Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.10.2010., 17:48   #61
endodoncija je u ordinacijama preko HZZO-a besplatna...
ribica0603 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2010., 18:15   #62
Ha,ha...znači svi kradu! Samo netko malo manje , a netko malo više.
zdenka27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2010., 18:25   #63
A gdje se može pročitati koje su usluge besplatno i koji je cjenik za ovo što nije besplatno? I to ne samo za zubara već i ginekologa?

Jer svako od njih vodi svoju politiku. Ja bi htjela nešto crno na bijelo pa kad ja dođem sa isprintanim papirom neka me onda probaju zajebati (osobito moj predivan ginekolog).
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2010., 19:02   #64
Quote:
lara32 kaže: Pogledaj post
Ok, neka je sve tako kako se ovdje kaže, ali mene osobno zanima sljedeće:
Jučer sam bila u svoje zubarice koja je preko HZZO-a i naplatila mi je 540 kuna za punjenje 3 kanala, kolegica mi je prije 10-tak dana bila u svoje koja je također preko HZZO-a i imala je također punjenje kanala (doduše 2) i naplatila joj je 140 kuna. Po mojoj matematici ispada da je punjenje 1 kanala kod noje zubarice 180 kuna a kod njene 70 kuna. U čemu je razlika?
Cijena ozbiljnog (svakodnevno gledam te ispravljam ogromne količine neozbiljnih) endodontskog zahvata na kutnjaku (3 ili više kanala) svuda u zapadnom svijetu je istovjetna cijeni metalkeramičke krunice.

Kako se cijena metalkeramičke krunice u Hrvatskoj kreće između 1200 i 1800 Kn toliko bi trebalo koštati i punjenje kanala na kutnjaku (bez plombe i rentgenskih snimaka).

Početna cijena za istu uslugu u Americi je 600 dolara, a može ići do 1000 dolara po kanalu kod vodečih endodonata.


Dakle 540 Kn + 170Kn od HZZO-a je iznos koji zahtjeva da doktor koji je napravio adekvatno punjenje kanala doplati razliku koja nedostaje do 1200 Kn kako bi ordinacija u kojoj radi mogla normalno poslovati.

Napominjem da se radi o izrazito kompliciranom i sofisticiranom zahvatu za koji je obično potrebno preko 1 sat posla.

Kako je kolegica navela liječenje zuba preko HZZO-a je besplatno i sve ostalo je kršenje pravila.

Ali je isto tako potpuno nerealno očekivati da netko može izvršavati adekvatne usluge po cijeni skoro 10 puta nižoj od minimalno potrebne.
xx23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2010., 19:05   #65
Quote:
zdenka27 kaže: Pogledaj post
Ha,ha...znači svi kradu! Samo netko malo manje , a netko malo više.
Jako me interesira dali mislite da su svi ti koji kradu sretni što to moraju raditi da bi preživjeli nakon što su završili minimalno 5 godina fakulteta.
xx23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2010., 07:30   #66
Quote:
xx23 kaže: Pogledaj post
Jako me interesira dali mislite da su svi ti koji kradu sretni što to moraju raditi da bi preživjeli nakon što su završili minimalno 5 godina fakulteta.
Sorry ali stvarno me iznervira ovaj post... Neurokirurg, koliko bi on trebao onda naplatiti? Pa fax, pa specjalizacija... Jesam ja luda ili u ovom postu nedorečeno i boldano stoji poruka da je ok krasti jer se eto država ne brine za nečije ruke u poslu za koji se i kod studiranja znalo kako će izgledati i biti ako se ostane raditi ovdje?!?!? Ili taj isti ipak uživa sto "jadan etobas mora krasti" pa tu doktorsku depru liječi kupovinom skupih auto sa lovom za koju državi nije platio niti kune doprinosa (u to,npr, isto zdravstveno koje bas i zbog takvih nema love)... Mislim, nakon tako puno studiranja, ovakve bi trebalo slati u Ameriku... Da naplate svoj rad tako puno i državi probaju ne prijaviti tu lovu, a pacijenti ne izdati račun... Mislim, sad mi je stvarno zao takvih liječnika sa extra cjenikom... Sva sreća da ih još uvijek ima humanih i poštenju - u većini... I da su vrhunski liječnici - bez obzira sto ne kradu
tihana75 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2010., 09:24   #67
Quote:
xx23 kaže: Pogledaj post
Cijena ozbiljnog (svakodnevno gledam te ispravljam ogromne količine neozbiljnih) endodontskog zahvata na kutnjaku (3 ili više kanala) svuda u zapadnom svijetu je istovjetna cijeni metalkeramičke krunice.

Kako se cijena metalkeramičke krunice u Hrvatskoj kreće između 1200 i 1800 Kn toliko bi trebalo koštati i punjenje kanala na kutnjaku (bez plombe i rentgenskih snimaka).

Početna cijena za istu uslugu u Americi je 600 dolara, a može ići do 1000 dolara po kanalu kod vodečih endodonata.


Dakle 540 Kn + 170Kn od HZZO-a je iznos koji zahtjeva da doktor koji je napravio adekvatno punjenje kanala doplati razliku koja nedostaje do 1200 Kn kako bi ordinacija u kojoj radi mogla normalno poslovati.

Napominjem da se radi o izrazito kompliciranom i sofisticiranom zahvatu za koji je obično potrebno preko 1 sat posla.

Kako je kolegica navela liječenje zuba preko HZZO-a je besplatno i sve ostalo je kršenje pravila.

Ali je isto tako potpuno nerealno očekivati da netko može izvršavati adekvatne usluge po cijeni skoro 10 puta nižoj od minimalno potrebne.
Ali mi nismo u Americi i mi nemamo standard kao oni a da negovorim o tome, da u Americi ako pacijent shvati da mu je naplatila 1 kunu više ima pravo da je tuži i najvjerovatnije će tu tužbu i dobit.Ok ne kažem da li je komplicirano ili ne (nisam kompetentna za to), ali moja zubarica ima u čekaonici cijenik usluga, međutim to je cijenik za one pacijente koji su došli privatno a ne za one koji su preko HZZO-a.
Recite vi meni zašto mi je onda nedavno naplatila popravak jedinice koji je ukupno trajao 5 minuta 150 kuna i koji je preko HZZO-a besplatan. Nije bilo nikakvog rada na njemu osim brušenja i stavljanja plombe, doslovno 5 minuta.
Po vašem postu rekla bi da te privatnik, pa me zanima koliko bi kod vas došlo punjenje kanala, jer ako su cijene tu otprilike ja ću radije ići u privatnika nego da se svaki put mislim da li radi budalu od mene.
lara32 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2010., 09:47   #68
Quote:
tihana75 kaže: Pogledaj post
Sorry ali stvarno me iznervira ovaj post... Neurokirurg, koliko bi on trebao onda naplatiti? Pa fax, pa specjalizacija... Jesam ja luda ili u ovom postu nedorečeno i boldano stoji poruka da je ok krasti jer se eto država ne brine za nečije ruke u poslu za koji se i kod studiranja znalo kako će izgledati i biti ako se ostane raditi ovdje?!?!? Ili taj isti ipak uživa sto "jadan etobas mora krasti" pa tu doktorsku depru liječi kupovinom skupih auto sa lovom za koju državi nije platio niti kune doprinosa (u to,npr, isto zdravstveno koje bas i zbog takvih nema love)... Mislim, nakon tako puno studiranja, ovakve bi trebalo slati u Ameriku... Da naplate svoj rad tako puno i državi probaju ne prijaviti tu lovu, a pacijenti ne izdati račun... Mislim, sad mi je stvarno zao takvih liječnika sa extra cjenikom... Sva sreća da ih još uvijek ima humanih i poštenju - u većini... I da su vrhunski liječnici - bez obzira sto ne kradu
Baš potpuno suprotno. Ja mislim da je apsurdna situacija gdje je dio zdravstva u državi organiziran na način da je lov u mutnom jedini način preživljavanja.
Zbog toga primarno trpe pacijenti, a pored njih i zdravstveni djelatnici koji definitivno nisu mogli zamisliti da će se morati tako ponašati da prežive.

Dakle ne kradu u ovoj priči poneki, nego praktički svi koji u njoj sudjeluju (jer bi inče propali za nekoliko mjeseci).

Največi problem nije u neizdavanju računa, nego u potpuno neadekvatnim zdravstvenim uslugama koje se dešavaju kao posljedica tako organiziranog sustava več praktički dva desetljeća.

Po meni je glavni krivac za ovakvu situaciju Hrvatska komora dentalne medicine koja od svog postanka nije napravila ništa da bi se situacija promjenila.
Njihova je dužnost brinuti se o nivou zdravstvene zaštite koji se dešava u stomatologiji u Hrvatskoj, a ne brinuti se o politički korektnom odnosu prema određenim strujama u Hrvatskoj politici kojima je ovo potpuno nebitna tema.

Moram priznati da nisam upoznat sa cijenama neurokiruških zahvata ali znam da su one među najskupljim u medicini, te da svaki ozbiljniji zahvat u tom dijelu medicine u zapadnom svijetu rijetko košta ispod 50 000 Eura.

Dakle moja intencija nije braniti kolege koje muljaju, nego ukazati potencijalnim posjetiteljima takvih ordinacija kako je nerelano očekivati izvrsne stomatološke usluge u sustavu u kojem je to i teoretski nemoguće.

Naime, svakodnevno gledam razočarana lica ljudi koji nisu znali što im se dešava i koje su posljedice ovakve situacije.
xx23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2010., 10:30   #69
Quote:
xx23 kaže: Pogledaj post

Kako je kolegica navela liječenje zuba preko HZZO-a je besplatno i sve ostalo je kršenje pravila.

Ali je isto tako potpuno nerealno očekivati da netko može izvršavati adekvatne usluge po cijeni skoro 10 puta nižoj od minimalno potrebne.
upravo tako...
lijecnici u ordinacijama sa HZZO-om dobiju glavarinu koja im nije dostatna za poslovanje pa zato dodatno naplacuju usluge...a to ne smiju
ja suosjecam s njima i znam da je kosarica usluga debelo podcjenjivanje struke i sramota je dobijati tako mizernu svotu...ali to nije nesto na sto ja kao "mali stomatolog" mogu utjecat...

bilo bi najbolje da su svi kolege na trzistu,da nema nikakve kosarice i nikakve glavarine i da se radi po cjeniku...
tada bi se vidjelo tko kako radi,za koje novce i pacijent bi imao pravo izbora lijecnika

kada bi placao svima,onda bi mogao i birati kvalitetu za svoje novce
ribica0603 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2010., 10:35   #70
Quote:
lara32 kaže: Pogledaj post
Ali mi nismo u Americi i mi nemamo standard kao oni a da negovorim o tome, da u Americi ako pacijent shvati da mu je naplatila 1 kunu više ima pravo da je tuži i najvjerovatnije će tu tužbu i dobit.Ok ne kažem da li je komplicirano ili ne (nisam kompetentna za to), ali moja zubarica ima u čekaonici cijenik usluga, međutim to je cijenik za one pacijente koji su došli privatno a ne za one koji su preko HZZO-a.
lijecnik koji ima ordinaciju preko HZZO-a ne moze naplacivat svoje usluge kao privatnik...
i ne moze imati i jedno i drugo...tj.ne smije raditi tako da dobije glavarinu,a u isto vrijeme raditi kao privatnik!!!
ribica0603 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2010., 10:48   #71
Quote:
xx23 kaže: Pogledaj post
...
Dakle ne kradu u ovoj priči poneki, nego praktički svi koji u njoj sudjeluju (jer bi inče propali za nekoliko mjeseci)....
ja sad na ovu izjavu mogu reci da mene kao stomatologa vrijedja...
ja sam radila nekoliko godina u Domu zdravlja u ordinaciji sa HZZO-om i naravno da je komentar moje tadasnje sestre bio "pa doktorice,to moramo naplatit...moze sa i bez racuna"

sada sam otvorila svoju ordinaciju,cisto privatno...ulozila 200.000 eura svojih novaca (na kredit i na posudbu,naravno) i sad radim kako spada...
radim kad hocu i koliko hocu...dajem racune pacijentima jer mi je to u interesu (da imam promet kojim cu opravdat ulozen kapital) i svima dobro...
cijene se znaju javno i nema muljanja...

i koje je meni sad korist da kradem...pa kradem sebi!
ribica0603 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2010., 11:35   #72
Quote:
ribica0603 kaže: Pogledaj post
lijecnik koji ima ordinaciju preko HZZO-a ne moze naplacivat svoje usluge kao privatnik...
i ne moze imati i jedno i drugo...tj.ne smije raditi tako da dobije glavarinu,a u isto vrijeme raditi kao privatnik!!!
Neznam da li sam vas dobro shvatila, hoćete reći da ako ima ugovor s HZZO-om da su onda svi pacijenti kod njega upisani preko osiguranja?!
Jer ja sam nedavno kontaktirala jednu drugu zubaricu i pitala je za cijene, na što mi je ona odgovorila da su to cijene za pacijente koji nisu upisani, a za one koji su upisani preko HZZO-a da su dosta niže. I dajte molim vas reci te mi kod vas koji ste sada potpuno privatno, koliko bi došlo punjenje po kanalu?
lara32 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2010., 13:25   #73
Quote:
ribica0603 kaže: Pogledaj post
ja sad na ovu izjavu mogu reci da mene kao stomatologa vrijedja...
ja sam radila nekoliko godina u Domu zdravlja u ordinaciji sa HZZO-om i naravno da je komentar moje tadasnje sestre bio "pa doktorice,to moramo naplatit...moze sa i bez racuna"

sada sam otvorila svoju ordinaciju,cisto privatno...ulozila 200.000 eura svojih novaca (na kredit i na posudbu,naravno) i sad radim kako spada...
radim kad hocu i koliko hocu...dajem racune pacijentima jer mi je to u interesu (da imam promet kojim cu opravdat ulozen kapital) i svima dobro...
cijene se znaju javno i nema muljanja...

i koje je meni sad korist da kradem...pa kradem sebi!
Mislim da je izraz krađa u datoj situaciji preekstreman, ali se definitivno radi o poslovanju u sivoj zoni.
Pod gotovo svi sam mislio da na one koji rade kao ugovorni partneri HZZO-a.
Siguran sam da večina tih stomatologa apsolutno nije sretna što moraju poslovati na takav način.

Dok ste radili u domu zdravlja razliku između ekonomske nule i stvarnog prihoda je pokrivao dom zdravlja ili neki drugi izvor državnih novaca, pa kako je niste bili prisiljeni pokrivati sami, niste ni bili prisiljeni poslovati u sivoj zoni ili kompenzirati razliku u cijeni usluga bilio kakvim drugim oblikom uštede.


Što se tiče čisto privatnog odnosa s pacijentima mislim da je to najispravniji put danas, međutim je istovremeno i najteži što sigurno svakodnevno osječate na svojoj koži.
xx23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2010., 13:32   #74
Quote:
lara32 kaže: Pogledaj post
Neznam da li sam vas dobro shvatila, hoćete reći da ako ima ugovor s HZZO-om da su onda svi pacijenti kod njega upisani preko osiguranja?!
Jer ja sam nedavno kontaktirala jednu drugu zubaricu i pitala je za cijene, na što mi je ona odgovorila da su to cijene za pacijente koji nisu upisani, a za one koji su upisani preko HZZO-a da su dosta niže. I dajte molim vas reci te mi kod vas koji ste sada potpuno privatno, koliko bi došlo punjenje po kanalu?
Punjenje po kanalu nebi smjelo košati ispod 400 Kn kako bi pokrilo trošak rada, materijala i amortizacije oporeme.

Najskuplja cijena za koju sam čuo u Hrvatskoj je oko 800 Kn
xx23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2010., 22:41   #75
Quote:
lara32 kaže: Pogledaj post
Neznam da li sam vas dobro shvatila, hoćete reći da ako ima ugovor s HZZO-om da su onda svi pacijenti kod njega upisani preko osiguranja?!
Jer ja sam nedavno kontaktirala jednu drugu zubaricu i pitala je za cijene, na što mi je ona odgovorila da su to cijene za pacijente koji nisu upisani, a za one koji su upisani preko HZZO-a da su dosta niže. I dajte molim vas reci te mi kod vas koji ste sada potpuno privatno, koliko bi došlo punjenje po kanalu?
koliko sam ja upucena u situaciju naseg stomatoloskog svijeta...svi pacijenti koji dolaze u ordinaciju jednog stomatologa koji ima ugovor sa HZZO-om moraju kod njega biti i prijavljeni ako im se nesto u toj ordinaciji radi...
inace nemaju sta tamo raditi i nemaju sta placati kao privatni pacijenti...

nema izmedju...nema socijalnog i privatnog pacijenta...ili radis sa ugovorom ili ne,vrlo jednostavno!
ribica0603 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2010., 22:45   #76
Quote:
xx23 kaže: Pogledaj post
Mislim da je izraz krađa u datoj situaciji preekstreman, ali se definitivno radi o poslovanju u sivoj zoni.
Pod gotovo svi sam mislio da na one koji rade kao ugovorni partneri HZZO-a.
Siguran sam da večina tih stomatologa apsolutno nije sretna što moraju poslovati na takav način.
evo vidis...ovo mene smeta...
ako nisu sretni sto moraju tako raditi,onda neka idu u ciste privatnike i neka rade kako spada...
neka vrate ugovor i neka se bore na trzistu svojom kvalitetom rada...a ne time sto privlace pacijente "jer su na socijalno",a onda im naplacuju svoj rad...
jel to tako tesko!?



Quote:
xx23 kaže: Pogledaj post
Što se tiče čisto privatnog odnosa s pacijentima mislim da je to najispravniji put danas, međutim je istovremeno i najteži što sigurno svakodnevno osječate na svojoj koži.
je...tesko je...pogotovo nakon 2 godine izvan posla zbog trudnoce i porodiljnog...ali necu se zalit...
jedan po jedan dan i vratiit ce se sve na staro...
ribica0603 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2010., 20:44   #77
[QUOTE=ribica0603;29378050]evo vidis...ovo mene smeta...
ako nisu sretni sto moraju tako raditi,onda neka idu u ciste privatnike i neka rade kako spada...
neka vrate ugovor i neka se bore na trzistu svojom kvalitetom rada...a ne time sto privlace pacijente "jer su na socijalno",a onda im naplacuju svoj rad...
jel to tako tesko!?

Pa definitivno mi se čini da je lakše imati neku kao sigurnost u smislu mijesečnog paušala kako god on nakaradan bio.

Nisu svi hrabri da naprave pravedne poteze u životu bez obzira na posljedice.

Međutim ćini mi se da je u razvojnom putu u stomatologiji uvijek lakše uloviti neku krivinu, te da je najteže biti vrhunski stručnjak koji sve radi onako kako bi trebao.

Baš zato bi pravila igre trebala biti tako postavljena da se vrednuje kvaliteta i profesionalizam, a ne da je sve ostalo bitnije od toga.

Ali što je u ovoj državi postavljeno na taj način?

Dakle moja zvršna poruka je da je nerealno očekivati kvalitetnog stomatologa u sustavu gdje je kvaliteta najmanje bitna karakteristika.
Ako tražite uslugu koja je što jeftinija, najvjerovatnije će te baš takvu i dobiti.
xx23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2010., 21:44   #78
Pozdrav!

Ja sam nedavno bila kod moje zubarke ("socijalne"). Stavljala mi je plombu na 5-icu i naplatila mi to 260 kn.
Istina, radilo se o bijeloj plombi, ali koliko sam ja shvatila, trebala bi se plaćati samo razlika u cijeni, ili ne?
Uglavnom, kako me jedna plomba (pa makar i bijela) može koštati 260 kn kod "socijalnog" zubara?
Kolika je uopće puna cijena bijele plombe? (na računu piše "dvoplošna" ili tako nekako).
Hobby is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2010., 23:58   #79
obicno kosta oko 100 kn.

Promijeni zubara
ema007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2010., 02:42   #80
Quote:
ema007 kaže: Pogledaj post
obicno kosta oko 100 kn.
Znam, svi su mi rekli da je oko 100 kn, a ona mi je rekla da se "po novome" mora platiti puna cijena bijele plombe, a ne samo razlika u cijeni.
Nije mi se dalo petljati sa promjenom zubara, jer sam kod ove od osnovne škole - tad mi je stavila plombu na jedan zub i od onda do sada nisam ništa popravljala.
Ta plomba koju mi je onda stavila još drži super, a i sjećam se kad sam bila klinka da je upravo ta zubarka inzistirala na tome da nosim aparatić za zube (moji starci su tada smatrali da mi ne treba) i danas imam lijepe zube zahvaljujući njoj (imala sam ogromnu rupetinu između prva dva zuba).
Ukratko - iako mi nije popravljala mnogo zubiju, imam u nju povjerenja.
Bez obzira na ovih 260 kn. Ionako nije da stalno popravljam zube, samo me je zanimalo kolika je puna cijena bijele plombe i je li istina da se više ne plaća samo razlika, već puna cijena.
Hobby is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:34.