Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.10.2007., 14:24   #1
Kako ukinuti pravo posjeda na svom vlasništvu?

Situacija je slijedeća. Žena i ja kupili smo kuću kroz čije je dvorište par ljudi vozilo za potrebe svojih njiva. Vlasnički je sve čisto, mi smo vlasnici 1/1, porez smo platili za cijelu okučnicu, nema nikakvih tereta. Uglavnom kaka smo se uselili neki ljudi su prestali provoziti nakon što smo ih zamolili ili zaprijetili. Samo jedan nije nikako odustao i kada sam mu fizički zabranio tužio me je za ometanje posjeda. Tužba je trajala 2 godine i on je dobio i sada je pravomoćno da moram skinuti ogradu i da ne smijem parkirati auto u svom dvorištu da bi on mogao prolaziti. Naime u posjedovnoj tužbi sud sve vraća u zadnje mirno stanje prema činjenicama koje utvrdi.
Sada ja mogu njega tužiti kao vlasnik i tražiti da mu se ukine pravo posjeda služnosti. Mene zanima kolike su šanse da dobijem tužbu i kako to sve izgleda? On meni prolazi uz kuću 1m i 65 metara dvorištem, praktički mi 180 kvadrata dvorišta propada. Kombajnom kada ide, prolazi preko tuđe zemlje jer ne može proći uz moju kuću, jer je preusko. U biti jedini način da dođe do svoje oranice je kroz moje dvorište ili preko tuđih oranica, nigdje nema ucrtan put, ali kroz moje dvorište su ga puštali bivši vlasnici kuće, pa je tako stekao prevo posjeda. Da li neko zna kako bi to moglo završiti i što mi je činiti. Hvala.
dadas is offline  
Old 23.10.2007., 14:51   #2
koma
Istu situaciju su imali neki susjedi nasih rodaka (s nekim drugim susjedom), samo kaj je tamo put bio ucrtan na samom posjedu.
Procesom je presudeno u korist susjedovog kombajna.
Cula sam da je zakon takav da u takvom slucaju stiti seljake koji moraju nekak doc do oranice.
Eccentric Freak is offline  
Old 23.10.2007., 15:03   #3
Vrlo kompleksno pitanje.

Posjedovno je on u pravu.

Načelno bi ti kao vlasnik imao pravo podnijeti tzv. actio negatoria kojim bi zatražio da prestane prolaziti kroz tvoje dvorište i tako te smetati u ostvarenju tvojih vlasničkih ovlaštenja. S druge strane bi on mogao pokrenuti postupak osnivanja tzv. nužnog prolaza, ili dokazivati da je stekao pravo stvarne služnosti prolaza kroz tvoju nekretninu.

U svakom slučaju ti imaš pravo na naknadu štete od prethodnog vlasnika koji te ničim nije upozorio na činjenicu da se druge osobe koriste predmetnom nekretninom i time te onemogućuju da u cijelosti ostvaruješ svoja vlasnička ovlaštenja.
Zomboni is offline  
Old 23.10.2007., 15:07   #4
Quote:
Eccentric Freak kaže: Pogledaj post
koma
Istu situaciju su imali neki susjedi nasih rodaka (s nekim drugim susjedom), samo kaj je tamo put bio ucrtan na samom posjedu.
Procesom je presudeno u korist susjedovog kombajna.
Cula sam da je zakon takav da u takvom slucaju stiti seljake koji moraju nekak doc do oranice.
Točno, u toj situaciji sud štiti osobu koju mora na neki način stići do svojeg posjeda. Dakle, štitit će susjeda.

Teoretski, pošto može doći do svojeg posjeda i sa drugih(tuđih) zemljišta mogao bi odrediti pravo nužnog prolaza na jednom od tih zemljišta no to vjerojatno neće učiniti pošto će sud vidjeti da on već ima pravo služnosti na zemljištu autora.

Doduše, pošto on kombajnom prolazi tuđim zemljištem(jer je tvoje preusko) možda bi mogao izložiti sudu prijedlog da uvijek koristi to tuđe zemljište preko kojeg prelazi kombajnom.

Najbolje ti je da pitaš odvjetnika koji ti je dosada vodio slučaj.
Drakon is offline  
Old 23.10.2007., 15:43   #5
Hvala ljudi, to sam manje više znao. Da znam da će vlasnička tužba upaliti odmah bih ju podnio. Meni njegov prolaz ruši cijenu nekretnine za nekoliko tisuća eura, što je višestruko nego njegova korist ili šteta na nekoj drugoj oranici. Ja mogu lako dokazati da on mene oštećuje i da mi radi nered po dvorištu. Ako bih ja dobio vlasničku tužbu onda on ostaje bez prolaza i što onda? Uglavnom hvala vam, ako itko zna još nešto neka napiše. Npr. kako se on mora ponašati u mom dvorištu, njegov traktor će mi ostaviti kolotrage na travnjaku i sl. Da li ga mogu tužiti za svaku sitnicu ili zvati policiju? Da znam da će išta uroditi plodom sve bih pokušao.
dadas is offline  
Old 23.10.2007., 15:48   #6
A da najjednostavnije ponudiš čovjeku neku lovu da on prestane prolaziti preko tvoje nekretnine? I da o tome potpišete sporazum?
Zomboni is offline  
Old 23.10.2007., 17:47   #7
@dadas-nisi dao dovoljno podataka....
-što je titulus prava služnosti?
-da li je upisano u ZK kao teret na poslužnoj nekretnini?
-jesu li stečeni uvjeti za dosjelost?(pitaj ex vlasnika koliko dugo on koristi prostor ispred kuće kao služnost puta)

moguće rješenje ovisno o odgovorima na ova gore pitanja sastoji se u pozivu na prividnu služnost odnosno na via do opoziva..

mislim da on ne može ishodit sudsku odluku o osnivanju nužnog prolaza jer ju sud donosi samo ako:
-do njegove nekretnine nema nikakve ili nema prikladne putne veze s javnim putem
-korist od otvaranja nužnog prolaza za korištenje njegove nekretnine veća od štete koja se tim prolazom čini..
njjegov zahtjev bi pao jer on ima alternativni put do svojeg zemljišta kojeg koristi sa većim i težim vozilom...
-propda ti prostor ispred stambenog objekta...kvadrtura x cijena zemljišta
-možeš imat voćnjak ili travnjak ....
uglavnom on tebi čini puno veću štetu nego je njegova korist...

ako je slučajno stekao na temelju dosjelosti onda trebaš utvrdit s bivšim vlasnikom da li je on npr. možda ugovorio s njegovim ocem služnost prolaza za stoku,u tom slučaju on ne bi smio služit se traktorom i prolazit tim putem...
__________________
gde ste koke stigo Zdravko Čolić
de iure_7 is offline  
Old 23.10.2007., 21:52   #8
de iure je u gornjem postu postavio dobra pitanja, pogtovo kad se radi o prilazu njivi - imali on neki drugi put do nje
i koliko dugo se koristi prolazom preko tvoje nekretnine
__________________
krhko je znanje
vaci is offline  
Old 23.10.2007., 23:14   #9
Mi smo imali sličnu situaciju, tužili, vukli se po sudovima, izvodili mjernike, dovodili svjedoke o tome što je koji djed ili šukundjed kome dopustio ili ne i na kraju sve te procedure, novaca i živaca dobili sud, odštetu...

Htjedoh reći, nemoj odustati i nastavi ga vući po sudovima, pa radi se o tvojoj imovini
maraleo is offline  
Old 24.10.2007., 09:32   #10
On se tim prolazom koristi 50 god., nekretnina je promjenila 4 vlasnika i nitko mu nije niti pokušao zabraniti, jer su svi bili neki rod. Sada kad su svi pomrli ja sam kupio kuću i jedini sam vlasnik komplet parcele (kuća, dvorište i voćnjak- sve u komadu). Na nekretnini nema tereta osim hipoteke koju sam ja upisao. U rješenju suda piše: "... pa mu se nalaže uspostaviti ranije posjedovno stanje na način da tužitelju omogući nesmetan prolaz pješice i provoz traktora s prikolicom micanjem drvenog plota...., te mu se zabranjuje svako takvo ili slično smetanje posjeda...". Što je dosjelost? Ne može valjda uknjižiti put kroz dvorište?
Vaci da odgovorim i tebi. On do svoje njive nema nigdje ucrtani put. Njegova njiva je okružena drugim njivama i on preko toga prolazi kada ide kombajnom u berbu. Gazi 50m preko tuđega i tamo i kroz moje. Jedina je razlika što meni otvori kapiju i ulazi u dvorište koje ne smijem zagraditi sa stražnje strane da bi on mogao izaći.
Ako ja podnesem vlasničku tužbu i dokažem da on koristi i drugi pravac koji on koristi i da po tom pravcu čini manju štetu, onda sam uvukao treće osobe u cijelu priču. Kako će sud gledati na to?
dadas is offline  
Old 24.10.2007., 10:35   #11
ukoliko takav služnost nije upisana kao teret na nekretnini u zemljišnim kjnigama, a očito nije, takva služnost trebala bi prestati u trenutku kada ste vi stekli nekretninu, budući niste znali da na njoj postoji služnost-tzv.zaštita tuđeg povjerenja.

isto tako, točna je tvrdnja svih ostalih kako će on onda pokrenuti postupak osnivanja nužnog prolaza, budući nema drugo pristupa svojoj nekretnini, u kom slučaju imate pravo na novčanu naknadu.
tajanstvenaa is offline  
Old 24.10.2007., 10:45   #12
Quote:
dadas kaže: Pogledaj post
On se tim prolazom koristi 50 god., nekretnina je promjenila 4 vlasnika i nitko mu nije niti pokušao zabraniti...
Nakon 20 godina on stiče pravo služnosti nekretnine temeljem dosjelosti i može tražiti da se isto upiše u ZK. Ne znam kako se možeš tome suprotstaviti - ti jesi vlasnik nekretnine, ali taj drugi je na njoj stekao određeno pravo, neovisno o tvom vlasništvu.
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Old 24.10.2007., 11:27   #13
@tajanstvena:mislim da nema temelj za dobivanje nužnog prolaza,objassnio sam u gornjem postu...

ako nije upisana služnost u ZK ,a i vi ste postupali bonae fide vrijedi načelo zaštite povjerenja u ZK koje je navela @tajanstvena

e sad što se tiče dosjelosti,radi se o poljskoj služnosti tj. služnosti puta koja se ogleda u tri varijacije :
a)staze
b)progona stoke
c)kolnika

iako se radi o varijacijama iste služnosti dosjelost koja teče za jednu ne može se kumulativno ispunjavati vršenjem druge jer se i same varijacije sadržajno isključuju....
__________________
gde ste koke stigo Zdravko Čolić
de iure_7 is offline  
Old 24.10.2007., 11:28   #14
ma to je sve de facto corpus delicti
sapienti sat
Eccentric Freak is offline  
Old 24.10.2007., 12:09   #15
Quote:
de iure_7 kaže: Pogledaj post
@dadas-nisi dao dovoljno podataka....
-što je titulus prava služnosti?
-da li je upisano u ZK kao teret na poslužnoj nekretnini?
-jesu li stečeni uvjeti za dosjelost?(pitaj ex vlasnika koliko dugo on koristi prostor ispred kuće kao služnost puta)

moguće rješenje ovisno o odgovorima na ova gore pitanja sastoji se u pozivu na prividnu služnost odnosno na via do opoziva..

mislim da on ne može ishodit sudsku odluku o osnivanju nužnog prolaza jer ju sud donosi samo ako:
-do njegove nekretnine nema nikakve ili nema prikladne putne veze s javnim putem
-korist od otvaranja nužnog prolaza za korištenje njegove nekretnine veća od štete koja se tim prolazom čini..
njjegov zahtjev bi pao jer on ima alternativni put do svojeg zemljišta kojeg koristi sa većim i težim vozilom...
-propda ti prostor ispred stambenog objekta...kvadrtura x cijena zemljišta
-možeš imat voćnjak ili travnjak ....
uglavnom on tebi čini puno veću štetu nego je njegova korist...

ako je slučajno stekao na temelju dosjelosti onda trebaš utvrdit s bivšim vlasnikom da li je on npr. možda ugovorio s njegovim ocem služnost prolaza za stoku,u tom slučaju on ne bi smio služit se traktorom i prolazit tim putem...

tako nekako.. u teoriji..

ali treba vidjeti praksu suda. VSRH Gradanski odjel
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Old 25.10.2007., 15:32   #16
Dobro da li ja mogu negdje tražiti nužni prolaz za njegove parcele, jer on to neće učiniti iz inata. Sada ima pravo prolaska i boli ga ona stvar. Već sam mu ja predlagao da skupa kupimo komad zemlje da se on spoji s cestom, ali on neće ni da čuje. Ja sam onda htio sam kupiti, ali nitko neće da proda pišljivih 200 metara kvadratnih, tj. ucijenjuju.
Uglavnom, ako kupujete nešto nemojte u Prigorje, netko će vas tužiti i nitko vam neće pomoći. Najmanje zakon.
Hvala svima koji su postali na ovu temu.
dadas is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:38.