zanima me i hoće li kolega imati sličnu interpretaciju.
Ukoliko ne bude nekakvih dodatnih ograničavanja u vidu uputnica, brojanja na koliko je kontroli ko poslao pacijensta i sl. sumnjam da će LOM na sebe preuzimati toliku odgovonost i ići mimo onoga što specijalist preporuči.

Ne vidim zašto bi to netko radio osim ako mu hzzo ne puše za vratom i lupa penale, a to ćemo vidjeti.

Quote:
renegadeZga kaže: Pogledaj post
Meni je tužno kad se ljudi koji ne znaju struku pišu o tome bez da se raspitaju prije (a to se radi namjerno ili ne namjerno) već šire neistine.To danas rade novinari,"novinari" jutarnjeg te televizija. Što se tiče lijekova ništa,ama baš ništa se bitnije ne mijenja za pacijente. Tu mislim prvenstveno na lijekove koji se propisuju preko Rp.-a,dakle,ne one koji se davaju u bolnicama.Oni koji će osjetiti pad cijena su farmaceutske firme a slijedom toga i liječnici kojima farmaceutske firme pomažu da se educiraju(ili samo putuju).
Jebiga, mi pacijenti znamo ono što pročitamo u novinama. Ovako kako je napisano je puno toga nejasno jer je napisano senzacionalistički. Vidiš ja nisam totalno neupućena, ljesam laik ali znam neke stvari kako funkcioniraju i šta su pa sam fulala u interpretaciji teksta, a šta misliš kako je nekome ko nema blage uopće kako ti sve funkcionira i kome je izvor informacija samo dnevnik na kojem slične stvari baljezgaju.

I budemo mi vidjeli šta će se, dal će se i koliko će se prelamati neke stvari preko pacijentovih leđa sa ovim novim pravilnikom (svako prepucavanje na bazi specijalist - LOM se prelama na leđima pacijenta, bit će zanimljivo sada za vidjeti kad LOM bude imao zadnju riječ). Prelama se i sada dosta stvari, dosta prestrašnih stvari o kojima se uglavnom šuti. Znaš da postoje limiti za određene pretrage, limiti za određene lijekove pa se zna dogoditi da čekaš 2-3 mjeseca da ti se napravi neka pretraga jer nema reagensa jer se ispucala kvota i nema love ili da onkološki pacijenti znaju čekati i po par tjedana na terapiju jer eto kvota i lova se za taj mjesec potrošila i nema više za taj mjesec lijekova?
Nećeš me uvjeriti da mi nećemo ništa osjetiti na svojim leđima i da svakom novom reformom i pravilnicima na kraju najviše ispaštaju pacijenti.

Al živi bili pa vidjeli, pravilnik stupa na snagu navodno od 1.9. pa budemo vdijeli čega nam sve lijepoga donosi. I slažem se s tobom, meni je zbilja svejedno kako se neki lijek zove ako mi ne škodi i ako je to onaj lijek koji ima minimalne nuspojave. Jebe mi se jel original ili kopija, ali mi nije svejedno ako najjeftiniji ujedino znači i najlošiji.


edit: i eno vam na susjednoj temi ljudi pišu ono o čemu sam ja drvila ovdje, govore da im je Misar jači od Xanaxa i Helexa. Da, znam, isti je lijek samo različitog naziva ali eto očito je da nekim ljudima iz nekog razloga bolje odgovara neki od lijekova iz iste skupine. Kako, zašto, jel to placebo, dal oni lažu doktore ne znam, ali nisam ovo jednom čula da se ljudi kunu da im je isti lijek od drugog proizvođača puno bolji.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...

Zadnje uređivanje leeloo27 : 19.08.2013. at 00:24.
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2013., 00:26   #56
Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post
Ja nemam pojma o kakvoj torturi LOM-a pričate,njihovo se dosada sve svodilo na izdavanje lijekova i uputnica ,što je nekim a bilo očito previše,ponovit ću bilo je slučajeva kada smo ja ili moje kolege morali zvati "gospodu" zbog neizdavanja lijekova koji su jasno indicirani. Svi takvi razgovori su završili njihovim poklapanjem slušali i baljezganju o smjernicama koje nisu u skladu sa strukom.
Ako je pacijnetu indiciran Avastin on će ga i dobiti kao i do sada.
Pa to. Zatvarali se laboratoriji po domovima zdravlja, dijagnostika i slično. Recimo labos se u domu zdravlja centar lijepo zatvorio. Ono, kaj??? Sad svi idu okolo po labosima, mene poslali u Željezničar.
Dodjem LOM-u i sve kaj on radi je antibiotik / uputnica / eventualno neke smjernice. Doduše moj se još i potrudi. Ima ih da te ni ne pogledaju, samo naprave ono kaj im doneseš na papirima.

S dužnim poštovanjem, ali specijalisti ponekad znaju malo pretjerivati s dijagnostikom i terapijama. Najnoviji primjer mi je CSR na desnom oku koji mi se vuče duže vremena. Doslovno su me izmaltretirali od neurologa, MR-a glave, snimanja očnih živaca, vertebralnih arterija, vidnog polja, svačeg nečeg i kleli se da je to neurološki problem. A samo da je netko napravio osnovnu, pazi osnovnu, oftalmološku dijagnostiku. Tako su me žnjavili dvije godine, a onda mi je LOM jednostavno rekao da on to više ne bi dalje kopao jer ovo očito ne daje rezultata. Ne dalo meni mira, otišao do privatne oftalmološke poliklinike, gdje su napravili osnovnu dijagnostiku i izašao za sat i pol sa dijagnozom i terapijom. Jedan dobar primjer kako previše lutanja škodi i kako LOM u jednom trenutku treba reći da je to kontraproduktivno i da ne vodi nikamo.
__________________
Živio Predrag Raos!
MilkyWay is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2013., 23:34   #57
Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
Ukoliko ne bude nekakvih dodatnih ograničavanja u vidu uputnica, brojanja na koliko je kontroli ko poslao pacijensta i sl. sumnjam da će LOM na sebe preuzimati toliku odgovonost i ići mimo onoga što specijalist preporuči.

Ne vidim zašto bi to netko radio osim ako mu hzzo ne puše za vratom i lupa penale, a to ćemo vidjeti.



Jebiga, mi pacijenti znamo ono što pročitamo u novinama. Ovako kako je napisano je puno toga nejasno jer je napisano senzacionalistički. Vidiš ja nisam totalno neupućena, ljesam laik ali znam neke stvari kako funkcioniraju i šta su pa sam fulala u interpretaciji teksta, a šta misliš kako je nekome ko nema blage uopće kako ti sve funkcionira i kome je izvor informacija samo dnevnik na kojem slične stvari baljezgaju.

I budemo mi vidjeli šta će se, dal će se i koliko će se prelamati neke stvari preko pacijentovih leđa sa ovim novim pravilnikom (svako prepucavanje na bazi specijalist - LOM se prelama na leđima pacijenta, bit će zanimljivo sada za vidjeti kad LOM bude imao zadnju riječ). Prelama se i sada dosta stvari, dosta prestrašnih stvari o kojima se uglavnom šuti. Znaš da postoje limiti za određene pretrage, limiti za određene lijekove pa se zna dogoditi da čekaš 2-3 mjeseca da ti se napravi neka pretraga jer nema reagensa jer se ispucala kvota i nema love ili da onkološki pacijenti znaju čekati i po par tjedana na terapiju jer eto kvota i lova se za taj mjesec potrošila i nema više za taj mjesec lijekova?
Nećeš me uvjeriti da mi nećemo ništa osjetiti na svojim leđima i da svakom novom reformom i pravilnicima na kraju najviše ispaštaju pacijenti.

Al živi bili pa vidjeli, pravilnik stupa na snagu navodno od 1.9. pa budemo vdijeli čega nam sve lijepoga donosi. I slažem se s tobom, meni je zbilja svejedno kako se neki lijek zove ako mi ne škodi i ako je to onaj lijek koji ima minimalne nuspojave. Jebe mi se jel original ili kopija, ali mi nije svejedno ako najjeftiniji ujedino znači i najlošiji.


edit: i eno vam na susjednoj temi ljudi pišu ono o čemu sam ja drvila ovdje, govore da im je Misar jači od Xanaxa i Helexa. Da, znam, isti je lijek samo različitog naziva ali eto očito je da nekim ljudima iz nekog razloga bolje odgovara neki od lijekova iz iste skupine. Kako, zašto, jel to placebo, dal oni lažu doktore ne znam, ali nisam ovo jednom čula da se ljudi kunu da im je isti lijek od drugog proizvođača puno bolji.
Osjetio sam i sam prepucavanja opće i specijalistike,išao par puta od jednog do drugog pa na kraju na komisiju HZZO-a
Bolje neće biti,to je sigurno.Biti će poprilična kontrola bolovanja. Najbolje shvatiš da su lijekovi isti kad plačaš iz vlastitog džepa npr. 150 kn mjesečno za jedan a onda dođe paralela (dakle,isti lijek) i plačaš ga npr.60 kn. Inače,postoji i nocebo efekt.Pacijenti znaju dobiti nuspojave na "lijek" koji nema nikakav aktivni sastojak.
U USA se neki lijekovi dobivaju na broj(kod nas su se tako znali dobivati antibiotici) u papirnatoj vrečici.Piše generički naziv lijeka ali ne naziv nositelja odobrenja.
mediji pišu senzacionalistički,novinari su neprofesionalni,često ni oni koji bi trebali dati točne informacije to ne znaju i na kraju ni specijalisti u bolnicama,ni opća praksa,ni ljudi u farmaciji a čvrsto vjerujem ni večina u HZZO-u nema pojima što će zapravo biti iza 1.9. Iz iskustva znamo da neće biti ništa senzacionalno
renegadeZga is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2013., 13:51   #58
molim vas,ako mi netko može pojasniti.ja več dvije godine kontroliram štitnjaču u drugom gradu,dali po novom i dalje odlazim svom endokrinologu ili ću morati obavljati kontrole i preglede u najbližoj bolnici?
screppy is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2013., 16:04   #59
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Od liječnika opće prakse se ne očekuje da provodi psihoterapiju u punom smislu te riječi pa će takvi pacijenti i dalje ići svojim terapeutima.
Ja bih samo rekla - ne postoji "psihoterapija u punom smislu te riječi" - i neka druga "polupsihoterapija". Ili je provodi, ili je ne provodi.
S obzirom da je za zvanje psihoterapeuta potrebna višegodišnja specijalizacija i praksa, te na činjenicu da psihoterapija traje 45 minuta, a LOM-u u čekaonici sjedi 30 ljudi (moja doktorica u danu obradi 60-90 pacijenata!)... mislim da nikakve djelomične psihoterapije (terapija razgovorom) tu ne može biti.

Ovo komentiram iz perspektive nekog tko je već nekoliko godina na psihoterapiji.
femmelatin is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2013., 16:13   #60
Zanima me još nešto u vezi onog "po mjestu stanovanja".
Stanujem na Trešnjevci, a liječim se u raznim bolnicama, ovisno za što, i kako je ispalo, slučajno ili kako već.

Neurologija - Rebro + privatno, neurooftalmolog - Rebro, pulmolog - Baruna Filipovića, oftalmolog (leće i naočale) - Vinogradska, ginekolog - karton u Sigetu + privatnik, zubar - Savica.

Znači li ovo s mjestom stanovanja da će me sad izbaciti s Rebra gdje sam godinama pacijent, i zubar isto?

Što se tiče ideje da LOM-ovi rade više, načelno nije loša, međutim nakon godina i desetljeća pisanja uputnica i recepata i činjenice da mnogi od njih imaju i 90 pacijenata dnevno, kako očekivati da sad preko noći postanu renesansni doktori koji će znati i kontrolirati sve?

Moja dr je baš okej, ali ona NE ZNA o multiploj ni toliko koliko ja znam?! Do prije par mjeseci nije znala gdje se u ZG može vaditi vitamin D i što napisati na uputnicu - JA SAM joj to našla na netu, kao i mjesto gdje ću to obaviti (u Vinogradskoj, bez naručivanja, nalazi mailom par sati kasnije, ili na Rebru - naručiti se za tri mjeseca a onda još toliko čekati rezultate). Ona samo čeka da joj ja dođem s popisom pretraga (o kojima SAMA vodim računa, pa ako se ja ne sjetim, ni ona se ne sjeti)...
femmelatin is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:27.