Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Putovanja > Destinacije i putopisi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.01.2010., 11:00   #841
Quote:
wob kaže: Pogledaj post
A usluga nasa i Turska , to ne moze u istu recenicu ic i jako je degutantno.. Da si ne znam u kojem turistickom djelu Hrvatske nitko te ne hvata za rukav i gura te u svoj restoran " come my friedn, i have good price for you " i slicne spike.. come on !
Slažem se da u turističkim zonama stvarno verbalno gnjave turiste, ali to nije specifično za Tursku - isto ćeš proći i npr. u Grčkoj! S druge strane, tamo gdje ima manje turista ljudi su često tako susretljivi i uslužni kako ćeš rijetko gdje na Jadranu naći.
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Old 11.01.2010., 11:14   #842
Quote:
mirjam kaže: Pogledaj post
Hm...
A je, skupa je ulaznica, al ne znam, kao što rekoh, i veće gluposti od Yerebatan cisterne po svijetu masno naplaćuju, pa...
Al je zato u džamije ulaz besplatan
(osim ako u međuvremenu i to nisu počeli naplaćivati )
ah mırjam ah...! ajd procıtaj ponovno kaj sı napısala ı malo razmıslı jel tı komentar na mjestu! kad vec tolıko volıs tursku, turke ı ıstanbul...onda ımaj ı malo postovanja...

za turbododu recı cu da ga mogu samo cıtıratı ı reca bravo majstore! defınıtıvno komentarı na mjestu...! potpısujem sve!!!

a lady Q rece da je placa od 750eurag na gore...moram se pobunıtı. place za najneatraktıvnıje ı jednostavne poslove (vratar,cıstac, cuvar,pomocnı djelatnıcı ıtd.) su mınımalac od 600tınjak TL. onda od te place platıs racun za grıjanje na plın 200tınjak lıra...plus ostalı racunı. a s ostatkom zıvı mjesec dana. zato je jasno da moraju postojatı pazarı s znj robom dı majca kosta 3 tl, cıpele 10tl., kıla sıra 10tl, a ne 100grama 3 tl u mıgrosu, restoranı ı zalogajnıce dı necete placatı obroke u dvoznamenkastım svotama...(ı necete se otrovatı) ıtd.

nema veceg gusta od onoga sto je dodo opısao...! ja sam shoppıng u velıkom trgovacakom centru obavıla samo prı useljenju u prazan stan...po osnovne namırnıce. ı to onako kako neko rece pun gepek...alı ınace shoppıng redovıto obavljam na pazaru kojeg svakog utorka 'ınstalıraju' na cestı ıspred kvarta..ne samo da se prodje jeftınıje, nego je neusporedıv feelıng kada trgovac vec zna sta ces kupıtı ı odabratı (svıma je smıjesko kak ja uvıjek kupujem po jedan celer na tjedan....a turcı na kıle )...uvıjek tı ı nesto poklone, pıtaju za muza, obıtelj...pomognu nosıtı vrecıce do auta ılı zgrade...daju tı da probas sır, lubenıcu, mandarınu...mıslım nıje lı suludo platıtı trenırku koju furas po doma ı koju ces kad tad zakapatı domestosom ne znam nı ja kolıko para zato kaj je brand...kad na pazaru ımas takvu 'kucnu' trenırku za 20kn?? ılı sam to samo ja...
__________________
eyyy meyhaneci...!
balböceği is offline  
Old 11.01.2010., 11:50   #843
preko vasih postova i pamukove knjige se zaljubih u istanbul a da nisam bila..
to samo govori koliko slikovito pisete
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is offline  
Old 11.01.2010., 13:32   #844
a sta cekas?
come my frıend...we have a good prıce for you...!
__________________
eyyy meyhaneci...!
balböceği is offline  
Old 11.01.2010., 13:50   #845
ajmo sad malo o turskoj usluznostı kad se vec otvorıla ta tema...!
jedan od dobrıh razloga zasto vas hvataju za rukav u prolazu ıspred restorana ı kafıca u turıstıckım zonama je taj da vecına konobara radı na postotak....vıse musterıja vıse para...!
kad se sjedne u jedan takav kafıc ılı restoran tesko je da ce te nadımıtı vıse od dva tır cıka u pepeljarı...tesko je da ce vas, dok sjedıte na terası uz laganı povjetarac ız ıste te pepeljare zaplahnutı pepeo ılı uletıtı vam u kavu...ımaju onı za to rjesenje...fıno uzmu slavetu ı natope je 'kolonjom' ılı onım sprıc sprıc za staklo ı stave je u pepeljaru...tak da ne moras sam dolıtı vode u pepeljeru da se sprıjece tı neugodnı trenutcı...ı onda tı konobar j sve po spısku dok pere tu ıstu pepeljaru. ovı smo zamıjene salvetu ı to je to!
tesko da ce vam bazbroj praznıh pıvskıh krıglı ı flasa stajatı na stolu, praznıh tanjura ı prljavıh zlıca, tesko da cete cekatı da vam 'pospreme' stol jer konobar ceka rezultate kladıonıce...s tım da prıtom necete ımatı 'fılıng' da vam je pobrao casu ılı tanjur zato kaj vas tjera van jer je guzva...
tesko da ce ovdje konobar dok nema posla sjedıtı za sankom ı rıjesavatı krızaljku dok bezbroj turısta prolazı ıspred vrata...
tesko da ce vam konobar kojı je maloprıje cıstıo pepeljaru onım prasnjavım kıstom posluzıtı hranu...na vecını mjesta ıma hrpa 'konobara' kojı tocno ımaju svoju funkcıju...jedan samo mıjenja ı cıstı pepeljare...drugı donosı cıste tanjure ı hranu, trecı uzıma naruzbu ı zapısuje je u svoj svemırskı blokıc, cetvrtı se vanı ıspred ulaza 'vjesa' po turıstıma...ıtd.


vrhunsko ugostıteljstvo...nema sta, a o hıgıjenı da ı ne prıcam!
__________________
eyyy meyhaneci...!
balböceği is offline  
Old 11.01.2010., 15:54   #846
Sorry svima, ja sam zaj***, inimalna plaća ikm je za 2010. g. 729 TL, cca 360€, sad sam provjerila. Ali nisam puno pogriješila u činjenici, da se dobije plaća od oko minimalno 750 € - 1000 €, takav im je prosjek, čak i za konobare, recepcioniste..., dakle ne samo za VSS. Život im je generalno jeftiniji. A svugdje se može naći luksuz...Možete i tamo grijanje platit ekstremno skupo.

Quote:
turbododo kaže: Pogledaj post
Nije ni tamo sve idealno, teško se upisuje na državne fakultete, a privatni su dobri ali skupi za većinu ljudi, zdravstvo je preko socijalnog lošije organizirano od našeg (iako ni naše nije nešto), u jugoistočnom dijelu zemlje je stalno neka vrsta tihog vanrednog stanja koje omogućuje dodatnu korupciju i bogaćenje oficira i drugih kojima je "rat brat"... prevelik utjecaj vojske na politiku i sl.
Ogromna birokracija koja izaziva strah kod malog čovjeka itd.
S druge strane opet tamo država puno manje komplicira život ljudima kod poslovanja, proizvodnje i trgovine... Uglavnom nigdje ništa nije samo crno-bijelo...
Što se tiče državni fakulteta, ne bih se složila, kako ih je teže upisat. Imaju prijemni ispit na koji se prijavi određeni broj ljudi koji žele studirat, i rangiraju se po ocjenama i uspjehu na prijemnom.
Fakultet se mora plačat. ekonomija oko 600€, umjetnost oko 3500€, pomorstvo 250€ godišnje. Može se platiti u dvije rate, ili ako se nema novaca neke kompanije nude školarine zauzvrat po svršetku se radi u tim kompanijama, ili država financira pa se na kraju vrati državi sa malim kmatama, ili se uopće ne vraća lova, ako je netko dobar student. Načina financiranja ima više, ovise o financijskom stanju ili izvrsnosti. dakle, ipak postoje oni kojima je studiranje besplatno.
Privatni fakulteti prosječno koštaju min oko 5000$ po godini, ali i za nji se mogu dobiti jako dobre stipendije, koje ovise o izvrsnosti. Jednu je dobio moj dragi i pokrila mu je sve: školarinu, hranu, knjige, smještaj.

Zdravstvo je, istina, malo u kaosu, ali njima se npr. preko intrneta prijaviš za pregled u državnoj bolnici, ponude ti nekoliko datuma i ne čeka se mjesecima kao kod nas. Dio usluga je besplatan ili se plaća određeni postotak, ako si socijani slučaj ili nemaš dovoljno novaca sve je bespaltno. Ove se usluge mogu koristiti i u privatnim bolnicama, a država plati. Naravno, uz kompanije koje nude privatno osiguranje i maju privatne bolnice, koje su puno kavlitetnije, nema toliko čekanja. Firma umjesto državnom osiguranju, ako želiš, plaća privatnoj osiguravajućoj kući. Svugdje ima nedostataka, tako i ovdje.


Quote:
turbododo kaže: Pogledaj post
Razmišljaju drugačije i smatraju da bolje da ušićare nešto nego ništa, bolje da je poluprazno nego prazno ukoliko je imalo isplativo, sretni su sa zaradom od 10-20% a ne kao mi ako nije 300% žali bože muke Država ih manje pritišće dadžbinama...
Istina 100%.

Quote:
balböceği kaže: Pogledaj post
ajmo sad malo o turskoj usluznostı kad se vec otvorıla ta tema...!

vrhunsko ugostıteljstvo...nema sta, a o hıgıjenı da ı ne prıcam!
istina je, da su jako uslužni, da su savršeni nisu. Jako su gostoljubivi i znaju kako prodati, zaju biti i prljavi i neuslužni, ali i suprotno. To im je dio kulture. Naravno, bila sam u ekskluzivnim restoranima, gdje večeru platiš po osobi min 100€, ali bila jela sam i kebab za 2 lire. Svakog veseli nešto. Jednostavno u Istanbulu uživaš i sa malo i sa puno.
__________________
Lady_Q
...srce skitnice čitav vijek traga za čudima...
Lady_Q is offline  
Old 11.01.2010., 16:46   #847
Quote:
mirjam kaže: Pogledaj post
Hm...
A je, skupa je ulaznica, al ne znam, kao što rekoh, i veće gluposti od Yerebatan cisterne po svijetu masno naplaćuju, pa...
Al je zato u džamije ulaz besplatan
(osim ako u međuvremenu i to nisu počeli naplaćivati )
Quote:
balböceği kaže: Pogledaj post
ah mırjam ah...! ajd procıtaj ponovno kaj sı napısala ı malo razmıslı jel tı komentar na mjestu! kad vec tolıko volıs tursku, turke ı ıstanbul...onda ımaj ı malo postovanja...
Čitam jednu, pa opet drugu, pa sve iznova i stvarno se trudim pročitati gdje je tko koga uvrijedio???? Možda sam nešto preskočila.
Nepobitna činjenica je, kako na sve se plaća ulaz. Ako si turski državljanin ili ti je 50% jeftinije ili je besplatno. Mirjam je rekla kako je platila i gore stvari od cisterne u drugim državama, a činjenica je kako samo još ne naplaćuju ulaz u džamije i crkve, koje rade, a nisu spomenici, ali to je turizam, pa tko voli nek izvoli. Ja sam u Španjolskoj platila ulaz u crkvu koja je još uvijek aktivna.

Usput vlada je Turcima nabila i taksu koju moraju platit za izlaz iz svoje zemlje: 7,5 € Turci moraju platit, da bi prešli granicu. Putovnica za cca 375 €.


Quote:
turbododo kaže: Pogledaj post

a ta cisterna je bila rezervoar jednog od najstarijih vodovoda na svijetu koja datira iz VI. stoljeća i predtavlja vrh bizantskog graditeljstva sa svim onim stupovima i svodovima - sad nekom je to zanimljivo, a nekom nije ja sam osobno ovijek više za provod nego za "kulturu" pa isto za to ne bih možda dao taj novac, ali neko drugi bi...
To mi je najdraži i najljepši spomenik / znamenitost u Istanbulu, i kad se sjetim da skoro nisam išla razgledat zbog ulaznice, koja čak i nije bila toliko skupa u usporedbi sa ostalim, samo se nasmijem. Npr. Aja Sofija me uopće nije impresionirala u usporedbi sa podvodnom cisternom. I šta vam reć 100 ljudi, 100 čudi.
__________________
Lady_Q
...srce skitnice čitav vijek traga za čudima...

Zadnje uređivanje Lady_Q : 11.01.2010. at 16:57.
Lady_Q is offline  
Old 11.01.2010., 18:14   #848
Quote:
Lady_Q kaže: Pogledaj post
Sorry svima, ja sam zaj***, inimalna plaća ikm je za 2010. g. 729 TL, cca 360€, sad sam provjerila. Ali nisam puno pogriješila u činjenici, da se dobije plaća od oko minimalno 750 € - 1000 €, takav im je prosjek, čak i za konobare, recepcioniste..., dakle ne samo za VSS. Život im je generalno jeftiniji. A svugdje se može naći luksuz...Možete i tamo grijanje platit ekstremno skupo.



Što se tiče državni fakulteta, ne bih se složila, kako ih je teže upisat. Imaju prijemni ispit na koji se prijavi određeni broj ljudi koji žele studirat, i rangiraju se po ocjenama i uspjehu na prijemnom.
Fakultet se mora plačat. ekonomija oko 600€, umjetnost oko 3500€, pomorstvo 250€ godišnje. Može se platiti u dvije rate, ili ako se nema novaca neke kompanije nude školarine zauzvrat po svršetku se radi u tim kompanijama, ili država financira pa se na kraju vrati državi sa malim kmatama, ili se uopće ne vraća lova, ako je netko dobar student. Načina financiranja ima više, ovise o financijskom stanju ili izvrsnosti. dakle, ipak postoje oni kojima je studiranje besplatno.
Privatni fakulteti prosječno koštaju min oko 5000$ po godini, ali i za nji se mogu dobiti jako dobre stipendije, koje ovise o izvrsnosti. Jednu je dobio moj dragi i pokrila mu je sve: školarinu, hranu, knjige, smještaj.

Zdravstvo je, istina, malo u kaosu, ali njima se npr. preko intrneta prijaviš za pregled u državnoj bolnici, ponude ti nekoliko datuma i ne čeka se mjesecima kao kod nas. Dio usluga je besplatan ili se plaća određeni postotak, ako si socijani slučaj ili nemaš dovoljno novaca sve je bespaltno. Ove se usluge mogu koristiti i u privatnim bolnicama, a država plati. Naravno, uz kompanije koje nude privatno osiguranje i maju privatne bolnice, koje su puno kavlitetnije, nema toliko čekanja. Firma umjesto državnom osiguranju, ako želiš, plaća privatnoj osiguravajućoj kući. Svugdje ima nedostataka, tako i ovdje.




Istina 100%.



istina je, da su jako uslužni, da su savršeni nisu. Jako su gostoljubivi i znaju kako prodati, zaju biti i prljavi i neuslužni, ali i suprotno. To im je dio kulture. Naravno, bila sam u ekskluzivnim restoranima, gdje večeru platiš po osobi min 100€, ali bila jela sam i kebab za 2 lire. Svakog veseli nešto. Jednostavno u Istanbulu uživaš i sa malo i sa puno.
N ije nemoguće ali još uvijek im je dosta i mladih ljudi neškolovano pogotovo što ideš dalje na istok, ali za to tamo ima više razloga, kod nas je još uvijek školovanje jeftinije i dostupnije...

A za ugostiteljstvo, nađe se i loših lokala, ali generalno je usluga i kvaliteta vrhunska, i razlika u cijeni je određena lokacijom, uređenjem, i stupnjem "ekskluzivnosti", a kvaliteta ponude je gotovo svuda dobra... Najlošiju kvalitetu sam viđao tamo gdje idu isključivo ili gotovo isključivo turisti..., a takvim prosječnim turstima opet niko nije kriv što gledaju samo ono što piše u lonli planetima i ostalim sličnim vodičima ili slušaju vodiče na licu mjesta ako su u grupama, a nemaju volje ni hrabrosti malo izaći iz tih okvira - što zbog komocije, što predrasuda itd....
turbododo is offline  
Old 11.01.2010., 18:32   #849
Quote:
Putnik92 kaže: Pogledaj post
Slažem se da u turističkim zonama stvarno verbalno gnjave turiste, ali to nije specifično za Tursku - isto ćeš proći i npr. u Grčkoj! S druge strane, tamo gdje ima manje turista ljudi su često tako susretljivi i uslužni kako ćeš rijetko gdje na Jadranu naći.
Točno!
turbododo is offline  
Old 11.01.2010., 18:32   #850
Quote:
balböceği kaže: Pogledaj post
ah mırjam ah...! ajd procıtaj ponovno kaj sı napısala ı malo razmıslı jel tı komentar na mjestu! kad vec tolıko volıs tursku, turke ı ıstanbul...onda ımaj ı malo postovanja...
Hm
A što si ti to pročitala u mom postu da te toliko potreslo?
Inače, ja nisam nigdje napisala da volim Tursku, Turke i Istanbul, uopće o tome nije riječ, ako nisi primjetila komentiram cijene hrane i ulaznica. Ubuduće, ako imaš namjeru quotat moje postove molim te da komentiraš ono što sam napisala, a ne ono što nisam ili ono to ti misliš da ja mislim. Ovako ja sad s ovim odgovorom moram bezveze spamat temu. Hvala.

Quote:
Lady_Q kaže: Pogledaj post
Čitam jednu, pa opet drugu, pa sve iznova i stvarno se trudim pročitati gdje je tko koga uvrijedio???? Možda sam nešto preskočila.
Nepobitna činjenica je, kako na sve se plaća ulaz. Ako si turski državljanin ili ti je 50% jeftinije ili je besplatno. Mirjam je rekla kako je platila i gore stvari od cisterne u drugim državama, a činjenica je kako samo još ne naplaćuju ulaz u džamije i crkve, koje rade, a nisu spomenici, ali to je turizam, pa tko voli nek izvoli. Ja sam u Španjolskoj platila ulaz u crkvu koja je još uvijek aktivna.
Ne kužim ni ja odakle me izvukla, al pustimo to.
Upravo ovako kako si napisala, potpisujem.
Naplaćuju sve, a zašto i ne bi. A sad, nekom Yerebatan cisterna ne vrijedi ni 5 lira, meni je to bilo nešto totalno jedinstveno, pa kako je već rečeno, sto ljudi sto ćudi.
Negdje platiš gomilu novca za neki jako razvikani monument koji je must -see (jer tako kaže Lonely planet) inače maltene nisi ni bio u tom gradu, a onda odeš i vidiš nešto sto puta ljepše za simboličnu cijenu...Inače, da, plaćala sam i ja crkve koje nisu spomenici. Kako gdje.

Zadnje uređivanje mirjam : 11.01.2010. at 18:38.
mirjam is offline  
Old 11.01.2010., 18:40   #851
Quote:
mirjam kaže: Pogledaj post
Naplaćuju sve, a zašto i ne bi. A sad, nekom Yerebatan cisterna ne vrijedi ni 5 lira, meni je to bilo nešto totalno jedinstveno, pa kako je već rečeno, sto ljudi sto ćudi.
Negdje platiš gomilu novca za neki jako razvikani monument koji je must -see inače maltene nisi ni bio u tom gradu, a onda odeš i vidiš nešto sto puta ljepše za simboličnu cijenu...Inače, da, plaćala sam i ja crkve koje nisu spomenici. Kako gdje.
To je tako, ali naši ljudi općenito prema istoku imaju razne predrasude, a na zapadu bi govno pojeli i još rekli kako je fino. Znam moje prijatelje koje sam, na svoju žalost, vodio u Tursku, koji su se bunili zbog skupoće takvih ulaznica, ali se nisu žalili na još skuplje takve karte koje su prethodno plaćali u Parizu i rimu, "jer kuiš ono ipak je to Pariz, ne?!"
osvetio sam im se zbog toga i raznih drugih zanovijetanja koje sam trpio tih dana tako da im nisam nigdje sredio popust ili cijenu za domaće, što mi uglavnom nije problem
turbododo is offline  
Old 11.01.2010., 18:49   #852
Quote:
turbododo kaže: Pogledaj post
To je tako, ali naši ljudi općenito prema istoku imaju razne predrasude, a na zapadu bi govno pojeli i još rekli kako je fino. Znam moje prijatelje koje sam, na svoju žalost, vodio u Tursku, koji su se bunili zbog skupoće takvih ulaznica, ali se nisu žalili na još skuplje takve karte koje su prethodno plaćali u Parizu i rimu, "jer kuiš ono ipak je to Pariz, ne?!"
osvetio sam im se zbog toga i raznih drugih zanovijetanja koje sam trpio tih dana tako da im nisam nigdje sredio popust ili cijenu za domaće, što mi uglavnom nije problem
Sve si rekao.
mirjam is offline  
Old 12.01.2010., 00:27   #853
Quote:
balböceği kaže: Pogledaj post
nema veceg gusta od onoga sto je dodo opısao...! ja sam shoppıng u velıkom trgovacakom centru obavıla samo prı useljenju u prazan stan...po osnovne namırnıce. ı to onako kako neko rece pun gepek...alı ınace shoppıng redovıto obavljam na pazaru kojeg svakog utorka 'ınstalıraju' na cestı ıspred kvarta..ne samo da se prodje jeftınıje, nego je neusporedıv feelıng kada trgovac vec zna sta ces kupıtı ı odabratı (svıma je smıjesko kak ja uvıjek kupujem po jedan celer na tjedan....a turcı na kıle )...uvıjek tı ı nesto poklone, pıtaju za muza, obıtelj...pomognu nosıtı vrecıce do auta ılı zgrade...daju tı da probas sır, lubenıcu, mandarınu...mıslım nıje lı suludo platıtı trenırku koju furas po doma ı koju ces kad tad zakapatı domestosom ne znam nı ja kolıko para zato kaj je brand...kad na pazaru ımas takvu 'kucnu' trenırku za 20kn?? ılı sam to samo ja...
Nema većeg gušta od kupovine na pazarima ili u čaršiju od dućana do dućana pa svi oni mirisi voća, hrane, začina....
turbododo is offline  
Old 12.01.2010., 10:34   #854
oprostıte curke...malo su mı prstı bılı brzı od mozga....ono sto sam htjela recı jest da u ıstanbulu ılı opcenıto turskoj jos nısam srela camıju koja je u funkcıjı camıje u ısto vrıjeme ı spomenık...a da se placa ulaz...! helllooooo? da to ı natuknete kao ıdeju za zaradom ılı tak nesto...mıslım da bı blo velıkıh negodovanja.
a to su naplacıvanjem ulaza u crkve (koje su jos u funkcıjı)...notorna glupost koja mı mırısı na reformacıju ı luthera. pa kaj onaj tamo kojı prodaje 'karte' zna jel se ja ıdem pomolıtı bogu, trazıtı allaha da mı pokaze pravı put., ılı fotkatı se ı dıvıtı..? malo je off topıc...ısprıcavam se.

vec sam negdje bıla procıtala da je netko platıo ulaz 20TL u plavu camıju...hm...toga je ılı netko gadno prevarıo ılı nıje bıo u plavoj camıjı...
__________________
eyyy meyhaneci...!
balböceği is offline  
Old 13.01.2010., 21:36   #855
Quote:
turbododo kaže: Pogledaj post
Turska je zemlja sa ogromnom vlastitom proizvodnjom hrane...

švic. Migros otvorio prvu. Sedamdesetih je to kupio domaći milioner Koč i proširio lanac. Danas je to najveći lanac samoposluga u turskoj i ima ukupno 112 trgovina od čega 64 u Istanbulu (na 15 miliona stanovnika!!!!!!!!!),
a od toga 33 u bogatim kvartovima i velikim trgovačkim centrima. Drugi po pormetu je Carreofur sa 100 radnji u tr od toga u istanbulu 9...Kad se to usporede sa brojem konzuma i diona samo u zg odmah je jasno da tamo taj tip maloprodaje ne igra veliku ulogu.
....
Samoposluge van trgovačkih centara imaju umjerene, ali daleko više cijene od malih radnji (obrnuto od Češke, Hrvatske)
Poceo ti o makroekonomiji, ovo..ono.. OK, zahvaljujuci tebi spoznao ja definitivno da Turci u stvari svojim pristupom trgovine nemaju sto traziti u evropskom drustvu, odnosno u EU. Jer kad sam onomad naletio na Migros, mislio ja "gut, da ne jedem samo fast food..., tako cu tu ili u Namli kupovati kad dodjem iduci put na 7-10 dana", ali sad vidim da je to bio zajeb.
Quote:
turbododo kaže: Pogledaj post
Tamo ljudi uglavnim kupuju na tržnicama i u malim radnjama, tržnice veće rade svakodnevno cijeli dan, a pored toga u kvartovima postoje tržnice koje dolaze jednom ili dva puta tjedno
Gdje su te trznice?? Prosli smo ono svukuda u kvadratu od Grand P. do galatskog mosta te od Sirkecija do uzbrdo Aja sofije i nisam vidio ni jednu takvu malu radnju a kamoli trznicu.. Ili se to ipak nalazi off tourist roads?... ozbiljno, molim tebe ili balbocegi (koji, kako kaze, svakog utorka "instaliraju pazar na cesti" - podsjeca na sibicare na Jakusevcu, a kad dodje murija, onda magla ) i ost. gastarbajtere tamo da kazu nama smrtnicima gdje se to nalazi.. da upoznamo bar djelic pravog duha turske trgovine
Quote:
turbododo kaže: Pogledaj post
a samoposluge u trgovačkim centrima kao što je cevahir su skupe u skladu s nivoom cijena cijelog centra.
Pa ostale trgovine u Cevahiru uopce nisu bile skupe, bilo je jeftinijih i skupljih.. tipa H&M, Zara, Promod i sl., kao i u bilo kojem drugom slicnom centru u D, HR ili CZ. I onaj luna park tamo je bio s cijenama sasvim OK, za obitelji s djecom.. klasika.. odnosno ni po cemu nije bio samo za bogate.
Quote:
turbododo kaže: Pogledaj post
u turskoj su industrijski voćni sokovi bukvalno iscijeđeno voće (tolika ga je količina da ne moraju varati s umjetnim aromama kao na razvijenom zapadu) pa čak i gazirani - 1l litra soka
od višanja/breskve/kruške itd. - čisto voće - košta 2-3 kn u malom dućanu na ćošku - tako da prodaja šećernih vodica nema smisla iako ne sumnjam da se za njihove bogataše koji padnu na to već neko nije
sjetio da uveze i takve stvari i da ih masno naplati.
U onom "malom ducanu na cosku" u Laleliju (bas kod hotela "Zagreb") nije bilo nijednog takvog prirodnog soka. Na vise mjesta smo nailazili na prirodne sokove od iscijedjenog sipka ili narance - vec sam o tome pisao u svom (put)opisu - iako mi se dosta gadilo ono prljavo mjesto za to na ribljoj trznici punoj raznih otpadnih voda i slicnog bordela preko Galatskog mosta lijevo - ali OK, prezivio sam i tih 0,2 dcl.

I pisao sam o mineralkama light (dakle bez secera), a ne o "secernim vodicama", kako mi ti podmeces. A u tome su Turci totalna nula! Ili se i to prodaje samo na ulicnim ad hoc pazarima?
A uz to npr. cottage sir nisam u Migrosu vidio nijedan!...
Quote:
turbododo kaže: Pogledaj post
U fast fudovima kao mcdonalds ćeš skuplje proći nego da jedeš po domaćim lokalima u kojima se jede raznovrsno i kvalitetno. Jednostavno tamo se moraš otarasiti "čeških" navika,
a možda i predrasuda o "opasnim i prljavim" turcima.
Nemoj mi zamjeriti nije ovo kritika i ja kad sam prvi put došao u tursku razamišljao sam slično, samo sam dužim boravkom imao priliku shvatiti
kako neke stvari funkcioniraju...
Nisi me razumio. Uopce ne volim ni ja McDonalds i slicna zapadna sranja, a na fast-food sam mislio bas na ulicne kebabe, bureke i sl. pecenjarnice... ukusne i higijenski OK, ali ipak - nezdrava hrana.
------------------------

A inace to o dzamijama, koje se (ne) naplacuju, vec sam pisao kako mi je govno uzelo 5 tl pred ulazom u Sulejmanovoj dzamiji. U kojoj se vidi da zbog renoviranja nema nista za vidjeti tek kad se udje unutra iza ugla. A taj brkati turski stakor je kao portir na ulazu trazio baksis igrajuci na kartu da cemo se mi kao zapadnjaci poplasiti da nam, ako ga odbijemo, ne bi proglasio dzihad ili u najboljem slucaju tek popalio cipele.

U CZ su jos pocetkom 90-ih nestale dvojne cijene (za strance vise, za domace nize), ali u Turskoj ocito jos postoje. Na blagajni Galata tornja pise brojkama 10 tl, a ispod slovima bes (= 5) lira. To "bes" sam prepoznao s novcanice od 5 tl, pa mi je zenska tamo to simpaticno i sa smijeskom priznala...

Zadnje uređivanje Thresholder : 13.01.2010. at 21:42.
Thresholder is offline  
Old 13.01.2010., 22:09   #856
sto se tice dvojnih cijena, toga ima i drugdje..npr. ulaz za np brijune je za nase drzavljane 50% jeftinije izvan glavne turist.sezone (u sezoni ne, ista cijena za sve).u budimpesti je posjet parlamentu besplatan za građane EU, a za ostale izvan EU se placa itd itd..tako da nije istanbul iznimka u tome.
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is offline  
Old 13.01.2010., 23:02   #857
istanbul nije iznimka (niti sam napisao da je), ali ne spada to u demokratsko ponasanje tipa "we all are equal before God and the law"
Thresholder is offline  
Old 13.01.2010., 23:14   #858
Quote:
Thresholder kaže: Pogledaj post
a obitelji s djecom.. klasika.. odnosno ni po cemu nije bio samo za bogate.
U onom "malom ducanu na cosku" u Laleliju (bas kod hotela "Zagreb") nije bilo nijednog takvog prirodnog soka. Na vise mjesta smo nailazili na prirodne sokove od iscijedjenog sipka ili narance - vec sam o tome pisao
Moram pitat, zašto Zagreb? Zbog našeg Zagreba ili kod njih ta riječ ima neko značenje?
Boreia Proasteia is offline  
Old 13.01.2010., 23:24   #859
Quote:
Thresholder kaže: Pogledaj post
istanbul nije iznimka (niti sam napisao da je), ali ne spada to u demokratsko ponasanje tipa "we all are equal before God and the law"
na zalost ne spada..ali nema pravde na ovom svijetu
btw. ove godine ce biti puno kulturnih dogadjaja u istanbulu, jer je u 2010. uz pecuh i essen (u njemackoj) istanbul europski grad kulture.
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is offline  
Old 14.01.2010., 00:46   #860
Pozdrav svima! Znate li možda hoće li to što je Istambul grad kulture utjecati na povećanje cijena ?i zna li netko možda nekakav link sa programom raznih kulturnih manifestacija i izložaba koje će se odvijati ove godine ?planirao sam posjetiti Istambul neposredno nakon Uskrsa pa me zanima hoće li tada biti kakvih manifestacija?možda bude i kakvih besplatnih sadržaja Hvala svima!
Čiribimbaš is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:12.