Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.04.2008., 00:47   #1
predikcija

.. možemo o predikciji uopšte ..
.. ja ću početi s prediktivnim snovima ..
.. a posle možemo zagrabiti i više ..


.. prediktivni snovi su oni za koje se u narodu kaže .. proročanski ..

.. pominju se u bibliji .. recimo ..

.. jedan sanja krave .. različitog stupnja uhranjenosti ..
.. pa mu ministar privrede kasnije tumači san .. i pravi dugoročnu ekonomsku strategiju ..


.. prediktivni snovi koji ne ulaze u svete knjige su drugačiji ..
.. retko kad se zna unapred .. uglavnom znaš da je bio prediktivan san tek kad se ostvari ..

.. dakle .. sanjaš nešto .. i to se zbude ..

.. nekad bude simbolično ..
..a nekada doslovce .. kao preslikan događaj koji će se tek zbiti ..

.. pitanje je sledeće ..
.. šta je prediktivan san ..
(.. ili .. šta je predikcija ..)

.. koja je njegova (njena) .. veza s intuicijom ..

.. je li prediktivan san znanje .. ono što je alim pričao ..
.. dakle ..
.. da ponovim od alima ..

.. prvo .. znamo više od onog što mislimo da znamo .. i to se .. u nekim uvjetima može pokazati .. znači .. prošle informacije i sadašnja mogućnost njihovog spajanja ..
.. drugo .. znamo ono pod jedan plus ovo .. znamo da su neke sile pokrenute i da nema načina da ih se zaustavi .. znači .. ne samo prošlo plus matematika .. nego .. prošlo plus matematika plus budućnost koju se ne može više izbjeći ..
.. treće .. kao .. jedan .. plus dva .. plus .. mogućnost da se na budućnost djeluje .. znači matematika koja računa ono što je .. plus ono što mora biti .. plus .. ono što će biti tek zato što ćemo mi to stvoriti ..

i četvrto bi isto postojalo .. to .. da bi mi htjeli da bude tako .. moglo bi značiti da smo negdje odlučili i djelovati tako .. ali pravo je pitanje mislimo li mi samim tim trenutkom .. kada kažemo .. ili .. kada bljesne .. pokrenuti stvarnost ..


.. šta je od toga prediktivan san ..

.. da li je uklopivo samo u tačku jedan ..?
.. ili se proteže do četvrte ..?

..drugim rečima ..
.. da li prediktivan snevač sanja .. ili .. pokreće .. ono što će biti ..?

.. prediktivni snovi su uvek snažnog intenziteta ..
.. je li to zato što se snažno vezujemo za ono što je .. Stvarnost ..
.. ili se zbog tog snažnog osećaja skoncentrišemo na nešto toliko da ga .. izazivamo .. ? ..
ja_sanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2008., 02:04   #2
Ti si strucnjak za snove, materijom vladas, stoga bi ti nama svima mogla da objasnis te pojmove, Sanja.

Ja sam licno misljenja da mi negde u dubini nasega uma imamo neke informacije zapisane o nasoj Buducnosti...

(jedini problemcic kako ih iskopati i iznedriti na svetlo dana -> mozda preko prediktivnih snova?!)

_nobody_

Zadnje uređivanje _nobody_ : 01.04.2008. at 03:38.
_nobody_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2008., 03:40   #3
Sanja, molim te, pogledaj ovo pa ako imaš što zanimljivo da mi kažeš.
 
Odgovori s citatom
Old 01.04.2008., 06:24   #4
@nobody:

.. ovde razgovaramo o području za koje sam stručna samo utoliko koliko se kroz njega krećem .. iskustveno ..
.. ovde sam postavila pitanje za koje nemam odgovor .. samo pretpostavke ..



.. ti naginješ odgovoru pod tačkom jedan ..
.. dobro ..
(.. to bi se uklapalo onda u tičicinu priču s intuicije .. tičica .. to ti ja tako zovem ovu blue bird .. jer mi drago .. onomad sam ja bila tičica .. )


@stana:

.. ja nisam sanovnik ..
.. valjda nobody nije to zaboravio ..
.. suviše smo daleko da bih ti mogla pomoći da to sebi razrešiš .. (.. nek ti on objasni šta to znači da ne mogu jer smo suviše daleko .. kad se seti kako sam njemu razrešavala ..)
.. ali verujem da nije strašno kao što se čini ..
ja_sanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2008., 09:23   #5
Budućnost nije predvidljiva a iz razloga što ju samo predviđanje mijenja. Dok god participiramo u sustavu kojega nastojimo predvidjeti, ne možemo ga predvidjeti.
No tu nije kraj. Ima još.
Postoje atraktori, ishodi kojima sustav teži. Nisu 100% vjerojatni ishodi, dakle nema apsolutne determiniranosti, ali njihovo predviđanje omogućava čudnovate efekte. Ponekad zaista možemo otkriti što će se dogoditi jer su događaji u bazenu atrakcije, i naše predviđanje ih neće poremetiti. Nalaze li se pak na separatrisi, i sam nagovještaj predviđanja mijenja ishod.
Batt_X is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2008., 10:21   #6
Quote:
Batt_X kaže: Pogledaj post
Budućnost nije predvidljiva a iz razloga što ju samo predviđanje mijenja.
Nešto si ipak pomiješao...zamisli da liječnik pacijentu predvidi loš ishod, pa samo to liječnikovo predviđanje ishod promijeni - liječnici bi mogli liječiti predviđanjima loših ishoda bolesti.
planinar is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2008., 10:35   #7
Quote:
planinar kaže: Pogledaj post
Nešto si ipak pomiješao...zamisli da liječnik pacijentu predvidi loš ishod, pa samo to liječnikovo predviđanje ishod promijeni - liječnici bi mogli liječiti predviđanjima loših ishoda bolesti.
Ne, nisam ništa pomiješao, samo ti nisi pažljivo čitao. Možemo predviđati stabilne ishode, dakle teško promjenjive ishode koji su duboko u bazenu atrakcije. Ali ne možemo ako su labilni, na separatrisi. Drugim riječima, a sukladno tvom primjeru, ponekad i liječnikovo predviđanje može djelovati na bolesnika i promijeniti ishod. Tada to zovemo autosugestijom.

Dakle, samo malo pažljivije čitati, a ako se ne razumije pitati. Voljan sam pojašnjavati.
Batt_X is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2008., 11:58   #8
Quote:
Batt_X kaže: Pogledaj post
Postoje atraktori, ishodi kojima sustav teži. Nisu 100% vjerojatni ishodi, dakle nema apsolutne determiniranosti, ali njihovo predviđanje omogućava čudnovate efekte. Ponekad zaista možemo otkriti što će se dogoditi jer su događaji u bazenu atrakcije, i naše predviđanje ih neće poremetiti. Nalaze li se pak na separatrisi, i sam nagovještaj predviđanja mijenja ishod.
Ovo mi lici na fudbalsku kladionicu. Recimo igra Real Madrid protiv Seville. Kvota 1.3 za 1. Pa onda igra Milan protiv Djenove. Kvota 1.2 za 1. Pa onda Igraju Zvezda i Partizan derbi. Kvota 1.7 za 1. Pa igraju Stutgart i Bohum. Kvota 1.5 za 1.

Ukupna kvota: 1.3 x 1.2 x 1.7 x 1.5. Verovatnoca dogadjaja gotovo 4. A to je najverovatniji ishod u Buducnosti. Svi ostali izhodi (nereseno, pobeda u gostima) je dosta vece od 4.

Da li cemo zaista otkriti sta ce se desiti? I da li su nasa predvidjanja dovoljno ispravna?

(u pitanju su heuristike, koje nisu dovoljno predvidljive, jer mi sami procenjujemo nase verovatnoce koje uopste NE moraju biti u skladu sa trenutnim stanjem)

_nobody_
_nobody_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2008., 11:41   #9
Exclamation

Quote:
ja_sanja kaže: Pogledaj post
@nobody:
@stana:

.. ja nisam sanovnik ..
.. valjda nobody nije to zaboravio ..
.. suviše smo daleko da bih ti mogla pomoći da to sebi razrešiš .. (.. nek ti on objasni šta to znači da ne mogu jer smo suviše daleko .. kad se seti kako sam njemu razrešavala ..)
.. ali verujem da nije strašno kao što se čini ..
Sanja, ja se izvinjavam na slobodi koju sam dao sebi da bez tvog pitanja stani predlozim da te zamoli da barem nekom recju protumacis njegov san i da mu time pomognes.

Ti imas svoje principe kojih se drzis, i ja to postujem.

Jos jednom, izvini. Nadam se da se ne ljutis na mene.

(ja stani dadoh neko svoje misljenje koje bi vise bio njemu nekakav putokaz da istrazi sebe)

_nobody_
_nobody_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2008., 17:45   #10
Svaka epoha znanstvenika je imala isto takvo mišljenje. Svi su bili sigurni da znaju puno i da im nedostaju samo određeni komadići. Do sada su svi bili u krivu. Zar doista misliš da si prvi kojem vrijeme neće dokazati da je u krivu i da zapravo nisi znao baš previše?

Opisati gravitaciju je jedno, razumjeti što je ona i kako nastaje je nešto sasvim drugo. Postoje i drugi modeli osim Einstein-ovog, i za razliku od potonjeg neki se mogu i demonstrirati (proizvesti) na "maloj skali". Pogledaj predavanje ako te zanima:
http://video.google.com/videoplay?do...79614108378695

Što tehnologija više napreduje naše znanje o svijetu je sve nestabilnije. Pokušaji da se opiše materija su se pokazali toliko uzaludni da se više nitko i ne trudi. Svi je možemo opipati, ako nas pogazi autobus to jebački osjetimo, ali znanstvenici ipak ne nalaze ništa čvrsto u materiji... ne nalaze ni materiju... što jači mikroskop to veća misterija... sve je samo forma i informacijska struktura. S druge strane ta neuhvatljiva struktura bi trebala svojom težinom (iako se materija ne sastoji niodčeg konkretnog) trebala uzrokovati gravitaciju. Stvar je time apsurdnija što se i ta fina struktura materije nalazi svuda odjednom. Dobro znaš da je Einsteinova teorija potpuno neuklopiva u kvantnu fiziku... a poptonja se ipak temelji na ponovljivim pokusima za razliku od strogo teorijskog Einstein-a.
__________________
Mind Over Matter WikiLeaks Operation Payback
If being sarcastic means you're rude .. does being obvious mean you're stupid?
shamantrixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2008., 22:10   #11
Quote:
sanja pita:
Da li si ti taj koji zna šta će biti
jesi
labellina is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2008., 22:10   #12
Pet godina prije rata spasio me susjed iz zapaljene kuće. Za vrijeme rata sanjam ga kako pere auto ( bio je lud za autima) i prilazim mu, on se okreće i vidim da je bijel ko kereč, mrtvih očiju- pravi zombi. Nekoliko dana poslije nestao je u vojnoj akciji. Nešto kasnije sanjam kako onako bijel, kao iz prvog sna, leži u nekom šumarku, a divlje svinje ga trgaju. Nakon rata obitelj se dugo nadala da će se vratiti, da je možda zarobljen, da će ga razmjeniti...Tijelo mu nikad nije pronađeno.

Uvjerena sam da sam tim snom "saznala" što se dogodilo. Mislim da se snom ne može utjecati na buduću stvarnost, pogotovo drugih ljudi, ali mogu se ev. "vidjeti" razne mogućnosti buduće stvarnosti.
__________________
Be yourself, no matter what they say.
arna is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2008., 01:29   #13
Ne verujem u predvidjanja Buducnosti.... Smatram da je SVAKO od nas dovoljno mocan (da li???) da izmeni svoju karmu.

Cak i ako je prediktivna, ako je zapisana eonima unazad u Knjigama Kosmosa. Svako ko razume Sustinu Zivota zna...

(zna sta mu je ciniti da izmeni svoju Sudbinu)

_nobody_
_nobody_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2008., 08:22   #14
sanja,

ne znam koliko su tvoji snovi koje si dala u linku vremenski bili udaljeni od rata, ali dosta prije samog početka «valjalo se iza brda»...

Ako pogledamo tvoj san s Ibrom, onda nakon prolijevanja čaše vina (krvi) po košulji pomislila si da je to loše tj. baš kobno po njega. I to se obistinilo.
Recimo da su one prve tri alimove točke već sadržane u ovom snu i do ovog trena, dakle uključujući i osjećaj da se nešto može promijeniti.
Četvrta točka bi se mogla promotriti na dva načina; da si predosjetila kob proljevanja čaše pa si to spriječila već u snu – ovo ne treba posebno razmatrati, jer tumačenje ide tek nakon sna. Drugi bi način bio na javi, u stvarnosti, da se, pod dojmom sna, Ibri nekako spasi život.
Da se Ibri nije dogodilo ono što si vidjela u snu, san ne bi bio shvaćen kao proročanski. U tom slučaju, jedini način da ne ostane samo na uvjerenju da je san proročanski je ponavljanje «uzorka» u drugim slučajevima u kojima bi mogla utvrditi da stvarno nešto mijenjaš djelovanjem, jer ako ne djeluješ, iskustvo ti pokazuje da u svakom slučaju ispadne onako kako si osjetila u snu.

Čovjek se svakako nalazi na višoj stepenici samosvjesti kad svjesno povezuje s podsvjesnim, intuitivno s razumom. Još je viša kvaliteta svijesti onakva kakva nastaje osvješćivanjem nužnosti i ograničenja, a onda i prilagođenog načina aktiviranja, biranja između tokova nužnosti. Mislim da mi namjerno ne možemo otvoriti nov put nužnosti, nego je najviši domet u izboru i shvaćanju što koji izbor donosi, no možda netko ima druga iskustva, pa griješim.
planinar is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2008., 09:16   #15
Wink Oni koji ne sanjaju - robovi su jave.

Quote:
arna kaže: Pogledaj post
Mislim da se snom ne može utjecati na buduću stvarnost, pogotovo drugih ljudi, ali mogu se ev. "vidjeti" razne mogućnosti buduće stvarnosti.


Imao sam takav san, zapravo samo jedan prizor. I točno tako se dogodilo.
Ali što s tim ? Takve stvari se ponekad događaju i ne vidim o čemu raspravljati.
__________________
All you have is what you are
and what you give.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2008., 13:21   #16
Quote:
ja_sanja kaže: Pogledaj post
.. retko kad se zna unapred .. uglavnom znaš da je bio prediktivan san tek kad se ostvari ..

.. dakle .. sanjaš nešto .. i to se zbude ..

.. nekad bude simbolično ..
..a nekada doslovce .. kao preslikan događaj koji će se tek zbiti ..
U tom smislu imala sam jedan također predratni san ali on se ponavljao u vrijeme kada o ratu nije bilo ni pomena, ne sjećam se sad točno ali možda i dvije tri godine prije... sa prizorom, situacijom, preslikanom onom kasnije koja će se i zbivati... Bila sam tako uznemirena tim prizorima da sam ponekada nekog od svojih bližnjih znala pitati, "molim te reci mi da rata ne može biti... " Bilo mi je nepovezivo kasnije kada se ta slika odvila i u stvarnosti, pripisati slici iz sna bilo što što sam možda ja sama iskonstruirala ali u snu...

Quote:
ja_sanja kaže: Pogledaj post
.. da li prediktivan snevač sanja .. ili .. pokreće .. ono što će biti ..?
sigurno je da ja nisam počela rat.


Inače, imala sam još jedan mogla bih reći prediktni san, ali lijep, a ono što pamtim kao svoj doživljaj u njemu bilo je jedno ogromno povjerenje u glas koji mi je saopćio nešto buduće... i još, na što bih trebala obratiti pažnju kao nešto važno što trebam znati, a što kao ishodi ( da bi bili dobri ) ovise i o meni...
Volver is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2008., 14:44   #17
Da. Šteta, jer je diskusija baš postajala sve zanimljivija i zanimljivija.
enky is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2008., 15:12   #18
Kako znate kad je netko baniran? Ima li to veze s predikcijom?
__________________
Be yourself, no matter what they say.
arna is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2008., 17:18   #19
Quote:
arna kaže: Pogledaj post
Kako znate kad je netko baniran? Ima li to veze s predikcijom?
Slova na nicku postanu depresivno blijedo siva - kao ono - blijedi i otsetao u oblivijen...a i pise banned a predikcije sto se dotikavlje: kotrljalo se tamo na obzoru....cisti determinizam
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2008., 16:23   #20
ne znam ni ja sama..ništa pametno na ovu temu..

onaj ko je vidovit, jasno mi je da o tom može filozofirat

kako ću ja?

neki snovi su mi se ostvarili,..ali nikakvu šablonu u tom ne vidim

odoh nekidan na neki test na netu, imaš pet simbola, jedan od njih je izabran.. dakle, šanse mi 20%

iz 25 pokušaja, ja ostanem na 0 posto

žao nam je, vaša intuicija je u k...
malizia is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:20.