Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.05.2015., 21:03   #501
lp svima,molim savjet ako je netko imao sličnu situaciju ili se razumije u našu situaciju

brat je dosmrtnim uzdržavanjem dobio u nasljeđe kuću,stara kuća je građena prije 1968 koja je srušena pa je napravljena sadašnja kuća(temelji su ostali isti) sad me zanima morali se legalizirat ta nova kuća? oni nemaju nikakve dokumente o obnovi/pravljenju te nove kuće jer je i ona davno pravljena ali poslje 68. (kuća je bila didina brat ima samo vlasnički list da je kuća na njemu).
__________________
Žalostan je čovjek u kojemu nije ostalo ništa dječje.
Lauf is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2015., 21:11   #502
A gledaj, tehnički, naravno da treba, to nije ta kuća.

Može se dogodit pod nekim uvjetima da se uspije za sadašnju kuću ishodovati uporabna dozvola za kuće starije od 1968. ali to je metoda teški APP i ovisi o procjeni referenta.
To je pokušaj prevare i naravno da tako nešto ne mogu sugerirati, a sad ti vidi. Postoje neki parametri u procjeni po kojoj se vidi je li kuća zaista toliko stara.

Najgore je to što, zanemarimo vlasništvo, za takvu rekonstrukciju kuće i nije bila potrebna neka "strašna" dokumentacija.
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2015., 22:19   #503
hvala puno na odgovoru!
__________________
Žalostan je čovjek u kojemu nije ostalo ništa dječje.
Lauf is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2015., 17:42   #504
POMOĆ...Možete li mi pomoći u vezi postupka kod legalizacije stambene kuće.KUĆA JE IZGRAĐENA 1989 G

Quote:
Fitz kaže: Pogledaj post
Za prostorni plan googlaj sustav ISPU ili mi pošalji podatke o čestici privatnom porukom PM.



Legalizacija redovnim postupkom zahtijeva da je građevina u skladu s prostornim planom, a ne samo da je u odgovarajućoj zoni. Npr. ako je u "pravoj" zoni ali je preblizu međi, putu ili parcela nije dovoljno velika, ne može se legalizirati.



Zato se sad po ZPNIZ može legalizirati gotovo sve ako je na vrijeme predan zahtjev .
Kuća je izgrađena 1989 g.sa građevinskom dozvolom,koja se uklapa u uvjete prostornog građenja.JEDINO MI NIJE JASNO, GDJE PIŠE DA JE UVIJET GRAĐENJA 40% OD 185ČHV,UCRTANA U KATASTAR .DOBIVEN PEČAT DA JE IZVRŠNA GR.DOZ.TE ISTO TAKO GRAĐENE POMOĆNE PROSTORIJE 1993 UZ POSTOJEĆU GRAĐ.DOZVOLU, 30% od 185 čhv .SAMO NIJE UCRTANA I IMAM PEČAT DA JE GD AJMO REĆI UPORABNA.Službenica u tom odjelu mi je dala da popunim i taj zahtjev kao možda će trebati.Ista je ćestica i u katastru i u gruntovnici.Zanima me što ja trebam poslati Agenciji koja mi je poslala dopis..geodeti arhitekti i ostala struka da li ih trebam. Išla je izmjera zemljišta(komesacija) PRIJE 2 .godine...Čitala sam na netu neke odgovore, i nisam baš vična glede ovog područja..molim Vas jel mi netko može pomoći
Becarusq is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2015., 22:27   #505
Koje je uopće pitanje?
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2015., 16:58   #506
Quote:
Fitz kaže: Pogledaj post
Koje je uopće pitanje?
Hvala na strpljenju.Stupila sam u kontakt sa agencijom...
Becarusq is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2015., 15:44   #507
Prijavljen sam od strane susjeda građevinskoj inspekciji koja je ustvrdila razliku u odnosu na građevinsku dozvolu. S obzirom da nisam bio svjestan odstupanja (građevina je naslijeđena) nisam podnosio zahtjev za legalizacijom kada je bilo vrijeme. U razmatranju mogućih rješenje, od različitih ljudi (geodeta, arhitekta, referenata) dobili smo različite informacije:

1. pripojiti se na nečiji zahtjev - to bi bilo najjednostavnije rješenje no jedna arhitektica nam je vrlo egzaktno rekla da isto bi bilo moguće kada ne bi bilo rješenja građevinske inspekcije. Kako ne poznajem sve formulacije, ne znam do kraja prenijeti njeno obrazloženje, no rekla je da kako je rješenje GI-a na naše ime, nema zakonske podloge za na ovaj način riješiti navedenu situaciju (mada mnogi drugi arihtekti, geodeti, referenti ne spominju nikakav problem da na ovaj način rješavamo svoju situaciju, ta arhitektica kaže da bi i ona to mogla napraviti ali da se ograđuje ako na bilo koji način kasnije trpimo posljedice zbog toga - u smislu ako to na MGIPU ili Upravnom sudu bude srušeno)

2. prijenos zahtjeva - ovo je ona predložila kao jedino rješenje koje je zakonski čisto - da netko tko ima zahtjev a neće ga realizirati, prenese svoj zahtjev na nas. Time bi taj bio u miru (nema osobno straha od građevinske inspekcije, koja bi po legislativi trebala izlaziti ako netko ne relizira svoj zahtjev, tj. odustane od njega), a mi bi dobili zahtjev na točno tu građevinu, te na svoje ime, kao i rješenje građevinske inspekcije za točno tu građevinu, na naše ime


Ako netko poznaje navedenu problematiku, dakle procces legalizacije koji se radi nakon 30.6.13. a uslijed rješenja građevinske inspekcije molim pomoć i savjet.

Također, ako netko raspolaže informacijom o zahtjevima koji se neće realizirati, unaprijed zahvaljujem! (na pvt)
bict is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2015., 17:24   #508
Quote:
Lauf kaže: Pogledaj post
lp svima,molim savjet ako je netko imao sličnu situaciju ili se razumije u našu situaciju

brat je dosmrtnim uzdržavanjem dobio u nasljeđe kuću,stara kuća je građena prije 1968 koja je srušena pa je napravljena sadašnja kuća(temelji su ostali isti) sad me zanima morali se legalizirat ta nova kuća? oni nemaju nikakve dokumente o obnovi/pravljenju te nove kuće jer je i ona davno pravljena ali poslje 68. (kuća je bila didina brat ima samo vlasnički list da je kuća na njemu).
Ukoliko je stari objekat srusen tj od strane referenta proglasen rusevinom...novi objekt je ilegalna gradnja. Naravno osim ako imate dokaza da je to taj objekat sagraden prije 68
Cak i ako je samo namjena objekta promjenjena...automatski je objekat ilegalan te je potrebna legalizacija do uporabne dozvole.
Pozz
Angelbyu is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2015., 18:22   #509
Quote:
bict kaže: Pogledaj post
Prijavljen sam od strane susjeda građevinskoj inspekciji koja je ustvrdila razliku u odnosu na građevinsku dozvolu. S obzirom da nisam bio svjestan odstupanja (građevina je naslijeđena) nisam podnosio zahtjev za legalizacijom kada je bilo vrijeme. U razmatranju mogućih rješenje, od različitih ljudi (geodeta, arhitekta, referenata) dobili smo različite informacije:

1. pripojiti se na nečiji zahtjev - to bi bilo najjednostavnije rješenje no jedna arhitektica nam je vrlo egzaktno rekla da isto bi bilo moguće kada ne bi bilo rješenja građevinske inspekcije. Kako ne poznajem sve formulacije, ne znam do kraja prenijeti njeno obrazloženje, no rekla je da kako je rješenje GI-a na naše ime, nema zakonske podloge za na ovaj način riješiti navedenu situaciju (mada mnogi drugi arihtekti, geodeti, referenti ne spominju nikakav problem da na ovaj način rješavamo svoju situaciju, ta arhitektica kaže da bi i ona to mogla napraviti ali da se ograđuje ako na bilo koji način kasnije trpimo posljedice zbog toga - u smislu ako to na MGIPU ili Upravnom sudu bude srušeno)

2. prijenos zahtjeva - ovo je ona predložila kao jedino rješenje koje je zakonski čisto - da netko tko ima zahtjev a neće ga realizirati, prenese svoj zahtjev na nas. Time bi taj bio u miru (nema osobno straha od građevinske inspekcije, koja bi po legislativi trebala izlaziti ako netko ne relizira svoj zahtjev, tj. odustane od njega), a mi bi dobili zahtjev na točno tu građevinu, te na svoje ime, kao i rješenje građevinske inspekcije za točno tu građevinu, na naše ime


Ako netko poznaje navedenu problematiku, dakle procces legalizacije koji se radi nakon 30.6.13. a uslijed rješenja građevinske inspekcije molim pomoć i savjet.

Također, ako netko raspolaže informacijom o zahtjevima koji se neće realizirati, unaprijed zahvaljujem! (na pvt)
Najbolje odi do ureda za grad. gdje se nalazi gradevina i pitaj. Ali ja mislim da je prosirenje zahtjeva i prebacivanje ista stvar, samo drugo pakovanje, pitaj odma u upavi imaju li neki prazan zahtjev. I inspekciji polazes rjesenje kad ga dobijes ili izvadis potvrdu da je postupak u tijeku i njima ce biti dosta. Ali ako se susjed nastavi zalit onda se cijeli spis salje na minist. i tu bi moglo biti problema, kad zahtjev nije uredno predan od tebe.
Ali 99% da nece biti problema kad je od mini. doslo sluzbeno da se moze prebacit zahtjev na trecu osobu.
Jedino su odstupanja morala nastat do 30.06.2013.
user992 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2015., 22:34   #510
Dragi ljudi, ima li tko sličnu situaciju ili zna pomoć?

Legalizirali stambenu kucu zbog dograđivanja. Predali sve dokumente, dobili rješenje i plaćamo kaznu. I sad me traže dodatno geodetski snimak izvedenog stanja u 3 primjerka.

Hm, mi smo već predali s katastra obzirom da je kuća ucrtana. Ne moram ni govoriti da je dopis ostavljen u sandučiću s rokom od 7 dana za dostavu snimka, a tek je danas nađen, tko zna otkad stoji (piše ako ne dostavim u roku da mi se zahtjev odbacuje). . Ali nebitno. Zanima me, nije li ovo iz katastra upravo to što traže?

Hvala...
ivashi is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2015., 22:52   #511
Javi se što prije u nadležni ured koji ti je poslao obavijest.

Ako kuća nije ucrtana ili ono što je ucrtano odstupa od stvarnosti (osim ako se radi o stepenicama i terasi), treba geodetski snimak.
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2015., 20:44   #512
Quote:
Fitz kaže: Pogledaj post
Javi se što prije u nadležni ured koji ti je poslao obavijest.

Ako kuća nije ucrtana ili ono što je ucrtano odstupa od stvarnosti (osim ako se radi o stepenicama i terasi), treba geodetski snimak.
Samo je terasa koja je bila i prije, a sada je zatvorena u staklo. Puno ti hvala na savjetu, sutra idem tamo. Hvala jos jednom
ivashi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2015., 11:45   #513
Quote:
ivashi kaže: Pogledaj post
Samo je terasa koja je bila i prije, a sada je zatvorena u staklo. Puno ti hvala na savjetu, sutra idem tamo. Hvala jos jednom
Imate li rješenje o izvedenom stanju?
Filip Steković is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2015., 19:28   #514
Pozdrav,
legalizirao sam građevinu, tj. dobio potvrdu o legalizaciji. Platio sam naknadu za zadržavanje, dobio sam vodni doprinos, dobit ću komunalni doprinos. Je li to sve što ću morati platiti ili još nešto? Hvala
__________________
Yes, we can!
Momak 90 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2015., 21:20   #515
Možeš još od geodeta tražiti upis objekta ako nije upisan, parcelaciju ako je potrebna i tako, ali što se same legalizacije tiče - to je to.
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2015., 21:32   #516
Hvala na informaciji. Ja sam mislio da će mi poslati neku sumu da je otplaćujem mjesecima. Ono što su pisali na 60 rata. Očito ništa od toga.
__________________
Yes, we can!
Momak 90 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2015., 23:11   #517
To je naknada za zadržavanje koja se mogla platiti u ratama, ti si napisao da si je platio. Također, komunalni odprinos se kod nekih JLS može platiti u ratama, a to će ti još doći.
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2015., 23:50   #518
Hvala na pojašnjenju. Da, vidim da te rate i cijena ovise o jedinicama lokalne samouprave.

Naknada za zadržavanje mi je bila oko 800 kn, a kad sam platio došao mi je popust pa je bilo 600 kn.
Vodni doprinos iznosi 1 300kn i sve se u jednoj rati plaća.
Vidjet ću koliko će iznositi komunalni doprinos. Pretpostavljam oko 6 000 kn.

Prije toga dokumentacija 8 500 kn. Nije jeftino a riječ je o zgradi do 100 kvadrata. No što se mora mora.
__________________
Yes, we can!
Momak 90 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2015., 04:38   #519
moželi netko pomoći

živim u zgradi u prizemlju. koje su mi dozvole potrebne ukoliko želim napraviti ostavu za alat maksimalno 1m2 (plan je 1x0,5) uz fasadni zid u kantunu. dali mogu ići na nešto montažno tj da se zavidaje na vide bez ikakve dozvle?
zmenk is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2015., 11:01   #520
Osim ako nisi posvadan sa susjedima i oni te ne prijave, onda realno mozes raditi sto god zelis dok god si u granicama normale.

Dakle nekakvo recimo zatvaranje terase, stepenista, izrada manjih spremista, pa npr. podizanje tavana za dva tri reda ili recimo otvaranje novih prozora ili vrata za sve to ti treba dopuna postojece gradevinske dozvole (iako za to ne treba sama gradevinska jer je pomocni objekt), nova izmjera geodete, upis nove situacije i tako dalje.

Dakle nekoliko mjeseci naganjanja papira, arhitekata, geodeta i slicnoga, a da o financijama i ne govorim, sigurno bi potrosio puno vise novaca na sve to nego na samo spremiste.

Ukratko, da, treba ti, zakonski gledano, ali s druge strane, osim susjeda, nitko ti ne moze i nece nista pa ti vidi. Ako te oni prijave onda ce ti mozda, ali mozda doci komunalni redar i narediti da to uklonis ili legaliziras u nekom odredenom roku, nista strasnije od toga ti se nece desiti.
The unforgiven is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:26.