Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Hardver

Hardver Hardverske teme, sve osim pitanja, problema i oglasa.
Podforumi: Stolna, Prijenosna računala, Periferija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.04.2011., 15:06   #1
[Retro tema]Ljubitelji starih racunala i softwarea

Ima li tu bivsih ili sadasnjih Amigasha? Ili mozda vlasnika Atari ili Spectrum racunala? Da li ste ikada štimali glavu na kazetofonu Commodorea 64 da bi ucitali omiljenu igricu?
S kojim ste racunalom zapoceli svoju informaticku odiseju? Da li ste koristili ne-PC racunala(tu mislim na racunala koja nisu IBM PC klonovi/kompaktibilni)?
Sto vam nedostaje iz vremena kad Microsoft nije imao 90% trzista i kad je bilo vise mainstream platformi?
__________________
Monkeys are really the end of the line in the pet world. I think when you're at the monkey level of pet ownership, have a kid. I mean, come on. I mean, you're so close. If you need a pet that can roller skate and smoke cigars, it's time to think about a family
Velo C. Raptor is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2011., 16:05   #2
hehe, dobra tema, štimao glave na commodereu 64 sa nekim didinim odvijačem, razbio amigu 500 od zid, koristio PC 386-cu i ubijao se na prvom levelu prince of persia II, jedinicu naravno prošo ko zmaj. jebao se s privm internetom na 2-3 kbps itd...
jure.motovilec is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2011., 16:22   #3
Quote:
jure.motovilec kaže: Pogledaj post
razbio amigu 500 od zid
Kako te sram nije

Amiga 500 je nekada bila zakon. Moj rodjo je imao jednu, to je tada(govorim o razdoblju kasnih 80ih) bio svemirski brod za sve drugo(osim ako ne bi potrosio 7-8 puta vise na PC sa nekom vanserijskom (S)VGA karticom). Cak se sjecam da smo u njega bili gledali tada Star Trek TNG i da mi se Amiga cinila kao da je dosla iz 24. st
__________________
Monkeys are really the end of the line in the pet world. I think when you're at the monkey level of pet ownership, have a kid. I mean, come on. I mean, you're so close. If you need a pet that can roller skate and smoke cigars, it's time to think about a family
Velo C. Raptor is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2011., 18:12   #4
Joooj to su bili dani Sjećam se kad je frend dobio prvi komp u susjedstvu, pazi sad - ZX 81 E jesmo napikavali po gumenim tipkama haha Onda je došao ZX Spectrum, pila čovječe, sve fini zeleni gumbi po njemu sa 333 naredbe na jednom A onda je došlo do velike prekretnice u svijetu informatike, došao je kralj - Commodore 64! Koji je to stroj bio, ajoooj. Sjećam se da sam na njemu prvi puta koristio program za vektorsko crtanje po imenu Art Studio, kakav Corel Draw haha A tek igre, mrak, nismo se skidali cijele noći sa Boulder Dasha (po meni i dan danas najbolja logičko-akcijska igra, trebalo je malo razbijati glavu ). A onda je došla kraljica - Amiga 500 Prvi put sam je vidio kod frenda koji ju je dobio od dede koji je šljakao u Njemačkoj. Tri dana nismo išli u školu pod izgovorom da smo strašno pokvarili želudac (hvala roditeljima koji su nas podržali ). Ostalo je povijest...Mislim da bi se mogla napisai jedna dobra knjiga o tim danima
Vistaman is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2011., 19:41   #5
Eeeeeeee bila su to zlatna vremena, i bili su zlatni, od te proslosti ostale mi samo lijepe uspomene i stari crno-bijeli TV Gorenje-Korting ekrana 31cm.

A naso bi se u podrumu u nekoj kutiji poneki casopis Galaksija i Svet kompjutera.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2011., 20:38   #6
ja se tad nisam ni rodio xD
Skela is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2011., 22:19   #7
joj, opet se osjećam star sad...
__________________
Do you know the difference between a friend and a good friend? A friend will help you, and a good friend will help you remove the body.
Right before your eyes we pull laughter from the skies ¦ And he laughs until he cries, then he dies, then he dies.
taipan is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2011., 23:27   #8
Dok sam bio klinak, otac je imao Amstrad CPC 464. Sjecam se da sam znao pokrenuti tih nekoliko igara koje je imao i koje sam mogao igrati. I sjecam se tipki u boji, poput crvenog escape-a... I naravno, programi na kazetama
__________________
"Beneath this mask there is more than flesh. Beneath this mask there is an idea, Mr. Creedy, and ideas are bulletproof."
Jeftina napajanja? | PSU Calculator
aardwark is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2011., 23:34   #9
Imam jednog debelog (c64). Čuvam ga
trooly is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2011., 07:59   #10
c64, igre na kazetama i one boje na ekranu po kojima si tocno znao dal ce ucitati igru ili ne. divne uspomene...
bass999 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2011., 15:05   #11
Amstard sa crno bijelim ekranom, i onim 3,5 flopy-jima..haha, jedna je sisemski disk druga igrica ili program, kaj vec, nakon toga dugo nikaj novog i onda pentium 1 133 sa pazi sad 16 edo rama .. jebeno ...
__________________
Be brave warriors of light, the kingdom of doom will fall and light will be all over us..
Pegaz is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2011., 17:21   #12
Quote:
bass999 kaže: Pogledaj post
c64, igre na kazetama i one boje na ekranu po kojima si tocno znao dal ce ucitati igru ili ne. divne uspomene...
Valcom modul 1 i 2. T splitter za 2 kazetofona. I disk jedinica 1571
I hebeni Turbo loader + šrafciger.
trooly is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2011., 17:23   #13
Quote:
Pegaz kaže: Pogledaj post
Amstard sa crno bijelim ekranom, i onim 3,5 flopy-jima..haha, jedna je sisemski disk druga igrica ili program, kaj vec, nakon toga dugo nikaj novog i onda pentium 1 133 sa pazi sad 16 edo rama .. jebeno ...
Hehe, slicno i kod mene. Makar je prvo bio neki 386 krace vrijeme. Ali zato je P133 imao cak 64 mege rama, za tadasnje doba pravi monstrum
__________________
"Beneath this mask there is more than flesh. Beneath this mask there is an idea, Mr. Creedy, and ideas are bulletproof."
Jeftina napajanja? | PSU Calculator
aardwark is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2011., 21:51   #14
Quote:
Vistaman kaže: Pogledaj post
Joooj to su bili dani Sjećam se kad je frend dobio prvi komp u susjedstvu, pazi sad - ZX 81 E jesmo napikavali po gumenim tipkama haha Onda je došao ZX Spectrum, pila čovječe, sve fini zeleni gumbi po njemu sa 333 naredbe na jednom A onda je došlo do velike prekretnice u svijetu informatike, došao je kralj - Commodore 64! Koji je to stroj bio, ajoooj. Sjećam se da sam na njemu prvi puta koristio program za vektorsko crtanje po imenu Art Studio, kakav Corel Draw haha A tek igre, mrak, nismo se skidali cijele noći sa Boulder Dasha (po meni i dan danas najbolja logičko-akcijska igra, trebalo je malo razbijati glavu ). A onda je došla kraljica - Amiga 500 Prvi put sam je vidio kod frenda koji ju je dobio od dede koji je šljakao u Njemačkoj. Tri dana nismo išli u školu pod izgovorom da smo strašno pokvarili želudac (hvala roditeljima koji su nas podržali ). Ostalo je povijest...Mislim da bi se mogla napisai jedna dobra knjiga o tim danima
jesam to ja mozda taj susjed?
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2011., 21:52   #15
eto, ja sam na C-64 u Eliti dosao do dangerous levela
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2011., 08:26   #16
5.25" diskete u koju si puhnul i krepala je Mali orlići, 286-ice, crno-zeleno-bijeli monitori... moj početak.

Prvo pravo baš moje računalo P-90 koji je s turbom išao na 120MHz, 16MB EDO RAM, neki 1.6GB HDD i S3 Trio vga
ubojica mekog tuljca is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2011., 10:07   #17
prvi "programerski" koraci na digitronu TI-49 - programabilni digitron sa 49 programskih koraka, sa GO TO naredbom i SUB potprogramom.... na njemu radio maturu iz integralnog računa... nitko u komisiji nije pojma imao o čemu govorim osim profa iz informatike...

kasnije su bitli TI-51/Mk III, pa fenomenalni TI-58 i TI-59 sa magnetnim karticama sa gotovim programima a mogao si na njih snimati i svoje programe, imali su "memory module" biblioteke s rutinama za razna područja... ludilo...

onda je frend dobio Z80, po njemu smo ludovali dok nismo strgali gumenjare a kad je drito iz Londona stigao prvi Spectrum... eeee, to je bilo...

c64, c128, amiga, CPC schneideri, ivel / ultra, orao, apple II, IIe, IIc, pa smo u njih stavljali CPM i 80-kolonske kartice i radili pod CPM-om, ko na pravim kompjuterima... bilo je tu i worda, word perfecta, dbase II i dbase III, baze razvučene preko 4 5.25" disketna uređaja (max podržano) - pola radnog vremena je odlazilo na bekapiranje disketa jer nikad nisi znao hoće li sutra raditi... to je bilo ono - kopija kopijine kopije...

prvi pc je bio ibm pc junior, prvi koji su došli kod nas, 256kb rama i dvije diskete

a ja sam prvi put iz minkena donio pc xt sa 8086 na 4.77 mhz sa 256kb rama i hardom od 5mb... grafika je bila hercules i to smo davili švabe da nam nabavljaju video kartice koje su imale eprom na podnožju a ne direktno lemljen na pcb - pa smo filali eeprome s čćžšđ ... ludilo...

bilo koji konektor u kompu si mogao okrenuti naopako bez problema i onda si najčešće spržio neki dio. hard diskovima si morao manualno unositi bed sektore koji su bili pobrojani na naljepnici... a svaki disk ih je imao...

pjesma je počela kad sam prvi put donio PC AT 80286 na turbo- 12mhz sa matematičkim koprocesorom 80287, 1mb rama i RLL disk od 26mb... hercules grafika i da vidiš što je autocad letio na tom... a autocad (više se ne sjećam koja verzija) sam dobio na 14 disketa od švabe gdje sam pazario dijelove za stroj...

da, da ne govorim kako je svaki prelazak granice bio živa lutrija jer nisi znao što te čeka... a najveće sranje je bilo smonitorima. to se nije moglo uvesti. pa onda uvezeš monitore (doneseš ih autom) ali ne cariniš na granici nego praviš špediterske papire da cariniš u mjestu stanovanja. onda dođeš na carinu i oni kažu da monitore moraš vratiti, da se to ne može uvesti. i ti kažeš okej, odeš i pokupiš dvije katodne cijevi od crknutih televizora, utovariš u auto, pređeš granu i u prvom jarku baciš katodne cijevi i vratiš se. i imaš papire da si preko grane vratio monitore

a monitori su bili zeleni, naravno... kad sam prvi put donio bijeli, onda je cijela regija došla gledati kako to izgleda bijeli monitor... pa onda žuti tek kasnije. taj žuti su najviše voljeli autocadaši...


ah... povijest... al kažem, kad se toga sjetim onda tek vidim koliko sam mator...
__________________
Do you know the difference between a friend and a good friend? A friend will help you, and a good friend will help you remove the body.
Right before your eyes we pull laughter from the skies ¦ And he laughs until he cries, then he dies, then he dies.
taipan is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2011., 13:55   #18
taipan koliko imas godina?
Skela is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2011., 16:32   #19
00110001
__________________
Do you know the difference between a friend and a good friend? A friend will help you, and a good friend will help you remove the body.
Right before your eyes we pull laughter from the skies ¦ And he laughs until he cries, then he dies, then he dies.
taipan is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2011., 16:39   #20
taipan, care
__________________
"Beneath this mask there is more than flesh. Beneath this mask there is an idea, Mr. Creedy, and ideas are bulletproof."
Jeftina napajanja? | PSU Calculator
aardwark is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:34.