Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.02.2009., 14:13   #81
jel ima kakav link na taj spisak.
Inkvizitor is offline  
Old 08.02.2009., 14:25   #82
Quote:
Herzeg Lager kaže: Pogledaj post
I? Koliko je brigada iz tog korpusa zaradilo epitet "slavna" ili "viteška"? Podatke nisam vidio, o kojem se broju radi, i je li se sve odnosi na 1993?
Znam da 317 brdska brigada tzv ABiH iz G. Vakufa nosi epitet "slavna" a to može nositi samo ona brigada koja ima preko 500 poginulih pripadnika.
Inkvizitor is offline  
Old 08.02.2009., 14:40   #83
Barata se cifrom od 25.000 poginulih Hrvata i Muslimana u tom sukobu, znaci od 92. do wash, sporazuma 94.
Markanm is offline  
Old 08.02.2009., 14:48   #84
Quote:
Markanm kaže: Pogledaj post
Barata se cifrom od 25.000 poginulih Hrvata i Muslimana u tom sukobu, znaci od 92. do wash, sporazuma 94.
Pretjerano, iako uključuje civile. Ako kao početak uzmemo siječanj 1993 a kraj veljaču 1994, to bi značilo tempo po 65 poginulih na dan. Svaki dan. A i sam znaš koliko je bilo primirja i zatišja. Sumnjam da brojka prelazi i 10,000. No, ni to nam ne daje dobru procjenu vojnih gubitaka. Moja procjena gubitaka HVOa (iz popisa po jedinicama) je između 1500 i 2000.
__________________
Bosna i Hercegovina je sekularna država pripadnika svih triju konstitutivnih vjeroispovjesti, kako islamske tako i onih dviju.
Herzeg Lager is offline  
Old 08.02.2009., 14:50   #85
Quote:
Markanm kaže: Pogledaj post
Barata se cifrom od 25.000 poginulih Hrvata i Muslimana u tom sukobu, znaci od 92. do wash, sporazuma 94.
Prevelik broj. Daleko. U cijelom ratu u BiH je dosad pobrojano nešto malo ispod 100 000 žrtava. To je i neki konačni broj. Mislim da ukupni broj u hrv-musl. ratu i civila i vojnika na obje strane ne prelazi 5-6 tisuća. Maksimalno do 7 tisuća
Inkvizitor is offline  
Old 08.02.2009., 14:51   #86
Sukobi su počeli 92. , zavrsili u 3. mj 94.

1993. je poginulo skoro 3600 Hrvata.
Plus dio 92 , plus 94.

Ukupno je za rata nastradalo oko 8000 Hrvata , cca.
Sa civilima , naravno.Plus ranjeni.
Dodaj muslimanske žrtve , poginule i ranjene.Tu je to negdje.

Zadnje uređivanje Markanm : 08.02.2009. at 15:02.
Markanm is offline  
Old 08.02.2009., 15:11   #87
Quote:
Inkvizitor kaže: Pogledaj post
jel ima kakav link na taj spisak.
Ima , spisak korisnika obiteljskih invalidnina , rvi , šehida i sl.

Kako god , puno je za puko drzanje nekog teritorija u svrhu koji je gore Dragan naveo.
Markanm is offline  
Old 08.02.2009., 16:01   #88
Quote:
Markanm kaže: Pogledaj post
Sukobi su počeli 92. , zavrsili u 3. mj 94.

1993. je poginulo skoro 3600 Hrvata.
Plus dio 92 , plus 94.

Ukupno je za rata nastradalo oko 8000 Hrvata , cca.
Sa civilima , naravno.Plus ranjeni.
Dodaj muslimanske žrtve , poginule i ranjene.Tu je to negdje.
Hrvata je poginulo ukupno u ratu u BiH nešto oko 7 500. To je oficijelni spisak.

otprilike je pola-pola u ratu sa Srbima a pola u ratu s muslimanima. otprilike.

dakle oko 3500.

Mora se znati da je prostor hrv-musl. sukoba bio ograničen na Srednju Bosnu i sjevernu hercegovinu. Mali dio Bih.

od otprilike 100 000 žrtava 8 tisuća otpada samo na pokolj u Srebrenici, 12 tisuća poginulih civila samo u Sarajevu. Tu nisu uključene srpske civilne žrtve a bilo ih je su Srbi držali dio grada. Onda poginuli vojnici na sarajevskom ratištu na obje strane. Samo iz ta dva mjesta cca 30 000 mrtvih. Onda pokolji na početku rata, koji su odnijeli više od pola svih civilnih žrtava u ratu. Samo u Zvorniku 2 000 mrtvih. Pa Prijedor, Brčko, Bijeljina, Višegrad, Bratunac, Foča, velike žrtve u Posavini, velike žrtve u Bihaćkom džepu...itd.

najveći masakr koje su napravili Hrvati nad muslimanskim civilima, onaj u Ahmićima kad se odbiju vojnici ne prelazi stotinu. I to je jedini. Takvih brojeva sa srpske strane je bilo na stotine. Isto tako i s muslimanske strane. Nije bilo velikih pokolja. Najveća stradanja civila s muslimanske strane su bila u granatiranju Mostara.

zato ja mislim da ukupni broj u hrv-musl ratu ne prelazi 7 000. otprilike jednak broj i s naše i s druge strane. No to je neka moja procjena.
Inkvizitor is offline  
Old 08.02.2009., 16:11   #89
Quote:
Dragan1986. kaže: Pogledaj post
Ovaj Vikicev specijalac na blogu prica o tome nesto u smislu:"Dosao sam u zenicu i sreo sam ..... Rekao mi je da su srusili helikopet HV u blizinu Zenice. Ja ne grijesim bas tako brzo u ovim stvarima. Isto kao sto sam rekao da smo vidijeli tenkove srpske u kiseljaku, vidis da je se ispostavilo da je tacno te da nisam izmislio a svi ste govorili da je laz. Nije vazno jeste li rentali ili ne vazno je da su to zaista bili srpski tenkovi. Da ste ostali u savezu sa nama i odustali od HB danas bi veliki dio BiH bio slobodan i nebi bilo uopce mrznje izmedu Bosnjaka i Hrvata. Odnos bi bio vjerovatan u citavoj BiH kao sto je dan danas u Tuzli, Bihacu, Posavini.
Covjece Boziji nema nigdje evidentiran pad Helikoptera u Srednjoj Bosni pogotovo Helikoptera HV-a , a za Hvo znam sigurno jer sam se vozio u Mi8 Hvo-a i obje su bile ne ostecene. Otidji na avijaciju bez granica i na airserbia tamo vode svu evidenciju o oborenim i sruesnim letjelicama. PAD HELIKOPTERA NEMAAA...
quick_nickk is offline  
Old 08.02.2009., 16:17   #90
Quote:
Inkvizitor kaže: Pogledaj post
Čitao sam knjigu od Evana F. Kohlmana "Al-Qa'idin džihad u Europi" gdje on potanko po imenima navodi sve bitne poginule mudžahgedine u ratu u BiH kao i to kojim su kanalima dolazili u BiH.

navodi i na koji su način poginuli, od granate, u bliskoj borbi sve potanko. Knjiga za preporuku.

Uglavnom dobar dio knjige je posvećen borbi mudžahedina sa HVO-om u Srednjoj Bosni. Navodi nekoliko jako bitnih poginulih mudžahedina na tom području, afganistanskih veterana koji su visoko kotirali u toj hijerarhiji.

No to ne prelazi neki veliki broj, više je npr puno više poginulo u sukobu sa srpskom stranom, pogotovo u onoj bici za Ozren. Ali su bitniji, po hijerahiji viši mudžahedini poginuli u sukobu s Hrvatima. Sad je li on baš nabrojio sve poginule mudžahedine ne znam.

Znam da je poslije borbe za Buhine kuće prikazan jedan mrtav mudžahedin, uz ostala mrtva tijela, egipatski general na HTV-eu( znaš li nešto o tome), za čije su tijelo armijci dali sve naše poginule poginule u toj bici, toliko je bio bitan

Najveći broj koji on spominje je u zasjedi HVO kod N. Travnika kad su ubijena petorica mudžahedina od kojih glavni emir mudžahedina u Bosni pod imenom Wahiudeen-Al Masri. I poslije prestanka rata kad je na punktu HVO-akod Žepča ubijeno šest mudžahedina od kojih je jedan bio glavni emir za Europu Anwar Shaaban.


Zanima me još kako ste došli do podatka o 140 poginuiih armijaca u toj jednoj bici, to mi se čini jako velik broj, pitam iz razloga da bi se topic održao ozbiljnjim, zbog ljudi koji čitaju i koje zanima, kao i to da malo više opišete tijek bitke ze Buhine kuće, Križančevo selo, koje jedinice s naše strane, koje s njihove, tijek bitke, ako ti se da, tebi i svim ostalim učesnicima bitke, jer ima puno ljudi koje to zanima.
Za tocan broj poginulih Mudzosa ti ne mogu odgovorit jer neznam tocan broj poginulih na B.Kucama. A za ovih oko 140 znam jer su zalutali u polje televizorki i sve su eksplodirale i valjda greskom njihovog vodica ili neznam sto... pracenjem obavjestajnih razgovora i njihovih medija i ljudi koji su bili tamo jer se tijela nisu odmah mogli izvuci sve brojke govore da je to istina. Ali nasih 22 je poginulo sto je veliki gubitak za nas bio....
quick_nickk is offline  
Old 08.02.2009., 19:15   #91
Buhine kuće , tu je enklava bila najuža , cca 1500 m zračne linije izmedju položaja armije.U studenom 93. počinju pregovori oko zaustavljanja sukoba , pa znajući da sukob nece potrajati jos dugo , muslimani odlučuju da klepe šta se još može u tom periodu.Prvo Križančevo selo , zatim Buhine kuce , za one koji ne znaju ta dva sela se nastavljaju jedno na drugo i nalaze se pored ceste Busovača-Vitez.Buhine kuce su uz samu cestu.
Sa druge strane je velika njiva sa par kuca , dalje je bila baza UN , zatim rijeka Lašva.
Muslimani su prošli kroz jednu livadu koja nije bila branjena , samo minirana koliko se sjecam.Tu je bila jedna ekipa od 10-ak pripadnika int. postrojbe , koje su uhvatili na spavanju , mislim da je samo 1 ili 2 prezivjeli i to slucajno jer je otisao mokriti.

Zadnje uređivanje Markanm : 08.02.2009. at 19:44.
Markanm is offline  
Old 08.02.2009., 19:37   #92
http://www.hic.hr/ratni-zlocini/b-h/zlocin/vitez.htm

Koga zanima , može pročitati.
Markanm is offline  
Old 08.02.2009., 22:08   #93
Quote:
Markanm kaže: Pogledaj post
Buhine kuće , tu je enklava bila najuža , cca 1500 m zračne linije izmedju položaja armije.U studenom 93. počinju pregovori oko zaustavljanja sukoba , pa znajući da sukob nece potrajati jos dugo , muslimani odlučuju da klepe šta se još može u tom periodu.Prvo Križančevo selo , zatim Buhine kuce , za one koji ne znaju ta dva sela se nastavljaju jedno na drugo i nalaze se pored ceste Busovača-Vitez.Buhine kuce su uz samu cestu.
Sa druge strane je velika njiva sa par kuca , dalje je bila baza UN , zatim rijeka Lašva.
Muslimani su prošli kroz jednu livadu koja nije bila branjena , samo minirana koliko se sjecam.Tu je bila jedna ekipa od 10-ak pripadnika int. postrojbe , koje su uhvatili na spavanju , mislim da je samo 1 ili 2 prezivjeli i to slucajno jer je otisao mokriti.
Uz koji intezitet borbi su vraćene Buhine kuće, Križančevo selo.

u Križenčevom selu je bilo još više žrtava zar ne.
Inkvizitor is offline  
Old 08.02.2009., 22:12   #94
Quote:
Markanm kaže: Pogledaj post
Buhine kuće , tu je enklava bila najuža , cca 1500 m zračne linije izmedju položaja armije.U studenom 93. počinju pregovori oko zaustavljanja sukoba , pa znajući da sukob nece potrajati jos dugo , muslimani odlučuju da klepe šta se još može u tom periodu.Prvo Križančevo selo , zatim Buhine kuce , za one koji ne znaju ta dva sela se nastavljaju jedno na drugo i nalaze se pored ceste Busovača-Vitez.Buhine kuce su uz samu cestu.
Sa druge strane je velika njiva sa par kuca , dalje je bila baza UN , zatim rijeka Lašva.
Muslimani su prošli kroz jednu livadu koja nije bila branjena , samo minirana koliko se sjecam.Tu je bila jedna ekipa od 10-ak pripadnika int. postrojbe , koje su uhvatili na spavanju , mislim da je samo 1 ili 2 prezivjeli i to slucajno jer je otisao mokriti.
140 ljudi poginulo u miskom polju? Televizorke jesu zajebane ali nisu valjda išli u stadu ko ovce.
Inkvizitor is offline  
Old 08.02.2009., 22:18   #95
Quote:
Inkvizitor kaže: Pogledaj post
140 ljudi poginulo u miskom polju? Televizorke jesu zajebane ali nisu valjda išli u stadu ko ovce.
heh pitaj Kakanjce mislim da su oni tu nastradali. Jesul ovce ili nisu i to pitaj vodstvo Armije. Sto ne izadju sa konkretnom brojkom ako mi lazemo da je bilo toliko nek onda kazu porodicama sehida gdje su izginuli.

Neznam sad jesul bas svi na tom mjestu izginuli uglavnom najjveci broj od tih je najebao u minskom polju. A mozda je ostatak u borbama. Od tog napada nijedan ozbiljniji napad nije pokusan na tom podruciju a mislim cak i na reonu cijele opcine.
quick_nickk is offline  
Old 09.02.2009., 09:51   #96
Velika prednost je bila ogromna količina exploziva , tone i tone.Spominje ga i Sefer Halilovic u svojoj literaturi "Lukava strategija" , kad je donesena zapovijed u Zenici na nekom savjetovanju u 8.93. da se Vitez ume posto poto jer dzaba im sva namjenska industrija bez exploziva.
Tako da se ovdje miniralo sve i svasta , cak i automobilski motori ,napune ga k'o šipak , pa kad počnu da lete klipovi Pa veš mašine , šporeti , vatrogasne boce...
Mnogo napada je slomljeno na taj način.

Buhine kuce , sama riječ kaže , od kuce od kuce , vracala se soba po soba čak.
Ovaj tip sto je isao "piškiti" i ostao živ , bio mi je kolega par godina poslije u istom vodu , droga ga uzela bila u to vrijeme od svih tih sranja, zadnji put kad sam ga vidio , izgleda da je bio ok.Sve njegove kolege su izmasakrirane.

Posto nisam direktno bio tada dole , ne znam sve detalje , doduse bili smo blizu cca 500 m od Buhinih kuca , ali dozivljaj je ipak veci kad si "in"

Križančevo je bio puno veći napad gledajuci broj ljudi , i žrtve.Za mene je to bio prelomni trenutak u obrani Doline.Tu nije bilo milosti.Vec sam prije bio u tom selu , malo sjevernije , tako da nam je teren bio dobro poznat.

Zadnje uređivanje Markanm : 09.02.2009. at 10:13.
Markanm is offline  
Old 09.02.2009., 10:01   #97
da,da ... vatrogasni aparat ispaljen iz sulenara=cuvena "beba" uvijek sam se bojao da nesto ne zakaze pa da svi odemo u PM
quick_nickk is offline  
Old 09.02.2009., 10:31   #98
Zakazalo je x puta , ali najgore ako zakaze ono punjenje sto je izbaci iz cijevi i onda padne 10 ak metara od "nišandžije" , da vidis bježanije od njega
Markanm is offline  
Old 09.02.2009., 11:33   #99
Moze li mi neko od Hrvata sa tih prostora malo vise ispricati o Busovackim stajama kao i o Dariju Akrepu Manci?
Tahvil-pasa is offline  
Old 09.02.2009., 12:01   #100
Sta o stajama , uopceno ili slucaj zasjede?
Markanm is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:22.