Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.12.2014., 22:38   #6781
Nedavno sam sluša na radiju povijest četvrtkom, spominjalo je nekog ruskog revolucionara koji je izdao revolucionarni manifest. U manifestu se zalagao za krajne nasilne mjere kojima bi proveo revoluciju, neki student član tog društva se pobunio protiv proklamiranih načela te ga je taj lik u nastupu bijesa ubio. Mislim da su spominjali 1870- godinu i da su tu organizaciju nazivali društvom sjekira ili tako nešto? Mislim da se tip zvao Nehačajev ili tako nešto

Sve u svemu, zna li netko nešto o tome i da mi da linkove na taj njegov manifest...
Nosonja_ is offline  
Old 28.12.2014., 01:36   #6782
Ovaj gospodin - http://en.wikipedia.org/wiki/Sergey_Nechayev ?
antet is offline  
Old 01.01.2015., 00:03   #6783
Šta znate o državi Helm koju su Poljaci htjeli osnovati na Balkanu?
__________________
Sjeti se vale da si more!
ripaparazzo is offline  
Old 01.01.2015., 01:59   #6784
Quote:
ripaparazzo kaže: Pogledaj post
Šta znate o državi Helm koju su Poljaci htjeli osnovati na Balkanu?
Pitaš gospona Googla: county of chelm bosnia .
mozak_free is offline  
Old 01.01.2015., 17:13   #6785
Dva pitanja u svezi Njemačke armije...

Prvo u svezi WW1, National gEOGRAFIC KANAL tako navodi da su Francuzi u prvim danima rata izveli ofenzivu i zauzeli su grad Molhouse. Nakon 5-6 dana njemačka armija vraća grad pod svoju kontrolu i ni manje ni više nego kažu da su onda Njemci okrenuli mitraljeze na stanovnike zbog izdaje

Meni to malo nevjerovatno, samo su to kazali i ništa drugo, to bi bio strašan zločin za kojeg bi valjda čuo PO snimkama francuske vojnike uopće nije dočekalo neko razdragano mnoštvo, i pod milim bogom, to su bili gradjani Njemačke i etnički Njemci, jel


Zna li tko što o o tome?

Druga stvar, opet s tevejca, ovaj put s Visiat Explorera...

Navodno s našli potopljenu njemačku podmornicu u kanadskoj rijeci 200 km od ušća. Vjeruju da je podmornica potunula kad ju je zahvatio vrtlog koji je stvarao vodopad, što je tu pod milim bogom tražila njemačka podmornica
Nosonja_ is offline  
Old 02.01.2015., 13:10   #6786
Quote:
Nosonja_ kaže: Pogledaj post
Dva pitanja u svezi Njemačke armije...

Prvo u svezi WW1, National gEOGRAFIC KANAL tako navodi da su Francuzi u prvim danima rata izveli ofenzivu i zauzeli su grad Molhouse. Nakon 5-6 dana njemačka armija vraća grad pod svoju kontrolu i ni manje ni više nego kažu da su onda Njemci okrenuli mitraljeze na stanovnike zbog izdaje

Meni to malo nevjerovatno, samo su to kazali i ništa drugo, to bi bio strašan zločin za kojeg bi valjda čuo PO snimkama francuske vojnike uopće nije dočekalo neko razdragano mnoštvo, i pod milim bogom, to su bili gradjani Njemačke i etnički Njemci, jel


Zna li tko što o o tome?:
Sve se može naći ak' se želi. Radi se o bitci kod Mulhousea u kolovozu 1914.
http://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Mulhouse
http://firstworldwar.com/battles/mulhouse.htm
Inače uopće nisu nevjerovatni ''njemački mitraljezi protiv stanovnika'', a evo i zbog čega...
Grad se zove Mulhouse (francuski) odnosno Muelhausen (njemački) a ne Molhouse. Inače to je drugi po veličini grad u pokrajini Alsace (nakon Strasbourga). Ova pokrajina je kroz povijest često bila dio čas francuska čas njemačka. Zahvaljujući tome stanovništvo je etnički i jezično vrlo izmješano (Francuzi i Nijemci). Tu se Mulhouse ne razlikuje od ostatka pokrajine.
Francuzi su invazijom planirali vratiti pokrajine Alsace i Lorraine koje su izgubili u francusko-pruskom ratu. Dakle nastojali su vratiti ono što su smatrali svojim.
O tome kako je stanovništvo dočekalo francusku vojsku moglo bi se raspravljati. Po nekim izvorima nije bilo oduševljenja, po drugima bilo je sveopće veselje u Francuskoj te u Alzaceu i Lorrainei.
S jedne strane njemačko stanovništvo a naročito lokalne njemačke vlasti vjerovatno su se bojali francuske reakcije na njemačku represivnu politiku između 1871. i 1914. (masakri civila, uzimanje talaca i civila kao živog zida u francusko-pruskom ratu; kasnija nasilna germanizacija; oduzimanje posjeda Francuzima i sl). Osim toga dobar dio francuskih zapovjednika prilikom zauzimanja Mulhousea rođeni su u 1840- i 1850-tima ili su služili kao mladi oficiri u francusko-pruskom ratu i još su pamtili tadašnje njemačke zločine. Dodatni razlog zašto Nijemcima nije bilo svejedno.
S druge strane dio francuskog alzaškog stanovništva (germanizirana elita koja je uspjela ući u njemačke upravne strukture) se bojao da bi ih francuske vlasti mogle smatrati izdajnicima i tako postupati s njima. To je objašnjenje zašto ti se čini da francuske vojnike nije dočekalo ''razdragano'' mnoštvo.
''Njemačko okretanje mitraljeza'' na stanovništvo isto ne treba čuditi. Mulhouse su Francuzi zauzeli gotovo bez otpora. Njemački zapovjednici su vjerovatno zbog toga ali i zbog općeg nepovjerenja prema alzaškom stanovništvu smatrali lokalce izdajicama koje zaslužuju odmazdu. Nakon što su Nijemci ponovo zauzeli većinu Alsace i Lorraine, uslijedile su daljnje odmazde nad (strijeljanja gradonačelnika i svećenika - Nomeny, Nancy,Vexaincourt, Luvigny, Allarmont), upotrebljavanje civila kao živi zid i nekim slučajevima spaljivanje cijelih sela i gradića (Saint-Die) u čemu prednjače njemačke bavarske jedinice. Vidi Douglas Fermer: Three German Invasions of France: The Summers Campaigns of 1830, 1914, 1940 (Pen & Swords Book Ltd 2013), poglavlje 11. Slaughter on Frontiers
https://books.google.hr/books?id=y8Q...lhouse&f=false

Quote:
Nosonja_ kaže: Pogledaj post
Druga stvar, opet s tevejca, ovaj put s Visiat Explorera...

Navodno s našli potopljenu njemačku podmornicu u kanadskoj rijeci 200 km od ušća. Vjeruju da je podmornica potunula kad ju je zahvatio vrtlog koji je stvarao vodopad, što je tu pod milim bogom tražila njemačka podmornica
Kaj te čude njemačke podmornice na takvim mjestima? Što bi tek rekao na njemačke podmornice potopljene (U-168 i U-183) u Javanskom moru u mojoj Indoneziji?
http://www.uboat.net/boats/u168.htm
http://www.uboat.net/boats/u183.htm
http://www.thejakartapost.com/news/2...-java-sea.html
http://www.spiegel.de/international/...-a-934967.html
Njemačke podmornice su svugdje u svijetu imale zadatak opstruirati savezničke linije opskrbe, pa što ne i u Kanadi ili Indoneziji...

Probaj pronaći nešto o ovoj ''kanadskoj'' ovdje http://www.uboat.net/index.html gdje imaš i tražilicu. Javi ak' nešto nađeš

Zadnje uređivanje Kalijaga : 02.01.2015. at 13:11. Reason: tekst
Kalijaga is offline  
Old 03.01.2015., 15:21   #6787
Kaljiga, hvala na informacijama u svezi događaja u ALsazcu ali mislim da misi shvatija pitanje u vezi njemačke podmornice

Ja znam za njemačke podmornice na Karibima i u Indijskom oceanu ali ova podmornica izlazi van svake kategorije!!! Ta njemačka podmornica je bila 200km unutar kanadskog kopna, tj plovila je rijekom unutar kanadskog teritorija koliko je god mogla. Ta rijeka je na sjeveru zemlje di nema niti jednog grada, luke, industrijskog pogona i sl....

Što su pod milim bogom namjeravali
Nosonja_ is offline  
Old 03.01.2015., 20:57   #6788
Shvatio sam ja tebe. Kao sto rekoh, glavna zadaca njemackih podmornica na svim oceanima bila je prekidati linije opskrbe, pa tako i ove. Zasto je isla tako duboko u kanaddki teritorij? Moguc odgovor je jer je najvjerovatnije bila jako ostecena u borbi i pokusala se sakriti negdje gdje je saveznici ne bi trazili. Inace negdje 1942. bila je bitka kod usca kanadske rijeke Saint Laurent gdje su se sukobili Kanadjani i Nijemci. Tu je pored povrsinskih brodova bilo i nekoliko njemackih podmornica od kojih su neke bile jako ostecene. Ono sto sam uspio naci nakon guglanja na mobitelu je to da su Nijemci kod operacija uz kanadsku i americku obalu imali nekoliko izgubljenih podmornica. Kad uzmes sve to u obzir onda je ova podmornica o kojoj govoris vjerovatno jedna od njih.
Pisem ovo na mobitelu pa ti ne mogu dati linkove, ali da se naci ponesto o tomr sto sam napisao...
__________________
girugamesh!
Kalijaga is offline  
Old 04.01.2015., 15:50   #6789
Nisu li Nijemci podmornicama iskrcavali nekakve infiltratore u Kanadu?
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Old 04.01.2015., 18:57   #6790
Vjerovatno je bilo i toga.
Inace Kanadjani su muku mucili s njemackim podmornicama. Pocetkom rata nisu imali adekvatne brodove za protupodmornicku borbu. Drugi problem bila je brakicna voda na uscu Saint Laurent (najvece na svijetu) koja isla relativno duboko u kanadski teritorij. Plus podmornice su ispustale balastne (morske) vode dodatno stvarujuci brakicnu vodu oko sebe. Takva voda stvarala je probleme detektiranja podmornica tadasnjim sonarima.
Moram ispraviti svoj prethodni post. Radilo se o seriji sukoba na navednoj rijeci od 1942. do 1944. koje se kolektivno nazivaju bitka na Saint Laurentu.
__________________
girugamesh!
Kalijaga is offline  
Old 04.01.2015., 20:49   #6791
Prije dan-dva sam na nekoj temi na forumu čitao raspravu o nekom filmu koji traje 5 ili 6 sati a radi se o drugačijem pogledu na Prvi i Drugi svjetski rat, odnosno priča je sa njemačke strane i navodno se stvarno u tom filmu vidi da "pobjednici pišu povijest onako kako njima paše". Ne znam gdje sam to pročitao, tražim već sat i pol tu raspravu na Politici i ovdje, ali ne uspijevam. Zna možda netko?
zabonz is offline  
Old 04.01.2015., 23:56   #6792
Ovo ?

www.forum.hr/showthread.php?t=856231
__________________
Koga, cega janjetine , komu, cemu meni s kim, s cim sa kapulicom mladom meni, meni
'oću bruto plaću na ruke
Tomolav is offline  
Old 05.01.2015., 11:51   #6793
Quote:
Tomolav kaže: Pogledaj post
Je, je to sam tražio. Jel dobar film?
zabonz is offline  
Old 18.01.2015., 04:43   #6794
zašto pravoslavni "papa" ima sjedište u muslimanskom Istanbulu?
__________________
Awakening
manchild is online now  
Old 18.01.2015., 05:27   #6795
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
zašto pravoslavni "papa" ima sjedište u muslimanskom Istanbulu?
Carigrad (danas Istanbul), sjedište nekadašnjeg Istočnog Rimskog Carstva je zauzet 1453. godine od strane Osmanskih Turaka.

Istočno Rimsko Carstvo, iliti Bizant je još od antike njegovao tradiciju rimske državnosti, kršćanstva i grčke kulture. U tom specifičnom kontekstu, sve odvojenijem od Zapada kako je srednji vijek prolazio, je postojalo ono što mi danas zovemo pravoslavljem.

Ukratko, riječ je o crkvenom obredu i nauku koji je bliži izvornom kršćanstvu nego što je današnje reformirano katoličanstvo. Kao takav, on se je tokom srednjeg vijeka proširio na dijelove Balkana, istočne Europe i Rusiju, uz, naravno, prilagođavanje lokalnim jezicima.

Originalno (od kasnog Rimskog Carstva) je u kršćanskoj Ekumeni postojalo pet patrijaršija: Rim, Antiohija, Aleksandrija, Jeruzalem i Carigrad (Konstantinopol ili kasnije, Istanbul). Rim i Carigrad su do kasnog srednjeg vijeka jedini ostali pod okriljem kršćanstva.

Osmanlije pak nisu likvidirali pravoslavni patrijarhat u Carigradu po zauzimanju 1453. s obzirom da je vrlo mnogo populacije rastućeg Osmanskog Carstva bilo pravoslavno. Uostalom, kako je osmanska dinastija,
sasvim u stilu starog Bizanta-Istočnog Rimskog carstva imala pretenzija na
univerzalnu vlast, stara cargiradska patrijaršija je bila potrebna za legitimiranje takve politike, pa je ostavljena na životu isto kao i institucija
islamskog kalifata.

I tako to ostade do danas, barem što se tiče carigradske patrijaršije (iako je osmanska dinastija najurena poslije Prvog svjetskog rata).
__________________
"Ave Caesar, morituri te salutant"
Magnus_The_Red is offline  
Old 19.01.2015., 06:03   #6796
hvala
__________________
Awakening
manchild is online now  
Old 31.01.2015., 06:49   #6797
zašto su stvorene 1974 vojvodina i kosovo?
__________________
Awakening
manchild is online now  
Old 31.01.2015., 18:25   #6798
Zato jer je u grbu bilo mjesta samo za šest baklji, a ni sladoled nije dolazio u obzir.
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."

Zadnje uređivanje slafko : 31.01.2015. at 18:30.
slafko is offline  
Old 05.02.2015., 18:20   #6799
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
zašto su stvorene 1974 vojvodina i kosovo?
Stvarno interesantno pitanje ...Ovo je isto zanimalo one koji se bave politikom i u inozemstvu....Uskoro jedan moguc odgovor iz diplomskog(SR Njemacka)
Cheers :-)
Gaius Julius C. is offline  
Old 06.02.2015., 17:45   #6800
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
zašto su stvorene 1974 vojvodina i kosovo?
Stvorene su i prije 1974. Vojvodina je bila posebni politički entitet (Vojvodina Srpska) još u Habsburškom carstvu i Austro-Ugarskoj (doduše neusporedivo sa hrvatskim statusom). U drugoj (tj. komunističkoj) Jugoslaviji do 1974, Vojvodina i Kosovo postoje kao Autonomna pokrajina Vojvodina i Autonomna oblast Kosovo i Metohija u sklopu SR Srbije (od 1946-1974).

A zašto su uopće stvorene u drugoj Jugoslaviji kao pokrajine, ima različitih tumačenja. Onako ukratko, recimo da su republike mogli formirati samo jugoslavenski narodi ali ne i narodnosti (nacionalne manjine u tadašnjoj jugoslavenskoj terminologiji). Uz to htjela se spriječiti dominacija Srba (neuspješno) pa se išlo za tim da autonomne pokrajine imaju status republika od 1974. Isto se htjelo spriječiti otcjepljenje krajeva s albanskom većinom pa je zato Kosovu dan status pokrajine (nema pravo na otcjepljenje) a ne republike (imaju pravo otcjepljenja).
Kalijaga is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:48.