Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.12.2004., 14:30   #1
Quote:
Schelling kaže:
Pa di ti je smisao za humor?

Cime bih to ja mogao ucjenjivati? Pa, ti si moderator/ica a ne ja!

Ali to da me ovdje vise necete vidjeti - to nije ni ucjena ni sala - to je konstatacija!


Dobro došli na KC pljuvaonicu!

Ni legem sequeris ludi, quid ludere quaeris?
Hr: Ako ne želiš slijediti pravila igre, zašto se želiš igrati?

Meni je trebalo čak mjesec dana da to shvatim, ali to je vjerojatno posljedica zatupljujućeg američkog obrazovnog sustava.

Ja nemam želudac za ovo – ostalima puno sreće!

Over & out!

I onda se pitaju mnogi od onih kojima nije jasno zašto katolici "bježe" s Foruma ili zašto ih ima vrloooooooo malo.
Schelling dobro kaže; treba imati jako dobar želudac da bi čovjek mogao "prevariti" razne stručnjake, intelektualce, pametnjakoviće, liberale, vjernike, nevjernike (oni su zapravo najbolji od svih), znance i neznance...moglabi lista dugačka biti.
Žalosno.
Zabrinjavajuće je to kako ljudi ne znaju razgovarati, još manje argumentirati a nikako uvažavati.

Religija?
Boluje od jedne vrlo teško izliječive bolseti:

liječim svoje frustracije na Katoličkoj Crkvi koja je kriva za sve (ili za mnogo toga). Pa da. Uvijek je netko drugi kriv. Nikada ja.

__________________
Godot was here.
101st Airborne is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2004., 18:09   #2
Ovo nije post za Chat Room, ali je dobar topic starter.

Zašto se toliko napada katolička crkva?
Što mislite?

Za početak, ja bih rekla da je zabrinjavajuće nešto drugo.
Postoji izvjestan nesklad između slike koju čovjek dobije na jednom ovakvom slobodnom građanskom forumu i naše svakodnevice.
Crkve su pune, svi se žele vjenčati u crkvi i krstiti djecu, svi žele svećenika na pogrebu. Svi idu na vjeronauk.
Dobro, ne svi, ali veeelika većina. 85%.

Nešto nije u redu, osim ako ovdje piše samo onih 15%, a to i nije baš vjerojatno, priznat ćete.
Kome je narastao nos?
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2004., 18:40   #3
Quote:
101st Airborne kaže:
I onda se pitaju mnogi od onih kojima nije jasno zašto katolici "bježe" s Foruma ili zašto ih ima vrloooooooo malo.
Schelling dobro kaže; treba imati jako dobar želudac da bi čovjek mogao "prevariti" razne stručnjake, intelektualce, pametnjakoviće, liberale, vjernike, nevjernike (oni su zapravo najbolji od svih), znance i neznance...moglabi lista dugačka biti.
Žalosno.
Zabrinjavajuće je to kako ljudi ne znaju razgovarati, još manje argumentirati a nikako uvažavati.

Religija?
Boluje od jedne vrlo teško izliječive bolseti:

liječim svoje frustracije na Katoličkoj Crkvi koja je kriva za sve (ili za mnogo toga). Pa da. Uvijek je netko drugi kriv. Nikada ja.

I crkva snosi dio krivnje. Ponaša se kukavički i kompromiserski.

Trulež iznutra ne može se izvanjskim sjajem sakriti. Crkva nema moralnu snagu da glasno zavapi protiv društvenih nepravdi, koje se NAMJERNO institucionaliziraju. Sutra...crkva bi se mogla naći pred zidom, zakona i progona, jer je -danas šutjela.
__________________
Tragam, tragam, za Istinom i smislom


Njegova Svetost I.L ikona IMF-a

Anticionist - ban na politici još uvijek nije maknut. Da cionisti mogu prodavati propagandu
Tragach is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2004., 19:26   #4
Exclamation

počinjavaju težak grijeh jer glume Boga i otuda svi problemi
__________________
19-24 Tu i on svuče svoje haljine jer i njega obuze zanos pred Samuelom; zatim je legao gol i ostao tako cio onaj dan i svu noć. BIBLIJA, Prva knjiga o Samuelu
CF is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2004., 20:01   #5
Quote:
Blaise kaže:
Zašto se toliko napada katolička crkva?
Što mislite?

Za početak, ja bih rekla da je zabrinjavajuće nešto drugo.
Postoji izvjestan nesklad između slike koju čovjek dobije na jednom ovakvom slobodnom građanskom forumu i naše svakodnevice.
Crkve su pune, svi se žele vjenčati u crkvi i krstiti djecu, svi žele svećenika na pogrebu. Svi idu na vjeronauk.
Dobro, ne svi, ali veeelika većina. 85%.

ja bih volio kada bi blaise i 101 culi kako u raspravama sa mojim prijateljima branim katolicku crkvu (od ostrih napada mojih prijatelja)

zaista , ne salim se...

naime mene zapanjuje kako npr jedan moj prijatelj (NAJBOLJI PRIJATELJ)koji je agnostik i vrlo mirna I POSTENA OSOBA kaze za katolicku crkvu da je sotonska organizacija,
upletena u politiku,koja vidljivom i nevidljivom rukom bolno ogranicava ljude...

ja ga inace veoma cjenim kao covjeka ,ali tu mu se suprostavljam i obicno kazem da ja mislim da rkc nije ni dobra ni losa... nego je ona tu za one ljude KOJI SA NA TOM NIVOU DUHOVNE EVOLUCIJE (LITERALIZAM (literarno tumacenje misterija , DUHOVNI MATERIJALIZAM i sl )

- jos da kazem da i na ovom forumu postoji nick (adriatic) cije pisanje i stavove cijenim.

zanimljivo je da je njegovo pisanje umjereno i racionalno.

ali kada pise o RKC on jasno kaze da je to sotonska organizacija!!
***

vrlo je tesko generalno govoriti o RKC koja je kompleksna pojava
(generalizirati znaci biti idiot rekao je genijalni william blake)

ona je neophodna za odredjeni nivo populacije(mase)....na ovom stupnju duhovne evolucije planete zemlje



U VEZI RKC CRKVE MI SE SVIDJAJU
(ali moram reci da ono sto volim i nisu ekskluzivno pojave vezane za rkc nego za krscanstvo opcenito )

- mistici (eckhart, sv ivan od kriza,MIGUel DE MOLINAS...
-katedrale
gregorijanski koral
- sv franjo asiski
-thomas merton
-drugi vatikanski koncil ( dok je trajao)
-karitativno djelovanje crkve..



ALI STO KONKRETNO NE VOLIM KOD RKC

ali ne volim njene megalomanske ambicije i iluzije

duboko vjerujem da je isus pod crkva podrazumijevao zajednistvo vjernika i medjusobnu ljubav (nesto kao SANGHA U BUDIZMU) A NE JEDNU INSTITUCIJU KOJA IMA
OGROMNU materijalnu i svjetsku MOC KOJU JE ZLORABILA UZASNIM ZLOCINIMA...

ne volim

-moc(javnu i tajnu) (vatikan kao moderna baza moci tj CEZAROVA PALACA )

-zaista je ogroman broj ljudi i organizacija koje je kongregacija za nauk vjere(nekad se to zvalo inkvizicija) ekskomunicirala i/ili usutkala ili onemogucila
( npr pravoslavna i katolicka crkva su se vise puta tokom povjesti medjusobno ekskomunicirale

(od istaknutih teologa u 20 om stoljecu usutkani su i/ili ekskomunicirani - de chardin, chenu, m. fox,hans kung..,boff.anthony de melo)

ALI NEVJEROVATNA ALI ISTINITO JE DA SU HITLER I GEBELS BILI KATOLICI ALI DA NIKAD NISU EKSKOMUNICIRANI
(za one koji ne znaju - gebels je po dolasku rusa u berlin izvrsio KOLEKTIVNO SAMOUBOJSTVO sa svojom zenom i 5(petero) djece )

--- da li znate da je danas jos zivuci kardinal inkvizitor u vatikanu njemac ratzinger
od svoje 16-21 godine bio istaknuti clan hitler jugenda!!

******

POSTOJI DOKUMENTIRANA HITLEROVA IZJAVA KOJI JE NAKRITIKU SVOJE POLITIKE PREMA ZIDOVIMA REKAO

" zar su nasi zakoni drugaciji od onog sto katolicka crkva radi stoljecima tj dekreta i bule pape pavla IV iz 1555
i inocenta III" tj politike antisemitizma


&&&&&
poznato je da historiografija danas vrlo glasno istice sutnju pape PIA XII
o tretmanu zidova u drugom svj ratu

***
sto jos ne volim u rkc

sexizam
odnos prema zenama(zene ne mogu biti svecenici) (RADE NAJNIZE POSLOVE U RKC VECINOM KAO NEKE DOBRE SLUSKINJE )

papamaniju i kult licnosti

IGNORIRANJE GRIJEHA DUHA (vlastitih), DOK SE ISTOVREMENO PROPoVIJEDAJU GRIJESI TIJELA.

- PREVELIKU,NESPRETNU,NEPOTREBNU,NEPRAVEDNU UMIJESANOST U DNEVNO POLITICKE DOGADJAJe

kod obicnih katolika(vecinom,tj one koje sam upoznao ,a i ovdje preko foruma) ne volim

nedostatak znatizelje i s tim u vezi nepoznavanje drugih religija i putova k bogu

sprecavanje drugih religija da u hrv otvaraju svoje duhovne skole(POZNATI slucaj drustva za transcedentalnu mediticaiju koje je sprecavano da u istri i na peljescu otvori i izgradi svoj centar)

- haranga koja se podigla na yogu u skolama
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš

Zadnje uređivanje parsifal : 20.12.2004. at 21:37.
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2004., 20:12   #6
ZASTO KATOLICKA CRKVA NAPADA SVE I SVAKOGA

zamjena teza u ovoj temi koji je sto i prva padobranska divizija otvorila

medjutizin, ja bih procijenio da RKC vise napada nego sto je napadana tj da svako dozivljava ono sto zasluzuje

DAKLE KATOLICI SE TREBAJU UPITATI ZASTO PAMETNI ,POSTENI,NORMALNI LJUDI KAO STO SU MOJ NAJBOLJI PRIJATELJ i/ili adriatic (moderator na filozofiji) dozivljavaju rkc ni manje ni vise kao sotonsku organizaciju

***
sljedeca tema mi je bila cenzurirana dok sam kao jedini heretik bio gost na katolickom forumu

***
Opazio sam nevjerovatan ali istinit duhovni mentalitet na ovom katolickom forumu
(ali taj je mentalitet prisutan ovako ili onako stoljecima u krscanstvu)

NAIME SVE I SVAKOGA SE OPTUZUJE I PROZIVA I govori se o neprijateljima crkve;



Ajde mogu shvatiti da su tu na vjecnoj listi masoni,new age ,komunisti ,liberali -jer je to sirok pojam u koji se svasta moze strpati sto pase tuzitelju..

ALI NIKAKO MI NIJE JASNO KAKO SE velikani duha drugih religija i/ili poznati knjizevnici koje vole milioni ljudi mogu zvati hereticima, I cak ako oni sami izjavljuju da su katolici

(kao npr paolo coelho kojeg je I papa primio u audijenciju ) to im se ne priznaje

Vrhunac mi je svega ,ove cudnovate kritike na vesnu krmpotic koja je u jalovosti rijeci I sivilu politikanstva modernih hrvatskih knjizevnika DUHOVNI I KNJIZEVNI DRAGULJ KOJI SVIJETLI svojim djelom I zivotom..

Ona je sama izjavila da se osjeca krscankom ali joj alenin(ovo je nick svecenika -moderatora na katolickom forumu)
to pravo osporava I proglasava je otvorenim jeretikom..
****

Ali ako su -svjetlo azije -Buddha I donositelj qurana casnog- muhamed(pokoj dusi njegovoj) bili nekad proglaseni antikristom od strane rkc (npr od njemackih biskupa u 19 stoljecu !!),(a danas se eufemicno nazivaju laznim prorocima )..

A sto mogu onda ocekivati ucitelji koje vole milioni ljudi

Npr
Osho
Paolo coelho
Harry potter
Anthony de mello
Vesna krmpotic
..

AMA IMA LI NEKO OSIM PAPE (a i on mi je ponekad sumnjiv kaze anto bakovic u jednom intervjuu tj na tv marjanu je anto bakovic brzopleto izlanuo da ponekad pomisli da postoje samo 2 dobra katolika na ovom svijetu tj papa i on ali da mu je papa ponekad sumnjiv radi prevelikog ekumenizma )







dakle molim nasu bracu katolike da odgovore na drugu stranu medalje ovog pitanja

Ama kako to svi vas napadaju a niko ne napada budiste ,taoiste, yogine, hare krisnijevce u hrvatskoj i u svijetu
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2004., 20:16   #7
Re: ZASTO KATOLICKA CRKVA NAPADA SVE I SVAKOGA

Quote:
parsifal kaže:
zamjena teza u ovoj temi:
Da, da, dok sam ja pritisnula "citat", već je pisala ona druga teza.

Dobro, sad mi je malo lakše jer sam se uplašila - ako parsi brani RKC, mora da je kraj blizu.

Pokušala sam skrenuti razgovor na ljude, na nas, a ne na crkvu.
Možemo mi o njoj misliti i govoriti kako nam drago, a doći ćemo - kao i kod (gotovo) svega - kako si rekao - do toga da nije ni dobra ni loša, odnosno da je i dobra i loša, ali to je jedno drugo pitanje.

No, nešto ne štima. Da li vjernici šute i niječu? Ili nemaju potrebe braniti svoju vjeru - možda su toliko sigurni u nju pa im je potpuno svejedno što drugi pričaju, ali Airborne i Schelling pokazuju da ih i te kako smeta, a ja vjerujem u iskrenost njihove vjere.

Itd.

Uvijek je dobro razmisliti o SEBI.
Čovjek često dođe do poražavajućih zaključaka.
Šalim se, ali tu bi negdje bilo ono što sam - za početak - željela istaknuti.
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2004., 20:40   #8
Quote:
Blaise kaže:
Zašto se toliko napada katolička crkva?
Što mislite?
Ovde se sve napada , ali KC najviše, što je po meni sasvim logično. A logično je zato što je ovo hrvatski forum, a KC je najzastupljenija crkva u Hrvatskoj. Ljudi su sa njom upoznati i ona im na direktan ili indirektan način utiče na život. Druge crkve i religije nisu toliko od značaja za svakodnevni život običnog čoveka.

Quote:
Za početak, ja bih rekla da je zabrinjavajuće nešto drugo.
Postoji izvjestan nesklad između slike koju čovjek dobije na jednom ovakvom slobodnom građanskom forumu i naše svakodnevice.
Crkve su pune, svi se žele vjenčati u crkvi i krstiti djecu, svi žele svećenika na pogrebu. Svi idu na vjeronauk.
Dobro, ne svi, ali veeelika većina. 85%.
Nešto nije u redu, osim ako ovdje piše samo onih 15%, a to i nije baš vjerojatno, priznat ćete.
Kome je narastao nos?
Meni je i to logično. Naime, danas je veoma popularan povratak tradiciji, a kako je religija sastavni deo tradicije, tako se ljudi "vraćaju" i religiji. Otud toliko interesovanje za crkve, krštenja, venčanja u crkvama, itd. Ali, mislim da to ne treba mnogo mešati sa religioznošću. To je jednostavno trend (i vrlo je raširen na prostorima bivše YU).

Razlog zbog koga na ovom forumu ima tako malo ne samo katolika, već i pripadnika drugih konkretnih crkvi, mislim da leži u tome što se oni ne osećaju previše prijatno na ovakvom jednom mestu koje vrvi od raznih "slobodnih mislilaca" , koji obično nemaju iste autoritete kao i oni, a često ni slična verska uverenja. Kada osoba nečemu pripada, onda tu svoju pripadnost doživljava kao deo ličnog identiteta, pa tako neko ko sebe smatra katolikom, na primer, biva najčešće lično pogođen svakom kritikom na račun KC, koja je na ovom forumu, pak, dozvoljena. Rešenje bi bilo ili da se menja koncept foruma po kome bi crkve ili bar samo KC imale privilegovan status u odnosu na ostale ili da oni kojima se ne sviđa atmosfera na forumu potraže sebi ugodniji ili da pokušaju da se prilagode. Na internetu ima mnogo foruma određene verske orijentacije (katoličke, pravoslavne, islamske…), ali je vrlo malo ovakvih foruma, bar na ovim našim balkanskim prostorima.
Inače, potpuno razumem potrebu ljudi da traže društvo sličnih sebi u kome će se osećati prijatno i u kome će moći da kažu šta misle, a da pri tom ne budu napadani niti vređani. Zato sam ja na ovom forumu, a ne na nekom drugom. I dokle god se tako budem ovde osećala - dotle ću ga i posećivati.
 
Odgovori s citatom
Old 20.12.2004., 20:50   #9
Quote:
Blaise kaže:
No, nešto ne štima. Da li vjernici šute i niječu? Ili nemaju potrebe braniti svoju vjeru - možda su toliko sigurni u nju pa im je potpuno svejedno što drugi pričaju, ali Airborne i Schelling pokazuju da ih i te kako smeta, a ja vjerujem u iskrenost njihove vjere.
Ali šta vernici mogu da urade? Kako da "brane" svoju crkvu, osim stavom da svako ima prava da misli i veruje u šta hoće? Čak i da otvaraju teme samo za sebe i sebi slične, opet ne mogu da spreče druge da se uključe u diskusiju.
 
Odgovori s citatom
Old 20.12.2004., 20:50   #10
Quote:
Blaise kaže:
Crkve su pune, svi se žele vjenčati u crkvi i krstiti djecu, svi žele svećenika na pogrebu. Svi idu na vjeronauk.
Dobro, ne svi, ali veeelika većina. 85%.

:
Blaise ,

trebala bi se vrlo oprezno igrati brojkama i statistikom

naime ,da li ti je poznat podatak koji nije objavio cuveni forumski komentator PARSIFAL

nego

1) ga je parsifal cuo od jednog katolika (vicko )

2) objavljen je u 1 krscanskoj knjizi pa mi vjerujete na rijec

DAKLE SAMA RKC U HRVATSKOJ procjenjuje da u hrv ima oko 4-7 % (cetiri do sedam posto) aktivnih katolickih vjernika od ukupnog broja stanovnika

- ja sam u knjizi americkog autora (dominikanac objavio 22 knjige vecina bestseleri pa ga ratzinger kaznio 1 godinom zabrane nastupanja ) nasao podatak

da se procjenjuje da u francuskoj i njemackoj katolicku crkvu pohadja oko 5% katolickog stanovnistva
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2004., 20:56   #11
dakle brojka od 85% katolika je nerealna i sama RKC priznaje to

a najvise priznaje time sto ne zeli prihvatiti model financiranja crkve od uplate katolika nego fiksnu uplatu od drzave

-poznato je da u njemackoj svak izdvaja od svoje place POJEDINACNO za SVOJU religioznu organizaciju...

-rkc to ne zeli u hrv jer je svjesna da se onda ne bi 85% ljudi izjasnilo katolicima nego mozda 10% maksimalno


***
da bi se izbjegle ove komplikacije

ja sam osnovao CRKVU ZLATNOG TELETA u hrv !!!



I PRVI SAM HRVATSKI DISKORDIJANSKI PAPA

uclanjenje u nasu crkvu je besplatno tj vrsi se na astralnoj ravni


potrebno je da u noci punog mjeseca u svom vrtu zakopate u ponoc 50 kuna

i time postajete clan CRKVE ZLATNOG TELETA

- nasi undergraund agenti uskoro ce vas kontaktirati jer veliki auditor iz grada piramida vidi vasu nepokolebljivu namjeru da zrtvujete bezvrijedan papir radi postizanja METAPROGRAMIRANJA SVIJESTI
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2004., 21:42   #12
Quote:
Enchantress kaže:
Ali šta vernici mogu da urade? Kako da "brane" svoju crkvu, osim stavom da svako ima prava da misli i veruje u šta hoće? Čak i da otvaraju teme samo za sebe i sebi slične, opet ne mogu da spreče druge da se uključe u diskusiju.
Upravo tako. I da čiste ispred svog praga.

Naravno da ne mogu, tako i treba biti. Ali, nije uopće problem u onima koji se uključuju, već u onima koji šute.
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2004., 21:49   #13
Quote:
parsifal kaže:
Blaise ,

trebala bi se vrlo oprezno igrati brojkama i statistikom
A čemu služe brojke i statistike nego da se igramo s njima?
Sigurno ne tome da nam kažu istinu?

Quote:
parsifal kaže:

potrebno je da u noci punog mjeseca u svom vrtu zakopate u ponoc 50 kuna

Ako nemate svoj vrt, možete doći zakopat i u moj.
50 kuna ide u gredice, a novčanice od 100 i više kuna na označena mjesta.
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2004., 21:56   #14
Quote:
Blaise kaže:
Zašto se toliko napada katolička crkva?
Što mislite?
Di ima dima, ima i vatre.
__________________
uvjek sam a nikad do kraja
Mort is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2004., 21:57   #15
Quote:
Blaise kaže:
50 kuna ide u gredice, a novčanice od 100 i više kuna na označena mjesta.
blaise reci mi molim te,(ti si dobra i fina krscanka i moderatorica i bas si mi nekako simpa )

koliko je ono sada potrebno dati popu da ti odrzi misu za nekog(pripremam jednu temu o tome pa mi treba informacija iz prve ruke )

(zadnji put kada sam o tome nesto cuo bilo je 50 kuna) ali davno nisam bio u crkvi pa molim apdejt tj najnoviji

CJENIK MOLITVE ZA DUSE
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2004., 22:03   #16
Quote:
parsifal kaže:
blaise reci mi molim te,(ti si dobra i fina krscanka i moderatorica i bas si mi nekako simpa )

koliko je ono sada potrebno dati popu da ti odrzi misu za nekog(pripremam jednu temu o tome pa mi treba informacija iz prve ruke )

(zadnji put kada sam o tome nesto cuo bilo je 50 kuna) ali davno nisam bio u crkvi pa molim apdejt tj najnoviji

CJENIK MOLITVE ZA DUSE
Moja mama kaže da je 50 kuna, a ako netko zna - ona zna.
Informacija može biti stara dva-tri mjeseca i ne vjerujem da se nešto bitno mijenjalo.

Ovisi li to od župe do župe - to ne znam.
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2004., 23:20   #17
No, dobro. Bio je ono moj komentar na tužan događaj. Barem za mene.
Blaise, nisi morala otvarati topic u moje ime sovom temom.
Razloga je više:
- ne znam koliko će se katolika naći da prozbori nešto o ovoj temi iz jednostavnog razloga - skoro da ih ovdje i nema
- velika većina onih koji će se javiti napravit će opet jednu sprdačinu (čini mi se da su teme sličnog sadržaja više ličile na tragikomediju)
- cilj topica sigurno nije nekakvo opravdavanje katolika, više poziv na introspekciju (lijep pojam kojega parsifal često upućuje drugima) onih koji borave na ovome podforumu. Već iz ovih par postova se da uvidjeti da skoro nitko nije shvatio o čemu je riječ i nitko ne govori O SEBI
- a introspekcija? a parsifale?

Netko ovdje reče daje to normalno-logički što je tako, tj. pljuvati po KC i ljudima koji se deklariraju kao katolici. Hm, lako spuštamo sve ljestvice ljudskih vrednota, normi ponašanja i ophođenja prema drugome. Olako se sami postavljamo za autoritete.

Neki, npr. poput parsifala, postavljaju pitanje zašto mi katolici ne pogledamo malo iza sebe (u povijest), malo u sebe i pokraj sebe (sadašnjost) i malo ispred sebe (u budućnost) na Religiji.
Odgovor je jednostavan da jednostavniji ne može biti: kada sam ja prvi puta otvorio stranicu forum.hr te otišao na Religiju susreo sam se sa topicima koji su uglavnom derali po KC-u i njenom nauku te iznosili niz neistina i laži. Od tada pa sve do danas, a tako će zasigurno i ostati, se ništa nije promijenilo.

I ima li smisla i kako bi to izgledalo govoriti o negativnim pojavama unutar Crkve, a kojih ima ne malen broj, dok u isto vrijeme čovjek sa najboljom nakanom i točnim informacijama ne može pobiti/ispraviti niti jednu neistinu koja se pripisuje toj Crkvi. Dapače, pukošaj ispravljanja netočnog podatka, krivih informacija, neispravnih percepcija...pobudi kod pametnih i manje pametnih kritičara/kritizera još veću želju za pljuvanjem, omalovažavanjem, diskretidiranjem, ismijavanjem svega onoga što im padne na pamet i što znaju o KC.

I to je dijalog?
I to je traženje istine?
Upravo u moru silnih netočnosti i smišljenih lažnih optužbi većina onih koji i pokušaju braniti svoja uvjerenja i uvjerenja zajednice kojoj pripadaju uopće ne stignu reći i nešto "kontra" te zajednice.

Evo, npr. nikada nitko od forumaša nije postavio meni pitanje što mislim npr. o problemu rastavljenih i ponovno vjenčanih izvan Crkve, a koji slave euharistiju ili o nekim problemima u odnosu laika i hijerarhije ili nešto o samoj hijerarhiji. Pa kako mi možemo govoriti o nekim negativnim pojavama koje zahtjevaju ozbiljan dijalog, konstruktivnu, a i žustru raspravu glede nekih pitanja, nejasnoća koje vldaju i među vjernicima katolicima sa ljudima koji pri samome spomenu KC spominju inkviziciju, govore o strašnim zločinima KC-a, o samom licemjerju i vjernika i službenika ili govore o teologiji kao smeću, kao parsifal.

Sorry, meni to izgleda kao da svoje probleme koje imam u braku ili sa sobom samim ili u odnosu sa nekim ljudima pričam onim babama koje jedva čekaju nekakvu sitnu pikanteriju da od toga naprave sapunicu u kojoj uživaju više nego u Esmeraldi i da te pokopaju živa.

Većina forumaša koji pričaju o KC ili kršćanstvu, pa čak i o drugim, religijama, ne zaslužuje samokritiku jednog katolika. Oni je vrlo efikasno mogu upotrijebiti u još žešći napad i malverzaciju. To sam osobno doživio na forumu.

Šaliti se i zezati možemo. Voditi žustre rasprave. Ne slagati se u mišljenjima.
Ali ipak mislim da, kada su u pitanju ozbiljne stvari, moramo imati
granice
poštovati
argumente
i ne osuđivati frazama poput ove:
pa nisu i svi katolici/kršćani loši i među njima ima ljudi,malo, ali ima

te

POŠTOVATI OSNOVNA PRAVILA KOMUNIKACIJE

Dugo sam na Forumu, što se po broju mojih postova moždai ne bi reklo. I djelomično ovisano njemu. Šta pričam, i previše sam ovisan!
Ali događaj sa Schellingom, te "zadah ili miris" (parsifala parafraziram) mnogih topica i s njima povezanih tema me jednostavno razočarao. Poput onog: dođeš hitno u grad i zaboraviš novac, odeš do frenda koji ima trgovinu sa mobilnom opremom, televizije, računala i štošta drugo -love do krova- i pitaš "daj posudi 200kn, vratim ti ih ujutro kada krenem na posao" a one te prvo tupo gleda, te teško, srce mu se lomi, progovara "a sigurno mi vratiš ujutro?"...u trenutku zastaneš,ne možeš vjerovati,misliš "pa ne poznamo se od jučer!"...opsuješ mu njegovih 200 kn i izađeš razočaran, razalošćen činjenicom da čovjek kojeg dugo poznaješ, s kojim se družiš, piješ kave, slaviš dječje rođendane nije sposoban posuditi 200 kn a da ne sumnja u tebe, da te gleda s nepovjerenjem...konačno da uživa u moći koju daje novac.
I kao s njim tako i s svime ovim postavim si pitanje: pa koji k**** meni to treba? Svaku dobru namjeru, svaku dobru želju određeni tipovi, tzv. velike forumske face, sijeku u korijenu jer jedino tako uspijevaju liječiti svoje traume, svoje frustracije i svoje strahove.

Na žalost, al ovdje za mnoge otvorene teme, za mnoge napisane kvalitetne postove stoji ona izreka: ne bacajte biserje pred svinje!
__________________
Godot was here.
101st Airborne is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2004., 23:41   #18
Quote:
101st Airborne kaže:
ili govore o teologiji kao smeću, kao parsifal.
1)

101st!

post ti je nekonkretan tj pun fraza i opcenitosti bez primjera

i imena ,linkova, citata. nauci se biti konkretan i jasan ,znanstven!

a ne pompozan i opcenit tj tipicno propovjednicki i excathedra.

(nemoj mastati o svom braku i svom zivotu i zivotima drugih )
nas ne zanima tvoja privatnost i tudja privatnost i zenidba )
nego jasna pitanja koju su postavljena u postovima i temama a koje izbjegavas.)

2) pogledaj kako je to npr ucinio parsifal na temi - sumnjate li u krscanske dogme

parsifal nije tamo rekao dogme su razne i bezvezne nego ih je

a) KONKRETNO NABROJIO

b) analizirao i komentirao (neke od njih)

c) upitao za vase misljenje


3)
a kada vec spominjes imena (tj mog mene)

nauci se biti tocan !i pratiti sto drugi pisu.

teologija nije za parsifala smece

nego je parsifal upotrijebio i obrazlozio termin

TEOLOGIJA JE TKIVO LAZI !


4) dakle nauci se ostaviti osobu koja pise a diskutiraj KONKRETNO o idejama koje ta osoba iznosi

npr ODGOVORI JASNO SEBI I NAMA da li ti vjerujes da su dogme (teologija) fizicke i povijesne istine a ne neka simobolika.

kao sto newtonov zakon nije simbolika nego opis DJELOVANJA prirode

tj sto imas izjaviti na parsifalovo obrazlozenje da su to simbolicke price (koncepti)
tj nakalemljene lazi i price u svojoj biti ali koje mase i neuki UZIMAJU ZA DOSLOVNE ISTINE

parsifal shvaca da teologija ima svoju korist kao sto i djed mraz ima korist za malu djecu koja mu se vesele

ALI NA KONCU KONCA SVI MORAMO DUHOVNO ODRASTI I SHVATITI DA JE I KRSCANSKA I MUSLIMANSKA i ateisticka i naucnog materijalizma !TEOLOGIJA

TKIVO LAZI KOJA IMA SAMO JEDNU KORIST...

emocionalno promijeniti one kojima su takove price potrebne.

a ne biti sama sebi svrhom i idolom !

4a

parsifal to potkrepljuje primjerom iz zivota tj da postoji zvanican podatak da samo krscanstvo ima oko 600 crkvi,sekti, pravaca tj time i teologija...

parsifal iz toga izvlaci zakljucak za svoju tezu da je teologija tkivo lazi tj da svak nadodaje svoju teologiju i gradi krscanske kule u zraku na temeljima pogresnih premisa i svog softwera.

DAKLE NEMOJ MI PROPOVIJEDATI NEGO SE NAUCI ISTRAZIVATI I BIIT KONKRETAN i odgovarati konkretno.

SHVATI DA SA ISTOMISLJenICIMA NECES PUNO NAPREDOVATI NEGO SAMO U DISKUSIJI S ONIMA KOJI OSPORAVAJU TVOJ SOFtWARE

tako se razvijas kao covjek!

tj nije li ti receno da je lako biti dobar sa krscanima I MEDJUSOBNO SE TAPSATI .ali kakvo ti je uzdarje radi toga

NIJE LI TI tvoj ucitelj rekao: (ali ti ocito toga nisi svjestan pa ti prevodim njegove rijeci da ih razumijes i primijenis na forumu

DAKLE PORUCIO TI JE tvoj ucitelj iz evandjelja:

nauci se divaniti argumentirano sa carinikom i gresnikom i heretikom kao sto je parsifal a ne frazirati o biserjima i svinjama jer nam nisi pokazao biserje nego FRAZE
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2004., 01:18   #19
Quote:
parsifal kaže:
1)

101st!

post ti je nekonkretan tj pun fraza i opcenitosti bez primjera

i imena ,linkova, citata. nauci se biti konkretan i jasan ,znanstven!

a ne pompozan i opcenit tj tipicno propovjednicki i excathedra.

(nemoj mastati o svom braku i svom zivotu i zivotima drugih )
nas ne zanima tvoja privatnost i tudja privatnost i zenidba )
nego jasna pitanja koju su postavljena u postovima i temama a koje izbjegavas.)
Pa kada bih pisao imena trebao bih krenuti od onih koji su razumni, koji su tolerantni, korektni, nenapadni, koji nisu nasrtljivi...a takvih ima malo ovdje - npr. Blaise, danaye, Elysium, Simona i još neki kojih se trenutno sjetiti ne mogu.

U svakom slučaju ti među njih ne spadaš, niti si TOLERANTAN, NI KOREKTAN, NI RAZUMAN NEGO SI NASRTLJIV, LICEMJERAN, UMIŠLJEN....

Linkove?
Tvoj dobar izvor znanja je google...njega mi preporučuješ
Koliko se ponavaljaš može svatko vidjeti,neka smo pročita tvojih petnaestak zadnjih postova. Kao papiga si!
A koliko su ti tek konkretni i jasni...

Ni "nas" (opet ti u mi obliku! nisi valjda shizofreničar?!) ne zanima tvoja biblioteka, kad smo već kod zanimanja ili ne zanimanja, bitnoga i ne bitnoga:
Quote:
ja imam u svojoj biblioteci od oko 2 tisuce knjiga

Quote:
2) pogledaj kako je to npr ucinio parsifal na temi - sumnjate li u krscanske dogme

parsifal nije tamo rekao dogme su razne i bezvezne nego ih je

a) KONKRETNO NABROJIO

b) analizirao i komentirao (neke od njih)

c) upitao za vase misljenje
ad a) nabrojao si svega i svačega, ovaj puta sam izdvojio ono što je meni najzanimljivije i što kod mene moju vjeru ne dovodi u sumnju:

ad b)
Quote:
da su 4 evandjelja doslovna POVIJESNA istina
- uzaludna tebi ta tvoja biblioteka jer ne znaš osnove egzegeze bibilijske teologije-same teologije. A što je najgore, ovo ti već više puta ponavljam, ti nemaš blage veze o Povijesti. I to me više smeta nego li neka tvoja znanja, odnosno ne znanja o dogmama ili onome što KRŠĆANI ILI KATOLICI VJERUJU.

Pa i ova ti nije loša:
Quote:
da je krscanstvo najbolja vjera ,a sve ostale su simpaticne vece ili manje pogreske i odstupanja od KRSCANSKE OBJAVE ........
Za razliku od tebe i onoga u što ti vjeruješ te koji stupanj tolerancije imaš kada govoriš o drugim religijama, ja ovakvoga stava, kao kršćanin i katolik, nemam naspram religija:
Quote:
vjerujete u neke stvari koje meni pojedinacno (a kamoli sve zajedno ) lice na cistu fantaziju tj wishfull thinking ,TJ mitoloske price
Ne pada mi napamet naglašavati bitnost onoga što se dogodilo,ne samo krivicom Crkve, ali tebi je to bitno:
Quote:
vazno je uociti da je nekada crkva spaljivala ljude
- važno da bi kod ljudi pobudio netrpeljivost, gađenje, mržnju ili usmjerio na činjenicu da je "TEOLOGIJA TKIVO LAŽI" i da to shvate kako bi u slijedećem životu otišli korak dalje? Čudna ti je pedagogija i retorika! Podseća me na nekoga!

ad c)
Moje mišljenje tebi niš ne znači. Ti svoj mozaik složio. Možda ti fali poneki kamenčić pa da ti slika bude potpuna. Sorry, od mene ga dobiti nećeš jer ti upće ne bi odgovarao.

Quote:
3)
a kada vec spominjes imena (tj mog mene)

nauci se biti tocan !i pratiti sto drugi pisu.

teologija nije za parsifala smece

nego je parsifal upotrijebio i obrazlozio termin

TEOLOGIJA JE TKIVO LAZI !
Trenutno nemam vremena tražiti navedeni citat. No postoji.
Parsifal je upotrijebio riječi slavnog lorda Russella:
Zlocini krscanstva logicna su posljedica krscanskog METODA razmisljanja
a onda obrazložio:
Quote:
jer moja prvenstvena namjera je bila ukazati kako je TEOLOGIJA TKIVO LAZI i kada se teologija uplece u zivot jedne zajednice i u zivote ljudi to postaje tragicno...na mnostvu razina
-

doduše upotpunjuješ svoju misao:

Quote:
TEOLOGIJA

TKIVO LAZI KOJA IMA SAMO JEDNU KORIST...

emocionalno promijeniti one kojima su takove price potrebne.

a ne biti sama sebi svrhom i idolom !
- to stoga što je upravo takva teologija:
Quote:
neophodna za odredjeni nivo populacije(mase)....na ovom stupnju duhovne evolucije planete zemlje
- za skoro milijardu ljudi, točnije rečeno.


Toliko o jednakosti tebe i mene te o mojoj potrebi da tebi, koji si na nekom određenom stupnju više duhovne evoolucije objašnjavam stvari koje su za bića niže duhovne inteligencije. Tebi zasigurno koristiti neće.
Kada u stratu nismo jednaki, razlika ja zapravo nemjerljiva!, kako li je tek na kraju!
__________________
Godot was here.
101st Airborne is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2004., 02:05   #20
Quote:
101st Airborne kaže:
Evo, npr. nikada nitko od forumaša nije postavio meni pitanje što mislim npr. o problemu rastavljenih i ponovno vjenčanih izvan Crkve, a koji slave euharistiju ili o nekim problemima u odnosu laika i hijerarhije ili nešto o samoj hijerarhiji. Pa kako mi možemo govoriti o nekim negativnim pojavama koje zahtjevaju ozbiljan dijalog, konstruktivnu, a i žustru raspravu glede nekih pitanja, nejasnoća koje vldaju i među vjernicima katolicima sa ljudima koji pri samome spomenu KC spominju inkviziciju, govore o strašnim zločinima KC-a, o samom licemjerju i vjernika i službenika ili govore o teologiji kao smeću.

Sorry, meni to izgleda kao da svoje probleme koje imam u braku ili sa sobom samim ili u odnosu sa nekim ljudima pričam onim babama koje jedva čekaju nekakvu sitnu pikanteriju da od toga naprave sapunicu u kojoj uživaju više nego u Esmeraldi i da te pokopaju živa.
Na ovo jednostavno MORAM reagirati i gotovo zagrliti čovjeka, koliku je istinu zapravo izrekao!

Čast moderatorima, čast sugovornicima, ali KAKO izgledaju topici regarding KC, to je za nepovjerovati. Nema tu gotovo nikakvog dijaloga. Pokreneš pitanje, topic, eventulano dobiješ odgovor/dva koji nešto vrijede i onda kreće zakopavanje u rovove - tko je inkvizitor, tko je naivni vjernik bez imalo mozga, tko je licemjer u halji svećenikovoj, tko je pedofil, tko je…….
Religija, barem kroz aspekt KC-a je postala zadnje smeće ovog Foruma, i to kažem pod punom prisebnošću. I ne prozivam moderatore, zapravo ne znam koga se uopće treba prozvati..
Doista me podsjeća na osrednje uređen "Život u dvoje" gdje obitelj odavno ne funkcionira kako treba, a stalno iščekuju neki dijalog.
Ajmo realno, polovica ljudi, barem, na Religiji ne znaju osnove kršćanske vjere..
Ajmo iskreno, ali jebeno iskreno:
Da sada postavim pitanje koliko ima zapovijedanih blagdana i koji su to, trijezan kažem da bi BEZ SAVJETOVANJA, BEZ DUŽE OD 15 SEKUNDI RAZMIŠLJANJA možda 15 ljudi rekli odgovor..
I ovdje se traži neki dijalog i razgovor o kršćanskoj vjeri..??


hvala lijepo…
Elysium is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:29.