Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.02.2013., 18:07   #221
Teorija relativnosti(knjiga)!

Pozdrav!
Dali mi ko može dati link Einstinove teorije relativnosti prevedene na hrvatski?
Imam samo englesku verziju a hrvatsku nemogu nač!
Hvala unaprijed.
thguyy is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2013., 13:25   #222
Quote:
thguyy kaže: Pogledaj post
Pozdrav!
Dali mi ko može dati link Einstinove teorije relativnosti prevedene na hrvatski?
Imam samo englesku verziju a hrvatsku nemogu nač!
Hvala unaprijed.
Vjerojatno nema. Ali ima skripta Željka Antunovića:

http://www.pmfst.hr/~zeljko/STR.pdf
kozmopolita is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2013., 13:38   #223
Quote:
kozmopolita kaže: Pogledaj post
Vjerojatno nema. Ali ima skripta Željka Antunovića:

http://www.pmfst.hr/~zeljko/STR.pdf
Hvala.Bit če dovoljno
thguyy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2013., 22:35   #224
Quote:
thguyy kaže: Pogledaj post
Pozdrav!
Dali mi ko može dati link Einstinove teorije relativnosti prevedene na hrvatski?
Imam samo englesku verziju a hrvatsku nemogu nač!
Hvala unaprijed.
Ne znam da li to tražiš:

Albert Einstein, Moja teorija
http://www.superknjizara.hr/index.ph...id_knjiga=3781

Mislim da je možeš posuditi i u Gradskim knjižnicama (Zgb).

Imaš i knjigu "Teorija relativnosti" od Danila Blanuše, poznatog matematičara.
- http://www.superknjizara.hr/index.ph...d_knjiga=11335

Možeš otići na www.nsk.hr i u građi Nacionalne i sveučilišne biblioteke, koja mora sadržavati sve što je izdano na hrvatskom jeziku potražiti daljnju literaturu.

Zadnje uređivanje tome : 27.02.2013. at 22:41.
tome is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2013., 23:06   #225
Neka knjiga o tipovima znanosti koji se bave svemirom, odnosno univerzumom, direktno. Dakle nešto poput astronomije, fizike. I što za zanimanje traže jedna, što druga, a što eventualno treća?

Ako pak nema adekvatne knjige, onda mi možda netko može odgovoriti barem ima li tipa znanosti koji se bavi svemirom na isključivo teorijskoj razini. Dakle, bez računanja. Mislim da ne postoji takva razina, ali valja pitati. Je li teorijska fizika takva?
__________________
Don't tell me there's no hope at all
Aage is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2013., 23:17   #226
Quote:
Aage kaže: Pogledaj post
Neka knjiga o tipovima znanosti koji se bave svemirom, odnosno univerzumom, direktno. Dakle nešto poput astronomije, fizike. I što za zanimanje traže jedna, što druga, a što eventualno treća?

Ako pak nema adekvatne knjige, onda mi možda netko može odgovoriti barem ima li tipa znanosti koji se bavi svemirom na isključivo teorijskoj razini. Dakle, bez računanja. Mislim da ne postoji takva razina, ali valja pitati. Je li teorijska fizika takva?
Bez matematike ništa.
Brian Greene, jedan od najpoznatijih teorijskih fizičara današnjice, jednom je rekao da teorijski fizičari ne sjede u svojim sobama i ne smišljaju "kakvu bi ludu teoriju danas mogli smisliti", nego njihove teorije dolaze iz "hardcore" matematike.
Istina, postoji popularnoznanstvena literatura kojoj je namjena približiti znanost širokom čitateljstvu, laicima. No u pozadini te literature također je hardcore matematika.
No to nije grana znanosti. To je samo način kako na primjer tu teorijsku fiziku koju spominješ približiti laicima.
U takvim knjigama se nastoji što je moguće više izbjeći matematika, jer kako je Hawking jednom rekao, svaka formula u knjizi prepolovi broj čitatelja.
__________________
Human
Human1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2013., 17:31   #227
Quote:
Human1 kaže: Pogledaj post
Bez matematike ništa.
Brian Greene, jedan od najpoznatijih teorijskih fizičara današnjice, jednom je rekao da teorijski fizičari ne sjede u svojim sobama i ne smišljaju "kakvu bi ludu teoriju danas mogli smisliti", nego njihove teorije dolaze iz "hardcore" matematike.
U takvim knjigama se nastoji što je moguće više izbjeći matematika, jer kako je Hawking jednom rekao, svaka formula u knjizi prepolovi broj čitatelja.
Oh, hvala ti. Ali Einsteinu i nije išla baš matematika, ne?
__________________
Don't tell me there's no hope at all
Aage is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2013., 17:38   #228
Quote:
Aage kaže: Pogledaj post
Oh, hvala ti. Ali Einsteinu i nije išla baš matematika, ne?
To je uobičajna zabluda. Ovisi s kim uspoređuješ.

Ako govorimo o Einsteinu kao matematičaru on je bio relativno slab u odnosu na najbolje matematičare na svijetu, ali u usporebi s običnim čovjekom Einstein je bio matematički genij.
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2013., 15:40   #229
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
To je uobičajna zabluda. Ovisi s kim uspoređuješ.

Ako govorimo o Einsteinu kao matematičaru on je bio relativno slab u odnosu na najbolje matematičare na svijetu, ali u usporebi s običnim čovjekom Einstein je bio matematički genij.
Kao relativno slab u odnosu na najbolje matematičare na svijetu, kako je isplivao na svjetski vrh znanstvenika?
__________________
Don't tell me there's no hope at all
Aage is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2013., 16:09   #230
Jel neko čitao nešto od ovog:

Steven Weinberg - U potrazi za konačnom teorijom
Steven Weinberg - Prve tri minute
Leon Lederman - Božja čestica
Roger Penrose - Carev novi um
Euklidov prozor - Mlodinov Leonard
Steven Hawking - O prirodi prostora i vremena
Steven Hawking - Teorija svega : podrijetlo i sudbina svemira
Steven Hawking - Budućnost prostorvremena
Novikov Igor - Rijeka vremena
Michael Shallis - O Vremenu: istraživanje u području znanstvene spoznaje i ljudskog iskustva

Ako jeste kako vam se svidjelo, dal vrijedi pročitati ? Ako pak ste sve od toga pročitali, što od toga prvo preporučate za čitanje ?
Matach is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2013., 13:49   #231
Quote:
Matach kaže: Pogledaj post
Jel neko čitao nešto od ovog:

Steven Weinberg - U potrazi za konačnom teorijom
Steven Weinberg - Prve tri minute
Leon Lederman - Božja čestica
Roger Penrose - Carev novi um
Euklidov prozor - Mlodinov Leonard
Steven Hawking - O prirodi prostora i vremena
Steven Hawking - Teorija svega : podrijetlo i sudbina svemira
Steven Hawking - Budućnost prostorvremena
Novikov Igor - Rijeka vremena
Michael Shallis - O Vremenu: istraživanje u području znanstvene spoznaje i ljudskog iskustva

Ako jeste kako vam se svidjelo, dal vrijedi pročitati ? Ako pak ste sve od toga pročitali, što od toga prvo preporučate za čitanje ?
Tek sad vidim da sam umjesto Stephen napisao Steven
Al pitanje i dalje važi.
Matach is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2013., 14:31   #232
Quote:
Matach kaže: Pogledaj post
Steven Weinberg - U potrazi za konačnom teorijom
Dobra knjiga..

Quote:
Steven Weinberg - Prve tri minute
Isto tako, jako dobra i jedna od stožernih za razumijevanje kozmologije.

Weinberg je Nobelovac i ima smisla za pisati popularne knjige.

Quote:
Leon Lederman - Božja čestica
Izuzetna knjiga. Lederman je strašno bistar, zanimljiv, duhovit. Bez konkurencije, najbolje popularno objašnjenje Standardnog modela, ali i jako dobar i duhovit opis života fizičara općenito.

Lederman je bivši direktor Fermilaba i Nobelovac. I dan danas u dobi od oko 85 svrati u Fermilab, i dalje bistar kao prije.


Quote:
Roger Penrose - Carev novi um
Ovo je za laika jako zahtjevna knjiga, vrlo sadržajna i ambiciozna, kao i nastavak 'Sjene uma'. Pernose u njoj objašnjava zašto misli da AI prema sadašnjem poznavanju zakona fizike i matematike nije moguća.

Iako se ne slažem s njegovim zaključcima, Penrose je definitivno vrijedan čitanja.

Ako ćeš čitati to svakako pročitaj i drugi pogled 'The Singularity is near' od Raya Kurzweila.


Quote:
Euklidov prozor - Mlodinov Leonard
Sve preporuke, Mlodinow je jedan od najboljih pisaca u popularnoj znanosti, knjiga nudi odličan uvid u povijest i osnovne principe znanosti i matematike

Quote:
Steven Hawking - O prirodi prostora i vremena
Steven Hawking - Teorija svega : podrijetlo i sudbina svemira
Steven Hawking - Budućnost prostorvremena
Ovo čitaj samo ako imaš baš jako puno vremena. Po meni, ima daleko boljih knjiga, zadnja Hawkingova koja je valjala je 'Kratka povijest vremena'

Iako velika zvijezda, knjige su mu strašno konfuzne, isforsirane i napisane nekako napola. Po meni, ovo ti je čisti višak. Ne znam nikoga ko je zadovoljan nabrojanim knjigama.


Quote:
Novikov Igor - Rijeka vremena
Michael Shallis - O Vremenu: istraživanje u području znanstvene spoznaje i ljudskog iskustva
Ove dvije nisam čitao, pa ne znam ništa o njima. Govoreći čisto napamet, knjiga od Novikova ne bi trebala biti loša.



Quote:
Ako jeste kako vam se svidjelo, dal vrijedi pročitati ? Ako pak ste sve od toga pročitali, što od toga prvo preporučate za čitanje ?
Sve osim zadnje dvije, preporučujem sve osim Hawkinga, na tvom mjestu bi uzeo prvo Ledermana i Mlodinowa, pa onda Weinberga.

Moja preporuka ti je Brian Greene umjesto Hawkinga. On je definitivno najbolji na svijetu bez konkurencije za objasniti laički najkompliciraniju fiziku.

Imao bi ja još dosta preporuka, ali polako
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2013., 14:46   #233
Pročitao sam Elegant Universe i Fabric of the cosmos. Čekam prijevod Hidden reality. Nekako mi je veći gušt na hrvatskom čitati

Hvala na preporukama i dojmovima !!!

Nisam baš laik što se matematike tiče, a i fiziku volim i uvijek mi je odbro išla. Učio sam dif. jednadžbe, integrale i sva ta čuda jedino što sam nakon par godina nebavljena time malo zakržljao u matematici.

Samo da napomenem da baš previše ne volim knjige koje se bave ličnostima, njihovim biografijama i koje prepojednostavljuju stvari. Recimo Aczel Amir: Božja jednadžba. Knjiga mi se ne sviđa jer se praviše bavi kud je Einstein išao, s kim se družio, koje je strahove imao itd.

Zadnje uređivanje Matach : 29.03.2013. at 15:00.
Matach is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2013., 14:58   #234
Quote:
Matach kaže: Pogledaj post
Pročitao sam Elegant Universe i Fabric of the cosmos. Čekam prijevod Hidden reality. Nekako mi je veći gušt na hrvatskom čitati

Hvala na preporukama i dojmovima !!!
Nema na čemu..A Hidden reality je zaista moćna knjiga. Bez obzira slagali se s autorom ili ne, kome ta knjiga ne proširi horizonte, tome nema pomoći Vidjet ćeš, puno je drukčija od onoga o čemu je Greene do sad pisao. Ovo je zaista propitivanje prirode stvarnosti sa stajališta moderne fizike.

Quote:
Nisam baš laik što se matematike tiče, a i fiziku sam volio. Učio sam dif. jednadžbe, integrale i sva ta čuda jedino što sam nakon par godina nebavljena time malo zakržljao u matematici.
Pa to ti i ne treba, osim možda za Carev novi um ponešto. Najkorisniji dio te knjige su objašnjenja iz prirode matematike, logike i fizike, ali Penrosovi zaključci su ovako dosta bizarni.

Zato preporučujem nadopunu, recimo Kurzweila, Minskog i Hofstadtera...
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2013., 15:02   #235
Quote:
Matach kaže: Pogledaj post
Samo da napomenem da baš previše ne volim knjige koje se bave ličnostima, njihovim biografijama i koje prepojednostavljuju stvari. Recimo Aczel Amir: Božja jednadžba. Knjiga mi se ne sviđa jer se praviše bavi kud je Einstein išao, s kim se družio, koje je strahove imao itd.
Aczel je odličan matematičar, ali su mu knjige prejednostavne, to si u pravu. To su praktički slikovnice i priče. Tako ako naletiš na Aczelovu 'Kad slučajnost odlučuje' radije uzmi 'Drunkards walk' od Mlodinowa, ista tema, puno bolja knjiga.

Što se Ledermana i Mlodinowa tiče, ne moraš previše strahovati za to.
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2013., 16:42   #236
Quote:
Matach kaže: Pogledaj post
..... Čekam prijevod Hidden reality. Nekako mi je veći gušt na hrvatskom čitati ...

.

http://www.knjizare-vulkan.rs/SKRIVE...EK-POVEZ-24457
celestinac is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2013., 15:29   #237
Pročitao sam Wienberga: Prve tri minute.
OK je knjiga iako promatrano iz današnjeg datuma zastarjela.

Čitam Igora Novikova: Rijeka vremena. Knjiga mi je za sad odlična, na tragu pisanja B. Greena.


PS. Hvala Celestinac.
Matach is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2013., 16:42   #238
Quote:
Aage kaže: Pogledaj post
Kao relativno slab u odnosu na najbolje matematičare na svijetu, kako je isplivao na svjetski vrh znanstvenika?
Tako što postoje i druge znanosti osim matematike

To je kao da pitaš ako je Messi relativno slab s obzirom na najbolje sprintere na svijetu, kako je isplivao na svjetski vrh sportaša?
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2013., 19:28   #239
Pozdrav!

Nadam se da sam na dobrom mjestu; trebala bih pomoć sa literaturom.

Ima li netko linkovlje dobrih članaka ili zna neke naslove iz kojih bih se dala obraditi tema 'reprogramiranje mozga'?

Muči me što ima previše literature na engleskom jeziku koja se bavi samo mozgom - previše medicinskih termina koje ne razumijem ni na hrvatskom, kamoli engleskom.
Uglavnom, ne znam otkuda početi.

Svaka pomoć je i više nego dobrodošla
__________________
Over thinking, over analyzing, separates the body from the mind.
Poison Candy is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2013., 22:09   #240
Preporuka

Brian Cox: Why does E=mc2 And why should we care.

Počeo čitati, za sad jako dobro izgleda.
Matach is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:27.