Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.09.2020., 17:19   #1
Naknada štete u stanu - tko i na koji način plaća

Poštovani,

ispričavam se ako je ovo na krivom mjestu ali mi je djelovalo najbliže tematici. Ako samo fulao molio bih moderatore da me preusmjere.

Dakle, u staroj zgradi u Zagrebu su pukle 2 vertikale u razmaku od mjesec dana što je uzrokovalo curenje vode kroz zidove u kupaoni, kuhinji i dvije sobe.
Bile su hitne intervencije, otvorile zidove, zamjenile cijevi, pokrpale rupu i to pokriva zgrada.

E sad, predstavnik stanara nam je rekao da možemo mi dovesti svoje malere da završe radove, pogletaju i obojaju, ali da zgrada neće platiti naše pločice nego običen bijele, samo bijelu jupol boju i štoti ga ja znam jer da je tako dogovoreno sa policom osiguranja.

Kako ide moje razumiijevanje stvari i po onom što su mi rekli majstori (i ovi iz hitnih i ovaj kojeg smo mi unajmili) da je to suludo jer da zgrada mora platiti (iz pričuve) naše radove vračanja u prvobitno stanje nastale zbog pucanja vertikale, a da se iz osiguranja novac vrati zgradi ovisno o dogovorenoj polici.

Predstavnik stanara tvrdi da "on" neće plaćati naše "skupe" ploćice i boju i da tko nam je kriv jer znamo gdje smo se doselili.

Da li netko zna i može li mi točno pojasniti kako ide postupak i ako postoji nekakav zakonski akt gdje je sve to navedeno.

Lijepi pozdrav,
Hrvoje
BrusVejn is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2020., 17:50   #2
predstavnik stanara je bio u pravu.
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2020., 16:16   #3
Traži uvid u policu osiguranja od upravitelja zgrade. Predstavnik stanara bi mogao biti u pravu, obično police pokrivaju samo osnovno.
Mirella is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2020., 10:32   #4
Prije par godina je jedna poznanica imala slicnu situaciju - angazirala je odvjetnika i nakraju je dio placen iz police osiguranja, a dio placen iz pricuve....
__________________
Success is getting what you want. Happiness is wanting what you get.
Allexis is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2020., 13:48   #5
Hoćeš reći, obeštećena je u punom iznosu. Možda znaš je li do toga došlo sudskim putem ili je uspjelo i bez toga, dopisima odvjetnika uz prijetnju pokretanja postupka upućenim upravitelju i suvlasničkoj zajednici?
saurus is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2020., 15:57   #6
Nešto mi i nije jasno: za obavljanje takovo velikih radova (velikih?) potreban je koncenzus suvlasnika od 50+ 1%
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2020., 21:12   #7
Kanjar, to su dva odvojena problema: jedan je saniranje puknuća zajedničke vertikale i zajedničkih dijelova zgrade, a drugi saniranje štete koja je time prouzročena na imovini pojedinca, vlasnika stana. On je u tom slučaju oštećenik jer trpi štetu prouzročenu neodržavanjem ili lošim održavanjem zgrade odnosno njezinih zajedničkih dijelova i nije je dužan sanirati vlastitim sredstvima. To je obveza onoga koji je nanio štetu, u ovom slučaju suvlasničke zajednice.

Mislim da to tako ide.
saurus is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2020., 21:47   #8
@saurus - ne znam jesu bili na sudu ili je to odvjetnik rijesio drukcije, ali steta je pokrivena u cijelosti....
__________________
Success is getting what you want. Happiness is wanting what you get.
Allexis is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2020., 21:53   #9
Tvoja teza je ispravna na tvoj način. Ali suvlasnici trebaju i moraju znati.
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2020., 23:16   #10
Quote:
kanjar kaže: Pogledaj post
Tvoja teza je ispravna na tvoj način. Ali suvlasnici trebaju i moraju znati.
Nisam rekla da ne moraju znati, nego da moraju platiti.

Zamisli situaciju da se s dotrajale, neodržavane fasade odlomi dio i padne nekome na glavu. Ili na nečiji pravilno parkirani automobil. Misliš da bi suvlasnička zajednica u takvom slučaju trebala odlučivati s 50+1 suvlasničkih dijelova hoće li oštećeniku naknaditi štetu!?

@Allexis, hvala!
saurus is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2020., 01:03   #11
Primjer : zapisnikom o bodovanju upisano je da je u stanu lamel parket, a adaptacija je izvršena sa Tikovinom ili Wenge. Da li je izvršena prekategorizacija - nije, da li je stan dobio novu vrijednost- je. U kupaonici su bile bijele pločice 15 x 15 a sad su ugrađene pločice 100x 100 ili čak kamen ?
Oni u stambenom gospodarstvu su se uplašili i prihvatili prijedlog odvjetnika a bilo je novaca na računu.
A zaboravili smo na obavezu ponovnog bodovanja kod povećanja vrijednosti stana od strane GSKG- kada ga se pozove
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2020., 07:30   #12
Quote:
kanjar kaže: Pogledaj post
Nešto mi i nije jasno: za obavljanje takovo velikih radova (velikih?) potreban je koncenzus suvlasnika od 50+ 1%
To je bila hitna intervencija zbog poplave nastale pucanjem vertikale.


Quote:
kanjar kaže: Pogledaj post
Primjer : zapisnikom o bodovanju upisano je da je u stanu lamel parket, a adaptacija je izvršena sa Tikovinom ili Wenge. Da li je izvršena prekategorizacija - nije, da li je stan dobio novu vrijednost- je. U kupaonici su bile bijele pločice 15 x 15 a sad su ugrađene pločice 100x 100 ili čak kamen ?
Je li pričuvu za svaki stan odredilo komunalno gospodarstvo za svaki stan na temelju bodovanja pločica i parketa?
Ili se pričuva plaća po m2 u iznosu koji je određen na temelju odluke suvlasnika,


thortwins is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2020., 07:34   #13
Quote:
saurus kaže: Pogledaj post
Zamisli situaciju da se s dotrajale, neodržavane fasade odlomi dio i padne nekome na glavu. Ili na nečiji pravilno parkirani automobil. Misliš da bi suvlasnička zajednica u takvom slučaju trebala odlučivati s 50+1 suvlasničkih dijelova hoće li oštećeniku naknaditi štetu!?
Komad fasade razbije šajbu na najnovijem mercedesu, ali predstavnik suvlasnika kaže - sorry, možete dobiti odštetu samo kao da se radi o starom jugiću...
A vlasnik merdže bi sigurno čekao i da se 50%+ suvlasnika dogovori hoće li mu isplatiti štetu...

thortwins is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2020., 07:49   #14
Quote:
BrusVejn kaže: Pogledaj post
Predstavnik stanara tvrdi da "on" neće plaćati naše "skupe" ploćice i boju i da tko nam je kriv jer znamo gdje smo se doselili.
Ja bih lijepo objasnio glupanu da će upravo on, osobno, platiti troškove postupka , troškove mog skupog odvjetnika, i mog boravka u drugom iznajmljenom stanu ako se bude pravio pametnjaković pa otezao popravak.

Jer kad izgubi spor, ja mogu birati sa kojeg računa ću se ovršiti po presudi.
Pa kad naravno na računu pričuve ne bude dovoljno novca , ja se mogu ovršiti sa računa bilo kojeg od suvlasnika. Pa ću odabrati njegov račun. Jer je on predstavnik suvlasnika, i to je uobičajena praksa. Pa ako niti na njegovom računu ne bude dosta sredstava, odabrat ću da stavim zabilježbu duga na njegov stan.
A kad on onda bude tužio druge suvlasnike, sve opet u skladu sa zakonom, da mu se podmiri dio duga sukladno suvasničkim udjelima, onda ću uputiti druge suvlasnike da stave prigovor na naplatu svega što nije osnovni dug - tako da trošak sudovanja, odvjetnika, kamata i ostalo, sve plati onaj koji je taj dug i napuhao - dakle sam predstavnik.

A njemu tko kriv ako ne zna zakon.
thortwins is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2020., 08:54   #15
Quote:
thortwins kaže: Pogledaj post
Komad fasade razbije šajbu na najnovijem mercedesu, ali predstavnik suvlasnika kaže - sorry, možete dobiti odštetu samo kao da se radi o starom jugiću...
A vlasnik merdže bi sigurno čekao i da se 50%+ suvlasnika dogovori hoće li mu isplatiti štetu...

Krasno:
Susjedu pukne kaljeno staklo na balkonskoj aluminijskoj stijeni zatvorene loggie i ošteti stijenu u višestambenoj zgradi i mercedesa.
U cijeloj zgradi su loggie uvučene u nosivi zid sa drvenim stijenama.
Tko će to platiti -suvlasnici ?
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2020., 10:26   #16
Quote:
kanjar kaže: Pogledaj post

Tko će to platiti -suvlasnici ?
Da.

Ako je mercedes bio pravilno parkiran, štetu snosi vlasnik objekta, u slučaju suvlasništva svi suvlasnici solidarno.
thortwins is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2020., 11:07   #17
Lukav odgovor, ali zimski vrt je sagrađen- bez građevinske dozvole
" u slučaju suvlasništva svi suvlasnici solidarno."
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2020., 12:19   #18
Quote:
kanjar kaže: Pogledaj post
Lukav odgovor, ali zimski vrt je sagrađen- bez građevinske dozvole
" u slučaju suvlasništva svi suvlasnici solidarno."
I za bespravnu gradnju zapravo po zakonu odgovaraju svi suvlasnici. Bilo koji od suvlasnika bi mogao dobiti kaznu - osim ako se nije suprostavio bespravnoj gradnji. Bespravna gradnja je dio zajedničkog objekta.

Prema trećoj osobi odgovaraju svi suvlasnici. Ako je konstrukcijski dio krađevine pao na moj automobil, tužim vlasnika/e i oni snose štetu.
Kako će se oni razračunati mene nije briga.

To nije isto kao da netko sa balkona baci kristalnu pepeljaru na šajbu mog auta. Tada ta osoba odgovara za svoj postupak.
thortwins is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2020., 16:23   #19
"Ostali suvlasnici tj. vlasnici posebnog
dijela nekretnine isključeni su iz ostvarivanja suvlasničkih ovlasti na posebnom dijelu
nekretnine koji nije povezan s njihovim suvlasničkim dijelom. "
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2020., 18:38   #20
Quote:
kanjar kaže: Pogledaj post
"Ostali suvlasnici tj. vlasnici posebnog
dijela nekretnine isključeni su iz ostvarivanja suvlasničkih ovlasti na posebnom dijelu
nekretnine koji nije povezan s njihovim suvlasničkim dijelom. "
Ti hoćeš meni tumačiti zakone?

Da li uopće razumiješ što znači ovo što si tu citirao?

To ti prostim riječnikom znači - kad je građevina etažirana, drugi suvlasnici ne smiju koristiti tvoj stan...
thortwins is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:26.