Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.04.2013., 09:16   #381
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Odrežeš izboje koji ti rastu oko osnovnog stabla popikaš u zemlju (mješavina zemlje i pjeska) i čekaš da se zakorjeni...

Možeš to sve raditi sada u prolječe ili u jesen,jesen bolja opcija ali ni sad nije kasno....
Dobro, još malo detalja za najtežu varijantu, s reznicama a bez posebne kemije.
  1. Kakve debljine reznica daju najbolje rezultate, a kakve treba izbjegavati
  2. koliko cm dugačke trebaju biti (ili koliko pupova),
  3. pretpostavljam da iznad zemlje treba ostati samo jedan pup
  4. Je li ima veze da li je korijenski dio, onaj kraj koji ide u zemlju, odrezan ravno ili što vise koso?
  5. Koliko cm treba ostaviti iznad pupa koji viri iznad zemlje (da se ne osuši)
  6. Je li bolje reznicu staviti okomito u zemlju ili što više polegnuto, i na koju dubinu

Do sada baš nisam imao uspjeha s tim, ali su proljeća prije bila toplija i vjerojatno sam to već prekasno napravio, osim kad sam presadio s korijenom.
Ali to s razvojem korijena ocito bolje ide kad se radi u jesen, pa ću više probati ove jeseni.
LLSkylights is online now  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2013., 16:45   #382
Quote:
Skylights kaže: Pogledaj post
Dobro, još malo detalja za najtežu varijantu, s reznicama a bez posebne kemije.
  1. Kakve debljine reznica daju najbolje rezultate, a kakve treba izbjegavati
  2. koliko cm dugačke trebaju biti (ili koliko pupova),
  3. pretpostavljam da iznad zemlje treba ostati samo jedan pup
  4. Je li ima veze da li je korijenski dio, onaj kraj koji ide u zemlju, odrezan ravno ili što vise koso?
  5. Koliko cm treba ostaviti iznad pupa koji viri iznad zemlje (da se ne osuši)
  6. Je li bolje reznicu staviti okomito u zemlju ili što više polegnuto, i na koju dubinu

Do sada baš nisam imao uspjeha s tim, ali su proljeća prije bila toplija i vjerojatno sam to već prekasno napravio, osim kad sam presadio s korijenom.
Ali to s razvojem korijena ocito bolje ide kad se radi u jesen, pa ću više probati ove jeseni.
Ništa ti ja ne mjerim ni ne pazim, odrežem jednogodišnje izboje i gurnem ih u zemlju (u zemlji je 3, 4 pupa ) gdje se pojavi novi korjen...
Od desetak popikanih na jesen kolko vidim sve i jedna tera sad pupove u otvaranje (dakle još je živo). Gore ne skračujem ništa.... Tako bu u klijalištu ostati do jeseni kad idu u sadnju u vočnjak...
koka36 is online now  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2013., 08:46   #383
Hvala, to će mi biti korisno na jesen.
LLSkylights is online now  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2013., 18:56   #384
Exclamation

Evo kako smo mi danas prošli!
Ovo su navodno dvogodišnje sadnice, a bilo je još i manjih od ove lijeve, tako da budete na oprezu ako već odlučujete kupovati kod dotičnog; LINK: http://www.njuskalo.hr/sjeme-sadnice...-oglas-7629158

Gosponu iz Čačinca svaka čast!

http://i.imgur.com/npGr1g0.jpg
0prez is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2013., 22:57   #385
Quote:
0prez kaže: Pogledaj post
Evo kako smo mi danas prošli!
Ovo su navodno dvogodišnje sadnice, a bilo je još i manjih od ove lijeve, tako da budete na oprezu ako već odlučujete kupovati kod dotičnog; LINK: http://www.njuskalo.hr/sjeme-sadnice...-oglas-7629158

Gosponu iz Čačinca svaka čast!

http://i.imgur.com/npGr1g0.jpg
Jel i cjena ko u oglasu ???
Ako je nemaš se kaj žaliti, baš gledam biljčice od 20-30 cm prodaju po 60-70 kn.
Po korjenu bi rekao da su dvogodišnje i da te nije prevario. Pitanje je samo kako veliku mladicu je stavio na okorjevanje....
koka36 is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2013., 10:10   #386
Pa po nekoj logici bi trebale biti sve iste, a ne ovo sranje kakvo je s lijeve strane??!
A ako smo dogovorili takvu cijenu, onda nema on sad nešto tu izmišljat i davat nam nekakve šibice i govorit da je to zbog cijene. Kad već tako radi mogao je odmah reći da cijena NIJE takva i da reće stvarnu cijenu i bok.
Iskreno ako nam se ovo primi s takvim korijenom (lijevo), a bilo je i onih skoro pa bez korijena onda to bude čudo!
A zemlja u vinogradu nam je čisti pijesak...

0prez is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2013., 21:47   #387
Quote:
0prez kaže: Pogledaj post
Pa po nekoj logici bi trebale biti sve iste, a ne ovo sranje kakvo je s lijeve strane??!
A ako smo dogovorili takvu cijenu, onda nema on sad nešto tu izmišljat i davat nam nekakve šibice i govorit da je to zbog cijene. Kad već tako radi mogao je odmah reći da cijena NIJE takva i da reće stvarnu cijenu i bok.
Iskreno ako nam se ovo primi s takvim korijenom (lijevo), a bilo je i onih skoro pa bez korijena onda to bude čudo!
A zemlja u vinogradu nam je čisti pijesak...

Gle lješnjak je biljka koju ja i svi drugi odrežu i piknu u zemlju i on raste bez jednog jedinog korjena. Tako da ovi tvoji imaju vrlo razvijen korjen. Isto tako lješnjak nije drvo nego žbun i nemožeš očekivati da svaka grana ima isti promjer...
Stvarno vas ne kužim, ko prvo kupuješ sadnice koje si mogao sam nabaviti besplatno (da si na jesen nasjekao šiba i popiko u zemlju). Kupio ih povoljno i sad bi da svaka ima isti promjer i visinu. Bitno je dal bu se sadnice primile ili ne.
Pjeskovito tlo je odlično za zakorjevanje...
koka36 is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2013., 08:30   #388
Pozdrav

Bok svima.
Evo već pola godine se pripremam za sadnju lješnjaka. istražujem čitam forume, pa sam se konačno odlučio uključiti u razgovor. Plan mi je na jesen zasaditi oko 2 ha lješnjaka. Po onome što sam pročitao to je oko 1400 komada. Muči me jedna stvar, a to je što nigdje nisam uspio naći da li se isplati kupiti trogodišnje sadnice lješnjaka? Da li to onda znači da ne treba čekati još tri godine da bi dobili prvi urod?
I za prvi post još samo jedno pitanje, što mislite o corylusu? Da li je netko njihov kooperant?
Hvala
zehem is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2013., 23:28   #389
sadnice lješnjaka

Oprez sadnice niste podigli poštom nego ste osobno došli po njih i vidjeli sve, a ja vama ne mogu dati sadnicu za tu cijenu i još pet kila ploda...i pričate gluposti!!!
faktopedija is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2013., 15:40   #390
Da li za oplodnju trebaju biti dvije sadnice lješnjaka? Da li se mogu međusobno oploditi rimski lešnjak i istarski i da li će biti ploda na oba stabla?
Šolenko is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2013., 14:58   #391
Quote:
Šolenko kaže: Pogledaj post
Da li za oplodnju trebaju biti dvije sadnice lješnjaka? Da li se mogu međusobno oploditi rimski lešnjak i istarski i da li će biti ploda na oba stabla?
Lješnjak u pravilu nije samooplodni mada da plod i ako nema oprašivača ali u puno manjim količinama.
Istarski i rimski se najčešče kombiniraju u nasadima.
Biče ploda na oba stabla...
koka36 is online now  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2013., 21:15   #392
prvo se zahvaljujem na pohvalama upučenim na kvalitetu sadnica.Drugo, uvijek se trudim proizvesti dobar sadni materijal jer osim za prodaju i sam se širim svake godine te sadim iste sadnice kod sebe pa ako bi varao druge neću sam sebe. A i držim se pravila kad netko jednom kupi sadnicu ako je zadovoljan doći će opet. I ove godine imam u ponudi dvogodišnje sadnice kojima sam zadovoljan jer izgleda da navodnjavanje čini čuda.
Evo da se malo pohvalim sadnicama http://www.njuskalo.hr/sjeme-sadnice...-oglas-8300433
Pozdrav!

Quote:
0prez kaže: Pogledaj post
Evo kako smo mi danas prošli!
Ovo su navodno dvogodišnje sadnice, a bilo je još i manjih od ove lijeve, tako da budete na oprezu ako već odlučujete kupovati kod dotičnog; LINK: http://www.njuskalo.hr/sjeme-sadnice...-oglas-7629158

Gosponu iz Čačinca svaka čast!

http://i.imgur.com/npGr1g0.jpg
lichan is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2013., 10:16   #393
Koliko treba sadnica za površinu jedno jutro ?
cb3000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2013., 16:45   #394
Koliko ploda obično bude na jednom stablu lješnjaka? Pitam jer informacije o tome dosta variraju.
ronnie7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2013., 07:59   #395
Trebaš 250-300 sadnica ovisno na koji razmak sadiš.

Quote:
cb3000 kaže: Pogledaj post
Koliko treba sadnica za površinu jedno jutro ?
lichan is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2013., 08:01   #396
U punom rodu bude 5-6 kg plodova u ljusci.Uz navodnjavanje možda 20% više.

Quote:
ronnie7 kaže: Pogledaj post
Koliko ploda obično bude na jednom stablu lješnjaka? Pitam jer informacije o tome dosta variraju.
lichan is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2013., 20:11   #397
Koliko bi to bilo očišćenog, otprilike upola manje?
ronnie7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2013., 12:02   #398
Očišćenog jedna trečina.

Quote:
ronnie7 kaže: Pogledaj post
Koliko bi to bilo očišćenog, otprilike upola manje?
lichan is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2014., 14:27   #399
Narode procitao sam sve ali niko nije spominjao dali vise ploda se dobija ako uzgajam zbunaste sadnice i kao stablo.
Planiram na jesen da pocnem sa sadnjom 2 duluma pa ne znam kako vec sada da pocnem sisati sadnice
Hvala u napred na svakoj sugestiji
cappucino is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2014., 16:58   #400
u kojem rasporedu treba saditi recimo rimski i istarski,naizmjence ili 3 rimska jedan istarski?
brijac is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:12.