Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.02.2011., 15:27   #201
Ok, donekle se slažem sa vama, ali kako kažeze Zagreb je večito pod maglom? Kao i cela ravnica? A zašto onda toliko solarnih krovova ima u Nemačkoj i Danskoj? Oni mu nekako dođu severnije, i to malo više!
__________________
Energija Sunca
bjdarko is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2011., 17:56   #202
Quote:
bjdarko kaže: Pogledaj post
Ok, donekle se slažem sa vama, ali kako kažeze Zagreb je večito pod maglom? Kao i cela ravnica? A zašto onda toliko solarnih krovova ima u Nemačkoj i Danskoj? Oni mu nekako dođu severnije, i to malo više!
Solar Energy Madness in Europe

"Solar Energy Madness in Europe

In an effort to spur solar energy in France, Germany, Spain and other European countries, bureaucratic dunces decided to pay as much as 10 times market rates for those supplying energy to the power grid.

In response, farmers in France have started building "barns" that serve no other purpose than a place to put solar panels. Supermarkets put solar panels on their roofs and unused sections of parking lots.

It has been a boom to solar panel makers (China), but it is costing costing the French power company Electricite de France SA more than a billion euros ($1.3 billion) a year to meet government mandated pledges to accept solar energy from those supplying the grid.

At the end of 2010, EDF received 3,000 applications a day to connect panels to the grid. In 2008, the number of applications was 7,100 for the entire year.

The results should have been easy to predict in advance, but you can never explain anything to economic illiterates interfering in the free markets hoping to make things better. They never do.
..."
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is online now  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2011., 18:13   #203
Quote:
astralni šetać kaže: Pogledaj post
Solarne ploće su skupe i ono ako živite u kraju gdje baš i nema sunca onda su vamo one beskorisne. Npr znam da je u Zagrebu uglavnom magla tokom zime i to. Tad vam solarne ploće ne služe nićemu.
Kombinacijom da vam veliki i konstantni potrošaći elektrićne energije kao što su frižider i kuhalo ostanu prikljućeni na distribucijsku mrežu HEP-a , a manji potrošaći poput elektrićne rasvjete po kući i oko nje te ostalo ono može se uštediti i do pedeset posto struje a to znači dvostruko manji račun za struju.

njenu ugradnju te da vam netko razvuće žice po kuči malo gdje triba i to al to se može i s produžnim kabelima u osnovi i onda nakon toga imate besplatnu energiju za sve osim frižidera , kuhala i tako tih većih potrošaća.
astralni šetać izvini ali ti nemaš pojma o struji pa nemoj nikoga savjetovat

Spajanje na vašu kučnu el.mrežu ne koristite nikakve posbne produžne kabele,
birate potrošače itd nego jednostavno spojite mrežni inverter na fazu vaše el.instalacije,bez obzira na vašu potrošnju i snagu solaraca.Inverter se automatski sihronizira sa mrežom vi trošite struju normalno kao i dosada,ako trošite više nego proizvodite razlika se uzima iz Hepove mreže a ako proizvodite više od vaše potrošnje višak odlazi u mrežu i stari analogni satovi se vrte unazad i neki od novijih digitalnih se isto tako vrti unazad.
Ovo je situacija za spajanje na mrežu bez suglasnosti(na crno)


U zagrebu se na instaliranih 1 kw panela može godišnje u fiksnoj konstrukciji skupiti od 900-1100 kwh el.energije.

U Dalmaciji se može skupit od 1400 do 1500 kwh
more is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2011., 22:19   #204
Dobro nisam rekao da se razumijem u detalje i to. Drago mi je da si ti objasnio. Ne znam jel se to isplati postavljat u Zagrebu i gore. Mislim ono ploće koštaju pa ono ok instaliranje njih isto nešto pa njih treba minjat svako x toliko pa sad ono ne znam baš koliko je ekonomski isplativo npr u kontinentalnom dijelu Hrvatske to ugrađivati. Ako imaš konkretne podatke ono ne bi bilo loše proučiti ih. Za priobalje i otoke znam da se isplate definitivno. Ima dosta sunćanih dana i to. Al za gore ne znam baš kad sve zbrojiš i oduzmeš. Danas je bio lijep dan i dok sam vozio namjerno sam gledao krovove kuća uz cestu. Samo na jednoj sam vidio ćetri velike ploće. Ostale ništa a sunćan dan je bio totalno i ono dole se to isplati i čudno da ih nema na više krovova. Ne znam kakvo je stanje gore. Ono isplativost i to. Mislim na ekonomsku računicu. Cijena ploća plus cijena ugradnje plus održavanje pa ono s obzirom na sunćane dane jel to ima nekog velikog smisla gore u kontinentalnoj Hrvatskoj.

Meni osobno bi bilo zanimljvo vidjeti ekonomsku isplativost sunćanih ploća u kontinentalnom dijelu i to pa ono jel se isplati to ugrađivat gore il ne. Ono ako s time gore uspiješ tek deset do dvadeset posto uštedit najviše onda to i nije neki posal uopće. Drugim riječima ako na kraju kad sve zbrojiš i oduzmeš gore dobiješ tek deset posto uštede do dvadeset ako su povoljniji uvjeti ono onda to i nije nešto za globalno riješavanje struje iz obnovljivih izvora energije gore na kontinetalnom dijelu zemlje.

Zadnje uređivanje astralni šetać : 06.02.2011. at 22:30.
astralni šetać is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2011., 21:50   #205
Quote:
more kaže: Pogledaj post
U zagrebu se na instaliranih 1 kw panela može godišnje u fiksnoj konstrukciji skupiti od 900-1100 kwh el.energije.

U Dalmaciji se može skupit od 1400 do 1500 kwh

To je loše jer većinu vremena taj panel ne radi. Ako proizvede 1500 kWh to znači da je radio samo 17% sati godišnje (7 260h godišnje praktički neradi). Sad fora je što on dio dana radi na punoj snazi, dio na polovici snage, a dio uopće neradi dakle snaga mu jako oscilira što uopće nije poželjno.
srki is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2011., 23:44   #206
Quote:
srki kaže: Pogledaj post
To je loše jer većinu vremena taj panel ne radi. Ako proizvede 1500 kWh to znači da je radio samo 17% sati godišnje (7 260h godišnje praktički neradi). Sad fora je što on dio dana radi na punoj snazi, dio na polovici snage, a dio uopće neradi dakle snaga mu jako oscilira što uopće nije poželjno.
Ti napravi bolje pa se obogati.
Momak o čemu ti pričaš,Prosječna potrošnja u hrvatskim kučanstvima je oko 3000 kwh godišnje to jest sa štednjom je dosta i 1000-2000 kwh godišnje.
Za obiteljske kuče na mreži je dosta investirati oko 4000 Eura i neče plačati struju sljedečih 30-40 godina
more is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2011., 23:45   #207
Pa panel radi i za oblačna vremena,samo što malo daje!
zacky is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2011., 14:03   #208
Quote:
more kaže: Pogledaj post
Za obiteljske kuče na mreži je dosta investirati oko 4000 Eura i neče plačati struju sljedečih 30-40 godina
I kolko se može m2 dobit za 4000€?
srki is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2011., 16:19   #209
Quote:
srki kaže: Pogledaj post
I kolko se može m2 dobit za 4000€?
Šta te briga za m2 za 4000 Eura dobiješ 2 kwp
more is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2011., 21:12   #210
Imam vikendicu od 56 m2 na moru. Kupio bi solarni sustav koji bi podržavao rasvjetu, hladnjak, bojler, hidropak. Zanima me koja bi mi snaga trebala i koliko bi taj sustav koštao.
skianika is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2011., 23:38   #211
Quote:
more kaže: Pogledaj post
Šta te briga za m2 za 4000 Eura dobiješ 2 kwp
Reci ti meni koliko m2.
srki is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2011., 23:44   #212
Quote:
skianika kaže: Pogledaj post
Imam vikendicu od 56 m2 na moru. Kupio bi solarni sustav koji bi podržavao rasvjetu, hladnjak, bojler, hidropak. Zanima me koja bi mi snaga trebala i koliko bi taj sustav koštao.
Prvo moraš odlučit koliko kwh ti energije dnevno treba.
Vrijeme upotrebe vikendice po mjesecima barem broj dana
Bojler zaboravi u startu ili kupi otvoreni sistem solarni bojler jeftini kineski
150 litara po cijeni od 2000-5000 kn i spoji na mrežu.
Kupi watmetar i izmjeri potrošnju u vremenu od 7 dana i tada se može pričati sve ostalo je nagađanje neki frižideri troše 200W dnevno a nekima nije dosta ni 2 kwh el.energije
Neki koriste za rasvjetu led od 5 W neki štedne od 23W a nekima nije dosta ni 1000 W običnih žarulja
more is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2011., 11:26   #213
Quote:
skianika kaže: Pogledaj post
Imam vikendicu od 56 m2 na moru. Kupio bi solarni sustav koji bi podržavao rasvjetu, hladnjak, bojler, hidropak. Zanima me koja bi mi snaga trebala i koliko bi taj sustav koštao.
Ja mislim da na moru ti više se isplati mini-vjetrenjača. Doduše, oteliš se dok pribaviš sve dozvole.
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2011., 11:26   #214
Pozz, imam jedno pitanje. Ja u vikendici imam mali solarni sistem sa 4 potrošača. tri žarulje i radio i sve radi na napon 12v. Sad mi je otišao akumulator, zanima me koji akumulator bi meni bio dovoljan za tako nešto? s tim da sve to radi jednom tjedno, eventaulno dva put tjedno po nekoliko sati. zanima me jer mi je jedan ponuđač rekao cifru od oko 2000 kn što mi se čini prepuno. i rekao mi da mi treba akumulator od 180 ah. Dal je to točno il me želi preveslati?
zumbull is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2011., 11:31   #215
Onaj traktorski koji ima puno Ah, drugi po redu bi uzeo neki za dizelaše.
__________________
Only those who attempt the absurd can achieve the impossible
red_shrike is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2011., 11:42   #216
Quote:
red_shrike kaže: Pogledaj post
Onaj traktorski koji ima puno Ah, drugi po redu bi uzeo neki za dizelaše.
ozbiljno ili?
zumbull is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2011., 11:46   #217
Quote:
zumbull kaže: Pogledaj post
ozbiljno ili?
Pa da, jedino bih ja imao štedljive žarulje ili možda LED koje troše po 1-2 W. Čemu komplicirati kada može ići i jednostavno? Akumulator za dizelaša je i rađen za heavy duty a ti bi ga na lagano pražnjenje stavio.
__________________
Only those who attempt the absurd can achieve the impossible
red_shrike is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2011., 11:50   #218
pa jesu štedljive namjenjene na solarni napon, te radio koji također radi na 12v. ne kužim se u te akumulatore, zar na nečemu takvm ne mora bit solarni akumulator 12v?
zumbull is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2011., 12:06   #219
Solarni akumulator? Akumulator je jedna velika punjiva baterija i najbitnije je da je na naponu na kojem rade uređaji. Svi akumulatori za aute su na 12 V, ti imaš panele koji proizvode 12 V i eto ti ga na.
__________________
Only those who attempt the absurd can achieve the impossible
red_shrike is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2011., 12:11   #220
pa vidim da tako piše u cijenicima koje sam našao na netu, evo str. http://www.omnibus.hr/cjenik_solarne_opreme.htm. tu piše solarni akumulatori. zar je potreno toliko Ah za ova četiri potrošača?
zumbull is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:26.