Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.04.2009., 01:00   #61
Zanimljiva tema. Empaticna osoba osjeca tudje osjecaje i koristi ih kao svoje. Cijela mudrost.
čorko_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2009., 10:17   #62
Quote:
čorko_ kaže: Pogledaj post
Zanimljiva tema. Empaticna osoba osjeca tudje osjecaje i koristi ih kao svoje. Cijela mudrost.
Kako to misliš: "koristi ih kao svoje"?
Martian7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2009., 11:11   #63
Quote:
kor-im kaže: Pogledaj post
Čemu ona služi zapravo?
šta, da bolje čitaš ljude, tako nešto?

Empatija nema ikakvu specijalnu namjenu, jedino moze pomoci ljudima koji se profesionalno bave pomaganjem ljudima (psihijatri, terapeuti, lijecnici opcenito).

Empatija je osjecanje tudih osjecaja. Npr. pogledas nekoga ili jednostavno si u istoj prostoriji s nekime, ti osjecas sto ta osoba osjeca. Ako je sretna, osjetit ces srecu u ¨zraku¨, ako je tuzna osjetit ces tugu. No to ne mora nuzno znaciti da ces i ti ¨prekopirati¨njegove emocije. Samo ces osjetiti sto i druga osoba osjeca.

E sad, mozes biti empat prilikom pogleda na osobu (njegove crte lica, ponasanje, govor) a mozes i jednostavno osjetiti i bez da pogledas osobu.

Meni je empatija narocito korisna prilikom seksa. Ne pitaj zasto. Nije ovo mijesto za razgovor o tome.
Kovačević Ivan is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2010., 18:04   #64
Unaprijed se ispricavam modovima jer dizem pomalo prastaru temu te sto nisam siguran da ce pitanje imati stroge veze uz empatiju.

Je li osobina empaticnih osoba (?);

Primjetio sam da vrlo cesto "pokupim" emocionalno stanje sugovornika, nemam pretjerane veze s psihologijom iako volim procitati kakvu knjigu na temu, no najbolje bi se mozda izrazio (i objasnio) kada bih rekao da sam poput zrcala prema osobi koja je u tom trenutku u doticaju samnom. Nije to dakako uvjek slucaj ali recimo ako sam s osobom koja ima "pozitivnu vibru" i sam cu postati raspolozen no ako je netko recimo tuzan vrlo brzo to "prenese" na mene iako to drugi nece primjetiti u ponasanju osobe u tom trenutku.
Isto tako mi se cesto desi (na nogometu recimo) da iako sam miran cijeli dan i netko se izdere na mene da u djelicu sekunde "dodjem na njegovu emocionalnu razinu". Dakle to nekakvo zrcaljenje tudjih osjecaja. Nije da nemam vlastite....
Inace psiholog mi je jednom prilikom rekao da sam malo previse empatican ali me zanimalo je li i to dio paketa.
__________________
How sharper than a serpent's tooth; to hear your child make such a fuss.
It isn't fair—it's not the truth—He's fucked up, yes, but not by us.
Eric Prydz is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2010., 18:08   #65
Quote:
Eric Prydz kaže: Pogledaj post
Unaprijed se ispricavam modovima jer dizem pomalo prastaru temu te sto nisam siguran da ce pitanje imati stroge veze uz empatiju.

Je li osobina empaticnih osoba (?);

Primjetio sam da vrlo cesto "pokupim" emocionalno stanje sugovornika, nemam pretjerane veze s psihologijom iako volim procitati kakvu knjigu na temu, no najbolje bi se mozda izrazio (i objasnio) kada bih rekao da sam poput zrcala prema osobi koja je u tom trenutku u doticaju samnom. Nije to dakako uvjek slucaj ali recimo ako sam s osobom koja ima "pozitivnu vibru" i sam cu postati raspolozen no ako je netko recimo tuzan vrlo brzo to "prenese" na mene iako to drugi nece primjetiti u ponasanju osobe u tom trenutku.
Isto tako mi se cesto desi (na nogometu recimo) da iako sam miran cijeli dan i netko se izdere na mene da u djelicu sekunde "dodjem na njegovu emocionalnu razinu". Dakle to nekakvo zrcaljenje tudjih osjecaja. Nije da nemam vlastite....
Inace psiholog mi je jednom prilikom rekao da sam malo previse empatican ali me zanimalo je li i to dio paketa.
obično se misli pod empatijom da suosjećaš sa teškom situacijom, problemom u kojem se sugovornik nalazi.
ray of light is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2010., 18:13   #66
Quote:
rejoflajt kaže: Pogledaj post
obično se misli pod empatijom da suosjećaš sa teškom situacijom, problemom u kojem se sugovornik nalazi.
Obicno da ali sto je s ovim "kupljenjem" osjecaja iliti kako ga opisujem zrcaljenjem? Povezano s empatijom ili nesto drugo?
Ako je psiholog rekao da sam ocigledno "veci empat" od recimo prosjecnog covjeka valjda je tako, dijagnoza je postavljena ali me ovo bas interesira
__________________
How sharper than a serpent's tooth; to hear your child make such a fuss.
It isn't fair—it's not the truth—He's fucked up, yes, but not by us.
Eric Prydz is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2010., 18:17   #67
Quote:
Eric Prydz kaže: Pogledaj post
Obicno da ali sto je s ovim "kupljenjem" osjecaja iliti kako ga opisujem zrcaljenjem? Povezano s empatijom ili nesto drugo?
Ako je psiholog rekao da sam ocigledno "veci empat" od recimo prosjecnog covjeka valjda je tako, dijagnoza je postavljena ali me ovo bas interesira
iskreno, ne znam, nek netko drugi pokuša odgovoriti
ray of light is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2010., 18:33   #68
Quote:
bassmant kaže: Pogledaj post
alo ljudi, paznja - DA LI NEKO STVARNO< STVARNO ZNA STA JE EMPATIJA ???
Uvijek sam mislio da je empatija u stvari sposobnost uzivanja u tudjoj patnji.
Sad vidim tu neka drugacija tumacenja i nije mi nista jasno...
crazedlunatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2010., 18:36   #69
ja u zadnje vrijeme pokusavam bit sto manje empaticna jer sam se dosta puta razocarala

i ide mi btw moglo bi se reć da sam postala bezosjećajna
__________________
A kad mi dođeš ti,i osmijeh vratiš mi,sva patnja i bol života mog,će proć...:( <3 <3
heleny 15 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2010., 18:54   #70
jel to to?

"En=u, pathos=osjećaj, uživljavanje
Einfuehlen= uživjeti, prilagoditi se
Empaso- usipati, ulivati, utkivati

Empatija je nesvjesno znanje o tome što drugi osjeća. Ona pripada izvornim osobinama ljudske duše.
Empatija je sposobnost uživljavanja u emocionalna stanja druge osobe i razumijevanje njenog položaja (npr. patnje, ugroženosti) na osnovi percipirane ili zamišljene situacije u kojoj se ta osoba nalazi. Uživljavanje npr. u socijalne uloge drugih. Empatija je osnovni preduvjet društvenosti, tj. socijalizacije.

Empatija je jedini način kako je moguće steći bilo koje mišljenje o duševnom životu drugih.

Empatija je emocionalno saznanje, zamjenička introspekcija, po Kohutu, empatija je mišljenje sebe u drugom.

Empatija je, (prvenstveno je to kognitivni proces), intelektualno shvaćanje vlastitom "jastvu" stranih doživljaja u drugima, neka vrsta intelektualne identifikacije, praćena emocijama (koje nisu istovrsne onima koje doživljava osoba sa kojom se simpatizira.

Empatija je u osnovi pojma TRANSFERA. Transfer je odjek i razumijevanje afektivnog stanja ljudi u okolini te afektivne komunikacije s drugima. Zato je empatija fundamentalni sloj u psihoterapijskom odnosu.
Empatija ne generira anksioznost, a transfer da. Kod empatije se ne potiskuju emocije, pa se sve doživljava bez anksioznosti. Empatijski sadržaji spoznaju se kao simboli i nelogičnosti u predsvjesnom, koji ne izazivaju tjeskobu.

Koristimo sebe kao rezonirajuće instrumente koji dijele i odražavaju naše emocije i potrebe u svrhu komunikacije; potom apstrahiramo empatijsko saznanje i integriramo ga u empatijski odgovor. To je teško ako je iskustvo drugog previše bolno, ako je u suprotnosti s našim etičkim stavom.
Samo zamišljati kako je biti drugi bez emocionalne rezonancije nije empatija.
Empatija je suživljavanje promatrača s psihičkim svijetom druge osobe, zadržavajući realan uvid u stanje, bez proživljavanja. Simpatija je uživljavanje i proživljavanje.
Empatija je osjećanje S drugim, a simpatija je osjećanje ZA druge.

Simpatija je sklonost, privlačnost, suosjećanje s drugom osobom u doživljavanju emocija sličnih emocijama te osobe, obično se obostrano zasniva na sličnostima i osobinama ličnosti, vrijednostima i uvjerenjima, te na komplementarnosti potreba, potiče traženje kontakata i interakciju.


Emocije su vezane uz percepciju, predodžbu, misao ("intelektualna podloga").
HALLO EFEKT. Npr. ako asocijativno povežemo dvije podloge, prenesemo emocije vezane za jednu od njih, što je indirektna sugestija, npr. kod reklama (simpatično lice, pa nastane simpatija i za proizvod).


IMITACIJA sadrži poistovjećivanje, a empatija shvaćanje. Empatički stav je : ZNAM kako se osjećaš. Osjećam se kao objekt promatranja i ostajem svjestan osobnog identiteta. Samo za promatranje, a ne i za zaključke.

Empatija je svojstvo EGA, funkcija ega, opservirajućeg ega. Postiže se predsvjesnim procesom introspekcije koje dovodi do razumijevanja vlastitih i tuđih motivacija i reakcija, dakle introspekcijskim naporom. Dovršava se tijekom latencije, puberteta i adolescencije. Pristup u osobno iskustvo drugog moguće je jedino putem introspekcije u self drugog.
Kod introspekcije postoji distanca od doživljaja. Ovdje je doživljaj naš, a u empatiji tuđi.
Introspekcijska budnost – svjesnost emocionalnih doživljaja u empatiji je važnija od izvora.

Razumjeti je više nego otkriti što drugi doživljava. Empatija je usmjerenje pozornosti na istodobno prisustvo nesvjesnog i svjesnog u predsvjesnom. Jačanjem empatije jača povezanost, a čvršća i šira povezanost je definicija ljubavi i religije, bez povijesnih i kulturnih obrana.
Empatija je sposobnost emocionalne tolerantnosti.
Empatija podrazumijeva integrirani stupanj selfa.
Empatija je temeljni koncept ego-psihologije.
Ima definirajuću funkciju – definira dubinu psihološkog polja.


Empatija je kontrolirani i reverzibilni regres ego-funkcija i objektnih odnosa. Istražuje trenutno dominantni objektni odnos u transferu, što je preduvjet interpretacije.
Prema Sullivanu: radi se o vezi bez riječi i percepcije dojenčeta i majke tzv. "empathic linkage".
Izvor empatijskog kapaciteta je u ovisnosti dijade, simbiozi, u fuziji self i objektnih slika, afekt i kognicija, osjećaj i spoznaja su isto u nediferenciranoj matici.
Kapacitet za empatiju je primarni proces. U osnovi je bazično povjerenje.
Primarna empatija je narcistička i baza za razvoj. Empatijski se kapacitet razvija procesom samo-empatije, doživljaja vlastitih dubokih emocija uz pomoć površinskih.

Kod self-objekta, doživljajno jedinstvo jednog i istog, ali bez razumijevanja, pa to nije empatija.
Neempatička, mehanička percepcija realiteta, kod npr. narcističke fiksacije i regresa, npr. takve osobe ignoriraju empatički pristup pa ometaju našu sposobnost da ih prihvatimo ako im pristupamo empatički.
Empatijski stav je pravilan.

Empatijska sposobnost je dio sekundarne autonomije ega.

Anticipacijska empatija je sposobnost predviđanja (ne očekivanja!) emocionalnih reakcija u budućnosti.
Empatija sprječava racionalizaciju i intelektualizaciju.

Kontrola emocija pruža egu gratifikaciju sekundarnog procesa, jer si može dozvoliti njihovu pojavu jer ih ne smatra zabranjenim, one su objekt introspekcije, ostat će na razini fantazije.
"Ne stidim se jer sam iznad njih, one su samo rezonanca na tuđe…".

Pacijent doživljava prošlost i opservira sadašnjost, a terapeut doživljava sadašnjost i opservira prošlost.

INTUICIJA daje podatak, tj. informaciju brzo, brzinom osjeta, bržom od misli o onom što bi domislili, ali ne tako brzo. Intuor= gledam u…

INTROSPEKCIJA je proces samopromatranja, poniranja u sebe, maksimalne budnosti, napor samosvijesti, i može izazvati tjeskobu. To je neposredno promatranje sadržaja vlastite svijesti, samospoznavanje.
To je tehnika istraživanja za prikupljanje podataka iz unutrašnje stvarnosti bez stvaranja sudova i zaključaka (to se čini mišljenjem).
Introspekcija je samoopažanje, autoopservacija, upoznavanje i opisivanje svog psihičkog života. Ti podaci se ničim drugim ne bi dobili. Ni mišljenjem ( o sadašnjem ili prošlom doživljaju).


PODATKE DOBIVAMO:
1. introspekcijom i empatijom
2. opservacijom tjelesnog, bihejvioralnog i socijalnog odgovora
3. verbalno
ali o doživljavanju – jedino introspekcijom tj. empatijom. "
ray of light is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2010., 18:55   #71
http://www.liga.humanitas.info/index...ivot&Itemid=94


vid' i ovo....


ma kaj ova tvoja trkelja???

http://www.depresija.org/forum/index...ded&pid=128058
ray of light is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2010., 19:38   #72
Quote:
Eric Prydz kaže: Pogledaj post
Obicno da ali sto je s ovim "kupljenjem" osjecaja iliti kako ga opisujem zrcaljenjem? Povezano s empatijom ili nesto drugo?
Ako je psiholog rekao da sam ocigledno "veci empat" od recimo prosjecnog covjeka valjda je tako, dijagnoza je postavljena ali me ovo bas interesira
Da, ovo tvoje bi bio neki "viši" oblik empatije, pokazuje da je kod tebe empatija nadprosječno razvijena.
Osoba koja uopće nema sposobnost empatije, neće ni percipirati raspoloženje i osjećaje drugih ljudi, a ako nešto i primijeti, ostat će ravnodušni. Osoba normalno razvijene empatije će suosjećati s nekim tko tuguje i radovati se s nekim tko se veseli, a kod tebe su empatija i senzibilnost na višoj razini od prosjeka. Jesi li možda riba po horoskopu?
Martian7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2010., 19:50   #73
Quote:
Martian7 kaže: Pogledaj post
Da, ovo tvoje bi bio neki "viši" oblik empatije, pokazuje da je kod tebe empatija nadprosječno razvijena.
Osoba koja uopće nema sposobnost empatije, neće ni percipirati raspoloženje i osjećaje drugih ljudi, a ako nešto i primijeti, ostat će ravnodušni. Osoba normalno razvijene empatije će suosjećati s nekim tko tuguje i radovati se s nekim tko se veseli, a kod tebe su empatija i senzibilnost na višoj razini od prosjeka. Jesi li možda riba po horoskopu?
u očajnom traženju objašnjenja, hajmo na horoskop
ray of light is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2010., 20:07   #74
Quote:
Martian7 kaže: Pogledaj post
Da, ovo tvoje bi bio neki "viši" oblik empatije, pokazuje da je kod tebe empatija nadprosječno razvijena.
Osoba koja uopće nema sposobnost empatije, neće ni percipirati raspoloženje i osjećaje drugih ljudi, a ako nešto i primijeti, ostat će ravnodušni. Osoba normalno razvijene empatije će suosjećati s nekim tko tuguje i radovati se s nekim tko se veseli, a kod tebe su empatija i senzibilnost na višoj razini od prosjeka. Jesi li možda riba po horoskopu?
Ricem kao lav....
Jeste, jesam osjecajan....ne placem na tuzan film recimo, nisam cura
__________________
How sharper than a serpent's tooth; to hear your child make such a fuss.
It isn't fair—it's not the truth—He's fucked up, yes, but not by us.
Eric Prydz is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2010., 12:27   #75
Quote:
_Altanta_ kaže: Pogledaj post
Empatija je totalno prokletstvo. Meni se ne da svaki put loše osjećati kad vidim da je netko loše ili plače. Ponekad jednostavno osjetiš kod ljudi da nešto ne valja, ne mora ništa ni reć, ni napravit.
Jebeš empatiju, da bar nisam empatična, život bi mi bio lakši.
pa većina osoba niti nije empatična, samo je empatična za svoje najmilije, a to se i vidi kad ljudi samo informativno uspore na cesti kad je kakav sudar, da bi slikali, to im je onak uzbudljivo valjda, a ne bi stali i pomogli nego samo još jače nagaze gas
Perzijka is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2010., 13:22   #76
Quote:
Krvnik kaže: Pogledaj post
nije empatija sposobnost uživljavanja.
empatija je osjećanje tuđih osjećaja.

bilo tko može zamisliti sebe u tuđim cipelama, uživiti se u nečiju poziciju. empatične osobe ne moraju zamišljati kako je to, one to osjete. znaju.

kad je netko tužan empatična osoba to osjeti kao svoju tugu.
kad netko laže, empatična osoba to osjeti.
kad netko mrzi, empatična osoba to osjeti.
kad se netko srami, empatična osoba to osjeti.

i osjeti to kao svoje.
to zna čovjeka uništiti jer ima jako puno ljudi sa jako puno emocija.
u tome svemu se čovjek može utopiti.
zato empatične osobe mrze svoju empatičnost.
Da. Često osjetim da zbog te osobine, ne mogu "ostati svoja". Ometaju me razne tuđe emocije i stanja, kao da me napadaju. Mogu mi automatski promijeniti raspoloženje. I ako sam u jednom trenutku bila sretna, u drugom već pod utjecajem nečijih emocija, mogu postati tužna. Zbog toga se u važnim životnim situacijama mičem od ljudi. Mrzim taj osjećaj da ne mogu kontrolirati samu sebe. Uglavnom, teško za objasniti...
magic potion is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2010., 13:47   #77
Quote:
magic potion kaže: Pogledaj post
Da. Često osjetim da zbog te osobine, ne mogu "ostati svoja". Ometaju me razne tuđe emocije i stanja, kao da me napadaju. Mogu mi automatski promijeniti raspoloženje. I ako sam u jednom trenutku bila sretna, u drugom već pod utjecajem nečijih emocija, mogu postati tužna. Zbog toga se u važnim životnim situacijama mičem od ljudi.
Potpis napisanog, rekli bi 18-
U trenutku kao da te netko promjenio, iz zadovoljstva i srece preci u tugu bez da si sam mozes objasniti, jednostavno te "zahvati tudji osjecaj".
Nekada zna biti creepy.
__________________
How sharper than a serpent's tooth; to hear your child make such a fuss.
It isn't fair—it's not the truth—He's fucked up, yes, but not by us.
Eric Prydz is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2010., 16:04   #78
Empatija kao takva ne postoji, uozbiljite se. Čovjek je sposoban misliti i brinuti samo o sebi.

*rejoflajt, odakle pusti podaci iz ovog opširnog posta? Većina ih stoji u kontradikciji sama sa sobom.
Clint Eastwood is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2010., 17:30   #79
Quote:
Clint Eastwood kaže: Pogledaj post
Empatija kao takva ne postoji, uozbiljite se. Čovjek je sposoban misliti i brinuti samo o sebi.

*rejoflajt, odakle pusti podaci iz ovog opširnog posta? Većina ih stoji u kontradikciji sama sa sobom.
clint, ak daš cigaru, ti bum rekla, uvijek si pušio i slinio po njima
ray of light is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2010., 20:18   #80
Biti empatičan znači imati sluha za tuđu patnju,što ne znači da treba potonuti skupa s nekim,jer to bi već bilo sažaljenje,nego pokušati nešto poduzeti,pomoći mu kolko se može,ako se može.Empatija je znak da nosiš neku ljudskost u sebi..
Šta vam uopće znači ne treba biti pretjerano empatičan??Ono osjetit ću tvoje
muke,al joj uh..čuj sorry moram hitno dalje,aj bok!Uživaj u svojoj patnji a mene pusti na miru
Lipa Kaja is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:16.