Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.06.2009., 18:39   #541
Quote:
drsasa kaže: Pogledaj post

Pa što onda izlazimo na forum i kenjamo džabe?
To je dobro pitanje.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2009., 11:32   #542
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post

1. Ovo "ruse kose" nema veze sa "crvenim, smeđim"
2. Da bi se razmrsila etimologija Rasa, moramo početi sa prefiksom ras(z)
3. Čak mislim da je i sama reč "rešiti" od iste osnove "ras". Raška znači "raskrčena šuma"
Ti gdje god vidiš tri slova "RAS" ili "RUS", povezuješ to s gradom "Ras" i "Rascijom".

Raskrčiti, rashladiti, raskidati, rasklimati, raskvasiti sadrže slova "RAS", ali je to postalo od "raz", prema praslavenskom *orz, a to od indoeuropskoga *ordh.

44 kilometra jugoistočno od grada u kojem živiš ima Biblioteka Matice srpske s tri milijuna knjiga i drugih publikacija. U njoj možeš naći "Etimologijski rječnik ..." dr Petra Skoka I-IV (Zagreb, 1971-1974). I ja dolazim u tu knjižnicu kad nešto ne mogu naći u svom gradu.

Prije nego što želiš pisati nešto o porijeklu riječi, molim te pogledaj (i dobro prouči) što piše u toj knjizi.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2009., 13:10   #543
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
Ti gdje god vidiš tri slova "RAS" ili "RUS", povezuješ to s gradom "Ras" i "Rascijom".

Raskrčiti, rashladiti, raskidati, rasklimati, raskvasiti sadrže slova "RAS", ali je to postalo od "raz", prema praslavenskom *orz, a to od indoeuropskoga *ordh.

44 kilometra jugoistočno od grada u kojem živiš ima Biblioteka Matice srpske s tri milijuna knjiga i drugih publikacija. U njoj možeš naći "Etimologijski rječnik ..." dr Petra Skoka I-IV (Zagreb, 1971-1974). I ja dolazim u tu knjižnicu kad nešto ne mogu naći u svom gradu.

Prije nego što želiš pisati nešto o porijeklu riječi, molim te pogledaj (i dobro prouči) što piše u toj knjizi.
Ja sam samo pretpostavljao kao jezički laik i ništa više , jer se ne može odrediti baš tako što ćemo samo reći to je "indoevropski ors" i ništa više!

Ja sam se na osnovu tog tvog ors pokušao da vidim šta bi taj ors značio u jeziku koji govorimo(slavenski) i na čega se može odnositi , ovako kako si ti napisao je suhoparno i ništa ne znači!

Ako si čitao moj post , ja sam rekao da prefiks ras(raz) uvek se koristi na reči kad je njegov smisao nekog razrešenja,raskrčenja.... , pa kako stari narodi(sloveni) nisu imali baš tako kompleksni način tvorbe kompleksnih izraza , počeli su koristiiti taj ras(z) kao prefiks za krajnji kompleksni smisao!

A ras kao što si ti napisao znači šumu i to svetu! , a da bi se došlo do šume stari sloveni su je morali raskrčiti da bi se pomolili svetištu!

A ovo sam napisao uz uslov da je taj ras tj. ors koji ti navodiš tačna formulacija!

Kad gledamo krajnju izvornu etimologiju , moramo se voditi konkretnim dešavanjima običnog života i radnji izvornih ljudi , jer tako su "smišljali" reči!

Tako da je taj Ras(Raz) iliti famozni "indoevropski" orz izvorno zapravo ime za "raskrčenu šumu" , koji su kasnije Sloveni počeli koristiti kao prefiks na svim rečima kad se hoće kompleksna radnja i izraz izvesti na čistinu!

Ovo je moja pretostavka na osnovu tvog značenja da je Ras sveta šuma! , a možda i nije!
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2009., 17:32   #544
PROČITAJ I ZAPAMTI!

Nakon tona rasturanog tiskanog propagandnog materijala, prosutog po Srbiji i po svitu o 'srpskim zemljama od Virovitice do Karlobaga, donosimo fac-simile službenog stajališta Srpske pravoslavne crkve i to u broju misečnika 'Pravoslavlje' koje je izišlo u povodu Dana Svetog Save još 1970. godine. Službeno stajalište SPC izričito tvrdi da: Raška (Sandžak), Zeta (Crna Gora), Istočna i zapadna Hercegovina kao i ušće Neretve nisu bili srpski krajevi, nego li krajevi koje je, prema 'Pravoslavlju' okupirao i pripojio Srbiji Stevan Nemanja u vrijeme vladavine Bana Kulina u Bosni. Vrijeme je da shvatimo da je osvajačka politika jedno, a obrambena politika sučelice prema osvajaču nešto sasvim suprotno. Domovinski rat je to dokazao!


Pravoslavlje-Novine Srpske Partrijaršije

<< I mi, kao i Nemanja,ujedinili smo zemlje, pa se mučimo kako da ujedinimo i duše njinih stanovnika, da nam Država bude čvrsta i dugoveka. Sve je slično, samo samo šta je danas veće nego u vreme Save i Nemanje. Nemanja je od Rašana, Zećana, Humljana i Neretljana(sic!) pravio Srbe, a mi danas težimo da se po vremenu, od Srba, Hrvata i Slovenaca, i mnogih drugih, stvoriti jedna veća, jedinstvena jugoslovenska narodna celina>>
(Pravoslavlje, od 22.I.1970, članak <<O sv. Savi>>).
Spitamo Zarathusztra is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2009., 20:41   #545
http://www.muzejvostanihfigura.auten...rtreti/021.JPG


Voštana figura cara Dušana na osnovu freske iz manastirske crkve u Lesnovu iz 1350!


Zadnje uređivanje Scotsman : 25.06.2009. at 10:50. Reason: Slika veća od 640 pixela
joe enter is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 25.06.2009., 02:15   #546
http://www.svilajnac001.co.yu/crkve_...%20Milutin.jpg

Kralj Milutin

Freska iz manastira Studenice , 1314 godina!

Zadnje uređivanje Scotsman : 25.06.2009. at 10:50. Reason: Slika veća od 640 pixela
joe enter is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 25.06.2009., 02:24   #547
Prvi srpski kralj , Srefan Prvovenčani , freska iz Mileševe 1228 godina!



Prsten njegov!

joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2009., 02:46   #548
Prsten kraljice Teodore žene Stefana Dečanskog!!

joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2009., 10:47   #549
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post

Kad gledamo krajnju etimologiju, moramo se voditi konkretnim dešavanjima običnog života.
Kad smo već kod toponima, pod Avalom je postojalo mjesto kojemu je ime bilo Hrvatsko selo, a koje je u prvoj polovici 19. st. knez Miloš raselio. Tako piše u "Srpskom etnografskom zborniku", svezak 5, str. 952 i 955.

Znaš li zašto ih je raselio, i kako se to selo danas zove?

U Srbiji postoje dva sela s imenom Rvati, a jedno s imenom Rvatska, prva dva u rudničkom i valjevskom okrugu, a treće kod Obrenovca. Da li u njima još žive Hrvati, ili su se posrbili?
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2009., 14:39   #550
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
Kad smo već kod toponima, pod Avalom je postojalo mjesto kojemu je ime bilo Hrvatsko selo, a koje je u prvoj polovici 19. st. knez Miloš raselio. Tako piše u "Srpskom etnografskom zborniku", svezak 5, str. 952 i 955.

Znaš li zašto ih je raselio, i kako se to selo danas zove?

U Srbiji postoje dva sela s imenom Rvati, a jedno s imenom Rvatska, prva dva u rudničkom i valjevskom okrugu, a treće kod Obrenovca. Da li u njima još žive Hrvati, ili su se posrbili?
Nije ime Hrvatsko selo nego dva sela po imenu Rvati koji su relativno blizu jedno drugom!
Miloš je popalio Palež(Obrenovac) na koji je bio naslonjen zaselak Rvati koji je kao i Palež postojao od rimskih vremena i čak i ranije kao naselje!
Drugi Rvati su sada na Topčiderskom ataru gde je nekad proticala reka Topčiderska reka koja se ulivala u Savu!

Rvate u Raškoj smo pominjali , i selo na Kosovu kod Leposavića Rvatska!

Ne zna se da li su ikad tu Hrvati živeli jer ih niko ne pominje niti ijednom ,a razlozi za toponime je poprilčno normalan jer se Srbi i Hrvti dva bratska plemena!
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2009., 17:00   #551
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post

1.-2. dva sela po imenu Rvati
3. Rvate u Raškoj smo pominjali
4. selo na Kosovu kod Leposavića Rvatska!

Ne zna se da li su ikad tu Hrvati živeli jer ih niko ne pominje niti jednom.
Znači, to je čak pet sela u Srbiji s hrvatskim imenom (a vjerojatno ih je bilo i više), a u njima danas nema ni jednoga Hrvata.

1. Hrvatsko selo (kod Avale)
2. Rvatska/Hrvatska (kod Obrenovca)
3. Rvatska/Hrvatska (kod Leposavića)
4. Rvati/Hrvati (kod Rudnika)
5. Rvati/Hrvati (kod Valjeva)

Kud nestadoše ti Hrvati? Čak ni ime sela nećete da napišete pravilno da se sakrije da ima veze s Hrvatima.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2009., 17:12   #552
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
Znači, to je čak pet sela u Srbiji s hrvatskim imenom (a vjerojatno ih je bilo i više), a u njima danas nema ni jednoga Hrvata.

1. Hrvatsko selo (kod Avale)
2. Rvatska/Hrvatska (kod Obrenovca)
3. Rvatska/Hrvatska (kod Leposavića)
4. Rvati/Hrvati (kod Rudnika)
5. Rvati/Hrvati (kod Valjeva)

Kud nestadoše ti Hrvati? Čak ni ime sela nećete da napišete pravilno da se sakrije da ima veze s Hrvatima.
Ne znam Šaine zaista?! , nisam nigde video niti pročitao da je nekad neki Hrvat ikad tu živeo!!!! , ama baš nigde!!
Ako ti nađeš?! , javi!! , pa ćeš onda moći da podigneš neki spomen "hrabrim Hrvatima koje je vekovima satirala srpsko-četnička udba"

A ti sad u radne pobede i istraživanje! , naće se neki u Hrvatskoj da te prosvetli o genocidu nad tim nekih Rvatima u Srbiji vlaško-cigansko-turskoj tvorevini i naciji!
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2009., 21:37   #553
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post

Nisam nigde video niti pročitao da je nekad neki Hrvat ikad tu živeo, u Srbiji vlaško-cigansko-turskoj tvorevini i naciji!
To za vlaško-cigansko-tursku tvorevinu si ti rekao, a ne ja. Ja bih još dodao albansko-bugarsku tvorevinu (a posrbljene Mađare i Hrvate u Vojvodini i dr. da ne spominjem).

Albansku: U topličkom je okrugu živjelo sedam albanskih plemena: Sopa, Krasnić, Bariš, Klmen, Zera, Btič i Hop, a danas ih tamo nema, jer su ili srbizirani ili protjerani. Mnoga se današnja srpska sela zovu po albanskim naseljima.

Bugarsku: u Srbiji ima bugarskih toponima (npr. Bugariće u mitrovačkom srezu), koji su nastali po imenima bugarskih katuna i sela, a Bugara danas nema jer su srbizirani.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2009., 21:58   #554
shaine,nitko "nama" nije kriv.srbi su od sela/mjesta "srb" u Hrvatskoj napravili i konstruirali cili politikum..a u tzv.srbiji kao sto si veca naveo,sve prshti od Hrvatskih toponima,kao i u tzv.crnojgori...

jasna je rabota,prije 100godina je sve to stavljeno od karadjordjevica pod skute spc-e i tako ugradjeno u tzv.srpstvo....

++++
(“Karađorđevići”, NIN br. 2639)

Prvi put me razočarao gospodin Jovan Ćirilov. Rado ga čitam, ali! Zašto se bojao da u pedigreu o Karađorđevićima navede i onaj dalji, i dublji, koren od Karađorđevog oca. Zar je sramota, i za nas Srbe potcenjujuće, da priznamo da smo se mešali sa drugim nacijama, da je Šumadija, posle odlaska Srba sa Arsenijem Čarnojevićem u Austrougarsku, ostala pusta u koju su tu dolazli svi - Grci, Bugari, Hrvati, Makedonci... A znamo - i ćutimo - i Albanci.

U okolinu Topole naselio se izuzetno veliki broj Albanaca, i to najviše iz plemena Keljmendi (kako smo ih odna nazivali Klimenti). Od njih potiče i loza Karađorđevića.

To je najbolje opisao dr Jovan Tomić, profesor Beogradskog univerziteta i, što nije od sporedne važnosti, lični i veliki prijatelj Petra Prvog Karađorđevića. Stavio je pred svoje studente da to uče, a mi sada krijemo. Dimitrije Tucović takođe piše o tome (Srbija i Albanija, 1914) i takođe se poziva na dr Tomića, a u naučnom svetu to nije nepoznato, čak sada objavljuju i neki udžbenici. Nedavno je i Ibrahim Rugova priznao da je iz istog plemena sa Karađorđem. Može to biti i iz zlih namera, ali je pitanje - otkuda se baš toga setio.


++++
Max95 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2009., 22:21   #555
Quote:
Max95 kaže: Pogledaj post

To je najbolje opisao dr Jovan Tomić, profesor Beogradskog univerziteta i, što nije od sporedne važnosti, lični i veliki prijatelj Petra Prvog Karađorđevića. Stavio je pred svoje studente da to uče, a mi sada krijemo. Dimitrije Tucović takođe piše o tome (Srbija i Albanija, 1914) i takođe se poziva na dr Tomića, a u naučnom svetu to nije nepoznato, čak sada objavljuju i neki udžbenici. Nedavno je i Ibrahim Rugova priznao da je iz istog plemena sa Karađorđem. Može to biti i iz zlih namera, ali je pitanje - otkuda se baš toga setio.
[/I]

++++
Moze bit da se zeli proglasiti kraljem srblja i kosovara,nesto ka tvrtko cetnici bi dobili svog kralja,a kosovo bi opet bilo srce srbije
__________________
....Predaja nam mora biti nametnuta mačem, a ne riječima ...
http://www.youtube.com/watch?v=LFxI_...eature=related
Veliki vladar is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2009., 11:59   #556
Quote:
Max95 kaže: Pogledaj post

U Srbiji ima hrvatskih toponima, kao i u Crnoj Gori.
U Crnoj Gori postojalo je mjesto Hrvatska Stubica na Morači više Vezirova mosta kod Podgorice.

Ime je nastalo po tome što su Turci na tome mjestu napali i pobili Crnogorce koji su se vraćali iz Carigrada, a Crnogorce su u ono doba zvali Hrvati. (Ovo piše u "Srpskom etnografskom zborniku", svezak 38, strana 390-391, Beograd, 1902-1909.)
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2009., 13:40   #557


Kraljica Simonida(1294-1345)!
Vizantijska princeza i srpska kraljica , žena kralja Milutina!
Freska iz manastira Gračanice!

Na fresci se vidi sva raskoš izgleda jedne kraljice po uzoru na vizantijske vladarke!
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2009., 14:10   #558
Quote:
Onome koji je učinio izbor dostojan Nebeskog Cara narod nepokolebljivo imenu dodaje - car - i ovenčava ga oreolom svetavštva a Crkva kanonizuje, već nekoliko godina posle pogibije.
Ovo sam našao na srpskoj wikipediji...jel istina da je Lazar samo bio knez?
Kloki is online now  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2009., 14:34   #559
Quote:
Kloki kaže: Pogledaj post
Ovo sam našao na srpskoj wikipediji...jel istina da je Lazar samo bio knez?
Jeste! , to ga narodna epska pesma zbog kosovske bitke zove carem!

Ako se prisetiš malo Tvrtko je za vreme njega bio kralj Srbljem! , a car Uroš-nejaki (poslednji car) je već umro odavno!
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2009., 14:37   #560
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
U Crnoj Gori postojalo je mjesto Hrvatska Stubica na Morači više Vezirova mosta kod Podgorice.

Ime je nastalo po tome što su Turci na tome mjestu napali i pobili Crnogorce koji su se vraćali iz Carigrada, a Crnogorce su u ono doba zvali Hrvati. (Ovo piše u "Srpskom etnografskom zborniku", svezak 38, strana 390-391, Beograd, 1902-1909.)

a je postoji u CG toponim hrvatske livade?
balkanski pastuh is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:02.