Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.03.2011., 14:30   #21
Quote:
nangaparbat kaže: Pogledaj post
Za kumstvo je nebitno tko je kojeg spola. Ako su kum ili kuma u braku onda se upisuju oba bracna partnera, isto tako nebitno kojim redoslijedom... (tako nalaze Crkveni zakon, a sad što ga pojedini svecenici ne znaju to je druga tema...)

moj svećenik je obavezno muža moje frendice upisao prvog, a onda tek nju.
naravno da sam htjela da oni budu zajedno kumovi, ali mi je ona frendica pa sam mislila da će samo ona biti napisana, jer sam rekla da je ona kuma. nisam očekivala da će njega isto upisati, a pogotovo nisam očekivala da će on biti upisan na prvom mjestu.
osobno mi ne smeta, ali je očito da svećenici preferiraju muški rod na prvom mjestu. isto kod vjenčanja prvo čitaju ime muškarca a onda tek žene.
maza1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2011., 15:58   #22
Quote:
Bamby kaže: Pogledaj post
A kakve pripreme su to u pitanju? Financijske??
Moj malac ce sad 4. mjeseca, mislim ga krstiti u 6. mjesecu i jos nisam pitala kumove uopce . S time da cu sve JA i samo JA financirati.... tak da ne kuzim kakve pripreme su to u pitanju? Ja sam bila vjencana kuma pa se nisam pripremala heheeh... nemoj se ljutiti al bas sam se od srca nasmijala "pripremi"
neljutim se.. kod nas je običaj da kumovi donesu košaru i neke sitne poklončiće za svoje kumče, za krstitke se očekuje i toorta i poklon, jer kum je kum, jelte (glupost al dobro).. moj malac je dobio na sipanju dok se rodio košaru s bebi proizvodima a na krstitkama, kolače je kuma pekla, tortu, zaltni lančić i narukvica.. i meni je to i više nego dosta.. jer mi smo rekli da netreba nist kupovat, ako šta donesu, donesu, jer nam zbilja nije bilo bitno, i tako smo sve sami pripremili i isfinancirali..
i kumovi nam nisu neki dobrotoječi i te fore, znamo se godinama i samo smo htjeli njih
__________________
Album
zlatna ivkica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2011., 16:17   #23
Quote:
nangaparbat kaže: Pogledaj post
Za kumstvo je nebitno tko je kojeg spola. Ako su kum ili kuma u braku onda se upisuju oba bracna partnera, isto tako nebitno kojim redoslijedom... (tako nalaze Crkveni zakon, a sad što ga pojedini svecenici ne znaju to je druga tema...)
mm i ja smo bili u braku kad smo bili krsni kumovi 3 puta ukupno, od toga 2 puta u braku i ta 2 puta pisao se samo on za kuma
kad smo mi pretprošle god. krstili kćer rekli smo župniku ko je kum, on je pitao dal su u braku i zapisao obadvoje

Mislim nije mi bitno niti važno da se piše jedno ili drugo, ali nije mi jasno zbog čega nisu prije znači 2007 i 2008 upisali i mene kad je mm bio kum.
i da on je morao donjeti potvrdu da je kršten, svaki put, dok recimo kumovi naše kćeri nisu trebali donjeti ništa

Dal je to do crkvenog zakona ili do župnika neke župe
__________________
.
damafia25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2011., 16:19   #24
Quote:
damafia25 kaže: Pogledaj post
mm i ja smo bili u braku kad smo bili krsni kumovi 3 puta ukupno, od toga 2 puta u braku i ta 2 puta pisao se samo on za kuma
kad smo mi pretprošle god. krstili kćer rekli smo župniku ko je kum, on je pitao dal su u braku i zapisao obadvoje

Mislim nije mi bitno niti važno da se piše jedno ili drugo, ali nije mi jasno zbog čega nisu prije znači 2007 i 2008 upisali i mene kad je mm bio kum.
i da on je morao donjeti potvrdu da je kršten, svaki put, dok recimo kumovi naše kćeri nisu trebali donjeti ništa

Dal je to do crkvenog zakona ili do župnika neke župe

to ti je sve do župe i župnika. meni se čini da oni nemaju nikakav crkveni zakon, svaki radi kak hoće.
maza1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2011., 16:25   #25
eh da,mi smo imali i tužnu priču,ili bolje da velim ružnu priču oko kumstva,
naime kad smo molili jedne "prijatelje" da budu kumovi oni su to odbili uz napomenu da su u fin. krizi

ne znam, ja nisam tražila da mi kupe ne znam kaj, već daodnesu moje dijete pred oltar i da ga drže dok ga svećenik polijeva(krsti)

osjećala sam se odvratno i uopće mi više nije bilo ni do krštenja, niti ničega.......ko da moje dijete nije bitno niti vrijedno
__________________
.
damafia25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2011., 16:30   #26
Quote:
damafia25 kaže: Pogledaj post
eh da,mi smo imali i tužnu priču,ili bolje da velim ružnu priču oko kumstva,
naime kad smo molili jedne "prijatelje" da budu kumovi oni su to odbili uz napomenu da su u fin. krizi

ne znam, ja nisam tražila da mi kupe ne znam kaj, već daodnesu moje dijete pred oltar i da ga drže dok ga svećenik polijeva(krsti)

osjećala sam se odvratno i uopće mi više nije bilo ni do krštenja, niti ničega.......ko da moje dijete nije bitno niti vrijedno

bolje da ti takvi prijatelji nisu kumovi djetetu.
da su ipak pristali vjerojatno bi kasnije požalila jer ne bi ni dolazili vidjeti dijete zaboravili rođendane i sl.
ljudi misle da moraju kupovati kao kumovi valjda sve najskuplje od opreme do torte, obleke i sl.
u ovakvoj krizi bitno je da kumovi dođu kupe neku sitnicu kao uspomenu, eventualno tortu...

krsni kumovi mog malog su dali u crkvi 200 kn, svećenik je rekao da ne treba ništa, ali ako se želi može se darovati crkvi. uglavnom svi daju 100-200 kn. mali je dobio privjesak križić, jaknicu i tortu. mislim da je i to previše jer imaju svoje dvoje djece i znam da su cca potrošili 800 kn
maza1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2011., 16:34   #27
Mi nemamo nikakvih posebnih običaja oko krštenja, jednostavno kad smo odlučili krstiti malenu, pitali smo mm-ovog brata da li želi biti kum. Mislim da ipak treba par mjeseci prije pitati ljude ako će biti kumovi, jer iako tu nema ne znam kakve pripreme, svaki kum će donijeti neki poklon, a danas nitko nema previše para i treba ljudima vremena da skupe za neki poklon.
To što je netko odbio da bude kum, meni je jako ružno. I mi smo trenutno financijski koma, pa kad me je cura pitala da joj budem kuma na krizmi, nisam mogla odbiti. Nekako smo skupili za neki poklon.
Lillith is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2011., 16:46   #28
Quote:
Mare1983 kaže: Pogledaj post
Joj, mi smo iste...Ja planiram krstenje za 2 mjeseca i jos nisam pitala doticnu osobu zeli li bit kuma. I da, za sina planiram KUMU!! Ne znam zasto bi trebao biti kum posto je on musko. Meni je to glupo! I da, i mi sami financiramo!
Ma svejedno je da li je musko ili zensko, osim ako to ne propisuju neki narodni obicaji za koje neznam .
Bamby is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2011., 16:49   #29
Quote:
zlatna ivkica kaže: Pogledaj post
neljutim se.. kod nas je običaj da kumovi donesu košaru i neke sitne poklončiće za svoje kumče, za krstitke se očekuje i toorta i poklon, jer kum je kum, jelte (glupost al dobro).. moj malac je dobio na sipanju dok se rodio košaru s bebi proizvodima a na krstitkama, kolače je kuma pekla, tortu, zaltni lančić i narukvica.. i meni je to i više nego dosta.. jer mi smo rekli da netreba nist kupovat, ako šta donesu, donesu, jer nam zbilja nije bilo bitno, i tako smo sve sami pripremili i isfinancirali..
i kumovi nam nisu neki dobrotoječi i te fore, znamo se godinama i samo smo htjeli njih
A od kuda ste vi? Sjećam se da su moji zagorci radili gozbe kad su bile krstitke, ja sam jednostavna osoba i pokloni su mi bezveze, pogotovo zlato. Evo ja imam zlata kada sam se ja krstila i nikada to nisam nosila... I htjela bi krstitike da su tamo samo roditelji, braca i kumovi... Naravno, sveki je pocela kenjat
Bamby is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2011., 17:37   #30
Quote:
Bamby kaže: Pogledaj post
A od kuda ste vi? Sjećam se da su moji zagorci radili gozbe kad su bile krstitke, ja sam jednostavna osoba i pokloni su mi bezveze, pogotovo zlato. Evo ja imam zlata kada sam se ja krstila i nikada to nisam nosila... I htjela bi krstitike da su tamo samo roditelji, braca i kumovi... Naravno, sveki je pocela kenjat
Ma meni je to super, neka nose zlato, ako im se troši, nek troše. Ja sam prije 2-3 godine odnesla svo zlato koje sam dobila za krštenje pred skoro 30 godina u zlatarnu i zamijenila ga za ogrlicu koja je mrak. Inače nikada ne bih sama pljunula tolike pare. I sad svaki put kad stavim tu ogrlicu, lijepo ih se svih sjetim.
Lillith is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2011., 18:06   #31
Quote:
hera86 kaže: Pogledaj post
ma meni je to isto glupo... kolegica kad je bila trudna mi pitamo ko će bit kuma, kaže ona pa bit će blać srać cura neka ako bude žensko, ako bude muško bit će frend od muža... meni to bezveze...
kak to ide s bračnim parom, ko se piše kao krsni kum?
mi mislimo uzet njih kao bračni par, a u biti je to moja prijateljica,
znači ona bi se pisala..
jedva čekam da ulovimo vremena otić kod njih!!
našoj maloj su kumovi bili bračni par, i oboje su upisani
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2011., 20:34   #32
Quote:
Bamby kaže: Pogledaj post
A od kuda ste vi? Sjećam se da su moji zagorci radili gozbe kad su bile krstitke, ja sam jednostavna osoba i pokloni su mi bezveze, pogotovo zlato. Evo ja imam zlata kada sam se ja krstila i nikada to nisam nosila... I htjela bi krstitike da su tamo samo roditelji, braca i kumovi... Naravno, sveki je pocela kenjat
a gle, meni je zlatno totalno out, ali oni su htjeli nesto što ce ostati za uspomenu, tak da mi je bilo svejedno,. samo sam im rekla da se prevec ne troše.. mi smo imali festi za krstitke, 40-tak ljudi, bilo je preodlično, i mm i ja smo samio sve isfinancirali..
a sto se tiče upisa, moj mali kad se krstio upisan je samo kum i ako je bio u braku, a dok sam ja bila kuma malom kumiću upisani smo i mm i ja (tim redosljedom) iako sam se začudila jer sam ja bila kuma (mada smo bili u braku), nisam mislila da se oboje upisuje.. krstitke bile u istoj crkvi i krstio isti svečenik..
__________________
Album
zlatna ivkica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2011., 21:32   #33
Mi planiramo za krsne kumove pitati naše vjenčane kumove.
Sada imam par pitanja vezano uz to:

1. nisu vjenčani-znači li to da moramo odabrati kojeg od njih ćemo upisati kao kuma/kumu?

2. on nema sve sakramente (samo je kršten),ona ima sve-znači li to da samo ona dolazi u obzir?

Zapravo,malo mi je glupo ako se baš ona bude morala službeno pisati pod kumu jer nam je on prijatelj iz djetinjstva (najbolji i meni i MM,tako smo se i upoznali) i općenito nam je vrlo važna osoba u životu.
S njom je već duže vrijeme,očekujemo i vjenčanje u dogledno vrijeme ali na nju uvijek gledam samo kao na njegovu curu, a ne osobu meni bitnu u životu i ne bih ju nikada odabrala za kumu djetetu da nije s njim. I što ako se veza raspadne,ostat će mi dijete bez kume...čisto sumnjam da ćemo se družiti a njom nakon toga
Merry Gentry is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2011., 21:54   #34
Quote:
Merry Gentry kaže: Pogledaj post
Mi planiramo za krsne kumove pitati naše vjenčane kumove.
Sada imam par pitanja vezano uz to:

1. nisu vjenčani-znači li to da moramo odabrati kojeg od njih ćemo upisati kao kuma/kumu?

2. on nema sve sakramente (samo je kršten),ona ima sve-znači li to da samo ona dolazi u obzir?
kum mora imati sakramente
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2011., 22:12   #35
Quote:
Lillith kaže: Pogledaj post
Ma meni je to super, neka nose zlato, ako im se troši, nek troše. Ja sam prije 2-3 godine odnesla svo zlato koje sam dobila za krštenje pred skoro 30 godina u zlatarnu i zamijenila ga za ogrlicu koja je mrak. Inače nikada ne bih sama pljunula tolike pare. I sad svaki put kad stavim tu ogrlicu, lijepo ih se svih sjetim.
ha ha ha, i ja isto

ja sam za kuma pitala svog bratića, kad nam je došao u babinje... htjela naravno prije, al mi je bilo glupo prek telefona... mi ćemo radit krstitke kroz 2 mjeseca, bit će samo najuža obitelj i vjenčani kumovi... ne očekujem nikakve extra poklone, sve ćemo sami financirati, i to je to...
__________________
stigao grofić.... 03.12.2010... mamina srećica...
stiže grofica.....
groficaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2011., 23:25   #36
Quote:
Bamby kaže: Pogledaj post
Mi imamo presmjesnog zupnika... Taj nis ne komplicira i ne zahtjeva. Vjencao nas je za 10 minuta!!!! Sve to on nabrzaka. Mi nemamo apsolutno nikakve obicaje ili ja ne znam za njih posto vise nemam nikog od ovih starijih (bake i djedovi). I hocu za kumu zenu koja je siromasna i znam da jedva spaja kraj s krajem pa joj zato jos nisam rekla da se ne zivcira. Ne zelim da ista kupuje i da se zaduzuje! Niti od krstitiki zelim raditi svadbu, meni je to bezveze
Ajd napisi mi molim te na PM u kojoj si crkvi, koji dio grada. Mozda bi mi htio malu krstit bez previse natezanja bez obzira kaj nisam udata u crkvi, kaj mi muz nije niti krsten, a kamoli ostalo, kaj vise ne zivim u HR pa i kad dodjem u Zg protrcim u par dana sve drzavne institucije radi papira, potvrda i zurno odletim natrag i tako.....
Fala
__________________
"Svatko od nas je pametan za druge, međutim vrlo često kad se nađemo u nekoj konkretnoj situaciji prvo iznenadimo sami sebe jer postupimo apsolutno suprotno od nekih svojih dotadašnjih uvjerenja, a onda iznenadimo i druge jer ti drugi su jako hrabri kad se ne radi o njima." roko 1
Dora K is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2011., 00:18   #37
Quote:
Merry Gentry kaže: Pogledaj post
Mi planiramo za krsne kumove pitati naše vjenčane kumove.
Sada imam par pitanja vezano uz to:

1. nisu vjenčani-znači li to da moramo odabrati kojeg od njih ćemo upisati kao kuma/kumu?

2. on nema sve sakramente (samo je kršten),ona ima sve-znači li to da samo ona dolazi u obzir?
Kum mora imat sve sakramente. Mi smo imali kuma i kumu. Nisu bili u vezi jedan sa drugim. Upisan su samo oni, bez cure/decka. Inače je kod nas običaj imat kuma i kumu, koji ne moraju bit nikako povezani. Isprva smo htjeli jedan par koji živi u vanbračnoj zajednici i imaju djecu, ali nismo mogli baš zbog toga...
googaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2011., 18:39   #38
Pozz imam jedno glupo pitanje al eto u vezi sam više od 2 god,moj dečko će biti kum malom bebaču. E sad mene zanima pošto nemam pojma o tome,neda mi se sve čitati. Da li samo on može biti kum djetetu (odnosno jedna osoba) ili mogu biti i kum i kuma. Totalno mi je bezveze ako može biti samo on.
Mala18 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2011., 21:21   #39
Quote:
Mala18 kaže: Pogledaj post
Pozz imam jedno glupo pitanje al eto u vezi sam više od 2 god,moj dečko će biti kum malom bebaču. E sad mene zanima pošto nemam pojma o tome,neda mi se sve čitati. Da li samo on može biti kum djetetu (odnosno jedna osoba) ili mogu biti i kum i kuma. Totalno mi je bezveze ako može biti samo on.
nije mi ovo baš jasno?
tvoj dečko? otac djeteta ili?
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2011., 21:30   #40
Samo on bar kod nas,jer da se pišete oboje morate biti vjenčani u crkvi.
__________________
Ma daj okreni taj ringišpil u mojoj glavi...
zara01 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:22.