Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.02.2009., 01:18   #1
Bombardier Q400 - Je li sigurno letjeti u novim avionima Croatia Airlines-a?

Prema prvim rezultatima istrage americkih federalnih vlasti zrakoplov Bombardier Q400 Continental Airlines-a koji se sinoc srusio na letu iz New Yorka (Newark - New Jersey) za Buffalo pao je zbog nakupljenog leda na krilima koji su onemogucili njihovo ispravno funkcioniranje. Razlog poprilicno bizaran ako se zna da se zrakoplovi proizvode u manje vise vjecno zaledjenoj Kanadi, no za ucestale putnike Croatia Airlines-a postavlja se pitanje je li, s obzirom da je i hrvatska tvrtka nedavno obnovila svoju flotu sa ovim tipom zrakoplova, sada s njom uopce sigurno letjeti, osobito u zimskom razdoblju? Bombardier Q400 potpuno je nov tip zrakoplova u seriji Dash 8 i hrvatska ga je tvrtka kupila medju prvima. Isti proizvodjac (odnosno njihova njemacka podruznica) proizveli su i nagibne vlakove koji su od prije nekoliko godina u prometu na Hrvatskim zeljeznicama? Zasto se je Croatia Airlines odlucila na kupovinu skupog i nedovoljno testiranog proizvoda znajuci da u klasi "commuter" zrakoplova za kratke relacije postoje i znatno jeftiniji te potpuno mlazni zrakoplovi brazilskog Embreara, nadmocnih perfomansi i dugo godina prisutni na trzistu sa izvrsnim sigurnosnim referencama, a uz to i bitno brzi od turbo-propeleraca poput BQ400. Postoje li forumashi koji bi, dok se ocekuje ocitovanje Croatia Airlines-a, mogli reci nesto vise o procesu nabave novih zrakoplova u Croatia Airlines-u, a mozda i ponesto o samoj aeronautici - koliko mi je poznato kod mlaznih zrakoplova nakupljanje leda u zimskim uvjetima se eliminira strujanjem vruceg zraka u cijevima koje poput radijatora griju najosjetljivije dijelove zrakoplova. Da li je kod turbo-propeleraca ovaj princip isti ili se razlikuje i na koji nacin? Na kojoj visini je u snjeznim, kisnim ili vlaznim uvjetima najveca mogucnost nakupljanja leda? Koliko dugo i do koje visine djeluje vanjski anti-friz kojim se zrakoplovi prije polijetanja polijevaju na polaznim zracnim lukama? Unaprijed Hvala na konstruktivnoj raspravi.

Ice-buildup on a crashed plane

Zadnje uređivanje PowerLock : 14.02.2009. at 01:28.
PowerLock is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2009., 02:03   #2
Na Balkanu ti se "proces nabave" već desetljecima obavlja po sistemu "k'o da više ispod stola". Nedavno je i slučaj Janeza i Finaca pokazao da se takav "transparentan" način nabavke nastavlja i nakon ulaska u EU...
Brandfackel is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2009., 07:02   #3
riskantno je kupvat nove modele a Dash 8 je upravo to.
sjecam se da je do prije godine dvije bilo nekoliko incidenata oko stajnog trapa na srecu bez ljudskih zrtava.

evo ima ovdje na ovom blogu par stvari:

http://www.twclimited.com/blog/?p=10...FQaA3godRxOKcQ

a koincidencija je i ova vijest:

http://www.twclimited.com/blog/?p=10...FQaA3godRxOKcQ

uglavnom nekoliko puta sam unazad 2-3 mjeseca letio na liniji Bec Zeneva
koja se odrzava ovim tipom zrakoplova ali ne vise!od sad cu koristit Munich ili Frankfurt koji za to koriste Avro jet liner

jos da nadodam da nasa vlada cini se ima fetish prema Bombardieru od nagibnih vlakova, koji su navodno cisti promasaj i kojih je danas tek pola operativno, do ovih nesretnih aviona! Nasa vlada poznato je sve postenjak do postenjaka koji drugom ne bi stavili ruku u djep
Bombardier ocito dobro masti nekog od onih podbuhlih tovljenika s Markovog trga!
__________________
kokodacem ovdje od 1999.
dakalo is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2009., 08:44   #4
upravo nekako kod narudjbe tih aviona sa strane CA, u Skandinaviji nakon nekoliko ucestalih neprilika SAS je sve svoje zrakoplove tog tipa povukao iz prometa.
Poznato je da taj tip zrakoplova ima tehnickih poteskoca, i ako su kod CA eto vec dva kupili, mogli su od opcije za slijedeca dva barem odustati.

letio sam par puta sa tim zrakoplovima, i primjetio sam da im je jedna smjesan nedostatak, da nemaju sjenila na prozorima. tu su vjerojatno kod CA malo previse stedjeli, ali , nije bas referenca da i Bombardieri uopce ima takvu opciju.
einfach is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2009., 10:46   #5
Quote:
dakalo kaže: Pogledaj post
evo ima ovdje na ovom blogu par stvari:

http://www.twclimited.com/blog/?p=10...FQaA3godRxOKcQ

a koincidencija je i ova vijest:

http://www.twclimited.com/blog/?p=10...FQaA3godRxOKcQ
Oba linka su ti povezana na istovjetnu stranicu.


Quote:
dakalo kaže: Pogledaj post
uglavnom nekoliko puta sam unazad 2-3 mjeseca letio na liniji Bec Zeneva koja se odrzava ovim tipom zrakoplova ali ne vise!od sad cu koristit Munich ili Frankfurt koji za to koriste Avro jet liner !
Ja sam se prvi put malo pokolebao kada sam, cini mi se, na portalu Sobodne bio procitao da je pred par mjeseci CA zbog naleta olujnog juga otkazala slijetanje Dash zrakoplova u Split te se kapetan sa svim putnicima okrenuo i vratio u Zagreb. To mi je naime bilo prvi put da cujem/procitam da je bilo kojem letu bilo nemoguce slijetjeti u Split zbog jakog juga. U relativno rijetkim prilikama splitska zracna luka moze biti zatvorena zbog bure ( i to ne svake, postoji samo jedan tip bure, koji bocno udara na pistu u kastelima, kada se aerodrom u principu zatvara) ali da je nemoguce sletjeti zbog juga to mislim da se jos nije dogodilo...

Ako se preliminarni rezultati istrage u Buffalo-u pokazu tocnima, pa onda jos uz saznanja da na tim avionima ni stajni trap nije siguran (27 prizemljenih u SAS-u), kao da ni Croatijina verzija nema sjenila (da li tvrka onda putnicima koji sjede do prozora dijeli besplatne naocale za sunce?) Mislim da cu i ja tvojim stopama, tj ubuduce izbjegavati Q400 - Cini mi se da je za sada poprilicno moguce iskombinirati letove za vecinu HR aerodroma bez potrebe za voznjom u novim avionima (izuzetak su Zadar i Pula). Jutrarnji i Vecernji letovi ZG - ST i dalje se odrzavaju airbusevima, a samo poslijepodnevni sa Q400.
PowerLock is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2009., 11:40   #6
to se pričalo i za dc-10 svojevremeno,maltene da padaju ko kruške s neba,prije kraja službene istrage sve ostaje na razini bablje priče...
schtakor is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2009., 12:30   #7
Quote:
schtakor kaže: Pogledaj post
to se pričalo i za dc-10 svojevremeno,maltene da padaju ko kruške s neba,prije kraja službene istrage sve ostaje na razini bablje priče...
Pa cini mi se da i jesu padali puno cesce od drugih aviona, kasnije je taj model bio povucen, odnosno zabranjeno mu je bilo slijetanje na USA aerodrome, a tvornica je zbog njega i bankrotirala pa se spojila sa Boeingom nakon cega su na trziste bili pustili popravljenu verziju MD-10. Kada smo vec kod DC-10; je li onaj jedan koji JAT-u ostao jos u prometu?
PowerLock is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2009., 12:48   #8
jako sigurno
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2009., 13:14   #9
Ja sam se zapravo iznenadio na onu preporuku prioizvođača (iz razdoblja problema s podvozjem) da svi avioni koji su imali više od 10 000 slijetanja budu prizemljeni do pregleda. Nisam imao pojma da pojedini avioni imaju tako ogroman broj letova. Sada imam još više respekta prema projektantima i proizvođačima.
The_Equilibrist is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2009., 14:43   #10
Quote:
PowerLock kaže: Pogledaj post
Isti proizvodjac (odnosno njihova njemacka podruznica) proizveli su i nagibne vlakove koji su od prije nekoliko godina u prometu na Hrvatskim zeljeznicama? Zasto se je Croatia Airlines odlucila na kupovinu skupog i nedovoljno testiranog proizvoda znajuci da u klasi "commuter" zrakoplova za kratke relacije postoje i znatno jeftiniji te potpuno mlazni zrakoplovi brazilskog Embreara, nadmocnih perfomansi i dugo godina prisutni na trzistu sa izvrsnim sigurnosnim referencama, a uz to i bitno brzi od turbo-propeleraca poput BQ400.
Zbog istog razloga iz kojeg je HŽ kupio nagibne vlakove.Netko u Vladi dobije finu proviziju za to.*Pitanje samo tko.


*Molim dežurne dušebrižnike da mi ne pokušavaju prodavati bajke kako se sve odvija preko javnog natječaja.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2009., 14:47   #11
Nisu nasi nagibni vlakovi redom izvan upotrebe radi njihove nekvalitete, nego loseg odrzavanja od strane HŽ-a.
__________________
No way wine is better than Pepsi!!!
Where is, repeat, where is Task Force Thirty Four? The world wonders.
Velo C. Raptor is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2009., 14:51   #12
Ja se iz Beča vraćao u Zg sa Q400....Kasnio let jedno sat vremena zbog "tehničkih poteškoća"....Nije mi baš bilo svejedno kad kad smo ulazili unutra ali prošlo sve dobro....Inače, meni je unutra Q400 izvrstan avion a leti brzo skoro ko mlažnjak.
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2009., 15:08   #13
Quote:
dk1 kaže: Pogledaj post
Evo gledam snimak i ne mogu da vjerujem kakve su točkove napravili , ko u čaplje... ... Izgleda da bi se ovaj zrakoplov trebao povući iz upotrebe jer stajni trap im je katastrofa...(do potpune promejene stajnog trapa...) Da li su oni uopće provjerili izdržljivost stajnog trap jer putovao sam svačime ali nisam još vidio ovakav stajni trap na zrakoplovu srednje veličine...
Ovaj stajni trap je u biti kopija stajnih trapova onih malih zrakoplova , a ovaj zrakoplov sigurno nije mal i lagan ko npr neka Cesna... Vjerovatno dolazi do pucanja i prevelikog opterećenja stajnog trapa zbog njegove visine ...
Oko ostalih stvari baš ne znam točne specifikacije i događaje pa neču kometirati... nisam mjerodavan...

Zadnje uređivanje Busola29 : 14.02.2009. at 15:14.
Busola29 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2009., 15:09   #14
Quote:
Velociraptor kaže: Pogledaj post
Nisu nasi nagibni vlakovi redom izvan upotrebe radi njihove nekvalitete, nego loseg odrzavanja od strane HŽ-a.
Dakako, da je održavanje to što ih je ubilo.

No, činjenica je da su to nekvalitetni vlakovi.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2009., 16:43   #15
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Zbog istog razloga iz kojeg je HŽ kupio nagibne vlakove.Netko u Vladi dobije finu proviziju za to.*Pitanje samo tko..
Pa nije vrag da je Bombardier jedini koji isplacuje proviziju? Sumnjam da je samo o proviziji rijec, cini mi se da bi moralo tu biti jos nesto... vlasnicki odnosi? Nemam pojma, ali taj fetish na lose proizvode kanadske firme mi tesko ide u glavu.
PowerLock is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2009., 16:50   #16
Quote:
PowerLock kaže: Pogledaj post
Pa nije vrag da je Bombardier jedini koji isplacuje proviziju? Sumnjam da je samo o proviziji rijec, cini mi se da bi moralo tu biti jos nesto... vlasnicki odnosi? Nemam pojma, ali taj fetish na lose proizvode kanadske firme mi tesko ide u glavu.
Pa nije jedini, ali zasigurno je ponudio najbolju proviziju, jer hej, boli kurac ove pederčine u čemu će se voziti običan hrvatski građanin, njih ipak zanima hoće li dobiti dovoljnu proviziju za vikendicu od 200 ili 400 m2 u Istri.Ipak je razlika.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2009., 17:02   #17
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Zbog istog razloga iz kojeg je HŽ kupio nagibne vlakove.Netko u Vladi dobije finu proviziju za to.*Pitanje samo tko.
Ja znam, ja znam...
Monsignor.m is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2009., 18:50   #18
Jos jedan "sigurni" Q400

Ovo je smece, a ne avion

Quote:
trebor kaže: Pogledaj post
Ja se iz Beča vraćao u Zg sa Q400....Kasnio let jedno sat vremena zbog "tehničkih poteškoća"....Nije mi baš bilo svejedno kad kad smo ulazili unutra ali prošlo sve dobro....Inače, meni je unutra Q400 izvrstan avion a leti brzo skoro ko mlažnjak.

Kada kazes da je iznutra "ljep" prepostavljam da "ljepsem" osjecaju doprinosi bitno veca tisina u kabini, no medjutim zanima me kako su te se dojmili prozori bez sjenila? Ja jos nisam letio u Croatijinim Q400 (sve su manje sanse i da hocu) ali imam osjecaj da bi mi nedostatak sjenila za sunce bitno pokvario ugodjaj. Mozes li nesto reci o tome?
PowerLock is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2009., 19:35   #19
Uopće nisam primijetio to što se ovdje tvrdi. Nisam ni obraćao pažnju. Kroz prozor sam gledao normalno i unutra je ulazilo svjetlo kao u svaki drugi avion u kome sam se vozio. Nit me što "zasljepljivalo" nit sam tako što primijetio.
Kak sam u Beč išao ATRom i dalje sa Q300...u Q400 se zbilja motori manje čuju. A i brz je ko strijela. Mislim da i nema turbopropelerca koji ide oko 650km/h
Iznutra miriši na novo...kožne presvlake unutra...sve miriši na novo..."Jutarnji" nisam ni pročitao do pola kad se išlo sletjet na Pleso....
Meni je taj avion ostao u dobrom sječanju iako "priča" o njemu i tad je bilo.
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2009., 19:57   #20
Quote:
trebor kaže: Pogledaj post
Uopće nisam primijetio to što se ovdje tvrdi. Nisam ni obraćao pažnju. Kroz prozor sam gledao normalno i unutra je ulazilo svjetlo kao u svaki drugi avion u kome sam se vozio. Nit me što "zasljepljivalo" nit sam tako što primijetio.
Kak sam u Beč išao ATRom i dalje sa Q300...u Q400 se zbilja motori manje čuju. A i brz je ko strijela. Mislim da i nema turbopropelerca koji ide oko 650km/h
Iznutra miriši na novo...kožne presvlake unutra...sve miriši na novo..."Jutarnji" nisam ni pročitao do pola kad se išlo sletjet na Pleso....
Meni je taj avion ostao u dobrom sječanju iako "priča" o njemu i tad je bilo.
dva puta imao sam priliku proslog ljeta na plesu dobit mjesto uz prozor, sunce pici na pisti, direkt kroz prozorcic, sjenila nema, hladjenje nikakvo, u zraku ista prica....nisam se sjetio na jutarnji da nabijem na prozorcic.

cijena leta na takvim zrakoplovima je ista kao i sa a320.

e sad nije to tema, vec nesigurnost tog zrakoplova..nesto mu bas image nije najbolji..svako malo il je prizemljen ili zbog tehnickig prilika kasni..ili nedaj boze da sa prednjim trapom ima problema kao zrakoplovi u SAS floti.
einfach is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:29.