Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.06.2008., 18:35   #1
zli susjedi u postupku izdavanja lokacijske dozvole

Bok svima!

Već godinu i pol vadim lokacijsku dozvolu za objekt do 400m2 - dakle, po starom Zakonu.

Imam zločeste susjede koji pod svaku cijenu žele spriječiti gradnju. Kad su bili pozvani na očitovanje, angažirali su odvjetnika, sad se čeka njihovo pismeno očitovanje..

Radi toga pretpostavljam da će se žaliti i na lokacijsku dozvolu, kad bude donesena. Molim Vas da mi kažete koliko dugo mogu odugovlačiti pod pretpostavkom da će ići "do kraja"?

Objekt se nalazi ispred njih u odnosu na pogled na more, ali je nizak tako da im u pravilu ne bi značajno smetao jer je teren u padu. S obzirom na to da su dobrosusjedski odnosi gotovi, na međi želim posaditi visoku živicu da mi ne gledaju u dvorište, ali onda definitivno gube pogled. Da li to smijem?

Pomagajte, mi smo good guys!
HVALA!

Zadnje uređivanje velika.jabuka : 09.06.2008. at 19:18.
velika.jabuka is offline  
Old 10.06.2008., 00:13   #2
Quote:
velika.jabuka kaže: Pogledaj post
Imam zločeste susjede koji pod svaku cijenu žele spriječiti gradnju.
Nisi napisao zasto susjede smatras zlim?
Zato sto ne zele da im netko ispred nosa sagradi neku zgradu?
I ja bih se bunio na njihovom mjestu a vjerujem da bi se i ti bunio (njihova imovina vise vrijedi ako nema tvoje, sasvim je normalno i legitimno da se zakonskim sredstvima "bore" protiv tvoje lokacijske dozvole, ne moras to shvacat osobno s njihove strane). Brani svoja prava na sudu i sa zakonima, nema potrebe da ikoga smatras zlim.
PetBorut is offline  
Old 10.06.2008., 07:59   #3
Quote:
PetBorut kaže: Pogledaj post
Nisi napisao zasto susjede smatras zlim?
Zato sto ne zele da im netko ispred nosa sagradi neku zgradu?
I ja bih se bunio na njihovom mjestu a vjerujem da bi se i ti bunio (njihova imovina vise vrijedi ako nema tvoje, sasvim je normalno i legitimno da se zakonskim sredstvima "bore" protiv tvoje lokacijske dozvole, ne moras to shvacat osobno s njihove strane). Brani svoja prava na sudu i sa zakonima, nema potrebe da ikoga smatras zlim.
Oprosti, ali jedini koji tu stvarno gubi koliko ja vidim je on koji ne može graditi zbog nečijih bolesnih ideja. Problem je upravo u tome što zakoni dopuštaju bilo kome da se žali samo zato jer mu se žali, a ne zbog nečeg konkretnog! Kako može biti normalno i legitimno da se žale i koče mu gradnju samo zbog pogleda??? Ako ničim ne krši zakon, ako hoće graditi tamo gdje je gradnja dozvoljena, ako će njegova gradnja udovoljavati svim uvijetima koji su zakonom propisani, onda je po meni njihovo žaljenje od 2 godine čisto nanošenje štete, a ne "legitimno i opravdano"! Takvi bi trebali snositi posljedice i prema njemu i prema državi kojoj su dve godine davali suvišnog posla!
Forrest2003 is offline  
Old 10.06.2008., 09:13   #4
Quote:
Forrest2003 kaže: Pogledaj post
Kako može biti normalno i legitimno da se žale i koče mu gradnju samo zbog pogleda???
samo??

mislim da bi se svatko normalan zalio u takvoj situaciji cak i ti.
Katrin is offline  
Old 10.06.2008., 09:29   #5
Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
samo??

mislim da bi se svatko normalan zalio u takvoj situaciji cak i ti.
Zbog toga nam sve i funkcionira kako funkcionira! Jednostavno je NEIZVEDIVO da svi imaju savršen pogled! Pa ne možeš se žaliti na nečiju lokacijsku samo zato jer se tebi to ne sviđa!!! Daj mi molim te objasni kako bi izgledali gradovi i naselja da baš svi imaju pogled kakav požele!??! Reci što hoćeš, ali mislim da nitko nikada (osim ako je imao jako jako dobre veze) nije uspio nekoga spriječiti da nešto gradi, samo zato jer bi mu taj zaklonio pogled! A ako je to tako, onda je i svaka takva žalba glupost!
Forrest2003 is offline  
Old 10.06.2008., 10:01   #6
Quote:
PetBorut kaže: Pogledaj post
Nisi napisao zasto susjede smatras zlim?
Zato sto ne zele da im netko ispred nosa sagradi neku zgradu?
I ja bih se bunio na njihovom mjestu a vjerujem da bi se i ti bunio (njihova imovina vise vrijedi ako nema tvoje, sasvim je normalno i legitimno da se zakonskim sredstvima "bore" protiv tvoje lokacijske dozvole, ne moras to shvacat osobno s njihove strane). Brani svoja prava na sudu i sa zakonima, nema potrebe da ikoga smatras zlim.
ok...

prava i namjeravam braniti na zakonit način, sigurno neću nekome zabiti kramp u leđa radi međe. zato i pitam.
a ipak, mene nitko ne pita koja su moja zakonska prava? zemljište je bilo skupo. uvjeti gradnje su jasni. prema Zakonu imam pravo tamo graditi, i imam pravo dobiti lokacijsku dozvolu DVA MJESECA nakon uredno popunjenog zahtjeva. radi manjkavosti sistema, to traje već preko godinu i pol. moj uložen novac stoji, kamate idu. smatram ih zlim jer iskorištavaju taj sistem protiv razuma.

ne kužim logiku svojatanja pogleda na račun tuđeg prava na gradnju. ako su htjeli pogled, mogli su kupiti zemljište. ali oni bi da ga ja kupim i skupo platim, pa čuvam neizgrađenim za njihov pogled? sorry...

i, bez uvrede, ne raspravlja mi se o pravednosti kapitalizma. zanima me da li netko ima kakav konstruktivan savjet.
velika.jabuka is offline  
Old 10.06.2008., 10:04   #7
Quote:
Forrest2003 kaže: Pogledaj post
Zbog toga nam sve i funkcionira kako funkcionira! Jednostavno je NEIZVEDIVO da svi imaju savršen pogled! Pa ne možeš se žaliti na nečiju lokacijsku samo zato jer se tebi to ne sviđa!!! Daj mi molim te objasni kako bi izgledali gradovi i naselja da baš svi imaju pogled kakav požele!??! Reci što hoćeš, ali mislim da nitko nikada (osim ako je imao jako jako dobre veze) nije uspio nekoga spriječiti da nešto gradi, samo zato jer bi mu taj zaklonio pogled! A ako je to tako, onda je i svaka takva žalba glupost!
A što misliš, zbog čega se kod ishodovanja lokacijske treži i suglasnost susjeda? Zašto u hotelima soba s pogledom na more košta više nego soba s pogledom, na recimo, gradilište ili kamenjar? Ne možeš sve odrediti uvjetima gradnje. Ako velika.jabuka i susjedi postupaju sukladno uvjetima gradnje, oprosti, ja tu ne vidim nikakvu zlobu. Više mi se zlobnom čini ideja sa živicom, jer se to može riješiti i na drugi način,
draz is offline  
Old 10.06.2008., 10:16   #8
situacija je mrvicu kompliciranija.
u dobroj namjeri smo napravili projekt za objekt koji ima jednu etažu niže nego što je dozvoljeno. na tome je i ostalo do danas. ovaj obrat nas je ostavio paf, jer smo pokušali biti fer i više nego što smo zakonski morali.
pa kad smo već stavljeni u situaciju da se međusobno ne uvažavamo, zašto onda mi ne bi napravili, u okvirima Zakona, da naše zemljište vrijedi više zato što u vrtu možemo imati privatnosti od znatiželjnih pogleda?
velika.jabuka is offline  
Old 10.06.2008., 10:20   #9
Quote:
draz kaže: Pogledaj post
A što misliš, zbog čega se kod ishodovanja lokacijske treži i suglasnost susjeda? Zašto u hotelima soba s pogledom na more košta više nego soba s pogledom, na recimo, gradilište ili kamenjar? Ne možeš sve odrediti uvjetima gradnje. Ako velika.jabuka i susjedi postupaju sukladno uvjetima gradnje, oprosti, ja tu ne vidim nikakvu zlobu. Više mi se zlobnom čini ideja sa živicom, jer se to može riješiti i na drugi način,
Njegova zloba sa živicom je čista reakcija na njihovu zlobu!
Ovo sa sobom - uopće ne shvaćam što si htio time reći?!? Pokušavaš mi objasniti koje su prednosti dobrog pogleda nekretnine??
Suglasnost se traži baš zbog toga što se ne može baš sve odrediti uvjetima gradnje pa onda kao susjed dobiješ pravo da upozoriš na eventualne OPRAVDANE razloge zbog kojih bi ta lokacijska trebala izgledati dugačije nego što je izdana, ali NE ZBOG POGLEDA!! Jer kad bi pogled bio opravdan razlog, onda bi se moglo žaliti x ljudi iz kruga od valjda 5 km!! Pa ne treba netko graničiti s tobom da bi ti zaklonio pogled! Znači po tome svi ti bi imali prava na žalbu! Baš kao što je jabuka rekao - mogli su kupiti taj teren i proširiti si okučnicu, pa bi imali i pogled!
Forrest2003 is offline  
Old 10.06.2008., 10:24   #10
Osim svega što sam naveo....

Zamisli koliko bi problema izašlo iz toga da se nekome uvažava žalba zbog toga što će mu netko ugroziti "lijepi pogled"! Kao prvo, tko bi bio taj tko određuje što je dobar pogled?? Znači, svatko bi svagdje mogao svakoga tko ide graditi zaj... jer bi mogao reći - ja imam dobar pogled, pa makar to bilo i na auto-otpad!
Drugo - tko je taj tko onda ima veće pravo građenja? Onaj tko je izgradio prvi?? Kakva bi to pak bila logika???
Forrest2003 is offline  
Old 10.06.2008., 10:31   #11
hvala..
hvala i onima koji se brinu o mom čistom moralu.. ali s tim stvarno nemam problema! nek i mene zovu zlom, baš me ..
zanima me, što ZAKON kaže o živici?
velika.jabuka is offline  
Old 10.06.2008., 10:44   #12
Quote:
velika.jabuka kaže: Pogledaj post
hvala..
hvala i onima koji se brinu o mom čistom moralu.. ali s tim stvarno nemam problema! nek i mene zovu zlom, baš me ..
zanima me, što ZAKON kaže o živici?
Ne velim da si zla, ali ako možeš postaviti "brajdu" da te susjed ne gleda, zašto mu zakloniti vidik? Inače je to stvar prostornog plana i uvijeta gradnje gdje su određene horizontalni i vertikalni gabariti građevine, ali ne i živice. Mislim da susjedu ne smiješ zatvoriti vidik izvan okvira određenim u prostornom planu.
I probaj razgovarati sa susjedima i objasniti im da ono što gradiš je dozvoljeno i da gradiš zbog sebe, a ne zato da njih iritiraš. Ako se oni ponašaju u prihvatljivim okvirima, i oni će shvatiti da se nema smisla "natezati".
Mislim, prisiljeni ste imati blizak zajednički prostor. Uzmi u obzir da se oni osjećaju zakinuti zbog tvoje gradnje, ali to su mogli znati i prije (da će netko graditi) i da ti stvarno nisi odgovorna za to jer je takva namjena prostora koji se izrađuje za sve, a ne samo za njih.
draz is offline  
Old 10.06.2008., 11:24   #13
Quote:
draz kaže: Pogledaj post
I probaj razgovarati sa susjedima i objasniti im da ono što gradiš je dozvoljeno i da gradiš zbog sebe, a ne zato da njih iritiraš. Ako se oni ponašaju u prihvatljivim okvirima, i oni će shvatiti da se nema smisla "natezati".
Mislim, prisiljeni ste imati blizak zajednički prostor. Uzmi u obzir da se oni osjećaju zakinuti zbog tvoje gradnje, ali to su mogli znati i prije (da će netko graditi) i da ti stvarno nisi odgovorna za to jer je takva namjena prostora koji se izrađuje za sve, a ne samo za njih.
nažalost, sad smo već jako daleko od toga da razumno razgovaramo. mislili smo da smo to napravili na početku, kad smo im iz dobrosusjedskih namjera spustili jednu etažu, što je za nas naravno značilo odricanje velikog dijela dobiti. to su prihvatili sa smiješkom, a sad znamo da nas već godinu dana usporavaju.
oni su, s druge strane, bez problema svojim objektom potpuno zaklonili pogled kući iznad sebe. naravno, svoj su vrt također ogradili visokom živicom, osim prema nama jer tamo žele gledati.
pravi problem je vjerojatno u tome što smo mi mladi, vratili smo se iz Amerike, uspješni smo i što je najgore od svega sretni. nećemo imati mira od njih sve dok će buljiti u nas kao da smo im na tanjuru.
i dok će oni nama sigurno stvarati nove probleme do maksimuma iskorištavajući svoje "pravo", jedina opcija koja je nama ostala je čuvati naše i vratiti istom mjerom, da se možda opamete..
velika.jabuka is offline  
Old 10.06.2008., 11:35   #14
Quote:
velika.jabuka kaže: Pogledaj post
nažalost, sad smo već jako daleko od toga da razumno razgovaramo...
Ajde, sad si bar pokazala da ste vi good guys a oni "koriste komparativne prednosti HR pravosuđa". Iz onoga što pišeš, čini se da bi na tvom mjestu vratio etažu, prodao i zgibao u ekološki prihvatljiviju okolinu
draz is offline  
Old 10.06.2008., 11:40   #15
palo mi je na pamet..
živica će im biti žuti karton, a ako će se koristiti novim podlostima .. crveni!
velika.jabuka is offline  
Old 10.06.2008., 18:46   #16
Quote:
Forrest2003 kaže: Pogledaj post
Oprosti, ali jedini koji tu stvarno gubi koliko ja vidim je on koji ne može graditi zbog nečijih bolesnih ideja. Problem je upravo u tome što zakoni dopuštaju bilo kome da se žali samo zato jer mu se žali, a ne zbog nečeg konkretnog!
Nije problem u tome sto ljudi imaju pravo na zalbeni proces (zamisli da ga nema) vec je problem u tome sto ti procesi traju dugo a to nije krivica ovih ljudi koje on naziva zlim vec je to odgovornost politicara koje biramo na izborima.
Ja sam mu samo rekao da svoj bijes usmjeruje na krive ljude.

Quote:
Kako može biti normalno i legitimno da se žale i koče mu gradnju samo zbog pogleda???
"Samo zbog pogleda"? Sta je tu cudno. Sud ce utvrdit ima li osnova za zalbu ili ne, cisto sumnjam da mi ovdje na forumu mozemo objektivno procjenit tko jel zalba utemeljena ili nije.

Quote:
Ako ničim ne krši zakon, ako hoće graditi tamo gdje je gradnja dozvoljena, ako će njegova gradnja udovoljavati svim uvijetima koji su zakonom propisani, onda je po meni njihovo žaljenje od 2 godine čisto nanošenje štete, a ne "legitimno i opravdano"! Takvi bi trebali snositi posljedice i prema njemu i prema državi kojoj su dve godine davali suvišnog posla!
U odredjenim situacijama moras imat suglasnost svih susjeda ako zelis ic nesto gradit, nema tu govoru o krsenju, odnosno nekrsenju zakona vec o postivanju procedure.
Ja ne branim te susjede, kao sto niti ne branim niti veliku jabuku. Mozda je slucaj iz perspektive susjeda opravdan, ako pak samo zele odugovlacit kako ce svoje imanje prodat nekome prije nego to imanje izubi na vrijednosti zbog ovog sto jabuka gradi onda je to pak legalna svinjarija sa njihove strane.
PetBorut is offline  
Old 10.06.2008., 18:52   #17
Quote:
Forrest2003 kaže: Pogledaj post
Zbog toga nam sve i funkcionira kako funkcionira! Jednostavno je NEIZVEDIVO da svi imaju savršen pogled! Pa ne možeš se žaliti na nečiju lokacijsku samo zato jer se tebi to ne sviđa!!! Daj mi molim te objasni kako bi izgledali gradovi i naselja da baš svi imaju pogled kakav požele!??!
Kakav bi pogled imali? Pa vjerojatno kao i u svakoj sredjenoj EU drzavi, Njemackoj, Austriji... I tamo trebas suglasnot susjeda za lokacijsku dozvolu samo sto se to tamo uredno provodi i ne bih rekao da su im gradovi nesto ruzniji od nasih. Prosetaj malo Tresnjevkom pa ces vidjet kamo nas je dovela samovolja raznoraznih "poduzetnika". Stanari nemaju gdej ni parkirat vise.

Quote:
Reci što hoćeš, ali mislim da nitko nikada (osim ako je imao jako jako dobre veze) nije uspio nekoga spriječiti da nešto gradi, samo zato jer bi mu taj zaklonio pogled! A ako je to tako, onda je i svaka takva žalba glupost!
Nije glupost i kamo srece da se raznorazne divlje gradnje i cesce uspijevaju zaustavit. Pogled je relativna stvar i ako zelis ovdje sudit o konkretnom slucaju onda bi trebao cut i argumente druge strane a ne ovako nagadjat.
PetBorut is offline  
Old 10.06.2008., 19:11   #18
Quote:
velika.jabuka kaže: Pogledaj post
prava i namjeravam braniti na zakonit način, sigurno neću nekome zabiti kramp u leđa radi međe. zato i pitam.
To mi je jasno, samo mi se cini da si svoj bijes usmjerio na pogresne ljude.

Quote:
a ipak, mene nitko ne pita koja su moja zakonska prava? zemljište je bilo skupo. uvjeti gradnje su jasni. prema Zakonu imam pravo tamo graditi, i imam pravo dobiti lokacijsku dozvolu DVA MJESECA nakon uredno popunjenog zahtjeva. radi manjkavosti sistema, to traje već preko godinu
Takve stvari su se prije rjesavale podmicivanjem no nadam se da toga vise nema. Podmicivanjem je do sada bilo lakse dobiti dozvolu nego nekoga sprijecit da dozvolu dobije tako da vjerujem da te stvari sada idu malo teze.
Nego, jesi li trebao prikupit i suglasnosti susjeda? Jel gradjevinom namjeravas bit udaljen manje od 3m do njihove parcele? (pretpostavljam da ne, po starom zakonu (do 2004. je skoro u svim slucajevima trebala suglasnost susjeda ali se nije bas provodilo)). Imas pravomocnu lokacijsku dozvolu (pretpostavlam da ne jer si rekao da je "vadis"? Ako je pravomocna onda susjedi vjerojatno nece nista uspjet napravit. Pretpostavljam da su susjedi u tvojem slucaju bili obavjesteni o tvojem zahtjevu te su imali rok od 8/15 dana da se zale a to svoje pravo su i iskoristili te moraju moc imat uvid u tvoj projekt. Nakon uvida oni procjene hoce li im tvoj projekt nanjet direktnu stetu te je to obicno osnova za zalbu. Ako je zaista stvar takva kako kazes da nemaju osnova za zalbu (da im ni pogled ne zaklanjas) onda se nemas cega bojat, pitanje je samo koliko dugo traje zalbeni postupak (iako ovo bas i nije zalbeni postupak vec se samo gleda jel netko ima nesto protiv).

Quote:
i pol. moj uložen novac stoji, kamate idu. smatram ih zlim jer iskorištavaju taj sistem protiv razuma.
Jedino sto je ovdje nerazumno je to da je proces toliko dugacak. Mozes predbacivat ljudima da iskoristavaju slabosti u sustavu ali pitanje je tko to ne cini a i pitanje je jel bi mozda ipak trebalo krivicu za to svaljivat na politicare koji protiv takvog sustava nista ne cine (a trebali bi).

Quote:
ne kužim logiku svojatanja pogleda na račun tuđeg prava na gradnju. ako su htjeli pogled, mogli su kupiti zemljište. ali oni bi da ga ja kupim i skupo platim, pa čuvam neizgrađenim za njihov pogled? sorry...

i, bez uvrede, ne raspravlja mi se o pravednosti kapitalizma. zanima me da li netko ima kakav konstruktivan savjet.
Tvoje konkretno pitanje je bilo "koliko mogu odugovlacit?". Rekao bih da nit ne mogu, oni su ulozili primjedbe i to je rekao bih to. Mislim da to nije nesto sa puno instanci. Ako netko odugovlaci onda to nisu susjedi vec nadlezni organi.
Nadam se da ce sve dobro zavrsit.
PetBorut is offline  
Old 10.06.2008., 19:14   #19
Quote:
draz kaže: Pogledaj post
A što misliš, zbog čega se kod ishodovanja lokacijske treži i suglasnost susjeda? Zašto u hotelima soba s pogledom na more košta više nego soba s pogledom, na recimo, gradilište ili kamenjar? Ne možeš sve odrediti uvjetima gradnje. Ako velika.jabuka i susjedi postupaju sukladno uvjetima gradnje, oprosti, ja tu ne vidim nikakvu zlobu. Više mi se zlobnom čini ideja sa živicom, jer se to može riješiti i na drugi način,
Suglasnost susjeda mislim da ne treba za projekte podnesene nakon 28.07.2004. Radi se o tome da se nadleznost sa susjeda prebacuje na nadlezne i kompetentne organe a ne na susjede koji cesto mogu imat i neke sasvim drugacije motive od onih strucnih i razumnih.
Niti ja ne vidim zlobu ali isto tako je moguce da igraju neku skrivenu igru (objekt im gubi na vrijednosti pa ga mozda zele hitno prodat dok ovaj ne pocne gradit)
PetBorut is offline  
Old 10.06.2008., 19:20   #20
Quote:
velika.jabuka kaže: Pogledaj post
hvala..
hvala i onima koji se brinu o mom čistom moralu.. ali s tim stvarno nemam problema! nek i mene zovu zlom, baš me ..
zanima me, što ZAKON kaže o živici?
Visina ograde je definirana od strane lokalne samouprave, prostorno uredjenje. Koliko sam vidio neke opcine definiraju visinu od 1.5m neke dopustaju do 2 metra. Sumnjam da itko dozvoljava vise od toga. Vise se dozvoljava samo ako imas opravdane razloga (vjetar, sigurnost gradjevine...).
PetBorut is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:15.