Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.01.2006., 20:47   #21
shefitza, to je nekaj novo, imaš li reference o tome djete sa mononukleozom u školu, o yes i po mogućnosti neka se što više sa svima(poželjno drugog spola)
shefitza, di si ti završila faks, jel dopisno...eto, zato se ja zalažem da konačno na prijemne uvedu i nešto drugo a ne samo testove memorije
tinitrus is offline  
Old 03.01.2006., 20:52   #22
Zdravstvene savjete preko neta mogu se davati ako onaj tko daje zna što piše. Uglavnom svi ovakvi savjeti završavaju sa odi doktoru. No, ako ti netko pročita svoje laboratorijske nalaze nema razloga da ih ne interpretiraš (ako to znaš) i na forumu. Gdje tu možeš pogriješiti??Ako ti uz to netko dobro opiše svoje smetnje kod mnogo bolesti možeš mu reći što bi mogla SA VELIKOM VJEROVATNOŠĆU biti dijagnoza i KOME DA SE OBRATI.
tinitrus is offline  
Old 03.01.2006., 20:54   #23
Shefitza, "kućni liječnik" nije interaktivan...ne možeš ga pitati "kako si to mislio"...evo riskirati ću:eek
tinitrus is offline  
Old 04.01.2006., 08:21   #24
Quote:
Dora K kaže:
Gnojna angina koja se javlja u sklopu i kao jedan od prvih simptoma IM se i tretira antibioticima, KI je samo ampicilin, tak da teta doktorica i nije napravila velike štete ako djevojka i ima IM.
A čime bi ti tretirala streptokoknu anginu??? Ili ju uopće ne bi tretirala?
Doktoru!!!
Odmah skačeš u streptokokne angine Antibiotici se ne smiju davati kada osoba boluje od mononukleoze, NIKAKVI! A gnojna angina ne podrazumijeva odmah streptokoknu, koja se nažalost, mora liječiti antibioticima.
Sva sreća, imala sam blagu gnojnu angina kad sam bolovala od mono, i morala sam jesti laku hranu, piti puno tekućine i mirovati.
Mojoj frendici je isto pametna doktorica dala antibiotike iako je imala sve simptome mono, i završila je u bolnici.
_Altanta_ is offline  
Old 04.01.2006., 09:58   #25
Prvi simptom IM, koji obično oko 2 tjedna prethodi ostalim simptomima IM najčešće je gnojna angina uzrokovana betahemolitičkim streptokokom tip A ( BHS-A). Gnojna angina liječi se antibioticima, a kontraindiciran (u slučaju IM) u terapiji je ampicilin (ampicilin i ceporeks ne spadaju u istu skupinu lijekova) koji uzrokuje hemoragični osip. Ukoliko je angina tak jaka da edem sluznice komprimira disanje daju se i kortikosteroidi.

Frendica bi i tak završila u bolnici. Simptomi IM nisu isti ni jednako izraženi u svih bolesnika, pa tako nije kod svih niti nužna hospitalizacija.

Jasnije?
__________________
"Svatko od nas je pametan za druge, međutim vrlo često kad se nađemo u nekoj konkretnoj situaciji prvo iznenadimo sami sebe jer postupimo apsolutno suprotno od nekih svojih dotadašnjih uvjerenja, a onda iznenadimo i druge jer ti drugi su jako hrabri kad se ne radi o njima." roko 1
Dora K is offline  
Old 04.01.2006., 10:04   #26
Da, ali gnojna angina ne mora biti uzrokovana streptokokima!! Za dijagnosticiranje streptokokne angine se uzima bris grla da bi se mogao dati odgovarajući antibiotik.
_Altanta_ is offline  
Old 04.01.2006., 10:12   #27
Quote:
tinitrus kaže:
Ležanje ovisi o tome koliko je jetra povećana. BTW, a što fali virtualnoj ambulanti??? Još malo i sve će dijagnoze ionako ići preko kompjutera...Ako imaš veliku bazu podataka sa npr. par milijardi bolesnika, simptoma, bolesti i nalaza onda ti kompjuter može izbaciti kolike su šanse da boluješ od neke bolesti. Dakle, skora budućnost je čista kompjuterska dijagnostika a za kompjuterom liječnici.
Ni u ludilu si ne bih dozvolila da čovjeku postavim definitivnu dijagnozu, a da ga prije toga nisam osobno pregledala i s njim porazgovarala.
Na kraju krajeva, djevojka nije navela ništa što bi meni ukazivalo na sigurnu dg. IM. A da bi mogla navesti podatke koji su mi potrebni da postavim dg. ionako bi morala osobno posjetiti doktora, što odgovara i većini ostalih slučajeva.
Čovjek nije statistika i nije podatak podložan obradi putem računalnog programa. Svaki pacijent je individualan i ne podliježe matematičkim jednadžbama.
Ikad čuo za Status praesens ili anamnezu? A za diferencijalnu dijagnostiku?
Naravno da nisi.
Gibaj i bavi se onim što ti je struka.
__________________
"Svatko od nas je pametan za druge, međutim vrlo često kad se nađemo u nekoj konkretnoj situaciji prvo iznenadimo sami sebe jer postupimo apsolutno suprotno od nekih svojih dotadašnjih uvjerenja, a onda iznenadimo i druge jer ti drugi su jako hrabri kad se ne radi o njima." roko 1
Dora K is offline  
Old 04.01.2006., 10:18   #28
Quote:
_Altanta_ kaže:
Da, ali gnojna angina ne mora biti uzrokovana streptokokima!! Za dijagnosticiranje streptokokne angine se uzima bris grla da bi se mogao dati odgovarajući antibiotik.
Aber natürlich, meine liebe
Bakterijsku infekciju prepoznaješ još i po visini tjelesne temperature, SE, DKS (leukocitoza, relativna limfopenija) i naravno brisu. Napominjem da se na nalaz brisa čeka 3 dana pa daš antibiotik širokog spektra, odnosno onaj koji pokriva što više bakterijica (ukoliko ti ostali parametri ukazuju na bakterijsku infekciju) dok ne stigne nalaz kaj je poraslo na hranilištu i antibiogram
__________________
"Svatko od nas je pametan za druge, međutim vrlo često kad se nađemo u nekoj konkretnoj situaciji prvo iznenadimo sami sebe jer postupimo apsolutno suprotno od nekih svojih dotadašnjih uvjerenja, a onda iznenadimo i druge jer ti drugi su jako hrabri kad se ne radi o njima." roko 1
Dora K is offline  
Old 04.01.2006., 10:20   #29
Studiraš medicinu ili?
_Altanta_ is offline  
Old 04.01.2006., 10:25   #30
Diplomirala prije sto milijuna godina, novačila u znanosti, mijenjala u obiteljskoj, hitnjačila diljem lijepe naše, poludila. Otišla van, napokon dobila specku.
__________________
"Svatko od nas je pametan za druge, međutim vrlo često kad se nađemo u nekoj konkretnoj situaciji prvo iznenadimo sami sebe jer postupimo apsolutno suprotno od nekih svojih dotadašnjih uvjerenja, a onda iznenadimo i druge jer ti drugi su jako hrabri kad se ne radi o njima." roko 1
Dora K is offline  
Old 04.01.2006., 10:33   #31
Zakon Svaka čast
_Altanta_ is offline  
Old 04.01.2006., 10:33   #32
Zakon Svaka čast
_Altanta_ is offline  
Old 04.01.2006., 12:46   #33
Jedan od smptoma je i alergija na antibiotik...

Meni su pucale žile (kapilare?),tako da sam imala desetak podljeva po nogama....uzas...

Meni su radili punkciju limfnog čvora...ulavnom,neka dva tjedna sam blastrasno umorna i pospana( a nisam imala tempetaturu ) tako da sam veći dio bolesti prehodala
simba is offline  
Old 04.01.2006., 20:26   #34
Dora K, čuo sam za "status praesens" i "diferencijalnu dijagnozu". Spominješ statistiku , kažeš sa si novačila, pretpostavljam znanstveno a neznaš da sva znanja medicinske struke nastaju statistički. Bez statistike nema znanosti. Upravo na istraživanjima ,a eto da shvatiš, ona se provode statistički, uvidjelo se da postoji povezanost nekih simptoma sa bolestima. Pa kad se recimo vidjelo da je kod većine ljudi nešto patološki onda se smatra da je to tako kod svih 100. Stoga se uči u knjigama nešto što je provjereno kroz npr. 20-tak godina na nekom broju pacijenata. No, tako dobivena znanja nisu nikad 100%. Što se tiče nepouzdanosti postavljanja dijagnoze preko kompjutera ako se pročita anamneza i dobiju svi laboratorijski nalazi moguće je dati dg. i ovako. Naravno, ako vidiš pacijenta uživo dijagnoza će biti sa manjom mogućnošću greške. NO,ČAK I AKO GA VIDIŠ, ON TI KAŽE ANAMNEZU, VIDIŠ SVE LABORATORIJSKE NALAZE MOŽEŠ POGRIJEŠITI
međutim, ti u svojoj samouvjerenosti(najveća greška koju doktor može napraviti jest nedozvoliti sebi i najmanju sumnju da griješi)opasnost si za pacijente. Osim toga i neznaš da se već ne samo daju dijagnoze već i prate operativni zahvati preko kompjutera. I to je definitivno budućnost u medicini. Kompjuter+dobar liječnik=dobra dijagnoza...kompjuter daje liječniku sve mogućnosti u postocima a liječnik potvrđuje
Ja sam Dora K u svojoj struci i uvijek ću biti na raspolaganju i preko kompjutera na način na koji mogu pomoći.
tinitrus is offline  
Old 04.01.2006., 21:28   #35
Quote:
tinitrus kaže:
međutim, ti u svojoj samouvjerenosti(najveća greška koju doktor može napraviti jest nedozvoliti sebi i najmanju sumnju da griješi)opasnost si za pacijente.
s ovim se slažem

Quote:
Osim toga i neznaš da se već ne samo daju dijagnoze već i prate operativni zahvati preko kompjutera. I to je definitivno budućnost u medicini. Kompjuter+dobar liječnik=dobra dijagnoza...
ali tu si pretjerao
Telemedicina (to je ono o čemu pričaš) je samo zamjena za konzilij, to jest stručni savjet i/ili nadzor ... kompjutorski algoritmi u koje ubacuješ laboratorijske podatke, a oni ti izlistaju diferencijalnu dijagnozu mogu biti samo pomoć ... ali postavljati dijagnozu na temelju toga, a bez anamneze i fizikalnog pregleda je diletantizam
allegra is offline  
Old 04.01.2006., 22:59   #36
...osim ako ne uneseš u kompjuter i anamnestičke podatke dok su podaci koje dobivaš kliničkim pregledom, npr. ultrazvuk, CT, MR ionako već kompjuterski obrađeni...samo fali interpretacija
tinitrus is offline  
Old 04.01.2006., 23:05   #37
kompjuteri već interpretiraju daleko složenije probleme, nema nikakve prepreke da počnu interpretirati i nalaze. Još 10-tak godina...i doktori će biti kontrolori kompjutera. Kompjuter će na osnovi ogromne baze podataka davati u postotcima dijagnozu, određivati terapiju a na osnovi DNA analize prepoznavati i moguće bolesti
tinitrus is offline  
Old 04.01.2006., 23:26   #38
Quote:
tinitrus kaže:
...osim ako ne uneseš u kompjuter i anamnestičke podatke dok su podaci koje dobivaš kliničkim pregledom, npr. ultrazvuk, CT, MR ionako već kompjuterski obrađeni...samo fali interpretacija
klinički pregled nisu pretrage (UZV, CT, MR) nego ono što mu ime kaže - dakle pregled vizualni (inspekcija), manualni (palpacija, perkusija) i slušni (auskultacija), a ponekad ti i njuh može pomoći

a kad si već spomenuo pretrage, lijepo bi bilo recimo da kompjutor može napraviti
pleuralnu punkciju ili još bolje digitorektalni pregled, ili ispiranje želuca, al' nažalost kompjutori se bave samo finim poslovima

da ne bi bilo zabune (ionako smo off topic) kompjutori su u medicini, kao i drugdje, vrlo korisni i neke pretrage su znatno pojednostavnili (pa i omogućili), ali nisu svemogući
allegra is offline  
Old 05.01.2006., 12:17   #39
Što misliš što je sigurnije? Tvoj sluh(perkusija, auskulatacija) ili UZV?
Neće moći protiv tehnologije, no way. Nitko od nas nema toliko iskustva, nepristranosti etc. koliko to ima kompjuter. Ima i više memorije, a od nekih i daleko više logičkog razmišljanja
tinitrus is offline  
Old 27.10.2014., 22:30   #40
Ekipa, postovi su vam prebačeni na ovu temu: Mononukleoza. Ovu temu ključam.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:09.