Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Hrana i zdravlje

Hrana i zdravlje Posebni režimi prehrane

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.12.2010., 23:01   #81
Snjezana, VELIKO ti hvala na korisnim informacijama i iscrpnom postu!!!
vinicka is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2010., 00:50   #82
mene zanima koliko je normalno da mi 1. tjedan dobro ide i onda odjednom stane. sad mi je 10. dan. i već mi 3 dana stoji kilaža. a sigurno ne jedem ništa zabranjeno. i skoro svaki dan pojedem manje od 20UH.
imala sam oko 65kg, kažem oko, jer nisam imala digitalnu vagu koju sad imam, a jutros sam imala 61,5kg i tako već 3. dan.
kaatarina is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2010., 01:11   #83
Quote:
kaatarina kaže: Pogledaj post
mene zanima koliko je normalno da mi 1. tjedan dobro ide i onda odjednom stane. sad mi je 10. dan. i već mi 3 dana stoji kilaža. a sigurno ne jedem ništa zabranjeno. i skoro svaki dan pojedem manje od 20UH.
imala sam oko 65kg, kažem oko, jer nisam imala digitalnu vagu koju sad imam, a jutros sam imala 61,5kg i tako već 3. dan.
Katarina, ne brini - jako je normalno to što ti se dogodilo.
Nekome prije - nekome kasnije. ZASTOJ - famozni zastoj koji se događa svima, dođe neplanski, nema pravila, nekome prije, nekome poslije, nekome potraje par dana, nekome po par tjedana .
No, u tom zastoju ipak postoji nešto dobro - za vrijeme zastoja vaga stoji, brojke se ne miču, ali tijelo se preoblikuje, mršavi se i dalje, to smo već svi prošli i skužili.
Eto i Lajko je nedugo pisao o tome, imao je dugačak zastoj, brojka na vagi se nije micala, a po odjeći je primijećivao da mršavi. Dakle, sve šta ti se događa je normalno i očekivano. Inače, moj najduži zastoj do sada je trajao dva tjedna.
Psihički to dosta "ubija" čovjeka, gubi se strpljenje, mnogi tada gube nadu i misle da im ta dijeta ne odgovara. Atkins se posebno osvrnuo na taj fenomen zastoja u svojoj knjizi i taj trenutak spominje kao ključni i kritični trenutak u kojem najviše ljudi odustaje od te dijete jer misle da ta dijeta više nema efekta. POGREŠNO. Ti zastoji su normalni, imat ćeš ih još - sigurno, povremeno.
Inače, kao što si napisala, sad ti je 10. dan dijete, vidim da si znači u tih deset dana (zapravo u prvih sedam dana, pošto pišeš da ti sad već tri dana kilaža stoji), izgubila 3,5 kg. To je jako dobar rezultat i odličan početak, vrlo motivirajuće i ohrabrujuće i dokaz da ova dijeta povoljno djeluje na tebe i da ti organizam odlično reagira na ovu dijetu. Inače, Atkinsov prosjek i "obećanje" je da se u prva dva tjedna gubi 4-6 kilograma. Znači, ti imaš još 4 dana na raspolaganju da izgubiš barem još pola kile (pa da to onda bude ukupno 4 kile u prva dva tjedna) i sasvim se lijepo uklapaš u taj prosjek, a moguće je i da sad još u ova četiri dana ode i više.
Uglavnom, skroz je normalno to što ti se dogodilo, očekivano..... i očekuj to ponekad opet. Samo nemoj tada odustajati, jer nakon svakog zastoja slijedi opet ubrzani pad težine, a kao što sam i napisala, i za vrijeme zastoja, tijelo se stanjuje i formira. Tako da sve je OK.
Bilo bi ipak prelijepo kad bi na ovoj dijeti baš svaki dan vaga pokazivala brojku manje....
snježana0301 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2010., 01:30   #84
joj puno ti hvala snježana. a znam. čitala sam sve to što ste pisali. i znaš kad čitaš kako to netko piše misliš si: joj pa dobro šta sad, 2 dana stoji, nije to ništa. al kad se navikneš da svako jutro ide prema dolje. i onda stane. veselim se jutarnjem vaganju jer sam svaki put optimistična da će biti manje, al onda kad stanem i vidim isto... uuufff..
neki dan sam imala samo 100g manje i bilo mi smješno, u stilu joj 100g, a sad.. šta bi dala za sto grama.
ja u životu nisam pazila na prehranu. ovo mi je prvi puta i iznenađena sam kako mi dobro ide. jer sam ja znala u sred noći pojesti pola milke i ništa, uvijek bila mršavica. nikada nisam imala tu naviku da pazim na prehranu.
potpuno se slažem s onom ''naučenom'' ili ''psihološkom'' gladi. recimo ja se već 2 dana tjeram da jedem 2 puta dnevno. prvi tjedan sam jela 3x dnevno, gledala da razmaci budu oko 5h. a sad vec jedem samo 2x. zaboravim jesti. jer ne osjecam glad. samo vidim neku reklamu na tv-u ili se sjetim nečeg slatkog, ali to nije ona prava GLAD. to je ono ''joj jede mi se..''.
nadam se da će biti pomaka do božića. jer ja za sada to planiram do božića, pa onda poslije nove godine opet. jer nije sad da treba smršaviti nešto jako puno. pa ni ne mora to sve biti odjednom. naravno da se neću sad kad prestanem ubijati i prežderavati. a vidjet ću kako će mi tijelo reagirati.

hvala ti puno na tvojim postovima. zaista širiš pozitivnu energiju i daješ utjehu.
kaatarina is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2010., 09:08   #85
imam jedan problem...ja sam primjetila da mi kosa strašno otpada...nikada kao do sada...dali je moguče to da je od atkinsa?
bumbica23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2010., 10:27   #86
Quote:
snježana0301 kaže: Pogledaj post
Ma, super da je tako , a i ovo tek iduće godine srećom, pa na to nećeš morati dugo čekati, uskoro će i iduća...
A tempo? Hm... Ne mora biti da će to biti tek iduće godine. Možda se to dogodi i jako brzo, s Atkinsom ima i iznenađenja. Vagica zna stajati i stajati.... i stajati..... pa onda odjednom padne.... tako da.... možda ti te tri kile riješiš i prije.... mada opet, jasno je da kad si blizu cilju, kile nekako kao za inat sporije padaju..
Bilo kako bilo - samo izdrži sad kad si već tako blizu cilju.
Snjezana, hvala ti na dobrim zeljama.
Osjecam se preporodeno, tek sad vidim kako se covjek osjeca sa normalnom tezinom. Uvjek sam mislila da dobro nosim svoj visak kila i da mi ne smetaju. Ali razlika je ogromna i nadam se da se vise nikad necu ugojiti.A ove 3 kile skinut cu ja i nije mi vise vazno ili za mjesac ili za tri.

Vinicka, puno uspjeha kod mrsavljenja, ja sam bila prije 9 mjeseci na istom kao ti.
(ne pisem vam bas duge postove, nezanam bas dobro vas jezik i znam da radim puno gresaka)
barbara5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2010., 11:34   #87
Quote:
barbara5 kaže: Pogledaj post
Snjezana, hvala ti na dobrim zeljama.
Osjecam se preporodeno, tek sad vidim kako se covjek osjeca sa normalnom tezinom. Uvjek sam mislila da dobro nosim svoj visak kila i da mi ne smetaju. Ali razlika je ogromna i nadam se da se vise nikad necu ugojitiA ove 3 kile skinut cu ja i nije mi vise vazno ili za mjesac ili za tri

Vinicka, puno uspjeha kod mrsavljenja, ja sam bila prije 9 mjeseci na istom kao ti.
(ne pisem vam bas duge postove, nezanam bas dobro vas jezik i znam da radim puno gresaka)
hvala ti puno, sve te razumem..ne brigaj!..Bas ti zavidim na tome da se fino osecas sa normalnom kilazom..ja se toga osecaja vise ni ne secam.. Al ajd..nema predaje, u boj do konacne pobede. meni LCHF na kome sam deluje kao komotnija verzija Atkinsa, te mi nema druge nego da predjem na stroziju varijantu, jer vreme ide, a kile idu suvise sporo....ajd videcemo..ma nek se ishrana zove kako hoce, samo da ima rezultata
vinicka is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2010., 13:38   #88
Quote:
bumbica23 kaže: Pogledaj post
imam jedan problem...ja sam primjetila da mi kosa strašno otpada...nikada kao do sada...dali je moguče to da je od atkinsa?
Bumbice, fali ti cink, provereno , kupi makar sumece sa cinkom (postoje bez secera), prestace ti opadati posle 1 ili2 tablete. ja ih pijem sada samo povremeno, 3 ili 4 mesecno i sve je u redu
Inace, nedostatak cinka se nekom desi tokom atkinsa, ali desavao se i mojim drugaricama koje nisu na dijeti nego jedu bas bas sve, svima su nam sumece pomogle. Nadam se da ce i tebi
jelena1109 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2010., 17:10   #89
Pozdrav! Ja sam vec po ne znam koji put na ovoj dijeti....Trebam skinuti dosta kg. Zanima me koliko zelene salate (endivije) smijem pojesti? Danas sam pojela cijelu glavicu. Jesam pretjerala? S obzirom da svaki dan idem u teretanu treba mi nesto UH da mogu vjezbati.
timi178 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2010., 20:30   #90
Quote:
timi178 kaže: Pogledaj post
Pozdrav! Ja sam vec po ne znam koji put na ovoj dijeti....Trebam skinuti dosta kg. Zanima me koliko zelene salate (endivije) smijem pojesti? Danas sam pojela cijelu glavicu. Jesam pretjerala? S obzirom da svaki dan idem u teretanu treba mi nesto UH da mogu vjezbati.
E, ovisi kolika ti je ta glavica
Salatu a i ostale namirnice koje sadrže UH, mjerimo u gramima i postoje tablice u kojima piše koliko koja namirnica sadrži UH pa onda i znaš koliko čega smiješ pojesti.
Konkretno, zelena salata ti u 100 g sadrži samo 2 g UH, dakle, odgovor na tvoje pitanje bi glasio da smiješ pojesti 1 kg zelene salate dnevno. Naravno, ako je to jedini ugljikohidrat koji si taj dan pojela. Dakle, ako jedeš meso i zelenu salatu, ako možeš, pojedi je kilu, slobodno.
Međutim, ako si u jednom obroku taj isti dan, pojela i npr. rajčicu 100 g, koja ti u 100 g sadrži 3 g UH, onda to znači da više ne možeš pojesti toliko salate, jer si pojela i 3 g UH u vidu rajčice.
Dakle, svi pojedeni UH u jednom danu se zbrajaju, u prvoj fazi dijete ne prelaziš ukupno 20 g UH dnevno.
Imaš tablice u kojima ti stoje vrijednosti UH u namirnicama i onda si računaš. Ako nešto ne kužiš, obrati se tu ponovno, rado ćemo ti objasniti.
Šta se tiče povrća, trebaš ga jesti na toj dijeti, između ostaloga i zbog vlakna da probava nastavi funkcionirati kako treba. Samo, kao što sam rekla, zbrajaj dnevno SVE pojedene UH i pazi da ne pređeš 20 g UH dnevno.
Npr. ta zelena salata ti ima u 100 g 2 g UH, pa ti onda izvažeš koliko ćeš je pojesti i izračunaš si koliko ti je to UH. Tome pridodaješ i ostale UH koje si isto tako izračunala i tijekom dana pojela.
Npr. 100 g rajčice = 3 g UH
200 g zelene salate = 4 g UH
šampinjoni 100 g = 3 g UH (ako ih pojedeš 200 grama, onda ti je to već 6 g UH),
kupus 100 = 4 g UH
I npr. ako si to tako u tom jednom danu jela i računala, sveukupno ti ne smije biti više od 20 g UH.
Dakle, najvažnije je da znaš vrijednosti UH u namirnicama i da to računaš i važeš.
Inače, zelena salata je najpoželjnija na toj dijeti, budući da ima mali udio UH, lagana je, pa i količinski ispadne da je smiješ pojesti puno, a napuni želudac.
Ako ne možeš pronaći tablice UH vrijednosti, vjerujem da će ti netko tu pomoći i dati neke linkove (ja se služim Atkinsovim tablicama iz knjige).
Možda će ti se sad činiti sve malo i komplicirano, ali vjeruj mi, uopće nije.
Jednom kad skužiš koliko čega dnevno možeš pojesti, više ti tablice neće niti trebati, to ti bude sve išlo onako "od oka".
I još jedna napomena - pišeš da ideš u teretanu, vježbaš - ništa se ne brini - bjelančevine u kombinaciji s mastima koje smiješ jesti na ovoj dijeti, dat će ti jako puno snage za vježbanje.
I još nešto u vezi s vježbanjem. Ako namjeravaš intenzivno, onako stvarno jako i zaozbiljno vježbati u teretani i biti na Atkinsu, nemoj biti razočarana ako ti kile (pri tome mislim na brojku na vagi), neće baš munjevito ići dolje, upravo zbog tog vježbanja, zbog formiranja mišića do čega će doći intenzivnim treninzima u teretani.
Naime, ti ćeš mršaviti, dakle gubit ćeš salo, ali će na njegovo mjesto doći mišići a koji su još nešto teži od sala. Tako da zapravo, ti ćeš mršaviti, ali vaga neće to baš tako odmah pokazivati, upravo zbog težine mišića koji će se formirati i zauzeti mjesto nekadašnjeg sala.
snježana0301 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2010., 20:38   #91
Quote:
timi178 kaže: Pogledaj post
Pozdrav! Ja sam vec po ne znam koji put na ovoj dijeti....Trebam skinuti dosta kg. Zanima me koliko zelene salate (endivije) smijem pojesti? Danas sam pojela cijelu glavicu. Jesam pretjerala? S obzirom da svaki dan idem u teretanu treba mi nesto UH da mogu vjezbati.
100 gr sadrzi otprilike 2 gr UH,ako je glavica bila nekih 300-400 gr jos i ide nekako.Pojacano vjezbanje i Atkins dijeta se i ne vole bas previse.Trebala bi se necega odreci.Moj savjet ti je da se razgibavas 15-20 min.dnevno.Znaci,jednostavne vjezbe za razgibavanje bez upotrebe tegova i sl.U kasnijoj fazi nebi smjelo biti problema,mozes kombinirati teretanu sa dijetom.Sacekaj prvih par sedmica(mozda i dva do tri mjeseca)da ti se organizam navikne na novi rezim prehrane pa se vrati teretani.
lajko is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2010., 20:38   #92
Snjezana hvala ti na objasnjenju i podrsci,.......U biti sam vec veteranka na ovoj dijeti, procitala orginal knjigu, uspjela skinuti 14 kg koje sam vratila natrag i dodala jos malo....Neki ljudi ne mogu jesti kad su pod stresom, e ja radim bas suprotno. Ovo za salatu me zanimalo jer mi je knjiga na engleskom pa nisam znala koja je tocno od nabrojenih salata endivija.
Sto se tice teretane, misica, sala,.....i na to sam spremna zato sam si i izmjerila grudi, struk i bokove kad sam krenula s dijetom pa cu vidjeti po tome kako napredujem. Sad sam tri tjedna na dijeti i vec po hlacama osjetim napredak .
timi178 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2010., 20:40   #93
Lajko, u biti u teretani najvise radim aerobne vjezbe jer uopce nemam kondicije. Hodam minimalno, uopce se ne krecem. Mislim da mi ne bi trebala dijeta predstavljati problem?!
timi178 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2010., 20:56   #94
Quote:
timi178 kaže: Pogledaj post
Lajko, u biti u teretani najvise radim aerobne vjezbe jer uopce nemam kondicije. Hodam minimalno, uopce se ne krecem. Mislim da mi ne bi trebala dijeta predstavljati problem?!
Stvar je individualna.Netko podnosi dijetu dobro a netko i ne.Cesti su slucajevi da pri kombinaciji teskih fizickih napora i Atkins dijete dodje do mucnina,vrtoglavica,bolova u misicima(magnezij i samo magnezij) i totalne iscrpljenosti i samim tim ljudi okrivljavaju dijetu za tako lose fizicko stanje.Nitko ne zeli reci mozda mi je vjezbanje naskodilo jer je uvrjezeno misljenje da je vjezbanje zdravo.I ja se slazem da u vecini slucajeva vjezbanje ne moze naskoditi ali ga isto tako treba znati dozirati i pravilno usmjeriti.Ali posto je tebi ova dijeta vec dobro poznate i znas sto te sve na njoj ceka probaj.Ako pocnes osjecati bilo kakve smetnje nemoj se igrati sa time.Pojacaj dnevnu dozu vitamina i MAGNEZIJA i svakako kalcija.
lajko is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2010., 22:39   #95
Quote:
timi178 kaže: Pogledaj post
Snjezana hvala ti na objasnjenju i podrsci,.......U biti sam vec veteranka na ovoj dijeti, procitala orginal knjigu, uspjela skinuti 14 kg koje sam vratila natrag i dodala jos malo....Neki ljudi ne mogu jesti kad su pod stresom, e ja radim bas suprotno. Ovo za salatu me zanimalo jer mi je knjiga na engleskom pa nisam znala koja je tocno od nabrojenih salata endivija.
Sto se tice teretane, misica, sala,.....i na to sam spremna zato sam si i izmjerila grudi, struk i bokove kad sam krenula s dijetom pa cu vidjeti po tome kako napredujem. Sad sam tri tjedna na dijeti i vec po hlacama osjetim napredak .
E, veteranko , dugujem ti onda ispriku u vezi onog mog posta u kojem sam ti sve onako "objašnjavala" - "broj UH, pa zbrajaj, pa računaj...." ...
Znaš, kad si postavila onakvo pitanje za salatu - koliko salate smiješ pojesti, ja sam iz tog pitanja (očito pogrešno ) zaključila da si ti tek početnik, činilo mi se da zapravo niti ne znaš da se računaju vrijednosti UH, znaš... tako mi je to nekako zvučalo.... Stvarno sam mislila da tek počinješ s dijetom pa ne znaš niti koliko salate smiješ pojesti.....
No, OK, sve je jasno, ja sam se malo više "potrudila" s tobom objašnjavajući ti ono što zapravo već i sama znaš, - ne zamjeri - u najboljoj namjeri. Mislila sam da nemaš pojma još o ničemu i htjela sam ti pomoći, a sad se uspostavilo da imam ravnopravnu sugovornicu, supatnicu na dijeti i veteranku.
Sorry još jednom,
drago mi je da imaš iskustva (pozitivnih) s ovom dijetom i da ćemo ih moći razmjenjivati.

Zadnje uređivanje snježana0301 : 03.12.2010. at 22:45.
snježana0301 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2010., 07:49   #96
jelena hvala ti puno budem to kupila odmah... nevjerojatno kako sam se prepala...hvala ti...
bumbica23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2010., 14:21   #97
Quote:
snježana0301 kaže: Pogledaj post
E, veteranko , dugujem ti onda ispriku u vezi onog mog posta u kojem sam ti sve onako "objašnjavala" - "broj UH, pa zbrajaj, pa računaj...." ...
.
Ma sta se ispricavas! Ja ti se divim na volji i zelji da svima objasnis sta ih zanima. Bolje da si mi dala previse informacija nego premalo ....Ma sa salatom sam pocela previse panicariti pa sam htjela za svaki slucaj priupitati tu na forumu da budem sigurna ......Sad brojim pazljivo UH i ne brljam pa pazim na svaku sitnicu. Tri tjedna sam na dijeti...U dva tjedna je otislo 5 kg, ali kao sto je Lajko spomenuo sad idem u teretanu pa cu vise gledati izgubljene cm...
E da i cim sam krenula sa dijetom pocela sam piti vitamine i magnezij jer su mi odmah krenuli grcevi u misicima i glavobolje. Drugi dan nakon uzimanja sve je prestalo
timi178 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2010., 20:04   #98
Quote:
timi178 kaže: Pogledaj post
Ma sta se ispricavas! Ja ti se divim na volji i zelji da svima objasnis sta ih zanima. Bolje da si mi dala previse informacija nego premalo ....Ma sa salatom sam pocela previse panicariti pa sam htjela za svaki slucaj priupitati tu na forumu da budem sigurna ......Sad brojim pazljivo UH i ne brljam pa pazim na svaku sitnicu. Tri tjedna sam na dijeti...U dva tjedna je otislo 5 kg, ali kao sto je Lajko spomenuo sad idem u teretanu pa cu vise gledati izgubljene cm...
E da i cim sam krenula sa dijetom pocela sam piti vitamine i magnezij jer su mi odmah krenuli grcevi u misicima i glavobolje. Drugi dan nakon uzimanja sve je prestalo
Da, magnezij će ti definitivno pomoći kod tih grčeva. Ja baš s tim grčevima i nisam nešto imala previše problema, sjećam se možda dva-tri puta noću da me onako u listu noge "uhvatilo" - ništa strašno, ali glavobolje su me zato zezale, nekih prvih pet-šest dana svaki put kad bih ponovno počinjala dijetu nakon nekih prekida.
I mučnina u želucu me obično "drži" prva dva dana, ali njoj se zapravo i veselim jer je znak ketoze.
snježana0301 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2010., 20:07   #99
Quote:
bumbica23 kaže: Pogledaj post
jelena hvala ti puno budem to kupila odmah... nevjerojatno kako sam se prepala...hvala ti...
A ako nakon nekog vremena ne bude bolje, onda možeš probati i s nekim preparatom s kojim se tretira vlasište, ima ih dosta na tržištu.
snježana0301 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2010., 12:09   #100
ja sam pomalo očajna... u utorak mi je bio 8. dan i imala sam 61,5kg i da bi danas imala 61,9kg. znači u 6 dana ne da nisam ništa skinula nego mi je otišlo gore. jako me to demotivira. nisam očekivala takav zastoj u prva 2 tjedna. a sigurno nisam ništa krivo jela.
kaatarina is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:18.