Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.01.2008., 17:22   #121
Question Prijava poreza dohotka iz inozemstva ?

Radi se o tome da sam ja zaposlen u hr i našao sam dodatni posao preko interneta .
Ta kompanija će povremeno tražiti od mene potvrdu da sam platio porez.

Pitanje: što i kako da prijavim ako moram ?


hvala unaprijad
makil is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2008., 21:30   #122
20 % mirovinskog te 25% poreza na dohodak, u roku 7 dana od primitka love (ukupno 40%, ne 45%!). Dodaj prirez. Formular za prijavu, mislim da je IDD.
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2008., 11:35   #123
Quote:
Putnik92 kaže: Pogledaj post
20 % mirovinskog te 25% poreza na dohodak, u roku 7 dana od primitka love (ukupno 40%, ne 45%!). Dodaj prirez. Formular za prijavu, mislim da je IDD.
Ili nek otvori obrt (koji ostvaruje dobit) i plati samo 20% poreza na dobit.
Iako ne kuzim zasto ovi stranci traze potvrdu da je plati porez. O kojem porezu uopce govore?
PetBorut is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2008., 02:31   #124
Dobivam lovu iz par firmi preko neta i još nikad nisam čuo da neku zanima hoćeš li ti platiti porez. Možda si zbrkao svoju lokaciju pri registraciji ili nešto... o kojoj firmi se radi?
__________________
Potpisujem.... možda.
Ibiza is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2008., 13:33   #125
Obračun poreza na prihod iz inozemstva

Pretraživanje starih postova nije dalo rezultata, pa započinjem novi thread...

Dakle, situacija je ovakva: imala sam prihod od autorskog honorara koji mi je isplatila slovenska firma. Porezi su plaćeni u Sloveniji. Ako to navedem u poreznoj prijavi (što bih po zakonu trebala), zna li netko *pouzdano* kako će mi se obračunati eventualna razlika poreza (u Sloveniji je porez na autorske honorare 25%, ne znam koliki je priznati izdatak), tj. hoće li mi se kao odbitak priznati cjelokupan iznos poreza plaćen u Sloveniji? Iz ugovora o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja to nisam uspjela dokučiti, a u poreznoj naravno nemaju pojma.

Ako je netko imao sličnih iskustava ili zna točno kako to sve funkcionira, bila bih zahvalna na pojašnjenju...
__________________
Don't compromise yourself. You're all you've got.
Doubleday is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2008., 14:57   #126
Quote:
Doubleday kaže: Pogledaj post
Pretraživanje starih postova nije dalo rezultata, pa započinjem novi thread...

Dakle, situacija je ovakva: imala sam prihod od autorskog honorara koji mi je isplatila slovenska firma. Porezi su plaćeni u Sloveniji. Ako to navedem u poreznoj prijavi (što bih po zakonu trebala), zna li netko *pouzdano* kako će mi se obračunati eventualna razlika poreza (u Sloveniji je porez na autorske honorare 25%, ne znam koliki je priznati izdatak), tj. hoće li mi se kao odbitak priznati cjelokupan iznos poreza plaćen u Sloveniji? Iz ugovora o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja to nisam uspjela dokučiti, a u poreznoj naravno nemaju pojma.

Ako je netko imao sličnih iskustava ili zna točno kako to sve funkcionira, bila bih zahvalna na pojašnjenju...
samo dio

Ugovor:

"... Članak 12.

AUTORSKE NAKNADE
1. Autorske naknade nastale u državi ugovornici i isplaćene rezidentu druge države ugovornice mogu se oporezivati u toj drugoj državi.

2. Međutim, takve naknade mogu se također oporezivati u državi ugovornici u kojoj su nastale, i to u skladu s propisima te države, ali ako je stvarni korisnik autorskih naknada rezident druge države ugovornice tako utvrđen porez ne smije biti veći od 5 posto od bruto iznosa autorske naknade. Nadležna tijela država ugovornica zajedničkim dogovorom uređuju način primjene ovog ograničenja....
"

Uračunavanje porez plaćenog u inozemstvu: Pravilnik o porez na dohodak

Članak 82.
(1) U inozemstvu plaćen porez iz dohotka rezidenta, koji prema tuzemnim propisima podliježe oporezivanju u tuzemstvu, uračunava se u tuzemni porez na dohodak, ako ugovorima o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja ili višestranim međudržavnim ugovorima i sporazumima nije drukčije određeno (članak 37. stavak 4. Zakona).

(2) Porez plaćen u inozemstvu može se uračunati samo na temelju potvrde inozemnog poreznog tijela o uplaćenom porezu u inozemstvu ili na temelju potvrde za to ovlaštene osobe o uplaćenom porezu u inozemstvu.

(3) Inozemni porez može se uračunati samo ako odgovara tuzemnom porezu na dohodak, i to do visine obračunanog tuzemnog poreza na inozemni dohodak.

(4) Iznosi dohotka i poreza plaćenog u inozemstvu preračunavaju se u kune primjenom srednjeg tečaja iz tečajnice Hrvatske narodne banke na dan plaćanja poreza.

(5) Iznos do kojeg se inozemni porez može uračunati u tuzemni utvrđuje se na sljedeći način:

1. iz razmjera iznosa ukupno obračunanoga tuzemnog godišnjeg poreza na dohodak i iznosa ukupnog godišnjeg dohotka (prije dodatnog umanjenja dohotka od samostalne djelatnosti za plaće novozaposlenih osoba i nagrade učenicima za vrijeme praktičnog rada i naukovanja, za iznos izdataka za školovanje i stručno usavršavanje, za iznos izdataka za istraživanje i razvoj i za preneseni gubitak) i prije umanjenja za osobni odbitak, utvrđuje se prosječna porezna stopa,

2. primjenom prosječne porezne stope na iznos inozemnog dohotka dobiva se najviši iznos do kojega se može uračunati inozemni porez. Ako je u inozemstvu plaćen manji iznos poreza od najvišeg mogućeg za uračunavanje, uračunava se stvarno plaćeni porez.

(6) Uračunavanje inozemnog poreza u tuzemni porez na dohodak obavlja se u godišnjem obračunu poreza na temelju podnesene godišnje porezne prijave.
krester is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2008., 12:13   #127
Uplate iz inozemstva

Jedna americka tvrtka bi mi trebala redovno uplacivati svotu novaca na devizni racun. Pitanje je, moram li taj prihod prijaviti drzavi, odnosno mora li se na taj prihod placati porez?
DarioD is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2008., 14:04   #128
Quote:
DarioD kaže: Pogledaj post
Jedna americka tvrtka bi mi trebala redovno uplacivati svotu novaca na devizni racun. Pitanje je, moram li taj prihod prijaviti drzavi, odnosno mora li se na taj prihod placati porez?
Mislim da ne bi trebao paćati porez na takvu vrstu primanja, jer se porez plaća na uplate po tekućem i žiro računu.

Johnny_B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2008., 14:33   #129
Quote:
Johnny B. DL kaže: Pogledaj post
Mislim da ne bi trebao paćati porez na takvu vrstu primanja, jer se porez plaća na uplate po tekućem i žiro računu.

Buduci da bi taj prihod trebao stizati redovno, svakog 1. u mjesecu, moze li me banka "prisiliti" da otvorim ziro racun na koji ce se taj prihod prebacivati? Ipak, rijec je o honorarnom poslu.
DarioD is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2008., 23:48   #130
ne nemože te prisiliti, no ako ne otvoriš devizni žiro a imaš kunski onda će ti prebaciti na kunski žiro ... ako niti njega nemaš vratiti će lovu pošiljatelju ...

i baš zato što se radi o honoraru država želi nešto love u žepeka
__________________
neno1966 kaže: Stvari treba naučiti upotrebljavati i ne zloupotrebljavati. ♥
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2008., 01:10   #131
Quote:
DarioD kaže: Pogledaj post
Buduci da bi taj prihod trebao stizati redovno, svakog 1. u mjesecu, moze li me banka "prisiliti" da otvorim ziro racun na koji ce se taj prihod prebacivati? Ipak, rijec je o honorarnom poslu.
Ovisi što bi ti plaćali na taj račun. Devizni žiro račun u RH moraju otvoriti samostalni obrtnici neregistrirane djelatnosti (tipa slikari) ili ljudi koji primaju preko ljeta turiste u svoje apartmane, a uredno su prijavljeni kod Poreznog ureda (znači, ne skrivaju apartmančiće kao neki!) i na te prihode plaćaju porez. Ako ti se uplate vrše putem devizne doznake iz inozemstva, uplaćuju se tebi kao fizičkoj osobi na devizni tekući račun, i nitko ti ne može, bar ne po zakonu, nabiti porez na to.
Johnny_B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2008., 11:03   #132
A da li oni tamo plate neki porez na tu lovu?
Mislim, Hrvatska i SAD još uvijek nemaju ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja pa bi čini mi se trebalo porez platiti i tamo i ovdje.
Možeš nazvati RRIF-ove savjetnike na 060 60 20 60 pa ih pitaj.
Linia is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2008., 11:49   #133
Prijava, obračun i plaćanje poreza na dohodak ostvaren u inozemstvu

Fizička osoba koja je ostvarila drugi dohodak u inozemstvu dužna je u roku od 8 dana od dana odobrenja računa u banci prijaviti, obračuanti i platiti porez na dohodak. To proizlazi iz odredbe članka 75. stavka 7. Pravilnika o porezu na dohodak:
"...Predujam poreza na dohodak od drugog dohotka iz stavka 1. ovoga članka obračunava i uplaćuje porezni obveznik stjecatelj primitka u roku od osam (8) dana, kao porez po odbitku, ako je dohodak ostvario izravno u inozemstvu bez posredovanja tuzemnog isplatitelja. Inozemni dohodak preračunava se u kunsku protuvrijednost primjenom srednjeg tečaja Hrvatske narodne banke na dan kad je dohodak ostvaren."
Podnosi se obrazac IDD i RSm.
Plaća se porez na dohodak i prirez, doprinos za mirovinsko osiguranje. Doprinos za zdravstveno se ne plaća.
__________________
Od previše analize dolazi do paralize!
krester is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2008., 13:16   #134
Nova misljenja.

2. GODIŠNJA POREZNA PRIJAVA
2.1. Porezni obveznici koji obvezno podnose godišnju poreznu prijavu
Članak 39.
(2) Godišnju poreznu prijavu obvezno podnosi rezident ako dohodak iz članka 5. ovoga Zakona ostvari izravno iz inozemstva.


a) zasto su neki sportasi imali boraviste u Monte Carlu, kada zakon kaze da se ionako treba prijaviti dohodak i u RH i platiti porez??? Bilo je i govora svojedobno da sportasi moraju provesti 6mj+1 dan u Monte Carlu ako ne zele platiti porez u RH, ali ja to nisam uspio nigdje pronaci u Zakonu. Pronasao sam jedino definiciju da iako imas residence u stranoj zemlji, smatras se i dalje residentom RH, tj. poreznim obveznikom ?!?
b) kazu neki u komentarima "nisi lud da placas porez ako si vani"... OK, ali sto ako jednog dana zelis nazad u RH i ponijeti sa sobom odredjenu svotu zaradjenog novca??

Molim strucna misljenja/odgovore.
freelancer13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2008., 13:21   #135
1. UTVRĐIVANJE GODIŠNJEG POREZA
1.1. Godišnji porez na dohodak
Članak 37.
(4) Ako je rezident ostvario dohodak u inozemstvu (inozemni dohodak) i ako je taj dohodak oporezivan u inozemstvu porezom koji odgovara tuzemnom porezu na dohodak, porez plaćen u inozemstvu uračunava se na propisani način u tuzemni porez na dohodak.


Kakav je to "propisani nacin", i sto u slucaju kada je stopa poreza u stranoj drzavi "0%", tj. tax-free?
freelancer13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2008., 17:05   #136
Prema poreznom zakonu, stvar je vrlo jasna - ili si rezident ili nisi...ako si rezident tj. imas mjesto boravka u hrvatskoj onda si porezni obveznik...ako nisi rezident onda s porezom nemas nist.
ako si porezni obveznik, to ne znaci da moras i platit porez - ako radis vani i vani placas porez onda ga ne moras platit hrvatskoj bez obzira sto si rezident. to je regulirano najcesce bilateralnim ugovorima o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja - ako ne postoji takav sporazum, onda u principu mozes dokazat poreznoj da paltil porez nekom drugom, no onda je na njima da vide koliko si poreza tam paltil i mogu ti naplatit razliku ako postoji....obveznici placanja poreza su i ne-rezidenti tj. strani drzavljani, ako se u hrvatskoj nalaze i zaradjuju 6 mjeseci + 1 dan....ako si rezident vani, nor. odselis se u australiju, onda vise nisi u prinicipu rezident u hrvatskoj....al ako radis ne nekakvoj rotaciji pa si malo vani, malo doma, onda si rezident. Izuzetak od toga su prema novom pomorskom zakonu, pomorci ako se nalaze na brodu vise od 6 mjeseci + jedan dan u kalendarskoj godini, ili tako nesto. mislim da to vrijedi od 1.1. 2008. i ak se usporedi s poreznim zakonom onda ispadne da su ta dva totalno kontradiktorna, a pomorski je uz to neustavan, jer ispada da svi pred zakonom i poreznom upravom nisu u jednakom polozaju...

naravno, da to sve vrijedi, ako se drzi zakona - to sto ljudi vani rade a zive doma i ne polacaju porez ni vani ni doma, je naravno nezakonito, ali za sad obzirom na stanje drzavne uprave nista zapravo cudno...

kako bi to moglo u praksi jednog dana izgledat moze se zakljucit na primjeru njemacke - jer je hrvatski porezni zakon, prakticki prepisani njemacki....a tam je boris becker zavrsio u zatvoru zbog neplacnja poreza...

nadam se da je pomoglo
hrexpat is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2008., 11:07   #137
Rezidenost poreznog obveznika

Odredbom članka 37. Općeg poreznog zakona definirana je rezidenost poreznog obveznika u Hrvatskoj.

Pored toga odredbom članka 140. Ustava međunarodni ugovori su dio hrvatskog pravnog poretka i po pravnoj snazi su iznad zakona.

Međunarodni ugovori sklapaju se na temelju OECD-ovog modela. Primjer Ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja s SR Njemačkom koji je na snazi od 1. siječnja 2007. (čl. 4.):
(1) U ovome Ugovoru izraz »rezident države ugovornice« označava osobu koja prema zakonima te države u njoj podliježe oporezivanju na temelju svoga prebivališta, boravišta, mjesta uprave ili nekoga drugog obilježja sličnoga značenja te obuhvaća i tu državu, njezine pokrajine i njezina lokalna tijela. Ovaj izraz, međutim, ne obuhvaća osobu koja u toj državi podliježe oporezivanju samo s dohotkom iz izvora u toj državi ili imovinom koja se nalazi u toj državi.

(2) Ako je prema odredbama stavka 1. fizička osoba rezident obiju država ugovornica, tada vrijedi sljedeće:

a) osoba se smatra rezidentom one države u kojoj ima prebivalište; a ako ima prebivalište u objema državama, smatrat će se da je rezident one države s kojom ima najuže osobne i gospodarske veze (središte životnih interesa);

b) ako se ne može odrediti u kojoj državi ima središte životnih interesa ili ako ni u jednoj državi nema prebivalište, smatrat će se rezidentom one države ugovornice u kojoj ima uobičajeno boravište;

c) ako osoba ima uobičajeno boravište u objema državama ili ga nema ni u jednoj od njih, smatrat će se rezidentom one države čiji je državljanin;

d) ako je osoba državljanin obiju država ili nije državljanin ni jedne od njih, nadležna tijela država ugovornica riješit će pitanje dogovorno.


Što su "najuže osobne i gospodarske veze (središte životnih interesa)"? Pojednostavljeno - rezidentost obveznika poreza na dohodak je tamo gdje mu je uža obitelj (supružnik i djeca) ili tamo gdje bi najčešće išao ujutro po kruh i mlijeko ili bacao smeće bez obzira što je preko 183 dana bio u drugoj zemlji.
__________________
Od previše analize dolazi do paralize!
krester is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2008., 19:31   #138
Evo da se i ja prključim sa jednim pitanjem. Firma mi misli isplaćivati plaću na račun u Švicarskoj (ne znam dal je tamo plaćen porez), pa me zanima kako da izbjegnem plaćanje poreza u HR. Tu vidim da ima ekipa prima plaću u stranoj zemlji i nekako transferira lovu u HR. Koliko je moguće novca prebaciti na račun u HR da se ne plati porez? I općenito kako ide sa transferom novca u HR bez oporezivanja.
Hvala.
mirr02
mirr02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2008., 19:37   #139
u principu (zakonski) nije bitno di ti firma isplacuje placu - nego gdje radis i gdje imas prebivaliste....daj malo vise detalja (gdje radis, na kakvom rezimu...itd) pa ces dobit i odgovor....
hrexpat is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2008., 19:42   #140
Quote:
hrexpat kaže: Pogledaj post
u principu (zakonski) nije bitno di ti firma isplacuje placu - nego gdje radis i gdje imas prebivaliste....daj malo vise detalja (gdje radis, na kakvom rezimu...itd) pa ces dobit i odgovor....
Radim u HR (prebivalište HR) i tu primam fixnu plaću (na koju se naravno plaća porez), a na CH račun mi isplaćuju dnevnice kad sam vani, a toga ima dosta (rotacije na platformi, 28/28). Uglavnom je 28/28 no nije tako bas cijelu godinu, nakad sam tu i malo duže od 28 dana, ovisi o poslu.
mirr02 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:03.