Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.03.2010., 20:46   #1
Fiat Brava - problem sa servom

Postovani forumasi,

ovako stoje stvari. Vozim fiat brava JTD 105 ELX iz 1999. godine. Vec duze vrijeme imam problema sa servom. Naime pri svakom vecem okretanju volana zna skripiti ali na ovogodisnjem servisu su mi rekli da netreba nuzno novu servo pumpu vec samo cesce nadoljevat ulje. Stanje se nije nista bitno poboljaslo ali nije se ni pogorsavalo. Do evo jucer. Kada sam upalio motor sve je bilo u najboljem redu ali su onda krenuli problemi. Odjednom je bilo gotovo nemoguce okretati volan i uopce se vise nista nije culo pri okretanju. Evo jos uvijek me bole tricepsi od okretanja. Nakon sto sam nekoliko minuta vozio u takvom stanju primjetio sam da nesto nije uredu i otisao na obliznje parkiraliste i malo se vozio ali mi se ugasio nekoliko puta. Mozda zbog premalog gasa ali mozda bi bilo bitno i to spomenuti. Pocela mi je odjednom svjetliti lampica za akumulator no i dalje je normalno vozio pa sam to zanemario(glup potez).

Danas sam ga opet vozio i naravno stanje se nije poboljsalo nego sam jos pogorsalo. Imam osjecaj ko da su mi lampice na ploci sve svjetlile malo slabije a i na radiju vise nije bilo intenzivno svjetlo. Pri povratku kuci pocela je svjetliti lampica za ABS i odjednom mi se ugasio radio. Kada sam stigao pred zgradu ugasio sam auto i htio ga opet upaliti jer sam se nekako ludo nadao da ce biti mozda bolje. Naprotiv auto se vise nije palio, kontak radi, svjetla se daju upaliti, svjetla na ploci rade ali s vremenom sve slabije. Kada ga pokusavam upaliti samo se cuje nekakvo cupkanje ali nista vise od toga.

Sada imam nekoliko pitanja:

Je li moguce da je problem sa servom povezan i sa nemogucnoscu auta da se upali tj s akumulatorom? Auto ima hidraulicni servo ali nekako me cudi da su se oba problema pojavila prakticki istovremeno.

Je li ima smisla pokusati upalit auto pomocu klema spojenih na drugi auto?

Sto mi vi savjetujete da napravim kako bih prosao sto jeftinije jer trenutno nisam pri novcu?

puno hvala svima koji ce odgovorit
fiatbeba is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2010., 21:20   #2
Znam da električni servo može radit problema i zbog akumulatora. I nisam neki stručnjak ali ovo tvoje mi vuče na njega baš.
Danny Z. is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2010., 21:38   #3
jel taj auto ima pumpu serva mehaničku ili električnu?
jer ako je mehanička, tebi je pukao remen..
nemaš više punjenja alternatora ( zato si ostao bez struje) a i nema što više pogoniti servo pumpu...
nema ti smisla paliti auto na kablove, ako sam u pravu... stavi akumulator na punjenje ( ako možeš) al prvo digni haubu i promijeni taj remen.. treba staviti novi a tek onda paliti motor..
__________________
kochnice nas samo usporavaju...
KarloDelPontiac is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2010., 21:53   #4
da ne otvaram novu temu kad je već ista marka
ja imam tipa na plin i zadnjih nekoliko dana sljedeći problem: kad ga upalim, radi 2-3 sek i okretaji mu počnu padat te se ugasi. koliko sam shvatio samo dok je motor hladan, jer ga u zadnje vrijeme sam tako i vozim, tj upalim, vozim dosta ugasim te je i ugašen dosta.
uglavnom, skužih da kad ga upalim i odmah prebacim na plin dodavanjem gasa (preko 2000 okretaja), motor se ne gasi. inače kad ga palim, pustim ga uvijek da malo radi na benzinu.
također, primjećujem kako mu čok daje više gasa dok je hladan, pa čak i u vožnji dok se ugrije (npr kad stanem na semafor i sl)

akumulator, svjećice, i kablovi su mlađi d 2godine,a i neki dio od auto čoka je mijenjan prije cirka god dana.

molim ideje savjete.
tnx
__________________
Ma se je trijeba s bremenom akomodavat; trijeba je bit vjertuozu tko hoće renjat na svijetu. Kralj je čovjek od ljudi, kad se umije vladat.
el oso is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2010., 21:55   #5
Oprosti Beba ali ti si dno dna. Nema drugog objašnjenja za nekog ko ZNA da mu je auto u kurcu (i to neko nebitno sranje tipa podizač stakla) nego UPRAVLJAČKI MEHANIZAM ali svejedno izađe na cestu. Pa jebo ga led ako tebi nije stalo do tvog bezvrijednog života - odi skoči sa zgrade u park, baci se u Savu sa kamenom vezanim oko vrata, raznesi si glavu maljem al nemoj ugrožavat MOJ život i život ostalih jadnika koji se voze oko tebe s potpuno pogrešnim uvjerenjem da ti možeš skrenut kad hoćeš.

Od tebe je veći idiot samo onaj koji ti je rekao "Teraj Miško, može to tako još godinama - samo doljevaj ulje ...."

Kao što si već saznao - samljeo si pumpu od serva. Zato ti se auto i gasi na leru. Vjerojatno i remen kliže pa alternator ne puni. Sad je cijeli servo za bacit. Mislim na pumpu, lajtunge, letvu jerbo se sve napunilo špenom koji ni dragi Bog ne istjera iz svih kanala. Ukratko popravak će vjerojatno bit u rangu cijene tog krša koji voziš.

I ono što me izpizdi najviše - takvi ko ti su isključivi i jedini razlog zašto je Fiat sranje. Znanje 0, održavanje 0 al gas znaš stisnut. Pa dok se sve ne raspadne.

Ko ima dvojbi koji je tip serva na Bravo/Bravi/Marei nek pogleda ispred hladnjaka - vidjet će jednu savijenu cijev koja služi kao hladnjak ulja od serva. Električni servo ima Stilo.
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2010., 21:57   #6
Quote:
fiatbeba kaže: Pogledaj post
Postovani forumasi,

ovako stoje stvari. Vozim fiat brava JTD 105 ELX iz 1999. godine. Vec duze vrijeme imam problema sa servom. Naime pri svakom vecem okretanju volana zna skripiti ali na ovogodisnjem servisu su mi rekli da netreba nuzno novu servo pumpu vec samo cesce nadoljevat ulje. Stanje se nije nista bitno poboljaslo ali nije se ni pogorsavalo. Do evo jucer. Kada sam upalio motor sve je bilo u najboljem redu ali su onda krenuli problemi. Odjednom je bilo gotovo nemoguce okretati volan i uopce se vise nista nije culo pri okretanju. Evo jos uvijek me bole tricepsi od okretanja. Nakon sto sam nekoliko minuta vozio u takvom stanju primjetio sam da nesto nije uredu i otisao na obliznje parkiraliste i malo se vozio ali mi se ugasio nekoliko puta. Mozda zbog premalog gasa ali mozda bi bilo bitno i to spomenuti. Pocela mi je odjednom svjetliti lampica za akumulator no i dalje je normalno vozio pa sam to zanemario(glup potez).

Danas sam ga opet vozio i naravno stanje se nije poboljsalo nego sam jos pogorsalo. Imam osjecaj ko da su mi lampice na ploci sve svjetlile malo slabije a i na radiju vise nije bilo intenzivno svjetlo. Pri povratku kuci pocela je svjetliti lampica za ABS i odjednom mi se ugasio radio. Kada sam stigao pred zgradu ugasio sam auto i htio ga opet upaliti jer sam se nekako ludo nadao da ce biti mozda bolje. Naprotiv auto se vise nije palio, kontak radi, svjetla se daju upaliti, svjetla na ploci rade ali s vremenom sve slabije. Kada ga pokusavam upaliti samo se cuje nekakvo cupkanje ali nista vise od toga.

Sada imam nekoliko pitanja:

Je li moguce da je problem sa servom povezan i sa nemogucnoscu auta da se upali tj s akumulatorom? Auto ima hidraulicni servo ali nekako me cudi da su se oba problema pojavila prakticki istovremeno.

Je li ima smisla pokusati upalit auto pomocu klema spojenih na drugi auto?

Sto mi vi savjetujete da napravim kako bih prosao sto jeftinije jer trenutno nisam pri novcu?

puno hvala svima koji ce odgovorit
Kompa, tebi je puko stazni remen/raspao se zatezač staznog remena... Ako je imalo slično kao kod 2.4 TDs motora, servo pumpu i alternator pokreće isti remen. Zašto je do toga došlo...tko zna. Moguće da je servo pumpa pružala katastrofalan otpor pa na kraju skroz blokirala... Treba vidjeti, ovako je to sve nagađanje.
Sudeći po tvojem (ne)znanju, mislim da tu nećeš ništa moći sam napraviti no ipak prvo pogledaj, imaš li još uopće stazni remen. Ako ne znaš gdje i što, rađe baci auto na šlep službu i pravac servis. Ali ne ovaj gdje ti savjetuju "češće dolijevanje ulja za servo" ...nego u neki u kojem rade automehaničari
__________________
Potpis!
Insp. Harry Callahan is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2010., 21:57   #7
El oso - il je senzor temperature il su injektori.
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2010., 21:58   #8
da ne otvaram novu temu kad je već ista marka
ja imam tipa na plin i zadnjih nekoliko dana sljedeći problem: kad ga upalim, radi 2-3 sek i okretaji mu počnu padat te se ugasi. koliko sam shvatio samo dok je motor hladan, jer ga u zadnje vrijeme sam tako i vozim, tj upalim, vozim dosta ugasim te je i ugašen dosta.
uglavnom, skužih da kad ga upalim i odmah prebacim na plin dodavanjem gasa (preko 2000 okretaja), motor se ne gasi. inače kad ga palim, pustim ga uvijek da malo radi na benzinu.
također, primjećujem kako mu čok daje više gasa dok je hladan, pa čak i u vožnji dok se ugrije (npr kad stanem na semafor i sl)

akumulator, svjećice, i kablovi su mlađi d 2godine,a i neki dio od auto čoka je mijenjan prije cirka god dana.

molim ideje savjete.
tnx
__________________
Ma se je trijeba s bremenom akomodavat; trijeba je bit vjertuozu tko hoće renjat na svijetu. Kralj je čovjek od ljudi, kad se umije vladat.
el oso is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2010., 22:00   #9
Quote:
fiatbeba kaže: Pogledaj post
Postovani forumasi,


Sto mi vi savjetujete da napravim kako bih prosao sto jeftinije jer trenutno nisam pri novcu?
ispravak, vec su ti napisali odgovor
eeeea is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2010., 22:04   #10
Quote:
CDRW kaže: Pogledaj post
El oso - il je senzor temperature il su injektori.
hm, ovo je monopoint ako to nešto znači, a trebalo bi
__________________
Ma se je trijeba s bremenom akomodavat; trijeba je bit vjertuozu tko hoće renjat na svijetu. Kralj je čovjek od ljudi, kad se umije vladat.

Zadnje uređivanje el oso : 27.03.2010. at 22:20.
el oso is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2010., 22:35   #11
Quote:
el oso kaže: Pogledaj post
hm, ovo je monopoint ako to nešto znači, a trebalo bi
Ako je monopoint onda je puno manje vjerojatno da je injektor - dakle prvo provjerit senzor temperature a onda tlak goriva.
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2010., 09:01   #12
kasnim s ovim, ali tnx cdr.....
__________________
Ma se je trijeba s bremenom akomodavat; trijeba je bit vjertuozu tko hoće renjat na svijetu. Kralj je čovjek od ljudi, kad se umije vladat.
el oso is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:12.