Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.08.2010., 11:59   #1
Tablete za cuclanje

E ovako, jel netko zna dal se tablete za cuclanje mogu samo progutati?

Kupila sam nekakve probiotike u tabletama za cuclanje, al mi se uopće ne sviđa njihov okus, pa me zanima dal će imati isti efekt ako samo progutam tabletu bez cuclanja.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2012., 12:33   #2
leeloo dobra tema mene zanima ako treba sažvakat smije li se pocuclat (radi se o antacidu koji formira barijeru Gaviscon http://www.gaviscon.com/how-gaviscon-works.aspx) ogavnog je okusa pa se lakše podnosi kad se cucla
flyingappletree is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2012., 16:41   #3
A jel ti nije gore pocuclati nego sažvakati? Cuclanje duže traje. Mislim da ne bi trebao biti problem jer se i jedno i drugo apsorbira u ustima. Valjda
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2012., 20:26   #4
Nije, lakše mi je pocuclati jer kad žvačem u ustima se stvori ljepljiva masa okusa na sodu bikarbonu koja ostaje po zubima. kad cuclam bar nema toga.
btw ne znam odgovor na tvoje pitanje pa neću ništa komentirati
flyingappletree is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2012., 20:39   #5
Saznala sam, probiotici za žvakanje i cuclanje ne bi se trebali pit cijeli, pretpostavljam zbog toga jer su predviđeni da se apsorbiraju u ustima a ne želucu/crijevima. Zato kažem ne vjerujem da je neka šteta pocuclati ovo što se žvače jer se svejedno prvo miješa sa slinom dok se žvače i dijelom se apsorbira u ustima.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2012., 21:14   #6
Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
Saznala sam, probiotici za žvakanje i cuclanje ne bi se trebali pit cijeli, pretpostavljam zbog toga jer su predviđeni da se apsorbiraju u ustima a ne želucu/crijevima. Zato kažem ne vjerujem da je neka šteta pocuclati ovo što se žvače jer se svejedno prvo miješa sa slinom dok se žvače i dijelom se apsorbira u ustima.
nema šanse da se apsorbira u ustima ni dijelom
ms3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2012., 21:20   #7
A onda nemam blage.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2012., 00:32   #8
Probiotičke bakterije rastu u određenim dijelovima crijeva.

http://katalog.vasezdravlje.com/inde...emart&Itemid=2

Probiotici iz pastila za žvakanje ionako opet rastu tek u crijevu, tako da je to samo jedan od oblika koji je nekome lakše konzumirati.
Probajte postaviti pitanje na

http://www.jglprobiotici.com/prolife/

Antacidi (lijekovi za neutralizaciju želučane kiseline) se izgrizu zato jer na taj način dobijemo

a) veću aktivnu površinu lijeka u želucu
b) usitnjeni lijek može izvršiti neutralizaciju kiseline u ustima i po jednjaku ( rješava žgaravicu)
mimoza40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2012., 00:52   #9
Quote:
mimoza40 kaže: Pogledaj post
Probiotici iz pastila za žvakanje ionako opet rastu tek u crijevu, tako da je to samo jedan od oblika koji je nekome lakše konzumirati.
Da, to je logično.

Međutim, Vaše kolegice u http://www.farmacia.hr/probiotici-lj...-primjene.html po pitanju probiotika u obliku tableta za žvakanje preporučuju sljedeće:
Quote:
Navest ćemo ljekovite oblike u kojima se nalaze probiotici u našim ljekarnama, način njihove pravilne primjene te neke od proizvoda koji se mogu pronaći na tržištu:

4) pastile i tablete koje se žvaču - čvrsti oralni pripravak. Pastile se polagano otapaju u ustima, a tablete za žvakanje se ne progutaju cijele, nego se prvo sažvaču.
E, sad, s obzirom da probiotici ostvaruju svoje djelovanje u crijevu, pitanje je zašto se ne preporučuje progutati tablete za žvakanje?

Na još jednom linku također slična preporuka.

Za probiotike koji djeluju u usnoj šupljini to je još nekako i logično.

Valjda ima neka kvaka?
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2012., 01:01   #10
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Da, to je logično.

Međutim, Vaše kolegice u http://www.farmacia.hr/probiotici-lj...-primjene.html po pitanju probiotika u obliku tableta za žvakanje preporučuju sljedeće:


E, sad, s obzirom da probiotici ostvaruju svoje djelovanje u crijevu, pitanje je zašto se ne preporučuje progutati tablete za žvakanje?

Na još jednom linku također slična preporuka.

Za probiotike koji djeluju u usnoj šupljini to je još nekako i logično.

Valjda ima neka kvaka?
Ne bih sad nagađala, ali moguće objašnjenje je da su u pripravku za žvakanje punila koja otežavaju otpuštanje aktivne komponente, odn. rastapanje tbl u želučanom ili crijevnom soku.
Sad imam domaću zadaću pa kad saznam točnu info napisat ću.
mimoza40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2014., 01:33   #11
Quote:
flyingappletree kaže: Pogledaj post
leeloo dobra tema mene zanima ako treba sažvakat smije li se pocuclat (radi se o antacidu koji formira barijeru Gaviscon http://www.gaviscon.com/how-gaviscon-works.aspx) ogavnog je okusa pa se lakše podnosi kad se cucla
Jel ima gdje u HR za kupiti Gaviscon? 2012. je proizvođač registrirao lijek pri HALMED-u, ali na njihovim stranicama piše da nije pušten u promet, a treba mi neki antacid bez otrovnog aluminija (tipa gastal) ili samo hrpe natrija (soda bikarbona). Ovaj mi se čini kao optimalan izbor prema mini-research-u što ad hoc sprovedoh po netu
Da znam postoje i H2-blokatori i IPP-ovi, ali mi treba nešto za povremeno u najkritičnijim situacijama kao nadopuna uz IPP ordiniran zbog hijatalne hernije (u vezi kojeg mi moja liječnica obiteljske medicine i gastroenterolog daju oprečne upute )
mlahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2014., 13:06   #12
Antacidi oslabljuju već izlučenu kloridnu kiselinu u želucu (HCl)
Zato su to najčešće soli slabih kiselina( karbonati )koji imaju taj učinak.
Karbonati dolaze kao soli, natrijeve, magnezijeve, aluminijeve.
Sol slabe otapa se u jakoj kiselini, istiskuje se slabija kiselina (H2CO3) i sol npr MgCl2. No dosta kemije, ali je bitna za razumijevanje gradiva antacida.
IPP blokiraju nastanak klorine kis u želucu.

Gaviscon je također kombinacija natrijevih soli.
http://www.almp.hr/?ln=hr&w=lijekovi...irnije&id=7742

Uloga alginata je oblaganje sluznice, a ostali oslabljuju HCl.

Ako ne želiš ili ne smiješ natrijeve spojeve, onda uzmi Rennie u kojem su soli kalcija i magnezija ( karbonati).
mimoza40 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:44.