Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Putovanja > Destinacije i putopisi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.05.2007., 22:25   #21
Hm, ja sam u Brusselsu bio samo dan i pol a u Antwerpenu 7-8 dana.

Tako, može biti da mi je puno toga u Brusselsu promaklo ali mi je ostao dojam da je Antwerpen neusporedivo življi, živopisniji i zanimljiviji grad. Zbog arhitekture, povijesti, vjerojatno i zbog velike luke koja Antwerpenu daje jedan onako svjetski štih. Puno crnaca, arapa, žutih, autentičnih Židova... U nekim je dijelovima pomalo sličan Amsterdamu ...

Kako razdaljina Brussels - Antwerpen nije velika (jer to unutar Belgije ne postoji ) i vlakom se prijeđe za čas, preporučam, dakle i Antwerpen.
Fantastični ali ne toliko razvikani Plantin-Moretus muzej, Koninklijk Museum voor Schone Kunsten, Rubensova kuća, muzej dijamanata (kroz Antwerpen prođe oko 85% od svih nebrušenih dijamanata koji se iskopaju u cijelom svijetu svijetu!), Beguinage, katedrala... Restorani valjda svih nacija na svijetu (pa i "Mostar Croatisch Balkan grill") ... Naravno, i tamo ima piva i čokolada za višegodišnji studij.

Flamanci su mi zanimljiviji i simpatičniji od Valonaca (nekako mi srce kuca za manje jezične zajednice i narode), a, iako se i Brussels nalazi na flamanskom području, francuski je u njemu jači od flamanskog, dok u Antwerpenu to nije slučaj...

Također, puno sam lijepih stvari čuo i o Bruggesu. Tako, kad bih išao opet u Belgiju, nipošto ne bih ostao samo u glavnom gradu!
Mislim da je Belgija neopravdano zanemarena od strane turista - meni je jedan od omiljenih krajeva Europe. Uživaj!

Zadnje uređivanje Lucky Jim : 04.05.2007. at 23:16.
Lucky Jim is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2007., 21:15   #22
kada bi se moglo birati između Antwerpena, Bruggesa i Bruxellesa, onda Bruxelles definitivno na zadnje mjesto. i meni grad kao takav bez duha i atmosfere.
Ljelja is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2007., 17:06   #23
pa definitivno ne bi bilo lose skoknuti do tih gradica...

kupi si gopass kartu imas deset putovanja za 45 eur sto ispadne 4,5 po putu (inace su takve relacije do 20tak eura) plus ak je dvoje ljudi sam na istu kartu napises dvaput putovanje i to je to (ak mislis da ne bi sve ispucali)
crazybee is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2007., 14:37   #24
puno hvala svima na odgovorima. puno korisnoga ima. do puta imam još malo manje od mjesec dana, odnosno 3 tjedna i već sad sam sva u tome.
castanea is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2007., 17:40   #25
Grote Markt je prekrasan! Samo zbog njega bih se ponovno ovog trenutka vratila u Bruxelles. Možda zato što sam ga prvi put ugledala u jednoj iznimnoj atmosferi: rano jutro, trg još prazan, mokar od kiše, nebo olovno sivo, i gotovo nestvarne zgrade barokne arhitekture toplih boja, onako naherene kako se naslanjaju jedna na drugu…na trenutak mi se činilo da gledam neku savršenu maketu…. Naravno, i kad je krcat turistima, tržnicom cvijeća, prodavačima slika, osvijetljen noću…..je predivan!
Ostalo što mi je ostalo od B.
- pročelje crkve (ne mogu se sjetit kako se zove) gdje su živjele begine
- primjeri secesijske arhitekture npr. zgrada u kojoj se danas nalazi muzej instrumenata, hotel Metropolitan, neke zgrade na trgu Ambroise (to je blizu četvrti EU)
- Atomium – nisam očekivala, ali me se dojmio…impozantna građevina
- Muzej lijepe umjetnosti – zapravo dva odvojena muzeja jedan do drugog (starija i moderna umjetnost) – ovaj prvi ima posebno vrijednu zbirku flamanskih majstora
- Galerije St.Hubert sa svojim caffeima, restoranima i otmjenim shopovima
- Kraljevska palača i park nasuprot – inače palača je otvorena za javnost samo krajem srpnja i poč. kolovoza
- Što još? VAFLE! U svim kombinacijama (čoko, šlag, jagode..) …i predobra belgijska čokolada. Joj, još sanjam one njihove male dućančiće sa čokoladnim delicijama.
- Za šopingiranje po umjerenim cijenama: ulica Neuve koja je pješačka zona ; Avenija Louise također za shopping, nešto skuplji dućani

Ono što mi je bilo bezveze je famozni Maneken Pis, neugledan mali brončani kip od kojeg su napravili pravu instituciju. Čak postoji i muzej odjeće koja se šiva za njega… Ništa posebno nije ni razvikana ulica Bouchers sa svojim restoranima.
Bila i u Antwerpenu, meni ništa osobito osim tu i tamo izdvojenih znamenitosti kao što je Rubensova kuća, glavni trg, muzej tiskarstva i da, katedrala, najveća belgijska katedrala, ostavlja bez daha i izvana i iznutra
Brugge je priča za sebe. Romantično mjesto iz bajke. Jedino što se nakon 18-19.00 sati pretvara u mrtav grad. Sve se zatvara i odjednom nigdje nikog.
arte is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2007., 22:14   #26
Pošto sam i sam pogreškom pojačao zbrku, da se ispravim - Brugge (bez s) je flamansko (nizozemsko) a Bruges (sa jednim g) francusko ime grada koji sam spomenuo.

Inače, u Antwerpenu mi je bilo zanimljivo da ima podzemnu željeznicu iako se radi o gradu sa samo 450 tisuća stanovnika i, na prvi pogled, mnogo manje problema sa prometom nego Zagreb. Toliko o priči da je Zagreb još jednostavno premalen za metro...
Lucky Jim is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2007., 12:10   #27
mi idemo u 6 mj na sjever. moj je plan u belgiji naci farmu shire konja. naravno nakupovat hektolitre jupilera

ja sam inace boravila u seocetu Tremelo, i vozikala se okolo. ima negdje onaj historijski park, sa starim originalnim kucama i zivotinjama.
jel netko zna di je to ili kak se zove? bas bi tam kikice odvela...
Billi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2007., 12:48   #28
park se zove bokrijk
Billi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2007., 12:33   #29
Quote:
Lucky Jim kaže: Pogledaj post
Kako razdaljina Brussels - Antwerpen nije velika (jer to unutar Belgije ne postoji ) i vlakom se prijeđe za čas, preporučam, dakle i Antwerpen.
ovo 'za cas' je u minutama koliko?
Claire is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2007., 12:49   #30
Quote:
Claire kaže: Pogledaj post
ovo 'za cas' je u minutama koliko?
Iz Brisela do Antwerpena je nekih 40 minuta vožnje vlakom.
Ako nekog zanima Bruge, do tamo je iz Brisela sat vremena vožnje. Btw, vlakovi su im točni i čisti...
arte is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2007., 13:06   #31
Quote:
arte kaže: Pogledaj post
Iz Brisela do Antwerpena je nekih 40 minuta vožnje vlakom.
Ako nekog zanima Bruge, do tamo je iz Brisela sat vremena vožnje. Btw, vlakovi su im točni i čisti...
divno... hvala
Claire is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2007., 12:35   #32
Super da sam bacila pogled ovdje, baš ima korisnih stvari.
Anyway, i ja putujem u Bruxelles krajem 5. ili početkom 6. mjeseca (ne ovisi o meni) i kad saznam - budem se još detaljnije raspitala.
__________________
x
Elektra is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2007., 01:08   #33
Quote:
arte kaže: Pogledaj post
Brugge je priča za sebe. Romantično mjesto iz bajke. Jedino što se nakon 18-19.00 sati pretvara u mrtav grad. Sve se zatvara i odjednom nigdje nikog.

I ljeti? Jer smo mislili skoknuti do Bruggeta oko 17 sati pa do zadnjeg vlaka u 23. Zar je moguće da i ljeti bude tako mrtvo? Kad si ti bila?

Nama je tura Bruxell, Gene, Brugge pa Antwerpen i onda via Nizozemska.

Zanima me Antwerpen? Iskustva, mjesta za izaći, jesti itd.
__________________
Getting there is writing because you can´t stop writing.
Being here is not being able to start writing.
kisha is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2007., 15:08   #34
oko katedrale je živo,,,pa rekao bih do kasnije u noć,,vikendom do jutarnjih sati. izbjegavati dio oko gl.kolodvora,,puno marokanaca i zna biti problema, inače murija ima posla konstantno (valjda sa doseljenicima). jesti se da oko katedrale (nešto kineskih, pa pice,pašte, ono klasika.Inače restorani brze hrane su smješteni oko gl. kolodvora a ima ih i nešto oko katedrale( pomfri, Mc ovaj i onaj, piletina i to,,e to ima za male pare na trgu pored kolodvora). Ulica, dvije oko katedrale su dobri kafići (irski) i tu zabava nije upitna. svkako preporučujem odlaza u Cuba Bella kafić. on je od katedralu u smijeru zapada, prema moru tj. kanalu, pa u jednoj od krajnjih bočnih uličica. radi pet -ned. E tu je zabava što za dušu što za tijelo. društvo ispred u postovima je napisalo šta valja vidjeti od kulturnih znamenitosti. ja preporučujem šoping na Meieru, glavnoj pješačkoj zoni (od kolodvora prema katedrali). krcata dučanima i nađe se lijepe i dobre robe za pristojnu cijenu (H&M, Zara, New Yorker, Celio......ma ima ih)
chico locco is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2007., 13:42   #35
Quote:
kisha kaže: Pogledaj post
I ljeti? Jer smo mislili skoknuti do Bruggeta oko 17 sati pa do zadnjeg vlaka u 23. Zar je moguće da i ljeti bude tako mrtvo? Kad si ti bila?
Bila usred ljeta i danju je bilo puno, previše turista, sve vrvi od ljudi.. Ali predvečer se sve nekako smiri, sve što se nudi turistima zatvara se, centar opusti, većina ljudi nestane, dućani se zatvaraju i zapravo meni je tek tada bilo ugodno.. taman za šetnju kanalima i uličicama bez gužve. Jedini bed mi je npr. bio što sam se jednu večer tako zaželila popapati jednu vaflu sa šlagom i jagodama , ali nema šanse da je nađeš u nekoj slastičarnici, baru, na ulici... poslije 18-19 h.
Ali gradić je prekrasan, nemojte ga preskočiti.
arte is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2007., 22:08   #36
Gent....(ah, još me malo srčeko boli )

Ja sam odlučila da se u sljedećem životu reikarniram kao student u Gentu mislim da kužite zašto.
black&white is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2007., 15:21   #37
Antwerpen

Bok ljudi! Za dva tjedna trebam poslovno u Antwerpen i izgleda da ću imati dosta slobodnog vremena pa me zanimalo da li je tko od vas bio tamo i da mi preporuči šta se tamo ima za vidjeti i raditi. Tu ne mislim samo muzeje i nekakve znamenitosti veći i gdje je najbolje izaći, otići na kakvu dobru klopu, šopingirati itd. Svaki savjet dobrodošao....
RubyWoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2007., 11:47   #38
Quote:
RubyWoo kaže: Pogledaj post
Bok ljudi! Za dva tjedna trebam poslovno u Antwerpen i izgleda da ću imati dosta slobodnog vremena pa me zanimalo da li je tko od vas bio tamo i da mi preporuči šta se tamo ima za vidjeti i raditi. Tu ne mislim samo muzeje i nekakve znamenitosti veći i gdje je najbolje izaći, otići na kakvu dobru klopu, šopingirati itd. Svaki savjet dobrodošao....

Obavezno moras jesti tople vafle sa slagom i jagodama. Toplo preporucam.
Inace, grad simpatican. Nije bas velik. Mozes unajmiti auto i skoknuti do nekog obliznjeg. U belgiji su ti male razdaljine, pa...
Big_B is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2007., 10:47   #39
BRUXELLES

Ljudi preporučite kaj ima zanimljivo tamo?

sve prijedloge primam................
rossko is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2007., 10:57   #40
Meni definitivno Atomium... Imas osjecaj ko da se nalazis u nekom svemirskom brodu iz SF filmova 60-tih godina...
nukac is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:13.