Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.01.2008., 11:59   #1
Čokoladna pita-molim recept

Jednom sam jela čokoladnu pitu. I sad mi sline cure kad se sjetim. U okruglom plehu, sa trakicama gore, prhko tijesto a krema kao da jedeš Nutellu-nekaj presavršeno. Kako nema šanse da dođem do recepta, ljudi dobre volje pomagajte
Hvala
ptica_dodo7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2008., 13:10   #2
Quote:
ptica_dodo7 kaže: Pogledaj post
Jednom sam jela čokoladnu pitu. I sad mi sline cure kad se sjetim. U okruglom plehu, sa trakicama gore, prhko tijesto a krema kao da jedeš Nutellu-nekaj presavršeno. Kako nema šanse da dođem do recepta, ljudi dobre volje pomagajte
Hvala
Probaj recept Ane Ugarković .Meni je ispala savršeno.

http://kodane.novatv.hr/
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2008., 13:57   #3
Quote:
dlap1307 kaže: Pogledaj post
Probaj recept Ane Ugarković .Meni je ispala savršeno.

http://kodane.novatv.hr/
Hvala
ptica_dodo7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2008., 13:59   #4
Pa ja tu ne vidim nikakvu pitu s čokoladom
Adunjanik is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2008., 14:28   #5
Ni ja, sad sam išla kopati i tražiti. Di je?
ptica_dodo7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2008., 16:08   #6
Najbolja pita od čokolade od Ane Ugarković

Sastojci:

Tijesto:
110 g maslaca, iz hladnjaka, narezan na kocke od oko 2cm
50 g šećera
1 veliki žumanjak
180 g brašna
2 žlica vrhnja

Nadjev:
320 g tamne čokolade najmanje 65% kakao mase
150 ml mlijeka, punomasnog
250 ml slatkog vrhnja (za šlag)
50 g finog meda
2 jaja, razmućena

Pomiješajte brašno i šećer. Utrljajte komadiće maslaca u tu smjesu dok ne dobijete sitne mrvice. Razmutite žumanjak s vrhnjem, prelijte preko prve smjese i zamijesite tijesto. Ako je previše suho, dodajte joj žlicu ili više vrhnja.
Napravite disk od tijesta, zamotajte u prozirnu foliju i ostavite u frižideru najmanje 2 sata. Lagano posipajte radnu plohu s brašnom i razvaljujte tijesto na oko 3 mm debljine. Tijesto mora biti što tanje. Obložite jedan kalup za pite, po mogućnosti s dnom koje se može izvaditi, promjera 24-26 cm i stavite u frizer na 30 min (to će spriječiti da se tijesto skupi tijekom pečenja) ili ostavite dio tijesta da visi preko ruba kalupa – taj ćete dio odstraniti kad je tijesto pečeno.

Zagrijte pećnicu na 180°C.
Izvadite priređeni kalup iz frizera, stavite na lim obložen masnim papirom i pecite “na slijepo” , bez nadjeva, 15-25 min (zavisno od veličine) dok ne dobije lijepu zlatnu boju. Povremeno pogledajte tijekom pečenja da se tijesto nije “napuhnulo”. U slučaju da jest bocnite napuhnuti dio drvenim štapićem. Ostavite da se ohladi na rešetki.
Smanjite pećnicu na 130°C.

Nasjeckajte čokoladu i stavite u jednu posudu. Stavite mlijeko i vrhnje na vatru, zagrijte do vrenja i prelijte preko čokolade. Dobro promiješajte dok se sva čokolada ne rastopi i smjesa nije glatka. Prelijte čokoladnu smjesu preko razmućenih (ne tučenih) jaja, miješajući. Procijedite kroz fino sito. Ulijte smjesu u pečeno tijesto i pecite na 130°C. Pecite oko 35 - 40 minuta, dok se nadjev ne počne zgušnjavati, ali je još drhtav u sredini. Ugasite pećnicu, ali ostavite pitu u njoj još 30 min. Izvadite i ostavite da se potpuno ohladi prije serviranja.
josx is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2008., 09:41   #7
Čemu služi 50 gr finog meda?
Mel1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2008., 09:55   #8
Quote:
Mel1 kaže: Pogledaj post
Čemu služi 50 gr finog meda?
Rastopi se s čokoladom.
Inače mi idu na živce ovi šarlatani s NOVE.U pol recepata ne napišu ispravan postupak ili sastojke.Zato si uvijek pribilježim kad gledam emisiju.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2008., 10:04   #9
Smile

Quote:
ptica_dodo7 kaže: Pogledaj post
Ni ja, sad sam išla kopati i tražiti. Di je?
Soričko !!!!
Nisam znala da su ovi krelci s nove maknuli arhivu.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2008., 10:52   #10
fina je ta pita od Ane,i ja sam ju radila. Ali nekad u prhko tijesto stavim smjesu od jednakih dijelova slatkog vrhnja i čokolade,npr. 250ml vrhnja i 250gr čokse,stavim čoksu u vrelo vrhnje,pustim da se ohladi i kad postane gusto,ulijem u kalup sa tijestom. Fino,kremasto,glatko,mljac! Inače negdje sam pročitala da se to zove ganache smjesa i zbilja je pun pogodak za čokoljupce !
doa is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2008., 12:44   #11
Quote:
doa kaže: Pogledaj post
fina je ta pita od Ane,i ja sam ju radila. Ali nekad u prhko tijesto stavim smjesu od jednakih dijelova slatkog vrhnja i čokolade,npr. 250ml vrhnja i 250gr čokse,stavim čoksu u vrelo vrhnje,pustim da se ohladi i kad postane gusto,ulijem u kalup sa tijestom. Fino,kremasto,glatko,mljac! Inače negdje sam pročitala da se to zove ganache smjesa i zbilja je pun pogodak za čokoljupce !
Budem to probala na obično prhko tijesto. Koliko se to peče? Pretpostavljam, ratko, koliko treba da se tijesto na vrhu ispeče....
ptica_dodo7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2008., 16:49   #12
Nisam bila dovoljno konkretna,sorry Naime,to se ne peče,samo uliješ u prhko tijesto i ostaviš par sati. Samo računaj da od trenutka skidanja s vatre treba proteći par sati da se to ohladi i stisne. E da,tijesto spečeš "na slijepo" u onom kalupu za krostatu do kraja,odnosno dok ne požuti.
doa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2008., 10:43   #13
Quote:
doa kaže: Pogledaj post
fina je ta pita od Ane,i ja sam ju radila. Ali nekad u prhko tijesto stavim smjesu od jednakih dijelova slatkog vrhnja i čokolade,npr. 250ml vrhnja i 250gr čokse,stavim čoksu u vrelo vrhnje,pustim da se ohladi i kad postane gusto,ulijem u kalup sa tijestom. Fino,kremasto,glatko,mljac! Inače negdje sam pročitala da se to zove ganache smjesa i zbilja je pun pogodak za čokoljupce !
Meni se ova smjesa nije stisnula zadnji put .Koristila sam slatko vrhnje od Vindije i čokoladu s 60% kakaa. Onda sam zagrijala želatinu i to zagustila.Bila
je podnošljiva.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2008., 11:51   #14
Josx što znači razmućenih, a ne tučenih jaja?
wildrose013 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2008., 13:01   #15
Quote:
wildrose013 kaže: Pogledaj post
Josx što znači razmućenih, a ne tučenih jaja?
Ne mutiš s mikserom nego s mutilicom
josx is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2008., 00:20   #16
Joj ja nebi radila po Ugarkovićkinom receptu jer mi njena kuhinja nije baš che-che! Nakon pite od bundeve i fileka na maslinovom ulju ne pokušavam više ništa njenog u svojoj kuhinji. Što se tiče onih omjera čoklade i vrhnja na slijepom tijestu, tako i ja radim. Ljudima kojima je previše čokolade poslužim sa malo šlaga i preljevom koji napravim tako da zakuham višnje iz kompota, višnjevaču i gustin.

Frend kaže da je jeo u domu vrsnog kuhara u Francuskoj neki kolač kao muffinsi, ali se peče u manjim, keramičkim posudama i da u sredinu ubaci led. Kako se led topi u pećnici, tako taj dio postane kremasta čokolada nalik Nutelli, a ostatak kao čokoladni biskvit. Ne usudim se to izvoditi ni po razno jer nemam osnova od kojih bi krenula, ali pretpostavljam da u takav recept ne bi smjelo ići brašno.
A_N_A is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2008., 01:21   #17
a bas si nasla prave recepte za ici raditi... mrzim bundeve, a jos fileke....sad bi jednog rigo smajlica metnula, /..tu su, a ne smijem/
Hana_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2008., 16:27   #18
Quote:
A_N_A kaže: Pogledaj post

Frend kaže da je jeo u domu vrsnog kuhara u Francuskoj neki kolač kao muffinsi, ali se peče u manjim, keramičkim posudama i da u sredinu ubaci led. Kako se led topi u pećnici, tako taj dio postane kremasta čokolada nalik Nutelli, a ostatak kao čokoladni biskvit. Ne usudim se to izvoditi ni po razno jer nemam osnova od kojih bi krenula, ali pretpostavljam da u takav recept ne bi smjelo ići brašno.
Mislim da je to fondant au chocolat i ide brasno u to, ne stavlja se led, vec kockice cokolade koje se rastope u biskvitu kako se pece, tako da cokolada curi kad se pocme jesti, super je fino,
libellule is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2008., 21:57   #19
hej nova sam tek sam se registrirala jer sam trazila recept za krostatu i naletila na vas. nesto mi nije jasno: zasto kalup s tjestom iz aninog recepta treba staviti na masni papir na lim ako je tjesto u kalupu vec cemu sluzi taj papir i lim ispod??
sutra cu je obavezno napraviti. i jos nesto, dali u tjesto ide takodjer slatko vrhnje, mislim na onih par kasika i koje je vrhnje najbolje koristiti?
chesty is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2008., 22:49   #20
Quote:
libellule kaže: Pogledaj post
ne stavlja se led
u ovo ide led, 100 %! U tome je inovativnost i mističnost samog recepta!
A_N_A is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:40.