Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Psi

Psi Najbolji prijatelji

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.12.2006., 22:41   #1
Francuski buldog

Razmišljam o kupnji,ali nemam pojma kakvog je karaktera?Dal se dobro prilagodi na stan,dal zahtijeva češće veterinarske preglede?I kaj se cijene tiče čitala sam da je oko 1000e.Jesam li u zabludi ili je cijena toliko visoka?

Vidim da na temi nisu napisani standardi, pa evo ja ću copy paste-at, dobro dođe uvijek.


Spojen post forumaša fretless 11 o samoj pasmini:

FRANCUSKI BULDOG (Bouledogue français)


ZEMLJA PORIJEKLA: Francuska

FCI KLASIFIKACIJA: Grupa 9 - Psi za pratnju, Sekcija 11 - Mali molosoidni psi bez radnog ispita


IZGLED: snažan pas s obzirom na svoju malu veličinu, nizak, kompaktan, glatke dlake, sa kratkim licem i kratkom njuškom, prčastim nosom, uspravnim ušima i prirodno kratkim repom, na prvi pogled mora djelovati kao aktivan pas, inteligentan, jake muskulature, kompaktne građe sa čvrstim kostima

KARAKTER: Društven, živahan, zaigran, umiljat, posebno nježan prema svojim gazdama i djeci

GLAVA: Glava mora biti vrlo snažna, široka i četvrtasta; koža na glavi treba formirati skoro simetrične bore i nabore; glavu buldoga karakterizira kontrakcija nosnog djela, tako da je lubanja dobila na širini, a izgubila na duljini


PREDIO LUBANJE:

LUBANJA: Široka, skoro pa plosnata, čelo je vrlo ispupčeno, između očiju je formirana brazda koja se ne smije nastaviti na čelo

STOP: vrlo naglašen


PREDIO GLAVE:

NOS: širok, vrlo kratak, okrenut prema gore, nosnice dobro otvorene i simetrične; no nagib nosnica kao i prčast nos moraju dopuštati normalno disanje

NJUŠKA: vrlo kratka, široka, sa koncentričnim, simetričnim naborima koji se spuštaju do gornje usnice (duljina njuške je obično 1/6 dužine cijele glave)

USNICE: debele, mekane i crne; gornja usnica se sastaje sa donjom na njezinoj sredini, kompletno pokrivajući zube koji nikad ne smiju biti vidljivi kada su usta zatvorena; jezik se nikada ne smije vidjeti

ČELJUST: široka, četvrtasta, snažna; donju čeljust karakterizira široko zaobljenje koje završava ispred gornje čeljusti; kada su usta zatvorena, istaknutost donje čeljusti (predgriz) je formirana zaobljenjem donjeg viličnog djela; to zaobljenje je važno da bi se izbjeglo pomicanje donje čeljusti.

ZUBI: donji sjekutići nikad ne smiju biti iza gornjih ni u kom slučaju; luk donjih sjekutića je zaobljen; čeljust ne smije pokazivati znakove bočne devijacije, niti torzije, tj. uvrtanja; usnice moraju prekrivati zube kad su usta zatvorena

OBRAZI: Mišići na obrazima su jako razvijeni, ali ne i ispupčeni

OČI: Veseo, živ izraz; oči su postavljene nisko, prilično daleko od nosa, i pogotovo od ušiju, tamno obojane, prilično velike, zaobljene, blago ispupčene; kada pas gleda naprijed ne bi se trebala vidjeti bjeloočnica, rub očiju treba biti crn

UŠI: srednje veličine, široke pri temelju, zaobljene na vrhu, postavljene visoko na glavi, ali ne preplizu jedno drugom, nošene uspravno, otvor uha je okrenut prema naprijed; koža mora biti nježna i mekana na dodir

VRAT: kratak, lagano zaobljen, bez podbratka


TIJELO:

GORNJA LINIJA: raste prema butinama i pada kako ide prema repu
LEĐA: široka i mišićava
BUTINE: kratke i široke
SAPI: kose
PRSA: cilindrična; dobro formirana rebra, vrlo zaobljena
TRBUH: uvučen


REP: kratak, postavljen nisko na sapi, debeo pri temelju, zašiljen prema vrhu; uvijek mora biti ispod horizontale; relativno dugačak rep je dopušten, ali nije poželjan


PREDNJI DIO:

PREDNJE NOGE: vertikalne i paralelne gledane iz profila i od naprijed, dobro razdvojene

RAMENA: kratka, čvrsta, sa čvrstim i vidljivim mišićima

NADLAKTICA: kratka

LAKTOVI: blizu tijela

PODLAKTICA: kratka, ravna i mišićava

ZGLOBOVI: čvrsti


STRAŽNJI DIO:

STRAŽNJE NOGE: jake i mišićave, malo duže od prednjih nogu tako da je stražnji dio povišen

BEDRA: mišićava, čvrsta, ali ne previše zaobljena

GLEŽNJEVI: niti previše uglasti niti ravni

- francuski buldozi rođeni su bez rudimentarnog prsta s unutarnje strane noge na stražnjim nogama


STOPALA: prednja stopala mala i zaobljena, tzv. „mačja stopala“, dobro postavljena na zemlji, okrenuta lagano prema van, prsti su kompaktni, nokti kratki, čvrsti i dobro razdvojeni; jastučići su čvrsti, debeli i crni; kod 'brindle' pasa nokti moraju biti crni, kod 'pied' i 'fawn – krem' pasa preferiraju se tamni nokti, ali se svjetli nokti ne smatraju greškom
Stražnja stopala su kompaktna.

HOD / KRETANJE: slobodno

KRZNO:

DLAKA: lijepo, glatko krzno, sjajno i mekano

BOJA : Podjednako krem, tigrasti ili ne, sa ograničenim oznakama (pied)
Fawn tigrasti ili ne, sa srednje ili jako izraženim, dominantnim oznakama
Sve fawn nijanse su dopuštene, od crvene do svijetlo smeđe ( café au lait) boje
Posve bijeli psi su klasificirani pod brindle fawn-ove sa jako izraženim, dominantnim oznakama
- kada pas ima vrlo taman nos i tamne oči sa tamnim kapcima, tada se depigmentacija može iznimno tolerirati kod vrlo lijepih primjeraka pasmine


VELIČINA I TEŽINA: težina 8-14 kila, a veličina proporcionalna sa težinom


GREŠKE:

- čvrsto zatvoren nos, iskrivljen, i kronično 'hrkanje'
- usnice koje se ne spajaju na sredini
- depigmentacija usnica
- svijetle oči
- podbradak
- rep nošen previsoko, predugi rep ili vrlo kratak
- labavi laktovi
- ravan skočni zglob
- nepravilno kretanje
- preduga dlaka
- krzno išarano pjegama


OZBILJNE GREŠKE:

- sjekutići vidljivi kad su usta zatvorena
- jezik vidljiv kad su usta zatvorena
- kruto kretanje prednjih nogu
- ružičaste mrlje na licu, posebno u slučaju brindle fawn-ova sa srednje izraženim oznakama ('caille') i kod fawn-ova sa dominatno izraženim oznakama ('fauve')
- prevelika ili nedovoljna kilaža


DISKVALIFIKACIJA:

- boja nosa koja nije crna
- zečja usna
- pas kojem su donji zubi iza gornjih
- pas kojem se vide zubi kad su mu usta zatvorena
- oči različite boje (heterochromatic)
- uši koje nisu nošene uspravno
- unakažene uši, rep ili rudimentarni prst
- pas bez repa
- rudimentarni prst na stražnjim nogama - boja dlake : crno-žutosmeđa, mišje siva i smeđa


NAPOMENA: mužjaci moraju imati dva naizgled normalna, potpuno spuštena testisa
__________________
"Nema više ovdje ni Grka ni Židova, ni obrezana ni neobrezana, ni barbara ni skita, ni roba ni slobodna čovjeka; tu je samo Krist—koji je sve i u svima" (Kol 3,1-17)

Zadnje uređivanje fermina-daza : 17.03.2014. at 13:03. Reason: spajanje s postom s opisom pasmine
fretless11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2006., 11:01   #2
frend ga ima
njegov je zaigran jako, zivi s njima u stanu i nemaju bas problema s njim

cuj cijene od pravih uzgajivaca su visoke
i da se mene pita rade bi uzeo tako psa nego od nekog tzv uzgajivaca
jed2i is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2006., 12:35   #3
Na ovoj stranici imaš nešto informacija o njima http://www.pasoddy.com/dog/francuski%20buldog_.htm
__________________
Maltezeri
Lela is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2006., 12:59   #4
Jak, kratkonogi pas s malim telom. Za njega je tipičan tupi obrazni deo lobanje i visoko nošene netopirske uši. Rep je prirodno kratak. Glava je široka i kratka. Na obrazu ima bore koje se pružaju do gornjih usana. Jezik i zubi se ne smeju videti iz zatvorene gubice. Oči su tamne, okrugle i malo izbočene. Leda su široka i mišićava, a leđa blago padajuća. Dlaka mora biti kratka, gusta i sjajna s malim pegama i kombinacijom boja - crne, smeđe i bele.Visina - 30 do 35 cm, težina od 8 do 14 kg. Životno doba - 8 godina, iznimno dočekaju visoku starost. Francuski buldozi su nastali od starih seljačkih pasmina. lako su kao rasa bili priznati već 1898. godine (prvi put bili su na izložbi 1870. godine) sporovima o njihovom poreklu još dan danas nema kraja. Englezi još uvijek tvrde da je francuski buldog samo jedna podvrsta njihovog engleskog buldoga.Francuski buldog je čoveku privržen i ljubazan pas, prijazan prema članovima porodice, čak i prijateljima porodice. Vrlo je pametan i treba ga odgajati s ljubavlju. Nije pas koji bi se podredio. Njegov izraz lica je rečit. Ljudi koji s njim žive nauče se na njegovo glasno i nejednakomerno disanje. Jako voli porodicu i tesan kontakt sa čovekom. Po prirodi su francuski buldozi neustrašivi, uvek aktivni i jači nego što izgledaju na prvi pogled. Primereni su ljudima koji bi rado imali velikog psa, a imaju malo prostora. Pošto se lako udeblja, potrebno je paziti na ishranu.


Ovo sam kopirala s jedne stranice gdje piše o Francuskim buldozima ;-)
Dorsy is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2006., 13:01   #5
Francuski buldozi:


Francuski buldog, bijelo-crni štenci, hrvatski uzgoj, cijepljeni

Telefon: 099/2153-693

Ovo sam našla,a slika je od tih štenaca,probaj nazvati pa pitaj za cijenu ;-)
Dorsy is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2006., 13:02   #6
Dorsy is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2006., 13:28   #7
francuski buldozi

Kad je o njima riječ treba biti vrlo pažljiv pri kupovini, samo od provjerenih uzgajivača, a ne onih tipa ima deset pasmina štenaca za prodaju, to su šverceri i uvalit će ti "felerično" štene.U mom kvartu ljudi su tako nagrabusili kupili štenca preko plavog oglasnika, zavolili ga dabome a štene problema i bolesti ko u priči, kukovi loši i još sto čudesa. Više su potrošili an veterinare nego da su kupili pet buldogića kod ok uzgajivača.Navodno da se mali francuz ako je sve ok i regularno ne može kupiti za manje od cca 600 eura. Rekoh navodno, jer neko doba sam se jako bila zagrijala za tu pasminu, i danas mi je presladak ali u međuvremenu sam udomila moju ljepoticu Miu koja nema veze sa buldozima nego je najobičnija mješanka beagla i ptičara a lijepa kao slika. I što je najvažnije zdrava kao dren. Ne želim te odgovoriti od pasmine nikako ali ooopppreeezzz. Svijet je pun lopuža i varalica!
kikibela is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2006., 16:31   #8
oprezno jer pasmina je dosta bolezljiva i osjetljiva,pa ako se kupi od svercera sigurno ce biti problema!!!
samo kod provjerenih uzgajivaca.mozes nazvati HKS pa upitati...
__________________
i u zabranjenom vocu naletis na crva...
lianne is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2006., 13:06   #9
Quote:
lianne kaže:
mozes nazvati HKS pa upitati...

A oni kao preporucuju samo postene i savjesne uzgajivace uzgajivace!!??
KaBOOM is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2006., 13:24   #10
Quote:
KaBOOM kaže:
A oni kao preporucuju samo postene i savjesne uzgajivace uzgajivace!!??
...i to je upitno, ali sigurno daje neku vrstu sigurnosti.
što se tiće cijene ispod 1000 EUR-a FB ne možeš naći, osim
ako je neki jadan sa nekom manom, rascjepano nepce, dysplazia i ostalo.
...za otvaračicu ovog topica, otiđi na ovu stranicu Francuski buldog
i prošvrljaj, to je podforum FB, ljudi će ti pomoć, samo pitaj.
Golden Drop is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2006., 06:29   #11
U ponedjeljak sam vidjela jednog francuskog buldoga, ja se sagnila da ga pomazim, a on ispusti neki glas kao da reži. Ja povukla ruku i kažem gazdarici: "Što se ne voli maziti kad reži?", a ona će meni:" Ma ne reži on tako diše." Taj pas diše kao da je dugogodišnji teški pušač. Meni su buldozi jedna od najdražih vrsta (i engleski i francuski), ali od dosta ljudi sam čula da su osjetljivi na zdravlje.
Cordelia is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2006., 13:38   #12
boldozi, mopsevi pa čak i neki pekinezi dišu glasno i hrču...jako volim francuske buldoge...voljela bih još eto jednog malog ljepotana nabaviti jednog dana no nisam sigurna kako bi se slagao sa mopsom no dobro...ima vremena za to
crvenaOS is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2006., 23:43   #13
Da, kako sam već napisala ja sam vlasnica jednog malog roktavca...
Star je skoro dvije godine i volimo ga više od svega...
Dobrica je velika!
Da, rokće i hrče kad spava ili kad smo vani pa trči pa se zapuše...
Nekima je to hrkanje više izraženo nekima manje...
Zavisi o njuškici...
Cijene im se kreću od 800 eura na više a ovo što se prodaje preko oglasnika nije vrijedno spomena a kamoli vaših novaca i živaca koje će te potrošiti na veterinara i ostalo a na kraju nećete ni imati peseka...
U Hrvatskoj postoje doslovno tri uzgajivačnice koje su vrijedne spomena i kod njih su cijene kakve sam gore navela...
Dvije su u okolici Osijeka a jedna je na moru kod Splita..
Možete i iz vana nabaviti peseka ali vam iz poznatih uzgajivačnica nitko neće htjeti ni prodati jer za takvo što morate imati neku dobru preporuku a ove koje eventualno mi smrtnici možemo dobiti to su gore kvalitete nego ovi iz oglasnika...
Ako imate kakvih pitanja u vezi francuzića samo pitajte - na raspolaganju sam vam...
E da i nije istina da često imaju zdrastvenih problema....
Mi sa svojim nismo ništa imali osim dvije prehladice ali to se ne može računati kao problem zar ne?
Mopsići recimo imaju više problema od njih a i teži su za održavanje...
Mopsly is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2006., 10:12   #14
Quote:
Mopsly kaže:

Cijene im se kreću od 800 eura na više a ovo što se prodaje preko oglasnika nije vrijedno spomena a kamoli vaših novaca i živaca koje će te potrošiti na veterinara i ostalo a na kraju nećete ni imati peseka...
Možete i iz vana nabaviti peseka ali vam iz poznatih uzgajivačnica nitko neće htjeti ni prodati jer za takvo što morate imati neku dobru preporuku
buldozi se prodaju i za oko 300-njak eura.
npr. bas iz osjeka.
buldozi iz uzgajivacnica koji traze preporuke kostaju oko 3 tisuce eura.
Billi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2006., 23:50   #15
U kojoj to uzgajivačnici u Osijeku koštaju 300 eura ak se smije znat??!!
Jedino ako su šverani iz Srbije ili Mađarske vjerujem...
Obje registrirane uzgajivačnice iz okolice Osijeka imaju legla od 800 eura na više pa ak ti znaš koja to prodaje štence za 300 pliz mi reci da i ja znam..
Mopsly is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2006., 10:05   #16
znam za dva iz osijeka po toj cijeni. znam i za trecu kujicu. al ne znam imena uzgjivaca, nije me interesiralo. ali ok, ak ti velis da su 800, onda je tak. valjda jesu vrhunski.
cudi me da ne znas za varazdince, oni rasturaju sa svojim vanilla muskicem.
moja je uvezena tj prosvercana a kostala je 250 eura
Billi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2006., 13:28   #17
frenchie

imam malog frenchia i to je nešto najbolje u mom životu. preporučujem svakome ko ima dovoljno vremena jer traži puno pažnje i nepodnosi samoću, izbjegavajte kupnju preko oglasnika. cijena mog je bila 960 E. i nije mi žao. vrijedi i više.
 
Odgovori s citatom
Old 26.12.2006., 20:59   #18
Quote:
Billi kaže:
buldozi se prodaju i za oko 300-njak eura.
npr. bas iz osjeka.
buldozi iz uzgajivacnica koji traze preporuke kostaju oko 3 tisuce eura.

Kaj? 3 tisuće eura? Tisuću bih max. dala, sve ostalo je fakat previše za bilo kojeg psa. Dakle, za tisuću bi mogla dobiti zdravog i provjerenog? Oprostite na ovim izrazima, al nemam baš iskustva s pesekima,ovo bi bio moj prvi.
Zna li itko ime tih uzgajivačnica, broj?
__________________
Danas je ljudima ostavljeno suviše slobode, a nedovoljno smjernica kako se ponašati.
Ponosna is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2006., 17:17   #19
eh, eh,.. sad mogu pisat... jupie!

@ ponosna
poslao sam ti poruku...

@ ostali

evo javlja se uzgajivacnica "von Freudenhaus" iz Luga (kod Osijeka) ...
3000€ za stene nije nikako realno traziti u hrvatskoj... naravno da ja nebi imao nista protiv dobiti tu svotu za svoje stence ali sto je previse, je previse...
za takve cifre se prodaju psi za izrazito "uzgajivace" svrhe... dakle kad se psa vise svrsta na njegovu "papirolosku i uzgojnu vrjednost" nego sto ja osobno to zelim...
mi npr imamo zasigurno vecinom stenad koja je vise nego prvorazerdna po tom pitanju ali mi se vecinom trudimo nase pse udomit kod ljudi koji nemaju namjeru bavit se "profesionalnim" uzgojim tako da je i logicno da nam ni nepada na pamet traziti po 3000€. ali zna se kolika je cijena steneta iz dobrog i pouzdanog uzgoja = oko 1000€... a kad jednog divnog dana place u RH budu duplo vece onda cemo vidjet u kojoj ce proporciji bit cijena steneta tada.
na neki nacim nismo ni mi porofesionalnui uzgajivaci iako smo ove godine "nastancali" brdo stenaca... no to je slucajni splet okolnosti kod nas.. pogodila su se dva mens-ciklusa nase dvije kujice te je svaka imala 6 stenaca pa smo se tako nasli jednog dana sa 20-tak peseka u kuci... hehe to je cirkus bio...

evo jos dvije slike... ima i jos puno al da ne pretrpavam sad tu sve jednim postom...



Von Freudenhaus is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2006., 21:22   #20
3 tis eura je cija vrh, vrh, vrhunskih, sa preporukom. za takve pese niti ne zna da su u prodaji. iako, kod nas ih je besmisleno kupovati ako se ne izlazu iskljucivo vani. jer, nemojte kaj zamjerit, izlozte u bjelovau, sisku, pozegi, baske, i nisu nesto za hvalisanje sa sampionatom.
Billi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:12.