Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.03.2009., 13:35   #21
polly -

ja volim i čušpajz, ali uvijek je tricky dobiti dobre mahune bez konaca - jer u to najviše pašu one pljosnate

Na ulju prevrtiti češnjak, kockice krumpira, mrkvu, kockice paradajza, crvenu papriku, vegetu, sol, papar.. podlijevati.. kad nastane kašica, ubaciti malo pofurene mahune i sve zajedno krčkati 10-tak min (uz dodavanje vode ili još bolje temeljca, po potrebi).. na kraju zagustiti s maaaaaaaaaaaalko razrijeđene zaprške s crvenom paprikom ili bez zaprške, a s prezlima.
__________________
"The body can be a deadly weapon... when the body is a lethal weapon." (Rage and Honor II, 1993.)
Štrikalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2009., 14:15   #22
Mahune se mogu skuhati i u mikrovalnoj, 15-17 minuta u poklopljenoj zdjeli (sa rupicom) uz dodatak vode koja prelazi količinu mahuna za cca 1 prst. Pripremljene na taj način zadržavaju boju, okus i ne postaju gnjecave
adriatica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2009., 23:07   #23
kolko se otprilike mahune dugo kuhaju?
pic is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2009., 23:28   #24
Quote:
shree_kali kaže: Pogledaj post
Dobrodošli su i savjeti tipa: kako prepoznati mahune koje imaju konce? koje vrste mahuna najbolje idu na koje načine? koje meso ili što već uz koje mahune itd..

Ne očekujem preveliki odziv jer sam još davno skužila da sam u manjini kad je u pitanju mahunofilija...ali ako ima koja srodna duša...
I jos...
Mene zapravo zanima koje mahune na placu izbjegavati?
regica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2009., 23:54   #25
Eeeee sad ste me podsjetile, imam još od ljeta negdje u dubokom žute mahune
žalfija is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2009., 08:05   #26
Fuj mahune i ostala zerlenjava rađe doživotni nego zelene splačine .Barem meni.
luka lik is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2009., 08:45   #27
Quote:
regica kaže: Pogledaj post
I jos...
Mene zapravo zanima koje mahune na placu izbjegavati?
DA! Odlično pitanje! Jer, meni se masu put desi (uglavnom s žutim, plosnatima) da izgledaju prekrasno pa kupim 20 kila, a onda doma skužim da imaju konce idealne za bungee jumping..

A mahuna baš nije nešto što možeš probat na licu mjesta.. Ako ne želiš da te šipac odvali ananasom po lampi..
__________________
"The body can be a deadly weapon... when the body is a lethal weapon." (Rage and Honor II, 1993.)
Štrikalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2009., 10:43   #28
mahunice moraju biti friško ubrane - pogledati kličak
trebaju biti čvrste, pune i sa jedva primjetnim grahom u sebi
mlohave su ubrane prije par dana, a one sa većim grahom u sebi su prestarile, suhe su i konac im je jak
mahuna na mjestu loma mora "iskriti", biti mokra i puna
čiste se tako da se kličak i repić otkidaju tako da povuku konac za sobom, ne rezat nožem


štrikalica, koja je nova tema?
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2009., 10:53   #29
Quote:
polly kaže: Pogledaj post
mahunice moraju biti friško ubrane - pogledati kličak
trebaju biti čvrste, pune i sa jedva primjetnim grahom u sebi
mlohave su ubrane prije par dana, a one sa većim grahom u sebi su prestarile, suhe su i konac im je jak
mahuna na mjestu loma mora "iskriti", biti mokra i puna
čiste se tako da se kličak i repić otkidaju tako da povuku konac za sobom, ne rezat nožem


štrikalica, koja je nova tema?

čo'če, polly pa ti si stručnjak za mafunice! ajmo se dogovoriti ovak: ak se nijedna ne uda u sljedećih 10 godina da se međusobno udamo i kuhamo si mahune i krumpire. što se topica tiče, razmišljam.. prepoznat ćeš ga kad dođe vrijeme..

a teme glede: razmišljam o nečemu za što ni sama nisam ziher da li bi bilo ekstrapreodvratno ili fino.. ..ono, kao - salata mahune i krumpir, a da se sve zavrhnji s kiselim vrhnjem, možda malo više začinjenim tak da bude u smjeru domaćeg tartara..

ili - jedna radikalna - zapeći ih s bešamelom?
__________________
"The body can be a deadly weapon... when the body is a lethal weapon." (Rage and Honor II, 1993.)
Štrikalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2009., 10:58   #30
Quote:
shree_kali kaže: Pogledaj post
čo'če, polly pa ti si stručnjak za mafunice! ajmo se dogovoriti ovak: ak se nijedna ne uda u sljedećih 10 godina da se međusobno udamo i kuhamo si mahune i krumpire.
imala sam baku i dedu na selu s ogrooooomnim vrtom, kako su mi biljke bile ljubaf dosta sam i radila po vrtu

kaj se udaje tiče, možda se kroz tih 10 godina rastanem
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2009., 12:45   #31
Quote:
pic kaže: Pogledaj post
kolko se otprilike mahune dugo kuhaju?
Imam doma vrt, u kojem su, između ostalog i mahune. Kada sam ih ubrala, blanširala sam ih i spremila u škrinju. Sada izvadim paket zaleđenih mahuna, zaleđene stavim u posoljenu kipuću vodu i kuham otprilike 15 do 20 minuta. Nakon 15-ak minuta probam pa vidim da li su kuhane


@ - kada krene sezona tikvica, pumidora i paprika, jedva čekam razmjenu recepata
ta.ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2009., 13:17   #32
meni te smrznute malo smude, kao i skoro pa sve smrznuto, znam ja da je problem u meni
jedne godine je moja teta nakiselila bačvu okruglih, žutih u jabučnom octu, e to je bilo fantastično

s tikvicama ima puno recepata po forumu, možda čak ima i topic
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2009., 13:40   #33
Ja jedino na blitvi osjetim da nije to to, odnosno da nije svježa, mahune su nam savršene

Ono što definitivno ne mogu podnesti zaleđeno su tikvice, osjetim da su bile zaleđene i gotovo. A tako mi je žao, budući da je to povrće koje uistinu obožavamo
ta.ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2009., 18:24   #34
Quote:
ta.ja kaže: Pogledaj post
@ - kada krene sezona tikvica, pumidora i paprika, jedva čekam razmjenu recepata
juj, a ja već imam par dobrih..

a vidiš - da me netko pitao koliko kuham odmrznute mahune, rekla bih, čisto automatski, 5-10 min..tek kad sam pročitala tvoj post skužila sam da ipak traje malo dulje.

ja mahune volim dodati kad kuham povrtnu juhu.. kakva bi bila juha od samih mahuna?

p.s. zaleđene tikvice? taman negdje između zaleđenih šlapa i zaleđenih tampona.
__________________
"The body can be a deadly weapon... when the body is a lethal weapon." (Rage and Honor II, 1993.)
Štrikalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2009., 21:33   #35
mi fazolete doma radimo samo leso. fazoleti, mladi krumpir, luk, maslinovo ulje, sol i papar. volim ih odkad znam za sebe! i nikad mi nije padalo napamet da sa njima radim sta drugo- jednostavno ih obozavam na ovaj jednostavan nacin!
__________________
kuvanje i kuzinavanje
njasa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:08.