Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.09.2009., 18:45   #21
Quote:
Ines2112 kaže: Pogledaj post
za dinosaure ne mogu procijeniti boju ponašanje itd...ali ti dinosaura ne možeš klonirati jer teško da ćeš naći dovoljno DNA za tako nešto..
btw one animacije dinosaura su stare 5 godina..

nije uopće toliko jednostavno klonirati nešto izumrlo...praktički je nemoguće,barem zasad...vidjet ćemo za 20,30 godina...
i da mi je vidjeti kako ti misliš napraviti taj plodni par i kontrolirati rasplod?
ne kužim jer je previše komplicirano,a uostalom nemaš dovoljno jedinki da bi se mogla osigurati raznovrsnost...nakon par generaija opet bi svi izumrli..
ma nemaš ništa zapravo...
a još i polemike oko toga koliko bi to bilo moralno....
Naravno da je nemoguće, nemamo ih od čega klonirati. Nema očuvanog materijala, ili je žestoko rastrgan.

Rasplod se može kontrolirati na svakakve načine. Naravno da ne bi mogli proučavati kako je točno bilo in situ, primjerice društveno ponašanje, ali dobili bi ogromnu količinu informacija o fiziologiji, recimo.

Ne vidim ništa nemoralno u tome da napraviš recimo 3-4 plodna para i staviš ih u rezervat. Još bi živjeli i bolje nego neke druge životinje.


Quote:
Ines2112 kaže: Pogledaj post
netko je gledao Jurassic Paark wuhu!

btw koja je onda svrha toga da istražuješ ako nećeš niti ukupno desetinu izumrlih vrsta,kad se sve zboji i oduzme...
za zabavu ljudi??
ali to nije mo-ra-lno....
a tako je počeo Jurassic Park
Kakvu zabavu? Primarno je istraživati te vrste i učiti na njima. A to hoćeš li dopustiti ljudima da životinje gledaju... boli dodu ona stvar hoće li se na njemu zarađivati. Njemu ne šteti. Glavno da mu djeca ne vrište kroz ogradu, što je u Jurskom parku totalni promašaj. Sve ostalo je moraliziranje, a ne razum.


Quote:
pobosutljanin kaže: Pogledaj post
Nije me strah zdravorazumnih ljudi koji bi provodili istraživanja u kontroliranim uvjetima, nego nekog lunatica koji će se zapitat "A kako će se ta vrsta danas ponašat u prirodi?"
Mislim da je i jedan takav previše.
Je, to je opasnost.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2009., 19:17   #22
hmmmm...nakon 2 sekunde razmišljanja...evo da se izjasnim....protiv kloniranja...
freeze is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2009., 20:48   #23
Mislim da je pametnije genetički inženjering usmjeriti prema istraživanjima matičnih stanica ili bilo čemo što će doprinjeti iskorijenjivanju i prevenciji teških bolesti. Pustimo jurski park da počiva u razdoblju jure.
__________________
Home is where heart dwells without fear! Klikni na link
Multiverzum is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2009., 21:16   #24
Tko kaže da se time ne bi otkrilo nešto važno za prevenciju bolesti? Antibiotici su se otkrili prčkanjem po bezveznim zdjelicama...
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2009., 21:42   #25
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Tko kaže da se time ne bi otkrilo nešto važno za prevenciju bolesti? Antibiotici su se otkrili prčkanjem po bezveznim zdjelicama...
Kako da ne, već su danas unutar genoma idenficirani brojni geni koji su odgovorni za pojavu brojnih kroničnih bolesti: alzheimer, neke vrste karcinoma, rijetke dječje kronične kožne bolesti, parkinsonovu bolest te rijetke neurološke bolesti. Nadalje, diabetes PDR, osteoporozu, kronovu bolest ... Oni, geni, se prenatalno daju uljučiti i isključiti, a kako doli genskom manipulacijom ...
je li potrebno išta dalje pisati, osim ako nećemo neku priču o igranju Boga.
__________________
Home is where heart dwells without fear! Klikni na link
Multiverzum is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2009., 21:48   #26
Bojim se da su pojedinačna, pa i masovna mišljenja za ili protiv savršeno irelevantna. Kad tehnologija dogura do toga da bude u stanju iz par stoljeća ili tisućljeća starih kostiju izvući živinu kakva je te kosti ostavila za sobom, kapital će to pretočiti u zabavne parkove s dodoima i psoglavim vučcima i štatigajaznam.

Nekakvi rizici od ekspanzije klonova su nikakvi. Niti je dovoljno kostiju za uskrisivanje vrste, niti bi te vrste izumrle da su sposobne dominirati u nekom ekosistemu. Za primjer, usporediti ljudski utjecaj na spiljske medvjede i krumpirovu zlaticu.

Makar, bi li poznavanje kompletnog genoma bilo dovoljno za rekonstrukciju živine? Što je sa svim onim proteinima koji se za te kromosome drže i bitno utječu na to što će koji gen raditi?
__________________
Neoriginalni ljudi kopiraju neoriginalne ljude, originalni kopiraju originalne.
sal_mirabilis is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2009., 21:53   #27
Quote:
Multiverzum kaže: Pogledaj post
je li potrebno išta dalje pisati, osim ako nećemo neku priču o igranju Boga.
Ako smijem primijetiti, proglašavanje genetike igranjem Boga savršeno je analogno proglašavanju vatre božanskom svojinom.

Za primjer se može uzeti amiše koji su odbacili naprednu tehnologiju. Da se ta sekta pojavila par stoljeća prije, ne bi smjeli imati tiskane knjige, par stoljeća poslije možda bi imali privatne tvornice volframskih žarulja jer su one štedne modernjačka đavolija.
__________________
Neoriginalni ljudi kopiraju neoriginalne ljude, originalni kopiraju originalne.
sal_mirabilis is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2009., 22:12   #28
Quote:
enax kaže: Pogledaj post
Mislim da to ima smisla jedino za vrste za koje se zna da je u njihovom izumiranju sudjelovao covjek (tasmanijski tigar, dodo, moa, haartov orao, spiljski medvjed, pa cak i mamut). Ici dalje od toga nema previse smisla, jer ako su neke vrste izumrle, znaci da nisu bile kadre nositi se s novim promjenama ekosistema i da bi vrlo vjerojatno bilo potrebno kontinuirano ih podrzavati od strane ljudi. Osim toga, zemlja je velika kolko je velika, i nemre se na nju staviti bas svaka moguca vrsta koja je ikad zivjela jer naprosto za to nema mjesta.
Ovo i ja podupirem, upravo ovakav pristup.

Moglo bi se nešto napraviti kroz par godina, recimo od mamuta su uspjeli sastaviti dio genoma, a genetičke informacije koje nedostaju bi zamijenili sa onima indijskog slona, pa se nadaju da bi introgresijom došli do originalne vrste ( ako sam dobro sve to zapamtio, pišem napamet ).

Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Računalna tehnologija je ništa. One animacije dinosaura su poprilično sranje. Jedino gdje se približavaju točnosti jest pokret, no boja, tekstura, ponašanje, nula. Velika nula.
Malo mi je bezpredmetno tako decidirano pričati o nečemu oko čega nema konsenzusa, a još manje čvrstih dokaza.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2009., 22:28   #29
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Malo mi je bezpredmetno tako decidirano pričati o nečemu oko čega nema konsenzusa, a još manje čvrstih dokaza.
Boje i teksture tih životinja su imaginarne. Onakve kakve su recimo mogle biti. A to nam ne znači puno. Ostale su samo kosti.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2009., 22:31   #30
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Računalna tehnologija je ništa. One animacije dinosaura su poprilično sranje. Jedino gdje se približavaju točnosti jest pokret, no boja, tekstura, ponašanje, nula. Velika nula.
Kako znaš? Na svojoj strani imaš samo statistiku i Murphy-a. Možda su baš pogodili

Quote:
Zato se mora paziti što će se klonirati i gdje će se staviti. Morske vrste nipošto, posebno ne nekakve alge ili invazivne vrste. I ne leteće vrste.
Dakle sve što ti ne može baš pobjeći i preskočiti visoku ogradu.
Tj., kao opće pravilo, što je životinja veća, to je prihvatljivija za resurrectanje, a biljke otpadaju potpuno.


Inače, ne vidim problem u kloniranju jedinke bilo koje vrste. Problem je vraćanje u život kompletne vrste. U tim slučajevima ograničio bih kloniranje samo na vrste koje su nestale kao direktna posljedica čovjekovog djelovanja i to samo u onim slučajevima u kojima nova prirodna ravnoteža nije još uspostavljena. U biti, svelo bi se na manji broj vrsta izumrlih u posljednjih par stoljeća.

Pustiti krda mamuta u Sibir ili jata pterosaura po Oceaniji (ili gdje bi već danas uspijevali) je blesavo, tehničke probleme na stranu.



Usput... pošto nisam baš na ti s genetskim inženjeringom... Da bismo stvorili više primjeraka neke vrste, trebaju nam i ostaci DNK više jedinki iz te vrste, zar ne? Inače bi svi bili identični blizanci. Dakle, nemamo načina da DNK tweakamo tako da dobijemo različite jedinke iste vrste (osim da 99% kombinacija bude nesposobno za život). Pretpostavljam da je pitanje blesavo..

Zadnje uređivanje The_Equilibrist : 12.09.2009. at 22:36.
The_Equilibrist is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2009., 22:33   #31
ja bih!! u prehrambene svrhe, naravno
__________________
Putešestvije stopom i biciklom bez para po Europi i Amerikama
Balančana is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2009., 23:34   #32
Quote:
The_Equilibrist kaže: Pogledaj post
Kako znaš? Na svojoj strani imaš samo statistiku i Murphy-a. Možda su baš pogodili


Quote:
Balančana kaže: Pogledaj post
ja bih!! u prehrambene svrhe, naravno

To bi ti, a?
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2009., 01:20   #33
Quote:
The_Equilibrist kaže: Pogledaj post
Usput... pošto nisam baš na ti s genetskim inženjeringom... Da bismo stvorili više primjeraka neke vrste, trebaju nam i ostaci DNK više jedinki iz te vrste, zar ne? Inače bi svi bili identični blizanci. Dakle, nemamo načina da DNK tweakamo tako da dobijemo različite jedinke iste vrste (osim da 99% kombinacija bude nesposobno za život). Pretpostavljam da je pitanje blesavo..
Možda bi se dalo nešto postići rekombinacijom ali još nismo na ti ni sa ˝običnim˝ kloniranjem, a kamo s tako ˝naprednim˝.
A i problem je s tim kloniranim stvorenjima što vuku previše nedostataka-skraćeni životni vijek, problemi sa cirkulacijskim i imunološkim sustavima, ˝staračka˝ obilježja itd.
Khufu is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2009., 10:08   #34
Quote:
Celestar1975 kaže: Pogledaj post
Ja sam za, a vi?
Protiv.

Osim istraživanja tih životinja, koji bi bio razlog? Tko bi bio prirodni neprijatelj tiranosauru kad bi hodao planetom? Došlo bi do gadnog kuršlusa i debalansa.
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2009., 10:25   #35
Nakon što smo razjebali prirodne omjere postojećih životinjskih populacija sad bi mogli klonirat vrste koje koje niti ne postoje u današnjem okolišu!?

Šta je ovo? Hollywoodska filozofija?
Ravih is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2009., 10:27   #36
Quote:
gotterdamerung kaže: Pogledaj post
Tko bi bio prirodni neprijatelj tiranosauru kad bi hodao planetom?
Tiranosaur, za to sam apsolutno, jedino sta nemam dovoljno soldi.

Covjek bi mu bio najbolji neprijatelj. Ja znam radit s ovim, a ti?
Monsignor.m is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2009., 10:40   #37
Razmišljam.
Sva složena bića opstaju u simbiozi sa mnogim drugim živim bićima. Primjerice u čovjekovom želucu su bakterije bez kojih čovjek ne bi mogao provariti hranu. Praktički ne postoji ni jedno složeno živo biće koje ne zavisi od nekog drugog živog bića ili živih bića.

Kloniramo mamuta, a on, primjerice, ima sasvim drugačiju želučanu kulturu (da bi uopće mogao jesti), nego što je ima danas. Znači morali bi klonirati i bakterije iz njegovog žeulca.
Kako ćemo ga hraniti. Infuzijom?
servantes is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2009., 10:50   #38
Quote:
Monsignor.m kaže: Pogledaj post
Covjek bi mu bio najbolji neprijatelj. Ja znam radit s ovim, a ti?

Slučajno dobro baratam oružjem :Slavonka, did lovac naoružan do zuba: , kako vatrenim, tako i lukom i strijelom koji su mi omiljeno oružje. U zadnje vrijeme važem neke samostrele , plan je bio mikroskop ali mislim da će prije proći samostrelče.

Ima jedna perfekcija u idejnom, konstrukcijskom, estetskom i ubojitom kontekstu ali si ovaj mah ne mogu priuštiti (dobro, i još par mahova nakon ). Zove se Stryker crossbow i kad ga vidim, budi snažne fiziološke reakcije u meni. Srodne onima kad vi muški prođete kraj duboko dekoltiranog bogatog poprsja na koje je pri šetnji gradom kapnulo nešto otopljenog sladoleda od vanilije iz korneta i skliznulo u brazdu među grudima u otijesnom grudnjaku.

Feast your eyes on this baby:



I da, da ne bude offtopic, mislim da bi ovo odstrelilo puno toga u slučaju dizanja izumrlih životinja
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2009., 10:55   #39
Quote:
gotterdamerung kaže: Pogledaj post
I da, da ne bude offtopic, mislim da bi ovo odstrelilo puno toga u slučaju dizanja izumrlih životinja
Vjerujem da bi, imao sam priliku radit sa slicnim. Evo ideja, di bi u Hrvatskoj pozicionirali rezervat za kloniranu divljač?

I mnijem da ova stvar ne bi trebala bit preko 1,7-2k$, ovako odokativno uspoređujući s vatrenim oruzjem. Nije to toliko nedostupno, dapace.
Monsignor.m is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2009., 11:11   #40
Quote:
Monsignor.m kaže: Pogledaj post
Evo ideja, di bi u Hrvatskoj pozicionirali rezervat za kloniranu divljač?
Dobro pitanje

Preporučujem otoke - životinje su odvojene, zimske temperature su podnošljive za aktivnost gmazova a vjerujem da bi standardna dalmatinska senzibilnost na novac lako popravila stanje u blagajni

Sad, ona shema sa sportskim lovom na brontosaure... neka brda u Slavoniji. Papuk

Quote:
Monsignor.m kaže: Pogledaj post
I mnijem da ova stvar ne bi trebala bit preko 1,7-2k$, ovako odokativno uspoređujući s vatrenim oruzjem. Nije to toliko nedostupno, dapace.
Bit će jednom , sad mi je mrvu preskup i nikako mi se ne uklapa u momentalne planove.
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:54.