Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci

Kućni ljubimci Za vlasnike pasa, mačaka i ostalih životinjica dragih
Podforumi: Zdravlje kućnih ljubimaca, Psi, Mačke, Udomljavanje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.09.2016., 11:21   #1
Smile Morska akvaristika - što i kako?

Tražio sam ali nisam pronašao temu za one koji započinju sa morskom akvaristikom.
Što je najbolje od koralja staviti na početku?
Koje ribice staviti da se postigne ravnoteža
Ako netko ima neki savjet gdje je najbolje kupiti koralje i ribice a da su zdrave i da ne ubijem on što imam već u tanku.

Osnovne informacije
- Akvari 450 litara
- Samp 200 litara
- Protein skimer
- 40 kg živog kamenja
Sve zajedno pušteno u pogon prije 1mjesec.
__________________
Nedozvoljeno reklamiranje- obrisano by moderator
nightplayer is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2016., 20:38   #2
Thumbs up

Quote:
nightplayer kaže: Pogledaj post
Tražio sam ali nisam pronašao temu za one koji započinju sa morskom akvaristikom.
Što je najbolje od koralja staviti na početku?
Koje ribice staviti da se postigne ravnoteža
Ako netko ima neki savjet gdje je najbolje kupiti koralje i ribice a da su zdrave i da ne ubijem on što imam već u tanku.

Osnovne informacije
- Akvari 450 litara
- Samp 200 litara
- Protein skimer
- 40 kg živog kamenja
Sve zajedno pušteno u pogon prije 1mjesec.

Kad neće nitko budem ja!
Za početak dobro došao u slane vode, predivan hobi koji vrlo lako može biti frustrirajući.
Da se to ne bi desilo treba ti dobar start i puno strpljenja, znači poooollllaaakoooo.
Sve bitne informacije možeš dobiti na akvarij.net forumu. Tamo ekipa kupuje, prodaje, savjetuje itd.
Da bi vidio sve treadove potrebna je registracija. Također postoji strani forumi npr. reef central koje možeš pratiti.

S koraljima i posebno ribama kreni polako, postepeno, ne kupuj odmah najskupljeg tanga, jer je to bacanje novaca. Prvo kupuj ribe sa svrhom! Kojom? To ovisi o tebi tj. tvom akvariju. Isto s koraljima, ne sps odmah...počni s mekim ili još bolje s lps koraljima, barem onima koji nisu zahtjevni.
Kakvu imaš filtraciju, rasvjetu, pumpe, koji skimmer?
Prati parametre (Nitrate, fosfate, ph, kh, ca, mg, itd.) Ako imaš nitrite ne stavljaš ništa već vadiš van!!
Uz pretpostavku da imaš znanje i iskustvo, ostalo ti je koliko para toliko muzike, možeš u kraćem vremenu imati solidan reef ali češ to i platiti, i to dosta, da ne kažem masno! Imaš solidan broj reef akvarija u vrijednosti normalnog auta tako da su pogreške prilično skupe.
Ako imaš nedoumica ili pitanja pucaj!

sretno
libero07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2016., 09:56   #3
Pitanjce malo u vezi morskih akvarija?

Vidim na Youtube da dosta ljudi ima nano i pico akvarije sa koraljima! Dakle nešto od 5, 10 ili 20 litara. Oprema je puno jednostavnija i zadivljujuće koralji uspješno rastu i u tako malim bio sistemima. Također neki imaju vrlo jednostavnu i relativno jeftinu opremu u takvim sistemima a bio sistem se uspješno održava.

Pitanje je sad što je od takvih sistema za preporuku. Nemam mjesta za neki veliki akvarij max do 30 litara.

Gdje nabaviti koralje, dali s obzirom da koralji ipak rastu moguće od starijih i prekaljenih morskih akvarista nešto dobiti na poklon ili uz neku naknadu uz naravno savjete koji najviše vrijede od svega.

I gdje vidjeti morski akvarij u živo u Zagrebu odnosno ako ima koji prekaljeni morski akvarista koji je voljan pokazati svoje kućne ljubimce, opremu i malo prodiskutirati o svemu u 4 oka?

Znam da moram još jako puno naučiti, dosta toga sam naučio ali to je za sada toliko da mogu uopće o toj temi razgovarati.

Koliko vidim tehnika ide naprijed i granice u morskoj akvaristici se pomiču gotovo svaki dan.

Jedino mi žao što i kod nas taj hobi nije razvijen kao u USA i da se može nabaviti sve što se poželi od live stoka do opreme.

Ono osnovno u svemu nije pitanje toliko novaca, već odgovornosti jer ovdje se radi o živim bićima kao i kod ostalih kućnih ljubimaca treba biti odgovoran vlasnik i odgovorno se brinuti o kućnim ljubimcima iako ovi ne govore i ne pokazuju emocije ali ipak se radi o živim bićima! Pa da se radi i o biljakama opet i o njima treba vodit brigu.
krekre is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2016., 01:32   #4
krekre, javi se u inbox ako hoces preporuku za vezano sve uz morsku akvaristiku!

I može se nabaviti sve od livestocka, samo je pitanje cijene. Npr tako su kod nas skuplji organizmi iz meksičkog zaljeva ali jeftiniji oni sa šri lanke. Kod amera je obrnuto... Oprema je također sva raspoloživa, i još bih dodao k tome da neke stvari su raspoložive samo u EU a amerima još dosta daleko.

Nano akvariji mogu biti lako održivi i jednostavni početnicima, sve ovisi koliko su spremni zagristi u to. A na kraju krajeva, oni koji nisu, mogu ugovoriti od slaganja pa do održavanja u američkom stilu (da, i to postoji kod nas).

Ako hoćete da se raspišem, recite, ovo je jedan od naših akvarija
https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net...92710789_o.jpg
Dellete is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2016., 15:21   #5
Quote:
Dellete kaže: Pogledaj post
krekre, javi se u inbox ako hoces preporuku za vezano sve uz morsku akvaristiku!

I može se nabaviti sve od livestocka, samo je pitanje cijene. Npr tako su kod nas skuplji organizmi iz meksičkog zaljeva ali jeftiniji oni sa šri lanke. Kod amera je obrnuto... Oprema je također sva raspoloživa, i još bih dodao k tome da neke stvari su raspoložive samo u EU a amerima još dosta daleko.

Nano akvariji mogu biti lako održivi i jednostavni početnicima, sve ovisi koliko su spremni zagristi u to. A na kraju krajeva, oni koji nisu, mogu ugovoriti od slaganja pa do održavanja u američkom stilu (da, i to postoji kod nas).

Ako hoćete da se raspišem, recite, ovo je jedan od naših akvarija
https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net...92710789_o.jpg
Gledam i proučavam već 6 mjeseci i koliko vidim morski akvarij može egzistirati već i u 10 do 30 L akvariju, bez neke posebne dodatne i skupe tehnologije, ali zahtijeva puno veću brigu. Mene više zanimaju koralji i eventualno koja ribica.

Ovo sa slike za primjer je već poprilično veliki akvarija,a pretpostavljam da ima dosta iopreme u postolju ispod.

Ono što čitam kod nas ljudi nabrajaju brdo dadatne opreme, a s druge strane gledam na internetu ljudi imaju nanoreef bez neke skupe opreme i sve lijepo funkcionira, naravno pretpostavljam da treba dosta znanja i truda oko toga.

Ono što me zanima koliko su redovni troškovi održavanja jednog nanoreefa, pogonski, hrana i sve ostalo što je potrebno.

Također pretpostavljam da koralji s vremenom kada narastu trebaju veći akvarij, dali se onda mogu dijelom reducirati, na taj način se nađe koralja za razmjenu?

Dali uopće netko razmjenjuje nešto od live stoka kod nas ili se baš sve mora nabavljati iz vana?

Također nigdje nisam našao minimalni setup za nanoreef, nema skica i popisa onoga što je neophodno, preporuke dobre i kvalitetne opreme za tako nešto kao i orijentacionih cijena. Pričamo o akvarijima 10 do 30L!

Oni veliki su predivni samo nema mjesta za tako nešto a i za početnika je to preskupo.

Također nanoreef sa koraljima je osjetljiv na svjetlo, ima svoju posebnu rasvjetu, koliko je bitna pozivcija takvog akvarija u odnosu na vanjsko svjetlo i slično?

Svi kod nas uglavnom daju savjete o velikim akvarijima i opremi za njih, a ove manje jednostavnije i jeftinije setupove nitko ne obrađuje niti za njih daje savjete!

A i minijatura može biti lijepa ako se zna što i kako i ne mora biti skupa, samo za tako nešto je ipak važnija ljubav i puno znanja!

Na dosta od ovih pitanja nisam našao direktni odgovor.

Pa možda ne bi bilo loše malo i ovdje nešto o tome napisati.

Zadnje uređivanje krekre : 29.11.2016. at 15:46.
krekre is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:09.