Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.09.2007., 03:23   #2021
Quote:
Saul Tigh kaže:
Islam sa svojim vjerovanjem u jednog Boga na način kako to čine i Židovi je bliži judaizmu (od kršćanstva op. ja)
Ovo je veliko priznanje za islam. Nadam se da ovo kršćani čitaju.

Quote:
Saul Tigh kaže:
...ali je (islam) proglasio i hebrejsku i kršćansku Bibliju izmijenjenom i iskvarenom od strane ljudi i time neautentičnim Božjim objavama.
Moje pitanja u svezi ovoga je lične prirode (tiče se vašeg osobnog, ljudskog stava) i ne morate odgovoriti ukoliko ne želite: Kakav je vaš osobni stav o autentičnosti vašeg Pisma. Pretpostavljam da je možda grijeh reći da je ono izmijenjeno. Tako da ne morate odgovoriti ukoliko to ne želite.

Isto me zanima i da li je po vjerskim pravilima grijeh pomisliti da je Pismo izmijenjeno? hvala
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2007., 20:38   #2022
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post

Isto me zanima i da li je po vjerskim pravilima grijeh pomisliti da je Pismo izmijenjeno? hvala
Shady, da li je po tvojim vjerskim pravilima greh pomisliti da je Kuran korigovan od strane ljudi?
dushica is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2007., 20:50   #2023
Quote:
Ovo je veliko priznanje za islam. Nadam se da ovo kršćani čitaju.
Evo ja citam, i podrzavam. Gle cuda, isto verujem!

Pozdrav.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2007., 21:08   #2024
Quote:
dushica kaže: Pogledaj post
Shady, da li je po tvojim vjerskim pravilima greh pomisliti da je Kuran korigovan od strane ljudi?
Da bi dobila detaljniji odgovor na to pitanje, možeš ga postaviti na temi "ISLAM-1000 odgovora". Točno je da je ta tematika preosjetljiva, i da nije baš omiljena niti u jednoj vjeri, pa tako i u islamu. Ali uopćeno, ja mislim (i to je isključivo MOJ stav) - da nije grijeh razmišljati o takvim stvarima. Znanost ne može štetiti religiji, već samo slijepoj dogmi.
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2007., 21:14   #2025
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Da bi dobila detaljniji odgovor na to pitanje, možeš ga postaviti na temi "ISLAM-1000 odgovora". Točno je da je ta tematika preosjetljiva, i da nije baš omiljena niti u jednoj vjeri, pa tako i u islamu. Ali uopćeno, ja mislim (i to je isključivo MOJ stav) - da nije grijeh razmišljati o takvim stvarima. Znanost ne može štetiti religiji, već samo slijepoj dogmi.
Ma kontradikcije nisu problem, zavisi kako se to posmatra. Meni licno smeta kada vidim da muslimani kritikuju a ne vide njihovo, da se laicki izrazim.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2007., 22:57   #2026
Pitanje zaŠidove.
Da li možete dati tumačenje stavka Zah 14:7-9 koji je naveden ovdje.
https://www.forum.hr/showpost.php?p=1...postcount=2929
hvala
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2007., 09:32   #2027
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Pitanje zaŠidove.
Da li možete dati tumačenje stavka Zah 14:7-9 koji je naveden ovdje.
https://www.forum.hr/showpost.php?p=1...postcount=2929
hvala
Ne razumem bas point koji si hteo kazati?? Uostalom, odgovorio sam nesto, pogledaj na https://www.forum.hr/showthread.php?p...9#post10506839

__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2007., 14:04   #2028
Shady

Quote:
Moje pitanja u svezi ovoga je lične prirode (tiče se vašeg osobnog, ljudskog stava) i ne morate odgovoriti ukoliko ne želite: Kakav je vaš osobni stav o autentičnosti vašeg Pisma. Pretpostavljam da je možda grijeh reći da je ono izmijenjeno. Tako da ne morate odgovoriti ukoliko to ne želite.

ninguna duda !!!!!


Quote:
Pitanje zaŠidove.
Da li možete dati tumačenje stavka Zah 14:7-9 koji je naveden ovdje.
https://www.forum.hr/showpost.php?p=1...postcount=2929
hvala
si pides a Djudio algo; cita de la toma de Tanakh
__________________

Piel tú mi estimado UmpaUmpa: te adoro.
hija del zion is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2007., 10:56   #2029
estas en un foro croata, asi k escriba n croata por favor... shalom
__________________
kAko MrZim štO nEma sLikA u pOtpiSu
koyan is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2007., 00:30   #2030
koyan

Quote:
estas en un foro croata, asi k escriba n croata por favor... shalom
Sí, y yo puede escribir no el español???!!! Prohibida?!

Shalom i tebi!
__________________

Piel tú mi estimado UmpaUmpa: te adoro.
hija del zion is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2007., 10:40   #2031
London Calling

Praznici, ima se, čak ima još par dana vremena za popravni. Bolje da ne mislim da sam imala 2 miljona kad sam došla a sad samo jedan. Jučer sam pokupila žlicu s poda u parku. Sad mi se čini da nisam pogriješila. Možda sam i ja Litvish?
Jel ovo dosta zvuči hrvatski?
cutee is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2007., 03:36   #2032
Quote:
hija del zion kaže:
ninguna duda !!!!!


Quote:
hija del zion kaže:
si pides a Djudio algo; cita de la toma de Tanakh



Ništa onda Umpa. Ipak, hvala iako nisam ništa shvatio.
A kada naučim taj jezik nastavit ćemo diskusiju.



Quote:
No Nick kaže: Pogledaj post
Ne razumem bas point koji si hteo kazati?? Uostalom, odgovorio sam nesto, pogledaj na https://www.forum.hr/showthread.php?p...9#post10506839
Nema pointa! To je bilo SAMO I SAMO pitanje bez ikakvih mojih zaključaka. Tako da nema niti pointa. Jedino pitanja.

Pitao jer me zanimalo židovsko tumačenje gornjeg stavka, (naravno, ako ono postoji). Htio sam ga usporediti sa kršćanskim tumačenjem, i to je sve. Jer često sam imao prilike vidjeti da kršćani tumače nešto iz židovskog pisma, a oni takva tumačenja osporavaju. Recimo, ona mjesta u Pismu gdje kršćani vide da je naviješpćen Isus (alejhiselam). Židovi odbijaju takva tumačenja njihovih spisa.

Hvala za odgovor, pročitao sam ga. Interesantan je. Pozdrav
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2007., 21:36   #2033
Quote:
No Nick kaže: Pogledaj post
Ne razumem bas point koji si hteo kazati?? Uostalom, odgovorio sam nesto, pogledaj na https://www.forum.hr/showthread.php?p...9#post10506839

Isus je rekao: "Koji u me vjeruje kao što Pismo reče, iz njegova tijela poteći će rijeke žive vode». (Iv 7,38 ). Biblija je izvor vode vječnoga života. Uzalud poštujemo Boga ako to činimo na svoj način, a ne po Bibliji. Isus je rekao: "Uzaludno je bogoštovlje koje mi iskazuje. I što naučava, to su zapovijedi ljudske! Vi ostavljate zapovijed Božju, a držite predaju ljudsku." (Mk 7,7-8). Biblija je doslovno i nepromjenljivo pravilo vjere. Ona nas opominje da po svojoj volji ne tumačimo nijednu njezinu riječ, nijedno njezino proroštvo: "Nijedno proročanstvo sadržano u Pismu nije stvar samovoljnog tumačenja. (2. Pt 1,20). Tumačenje Biblije mora se prepustiti samoj Bibliji. Međutim, postoje neki dijelovi biblijskoga teksta koji su teško razumljivi. To zapaža i apostol Petar koji o poslanicima apostola Pavla ovako govori: "U tim poslanicama ima teško razumljivih mjesta, koja neuki i nepostojani ljudi izvrću - kao i ostala Pisma - na svoju vlastitu propast." (2. Pt 3,16). Razumijevanje Božjih istina može se steći marljivim istraživanjem i svakodnevnim učenjem uz pomoć iskusnih biblijskih učitelja. Pisac Djela apostolskih pohvalio je kršćane koji su živjeli u Bereji ističući značaj njihovog svakodnevnog istraživanja Biblije: "Ovi su Židovi bili plemenitiji od onih u Solunu. Primiše riječ Božju sasvim spremno, svaki dan istražujući Pisma da li je tako." (Dj 17,11).Rezultat takvog istraživanja Biblije iznesen je u narednom stihu: " I tako prigrliše vjeru mnogi od njih, a od Grka priličan broj uglednih žena i muževa." (r. 12). Svakodnevnim proučavanjem Biblije spoznat ćemo Božju istinu. Ona će nas osloboditi od zabluda, jer je napisao: "Upoznat ćete istinu i istina će vas osloboditi." (Iv 8,32). Biblija će nas sačuvati u toj slobodi. Apostol Pavao nam piše: "Za tu slobodu Krist nas je oslobodio. Prema tome, budite nepokolebivi i ne dopustite da vas ponovo upregnu u jaram ropstva." (Gal 5,1). Zablude su težak jaram. Čovjek ne želi biti prevaren. Kad se čovjek vara? - Isus je rekao: "U zabludi ste jer ne poznajete pisma ni moći Božje." (Mt 22,29). Poznavanje Pisma oslobađa nas svih zabluda. Biblija se ne može čitati kao što se čitaju novine. Proučavati Bibliju znači uspoređivati tekstove koji govore o istoj temi ili predmetu. Krist se služio tom metodom kad je uspoređivao sve stihove koji u Starom zavjetu govore o Njemu: "Zatim im reče: Ovo je ono što sam vam govorio dok sam još bio s vama. Trebalo je da se ispuni sve što je o meni pisano u Mojsijevu zakonu, u Prorocima i Psalmima. Tada im prosvijetli razum da razumiju Pisma." (Luka 24,44.45). Isus je povezao sve stihove i onda ih vodio korak po korak, od Pisma do Pisma, dok nisu shvatili Božju poruku o tom predmetu.
vavi is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2007., 22:12   #2034
Talking Shabat Elevator - najbolji workaround!!!

nedavno sam bio na zidovskom dijelu bliskog istoka i u hotelu sam uočio da je jedan od liftova - shabat lift.

Pitam svog domacina Avija da mi pojasni sto je to.
Objasnjenje je sljedece: Zidovi koji drze striktno do svoje religije, na dan Shabat (od petka navecer pa do subote navecer? - ili je pak samo subota u pitanju??) ne smiju koristiti nikakvu energiju ili nesto sto proizvodi energiju. Dakle, ne smiju kuhati, podgrijavati jelo, gledati tv, javljati se na mobitele, koristiti liftove itd itd...
I sad, dosjetili se oni da na shabat lift isprogramiraju da sam ide i staje na svakom katu...
Dakle, stoji bogobojazan zidov u prizemlju i razmislja o Torama i kako da dodje do 4. kata - kad uto dodje lift i on se pravi lud i uđe, lift krene i on izađe... nije nista sam stiskao!

I sad - jel to postivanje vjerskih odredbi o nekoristenju energije ili je to samo jedno iskrivljavanje vjere i workaround svih vremena?????
__________________

Walking in the street, Breath the only friend
Strangers pass me by, I'm moving, moving with the wind...
MisterNo is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2007., 22:47   #2035
postoji jos, ali ovaj je najsmjesniji...

recimo na shabat ne smijes paliti svjetlo, ali po nekom starom zakonu "vatru" smijes prenijeti... dakle, ako gori neko malo svjetlo onda ti smijes upaliti veliko ili tako nekako...

medjutim, shabat elevator (tako pise na plocici kod lifta) je daleko najsmjesniji

umjesto da se ljudi penju stepenicama na shabat, bilo je pametnije/lakse isprogramirati lift da vozi non stop i staje na svakom katu
__________________

Walking in the street, Breath the only friend
Strangers pass me by, I'm moving, moving with the wind...
MisterNo is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2007., 22:49   #2036
zasto mi je tema spojena sa drugom....

sad nikad necu dobiti objasnjenja zasto traze rupu u Bozjem zakonu i misljenja drugih....

thread ce mi se utopit u stotinu drugih postova...
__________________

Walking in the street, Breath the only friend
Strangers pass me by, I'm moving, moving with the wind...
MisterNo is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2007., 23:28   #2037
Quote:
MisterNo kaže: Pogledaj post
I sad - jel to postivanje vjerskih odredbi o nekoristenju energije ili je to samo jedno iskrivljavanje vjere i workaround svih vremena?
Ne znam kako stoji stvar sa vjerom (meni se čini da je to nekako "vehabijsko" shvaćanje iste, da se tako izrazim). Ali znam da bi se od energije koja se potroši za non-stop hodanje tog lifta gore-dolje, mogla nahraniti makar tri siromaha. Jesi li baš ti to vidio? Ja ne mogu vjerovat da to postoji.


Quote:
MisterNo kaže: Pogledaj post
zasto mi je tema spojena sa drugom....
thread ce mi se utopit u stotinu drugih postova...
Neće. Dosta je mirno.

P.S. Ako čita Baron Samedi, neka mi se javi. Poslao sam mu jedan pp.
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2007., 08:56   #2038
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Ne znam kako stoji stvar sa vjerom (meni se čini da je to nekako "vehabijsko" shvaćanje iste, da se tako izrazim). Ali znam da bi se od energije koja se potroši za non-stop hodanje tog lifta gore-dolje, mogla nahraniti makar tri siromaha. Jesi li baš ti to vidio? Ja ne mogu vjerovat da to postoji.
kaj se čudite. i u židovstvu kao i u drugim religijama postoje različite struje, tj različita tumačenja određenih vjerskih zapovjedi.

pa ti se shadi bar ne bi trebao čuditi, jer bi i tebi neki tvoji vehabije jako rado ponešto zabranili ( gitaru, npr).

daklem, svi imamo dovoljno svojih vlastitih nelogičnosti ako ih samo želimo vidjeti. kao što ti reče.... imamo zavjet nečistoće. nažalost, tu isusovu da grijeh ne ulazi u usta već iz njih izlazi... pretvoren samo u čistoću duše i tzv bračnu čistoću. skupo je stajala evropu...zaraznih bolesti.

ipak, i u takvoj evropi otkrivena je izravna veza čistoće i zdravlja. bez vjerskih uputa! tako dogma o čistoći duše i vjere i dalje stoji neovisno o znanstvenim spoznajama. svak se bavi svojim domenom.


a prve zapovjedi pa i o čistoći došle su s torom!

treba poznavati i židovsku povijest da se spozna kako su se stare zapovjedi prilagođavale novim okolnostima, pa se tako i zapovjed o svetkovini šabata samo prilagođavala novim vremenima.

uostalom, samo se pješice smjelo u sinagogu. zato se sinagoge i osnivaju samo tamo gdje ima dovoljan broj vjernika. bukvalno, odraslih muškaraca (starijih od 12 g.) kojih je broj potreban za potpuni obred.


zato me ovo o liftu i ne čudi. isto je i sa električnim svjetlom i televizorom. nije zabranjeno imati upaljeno svjetlo i gledati televiziju.
mislim da to pravilo rabi jedna vrlo ortodoksna grupa židova. bio je jednom jedan kanadski film na tu temu. uglavnom, susjedi kršćani su bili angažirani da im pomognu u njihovu strogom obdržavanju šabata. pred večer su dolazili paliti svjetlo i sl. /čak otvarati frižider s hranom. /

sve u svemu, poštivali su i nastojali pomoći jedni drugima u obdržavanju vjerskih stvari - tamo gdje su mogli.


p.s. bio je zgodan jedan židovsko- engleski film na tu temu. odrasla židovska djeca prigovaraju roditeljima da ih nisu poučili u židovskim propisima, i onda otac krene u pouku, pa ih povede u sinagogu, a oni-djeca sjedaju u auto. e, pa ne može sinagoga jest daleko, ali ne može autom. i točka. pa sad ako hoćete biti židovi izvolite sve ili ništa.

to je židove i održalo. poštivanje vlastitih zakona. u vlastitoj kući, bez prisile.
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2007., 21:59   #2039
Da, hvala, otprilike tako sam i ja razmišljao.
Tačno, kod nas muslimana ima toga (vehabizam i ostalo)
ali mislio sam da su se židovi uzdigli iznad tog doslovnog tumačenja, cjepidlačenja itd.
Pozdrav
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2007., 11:24   #2040
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
ali mislio sam da su se židovi uzdigli iznad tog doslovnog tumačenja, cjepidlačenja itd.
Pozdrav

većina i jesu, ali ovi su jedna mala ortodoksna struja. i jedini su prepoznatljivi i fizički. po kosi, zulufima, odjeći i tako to.

mislim da se takva struja održana u palestini tokom 2000 godina, pa ih i zato ostali židovi prilično uvažavaju.
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:31.