Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.04.2013., 12:40   #41
pisao sam na ovoj temi prije 2 mjeseca, uredno mi je stigao racun od nekih 500tinjak kuna, koji naravno nisam platio jer nisam ni u jednom trenutku pristao da snosim troškove, ni u bolnici a ni sada kad je došao račun iz KBC Rijeka.

na stranici HZJZ sam našao:

Quote:
država osigurane osobe: AUSTRIJA, NJEMAČKA, BOSNA I HERCEGOVINA, ČEŠKA, FRANCUSKA (državljani RH) ITALIJA, LUXEMBURG, MAKEDONIJA, NIZOZEMSKA, BELGIJA, RUMUNJSKA, SLOVENIJA, SRBIJA I CRNA GORA
osnova za korištenje zdravstvene zaštite
Bolesnički list izdan u područnom uredu ili u ispostavi HZZOa. Iznimno, u slučaju hitnoće moguće je korištenje zdravstvene zaštite na osnovi dvojezične potvrde o pravu.
opseg i način korištenja zdravstvene zaštite
U ugovornoj zdravstvenoj ustanovi ili kod ugovornog doktora privatne prakse, sve zdravstvene usluge koje se ne mogu otkloniti do namjeravanog povratka u državu prebivališta, uključujući lijekove na recept
podmirenje troškova
Primjena cijena vrijedećih za domaće osiguranike. Troškove snosi područni ured HZZOa koji je izdao bolesnički list. U slučaju korištenja osnovom dvojezične potvrde, troškove snosi nadležni područni ured ustanove ili ordinacije (uz račun obavezno priložiti potvrdu). Osigurana osoba plaća samo participaciju.
napomena
U slučaju dugotrajnijeg ili bolničkog liječenja obavezno se obratiti nadležnom područnom uredu HZZOa koji će zatražiti naknadno izdavanje dvojezične potvrde o pravu od stranog nositelja osiguranja. Ako korisnik ne posjeduje potrebnu potvrdu, osobno snosi sve troškove, cijene tada mogu biti različite od cijena za domaće osiguranike
Kakve pravne posljedice mogu biti u mom slučaju? Da li je moguće da me klinički centar tuži i eventualno donese presudu zbog propuštanja? Zabrana ulaza u Hr dok ne platim troškove itd..? Napominjem da sam u međuvremenu saznao da mi je uplaćeno 'zdr.osiguranje za inozemstvo' koje mi je firma platila kada radim van BiH.
RuSkO_17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2013., 18:57   #42
Ako ti je uplaćeno zdr.osiguranje za inozemstvo, imaš potvrdu, donesi u KBC i stornira se račun.
To je standardna procedura. I napisala sam ti već to isto.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2013., 19:15   #43
Postavit cu i ovdje isto pitanje: sto se smatra dokazom o podmirenoj obavezi zdravstvenog osiguranja za drugi privremeni boravak?
Da li treba ici u poreznu po neku potvrdu, i ako treba sto moram donijeti- dokaze o uplati?

Zvala sam MUP ali je razgovor bio jako konfuzan- mislim da teta nije skuzila sto pitam.


Help
__________________
You can't really dust for vomit.
Torma is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2013., 19:51   #44
Idi na Poreznu upravu, dat će ti uplatnicu s iznosom koji treba platiti za pripadajuće razdoblje za koje je osoba bila zdravstveno osigurana, plati i to je dokaz.

Naravno osoba treba imati i odgovarajuću tiskanicu s HZZO-a da je zdr.osigurana.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2013., 20:15   #45
Quote:
Zikomid kaže: Pogledaj post
Idi na Poreznu upravu, dat će ti uplatnicu s iznosom koji treba platiti za pripadajuće razdoblje za koje je osoba bila zdravstveno osigurana, plati i to je dokaz.

Naravno osoba treba imati i odgovarajuću tiskanicu s HZZO-a da je zdr.osigurana.

Hvala na odgovoru

Sve je vec placeno- uplatnice su uredno stizale svaki mjesec i imam sve odreske.
Osoba ima i tiskanicu 2 i zdravstvenu iskaznicu.

Znaci s tim odem u poreznu upravu i oni izdaju neku potvrdu da je za to razdoblje uplacivano zdravstveno?
Ili odresci od uplatnica + tiskanica sami po sebi dokazuju podmirenu obvezu, pa ih samo mogu priloziti ostaloj dokumentaciji za produzenje boravka?
__________________
You can't really dust for vomit.
Torma is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2013., 20:23   #46
Vec sam to prije postala, mislim da je neustavno da zakon onemogucuje da i supruge/supruzi stranci budu osigurani preko partnera. Mislim da bismo se trebali obratiti javnom pravobranitelju. Sto mislite?
mudramama is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2013., 20:37   #47
Stranac s privremenim boravkom u RH mora imati zdr.osiguranje da bi mu se produžio boravak, ali MUP ne može tražiti potvrdu o uplaćenim doprinosima za ZO. MUP-u je jedino bitno da stranac ima ZO. Ako odneseš uplatnice, službenica ne može znati da je obveza podmirena, jer ne zna koja je visina obveze za ZO, niti je u njenoj nadležnosti da to utvrđuje. To može znati Porezna uprava i HZZO.

Ako te baš traže potvrdu, onda potvrdu traži u Poreznoj.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2013., 21:02   #48
Konacno sam iskopala (pa stavljam ovdje ako ce nekome trebati):

Dokazom o podmirenim obvezama s osnove zdravstvenog osiguranja, sukladno članku 52. stavku 1. točke 3. Zakona o strancima, smatra se potvrda porezne uprave o podmirenim obvezama za zdravstveno osiguranje.

Znaci u poreznu nosim odreske, tiskanicu ili sto vec treba. Ajde, bar mi je u kvartu.

Mudramama, slazem se da nije savrseno uredjeno ali ne vidim sto bi se moglo napraviti po tom pitanju- pogotovo ako se uzme u obzir da se puno vaznije stvari u zakonu o strancima moraju mijenjati . Nama, sva sreca, placanje zdravstvenog nije veliki izdatak.
__________________
You can't really dust for vomit.
Torma is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2013., 13:56   #49
Samo da se nadovezem: za doticnu potvrdu ide se u poreznu upravu po mjestu stanovanja (dakle ne u centralu u Sopotu) u ured za izdavanje poreznih potvrda i ispunjava se zahtjev.
Ne mora biti prisutan stranac osobno.
40 kuna biljega i to je to- nikakve uplatnice i tiskanice, sve se vidi u kompu kad ukucaju OIB.
__________________
You can't really dust for vomit.
Torma is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2013., 09:52   #50
Pozdrav!

Da li bi mi netko mogao odgovoriti na ovo pitanje:

Zašto stranac, supružnik hr. državljanina s privremenim boravkom na 5 godina, nezaposlen, mora platiti zdravstveno za godinu dana unatrag da bi stekao pravo na zdravstveno osiguranje?

Zahvaljujem na odgovoru, ako netko zna !
__________________
Ivanita
Ivanita5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2013., 11:28   #51
Za zdr.osiguranje uopće nije bitno je li stranac supružnik hrv.državljana.

Osiguranje unazad ne mora platiti ako je imao osiguranje u državi iz koje je došao.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2013., 15:33   #52
Evo, saznala sam odgovor.
Zato jer je osoba iz Rusije, s kojom RH nema sklopljene nikakve ugovore kad se radi o zdravstvenom osiguranju.

No, svejedno mi nije jasno zašto uopće platiti nešto godinu dana unatrag da bi ostvario pravo na to ???
__________________
Ivanita
Ivanita5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2013., 09:28   #53
Evo, još jedno pitanje:

nakon prvog zaposlenja stranca u RH, koliko dugo treba biti zaposlen, da bi nakon prestanka radnog odnosa ostvario pravo za prijavu na HZZ i pravo na zdravstveno ?

Zahvaljujem !
__________________
Ivanita
Ivanita5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2013., 10:44   #54
Koliko ja znam ne moze kao stranac na privremenom boravku biti osiguran po toj osnovi (nezaposlena osoba)- ili si placa sam, ili placa poslodavac.
Dodatna info: zavod za zaposljavanje nema nikakve veze sa zdravstvenim osiguranjem vec godinama.
__________________
You can't really dust for vomit.
Torma is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2013., 10:46   #55
Zanima me, da li sada stranac s stalnim boravkom u RH (svrha spajanja obitelji) ima pravo na zdravtsveno osiguranje preko supružnika (hrv. državljanin). Ili ga mora kao i do sada plaćati oko 4.500 kuna godišnje?
Hvala
Korijenko is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2013., 22:59   #56
Stranac kojem je odobren stalni boravak (dakle nakon 5 godina boravka u RH), moze se osigurati preko supruznika koji je u radnom odnosu.
__________________
You can't really dust for vomit.
Torma is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2013., 10:43   #57
Quote:
Torma kaže: Pogledaj post
Stranac kojem je odobren stalni boravak (dakle nakon 5 godina boravka u RH), moze se osigurati preko supruznika koji je u radnom odnosu.
Ok,

Ali možeš mi dati kakav link za potvrdu.


Naime, na ovom topicu je navedeno:

Quote:
1. Zato što je zdr.osiguranje u RH OBVEZNO, što znači da se osiguranje ne radi po potrebi i regulirano je Zakonom o obveznom zdr.osiguranju, NN 150/08.
Zdr.osiguranje se bazira na principima uzajamnosti i solidarnosti osiguranika.

2. Stranci s odobrenim stalnim boravkom su obvezni osigurati se na zdravstveno osiguranje, čl.3. gore navedenog zakona, a osiguranje preko supružnika je moguće kad stranac s odobrenim stalnim boravkom dobije trajno nastanjenje u RH i pod uvjetima u čl. 8. istog zakona.

Vjenčanjem s državljankom ili državljaninom RH, stranac s odobrenim stalnim boravkom ne može dobiti besplatno osiguranje kao član obitelji, već osiguranje plaća do trajnog nastanjenja.
Može li tko ovo objasniti-kada to stranac s stalnim boravkom može onda po supružnicu u radnom odnosu dobiti zdravstveno preko njega? A što kada bude na burzi rada?

Kada supružnik krkne onda stranac može imati besplatno zdravstveno http://www.upravnisudrh.hr/praksa/htm/02073.htm ili sam ja što krivo shvatio.

Molim nekog da mi to sve objasni, jer su se valjda očitno mjenjali neki zakoni od usalka Hrvatske u EU.

Hvala

Zadnje uređivanje Korijenko : 29.12.2013. at 10:55.
Korijenko is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2013., 11:45   #58
Stranci s odobrenim stalnim boravkom u RH status osiguranika, odnosno osigurane osobe stječu na istovjetan način kao i hrvatski državljani s
prebivalištem u RH.
Stranci koji u RH nemaju odobren stalni boravak, a zdravstvena zaštita im nije osigurana po drugoj osnovi, obvezni su se zdravstveno osigurati prema
odredbama Zakona o zdravstvenoj zaštiti stranaca u Republici Hrvatskoj.


Dakle:

Status osigurane osobe kao člana obitelji osiguranika, pod uvjetom da isto pravo ne mogu ostvariti kao osiguranici, te da imaju prebivalište, odnosno
odobren stalni boravak u RH
ako međunarodnim ugovorom nije drukčije određeno, mogu steći:

- bračni ili izvanbračni supružnik
-djeca (rođena u braku, izvan braka, posvojena, pastorčad) i druga djeca ako ih osiguranik uzdržava
-roditelji (otac, majka, maćeha, posvojitelj) pod uvjetom:
- da s osiguranikom žive u zajedničkom kućanstvu
- da su nesposobni za samostalan život i rad
- da nemaju sredstava za uzdržavanje
• da ih osiguranik uzdržava



Izvor: http://www.hzzo-net.hr/dload/publika...osiguranja.pdf
__________________
You can't really dust for vomit.
Torma is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2013., 11:47   #59
http://www.hzzo.hr/obvezno-osiguranje


pogledaj pod Članovi obitelji osiguranika.

Stranac s odobrenim stalnim boravkom može se osigurati preko supružnika koji ima obvezno osiguranje pod uvjetom da isto pravo ne može ostvariti po nekoj od osnova po kojima se osiguravaju nositelji osiguranja (vidi Osiguranici točke 1-26).
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2014., 16:04   #60
Zdravstveno osiguranje za stranca, problem

Poštovani,

Žena mi je strana državljanka odobren joj je prvi privremeni boravak u RH 27.12.2012 i dobila je naljepnicu u putovnicu koja je važila do 27.12.2013god.Danas je predala zahtjev za biometrijsku dozvolu boravka koja će biti kao osobna iskaznica .
Stiglo nam je pismo da treba da plati zdravstveno osiguranje u iznosu od 4 306kn
pismo je došlo iz porezne uprave i uplatnica.
Ispod te uplatice koja je spremna da se uplati taj iznos ima jos dvije koje su prazne.Jel to znači da možemo da platimo iz više puta?

Također smo dobili jos dva pisma prošli tjedan od porezne uprave i glase ovako.

Prvo pismo , Riješenje x ime i x prezime ,adresa,osiguraniku s osnove stranac u RH utvrđuje se za 2012 godinu s početkom od 27.12.2012 i prema mjesečnoj osnovici za obračun doprinosa od 2 714 ,60 kn obveza doprinosa u mjesečnim iznosima i to
3.doprinos za zdravstveno osiguranje 352,89 kn

Drugo pismo sve isto piše kao i prvo u uvodu u daljem tekstu utvrđuje se za 2013 godinu s početkom od 01.01.2013 god i prema mjesečnoj osnovici za obračun doprinosa od 2 753,45 kn.u mjesečnim iznosima i to
3.doprinos za zdravstveno osiguranje 357,94 kn

Zašto ima tri različita iznosa i šta mi u stvari sada da platimo i koliko? pri tome da kažem da godinu dana nam ništa nisu poslali nego sve odjednom.Do kada možemo da otežemo da to platimo i jel može na rate .Jel imao netko takvo iskustvo?
Također u vezi biometrijske iskaznice jel može ona da putuje sa njom u Englesku s obzirom da joj treba viza na njenu stranu putovnicu?
Hvala svima na odgovorima
mali mrav 007 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:11.