Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora > Emigracija

Emigracija Za sve emigrante i one koji to žele postati

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.12.2014., 20:45   #7221
Quote:
Ciao kaže: Pogledaj post
Pa da , oni su rekli da mi je neće srediti, da to moram sama. Da li to znači da se to smije, tj da postoji ta opcija i da ja mogu doći u ambasadu s njihovom ponudom i tražiti radnu dozvolu.
Big mountain to climb. Gotovo potpuno nemoguće, plus jako skupo...
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2014., 16:21   #7222
Vas citam na indexu otvorena "milijarda" poslova u USA. Kaj se to tam nekaj fakat dogadja ili slucajnost?

Obicno napisu senzacionalisticki da se otvorio toliko broj radnih mjesta, ali previde napisati koliko ih se zatvorilo, pa me cisto zanima

I na kraju krajeva 300 000 na 300 milijuna nije neka brojka za hvalit se ...to ko u hrvatskoj na 4 milijuna 400 novih mjesta haha
amstel is online now  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2014., 10:07   #7223
Quote:
amstel kaže: Pogledaj post
Vas citam na indexu otvorena "milijarda" poslova u USA. Kaj se to tam nekaj fakat dogadja ili slucajnost?

Obicno napisu senzacionalisticki da se otvorio toliko broj radnih mjesta, ali previde napisati koliko ih se zatvorilo, pa me cisto zanima

I na kraju krajeva 300 000 na 300 milijuna nije neka brojka za hvalit se ...to ko u hrvatskoj na 4 milijuna 400 novih mjesta haha
To ti je prva greska - sto citas Index. Nezaposlenost je u Americi pala na 5.8%, "milijardu" godina ispred Hrvatske.
__________________
Odlican izvor informacija za vize u Americi: Visa Journey
jazz_bluzer is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2014., 03:32   #7224
Nije otvorena milijarda poslova ali se zaposlilo 320k ljudi. Otvoreni broj radnih mjesta je na jednoj od najvisih razina u zadnjih 15-ak godina. Niko se nefali (izvjesca izlaze svaki mjesec) ali je US zasad lokomotiva za sve zapadne zemlje sta se tice oporavka poslije "The Great Recession". Zasto je ovo izvjesce dobilo malo jacu paznju medju ekonomistima je cinjenica da je po prvi puta u ovom oporavku dodano preko 300k jobs dok je razina unemploymenta ispod 6% sta indicira akceleraciju oporavka.

Ova racunica s Hrvatskom nije tocna.

I da, ovo je jedan od sporijih oporavka nakon krize.

Usporedbe sa Hrvatskom su nazalost nemoguce. Kruske i jabuke se nemogu jednako usporedjivat..
__________________
Meni niko ukrest ne more ovu moju škatulu za sne
jacko89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2014., 06:06   #7225
Upravo sam se vratio iz HR.

Ona depra tamo je zarazna. Kriza u SAD je bila kamilica spram onog sad u HR... ne vrijedi uspoređivati ni na tren.
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2014., 12:50   #7226
Quote:
InterMezzo kaže: Pogledaj post
Kriza u SAD je bila kamilica spram onog sad u HR... ne vrijedi uspoređivati ni na tren.
Ne možeš uspoređivati NYC sa Ferguson, Missouri (mada imaju medijski slične probleme) kamoli sa Rvatskom.
Nama je Kolinda dašak amerike, pa vidi kamo to ide ...
__________________
mijenjam se
darac505 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2014., 14:18   #7227
Studiram na pravnom fakultetu... Pošto ovde nemam neke bajne veze, gotovo nikakve, a pravnika ima ko go**** u nas, sumnjam da cu pronaci posao u struci, ili bolje receno, bilo kakav posao. Moglo bi se reci da sam jako dobar student. Svasta mi se vrti po glavi, svakakve scenarije imam, pa evo došao sam ovdje da se raspitam za jednu informaciju koja me kopka... Imaju li što raditi hrvatski pravnici u USA? Pritom naravno ne mislim po zavrsetku studija doc i biti, drito u sridu, odvjetnik u USA ili štajaznam. Čisto neki pristojan posao, da kako tako ima veze sa mojom strukom,a ne da nakon mučenja sa pravom sve te godine, recimo, perem posuđe. Pritom nikog i ništa ne omalovažavam. Pa eto, ako ima tko kakvih saznanja, kakva je situacija sa zaposlenjem osoba sa zavrsenim društvenim fakultetom (jer pretpostavljam da su sa tehnickim faxom u puuuno boljem polozaju), neka napiše. Pozdrav.
jazo90 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2014., 20:12   #7228
Quote:
jazo90 kaže: Pogledaj post
Studiram na pravnom fakultetu... Pošto ovde nemam neke bajne veze, gotovo nikakve, a pravnika ima ko go**** u nas, sumnjam da cu pronaci posao u struci, ili bolje receno, bilo kakav posao. Moglo bi se reci da sam jako dobar student. Svasta mi se vrti po glavi, svakakve scenarije imam, pa evo došao sam ovdje da se raspitam za jednu informaciju koja me kopka... Imaju li što raditi hrvatski pravnici u USA? Pritom naravno ne mislim po zavrsetku studija doc i biti, drito u sridu, odvjetnik u USA ili štajaznam. Čisto neki pristojan posao, da kako tako ima veze sa mojom strukom,a ne da nakon mučenja sa pravom sve te godine, recimo, perem posuđe. Pritom nikog i ništa ne omalovažavam. Pa eto, ako ima tko kakvih saznanja, kakva je situacija sa zaposlenjem osoba sa zavrsenim društvenim fakultetom (jer pretpostavljam da su sa tehnickim faxom u puuuno boljem polozaju), neka napiše. Pozdrav.
Ja nisam pravnik, ali radim u Americi zadnje 4 godine, a tu sam sve skupa vec 12-13 godina (s prekidima). Imam 25 godina i odrastao sam u Hrvatskoj. Nemogu ti reci sto da tocno napravis, ali ti mogu savjetovat sto bih ja napravio na tvom mjestu.

Prva prepreka je to sto je americki pravni sustav drugaciji od hrvatskog. Slicna situacija i s medicinom. Ponavljam, ja nisam pravnik, ali generalno znam da nakon cetverogodisnjeg studija ljudi idu u Law School, pa potom polazu ispit za dozvolu (tzv. Bar Exam). Onda nakon toga ti varira po saveznoj drzavi. Netko tko ima odvjetnicku dozvolu u New Yorku (drzavi) ne moze raditi u Arizoni, na primjer. Neznam tocno detalje, ali tu se isto mora neke dozvole sredivat.

Drugo, u Americi takoder ima odvjetnika koliko ti srce zeli. To je vrlo popularna i unosna struka te sam siguran da ih ne fali. Ali naravno nije nemoguce.

Moj savjet bi ti bio da pogledas pravne skole u Americi (law school) da bi se isao usavrsavat. Razumijem da ti mozda nije na pameti odmah ici dalje studirat i zaduzivat se, ali time ulazes u samog sebe i svoju buducnost. Buducnost koju u Hrvatskoj ne mozes ostvarit i neces moc u iducih 20 godina.

Amerika je ogromna zemlja i ne moze se o njoj generalizirat koliko bismo zeljeli, prema tome gledaj kakva vrsta prava te zanima (family law, criminal law, corporate law itd.), gdje su skole dobre za to, profesori itd. Nakon toga stupi u kontakt s tim skolama putem emaila, raspitaj se slobodno. Danas su svi na Twitteru, LinkedInu itd. pa nije nenormalno da dobiju mail od nekog kog neznaju iz vedra neba. Tako sam i ja poceo, doduse kada sam planirao studij i trazio stipendije. Trenirao sam tenis i direktno sam slao mailove trenerima.

Pocni planirat odmah dok si student jer ce trebat vremena za uspostavit veze, dobiti neke smjernice, obavit papirologiju i na krajevu krajeva, zavrsit fakultet na kojem si sada. Tako da ce se sve fino vremenski poslozit.
__________________
Odlican izvor informacija za vize u Americi: Visa Journey
jazz_bluzer is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2014., 03:25   #7229
Hvala na odgovoru, angažirat ću se oko svega toga, pa cemo vidit što će ispast. Pozdrav.
jazo90 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2014., 13:53   #7230
Quote:
InterMezzo kaže: Pogledaj post
Cijene ovise o tipu osiguranja (PPO, HMO...). Objašnjenje...

Pošto si spomenula Miami... evo iz osobnog iskustva.

Ukoliko ti poslodavac ne može isposlovati nikakav popust pojedinca osiguranje, ovisno o tipu, košta između 200 i 500 dolara per paycheck (znači svaka dva tjedna). Prosječnu porodicu 600 - 1500 dolara per paycheck. Najčešće ta cijena ne uključuje dental i vision (zubari, očno osiguranje) i to se mora naknadno ugovoriti i platiti. 50-100 dolara extra.

Bolji poslodavci ugovaraju popust s većim osiguravajućim kućama.

Jedno jako važno pitanje:
Što smatraš "dobrim osiguranjem"?

Neka osiguranja imaju veći a neka manji maximum. Npr. ovdje češ vidjeti da osiguranja imaju "lifetime maximum". Kuća te osigurava za samo do tog maksimuma. Recimo, na primjer, taj maksimum je često postavljen na 5 milijuna dolara za cijeli život osiguranika (može ti se to činiti puno ali za SAD zapravo i nije puno). Prijeđeš li taj maksimum - osiguravajuća kompanija više ne plaća ništa za tebe.

Neka osiguranja imaju veći "copay" a neka manji - taj copay je participacija koju za određenu uslugu ili lijek moraš prvo platiti iz svog džepa. Najčešće - što lošije i jeftinije osiguranje, tim veći copay. Osiguranje plaća samo razliku.

Treće na što moraš obratiti pažnju i dosta je bitno je "network", tj. kod kojih liječnika, bolnica i dr. možeš ići a da će osiguranje to platiti. Odeš li (namjerno ili zabunom) kod doktora ili u ordinaciju koja nije u "networku" platit ćeš ili sve sama ili puno veći dio no da si to učinila unutar networka.

Ovo je, naravno, jedno preujednostavljeno predstavljanje iznimno kompleksnog sistema, simplificiran uvod tek...
uzasno mi je to sve komplicirano
sto smatram dobrim osiguranjem? pod time mislim dobro za kronicare dakle da si mogu priustit kroz cijeli zivot 4-5 kontrola/godisnje kod specijaliste (nekad je to rijede nekad cesce ajmo rec u prosjeku zivota 4 puta/godisnje),da mogu otic na hitnu ako zatreba ili pozvat hitnu, bolnicko lijecenje, operacije i lijekovi .moje je pitanje u principu dali je moguce izvest tako nesto, da zivis bolje nego u hr (uz dvije mjesecne place) a da si istovremeno i mozes priustiti ovakav zdravstveni sustav.
pika2711 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2014., 18:39   #7231
Quote:
pika2711 kaže: Pogledaj post
uzasno mi je to sve komplicirano
sto smatram dobrim osiguranjem? pod time mislim dobro za kronicare dakle da si mogu priustit kroz cijeli zivot 4-5 kontrola/godisnje kod specijaliste (nekad je to rijede nekad cesce ajmo rec u prosjeku zivota 4 puta/godisnje),da mogu otic na hitnu ako zatreba ili pozvat hitnu, bolnicko lijecenje, operacije i lijekovi .moje je pitanje u principu dali je moguce izvest tako nesto, da zivis bolje nego u hr (uz dvije mjesecne place) a da si istovremeno i mozes priustiti ovakav zdravstveni sustav.
Komplicirano, je. Drugačije, je. Da li se može prijuštiti, da. Da li bi si ti mogla prijuštiti, to samo ti možeš znati.

No, ljepota kapitalizma je da, ako ti je nešto komplicirano pa ti se baš i neda proučiti kao i što, uvijek ima netko tko će to rado napraviti za tebe. Stoga telefon u ruke i zovi jednog od mnogih "health insurance brokera", pa pitaj koje su ti opcije za osiguranje kakvo tebi treba.
Hello Operator is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2014., 22:53   #7232
Ekipa pozdrav i molim malu pomoc. Nemojte se ljutiti ako je na pitanje vec sto puta odgovoreno (sigurno je) ali morao bi reagirati asap na jedan oglas a do sad sam bio skoncentriran samo na Kanadu tako da nemam pojma kako stvari funkcioniraju za USA. Cijelo popodne citam po netu pa ce mi glava lagano eksplodirati tako da molim samo da mi netko kaze da li sam za sad dobro polovio
Znaci, teoretski, javi mi se poslodavac u USA koji je zainteresiran za mene. On mora prvo traziti odobrenje za stranu radnu snagu (nesto kao lmo/lmia u Kan.?) Ako mu odobre ja mogu trazi non-immigrant visu H1B a zena dobije H4 sa kojom ne moze raditi? Sto jos treba? Da li zena moze nakon nekog vremena dobiti isto radnu vizu ili nema sanse da tamo radi? Ako sam dobro vidio ta moja radna bi trajala max 3 god, sto nakon toga? Uz pretpostavku da je poslodavac voljan sredjivati tu svu papirologiju za mene koliko to otprilike traje i koje su opce sanse da mu se odobri da me "uveze"?
MoschuS is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2014., 05:29   #7233
Quote:
pika2711 kaže: Pogledaj post
uzasno mi je to sve komplicirano
sto smatram dobrim osiguranjem? pod time mislim dobro za kronicare dakle da si mogu priustit kroz cijeli zivot 4-5 kontrola/godisnje kod specijaliste (nekad je to rijede nekad cesce ajmo rec u prosjeku zivota 4 puta/godisnje),da mogu otic na hitnu ako zatreba ili pozvat hitnu, bolnicko lijecenje, operacije i lijekovi .moje je pitanje u principu dali je moguce izvest tako nesto, da zivis bolje nego u hr (uz dvije mjesecne place) a da si istovremeno i mozes priustiti ovakav zdravstveni sustav.
Jest, super komplicirano je... odnedavno (Obamacare) još kompliciranije!

Tebi će vjerovatno trebati jedno od opsežnijih (i skupljih) osigiranja. Nema ti druge nego kad dođe do toga, proučavati, čitati, pitati... internet je srećom pun informacija (većinom dobrih). Ili se posavjetovati s profićem koji se time bavi (brokerom).

Quote:
MoschuS kaže: Pogledaj post
Ekipa pozdrav i molim malu pomoc. Nemojte se ljutiti ako je na pitanje vec sto puta odgovoreno (sigurno je) ali morao bi reagirati asap na jedan oglas a do sad sam bio skoncentriran samo na Kanadu tako da nemam pojma kako stvari funkcioniraju za USA. Cijelo popodne citam po netu pa ce mi glava lagano eksplodirati tako da molim samo da mi netko kaze da li sam za sad dobro polovio
Znaci, teoretski, javi mi se poslodavac u USA koji je zainteresiran za mene. On mora prvo traziti odobrenje za stranu radnu snagu (nesto kao lmo/lmia u Kan.?) Ako mu odobre ja mogu trazi non-immigrant visu H1B a zena dobije H4 sa kojom ne moze raditi? Sto jos treba? Da li zena moze nakon nekog vremena dobiti isto radnu vizu ili nema sanse da tamo radi? Ako sam dobro vidio ta moja radna bi trajala max 3 god, sto nakon toga? Uz pretpostavku da je poslodavac voljan sredjivati tu svu papirologiju za mene koliko to otprilike traje i koje su opce sanse da mu se odobri da me "uveze"?
Papirologija može uzeti od par tjedana do par mjeseci, dobri poslodavci imaju i dobre odvjetnike koji to brzo srede. Znam za slučajeve u kompaniji u kojoj radim gdje su radne vize bile gotove za dva/tri tjedna.

Za suprugu - ovisi o dosta faktora. Škola, radno iskustvo na deficitarnim poslovima bi trebali pomoći.

Non-immigrant vize se mogu produžiti na još tri godine, za to vrijeme, ako se pokažeš vrijednim poslodavcu on može pokrenuti postupak za zelenu kartu.
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2015., 12:41   #7234
Imal tko da dolazi u Dallas Tx ? Tu sam da pomognem 😃
mmandic is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2015., 09:36   #7235
Pozdrav svima

Dobio sam postdoc poziciju na University of Arizona i počinjem negdje između 01.04. i 15.06. Viza će biti J-1, kategorija Research scholar.
U biti imam par pitanja vezano za svoju ženu.
Zna li netko otprilike koliko traje odobravanje radne dozvole za J-2 spouse?
Ona je ovdje učiteljica i misli za početak probati se certificirati kao daycare worker i tražiti posao u vrtićima. Još jedna opcija koju razmatra je da završi floristry course pa radi kao cvječarka. Ima puno tih online floristry courseva, ne znam dali to išta predstavlja za traženje posla u SAD-u?
Biti ću vam zahvalan na savjetima i mišljenjima.

PS

Znam da je mala šansa ali ako ima neko u Tucsonu ili Phoenixu tko je raspoložen za druženje sa svježim imigrantima na proljeće nek se javi na PM.
lakota is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2015., 12:29   #7236
No response, svi Ameri samo rade pa ne stignu.
Evo par lakših pitanja.
Kakva su vam iskustva kupnje polovnog auta, jel bolje od private sellera ili salona?
Za početak ne bih ništa skuplje od 8000 USD, koliko sam shvatio lease novog mi neće odobriti dok sam na J-1 a financing za kupnju bi bio odobren ali s velikom kamatom. Jesam li u pravu?
Zasad su mi favoriti Ford Fusion ili Hyundai Elantra 2008-2010. Imate li predodžbu koliko bi me obavezno osiguranje + kasko otrpilike došlo mjesečno za takav auto (family sedan) u Arizoni?
Eh da, koliko se može oboriti cijena u salonu cijenkanjem (kupovao bih gotovinom)?
lakota is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2015., 20:25   #7237
Quote:
lakota kaže: Pogledaj post
No response, svi Ameri samo rade pa ne stignu.
Evo par lakših pitanja.
Kakva su vam iskustva kupnje polovnog auta, jel bolje od private sellera ili salona?
Za početak ne bih ništa skuplje od 8000 USD, koliko sam shvatio lease novog mi neće odobriti dok sam na J-1 a financing za kupnju bi bio odobren ali s velikom kamatom. Jesam li u pravu?
Zasad su mi favoriti Ford Fusion ili Hyundai Elantra 2008-2010. Imate li predodžbu koliko bi me obavezno osiguranje + kasko otrpilike došlo mjesečno za takav auto (family sedan) u Arizoni?
Eh da, koliko se može oboriti cijena u salonu cijenkanjem (kupovao bih gotovinom)?
Ovo ti je biblija za cijene polovnih auta.
Nađi vozilo koje te zanima, pogledaj rang i koristi za dogovor cijene. A, sad gdje ćeš naći povoljnije - zavisi od tebe. Ja generalno bi izbjegavao dilere polovnih, no nikada ne znaš kako tržište stoji tamo gdje si ti i kolika je motivacija dilerima da se riješe svog inventara.
Za osiguranje stvarno ovisi o tebi i lokaciji - a kao friškome u zemlji računaj da ćeš u početku plaćati više. Ja bi u tvojoj situaciji nazvao jednu od većih osiguravajućih kompanija i pitao točno za tebe i vozilo koje namjeravaš kupiti. I naravno koji su minimumi za pokrivanje u državi gdje živiš.
Hello Operator is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2015., 04:15   #7238
Quote:
lakota kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima

Dobio sam postdoc poziciju na University of Arizona i počinjem negdje između 01.04. i 15.06. Viza će biti J-1, kategorija Research scholar.
U biti imam par pitanja vezano za svoju ženu.
Zna li netko otprilike koliko traje odobravanje radne dozvole za J-2 spouse?
Ona je ovdje učiteljica i misli za početak probati se certificirati kao daycare worker i tražiti posao u vrtićima. Još jedna opcija koju razmatra je da završi floristry course pa radi kao cvječarka. Ima puno tih online floristry courseva, ne znam dali to išta predstavlja za traženje posla u SAD-u?
Biti ću vam zahvalan na savjetima i mišljenjima.
Quote:
lakota kaže: Pogledaj post
No response, svi Ameri samo rade pa ne stignu.
Evo par lakših pitanja.
Kakva su vam iskustva kupnje polovnog auta, jel bolje od private sellera ili salona?
Za početak ne bih ništa skuplje od 8000 USD, koliko sam shvatio lease novog mi neće odobriti dok sam na J-1 a financing za kupnju bi bio odobren ali s velikom kamatom. Jesam li u pravu?
Zasad su mi favoriti Ford Fusion ili Hyundai Elantra 2008-2010. Imate li predodžbu koliko bi me obavezno osiguranje + kasko otrpilike došlo mjesečno za takav auto (family sedan) u Arizoni?
Eh da, koliko se može oboriti cijena u salonu cijenkanjem (kupovao bih gotovinom)?
Ja sam bio na poslovnom putu u EU pa se nisam mogao opširnije javljati.

Prvo, sve u vezi s J-2 vizom ovisi o tome kakva je tvoja J-1 viza, a da bi legalno radila treba aplicirati za EAD (Employment Authorization Document). EAD process može potrajati i do pola godina (češče se puno ranije dobije) i vrijedi godinu dana od izdavanja.

Mislim da u Arizoni ne bi trebala imati problema naći kakav adekvatan privremeni posao za zanimanja koja vas zanimaju. Kursevi su OK no ovdje se puno više cijeni pravo radno iskustvo s dobrim referencama.

Za auto - radije kod provjerenih salona no ovih dealera. Ovdje u SAD imaš npr. Carmax koji je sasvim solidan izbora za rabjlene a imaju salone i u Arizoni.
Dosta salona će ti dati i OK garanciju za rabljeni auto, možda će to malo više koštati ali na dulje staze je sigurniji izbor. I da, ne zaboravi pitati za povijest vozila (npr. Carfax report).

Financing s J-1 vizom (ako i bude odobren!!!)... bit će papren! Ako možeš prije toga skupiti tih 8K cash i platiti možda dobiješ i bolji popust. Znam za svakakve horror kamate kod financiranja osoba u SAD na neimigrantskim vizama, ne bih to preporučio ako se baš ne mora.

Ovdje u SAD-u, sve što se tiče ozbiljnijeg financiranja ovisi o nečem što se zove FICO score (osobni kreditni rating). Ti jednostavno nećeš imati dosta kreditne prošlosti pa će tvoj FICO tretirati kao 300 (dakle - škart). Recimo, s dobrim FICO score-om od 780 do 850 lako se dobije financiranje auta s 0-0.9 posto kamata, dok bi za isti auto sa škart score-om od 300injak bodova kamatna stopa bila često 8.9 posto u najboljem slučaju (često i dosta preko 12%!).

Što se tiče osiguranja automobila ovdje npr. imaš podatke za Arizonu. Prilično u skladu s dosta drugih saveznih država.
__________________
Sing, baby, sing!

Zadnje uređivanje InterMezzo : 18.02.2015. at 04:28.
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2015., 17:24   #7239
Molim da se drzite teme, a sva turisticka pitanja postavite na odgovarajucem pdf-u.
__________________
I might be schizophrenic but at least we have each other.
Skattemus is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2015., 12:51   #7240
bok,

koju web stranicu preporučate gdje se mogu vidjeti cijene nekretnina, nešto poput njuškala za nekretnine

hvala
BundyBoy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:06.