Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.04.2017., 15:57   #61
Quote:
Maloumni kaže: Pogledaj post

Sladoled je subjekt rečenice, glagol je u povratnopasivnom obliku, imamo i neizravni objekt u dativu "mi".
Bravo! Pojačanje si na potforumu.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2017., 14:02   #62


Evo jedno lagano pitanje.

Kako protumačiti riječ "bio" iz stihova Tina Ujevića?

"Ja sam prozor uredan i bio,
izgled kuće na ljepotu dana.
Ja sam vidik svijetao i mio
na vrt, put i zelen polet grana."
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2017., 17:52   #63
bijel? pisac si skraćuje da mu paše rima?
tanveer is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2017., 13:49   #64
Quote:
tanveer kaže: Pogledaj post

bijel? pisac si skraćuje da mu paše rima?
Točno. Ovako se mijenjalo: bĕlъ > bjel > bjeo > bio.

Kojom je glasovnom promjenom nastalo [i]? Tko odgovori, postavlja sljedeće pitanje.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2017., 12:06   #65
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
Točno. Ovako se mijenjalo: bĕlъ > bjel > bjeo > bio.
Kojom je glasovnom promjenom nastalo [i]? Tko odgovori, postavlja sljedeće pitanje.
Zar nitko ne zna? To je prijeglas.
Evo novo pitanje:
Zašto se kaže općina, a ne kaže skupćina, nego skupština?
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2017., 23:07   #66
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Zašto se kaže općina, a ne kaže skupćina, nego skupština?

S. Ham u Jeziku iz 2005. na to je pitanje odgovorila s razine tvorbe riječi. No, zanimljivo je pogledati i etimologiju.

P. Skok navodi stcslav. obštь > opšti u istočnim krajevima iz crkvenog jezika, odatle i opština.

Na zapadu su opći, općina, a ti su oblici i na istoku živjeli u narodu te su ih istisnuli stcslav.

A. Gluhak skupštinu tumači od *sъkupъ, odnosno *sъkupščina.

Budući da je št u nas dalo ć, možda se pitanje zaista i može riješiti s razine tvorbe. Naime, kod općine je do te promjene došlo u samoj tvorbenoj osnovi, a kod skupšine tvorbena je osnova skup, dakle nema te promjene.

Latinos is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2017., 15:59   #67
Zdravo, imam i ja jedno pitanje za upucene.

Zasto, u teoriji, za hrvatski standard postoji Lokativ, buduci da se ni u kojem slucaju (koliko je meni poznato) formalno (a mozebitno ni znacenjem) ne razlikuje od dativa?
__________________
Ljudi iz opcina:
Petrijanec, Sracinec, Vidovec, Vinica, Cestica, Marusevec, Donja Voca, Ivanec, Klenovnik, Lepoglava. Molim Vas za pomoc.https://www.forum.hr/showpost.php?p=6...postcount=1197
Ako itko ima vremena, javite mi se u inbox ili postajte odgovor.
Stjepan Gotal is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2017., 16:53   #68
Quote:
Stjepan Gotal kaže: Pogledaj post
Zasto, u teoriji, za hrvatski standard postoji Lokativ, buduci da se ni u kojem slucaju (koliko je meni poznato) formalno (a mozebitno ni znacenjem) ne razlikuje od dativa?
Izjednačenost padežnih oblika (i morfološka i prozodijska) naziva se sinkretizam. Najprepoznatljiviji je u D, L, I mn. m. r., ž. r., s. r.

D stolovima, ženama, selima
L u stolovima, u ženama, u selima
I sa stolovima, sa ženama, sa selima

Dativ je slobodni padež, tj. može se upotrijebiti bez prijedloga, dok se za lokativ to ne može ustvrditi.

Govorimo li o prijedlozima, uz lokativ dolaze: u, na, o, po, pri, a uz dativ prijedlog prema.
Latinos is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2017., 17:35   #69
Quote:
Latinos kaže: Pogledaj post
Izjednačenost padežnih oblika (i morfološka i prozodijska) naziva se sinkretizam. Najprepoznatljiviji je u D, L, I mn. m. r., ž. r., s. r.

D stolovima, ženama, selima
L u stolovima, u ženama, u selima
I sa stolovima, sa ženama, sa selima

Dativ je slobodni padež, tj. može se upotrijebiti bez prijedloga, dok se za lokativ to ne može ustvrditi.

Govorimo li o prijedlozima, uz lokativ dolaze: u, na, o, po, pri, a uz dativ prijedlog prema.
Znam ja sto je sinkretizam, ali meni se cini da je taj sinkretizam u slucaju lokativa toliko napredovao da ga se od dativa vise ne moze razlikovati. Naime, za instrumental, ako u mnozini jest jednak dativu i "lokativu", u jednini ipak postoje posebni oblici samo njega.

Za dativ i lokativ su oblici i u jednini i u mnozini uvijek jednaki.

A sto se tice prijedloga; pa mogla bi im se jednako tako pripisati rekcija dativa, zar ne? Jer inace bismo mogli po istom principu dodati padeza koliko zelimo i tvrditi da su samo oblici isti.
__________________
Ljudi iz opcina:
Petrijanec, Sracinec, Vidovec, Vinica, Cestica, Marusevec, Donja Voca, Ivanec, Klenovnik, Lepoglava. Molim Vas za pomoc.https://www.forum.hr/showpost.php?p=6...postcount=1197
Ako itko ima vremena, javite mi se u inbox ili postajte odgovor.
Stjepan Gotal is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2017., 19:29   #70
Quote:
Stjepan Gotal kaže: Pogledaj post
Znam ja sto je sinkretizam, ali meni se cini da je taj sinkretizam u slucaju lokativa toliko napredovao da ga se od dativa vise ne moze razlikovati. Naime, za instrumental, ako u mnozini jest jednak dativu i "lokativu", u jednini ipak postoje posebni oblici samo njega.

Za dativ i lokativ su oblici i u jednini i u mnozini uvijek jednaki.

A sto se tice prijedloga; pa mogla bi im se jednako tako pripisati rekcija dativa, zar ne? Jer inace bismo mogli po istom principu dodati padeza koliko zelimo i tvrditi da su samo oblici isti.
Ovdje se o tome već raspravljalo.
Latinos is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2017., 20:37   #71
Dobro onda, ajmo dalje.

Bila je tu tema o participima, ali ova mi se isto cini dobrom. Je li u ikojem slavenskom jeziku ikad bilo participa futura?

Ako nije, ima li netko ideju kako bi mogli izgledati u danasnjem hrvatskom standardu? Kakve bi koristi moglo biti od njih?
__________________
Ljudi iz opcina:
Petrijanec, Sracinec, Vidovec, Vinica, Cestica, Marusevec, Donja Voca, Ivanec, Klenovnik, Lepoglava. Molim Vas za pomoc.https://www.forum.hr/showpost.php?p=6...postcount=1197
Ako itko ima vremena, javite mi se u inbox ili postajte odgovor.
Stjepan Gotal is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2017., 13:27   #72
Imam i ja pitanje :-)

Sta znaci kod bas pozdrav BoG, tj.kako je doslo do njega i BoK? Mislim, znam sta je Bog , ali odakle on u obicnom pozdravu, s obzirom da se tada ne misli na Idi s Bogom ili Zbogom ( vise se necemo videti ili se decenijama necemo videti)? Ovo vidjam u prevodima stranih filmova.

Drugo pitanje, zasto u naslovu pise odvojeno, a ne zajedno ne+jezicni?
__________________
''Mene brine, sto su kupili te sine,ti sa vlasti, da bi mogli nastaviti krasti!Stidece se tebe deca, sto si glasao za keca,
Jer je tvoje srce k'o u zeca, muko moja.''
Preveza is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2017., 09:46   #73
Quote:
Preveza kaže: Pogledaj post
Imam i ja pitanje :-)

Sta znaci kod bas pozdrav BoG, tj.kako je doslo do njega i BoK? Mislim, znam sta je Bog , ali odakle on u obicnom pozdravu, s obzirom da se tada ne misli na Idi s Bogom ili Zbogom ( vise se necemo videti ili se decenijama necemo videti)? Ovo vidjam u prevodima stranih filmova.

Drugo pitanje, zasto u naslovu pise odvojeno, a ne zajedno ne+jezicni?
Prvo pitanje. Rekla bih da je to od pozdrava "Bog (bio) s tobom (vama)". Latinski Dominus tecum (vobiscum). Porijeklo mu je u molitvi, a zapravo je najprije mišljeno kao blagoslov, kao i svaki pozdrav. Bok je kajkavsko obezvučenje posljednjeg konsonanta, usp. krf (umjesto krv).

Drugo pitanje. Vjerujem da je onaj tko je ovako sklepao naslov htio reći "nemojte ovdje davati jezične savjete odnosno pitati za njih". Slažem se da je to trebalo spretnije izraziti.
__________________
MmeTipfeler is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2017., 13:22   #74
Hvala
__________________
''Mene brine, sto su kupili te sine,ti sa vlasti, da bi mogli nastaviti krasti!Stidece se tebe deca, sto si glasao za keca,
Jer je tvoje srce k'o u zeca, muko moja.''
Preveza is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2017., 11:47   #75
Može li mi netko objasniti zašto se kaže dati ispit, dati godinu...
gost na forumu is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2017., 20:25   #76
Frazem. Skup riječi s uobičajenim značenjem koje je različito od zbroja značenja njegovih članova. Funkcionira kao dio rečenice i ne diraš ga.

Glagol dati izražajan je sâm po sebi, lako je bilo derivirati još jedno značenje. Dati ispit umjesto položiti ga nije standardno, ali uvriježilo se.
__________________
What the heck, Hek?!
Hekatonhir is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2017., 12:19   #77


U hrvatskom pravopisu našao sam riječ "sice".

Koje joj je značenje?
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2017., 15:01   #78
Da je Tin nedajbože bio Srbin, pisao bi ovako, a zagonetke uopće ne bi bilo.

"Ja sam prozor uredan i beo,
izgled kuće na lepotu dana.
Ja sam vidik svetao i smeo
na vrt, put i zelen polet grana."

PS
Kad bi stvarno imali "piši kako govoriš" pravopis. pisali bi "siice ili "sicce". Ovako, Bog zna kako se ta riječ izgovara.
Dilberth is online now  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2017., 23:47   #79
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post


U hrvatskom pravopisu našao sam riječ "sice".

Koje joj je značenje?
A malo sito, da mu mater
cirith is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2017., 11:08   #80


Pa tako je, sice od sitce.

Ipak, češće je sitance ili sitašce kao koritance, vlakance, jajašce, sunašce i dr.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:32.