Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.04.2006., 16:05   #1
Empatija

Empatija ili suosjecajnost,kako je biti u tudoj kozi...
Koje mane a koje pozitivne strane empatije?
Smatram da je ima pre malo kod ljudi....i zivotinja,salim se

Za pocetak smatram da je to odlicna osobina jer koristi na drugciji nacin gledanja na stvari,perspektivu.

Negativno je kad si temperamenta i imas veliku empatiju pa previse tudi osjecaji utjecu na tebe......

Ima tko nesto za podjelit?
Doloromos is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2006., 22:34   #2
Empatija je skurcana osobina i više štete napravi, bar po mom mišljenju.
U normalnim dozama si plemenit i ok, ali ako te prevlada postaneš jebena sjena koja se stapa sa svim drugim oblicima.
ko voda u čaši.
__________________
If, after flushing,
The flow of water fails to stop,
Please give the handle A short, sharp jerk
Bercana is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2006., 23:37   #3
ja sam dosta crno-bijela...dakle variram u pogledu na svijet i ljude između pragmatike i idealizma. sa pragmatičkog stajališta bih reklada je empatija kočnica u postizanju ciljeva na najlakši mogući način, te maskirani egotrip.

sa idealističkog stajališta bih rekla da je empatija najplemenitiji osjećaj i najčudesnija sposobnost pomoću koje možemo najpotpunije učiti i razvijati se kao ljudi. (uf, koliko superlativa)
EmeraldSoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2006., 23:49   #4
EmeraldSoul, dobro si to rekla na žalost .
Tako lijepo zvuči riječ empatija na prvu.
__________________
If, after flushing,
The flow of water fails to stop,
Please give the handle A short, sharp jerk
Bercana is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2006., 11:18   #5
Quote:
Doloromos kaže:
Empatija ili suosjecajnost,kako je biti u tudoj kozi...
Koje mane a koje pozitivne strane empatije?
Smatram da je ima pre malo kod ljudi....i zivotinja,salim se

Za pocetak smatram da je to odlicna osobina jer koristi na drugciji nacin gledanja na stvari,perspektivu.

Negativno je kad si temperamenta i imas veliku empatiju pa previse tudi osjecaji utjecu na tebe......

Ima tko nesto za podjelit?
Empatija se moze shvatiti dosta negativnom nazalost ,ljudi koji su empaticni ponekad ne zele osjecati ono sto mogu ,zele biti svoji,ako me kuzis?!
Neki autori sugeriraju da su imaginativne sposobnosti i empatija povezani jer oba procesa uključuju uživljavanje sebe u situaciju ili stajalište druge osobe.
Imamo više vrsta empatije kao npr. klasicna kad netko npr. zaplace i ta odredan osoba u tom trenu također zaplace i motoricka ponasanje kad uglavnom zanemarujemo empatiju tj emocije.
To je na neki nacin dar , empaticni ljudi su inace jako inteligentni,imaju naravno veliku sposobnost pomoc drugima!
Opsesija is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2006., 11:56   #6
Empatija je totalno prokletstvo. Meni se ne da svaki put loše osjećati kad vidim da je netko loše ili plače. Ponekad jednostavno osjetiš kod ljudi da nešto ne valja, ne mora ništa ni reć, ni napravit.
Jebeš empatiju, da bar nisam empatična, život bi mi bio lakši.
_Altanta_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2006., 12:09   #7

dakle prema nekakvoj definiciji sposobnost uzivljavanja u tudje osjecaje i opcenito emocionalno i ino stanje druge osobe.
Nekakva normalna kolicina empanije je ok i dobra je.
Problem nastaje naravno kad (kao uostalom i svemu drugome) ljudi pretjeraju.

I sad jos jedna stvar. Ne bi znala bas koliko je nekakva (pretjerana) emocionalna osjetljivost (osobe A bez prisustva osobe B) nužna za empatiju ( znaci situaciju di je prisutna osoba B) ili neizostavno povezana s postojanjem empatije.
Odnosno da li neka osoba koja nije toliko "emocionalna" moze biti podjednako empaticna.
Ali bih voljela saznati
DarthFlake is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2006., 21:18   #8
Empatija se korisi cesto u politicke svrhe....npr. Predsjednik Stjepan M. ima veliku socijalnu intel.,a u to usko spada empatija (bar po meni) tako da on zna sto narod hoce,zna sto treba pricat da bi se ljudi bolje osjecalji.Nisu to samo vicevi nego i njegov karakter ako se malo promotri...

Cesto kod empat. je da se postavi pitanje "kako je njemu,njoj,sta on,ona misli-e,brines se itd.",a kad se pocnemo pitat sta ona,on misli-e(dobro budem sada samo u jednom licu hehe) samo se zapetljamo i dobimo cesto krivi dojam.
Ja sam se razocarao u ljubavi jer sam se cesto zaljubio i smatrao da je ta osoba onakva kako ja mislim da je....tj. zasljepila me zaljubljenost.....empat. i osjecajnost su skoro iste stvari
Dosta sam i temperamentan -(ja se ne jadam nego najbolje je iz svog osobnog iskustva dati primjer,sto mnogi nece hehe)- pa posto sam temp. i empatican cesto sam bio predobar sa curama,a i prema drustvu opcenito tako da na kraju sam izvukao deblji kraj(ili kraci kako vec ide)...cesto si ljudi iskoristavali moju dobru volju....
Mlad sam tako da ljudi,vrsnjaci jos ne poznaju tako dobro stvari da znaju sa posten i skroman su vrline,a i osjecajnost.....
Sad kad imam nesto vise iskustva znam da se trebam ostrije ponasat i da nije sve u dobroti nego treba sve raditi u optimalnoj mjeri,makar idem sada na neki nacin protiv sebe....
Stvar je da si moram napravit kako je meni najbolje....
Znaci sada koristim logiku sa emocijama sto je dobra formula....stabilniji sam...
sada bi mogao ici dalje i pricat kako je tu vazno samopouz.,ne biti depresivan i,ali to je drugi par rukava
Doloromos is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2006., 18:16   #9
Quote:
Doloromos kaže:
Empatija ili suosjecajnost,kako je biti u tudoj kozi...
Koje mane a koje pozitivne strane empatije?
Smatram da je ima pre malo kod ljudi....i zivotinja,salim se

Za pocetak smatram da je to odlicna osobina jer koristi na drugciji nacin gledanja na stvari,perspektivu.

Negativno je kad si temperamenta i imas veliku empatiju pa previse tudi osjecaji utjecu na tebe......

Ima tko nesto za podjelit?


alo ljudi, paznja - DA LI NEKO STVARNO< STVARNO ZNA STA JE EMPATIJA ???

i koja je razlika izmedju empatije i simpatije ???
lijep pozdrav
bassmant is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2006., 18:38   #10
Quote:
DarthFlake kaže:

dakle prema nekakvoj definiciji sposobnost uzivljavanja u tudje osjecaje i opcenito emocionalno i ino stanje druge osobe.
nije empatija sposobnost uživljavanja.
empatija je osjećanje tuđih osjećaja.

bilo tko može zamisliti sebe u tuđim cipelama, uživiti se u nečiju poziciju. empatične osobe ne moraju zamišljati kako je to, one to osjete. znaju.

kad je netko tužan empatična osoba to osjeti kao svoju tugu.
kad netko laže, empatična osoba to osjeti.
kad netko mrzi, empatična osoba to osjeti.
kad se netko srami, empatična osoba to osjeti.

i osjeti to kao svoje.
to zna čovjeka uništiti jer ima jako puno ljudi sa jako puno emocija.
u tome svemu se čovjek može utopiti.
zato empatične osobe mrze svoju empatičnost.
__________________
Saće bit bamba ramba.
Krvnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2006., 18:56   #11
Thumbs up

Quote:
Doloromos kaže:
Empatija se korisi cesto u politicke svrhe....npr. Predsjednik Stjepan M. ima veliku socijalnu intel.,a u to usko spada empatija (bar po meni) tako da on zna sto narod hoce,zna sto treba pricat da bi se ljudi bolje osjecalji.Nisu to samo vicevi nego i njegov karakter ako se malo promotri...
to o cemu si pisao se naziva "emocionalna inteligencija".
BTW, da se osvrnem na tvoj post o razlikama i slicnostima izmedju zena i muskaraca: po nekim istrazivanjima zene imaju izrazeniju emocionalnu inteligenciju.
__________________
"To the world you might be one person, but to one person you just might be the world"
kaliopi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2006., 19:21   #12
Quote:
Krvnik kaže:
nije empatija sposobnost uživljavanja.
empatija je osjećanje tuđih osjećaja.

bilo tko može zamisliti sebe u tuđim cipelama, uživiti se u nečiju poziciju. empatične osobe ne moraju zamišljati kako je to, one to osjete. znaju.
gle ti sad mozes pametovat do prekustra..
al definicija empatije je takva kakva je
i to bas tim rijecima tj. uzivljenost, a ne "osjecanje"

Daklem
Empatija - uživljavanje u emocionalna stanja druge osobe i razumjevanje njenog položaja (npr. patnje, ugroženosti i sl.) na osnovu percipirane ili zamišljene situacije u kojoj se ta osoba nalazi.
(izvor: Petz, B. (1992) Psihologijski rječnik. Zagreb, Prosvjeta.) (mislim da sam zaboravila navoditi literaturu jel ide godina u zagradu ili ne i jel ide nakon godine tocka ili ne i jel ide iza naslova knjige tocka ili ne i jel ide prvo izdavac pa grad ili obrnuto...joooj da me profesori sad vide samo mi je 3 godine nenavodjenja literature trebalo da to pozaboravim)

Osim toga ako imamo dvije osobe. A to cak vrijedi i za jednojajcane bliznace odgojene u istoj okolini, njihovo iskustvo okoline NIKAD al stvarno nikad nije isto.
Ono sto meni znaci nesto ne znaci i durgom to isto.
Kada bi osoba mogla "osjecati" tudje osjecaje to bi trebalo pretpostaviti nekakve parapsiholoske povezanosti sto je vrlo diskutabilno. Ustvari pitanje bi bilo da li bi opce i onda osjecali identicne osjecaje jer i dalje donosimo u tu "telepatsku" vezu svoje iskustvo..
tak da..
I rest my case

Zadnje uređivanje DarthFlake : 13.04.2006. at 10:01.
DarthFlake is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2006., 19:23   #13
prema Aniću:

empatija =
  1. identifikacija s drugim, uživljavanje u tuđe emocionalno stanje, obično neugodno (bolest, nesreća i sl.); smatra se više intelektualnim nego emocionalnim doživljajem.
  2. 2. uživljavanje u neko umjetničko djelo ili u neki prirodni događaj.

simpatija =
  1. obostrana naklonost i razumijevanje između dviju osoba; privlačnost.
  2. sposobnost da se dijele tuđi osjećaji.
  3. osoba prema kojoj se osjeća naklonost.

molim Opsesiju da se ubuduće suzdrži od grubih i pretjeranih reakcija. nisu konstruktivne, a destrukcija je na Psihologiji tabu, koji se uklanja u najvećoj mogućoj mjeri
misery- is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2006., 19:30   #14
Quote:
kaliopi kaže:
to o cemu si pisao se naziva "emocionalna inteligencija".
BTW, da se osvrnem na tvoj post o razlikama i slicnostima izmedju zena i muskaraca: po nekim istrazivanjima zene imaju izrazeniju emocionalnu inteligenciju.
samo zato jer ih se od malena uci tome tj. emocijama vise nego muskarce.
muskarcima su emocije tabu tema sto je jedna od (meni osobno) glupljih stvari

edit: ja ne izmisljam - gospodin Petz izmislja

Zadnje uređivanje DarthFlake : 13.04.2006. at 09:59.
DarthFlake is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2006., 19:42   #15
Quote:
DarthFlake kaže:
samo zato jer ih se od malena uci tome tj. emocijama vise nego muskarce.
muskarcima su emocije tabu tema sto je jedna od (meni osobno) glupljih stvari
edit: ja ne izmisljam - godpodin Petz izmislja
ma cekaj, sto ti je glupo:
emocije ili to sto smatras da su muskarcima emocije tabu tema?
__________________
"To the world you might be one person, but to one person you just might be the world"
kaliopi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2006., 19:49   #16
Quote:
DarthFlake kaže:
gle ti sad mozes pametovat do prekustra..
al definicija empatije je takva kakva je
i to bas tim rijecima tj. uzivljenost, a ne "osjecanje"

Kada bi osoba mogla "osjecati" tudje osjecaje to bi trebalo pretpostaviti nekakve parapsiholoske povezanosti sto je vrlo diskutabilno. Ustvari pitanje bi bilo da li bi opce i onda osjecali identicne osjecaje jer i dalje donosimo u tu "telepatsku" vezu svoje iskustvo..
tak da..
I rest my case
aha, definicija je takva.
ako je definicija takva, onda ovo što ja kažem ne može biti istinito.
jer je parapsihologija diskutabilna. jer je to "na rubu znanosti".
tu ziher nema ništa ozbiljnije.

gle, srećo, jesu li tu definiciju pisali empatični ljudi?
jesi li ti empatična osoba? znaš li uopće kako to izgleda?
ili se moraš uživiti da bi shvatila kako to izgleda?

da li ti je možda palo na pamet da možda empat nanjuši hormone i oni u njemu potaknu reakciju identičnu u osobi koja te hormone odašilje?
zašto misliš da je tu nužna neka parapsihologija?

mislim, znaš li ti išta o empatiji što nisi izvukla iz knjige?
možeš li ti objasniti kako osoba može ZNATI kako se netko osjeća bez da ta osoba uopće progovori i bez da zna išta o njoj?
uživljavanjem u situaciju?
u koju situaciju?
prvi put vidiš osobu, ne znaš ništa o njoj, ali znaš što osjeća bez da uopće išta kaže ili pokaže.
kako bi to objasnila tvoja "objektivna znanost"?
diskutabilnom parapsihologijom?
problem sa psihologijom jest taj da odbacuje sve što ne može izmjeriti.
na taj način kastrira samu sebe, a kastrira i sve one koji se njome bave, jer ih zatvara u svoj sistem i u svoj način razmišljanja, koji je očito nedostatan.
ali, šta se tu može...
__________________
Saće bit bamba ramba.
Krvnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2006., 20:41   #17
gle, srećo, jesu li tu definiciju pisali empatični ljudi?

kajjaznam - mozda i jesu
al to nije ni bitno - definicije su znastveni pristup - ne empaticni

jesi li ti empatična osoba? znaš li uopće kako to izgleda?
ili se moraš uživiti da bi shvatila kako to izgleda?


mislim da stvari gledas previse crno bijelo
misilm da nije nikad situacija da empatije samo "imas" ili samo "nemas"
svi imamo odredjeni stupanj empatije za odredjene situacije.
I isto tako mislim da se mjesaju pojmovi empatije i povecane emocionalnosti (da se tak izrazim u nedostatku boljeg izraza koji mi trenutno ne pada na pamet)

da li ti je možda palo na pamet da možda empat nanjuši hormone i oni u njemu potaknu reakciju identičnu u osobi koja te hormone odašilje?

nije al sad kad vec to tak kazes..
to nije tak losa ideja ali onda bi to ukljucivalo empatiju samo u slucajevima poprilicno bliskog (u fizickom smislu) kontakta dvije osobe. I kaj ona empatije nema preko telefona? pismo, TV, kamera i sve ostalo?
Mislim da ipak hormone mozemo staviti u drugi plan. Iako vjerujem da definitivno igraju neku ulogu i zauzimaju, doduse neki manji, dio varijance.

mislim, znaš li ti išta o empatiji što nisi izvukla iz knjige?
možeš li ti objasniti kako osoba može ZNATI kako se netko osjeća bez da ta osoba uopće progovori i bez da zna išta o njoj?


vizualne informacije npr. ili opcenito neverbalni i kontekstualni dio cijele price i osoba MISLI da zna - to misljenje moze biti vise ili manje slicno onom sto druga osoba osjeca.
Uzmimo primjer da netko nikad u zivotu nije vidio ni jednu jedinu zivotinju i nikad nitko nije umro toj osobi. Da li ta osoba moze biti empaticna prema nekome kome je umro pas? I do koje mjere?
Ili uzmemo dvije osobe iz potpuno razicite kulture - jednog indijca (hindusa) i jednog afrikanca koji je 90% vremena proveo gladujuci - i susjed mu ubije kravu....

a to da je psihologija takva sva okljastrena, to da.....
al ak idemo u te nedokazane i neistrazene djelove onda je to sve nagadjanje i nakapanje ..
tak da ja mogu reci da telekineza postoji, ti kazes ne postoji i oboje mozemo biti u pravu al mozemo se do prekustra svadjati oko toga i iznositi nekakve "argumente" koji bas nis ne znace...
tak da ak cemo o psihologiji (a ipak jesmo na psiholoskom podforumu) ajmo o pishologiji takvoj okljastrenoj kakva je.
DarthFlake is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2006., 01:41   #18
Quote:
DarthFlake kaže:
gle, srećo, jesu li tu definiciju pisali empatični ljudi?

kajjaznam - mozda i jesu
al to nije ni bitno - definicije su znastveni pristup - ne empaticni

jesi li ti empatična osoba? znaš li uopće kako to izgleda?
ili se moraš uživiti da bi shvatila kako to izgleda?


mislim da stvari gledas previse crno bijelo
misilm da nije nikad situacija da empatije samo "imas" ili samo "nemas"
svi imamo odredjeni stupanj empatije za odredjene situacije.
I isto tako mislim da se mjesaju pojmovi empatije i povecane emocionalnosti (da se tak izrazim u nedostatku boljeg izraza koji mi trenutno ne pada na pamet)

da li ti je možda palo na pamet da možda empat nanjuši hormone i oni u njemu potaknu reakciju identičnu u osobi koja te hormone odašilje?

nije al sad kad vec to tak kazes..
to nije tak losa ideja ali onda bi to ukljucivalo empatiju samo u slucajevima poprilicno bliskog (u fizickom smislu) kontakta dvije osobe. I kaj ona empatije nema preko telefona? pismo, TV, kamera i sve ostalo?
Mislim da ipak hormone mozemo staviti u drugi plan. Iako vjerujem da definitivno igraju neku ulogu i zauzimaju, doduse neki manji, dio varijance.

mislim, znaš li ti išta o empatiji što nisi izvukla iz knjige?
možeš li ti objasniti kako osoba može ZNATI kako se netko osjeća bez da ta osoba uopće progovori i bez da zna išta o njoj?


vizualne informacije npr. ili opcenito neverbalni i kontekstualni dio cijele price i osoba MISLI da zna - to misljenje moze biti vise ili manje slicno onom sto druga osoba osjeca.
Uzmimo primjer da netko nikad u zivotu nije vidio ni jednu jedinu zivotinju i nikad nitko nije umro toj osobi. Da li ta osoba moze biti empaticna prema nekome kome je umro pas? I do koje mjere?
Ili uzmemo dvije osobe iz potpuno razicite kulture - jednog indijca (hindusa) i jednog afrikanca koji je 90% vremena proveo gladujuci - i susjed mu ubije kravu....

a to da je psihologija takva sva okljastrena, to da.....
al ak idemo u te nedokazane i neistrazene djelove onda je to sve nagadjanje i nakapanje ..
tak da ja mogu reci da telekineza postoji, ti kazes ne postoji i oboje mozemo biti u pravu al mozemo se do prekustra svadjati oko toga i iznositi nekakve "argumente" koji bas nis ne znace...
tak da ak cemo o psihologiji (a ipak jesmo na psiholoskom podforumu) ajmo o pishologiji takvoj okljastrenoj kakva je.

Jest ga i znas!
Svka cast to si negdje izvukla ili?
__________________
Tko kaze da zivis pravi zivot mozda je to samo zabluda...
Opsesija is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2006., 01:45   #19
Quote:
DarthFlake kaže:
izvor: Petz, B. (1992) Psihologijski rječnik. Zagreb, Prosvjeta.)
"Uživljavanje u emocionalna stanja druge osobe i razumjevanje njenog položaja (npr. patnje, ugroženosti i sl.) na temelju percipirane ili zamišljene situacije u kojoj se ta osoba nalazi. E. je na prvom mjestu kognitivan proces, ali popraćen emocijama koje, međutim, nisu istovrsne s emocijama koje doživljava osoba s kojom se empatizira, kao što je to slučaj kod simpatije."

Petz, B. (2005). Psihologijski rječnik. Zagreb: Naklada slap

__________________
POTPIS
wuk is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2006., 02:21   #20
Quote:
Krvnik kaže:
gle, srećo, jesu li tu definiciju pisali empatični ljudi?
Ne znam, možda.
Quote:
Krvnik kaže:
jesi li ti empatična osoba? znaš li uopće kako to izgleda?
Gotovo svi ljudi su barem djelomično empatični.

Quote:
Krvnik kaže:
ili se moraš uživiti da bi shvatila kako to izgleda?
Da, moram se uživiti. Ne mogu razumjeti nekoga (pogotovo njegove emocije) ako se ne uživim.

Quote:
Krvnik kaže:
da li ti je možda palo na pamet da možda empat nanjuši hormone i oni u njemu potaknu reakciju identičnu u osobi koja te hormone odašilje?
Nije, ali dobro zvuči. [jao kako pišem isto što i kolegica ] Feromoni zasigurno igraju neku ulogu u cijeloj priči, ali u slučaju empatije (prema mom mišljenju) nedovoljnu.

Quote:
Krvnik kaže:
zašto misliš da je tu nužna neka parapsihologija?
Uopće to ne mislim.

Quote:
Krvnik kaže:
mislim, znaš li ti išta o empatiji što nisi izvukla iz knjige?
Ne znam. Sve što znam o empatiji sam izvukao iz knjige. Imam svakodnevna iskustva kada sam sam empatičan, ali nisam siguran je li te to zanimalo?

Quote:
Krvnik kaže:
možeš li ti objasniti kako osoba može ZNATI kako se netko osjeća bez da ta osoba uopće progovori i bez da zna išta o njoj?
Ne mogu. Možeš li ti?
Kako ti možeš znati da se osjećaš onako kako se netko drugi osjeća? Ili još gore, kako možeš znati da se netko osjeća isto kao i netko drugi?

Quote:
Krvnik kaže:
uživljavanjem u situaciju?
Možda, ali sumnjam.
Quote:
Krvnik kaže:
u koju situaciju?
Koju situaciju?

Quote:
Krvnik kaže:
prvi put vidiš osobu, ne znaš ništa o njoj, ali znaš što osjeća bez da uopće išta kaže ili pokaže.
kako bi to objasnila tvoja "objektivna znanost"?
diskutabilnom parapsihologijom?
Najverojatnije.
Ne znam za takav slučaj. A kada bih ga vidio, vjerojatno bih to protumačio kao parapsihološku sposobnost. I ne vidim ništa loše u tome.

Quote:
Krvnik kaže:
problem sa psihologijom jest taj da odbacuje sve što ne može izmjeriti.
na taj način kastrira samu sebe, a kastrira i sve one koji se njome bave, jer ih zatvara u svoj sistem i u svoj način razmišljanja, koji je očito nedostatan.
ali, šta se tu može...
Za razliku od drugih prirodnih znanosti? pih
Jadni mi psiholozi kastrirani
__________________
POTPIS
wuk is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:33.