Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Televizija

Televizija Sve što trebam jest komad kruha i TV
Podforumi: Serije, Sapunice, Turske serije, Reality TV, Eurosong

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.01.2011., 16:26   #1
Sve što trebate znati o HD (High Definition)

UVOD – Što je to HDTV tehnologija?

HDTV odnosno High Definition Television je tehnologija koja nudi kvalitetu slike i zvuka značajno veće kvalitete u odnosu na tradicionalne tehnologije prikaza slike i zvuka (PAL, NTSC, SECAM,…). Iako je u samom početku bio emitiran u Europi i Japanu u analognom formatu, danas se HDTV signal šalje isključivo u digitalnom obliku. HD tehnologija je prvi puta predstavljena u SAD-u u 90.-tim godinama 20. stoljeća od strane grupe elektroničkih kompanija zvanih Digital HDTV Grand Alliance.

HDTV nudi daleko veću kvalitetu slike u odnosu na standardne televizore. S obzirom da je rezolucija veća, slika je oštrija, manje mutna i u cjelini bliža stvarnosti. HD nudi i glađe pokrete, detaljnjije i življe boje, a tu je i vrlo visoka kvaliteta višekanalnog zvuka koji čini iskustvo gledanja još boljim.



HDTV nudi dvije kvalitete signala: 720 i 1080 su osnovne oznake, a njima se dodaje ili slovo “i” ili slovo “p” što označava kakav je način iscrtavanja slike (i = interlaced - iscrtava se svaka druga linija, a onda ostale linije; p = progressive - linija po linija se iscrtava). 720 i 1080 predstavljaju “visinu” slike, a širina iznosi 1280, odnosno 1920 piksela). Broj sličica u sekundi (eng. FPS) se katkad navede pokraj oznake, npr. 720p60 što označava rezoluciju 1280×720, progresivan način iscrtavanja slike i 60 sličica u sekundi. Ako se ne spomene broj sličica, onda računajte da se radi o 50 ili 60 za 720p rezoluciju, dok za 1080 su danas česti 1080p24, 1080p25 ili 1080p30 koji će u budućnosti biti zamjenjeni formatima 1080p50 i 1080p60.

Ako je poznata rezolucija DVD-a koja iznosi 720×576 odnosno 720×480 piksela, onda je jasno da HD nudi više puta više informacija pri iscrtavanju slike, s obzirom da je njegova vertikalna rezolucija u slučaju 720p standarda jednaka horizontalnoj rezoluciji DVD-a. Drugim riječima, širina slike DVD-a je jednaka visini slike kod slabijeg HD standarda.



HDTV tehnologija polako prodire u kućanstva diljem svijeta, a procjenjuje se da oko 24 milijuna kućanstava u SAD-u posjeduje “HD Ready” TV prijemnik. Ipak, samo pola ove brojke može uistinu uživati u HD signalu jer ne posjeduje kabelski ili satelitski HD tjuner. Situacija se stalno poboljšava s obzirom na sve veću ponudu HD TV prijemnika, satelitskih risivera, a količina HD materijala je isto tako u stalnom porastu.
Rocco18 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2011., 16:51   #2
720p nije full HD nego je samo HD dakle niti smrdi niti ne mirise


trazite samo 1080p tj full HD
Full HD ima rezoluciju od 2 megapiksela


Za 10 godina ocekujemo 4320p s rezolucijom od 32 pixela tj. Ultra High Definition Television





Nazalost, mislim da 16:9 (1.78:1) nije bas dobar omjer za filmoljupce jer se 90% filmova danas snima u omjeru 2.39:1
Dakle, ako zelite gledati preko cijelog ekrana, glumci ce biti izduljeni.

Zadnje uređivanje Fuerteventura : 05.01.2011. at 16:58.
Fuerteventura is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2011., 17:15   #3
Nažalost danas većina HDTV uređaja može reproducirati samo 1080i bez obzira ako je film 1080p. Prema tome iako 720p ima manje pixela i manja je rezolucija, bolja je za neke brže scene, jer se kod (p) učitava redom svaka linija, dok je kod (i) svaka druga pa onda ostale.

http://www.youtube.com/watch?v=j29b7...eature=related
Rocco18 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2011., 17:32   #4
Rocco18, mogao si stavit veće slike da ljudi vide razliku.
http://www.pczenith.com/darco/hd_fil...mjeri/hd_4.jpg
http://www.pczenith.com/darco/hd_fil...comparison.jpg

A i mogao si navest odakle si kopirao članak.
Hmxhmx is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2011., 18:18   #5
Sa BluRay, .mkv filmovima, hajde de, ali TV program gledati u Full HD-u toga baš i nema. Emitiraju oni u 1080i, ali džabe kad je to sve upscaleano (nešto sa 720p, ali ima i sa 576i). Znači, kod TV kanala nitko nije zakinut ako ima i "obični" HD Ready TV.
Ord Mantel is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2011., 18:33   #6
Quote:
Rocco18 kaže: Pogledaj post
Nažalost danas većina HDTV uređaja može reproducirati samo 1080i bez obzira ako je film 1080p. Prema tome iako 720p ima manje pixela i manja je rezolucija, bolja je za neke brže scene, jer se kod (p) učitava redom svaka linija, dok je kod (i) svaka druga pa onda ostale.

http://www.youtube.com/watch?v=j29b7...eature=related
Sad sam prominila postavke i razlika je drastična, zahvaljujem se
Thanks
morska alga is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2011., 16:51   #7
HDTV ili DVDRiP,što je po vama kvalitetnije?
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2011., 19:44   #8
HDTV ako je 720p.

Ako je HDTV rip, onda je bolji DVD rip. Po meni...
Hmxhmx is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2011., 18:29   #9
HD emitiranje

Kada će Nova TV preći na hd?
ZLATNI is online now  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2011., 18:37   #10
Nova TV već emitira HD kanal preko MAXtva i B.neta, no za to moraš imati njihove HD pakete i dodatno ih platiti!
t86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2011., 01:06   #11
a ako je mislio zemaljskim putem, prek DVB-T mreže, onda je odgovor ne tako skoro jer HD MUX-a još ni nema.
a vidjet ćemo što nam donose C i E MUX HP produkcije na proljeće/ljeto 2012., ipak idu i OI u Londonu i Svjetsko u nogaču..
DeeJay Dee is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2011., 01:15   #12
"Pokušat ću nešto saznati s obzirom da HRT od 1.12. sve velike događaje, kao članica EBU-a mora prenositi i emitirati u HD-u ( za slanje van, ne za Hrvatsku!!!) pa me interesira da li će uopće biti mogućnosti emitirati kakav HD program u toj mreži. Svjestan sam da ta mreža nije posebno interesantna jer će se emitirati u DVB-T2, no, izgleda da je to postao svojevrsni "standard" jer se to primjenjuje u sve više zemalja kao servis za HD programe.
Usput, mala digresija, ali izgleda da nam MPEG-4 u HDTV televizorima očito neće trebati, osim, ako se ne raspiše neki natječaj za MUX X u MPEG-4 DVB-T.... a da zaboravio sam, to nam treba i za programe iz SLO i kasnije BiH (ukoliko živite na području gdje je moguć prijam tih odašiljača)."
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2011., 02:02   #13
da, to već znamo.
naglasak je na onom "za van", za HR je i dobri stari 4:3 dobar i dovoljan.

a što se DVB-T2 tiče to i ne mora biti tako loše ako neki imaginarni HRT HD bude u takvom nekom pay-TV paketu jer će se DVB-T2 kompatibilni receiveri ionako po svoj prilici dijeliti korisnicima-pretplatnicima od strane provajdera, operatera HP produkcija..
DeeJay Dee is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2011., 13:57   #14
hd u hrvatskoj možemo očekivati negdje nakon što u svijetu postane normalna 3d televizija
Boki000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2011., 15:51   #15
bojim se niti tada.

možda kad Ultra Hi-Vision/Super HD krenu ?
DeeJay Dee is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2011., 01:45   #16
spominjete mux c??hoće li on biti SAMO za HD kanale od npr HRT-a i Nove ili će biti raspisan natječaj za nove kanale?
silas2012 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2011., 02:02   #17
Ne zna se još ništa. Zna se samo da će biti DVB-T2 i najvjerojatnije pay-tv. Također bi trebala ići interaktivna usluga Hrvatske pošte.
Mephisto is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2011., 19:33   #18
Ovo od Hrvatskih pošta je zapravo nešto što će uvaliti i oprati/pokrasti koji milijun. Bolje bi im bilo da se natječu s onim čudacima iz city expressa.

Nekidan stojim kraj sandučića, dofura se expresova, ja ispružim ruku, on milimetar od moje ruke progura u sandučić jer mu se to valjda činilo brže, pa se minutu okretao je budala ne zna zaokrenut motorom.

Onda sam bezveze morao ići po ključ za sandučić jer mi budala nije mogla dati u ruke.
adidasfan is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2011., 00:26   #19
ovo od HP-a meni ne treba
silas2012 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2011., 16:41   #20
Quote:
silas2012 kaže: Pogledaj post
ovo od HP-a meni ne treba
Ma ovo će ti biti nešto kao IPTV/Kabelska preko DVBT-a... Znači imati će mo nekih 30ak programa i to će mo plaćati HP-u novčanu naknadu oni će nam i vjerojatno iznajmiti reciver za prijem programa u svakom slučaju ja mislim da će to biti super ako u ponudu stave dobre kanale tipa Fox life/crime, AXN, Universal, Sportklub, MTV Adria, Nick, Mini tv i sl. pridodaj tome i FTA kanale u DVBT mreži i imaš lipi paket kanala bez da petljaš sa satelitima ili iptv-om. + tu su dodatne usluge moguće! Ja jedva čekam da vidim na što će to sve ličiti imam velika očekivanja od toga.
vox is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:17.