Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.11.2016., 11:27   #121
Imam gastiće iz Dojčlanda, koji su prije u Rvackoj znali natovariti pun prtljažnik hranom dok su se vraćali s urlauba gore doma.
Zadnjih nekoliko godina ne kupuju ništa osim par sitnica tipa Vegeta i slićno kojih gore nema ili ih je teže za pronaći. Kažu gore je sve jeftinije.

Imam bratića koji radi kao vozač prije kamiona, sada autobusa i prošao je veći dio Europe.
Isto hranu kupuje po Njemačkoj ili po istočnijim europskim državama, tipa Poljska, Češka, Slovačka. Pa čak i po uvjetno skupljim zemljama poput Belgije i Nizozemske se može uhvatit neke stvari povoljnije nego ovdje.
Jedino skandinavske zemlje su baš ono jako skupe.
Odjeću i obuću često je kupovao u U.K. na akcijama dok je vozio tamo.
Najkice, Adidasice i ostale brendirane tenisice, trenirke i majice se u Londonu na akcijama mogu kupiti za smiješne cijene od 10-15-ak funti. Kod nas je akcija kad tenisice snize s 500 na 399kn.

Lidl u Sloveniji jeftiniji od Lidla u Hrvatskoj. I ima bolju i raznovrsniju ponudu artikala.
Lidl u Njemačkoj jeftiniji i od slovenskog i od hrvatskog.

Hrvatski proizvodi u Sloveniji gotovo uvijek jeftiniji nego u Hrvatskoj.
__________________
T. 20.11.2004.-1.12.2013. S. 2014?-7.1.2023. Sometimes maybe good, sometimes maybe shit
JKD01 is offline  
Old 04.11.2016., 14:58   #122
to je tak.. nije sad da je Hrvatska bitno jeftinija od npr. Njemacke.. Francuska je dosta kuplja, ali tamo i jedu finije stvari..

poanta je da price kako njemci jedu ne znam kako jeftinije od Hrvata samo novinarska patka.. sve je to tu negdje.. kvalitetu placas svugdje, a govna su svuda jeftina.. kuna gore dole, mislim stvarno, nebitno osim ako nisi na penziji od 2000 kuna, sto nitko ne bi smio biti
nezgodan2 is offline  
Old 08.11.2016., 11:21   #123
ajmo nekako progutati informaciju da je nešto kvalitetnije gore, a nešto ovdje.
ajmo čak zažmiriti na oba oka i reći da su cijene iste.
...ali ne možemo nikako usporediti koliko prosječnom njemcu/austrijancu/nizozemcu/englezu treba sati da zaradi dnevnu potrebu za hranom (dor/ruč/več), a koliko jednom prosječnom hrvatu.
hrvat radi skoro cijeli dan da zaradi sve što pojede. usuđujem se reći da njemac to zaradi za dva sata. možda sam pretjerao, ali nisam puno.
__________________
"If you don't risk anything, you risk even more." - Erica Jong
hazzarder is offline  
Old 08.11.2016., 12:19   #124
Tjedno sam u hrvatskoj trosio na hranu ono sto bi zaradio kroz cca 15h, +-2h. Cca 300-400 kn.
U njemackoj trosim tjedno na hranu ono sto zaradim za cca 7h, +-1h. Tj tjedno izmedju 70 i 100e.

Pod hranu racunam sve, od gableca na poslu do kavi u pauzama i grickalica doma.

Ali, prehrana je totalno drugacija, a i kvalitetnija. Da jedem isto kao sto sam u hrv jeo, trosio bi 40-50e tjedno. Ali eto, mogu bolje zivjet, pa zasto ne
__________________
Radim da tebi bude bolje..
Sprudelmeister is offline  
Old 08.11.2016., 12:35   #125
ajde ti sad to objasni jednom hrvatu a da nije rasprava na 20 stranica
__________________
"If you don't risk anything, you risk even more." - Erica Jong
hazzarder is offline  
Old 08.11.2016., 13:27   #126
Quote:
hazzarder kaže: Pogledaj post
ajmo nekako progutati informaciju da je nešto kvalitetnije gore, a nešto ovdje.
ajmo čak zažmiriti na oba oka i reći da su cijene iste.
...ali ne možemo nikako usporediti koliko prosječnom njemcu/austrijancu/nizozemcu/englezu treba sati da zaradi dnevnu potrebu za hranom (dor/ruč/več), a koliko jednom prosječnom hrvatu.
hrvat radi skoro cijeli dan da zaradi sve što pojede. usuđujem se reći da njemac to zaradi za dva sata. možda sam pretjerao, ali nisam puno.
Aj napokon...! to ja tvrdim već jako dugo !
Pa ne kupuje naša socijala u Njemačkoj po tim cijenama... kupuju oni koji žive i zarađuju u Njemačkoj. Njima to nije (jako) skupo.

Al nemoj sine tamo... skupa je hrana i stanovanje

Quote:
hazzarder kaže: Pogledaj post
ajde ti sad to objasni jednom hrvatu a da nije rasprava na 20 stranica
Nemoš to prosječnom Rvatu objasnit (jerbo on to nije u stanju shvatit ). Gore je sve skupo a Rvacka je najbolja za živjet.
znaš ono "svugdje se teško živi"
Sarrazin is offline  
Old 08.11.2016., 14:45   #127
ako se pod jeftinije misli na sranja kakvim todorić šopa prosječnog hrvata kojemu je najbitnije da je jeftinije, veoma često i ne iz nasušne potrebe - onda da, onda je vani jeftinije. sranja su vanji jeftinija
ako se ipak misli na nešto što stoji iza deklaracije o kvaliteti onda nije jeftinije.
crna kraljica is offline  
Old 30.06.2019., 16:56   #128
S obzirom da imamo već sličnu temu, prebačeni postovi su ovdje: Link

Ova tema ide pod ključ.
Quorgyle is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:14.