Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.12.2003., 19:03   #321
Evo nakon mal duzeg vremena da se opet javim. Vi ljudi stvarno brzo piste i tesko vas je stici

Pitala sam nesto o Bozicu i dobila link od chloe u kom se kaze da je Bozic zabluda, na sto opet dobih odgovor da se slavi jer je rodzenje Isusa. Sad je nista ne kontam Jasno se kaze da je zabluda, a opet ljudi u zabludu vjeruju. Nasla sam neke vrlo interesantne podatke o tome.

DA LI U BIBLIJI POSTOJE DOKAZI O BOZICU ?

Rijec " Bozic" ne postoji u Bibliji. U Bibliji se cak ne spominju ni praznici vezani za Bozic.

DA LI JE ISA (A.S.) RODJEN 25. DECEMBRA ?
U Bibliji se ne spominje ni 25. Decembar , niti bilo koji drugi datum vezan za Isusovo rodjenje .
Tek 530 N.E.(nase ere), monah Dionysus Exigus ( Dionisos Eksigos ) je "UTVRDIO" datum njegovog rodjenja ---25. Decembar.

" On je pogresno utvrdio datum Isusovog rodjenja, prema Romanskom sistemu ( 754 poslije osnivanja Rima ) kao 25. Dec. 753." (Enciklopedija Britanika , 1998 izd. )
Ovaj datum je izabran uskladu sa vec poznatim praznicima u paganskom* verovanju.
Rimljanski pagani su vec slavili 25. Decembar , kao rodjendan njihovog "boga " svjetlosti--Mitra.
"U drugom vijeku , Mitraizam je bio rasprostranjen u Rimskom Carstvu vise od Hriscanstva, kome je dao puno od svojih obicaja. " ( Sazeta Kolumbija Enciklopedija, 1995 izd. )

Ostali paganski "bogovi" rodjeni 25. Decembra, su: Herkulez sin Zeusov(Grcka), Bakus -- "bog" vina ( Rimljani) Adonis -- "bog" Grka i "bog" Frejer -- Grcko--Rimski pagani.
DA LI SU ISA (A.S.) ILI NJEGOVI SLjEDBENICI SLAVILI BOZIC ?
Da je Isus (a.s.) mislio, da njegovi sledbenici treba da slave Bozic, on bi to i sam uradio i naredio im da slave. U cijeloj Bibliji se ne spominje da je bilo ko, od njegovih sljedbenika, ikada slavio Isusov rodjendan, kao sto to danas rade Hriscani.

" Crkva nije imala ucesca u proslavi Bozica sve do 4-og vijeka ." (Grolijerova Enciklopedija )

Prema tome, vidimo da ni Biblija, ni Isus (a.s.), a ni njegovi sljedbenici nisu rekli bilo sta o slavljenju Bozica, koji se danas slavi uz fanfare, komercijalizaciju i ekstravagantno rasipanje novca, i to bez ikakve duhovne osnove.
__________________
http://www.islambosna.ba/index.php?name=PNphpBB2&file=viewforum&f=9
Sarajka is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2003., 19:09   #322
Quote:
Sarajka kaže:
Prema tome, vidimo da ni Biblija, ni Isus (a.s.), a ni njegovi sljedbenici nisu rekli bilo sta o slavljenju Bozica, koji se danas slavi uz fanfare, komercijalizaciju i ekstravagantno rasipanje novca, i to bez ikakve duhovne osnove.
Kao sto pise u onom clanku od Petra Kuzmica koji si procitala... Nazalost, slavi se na taj dan vise bog Mamon nego Isus Krist!

Mamon je poganski bog novaca, bogatstva...

Međutim, pusti to, to sto netko obiljezava Bozic ili ne, manje je vazno, ako shvaca sto zaista taj dan predstavlja i ako i inace zivi svjestan znacenja tog dana.
Chloe is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2003., 19:23   #323
Quote:
Chloe kaže:
Kao sto pise u onom clanku od Petra Kuzmica koji si procitala... Nazalost, slavi se na taj dan vise bog Mamon nego Isus Krist!

Mamon je poganski bog novaca, bogatstva...

Međutim, pusti to, to sto netko obiljezava Bozic ili ne, manje je vazno, ako shvaca sto zaista taj dan predstavlja i ako i inace zivi svjestan znacenja tog dana.
Pa nije valjda da i ti čekaš novu godnu na netu?
jurislav is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2003., 19:59   #324
želim vam svima sve najbolje.
__________________
no comment
fakin is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2003., 20:01   #325
Quote:
mores kaže:
Koliko je meni poznato nekršćanski elementi su se uvukli na Nicejskom saboru 325. god. Pod carem Konstantinom kada se biblijski nauk o Jednome Bogu, obrnuo u ljudski - o "trojstvu". Što se i kasnije ta neznabožačka dogma širila.
Reci to ovim crkvenjacima ovdje na forumu. Ili te onda ignoriraju, ili ti kazu "nemam sad vremena da ti odgovorim" ili te napadnu da si uljez.
Meni je jasno da obican teoloski nepotkovan svijet velikom vecinom vjeruje iz tradicije ili zato sto crkvenjaci tako kazu. Za svijet mi je jasno, ali za crkvenjake sto vjeruju u bajke (dogme)... Tu ostajem bez rijeci.
zagor is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2004., 00:00   #326
koliko crkvenjaci vjeruju, e to je druga spika.
da vjeruju u ono što propovjedaju onda bi i živjeli u skladu sa time.
__________________
no comment
fakin is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2004., 02:34   #327


Pozdrav radoznalom ili radoznaloj!

Razlog je pogresna interpretacija Pavlove izjave gde savetuje prave hriscane :"Ali zeleo bih da svi ljudi budu kao sto sam ja (neozenjen).Ipak, svako ima svoj dar od Boga, jedan ovako, drugi onako." 1.Korincanima 7. poglavlje inace govori o tome kako je ispravno urediti brak koji je Bogu po volji!

U postanju 1:28 Stvoritelj je dao zapovest coveku i zeni :"Radjajte se, mnozite se i napunite zemlju...."

Biblija nam daje odgovore na sva nasa pitanja.Potrebno je istrazivati,citati,ispitivati,meditirati,moliti... i bice odgovora!

Svako dobro! Dragutin
__________________
Dragutin
Dragutin is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2004., 04:38   #328
Trojstvo? Sveti Duh ne postoji.

Weighing in against the secular humanists and New Agers who increasingly dominate Western culture, Trinitarians often view themselves as "defenders of the faith." They believe they are defending the Bible against those who undermine its revelation as the source of our knowledge of God. But are they, really? Where did this so-called "Christian orthodoxy" about God’s nature originate?
Jude, writing three decades after the founding of the New Testament Church, exhorted the brethren to earnestly contend for the faith that was once for all delivered to the saints (Jude 3). In other words, the true Christian faith had already been delivered, intact, prior to Jude’s writing. Jude—Jesus’ half-brother as a son of Joseph and Mary—explained that ungodly men had secretly crept into the Church, and were already beginning to distort the true doctrines that Jesus Christ had delivered to His disciples.
Even Roman Catholic scholars admit that Tertullian (ca. 150–225) was the first writer to use the term "trinity" in an attempt to describe the Christian Godhead. Why, then, if this "trinity" teaching were true, was it not "revealed" until more than 150 years after Jesus Christ’s crucifixion and resurrection? Why did Christ’s original disciples, and Paul, not explain this doctrine? In fact, they taught a very different explanation of the nature of the true God!
Greek philosophical writings, rather than the biblical text, form the background of third century discussions of the "trinity." The Roman Catholic New Theological Dictionary makes a number of frank admissions in this regard. Concerning the Scriptural teaching on the nature of the Holy Spirit, in its article, "Trinity," it acknowledges: "As such, the Spirit is never the explicit object of NT worship, nor is the Spirit ever represented in NT discourse as interacting in an interpersonal way with the Father and the Son."
As we look at the development of "Christian" theology in the late second and early third centuries, the names of Tertullian and Origen keep coming up. Catholic sources admit that they "adapted much of the Hellenic worldview… [Tertullian made] the first known use of the term ‘trinity’" (New Theological Dictionary, p. 1,054).
Think about it! Tertullian and Origen were Catholic theologians who flourished in the last part of the second century and the beginning part of the third. Neither of them was even born until well over a century after the founding of the New Testament Church. They were the ones who laid the foundation of Catholic (and later Protestant) teaching regarding the "trinity" and the nature of God—not New Testament Apostles such as Peter, Paul or John.

Procitajte vise na Living Church of God
 
Odgovori s citatom
Old 14.01.2004., 04:44   #329
Re: Trojstvo? Sveti Duh ne postoji.

Quote:
BiH2004 kaže:

Even Roman Catholic scholars admit that Tertullian (ca. 150–225) was the first writer to use the term "trinity" in an attempt to describe the Christian Godhead. Why, then, if this "trinity" teaching were true, was it not "revealed" until more than 150 years after Jesus Christ’s crucifixion and resurrection?

Procitajte vise na Living Church of God
Evo jedan mali dio ovog clanka da vam prevedem za one koji ne razumiju:

Cak i Rimsko Katolicki skolari priznaju da je Terullian (ca. 150-225) bio prvi pisac da upotrijebi termin "trojstvo" u pokusaju opisivanja Krscanskog Temeljstva. Zasto su onda, ako su ova ucenja "trojstva" istinita, otkrivena tek 150 godina poslije kruzifikcije i resurekcije Isusa Krista?

Opet procitajte citav clanak na Living Church of God pa se vratite da diskutujemo. Oni uce o apostolic evangelity (apostolsko evadjelje) - npr. protiv slavlja su Bozica, jer ga smatraju paganskim obicajem itd.
 
Odgovori s citatom
Old 14.01.2004., 05:09   #330
Ovo obećava finu raspravu! Gdje su kršćani!?!?

P.S. BiH-2004, upozoravam te da upotrebiš azbestne cvikere, jer uskoro će ovdje doći Aurora Aurea sa svojim temperama.
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2004., 05:28   #331
Quote:
Shady kaže:
Ovo obećava finu raspravu! Gdje su kršćani!?!?

P.S. BiH-2004, upozoravam te da upotrebiš azbestne cvikere, jer uskoro će ovdje doći Aurora Aurea sa svojim temperama.
Dobrodosla, valjda zna engleski.
Evo za Auroru i slicne jos zanimljivih tema: https://www.forum.hr/showthread.php?s=&threadid=34179
 
Odgovori s citatom
Old 14.01.2004., 07:14   #332
Aurora je pravo pravcato dlakavo muško. ----------------> Ponekad nick skriva pol nosioca.
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2004., 09:52   #333
BIH2004 pise:

Quote:
Trojstvo? Sveti Duh ne postoji.
Ne postoji?? A interesantno da za muslimane Sveti Duh tek onda i samo jednom postoji kada nam Isus obecaje poslati Branitelja Duha Svetoga (iz Ivanovog Evandjelja), kojeg islam totalno krivo pretvara u Muhameda.

No krenimo od reda i vidimo da li Duh Sveti postoji:

Marija je zacela snagom Duha Svetoga; Duh Sveti je dakle zivotvorac sa Bozjom silom i moci. Duh Sveti se ukazao Josipu u snu i rekao mu da dijete koje Marija nosi u sebi je Sin Svevisnjega i da je snagom Duha Svetoga zacela. Zamislite kako bi inace covjek u tadasnjoj dobi prihvatio trudnocu svoje zarucnice, jer ocigledno bi bilo da ga je varala?
Elizabetino dijete koje je nosila, Ivan, zaigralo je u njezinoj utrobi cim su se dvije zene susrele. U istom trenutku Elizabeta se napunila Duhom Svetim i pocela prorokovati (Lk 1,26-45). Kada se rodio Ivan Krstitelj, njegov je otac Zaharija ispunjen Duhom prorokovao o Ivanovoj buducnosti. Ivan ce postati prorok Svevisnjega da pripremi put Gospodnji (Lk 1,67-80).

Izvor Kristova poslanja za vrijeme kojeg je propovijedao, lijecio i cinio cudesa, sila je Duha Svetoga. Govoreci o svojoj sluzbi egzorcizma, Isus je rekao:
[B] Ali ako ja po Duhu Bozjem izgonim djavle, zbilja je doslo k vama kraljevstvo Bozje (Mt 12,28, Lk 11,20). Odmah nakon toga je nastavio Ali tko rekne protiv Duha Svetoga, nece mu se oprostiti ni na ovom svijetu ni u buducem Mt 12,32). Isus naglasava cudesnu vaznost Duha Svetoga u planu spasenja.


U Novome Zavjetu Ivan Krstitelj, preteca Isusov, prvi najavio krstenje u Duhu, kao sto vidimo u sva cetiri Evandjelja; U Matejovu Evandjelju Ivan govori:
On ce vas krstiti Duhom Svetim i ognjem (Mt. 3,11)
Marko naglasava... a on ce vas krstiti Duhom Svetim (Mk 1,8)
Luka slijedi takodjer isti narativni tekst (Lk3,16)
a Ivan pojasnjava: Na koga vidis da Duh silazi i ostaje na njemu, to je Onaj koji krsti Duhom Svetim (Iv 1,33).

Jedno od najvecih obecanja Isusovih nalazimo u 14. poglavlju Ivanova Evandjelja.
I ja cu moliti Oca i on ce vam dati drugoga Branitelja da bude s vama zauvijek; Duha Istine, kojega svijet ne moze primiti jer ga ne vidi i ne poznaje. Vi ga poznajete jer kod vas je i u vama je (Iv. 14,16 - 17).

Nego primit cete snagu Duha Svetoga koji ce sici na vas i bit cete mi svjedoci u Jeruzalemu, po svoj Judeji i Samariji i sve do kraja zemlje (Dj 1,5 - 8).


Ima jos na hrpe svjedocanstva o Duhu Svetom u NZ, no iduci put vidit cemo kako je Duh Sveti djelovao vec u Starom Zavjetu.

Zadnje uređivanje novamama : 14.01.2004. at 10:41.
novamama is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2004., 10:04   #334
Duh Sveti u Starom Zavjetu:

Duh Sveti sudjelovao je u stvaranju i postojao tada vec:

[B] Zemlja bijase pusta i prazna; tama se prostirala nad bezdanom i Duh Bozji lebdio je nad vodama. I rece Bog: Neka bude svjetlost! I bi svjetlost (Post 1,2 - 3).

Ta i mene je Duh Bozji stvorio, dah Svesilnoga ozivio mene (Job 33,4)

Ezekiel je molio; Od sva cetiri vjetra dodji Dushe , i dahni u ova trupla da ozive (Ez 37,9)

Psalam 139 pjesma je zahvalnica sveznajucem vjecnom Bogu. U njemu psalmist kaze: Kamo da idem od Duha Tvojega , i kamo da od tvoga lica pobjegnem?

Stari zavjet vec naznacuje Bozje obecanje Duha ljudima.
[B] Poslije ovoga izlit cu Duha svoga na svako tijelo, i proricat ce vasi sinovi i kceri, vasi ce starci sanjati sne, a vasi maldici gledati vidjenja. Cak cu i na sluge i sluskinje izliti Duha svojeg u dane one (JI 3,1-2).

Duh svoj udahnut cu u vas da hodite po mojim zakonimai da cuvate i vrstie moje naredbe (Ez 36,27).
novamama is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2004., 10:19   #335
Ljudi ispunjeni Duhom u Starom Zavjetu:


Mojsije je bio pomazan Duhom. Kasnije je Bog nesto od Duha koji je pocivao na njemu prenio na sedamdesetoricu starjesina Izraelskih; kad je Duh pocinuo na njima poceli su prorokovati (Br 11,16-25)

Otniel. Duh Jahvin sidje na nj i on posta sucem Izraelu (Suci 3,10)

Gideon: Duh Jahvin obzue Gideona ... (Suci 6,34)

Jiftah: Duh Jahvin sidje na Jiftaha .. (Suci 11,29)

Saul, izraelski kralj.

Kad je Samuel, prorok Bozji, pomazao Saula sa kralja, prorokovao mu je: Kade udjes u grad, namjerit ces se na povorku proroka koji ce silaziti s uzvisice, a pred njima harfe, bubnjevi, frule i citre; oni ce biti u prorockom zanosu. Tada ce na te sici DUH JAHVIN, te ces pasti u prorocki zanos s njima i promjenit ces se u drugog covjeka (1 Sam 10, 5 - 6). Upravo se tako i dogodilo: (1 Sam 10,10-11)

Davidove posljednje rijeci; Jahvin Duh govori po meni, Njegova je rijec na mom jeziku (2 Sam 23,2). On je covjek koji je vapio kajuci se: Cisto srce stvori mi, Boze, i duh postojan obnovi u meni! Ne odbaci me od lica svojega i svoga SVETOG DUHA ne uzmi od mene! Vrati mi radost tvoga spasenja i ucvrsti me duhom spremnim (Ps 51, 12-14).
novamama is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2004., 10:34   #336
Duh Sveti u prorockim spisima_

Prorok Izaija govori o pravednom kralju Emanuelu, koji ce biti obdaren sa sedam darova Duha (Iz 11,2).
Obecani Otkupitelj Izraela sklapa Savez s ljudima dajuci im svoga Duha (Iz 59,21). Prvi Isusov govor nakon krstenja na Jordanu zapoceo je citanjem iz proroka Izaije: DUH GOSPODNJI na meni je ... (Iz 61,1: Lk 4,18). Navijestajuci Bozje rijeci otkupljenja i obnove Duha: Jer na zednju cu zemlju vodu izliti, i po tlu susnome potoke. Izlit cu duh svoj na tvoje potomstvo, i blagoslov na tvoja pokoljenja (Iz 44,3). Preko proroka Bog poziva zednje k zivoj vodi koja je besplatni dar Duha (Iz 55,1-2). Jeremija je vikao u usi Izraelcima opominjujuci ih da su ostavili Izvor zive vode (Jr 2,13). Zanemarili su dakle, Boga, koji daje zive vode - samog Duha Svetoga.

Prorok Ezekiel o Duhu Svetom mnogo kazuje iz svoga osobnog iskustva. Opisuje kako ga je Duh podigao, prihvatio, ponio i kako ga je ruka Jahvina crvrsto pritisnula (Ez 3,12 - 14).
U svom prvom bozanskom vidjenju ugledao je cetiri bica i tockove koji su se kretali u sva cetiri smjera; kretali su se kamo ih je Duh vodio (Ez 1,18 - 21).
I udje u mene Duh, kako mi progovori, te me podize na noge, i ja cuh glas onoga koji mi govorase (Ez 2,2).
Duh mu je u bozanskom vidjenju pokazao koje se sve opacine vrse u Jeruzalemu (Ez 8) i ponio ga k izgnancima na rijeku Kebar (Ez 3,15). Uvijek kada je prorokovao Duh je Gospodnji sisao nad njega (Ez 11,5). Upravo je prorok Ezekiel govorio o novom Duhu i dubokom obracenju srca po Duhu koji ce ljude preobraziti novim zivotom (Ez 11,19; 36,26).

Prorostvo Joela proroka o izlijevanju Duha na svako tijelo citirao je Petar u svom prvom obracanju ljudima na Pedesetnicu (JI 3,1 - 2; Dj 2,17 - 18). Prorok Zaharija govori o izlijevanju milosnog i molitvenog Duha na dom Davidov i stanovnike Jeruzalema (Zah 12.10).

Ako pazljivo promotrimo sve navedene tekstove, prepoznat cemo osobnost i odluku Duha kojeg kasnije nalazimo u Novom Zavjetu. Izrazi kao
- obdaren Duhom,
- pomazan Duhom,
- Duh Gospodnji sidje na...,
- udje u me Duh
- Duh me podize...

izricaji su koji objasnjavaju poticaj i djelovanje Duha u ljudskoj dusi.
novamama is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2004., 21:00   #337
Quote:
Harun kaže:
[Bali vidi jednu stvar Minam, ako je BOg naredio da mu se klanja pet puta na dan a ti to ne radis , kako se onda mozes nadati da ce te Bog uvesti u Raj i spasiti pakla.

kako se ti mozes sporediti ok, ti kazes da si dobra i da cinis dobra djela a sta ondaa reci za jednog muslimana koji je dobar i pomaze druge cini dobra djela i plus klanja 5 puta na dan, na primjer taj isti musliman on ustane nekad u 4 (jutarnja molitva) sati po noci i klanja se bogu dok si ti mozda u dubokom snu , kako se ti mozes sporediti sa njim

i minam molim te reci mi dali ti jedes svinjsko meso ????? [/B]
Da jedem svinjsko meso, jer greh ne ulazi na usta vec izlazi iz usta.
A vidi, ja na prvom mestu ne verujem da je Kuran Bozija objava. Samim tim za mene sve sto pise u Kuranu ( a koji sam vecinom procitala) nema znacaj i vaznost Bozije reci.
A ti isto tako ne mozes da znas da li je Bogu milije da mu se neko pomoli 5 puta dnevno, ili da mu se moli onako kako ja to radim. Kako ti mozes da poredis, kad znas samo jednu stranu?
Minam is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2004., 21:06   #338
Re: Re: Trojstvo? Sveti Duh ne postoji.

Quote:
BiH2004 kaže:
Evo jedan mali dio ovog clanka da vam prevedem za one koji ne razumiju:

Cak i Rimsko Katolicki skolari priznaju da je Terullian (ca. 150-225) bio prvi pisac da upotrijebi termin "trojstvo" u pokusaju opisivanja Krscanskog Temeljstva. Zasto su onda, ako su ova ucenja "trojstva" istinita, otkrivena tek 150 godina poslije kruzifikcije i resurekcije Isusa Krista?

Opet procitajte citav clanak na Living Church of God pa se vratite da diskutujemo. Oni uce o apostolic evangelity (apostolsko evadjelje) - npr. protiv slavlja su Bozica, jer ga smatraju paganskim obicajem itd.
Evo još jednog kojemu treba sve od početka ponavljati.Jasno da dogma o 'trojstvu' nije kršćanska istina, ali to tebi i ne znači puno kad ti ne vjeruješ u Oca i Sina.
J-C is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2004., 10:24   #339
Quote:
Evo još jednog kojemu treba sve od pocetka ponavljati.Jasno da dogma o 'trojstvu' nije kršcanska istina, ali to tebi i ne znaci puno kad ti ne vjeruješ u Oca i Sina.
a ti se samo krstis "u ime Oca i Sina, amen" a ne onako, kako je naredjeno u NZ??
novamama is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:09.