Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.02.2008., 17:51   #1
Potpourri- sušene latice, lišće i slično....

Dakle ukoliko je bila slična tema unaprijed se ispričavam....

Dakle zanima me da li se netko ovdije bavi izradom toga?
Ja sam imala neki buket koji je moja mama osušila pa sam nakon par mjeseci odvojila suhe latice i držala ih kao potpourri ukras koji nije ima nikakav miris osim po sušenom lišću...

Ja bih ga htijela malo ''namirisati'' eteričnim uljem ali nisam sigurna kako. Da samo ukapam ili te kapi treba nečim razrijediti?

I zanima me ako netko ima iskustva sa sušenjem ploškica limuna i naranče? Ja sam ih sušila u poećnici ali nije mi neš ispalo pa je svaki savijet dobrodošao!
LittleMiss is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2008., 22:53   #2
hm... imao sam kupljena ta čuda..latice, komade voća, neznam cega sve ne... ma to se naprasi a i kratko traje. vise volim kupit etericno ulje i onu lampu za njega. u kina sopu 9kn (zasto u ind. shopu davat 80+)
osbourne is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2008., 13:19   #3
da to sa skupljanjem prašine.... imaš pravo.... a sušenje voća i sličnik điđabiđa
LittleMiss is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2008., 22:07   #4
kad ti se prasina uvuce u pore jedne điđabiđe, osušene naranče...pa je ti izvadi...
ma ulja ruls meni bas gori u sobi
osbourne is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2008., 09:07   #5
me te sušene naranče i sličnoti moja mama veže na poklone ili boce kad nekom poklanja..... ona voli te điđebiđe pa zato..... evo sad joj se neke suše na balkonu
LittleMiss is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2008., 21:41   #6
Quote:
LittleMiss kaže: Pogledaj post
me te sušene naranče i sličnoti moja mama veže na poklone ili boce kad nekom poklanja..... ona voli te điđebiđe pa zato..... evo sad joj se neke suše na balkonu
ja sam sušila naranče, limune, tikvice,kiwi i sve ispadne odlično , ali za ukrašavanje poklona...ja to narežem na ne pretanke fete i potom sušim na toplom...ako se grije na grijaćem tijelu, a ljeti na zraku...sušila sam i feferone i čili papričice (one klobučaste) tako da sam ih povezala koncem kroz peteljku ,a tako ih još imama i koristim i u kuhinji... a za potpourri sam radila od osušenog klipa kukuruza narezanog, češera(ali odvojiš sve one latice od šiške),obojaš ih i kapneš eterično ulje u to ...dodaš im klinčića i cimeta....ali ni ja nisam zadovoljna zbog te prašine , sklonija sam eteričnim uljima...ionako ih nakapavaš u taj potpouri...
chilimama is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2008., 12:30   #7
Quote:
chilimama kaže: Pogledaj post
ja sam sušila naranče, limune, tikvice,kiwi i sve ispadne odlično , ali za ukrašavanje poklona...ja to narežem na ne pretanke fete i potom sušim na toplom...ako se grije na grijaćem tijelu, a ljeti na zraku...sušila sam i feferone i čili papričice (one klobučaste) tako da sam ih povezala koncem kroz peteljku ,a tako ih još imama i koristim i u kuhinji... a za potpourri sam radila od osušenog klipa kukuruza narezanog, češera(ali odvojiš sve one latice od šiške),obojaš ih i kapneš eterično ulje u to ...dodaš im klinčića i cimeta....ali ni ja nisam zadovoljna zbog te prašine , sklonija sam eteričnim uljima...ionako ih nakapavaš u taj potpouri...
ma ja u stanu osim balkona nemam nekog mjesta zgodnog za sušiti pa sam probala u pećnici (imam onu sa opcijom strujanja zraka) ali ne znam na koju temperaturu da stavim ...... kiwi nisam probala ali budem..... evo jučer sam kupila neko eterično ulje pa ću malo osvježit potpuri, gdje se može nabavit ona boja za farbanje toga, pitala u par papirnica pa nemaju
LittleMiss is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2008., 18:47   #8
Quote:
LittleMiss kaže: Pogledaj post
ma ja u stanu osim balkona nemam nekog mjesta zgodnog za sušiti pa sam probala u pećnici (imam onu sa opcijom strujanja zraka) ali ne znam na koju temperaturu da stavim ...... kiwi nisam probala ali budem..... evo jučer sam kupila neko eterično ulje pa ću malo osvježit potpuri, gdje se može nabavit ona boja za farbanje toga, pitala u par papirnica pa nemaju
ne znam kako rade profići, a ja sam ih potopila u vodu u kojoj sam malo razmutila boje a to je tempera direkt iz tube da dobiješ dovoljno gustu smjesu da boja ostane a dovoljno rijetku da se fino upije..možeš koristiti i pigment dipi boje (košta oko 10kn u prodavaonicama boja i lakova)to ti je ona boja koju stavljaš u bijelu boju za zid ako sama mutiš.. isto ju malo razvodniš jer je prilično gust taj dipi....
Voće sušiš na niskoj temperaturi ( oko 5o°...možeš malo pojačati ako ti se čini sporo ali ne više od 100°),jer ga u biti samo isušuješ...sama vidi kako ide pa ćeš i znati kad ti je dovoljno suho...ako imaš dovoljno vremena , bolje reći unaprijed nekoliko tjedana , možeš isto povezati koncem pa staviti na zrak na svom balkonu pa nek se suši...pa kad bude , bude...
chilimama is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2008., 09:44   #9
eto ja jučer napravila čips od jabuke, narezala sam jabuku na mašinu za rezanje na debljinu j mm i sušila na 100 stupnjeva oko 45 min... svakih 15 min moraš otvorit pećnicu da para izađe... jaaako fino
LittleMiss is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2009., 16:02   #10
kasnim jedno sto svjetlosnih godina, al da ipak odgovorim...

radila sam potpurije 2 jeseni za redom. em je bilo zabavno, em nisa htjela davati novce za neke umjetnjake iz ducana.

otisla u maksimir, naokupila malih cesera, boba i slicnog, posusila na balkonu;
osusila narance i limune, na deblje snite na radijatorima;
sve pomijesala i stavila u 1 ovecu teglu. teglu odozgo prekrila jutom i okolo namotala spage u vise slojeva. prethodno nakapala etericno ulje narance.
ova finta s jutom je bila da sprijecim prasinu...
svako malo bi to protresla da ulje zamirisi, ali hlapilo je prebrzo...

ukras ko svaki ukras, relativno brzo dosadi, pa tako i meni moji potpuriji. inace, materijala iz jedne setnje je bilo toliko da sam jos takva 2 poklonila...
Kris79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2011., 14:13   #11
Steta sto je ova tema zamrla, i mene zanima kako bih mogla da napravim potpuri,
posebno sada kada je zima, pa nema latica ruza i sl. stvari.
Ima li neko ko se bavi time?
Lena-bg is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:15.